't is weer tijd voor mT 1 CDU-leiders geven startschot voor verkiezingscampagne Duizenden joden hebben geen schadevergoeding ontvangen Discussie in Libië twee buitenlandse over bases KREYMBORG OVERHEMDJE KREYMBORG WERELDNIEUWS Wandag tot dag Nog 500 processen wegens Duitse oorlogsmisdaden Zware straffen voor moordenaars Erhard belooft initiatief in Duitse kwestie en jegens Oost-Duitsland Spaanse studenten protesteren Conferentie over de eisen jegens West-Duitsland Verkeer DINSDAG 17 MAART 1964 3 NORTH ofmetócaM zó zacht zó geurig Frankfort wil voorlopig van geen ophouden weten ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT Op de raatótoel Floris Flaneur wit en streepdessins Makkelijk wassen niet strijken 7 Jaar 6." Alléén geldig 18 maart. V. President De Gaulle is enthousiast ont vangen in Mexico. Het is nauwelijks aan twijfel onderhevig, dat hij later dit jaar ook in een aantal Zuidamerikaanse landen kan rekenen op een warm welkom. Men moet zich daarbij niet blind staren op de uitingen van vreugde en het vertoon van feestelijkheid, die als regel bij zulke bezoeken van staatshoofden op straat zichtbaar en hoorbaar worden vooral in zuidelijke landen maar de veel subtie ler, politieke reacties van de ontvangende regeringen in aanmerking nemen. Welnu, het lijdt geen twijfel dat de uit bundige vreugde van de Mexicaanse be volking wordt gedeeld door de Mexicaanse regering. Zij is in haar uiterlijk vertoon zeker gereserveerder. Ze is er echter niet minder oprecht om. De officiële tevreden heid over het bezoek van de dynamische Franse president heeft achter- en onder gronden die Washington zeker niet zullen ontgaan. Men weel daar heel goed, dat er sinds het optreden van Fidel Castro op Cuba voortdurend aan het prestige van de Verenigde Staten in Latijns-Amerika is geknaagd. Het falen van de „alliantie van de vooruitgang" heeft bovendien aan het aanzien van Washington in deze landen geen goed gedaan. President Johnson heeft onlangs dit verbond een nieuwe injectie gegeven. Of die er de levensgeesten van kan opwekken, is nog een open vraag. Het is niet meer dan gewoon, dat de re geringen van de Zuidamerikaanse staten steeds proberen zich wat los te maken van de zware politieke en economische druk de machtige Verenigde Staten nu eenmaal altijd uitoefenen op het westelijk halfrond. Zij pogen voortdurend een te genwicht te vinden. De opvattingen van generaal De Gaulle over een derde macht naast het communis tische blok en de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, moeten voor de Zuid amerikanen bijzonder aantrekkelijk zijn. Alleen reeds als alternatief voor een al te nauwe verhouding met Washington biedt de oplossing die De Gaulle in petto heeft voor hen allerlei politieke voordelen. Gisteren hebben wij in deze rubriek on ze bedenkingen ten beste gegeven ten aan zien van de zogenaamde „defensie-nota", waarin minister Luns het van oudsher po pulaire wijsje van de koude oorlog zong, zij het dan met een enigszins gemoderni seerd refreintje. Vandaag moeten wij de ze bewindsman een pluim op de hoed ste ken, al is het niet omdat hij nu eens wèl een origineel Nederlands standpunt heeft geopenbaard. Het pluimpje verdient hij niettemin, omdat hij tegenover een zeer sterke tegenstroming binnen de NAVO krachtig vastgehouden heeft aan een Ne derlandse politieke traditie: de verbonden' heid met Engeland. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, dr. Gerhard Schroder, heeft zijn partijgenoten op het congres van de chris ten-democratische partij moeten medede len dat „Nederland onvoorwaardelijk de eis tot toetreding van Engeland tot een eventuele Europese politieke en economi sche eenheid blijft stellen." Hij voegde er aan toe dat daaraan niets te veranderen valt en dat Nederland zonder deze voor waarde niet geïnteresseerd is in een Euro pese eenwording. Ongetwijfeld hebben de Duitsers de Ne derlandse volgzaamheid onderschat, al staan zij zelf ook niet op het extreme standpunt van De Gaulle Zij willen Frank- rijks vriendschap niet verliezen, maar de Amerikaanse evenmin en daarom nemen zij tegenover Engeland een welwillend af wachtende houding aan. Maar nooit heeft de Bondsregering ver klaard, dat zij niet geïnteresseerd zou zijn in de Europese eenheid, indien Enge land zou worden uitgesloten. In zoverre heeft Erhard in Den Haag geen bondge noot gevonden, die met de Westduitse Bondsrepubliek wil meevaren in een takti- sche zigzagkoers. Dat is een verheugende ontwikkeling. Nederland heeft reeds in an der opzicht zoveel kansen op oorspronke lijke en karaktervaste initiatieven voorbij laten gaan in de recente historie van de Internationale verhoudingen, dat een lijd zaam meezeulen in het spoor van Parijs en Bonn geen verbazing had behoeven te wekken. Dat hij wat Engeland betreft een rotsvaste mening handhaaft, is daar om des te bemoedigender en deze stand vastigheid komt ongetwijfeld op de con duite van minister Luns. Aardbeving. Vrijwel geheel Marokko is in de nacht van zondag op maandag door 'n aardbeving opgeschrikt. Talloze men sen vluchtten naar buiten en brachten de nacht in de open lucht door. De be ving, die met een zwaar gerommel ge paard ging, werd ook in Spanje en Por tugal gevoeld- In verschillende Portuge se plaatsen ontstonden scheuren in ge bouwen. Het centrum van de beving lag vermoedelijk in de golf van Cadiz. \ZJ Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Badio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, df. 19.00, do. 18.45 u. (Van onze correspondent) BONN In de komende vijf tot acht jaar zullen nog tenminste vijfhonderd processen wegens nazi-misdaden in de bondsrepubliek worden gevoerd. De West duitse minister van Justitie, Bücher, heeft verklaard dat hij voorstander is van het voortgaan met het opsporen en vervolgen van nazi-misdadigers. De huidige golf van processen is voortgevloeid uit de termijn die de speciale afdeling van het Open baar ministerie voor aanbinden van pro cessen tegen nazi-misdadigers heeft ge steld. Die termijn loopt op 1 mei af. Deze speciale afdeling, onder leiding van pro cureur-generaal Bauer in Frankfort, die met grote hardnekkigheid de massamoor denaars heeft opgespoord, heeft irl vele gevallen zo lang mogelijk gewacht hen voor het gerecht te dagen in de hoop nog nieuw belastend materiaal te kunnen aan dragen. Nu is de procesgolf echter in volle gang. Naast kleinere zaken lopen er drie van grote omvang. Het Auschwitz-proces, het euthanasie-proces in Limburg en het proces tegen vijf officieren van het SS- cavalerieregiment dat in Pinsk heeft ge moord. Of Büchers verklaring betekent-dat Franfort ook na 1 mei zal mogen voort gaan met het opsporen en vervolgen van hen die aan nazi-massamoorden deelhad den, is nog niet duidelijk. Bücher zei ech ter dat waar individuele moorden na acht tien jaar niet verjaard zijn, men moeilijk kan verwachten dat massamoordenaars onder een soort amnestie zouden vallen. Bücher zei ook dat de strafrechterlijke mogelijkheden eigenlijk te kort schieten voor zulke misdaden. BARCELONA (Reuter) Voor moord op de Spaanse zakenman Francisco Rovi- rosa Closas, gepleegd in november 1962, is in Barcelona de 22-jarige Amerikaan James Bell Wagner tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Spaanse Maria Velasco kreeg 23 jaar gevangenis straf. Wegens medeplichtigheid kregen vier anderen een Schotse, een Amerikaanse en twee Amerikanen gevangenisstraffen van zes tot 21 jaar. (Van onze correspondent) BONN Op het partijcongres dat van daag ten einde loopt heeft Westduits- lands Christen-Democratische Unie reeds nu de campagne geopend voor de verkie zingen van voorjaar 1965. F.n uit de salvo's die in Hannover werden afgevuurd blijkt dat het een bittere strijd zal worden waarin C.D.U. en S.P.D. elkaar geen kwartier zullen geven. Bondskanselier Erhard beloofde bijvoor beeld nieuwe initiatieven in de Duitse kwestie en een actievere politiek jegens de Oosteuropese landen. Maar de bondskanse lier liet zorgvuldig na te precieseren wat voor initiatieven hij in de zin heeft. Zoals hij een dag tevoren op een jeugdbij een komst had gezegd: „Als ik wat met Kroesjtsjev te bepraten heb kan ik het moeilijk van tevoren openbaren." Erhard wil de sociaal-democraten daar mee het gras voor de voeten wegmaaien en om te voorkomen dat de S.P.D. zelf MADRID (AP) Honderden studenten van de Madrileense universiteit hebben maandag opnieuw gedemonstreerd tegen de regering-Franco. Er waren bijna evenveel politie-agenten als studenten op de been, gewapend met gummi-knuppels. Ook was er bereden po litie. De studenten droegen geen spandoe ken en schreeuwden geen leuzen. De mees ten wandelden rustig over het plein. De demonstratie leek een vervolg op de sit-in staking, die twee dagen geleden in een bijgebouw van de universiteit werd gehouden, nadat de autoriteiten lezingen door liberale professoren hadden verboden. Het dagblad „Hoja del Lunes" is met een artikel verschenen, waarin de leiding van de universiteit de demonstraties ver oordeelt en de waarschuwing laat horen dat studenten die aan politieke demonstra ties deelnemen „welke het prestige en het decorum van de universiteit schade berok kenen" ernstig zullen worden gestraft. BRUSSEL In de Belgische hoofdstad is een joodse conferentie over de materiële schadevergoedingseisen tegen West-Duits- land gehouden. Deze „claims conference" verenigt 23 joodse organisaties uit Noord- Amerika, Latijns-Amerika, Europa, Aus tralië en Zuid-Afrika. Men heeft tot taak de ongeveer tien miljoen dollar, welke West-Duitsland jaarlijks aan herstelbeta lingen doet, te verdelen. In september 1952 werd te Luxemburg een verdrag tus sen West-Duitsland en Israel terzake ge sloten. Voor West-Duitsland tekende bonds kanselier Adenauer en voor Israel teken den premier Mosje Sjarett en dr. Nahum Goldmann, de voorzitter van de huidige conferentie. De eerste herstelbetalingen werden in Advertentie Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. 1953 door Duitsland verricht en de eerste verdeling geschiedde in 1954. Sedertdien is ongeveer 100 miljoen dollar aan de over levenden van de nationaal-socialistiscfcie progroms in dertig landen uitbetaald. On geveer 250.000 mannen, vrouwen en kinde ren hebben uitkeringen ontvangen. De con ferentie, waarvan de kantoren te New York zijn gevestigd, bemoeit zich alleen met joden buiten de staat Israel. De aanvragen van meer dan 450.000 per sonen, die ingevolge de bestaande wetten voor schadevergoeding in aanmerking ko men, zijn nog steeds in behandeling en tienduizenden hebben nog steeds geen eisen tot schadevergoeding kunnen indie nen omdat Zij te laat het gebied achter het ijzeren gordijn verlaten hebben. On der hen bevinden zich duizenden die in 1956-1957 na de Hongaarse opstand ge vlucht zijn. West-Duitsland heeft tot 31 de cember 1963 meer dan 3.8 miljard dollar uitbetaald aan ongeveer 2.5 miljoen joodse slachtoffers van de nazi's. Meer dan drie kwart van de joden in West-Europa wonen tegenwoordig in Frankrijk. Onder de ruim een half miljoen joden in Frankrijk bevinden zich 150.000 joden die de laatste jaren uit Noord-Afri ka gevlucht zijn. De werkzaamheden van de conferentie zijn niet openbaar; ongeveer zeventig af gevaardigden uit de verschillende landen hebben eraan deelgenomen. Eregast was oud-premier Mosje Sjarett. ook initiatieven ontwikkelt drong hij aan op een gemeenschappelijke houding van de partijen in zulke levensbelangrijke proble men als de kwestie-Berlijn, de Duitse her eniging en de verhouding tot de Sovjet- Unie. „Zulke kwesties mogen niet in de partijstrijd verzeilen", riep de kanselier, die ze er zelf zojuist in betrokken had. Voor de S.PD. wordt dit een moeilijk te slikken brok, vooral omdat partijvoor zitter Adenauer een dag tevoren de be trouwbaarheid van de S.P.D. in twijfel had getrokken. Aangezien de S.P.D. niet principieel ten hoogste op ehkelé prak tische punten met de C.D.U. van mening verschilt over de Duitsland-polifiek bleef de 88-jarige Adenauer weinig anders over dan de geloofwaardigheid van Willy Brand en zijn makkers te ridiculiseren. De S.P.D. heeft vroeger immers een plan voor een herenigd geneutraliseerd Duitsland ge had? Zij heeft dat nu wel laten varen, maar ze kan er morgen weer mee aan ko men, zo impliceerde „Der Alte". Hoewel, als zij het niet had laten varen, was het natuurlijk ook weer niet goed geweest. Niet alleen de S.P.D. maar ook de libera le coalitie-partners van de F.D.P. hebben trouwens reeds tegen de onzakelijke toon van het congres geprotesteerd. De meningsverschillen tussen de libera len en de'harde vleugel van de C.D.U. zijn op het congres, althans voor het oog van het volk, niet tot uiting gekomen. Adenauer had al verklaard dat de partij als een man achter de bondskanselier staat. Erhard was daarna zijn partijvoor zitter ter wille met een flinke toon. Hij zei: „Wij eisen van de communisten meer dan alleen maar Berlijnse pasjes. We vragen van hen een houding die pasjes regelingen overbodig maakt". De sfeer van verkiezingsstoerheid, koude buffetten, af en aanrijdende mercedessen, buitenmodel sigaren en klokgebeier, werd overigens wat verstoord door een nogal somber bericht van de dagelijkse leider van de C.D.U., Josef Dufhüs, over de or ganisatorische en vooral de ideologische zwakte van de partij. Van Dufhüs stamt het gezegde: „Wee ons als wij ooit in de oppositie raken". Hij wenst meer vuur en ijver in de partij en hij ried haar aan „frisch und fröhlich" aan te vallen. Maar het blad Die Welt zegt daarover: „Onder Adenaper was de partij nauwelijks meer 'dan een vè'reniging voor baantjesverdeling, een soort aanhangsel van de regering. Een kraambed voor verheven opvattingen en diepe geestelijke grondslagen is zij allang niet meer". Op één ander punt hoefde het congres volstrekt niet somber te zijn. Bondskan selier Erhard zei, dat de Duitse economie geen schaduwzijden heeft, of het moesten de overschotten op de handels- en be talingsbalans zijn. Hij prees het maat houden van de vakbonden. Hij zei wel, dat het zaak zal zijn geen overdreven eisen tot loonsverhoging of werktijdver korting te stellen met 't oog op het latente gevaar van geïmporteerde of sluipende in flatie. „Arbeid", zei Erhard, „blijft de bron van de welstand. Een ongeremde uitgavengolf zou het volk tot een vloek worden". Daarna ging de architect van het „Wirt- schaftswunder" tevreden zitten en stak zijn twaalfde sigaar van de dag aan Vakantiepret Weet je al waar je heen wilt? En hoe je er heen wilt? Met je eigen wagentje? Vliegen? Varen? Treinen? Natuurlijk moet er zon zijn. En niet al te gek duur. Je moet mij niet vragen hoe dat kan.de Van der Poels.maar eventjes honderdvijftig pop per dag met hun tweeën.en wat daar dan nog bij komt.als-ie tien mille netto per jaar heeft zal het veel zijn.nee.vraag mij niet hoe dat kan. Eenvoudig maar wel proper. En niet zo vertoerist. De Bakkers gaan naar Menton; hoe krijg je. 't in je hoofd. ausgerechnet Menton.ik ben daar vorig jaar weggevlucht.honderden Hollanders en wat voor. Naar de Cay arische Eilanden? Man. vervelend.Palmas.Teneriffe.Nix an, na een week verlang je naar Ter schelling. Geloof mij. Cruise met een boot? Kan best fijn zijn, mits je het treft met het weer. Als het stormt kujeje lol op. Hebben wij vorig jaar meegemaakt. Twee dagen mooi en tien misselijk. En vergis je niet: allemaal diep vries. Hangt trouwens ook af van het ge zelschap. De mensen waar ze ons bij aan tafel hadden gezetEn dat iedere dag drie keer.Jou, je begrijpt wel. Of je nou in Bied zit, of in Skoplje, of in Cannes of aan het meer van Genève. Ik zeg altijd mooi is mooi en het ene mooi is niet minder mooi dan het andere mooi. De Veluwe is ook mooi. En Oisterwijk is ook mooi. Voor mooi hoef je geen dagen lang te reizen. Vijf uur in de toeristenklas? Man, weet wat je doet! Dat is vijf uur met z'n drieën tegen elkaar geplakt. Je kunt je nauwelijks bewegen. Ja, als je op de plaatjes van de folders afgaat dan schijnt overal de zon en dan is het overal 't beste van 't beste. Maar dat zijn dan ook maar plaatjes. Twee jaar geleden hebben we al die tijd door de re gen naar het grijze water van dat blauws meer van de plaatjes zitten aankijken. Wij? Nee, we hebben nog geen beslis sing genomen, maar Mies zei gisterenals we ons dit jaar nou eris niet aan de bu ren storen, die natuurlijk weer heel ver willen halen wat je thuis ook kunt krij gen en als wij nu eens al dat gedoe met koffers en zo.en als wij nu eens rustig. en zo nu en dan een uitstapjezei Mies.en ik eerlijk gezegd. LONDEN (Reuter) Het parlement van Libië heeft maandag in beginsel de opzegging van het militaire verdrag tus sen Libië en de Verenigde Staten, de op heffing van de Amerikaanse bases en het vertrek van Britse en Amerikaanse troe pen uit Libië goedgekeurd. Het besluit werd met algemene stemmen genomen. Het parlement gaf tevens zijn goedkeu ring aan de eventuele beëindiging van het vriendschapsverdrag met Engeland, als mede aan de opheffing van financiële en militaire aanvullende akkoorden tussen de twee landen. Het parlement machtigde de regering over het besluit met de Britse en de Ame rikaanse regering van gedachten te wis selen. Zij moet hiervan verslag uitbren gen aan de volksvertegenwoordiging. Het parlement wil, dat de regering de vriend schapsverdragen met Engeland en de Ver enigde Staten verbreekt, wanneer de be sprekingen niet zouden leiden tot de „ver wezenlijking van nationale doelstellingen". Libië sloot in 1953 met Engeland en in De steeds toenemende Westduitse ver- keersstagnaties zullen een rol spelen in de verkiezingen. De socialisten dreigen bij drukke verkeerspunten verkiezings biljetten te plaatsen waarop staat te le zen „als u hier moet wachten, hebt u dit te danken aan de christen-demo- kraten". Kanselier Erhard zei op het congres van zijn partij dat de christen-demo- kraten als de socialisten dit doen met eigen biljetten zullen komen, lui dende: „als u een wagen kunt bezitten, hebt u dat te danken aan de christen-demokraten". 1954 met de Verenigde Staten verdragen, die voorzagen in de inrichting van militai re bases door beide landen. Het akkoord met Engeland loopt in 1973, het akkoord met de Verenigde Staten in 1971. Vorige maand maakte de Libische re gering bekend niet van plan te zijn de verdragen te verlengen. Engeland bezit een luchtmachtbasis in El Adem bij Tobroek de Verenigde Staten bij Tripoli. Vorige maand verklaarde premier Mah- moed Moentasser in het Libische parle ment, dat zijn regering Engeland en de Verenigde Staten had verzocht de bespre kingen te beginnen over de liquidatie van hun bases. In februari eiste president Nas ser van Egypte opheffing van de buiten landse bases in Libië, omdat deze volgens hem een bedreiging voor zijn land vor men. tri kleine stijging per maat GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM J Diamanten. In de diamantconcessiegebie den voor de kust van de provincies Zuid- west-Afrika en Noordkaap zijn de rijkste diamantvelden ter wereld gevonden. In het gebied van Chamais Reef ten zuiden van Luderitz zijn reserves ontdekt die naar schatting 350 miljoen rand waard zijn. Op het ogenblik is de opbrengst 2V2 maal zo groot als de produktie te land van de Consolidated Diamond Mines of South West Africa Ltd. Staking. Vijf Amerikaanse vakbonden van spoorwegpersoneel zullen waarschijnlijk woensdag een staking afkondigen ter ondersteuning van hun eisen van hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden, als mede als protest tegen het dreigende ontslag van duizenden stakers. Gevreesd wordt dat er een algemene spoorwegsta king in de Verenigde Staten zal uitbre ken. Verdrag. Turkije heeft het in 1930 met Griekenland gesloten verdrag, waarin de handel en scheepvaart tussen beide lan den en 't verblijf van Grieken in Turkije zijn geregeld, opgezegd, omdat de bepa lingen ervan „niet meer met de huidige tijdsomstandigheden in overeenstemming zijn". Turkije wil onderhandelingen over een nieuw verdrag. Huwelijk. De Amerikaanse miljonaire Bar bara Hutton gaat in het huwelijk tre den met de Laotiaanse prins Doan Vinh. Geen bezoek. Het bezoek dat zeven Ameri kaanse oorlogsschepen deze week aan Istanboel zouden brengen gaat niet door. Een reden daarvoor is niet opgegeven. Ondergraving. Het dorpje Weissenbach, op de noordelijke helling van de berg de Meissner bij Kassei in West-Duitsland, dreigt in de bodem te verzinken als ge volg van ondergraving van de berg door neerstromend water. Misschien moet de hele bevolking van 240 zielen haar woonsteden verlaten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3