Café-restaurant Parnassia in de Kennemerduinen wordt verbouwd A-R-deBOERjjknpa (H)OORAPPARATEN Santpoortenaren bij Kroon in beroep tegen uitbreidingsplan Verlovingsringen Juwelier R. de Boer Havenberichten Zakennieuws uit de IJmond Jaarvergadering van Veiling Kennemerland Plattelandsvrouwen in Beverwijk Kort IJmondnieuws In behandeling door Raad van State Nieuweling in IJmuiden Arend Reym Kort IJmondnieuws M00I WEER OF STORM VRIJDAG 13 MAART 1964 If Constant HDZ Anjer Komplete kollektie bij Kennemerlaan 60 - 62 Medische verzorging tijdens het weekeinde Stichting Nutsspaarbank CONSTANT verlovingsringen AUDI UM PHILIPS SIEMENS ZWIJNDRECHT%Jr-GOUDAIJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 TELEFOON 5072 LUXAFLEX de ideale zonwering Woninginrichting A. J. BRASSER OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL voor alle rijbewijzen Niet alleen in Zandvoort, ook in Bloemendaal wordt momenteel koortsachtig gewerkt om de strandgelegenheden op tijd gereed te krijgen. Vele strandgelegen- heden werden tijdens de wintermaanden opgeknapt en verbeterd. Enkele onder gingen zelfs ingrijpende wijzigingen, zoals het café-restaurant Parnassia in de Kennemerduinen, dat helemaal werd verbouwd en dat zelfs een geheel nieuwe vleugel kreeg. De fraai gelegen uitspanning in dit Bloemendaalse duingebied zal op 25 maart worden geopend. De capaciteit van Parnassia zal dan tot ongeveer vierhonderdvijftig stoelen zijn uitgebreid. Op 6 januari van dit jaar ging de ex ploitatie van het café-restaurant Parnas sia over in handen van de heer P. M. Doo- deman, eigenaar van het bekende hotel „Zomerzorg" in Bloemendaal. De heer Doodeman pachtte het bedrijf van de Stichting Kennemerduinen. Een verbouwing bleek zonder meer nood zakelijk te zijn. In grote ijl werd begonnen het interieur van Parnassia drastisch te moderniseren en er werd een linker serre, eveneens met een riant uitzicht op de duin voet, het strand en de zee aangebouwd. Het dagverblijf werd gemoderniseerd en de keuken werd verbouwd. Voorts werden ten gerieve van de gasten om Parnassia buitentoiletten aangelegd, tien in totaal, die badgasten niet langer dwingen voor het gebruik van het toilet het restaurant te be> treden. In de nieuwe linkervleugel werd een open haard aangebracht die op kille dagen voor een behaaglijke warmte zal zorgen. De verbouwing zal ongeveer an derhalve ton kosten. De nieuwe exploitant van Parnassia wil het café-restaurant aanpassen aan de be hoefte. De prijzen zullen populair gehou den worden. De heer Doodeman heeft bij het opstel len van zijn prijslijst vooral rekening ge houden met kindergerechten, zodat ouders IJMUIDEN Artsen: P. Brouwer, Kon. Wilhelmina- kade 79, tel. 4507; P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJ- muiden-Oost: zuster A. N. Enkelaar, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden, tel. 02550-8163; voor Santpoort-Zuid, Sant poort-Noord en IJmuiden-Oost: zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem tel. 02500-62044; voor Velsen-Noord, Vel- sen-Zuid en Driehuis: zuster A. de Ruy- ter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560-6054. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 154, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8960. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: F. Milatz, Kenne merlaan 2a, IJmuiden, tel. 5616. SANTPOORT Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: zaterdag van 12 uur tot zondag morgen 9 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 02510-23364; zondag van 9 uur tot 24 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 02510-23553. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, zaterdagmiddag en zondag: F. Milatz, Kennemerlaan 2a te IJmuiden, tel. 02550-5616. Apotheek: voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, zondag- en nachtdienst: Apotheek Donker, Breestraat 61, Bever wijk, tel. 02510-23150. met grotere gezinnen geen drempelvrees bij Parnassia behoeven te hebben. Voor het café-restaurant werd een ver harde weg aangelegd. Ook wordt de par keeraccommodatie bij het café-restaurant nog uitgebreid. De heer Doodeman, die het Bloemen daalse Zomerzorg reeds meer dan vijf jaar exploiteert, wil in het komende najaar de verbouwing vervolmaken door ook het meubilair van Parnassia aan te passen. Dan zal het restaurant een fraai eind punt zijn voor de duizenden gasten die in de toekomst de Kennemerduinen zullen be volken. Speeltuinkienavond. De samenwer kende besturen van de speeltuinvereni gingen Schulpen en De Meerweiden te Velsen-Noord zullen voor hun leden een grote paaskienavond houden op donder dag 26 maart in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat. De baten van deze avond zijn bestemd voor het jeugdwerk. HOUD VOL TOT DE EINDSTREEP. SPAAR TROUW in de gemeente Velsen Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Olaf van Hamburg; Vikaren, Rotterdam; Hedwich Lun- sted, Antwerpen: Hercules, Le Havre; Ernst de Buhr, Le Treport; Vliestroom, Londen; Ilse Ol- dendorf, Stettin; Gatczina, Gent, voor IJmuiden; Freiherr von Stein, Cuxhaven; Draco, Antwerpen; Stad Utrecht, Pepel, erts voor Hoogovens; Hada, Plymouth; Atlantis, Stettin; Clipper, Imming- ham; Blisworth, Dagenham; Kreon, Paramaribo; Rijnstroom, Huil; Gouwestroom, Londen: Gruno, Rotterdam, voor IJmuiden; Yewarch, Swansea. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Waterland van Hamburg; Calvijn, Grangemouth; Anneliese, Narvik. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Malbork naar Stettin; Herman Buisman, Belfast, mais- kolven voor Wormerveer; Calchas, Rotterdam; Utvik, Beaomont; River Afton, Rotterdam, van IJmuiden; King Fisher, Harlingen; Mertola, Ant werpen; Rudolf J., Slikkerveer; Otma, Hamburg; Vinland, Hampton Roads; Polyxene G., Panama; Minou, Casablanca; Morar, Port Talbot; Bina, Aarhus; Willemstad, Southampton; Delfborg, IJ- stad, kunstmest van IJmuiden; Royal Board, Ant werpen; Togo, Hamburg; Minos, Helsinki; Neder- Waal, Bremen; Emsland, Southampton; Valiant, Harlingen; Vrede, Rotterdam; Deborah, Londen; Anita Thyssen, Port Etienne; Olaf, Rotterdam; Theano, Rotterdam; Accres, Le Havre; Alcetas, Rotterdam; Franka 2, Dublin; Nabob, Hamburg. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bewa naar Londen; Hector, R'dam; Hollandia, Southampton. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het café-restaurant Parnassia in de Kennemerduinen. Het linkergedeelte van het restaurant is nieuw. Geheel links werden tien buitentoiletten ge bouwd. Het interieur van deze uit spanning onderging eveneens ingrij pende wijzigingen. ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 De heer J. Molenaar, beter bekend als „Radiodokter", heeft zijn „Eerste Bever- wijkse Muziekhandel" (Begijnestraat 23- 25) uitgebreid en dit is ook een hele ver betering geworden. De grote verscheiden heid van muziekinstrumenten, televisie toestellen etcetera is thans overzichtelij ker voor de klant, die nu ook rustiger zijn keus kan bepalen bij het kiezen van een grammofoonplaat: er is namelijk een speciale luistercabine ingebouwd. De heer Molenaar (in het bezit van een viool, die in 1650 is gebouwd) is jarenlang lid geweest van het Symphonieorkest Sa- pho in Hoorn, waar ook zijn wieg stond. Ook na sluitingstijd kan men nu terecht bij Molenaar: platenbonnen en platen no dig? de automaat voor de zaak helpt u! Bij de op 21 maart te houden jaarver gadering van de veiling Kennemerland te Beverwijk zal het fustvraagstuk een be langrijk punt van bespreking vormen. De huürtarieven voor telers en handelaren staan in geen enkele verhouding meer tot de kosten van afschrijving, "huisvesting, rente enz. Hoewel bij het produktsehap voor groente en fruit al herhaalde malen op vertioging voor fusthuur werd aange drongen, is dit afgewezen. Nu zullen de leden van de veiling een bestuursvoorstel aanhoren om de fusthuur voor de telers te verhogen van 2 cent tot 4 cent per kist. De balans laat aan activa en passiva een bedrag van 2.276.459,93 zien; de exploi tatierekening heeft aan lasten en baten een bedrag van 434.215,75. Bij de bestuursverkiezing zijn de aftre dende heren G. Broeze, Jac. Limmen en D. Schipper; zij zijn herkiesbaar. De heren J. J. Doodeman en Jac. Veldhuis treden af als lid van de raad van toezicht; ook zij zijn herkiesbaar. Groot was de belangstelling voor de bij eenkomst die de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen donderdagavond heeft gehouden. Me vrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman, hoofdbestuurslid, hield een lezing over het congres van de A.C.C.W. in Melbourne, dat door haar werd bijgewoond. Mevrouw Broekman heeft onderweg ge sproken met vrouwen in Indonesië en Ja pan. In Melbourne heeft zij lezingen ge houden over Nederland. Uiteraard heeft zij vele Nederlanders in Australië ontmoet: allen hunkerden naar nieuws uit Hol land. De prachtige serie kleurendia's wer den door de aanwezigen evenzeer gewaar deerd als het boeiend reisverhaal. NCVB-Velsen-Noord. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlands Christen Vrouwenbond houdt maandagavond 16 maart in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar maan delijkse bijeenkomst. Hierin zal ds. W. Broer uit Hoorn spreken over „De zeven kruiswoorden". (C i ty). In 1922 creëerde Fritz Lang de figuur van de mysterieuze dr. Mabuse, niet vermoedend daarmee een van die in letterlijke zin onsterfelijke en legen darische figuren van het witte doek in het leven te hebben geroepen, die hun bestaan in de bioscopen tientallen jaren weten te rekken. In de film „Dr. Mabuse contra Scotland Yard" van Paul May, herleeft Mabuse van vrijdag tot en met zondag in dit theater in de gedaante van de zenuwarts dr. Pohland (Walter Rilla), die zich meester weet te maken van een elektronisch apparaat, waarmee hij zijn wil aan anderen kan opleggen. Hij gaat er in Engeland mee opereren en vindt aldus automatisch Scotland Yard tegenover zich, die een felle strijd met de geleerde moet voeren om te voorkomen, dat deze de Engelse regering omver werpt ten einde de macht over het Britse rijk in handen te nemen. Het einde is weer dat dr. Pohland-Mabuse in een zenuwinrichting wordt opgesloten, zodat er geen enkele garantie bestaat dat hij definitief van het filmdoek zal zijn ver dwenen. De kans blijft dus groot dat Mabuse in een nieuw drama van moord, misdaad en mysterie zal terugkeren. VOOR ZONDAGMIDDAG prijkt „Tha- rus, zoon van Attila" op het programma, weer een Italiaans spektakelstuk, waarin de dappere hoofdpersoon zich in zijn eentje tussen woeste barbaren waagt, teneinde een hopeloos lijkende strijd tegen een overmacht te kunnen aanbinden. Deson danks behoeft over de uitslag geen enkele twijfel te bestaan. Vervolgens wordt van maandag tot en met woensdag door mid del van „Dwars door de vuurlinies" een herinnering aan de tweede wereldoorlog levendig gehouden. En wel de geallieerde doorbraak in Normandië in de zomer van 1944, toen de oprukkende legers zo snel door Frankrijk trokken, dat de bevoorra dingstroepen dit tempo nauwelijks konden bijhouden. Een permanente verbinding tus sen de kust en het front moest daarom tof stand worden gebracht, voor welk doel enige duizenden vrachtauto's werden ge rekruteerd die vooral de oliebevoorrading op gang moesten houden. De „Red Ball Express" werd dit groots opgezette trans portschema genoemd en deze naam dien de ook als oorspronkelijke titel voor een oorlogsfilm, die Bud Boetticher maakte met Jeff Chandler in de hoofdrol. EEN FILM OVERIGENS van het be kende genre met onderlinge ruzies, hel denmoed, Frans vertier in de spaarzame uren van verlof en de climax van een krachtmeting tussen Amerikanen en Duit sers, waarbij de twistende rivalen zich uiteindelijk verzoenen, nadat de een de ander het leven heeft gered. De neger militair als nadrukkelijk bewijs van een voortschrijdend integratieproces ontbreekt ook ditmaal niet en wel in de figuur van de acteur Sidney Poitier. Tenslotte don- Ook in het winterseizoen is een wandeling langs het IJMUIDER STRAND en op de in aanbouw zijnde nieuwe pier een boeiende vrijetijdsbesteding. Een bezoek aan één der vier verwarmde STRANDPAVILJOENS is daarbij een gezellige onderbreking. Ruime parkeergelegenheid. De Raad van State heeft in behande ling genomen een beroep bij de Kroon van 20 inwoners van Santpoort tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij goedkeuring is verleend aan het uitbreidingsplan voor het agrari sche gebied der gemeente Velsen, met uit zondering van een klein gedeelte van dit gebied. Het betreft hier dus het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal, waar bij echter goedkeuring onthouden werd aan de gedeelten Oost I en Oost II. De thans gegeven mogelijkheid voor de oprichting van gebouwen en kassen in laatstgenoem de gedeelten achten gedeputeerden te beperkt opgezet, waardoor de normale ont wikkeling van de reeds aanwezige bloembollenbedrijven ernstig wordt be moeilijkt. Wat de overige terreinen betreft, voer den Gedeputeerde Staten aan, dat dit uit- bredingsplan deel uitmaakt van een com plex van maatregelen, welke reeds zijn of nog zullen worden genomen om de be woonbaarheid van de aangrenzende agglo meraties te bevorderen. Het belang hier van achten zij van zo overwegende bete kenis, dat, hoe betreurenswaardig op zich zelf ook, daarvoor de belangen van de be trokken grondgebruikers moeten wijken. De gemeente zal vervangende gronden be schikbaar stellen voor zover dit mogelijk is. De appellanten hebben ingestemd met de niet-goedkeuring van dit plan voor zover de oostelijke zijde betreft, maar zij ma ken bezwaar tegen het besluit van Gedepu teerden ter aanzien van de gebiedsdelen zuid en west. De appellanten voerden namelijk aan, dat de natuurlijke uitgroei en verdere ont wikkeling van voornamelijk de tuinbouw- en bloembollenbedrijven onmogelijk worden gemaakt. Zij stellen tegenover de door hen erkende landschappelijke waarden, de land bouwkundige belangen. Er blijven voor verdere uitbouw en rationalisatie zeg gen zij geen andere mogelijkheden over. Zij vragen een reële mogelijkheid daartoe om een dreigende achterstelling van deze bevolkingsgroep te voorkomen. Gezien de ontwikkeling naar meer open grond vrezen de appellanten geen storen de en het landschap ontsierende kassen bouw. Door nieuwe verwarmingsmetho den in de glastuinbouw is de bouw van schoorstenen en ketelhuizen overbodig ge worden, voegden zij er nog aan toe. Gezien het algemeen tekort aan cultuur gronden vindt men het aan gerechte twij fel onderhevig of de gemeente het beschik baar stellen van vervangende gronden wel in voldoende mate kan bevorderen. De hoogwaardige cultuurgrond, geschikt voor de hyacintencultuur is praktisch niet te vervangen. Namens alle betrokkenen werd op de Kroon een beroep gedaan te bevorderen, dat door het bestuur der gemeente Velsen met de organisaties van de betrokken agrariërs in overleg wordt getreden ten einde voor de in het geding zijnde gebieds delen, namelijk zuid en west een voor allen bevredigende en harmonische afweging te verkrijgen van de agrarische en niet- agrarische belangen. In deze zaak zal de Kroon binnenkort beslissen. Een nieuweling in de IJmuidense vissershaven is de „Rijnmond IV". De overdracht van dit gloednieuwe vis sersvaartuigen heeft gisteren plaatsgehad. derdagavond nog „Het trottoir", een ver haal van liefde en hoop temidden van de gevaarlijke genoegens van de Lichtstad. En hier wordt dan uiteraard niet Eind hoven mee bedoeld. (Stadsschouwburg) Niet alleen in City, maar ook in dit theater davert deze week het oorlogsgeweld. Hier ge beurt dit van vrijdag tot en met zondag door „Guadalcanal" de zoveelste verfilm de episode uit de oorlog tussen Amerika en Japan. Ditmaal zijn de camera's gericht op een groep Amerikaanse mariniers, die in de rimboe op de verbeten tegenstand stuiten van achtergebleven Japanse troe pen. Het wordt een wrede en bloedige strijd, tot de Jappen tenslotte tot de laat ste man in zee zijn gedreven. Maar ook de Amerikaanse soldaten zijn tot een kleine groep gedecimeerd, die zich deson danks voor nieuwe gevaarlijke opdrachten gereed moet houden, f. DE AVONTUREN van dr. Gulliver, een arme arts uit het 18de eeuwse Engeland die naar het rijke Indië wil emigreren, maar schipbreuk lijdt en aanspoelt op de kust van het rijk der Lilliputters, worden ons in „Gulliver's reizen" met gebruikma king van talrijke verrassende filmtrucs in dit werkstuk van Jack Sher uit de doeken gedaan. Nadat hij zich in de binnenland se moeilijkheden heeft gemengd van dit dwergenrijk, moet Gulliver vluchten, om nu in het rijk der reuzen te belanden, waar hem opnieuw de nodige belevenissen wachten. De bekende gebeurtenissen wor den onderhoudend verteld en de „speciale effecten", die op naam staan van Ray Harryhausen, zijn knappe staaltjes van filmtechniek. Met als resultaat een bij zonder amusante en technisch uiterst ge raffineerde verfilming van Jonathan Swift's klassiek geworden politieke satire. (L u x o r) Kort na zijn schandaalverwer- kende „Mondo cane", waarin op nogal sensationele wijze werd getracht te bewij zen dat wij in een hondse wereld leven, komt de Italiaanse regisseur Gualtiero Ja- copetti met een nieuwe compilatiefilm, waarin hij een beeld wil geven van het verschijnsel vrouw in onze samenleving. Wie Jacopetti uit zijn vorig werk kent, weet wat dit bij hem betekent. De filmer is met zijn cameraploeg de wereld door getrokken en heeft daarbij opgenomen wat hem in verband met zijn onderwerp als ongewoon, bizar of sensationeel voor de lens kwam. Niet de vrouw in het algemeen interesseerde hem, maar de ongebruikelij ke situaties, waarin zich hier en elders vrouwelijke wezen kunnen bevinden, prik kelden zijn nieuwsgierigheid en bepaalden de keuze van zijn beelden. Zo ontstond een heterogeen geheel van interessante bijzon derheden, grappige observaties en kwasi- wetenschappelijke feiten, waarbij veel ge sproken (Nederlands commentaar van Wim Povel) maar uiterst weinig wordt be weerd. Deze film draait hier tot en met woensdag, met daartussen zondagmiddag één voorstelling van het spectaculaire avonturenverhaal „Hercules verovert At lantis". Kennemer Theater). Hoe ging het precies toe tijdens het proces van Neu renberg en wat gebeurde er in werkelijk heid in Europa onder auspiciën van de ze 21 beklaagden? Op die vragen geeft de film „Opmars naar tie galg" (Het pro ces van Neurenberg) een antwoord, dat in zijn rauwe realiteit geen twijfel open laat. Wanneer de uitspraak van de recht bank valt en het oplezen der namen, ge volgd door het „Dead by hanging" („Dood door de strop") heeft geklonken, dan ein digt met dit proces een filmische confron tatie met het katastrofale verleden van de jaren 1933-1945, zoals die voordien waar schijnlijk nimmer werd samengesteld. AAN DE HAND van originele beeld- en geluidsopnamen uit internationale film archieven, opnamen, die nog niet eerder werden vertoond, ziet het publiek de ver schrikkelijke achtergronden, die tot de tweede wereldoorlog en de ondergang van Duitsland hebben geleid. De hysterische Rijkspartij-bijeenkomsten, de conferentie van Jalta, de bliksemoorlog om Staling- rad, de concentratiekampen, de geallieer de invasie van juni 1944, Hitler's „Gehei me wapens", de „VI en de „V2", de in eenstorting van de Duitse steden onder het geweld der geallieerde bommenregens, heel deze tragische gevolgen van de tota le oorlog trekken aan het oog van de toe schouwer voorbij, afgewisseld met unie ke, particuliere opnamen bij Hitier thuis, met zijn vriendin Eva Braun en zijn vrien den. Uniek is onder meer een uit Russi sche archieven stammende opnamen van het binnenleiden der duizenden Duitse krijgsgevangenen in Moskou, met iako- niek toekijkende Russische burgers. Een fiimreportage van de lafhartige inundatie van de Wieringermeerpolder, kort voor Duitslands capitulatie, brengt een navrant brokje Nederlandse geschiedenis in deze in alle opzichten internationale film. Van maandag tot en met woensdag ongetwij feld net belangrijkste onderdeel van dit weekprogramma. DIT BESTAAT voor de rest uit „In de greep van dr. Mabuse" (van vrijdag tot en met zondag), in welke film deze ge niale boef aan het slot opnieuw in een krankzinnigengesticht wordt opgesloten. Waar hij dan wel weer voor een nieuw sensatieverhaal uit zal weten te ont snappen. Voor de rest draait in de voor stelling van zaterdagnacht nog „Koopwaar op hoge hakjes", van welke film alleen de titel reeds een vondst betekent en zondag middag het oorlogsverhaal „Vuur over Azië." (W. B.-t heater). Zij die verleden week het eerste deel van het Oosterse avonturenverhaal „De Indische graftem pel" hebben gezien, zullen ook het vervolg niet willen missen. Welnu, men is hier zondag en maandag voor in de gelegen heid. Daarvoor draaide dan vrijdag en za terdag nog „Vijand in de schaduw", een sensationele politiefilm met Roger Hanin en Bernard Blier, zondagmiddag gevolgd door „De laatste der Sioux", een span nend verhaal over bloeddorstige indianen en moedige voortrekkers. in elk gewenst formaat leverbaar. KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN-WEST 'y - KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7