Dochter van Carlos VII betwist troonrechten van don Carlos HET WEER Moeilijkheden bij de Opera Turkse parlement geeft de regering volmacht Johnson kondigt een „nationale oorlog tegen de armoede" aan Hulp aan jeugdige werklozen, steun bij studie en krediet van drie en half miljard Infante Alice de Bourbon noemt de hertog van Sevilla de ware troonpretendent Vierhonderd man zal niet worden opgeroepen Hoofddaders tot 18 en 15 jaar veroordeeld Invasievrees bij de Griekse Cyprioten Hiswa-Goed Kamp geopend KLM-gezagvoerder in Monrovia mishandeld DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 17 MAART 1964 Opheffing lichte lua Meer bewolking Welke kerkf Haagse moordzaken nar Albert Er ede neemt ontslag, Frans Bauer Theussl dreigt Het woord is aan Knipselkrant pagina 4 Films ergeren het Pentagon pagina 9 In de krant van heden m, sWMORRIS 'êefore you êuy! FALCON REGENJASSEN Werkloosheid Lange weg De BESTE stoffen De meest EXCLUSIEVE dessins De GROOTSTE matensortering 49e JAARGANG NUMMER 113 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je (Van onze correspondent) PARIJS. De 87-jarige prinses Alice de Bourbon heeft openlijk de pretenties op de Spaanse troon van prinses Irene's verloofde betwist. De prinses, die de titel van infante" voert, heeft over deze kwestie, die al zoveel stof deed op waaien, wel enig recht van spreken. Zij is de dochter van Carlos VII, de laatste Carlistische rechthebber op de Spaanse troon, die in 1909 in Franse ballingschap stierf zonder mannelijke nakomelingen. Prins Xavier, het hoofd van de Franse Bourbon Parma-tak en de vader van Hugues-Charles, heeft altijd beweerd dat Carlos VII vlak voor zijn dood zijn rechten op de Spaanse troon aan hem zou hebben overgedragen. Die bewering wordt nu dus door Carlos' dochter open lijk bestreden. „Prins Xavier", aldus prinses Alice, heeft geen druppel bloed van mijn geslacht in de aderen en daarom kan hij ook geen enkel recht op de Spaanse troon doen gel den. Zijn zoon," zo voegt zij aan die me dedeling toe, „heeft nog minder redenen zich als kroonpretendent uit te geven." Die titel kent prinses Alice uitsluitend toe aan de jonge hertog van Sevilla, Al- phonse Jaime de Bourbon et Dampierre, die de kleinzoon is van de laatste regeren de Spaanse vorst, Alphonso XIII. Zoals men zich zal herinneren is destijds de her tog van Sevilla ook als prinses Irenes toe komstige echtgenoot genoemd. De weg waarvan de verloofde van prin ses Irene nog altijd hoopt, dat deze hem naar de Spaanse troon zal voeren, gaat dus. niet over rozen. Na de onthullingen over zijn doopakte, die door een zuster van Carlos in Parijs zou zijn vervalst en de door de regering in Madrid tegengespro ken verklaring dat hij naast de Franse ook nog de Spaanse nationaliteit bezat, wordt nu door de laatste afstammelinge van Carlos VII dus eveneens ten stelligste ontkend dat hij de Carlistische rechtheb ber op de Spaanse troon zou zijn. Intussen menen wij ook te weten dat einde vorige week, tijdens een nieuw be raad in paleis Soestdijk tussen de ouders van beide verloofde partijen, nog geen be slissing over de datum van het huwelijk kon worden genomen. Koningin Juliana en prins Bernhard wensen om begrijpelijke redenen dat de huwelijksplechtigheden een intiem en discreet karakter zullen dragen. Prins Xavier, de vader van Irenes ver loofde, wil dat de ceremonie zijn naam en zijn verleden waardig zullen zijn. Het is bovendien een publiek geheim dat de Bourbons momenteel de Spaanse Ruim vierhonderd jongelui, die al maan den geleden bericht hebben gekregen dat zij in april in militaire dienst zouden moeten, zullen binnenkort vernemen dat het niet doorgaat. Dit is een gevolg van het besluit van minister De Jong om de lichte luchtdoelartillerie op te heffen. Wje deze vierhonderd van de zeven duizend dienstplichtigen van de lichting 1964-11 zullen zijn, wordt op het ogen blik op het departement nog uitgezocht. Als criterium geldt de mindere geschikt heid voor, de militaire dienst, blijkend uit keuringsuitslagen e.d. De opheffing van de lichte Lua maakt voorts tweeduizend dienstplichtigen en ruim vierhonderd man beroepspersoneel, die thans bij dit wapen dienen, overbodig. Besloten is de dienstplichtigen die niet elders dringend nodig zijn of die op grond van hun specialisatie niet gemakkelijk bij een ander legeronderdeel kunnen worden ingepast, zo spoedig mogelijk met groot verlof te sturen. Het beroepspersoneel zal uiteraard zo veel mogelijk worden ingepast in andere delen van de Konniklijke Luchtmacht. Verwachting tot morgenavond: Enkele wolkenvelden met hier en daar een sneeuwbuitje. Ma tige wind uit oostelijke richtin gen Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. aarde en hemel bewegen om van Franco gedaan te krijgen dat hij Hugues Charles vóór zijn huwelijk nog tot Spanjaard laat naturaliseren. Het is eveneens bekend dat Carlos van plan is zoveel mogelijk Car listische aanhangers voor de bruiloft te in viteren, een voornemen dat in Nederland met zeer veel reserves wordt begroet. In Carlistische kringen in Parijs wordt nu met enige teleurstelling geconstateerd dat het Nederlandse hof weinig voelt voor een huwelijk, zolang de rechten van de pretendent niet in een wat helderder licht zijn gekomen. Onze correspondent in Baarn bericht dat prinses Irene nog geen keuze heeft ge daan waar haar huwelijk kerkelijk voltrok ken zal worden. Nadat de prinses samen met haar verloofde in Utrecht enkele gro te kerken had bezichtigd bracht zij zon dag met haar vriendin mej. Petra Brus- saard uit Rotterdam een bezoek aan de, Kruiskerk in Amersfoort, 's Middags reed zij naar Baarns tweede r.k. kerk, de vorig jaar in gebruik genomen Mariakerk. Ruim een uur heeft zij in dit moderne kerkge bouw vertoefd. Het aantal zitplaatsen in de Mariakerk bedraagt 550. Pastoor Visscher zei dat de prinses met hem niet over de huwelijksvoltrekking had gesproken. Zon dag heeft de prinses in deze kerk de hoog mis bijgewoond, die door de K.R.O.-t.v. is uitgezonden. President Abdoellah Tallal van de Arabisch republiek Jemen is via Cairo in Moskou aangekomen voor zijn eerste staatsbezoek aan de Sov jet-Unie. Op het vliegveld, waar een batterij microfoons gereed stond om zijn woorden wereldkundig te ma ken, werd hij ontvangen door presi dent Breznjev van de Sovjet-Unie. Hij zal ook een ontmoeting hebben met premier Kroesjtsjev, die met vakantie is te Gagra aan de Zwarte Zee. Voorts staat Tasjkent op het reisprogramma, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Oezbekistan in Centraal-Azië. (Telefoto) Straffen van 18 en 15 jaar en terbe schikkingstelling van de regering heeft de Haagse rechtbank opgelegd aan de twee hoofdfiguren in de zo genoemde Haagse moordzaken. Tegen beiden was levenslang geëist. De rechtbank achtte beiden verant woordelijk voor de dood van de 39-jarige monteur G. P. van den Lugt bij de in braak in een suikerwerkfabriek aan de Haagse Schapenlaan in de nacht van 24 op 25 januari en voor de dood van de weduwe A. C. van Capelle-Lugtigheid bij een inbraak in haar woning aan de Hugo Verrieststraat, enkele dagien later. In bei de gevallen achtte de rechtbank het twee tal schuldig aan diefstal met geweld, de dood ten gevolge hebbend. Een 26-jarige musicus die bij de inbra ken op de uitkijk had gestaan, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling. Tegen hem was twaalf jaar en terbeschikkingstelling ge- eist. Een 27-jarige caféhouder in wiens café de plannen voor de inbraken werden be raamd, kreeg vijf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling wegens heling en medeplichtigheid aan diefstal, een jaar minder dan de eis. De directie van de Nederlandse Opera heeft van de dirigent Alberto Erede mede deling ontvangen, dat hij de leiding van de nog door hem in dit seizoen te dirige ren werken niet op zich wil nemen. Hij heeft daarbij gesteld, dat de noodzakelijke artistieke resultaten met het orkest in zijn huidige samenstelling en werkwijze niet kunnen worden bereikt. In haar communiqué waarin zij dit be kend maakt voegt de directie daaraan toe: „Dit valt samen met een mededeling van de algemeen muzikaalledder, Franz Bauer Theussl, dat hij zich génoodzaakt ziet ontheffing te vragen van zijn contract, tenzij waarborgen gegeven kunnen worden dat binnen korte tijd aanzienlijke artistie ke verbeteringen te realiseren zijn. De di rectie heeft de vertegenwoordigers van de geëngageerden van een en ander in kennis gesteld en daarbij in volledige overeen stemming met het bestuur het standpunt ingenomen dat het voor de Nederlandse Opera noodzakelijk is zodanige maatrege len te nemen, dat de heer Bauer Theussl voor de Nederlandse Opera behouden blijft en dat dirigenten als Alberto Erede voor de opera niet verloren behoeven te gaan. De daarvoor nodig geachte reorganisatie plannen zijn opgesteld en aan de vertegen woordigers van de geëngageerden bekend gemaakt" F n e 1 o n Men moet het gevaar voorzien alvo rens zich erin te begeven. Als men een maal erin is, zit er niet anders op dan het te minachten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6' Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ANKARA (AP) Het Turkse parle ment heeft zich met overweldigende meer derheid uitgesproken voor het verlenen van volledige bevoegdheid en gezag aan de regering om te handelen in de kwes tie Cyprus zoals zij noodzakelijk acht. Eerder had premier Ismet Inonu gewaar schuwd: „Ongeacht de gevolgen zullen wij onze rechten van tussenkomst gebruiken indien de noodzaak zich voordoet om het leven, de eer en de eigendommen van on ze Turkse broeders te beschermen." Van gezaghebbende zijde wordt meege- De nieuwste kunststoffen worden steeds meer gebruikt voor de ver vaardiging van speedboten. Hier poetst men een fraai exemplaar nog eens extra op voordat de tentoonstel ling haar poorten zal openen. (Voor een uitgebreid overzicht van de HISWA-tentoonstelling zie men de pa gina 7). BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WASHINGTON (AFP, AP en Reuter). President Johnson wil „een nationale oorlog tegen de armoede" in de Verenig de Staten gaan voeren. Hij heeft het Congres gevraagd daarvoor een „bureau voor economische mogelijkheden" op te richten. Verder vraagt hij bijna een mil jard dollar 3.600 miljoen gulden om de behoeftigen in Amerika te kunnen helpen. De Amerikaanse president wil 100.000 jonge Amerikanen recruteren en laten opleiden voor een produktieve taak in de Amerikaanse gemeenschap. Hij heeft daarbij vooral het oog op jongens die zijn afgekeurd voor de militaire dienst. In zijn speciale boodschap aan het Con gres zegt de Amerikaanse president onder andere: „wij zijn burgers van de rijkste en gelukkigste natie uit de wereldgeschie denis, maar er zijn miljoenen Amerika nen het vijfde gedeelte van onze be volking die niet meedelen in de over- Staatssecretaris Van de Laar van O. K. en W. heeft vanmorgen in het Amster damse RAI-gebouw de grote Hiswa-Goed Kamp-tentoonstelling geopend. „In dit dichtbevolkte land zullen we moeten leren met duizenden samen te leven zonder elkaar te hinderen. De nieuw bakken deelnemers aan kampeer- en watersport zal het gedragspatroon van de ervaren kampeerder moeten worden bij gebracht", zei de staatssecretaris, die aan dacht vroeg voor de strijd tegen de land schapsvervuiling en daarbij de medewer king van de constructeurs van watersport en kampeerartikelen inriep. Reeds onmiddellijk na de opening stroomden honderden bezoekers het RAI- gebouw binnen. Hiswa-Goed Kamp trok vorig jaar 200.000 mensen. vloed waarvan de meerderheid van ons volk geniet". De werkloosheid onder de tieners in de Verenigde Staten jonge mensen tussen de zestien en 21 jaar bedraagt ongeveer vijftien percent. Dat is drie maal zoveel, als het normale werkloosheids-percenta ge in het land. Johnson wijst er in zijn boodschap op, dat die leeftijd de meest kritieke periode in het leven van jonge mensen is. „Als ze dan niet worden geholpen, zullen velen veroordeeld worden tot een leven van ar moede, dat zij weer zullen overdragen aan hun kinderen." Johnson noemt die groep jeugdige werk lozen het „job corps" (groep die aan ba nen geholpen moet worden). Hij wil dit project laten leiden door de zwager van wijlen president Kennedy, Sargent Shriver. Die is nu directeur van het Amerikaanse vrij williger korps voor de vrede. De Amerikaanse president stelt tevens voor een praktische opleiding in het le ven te roepen om jeugdige mensen aan te moedigen op de middelbare school te blijven en een programma van werk en studie af te werken. Hij wil ook een plan uitwerken om jonge vrouwen en mannen te helpen die hogere studies willen vol brengen. Johnson wijst erop, dat de Verenigde Sta ten in 180 jaar van een kleine onbeteken de mogendheid zijn uitgegroeid tot een toonaangevende mogendheid. „De weg voorwaarts is niet gemakkelijk geweest, maar wij hebben ons doel nooit uit het oog verloren: een Amerika waarin iedere bur ger deelt in alle mogelijkheden van zijn maatschappij, waarin iedere man de kans heeft zijn welvaart te vergroten tot de grens van zijn bekwaamheden". Johnson verheelt het Congres niet van mening te zijn, dat Amerika nog een lan ge weg moet afleggen om dat doel te be reiken. Hij blijkt vooral getroffen te zijn door de gevolgen die armoede heeft voor de jeugd van zijn land. „De jonge man of vrouw die opgroeit zonder een behoorlijke opvoeding, in een ontwricht gezin, in een vijandige en sme rige omgeving, in slechte gezondheid of onder uit rassenhaat voortspruitende on rechtvaardigheid die jonge man of vrouw wordt dikwijls gevangen in een le ven van armoede. Onze strijd tegen de armoede zal een investering zijn in onze waardevolste bezittingen, de bekwaam heden en de kracht van ons volk." Hij besluit zijn boodschap met de opmer king dat de „wet over de economische mogelijkheden" een mijlpaal kan worden in „ons 180-jarig streven naar een beter leven voor ons volk". Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal wellicht stappen ondernemen bij de Liberiaanse regering naar aanleiding van het optreden van de politie van Monrovia, die een K.L.M.-gezagvoerder heeft gesla gen en geschopt en in eenzame opsluiting heeft gehouden. Men overweegt een pro test in te dienen bij de regering van pre sident Tubman. Het „misverstand" betreft gezagvoer der P. J. Tiedemaa. De middeleeuwse be handeling had de K.L.M.-er te danken aan het feit, dat hij zijn hotel wilde binnen gaan op het moment, dat ook president Tubman daar werd verwacht. Vriendelijke Vlotte Vakkundige bediening Veranderingen GRATIS op eigen atelier Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding KLOOSTERSTR. 93-95 - BEVERWIJK T0000000000000000000000000000000000000000000. deeld, dat ongeveer 20.000 man parate troepen zich in of om de marinehaven Is- kenderoen bevinden. De militaire activiteit in deze zuidelijke zeehaven op 160 kilo meter van Cyprus werd gisteren opge voerd. Alle militaire verloven in het ha vengebied die zondag verleend waren, werden ingetrokken. Het laden aan boord van de schepen dat zondag onderbroken werd, werd maandag hervat. NICOSIA (AP) De Turks-Cyprisch» vice-president dr. Fazil Kutsjuk heeft in Generaal-majoor Paiva-Chavez van Brazilië, die het bevel over de UNO- strijdmacht op Cyprus waarneemt in afwezigheid van de Indische generaal Gyani. een telegram aan secretaris-generaal O» Thant van de Verenigde Naties de be schuldiging herhaald dat de regering van aartsbisschop Makarios zijn „consti tutionele rechten in zake buitenlandse aan gelegenheden met voeten treedt," (de Turks-Cyprische vice-president heeft een vetorecht in buitenlandse aangelegenhe den). NEW YORK (AP) Zenon Rossides, ambassadeur van Cyprus bij de Verenigde Naties, heeft de Turkse houding veroor deeld. Hij sprak van pogingen om nieuwe spanning op Cyprus te creëren en om de Turkse Cyprioten aan te moedigen op nieuw moeilijkheden te veroorzaken. „De verklaring van Inonu, dat Turkije zo nodig van zijn recht van interventie gebruik zal maken is in strijd met de letter en de geest van de resolutie, die de Veiligheids raad aangenomen heeft", aldus Rossides. België zal 100.000 dollar bijdragen aan het fonds van 6.000.000 dollar ten behoeve van de UNO-troepenmacht op Cyprus. De Verenigde Staten hebben 2 miljoen dollar en Turkije en Nederland elk 100.000 dol lar. Tot de toezegging van België was er nog een tekort van 1,8 miljoen dollar.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1