De heer M. Roos ridder in de orde van Oranje Nassau J. de !Baei Mulder en Rijke uit IJmuiden: specialiteit in Polyester Bouwfragmenten voor Beeckestein, nieuwbouw en watervoorziening Neem nü een kwartaal-abonnement De nummers tot 1 april a.s. gratis IJmuider Courant Openbare vergadering Veertig jaar bij de Rotterdamsche Bank n.v. in IJmuiden Zand voor Velsen Bedieningsautomaat op kustvaarder Morgen beslissing over Vlaggetjesdag Op HISWA-vloot in RAI Auto's botsten in IJmuiden Belgische trawler maakt water Kort IJmondnieuws Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 17 MAART 1964 5 Onderscheiden TV en Kennedystoel uw Dankwoord Waardevolle vondst bij slopen van oud huis per kwartaal 9.75 Reis om de wereld Begaafde en minder begaafde kinderen Twee ronden afgewerkt in titelstrijd Kennemerland Heemstede naar hoofdklas Jeugd Gezellig Samenzijn clubkampioen N.-Holland SprekersB. Roolvink en Mr. H. K. 3. Beernink Onderwerp „Samenwerking of samengaan A.R.P. en C.H.U." Gelegenheid tot vragen stellen. Ongetwijfeld zou niemand het de heer M. Roos, directeur van het kantoor IJmuiden van de Rotterdamsche Bank n.v. maandagmiddag kwalijk hebben genomen, wanneer hij zich na afloop van zijn receptie in hotel „Royal" met een zucht van verlichting in de „Kennedystoel" had uitgestrekt, die hem kort daar voor ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij deze instelling door ir. J. F. Clausen namens een groot aantal cliënten ten geschenke was aangeboden. Want de heer Roos, die in gezelschap van zijn echtgenote de talrijke bezoekers opwachtte, had toen bijna twee uur lang een schier onafgebroken rij plaatselijke autoriteiten, vrienden, cliënten en vertegenwoordigers van het organisatie- en verenigingsleven te woord gestaan, die hem hartelijk met dit jubileum kwamen complimenteren. Het is dan ook vrijwel ondoenlijk over te gaan tot het noemen van namen van hen, die deze middag acte de présence hebben gegeven; van daar dat wij moeten volstaan met een vluchtige keuze uit het bijna volgetekende receptie-album. Welnu, aanwezig waren onder meer mr. J. C. Bührmann, burge meester van Velsen, met de drie wethouders J. G. Kolkman, J. van Leeuwen en R. Verbeek; mr. M. M. Kwint, oud-burgemeester van Velsen; de heer D. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Bennebroek; de heer W. Sepp, commissaris van politie te Velsen; drs. P. L. Justman Jacob, directeur van Hoogovens; ir. E. F. Peltzer, directeur van de Plaatwellerij en vele anderen. De eerste spreker was de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die ver klaarde in gezelschap van drie wethouders te zijn gekomen, om dit zeldzame jubi leum speciale luister te kunnen bijzetten. Spreker herinnerde vervolgens aan de mooie carrière van de jubilaris, die veer tig jaar geleden als kantoorbediende is be gonnen en zich sindsdien tot een zeer be kwaam bankman heeft ontwikkeld. De di rectie had de burgemeester verzekerd, dat de heer Roos een uitstekend directeur is, waardoor het kantoor IJmuiden gedurende de afgelopen jaren belangrijk in aanzien is gestegen. Daarnaast kon spreker talrijke functies van de jubilaris op maatschappelijk ter rein vermelden, waarbij hij vaststelde dat in IJmuiden de namen van de heer Roos en vreemdelingenverkeer steeds in één adem worden genoemd. Tevens heeft hij steeds op de bres gestaan voor de ontwik keling van strandleven, visserij en „vlag getjesdag", zodat de jubilaris ook bijna een kwart eeuw bestuurslid is van de Ge westelijke Bond van Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland. Verder wees de burgemeester erop, dat de heer Roos be stuurslid is van de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelminafonds en het Nederlandse Roode Kruis, penningmeester van de vereniging „Haven IJmuiden" en oprichter en bestuurslid van de stichting „Interkerkelijk Ziekenhuis Kennemer- land". Burgemeester Bührmann was er van overtuigd met deze opsomming van functies nog niet eens compleet te zijn ge weest, doch hij meende geen verdere be wijzen nodig te hebben om de vele ver diensten en activiteiten van de jubilaris aan te tonen. Wel wilde spreker vaststel len dat het optreden van de heer Roos zich kenmerkt door de stijl van zijn hulpvaar digheid en vriendelijkheid, waarmee hij zich steeds voor anderen openstelt. Het was de burgemeester dan ook een groot genoegen de heer Roos te kunnen mededelen, dat hij op grond van zijn vele verdiensten zojuist door H. M. de Konin gin was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Onder luid applaus van de aanwezigen spelde hij de jubilaris de versierselen op de borst, waarna hij hem als eerste van harte met deze on derscheiding gelukwenste. Vervolgens sprak ir. J. F. Clausen, die Velsen heeft bijna een kwart miljoen ku bieke meter zand nodig voor het bouwrijp maken van het terrein voor de reinigings- en ontsmettingsdienst en het plantsoenbe- drijf in Velsen-oost, alsmede voor het ge reedmaken van het industrieterrein in Vel- sen-noord. Over een dergelijke hoeveelheid zand kan de gemeente niet uit eigen bron be schikken. Daarom wil men zand kopen, dat vrijkomt bij het uitdiepen van het Noordzeekanaal nabij Zaandam. Voor de ophoging van het industrieter rein in Velsen-noord is onlangs krediet ver leend tot een bedrag van 1.050.000, hier van is nog 460.000 beschikbaar. Voor de ophoging van het ROP-terrein is 4 ton no dig, waarvoor nog geen krediet is ver leend. Wel is op de nieuwe begroting een bedrag opgenomen van 4.150.000 voor de bouw van een nieuw complex aan de Amsterdamseweg. Dit bedrag is een glo bale raming van de totale kosten, er zal nog een nader voorstel van B. en W. vol gen. Voor het ophogen van het terrein is in deze raming een bedrag opgenomen van 4 ton. In verband met het urgente karakter van deze aangelegenheid stelt het college de raad voor, vooruitlopende op de begro tingsbehandeling, thans reeds een krediet van 4 ton te verlenen voor het ophogen van bedoeld ROP-terrein aan de Amster damseweg. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat het krediet van 1.050.000 kan worden verlaagd met 190.000, waartoe de begro ting zou moeten worden gewijzigd. De raad zal hierover moeten beslissen. optrad als vertegenwoordiger van een groot aantal cliënten van de Rotterdam sche Bank. Na hem eveneens met de zo juist uitgereikte onderscheiding te hebben gecomplimenteerd, meende spreker'' de heer Roos niet beter te kunnen karakteri seren dan door vast te stellen, dat een za kelijk contact met hem meestal tevens een persoonlijk contact betekent. Het is hem hierbij onverschillig of het over kleine of grote bedragen gaat. daar hij de stelregel huldigt: „Elk dubbeltje kan een gulden worden". Geen wonder dat de heer Roos door zijn cliënten wegens zijn goede ad viezen en interesse voor hun zaken buiten gewoon wordt gewaardeerd, zodat het plan hem een jubileumgeschenk aan te bieden overal spontaan en met warme instem ming werd begroet. Namens deze cliënten en de vele vrien den bedankte ir. Clausen de jubilaris dan ook hartelijk voor de hun bewezen talloze goede diensten, waardoor het hem een ge noegen was de heer Roos namens hen een T.V.-toestel en een „Kennedystoel" te mo gen aanbieden. Voor mevrouw Roos, die haar echtgenoot altijd een steun en een Het 1140 ton (laatvermogen) metende shelterdecksehip m.s. „Eerbeek", dat na 'n vorige week gehouden geslaagde proef vaart thans door Spliethoff's bevrachtings kantoor n.v. te Amsterdam als kustvaar der zal worden geëxploiteerd is volgens een communiqué van de rederij het eerste schip van een serie van vijf, uitgerust met een motor met volautomatische pneuma tische afstandsbediening. Dat wil zeggen dat men gedurende de gehele tocht de motor van de brug af via volautomatische apparatuur kan bedienen. Voordelen zijn, dat de „bevelen" zonder tijdverlies door de motor worden uitge voerd, doordat men van de brug af direct „contact" heeft met de motor. In moei lijk bevaarbare wateren zal in vele geval len het corrigerende werk van een sleep boot als resultaat van deze nieuwe appa ratuur kunnen worden uitgespaard. Een ander voordeel van de nieuwe ap paratuur is de arbeidsbesparing die zij op levert. De scheepvaartinspectie heeft reeds toestemming gegeven om met een assi stent-machinist minder te varen dan ge bruikelijk is op dergelijke kustvaarders en de rederij verwacht, dat tenslotte zal wor den toegestaan dat het machinekamerper- soneel met in totaal twee man wordt ver minderd. Donderdagmiddag aanstaande zal tij dens de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Vis en Vlsprodukten in Den Haag worden vastgesteld wanneer de nieuwe haringteelt zal aanvangen. De reders hebben voorgesteld, dat de drijfnetloggers woensdagmorgen 20 mei te acht uur naar zee vertrekken, met tachtig netten aan boord. Na 12 juli zou het aantal netten onbeperkt mogen worden uitge breid. Volgens het voorstel zal 20 mei 08.00 uur ook de helft van de trawlervloot op haring zee kiezen; op 25 mei volgt dan d» tweede helft. Vlaggetjesdag, de Dag van de Neder landse Zeevisserij, zal dus met de pink sterdagen samenvallen. Zoals bekend, zullen er uitsluitend in Scheveningen feestelijkheden zijn; dit zou dan zijn op zaterdag 16 mei. Voorgesteld wordt voorts, dat de eerste gezouten haring van de nieuwe teelt zon dag 24 mei mag worden aangevoerd; de eerste haringen zijn dan maandag 25 mei voor de consument te koop. Mr OPTICIEN Lange Nieuwstr. 789 - Tel. 7119 De heer M. Roos wordt door de bur gemeester van Velsen onderscheiden met de Orde van Oranje-Nassau. stimulans is geweest, werd dit geschenk door twee zilveren kandelaars vergezeld. Ir. Clausen besloot zijn toespraak door de heer en mevrouw Roos nog vele goede ja ren toe te wensen. Aan het einde van deze receptie nam de jubilaris zelf het woord, om in de eerste plaats de burgemeester te verzoeken zijn grote erkentelijkheid over de hem ver leende onderscheiding aan de Koningin te willen overbrengen. Vervolgens gaf de heer Roos te kennen niet goed te beseffen waar hij deze grote belangstelling en hulde aan heeft verdiend, omdat hij niet meer dan zijn plicht heeft gedaan op de manier, zo als de directie dit waarschijnlijk van hem verwachtte Ofschoon hij uiteraard toch buitengewoon dankbaar was voor de vele geschenken, goede wensen en betoonde vriendschap. Het deed hem ook een groot genoegen deze middag zoveel vertegen woordigers van de middenstand te hebben ontmoet. Tenslotte wilde de heer Roos nog gaar ne van deze gelegenheid gebruik maken om zich even tot de jeugd te richten met het verzoek, voor het openbaar en maat schappelijk leven wat meer belangstelling te tonen. Nu ontmoet men overal vrijwel dezelfde namen en gezichten, hetgeen de heer Roos vooral voor een goede toekomst weinig bevorderlijk achtte. Bij de sloop van het pand Meervliet- straat no. 4, het vroegere huis van nota ris Boerlage, in Velsen (zuid) zijn een groot aantal waardevolle bouwfragmenten te voorschijn gekomen. Dank zij de mede werking van de zijde van de Rijkswater staat, waardoor dit huis werd afgebroken met het oog op de op handen zijnde ver breding van het Noordzeekanaal, konden deze fragmenten ter beschikking worden gesteld van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg ten behoeve van de restauratie van huize Beeckestein. Het betreft hier een aantal marmeren voorwerpen, waaronder tegels, dorpels en plinten; verder nog halve tegels in driehoe kige vorm en tegels met paarse opdruk, die uit de schouw van het gesloopte huis afkomstig zijn. In totaal gaan een kleine driehonderd bruikbare objecten naar Beec kestein. Voor een zestal ook van deze sloop afkomstige glas-in-lood ramen is nog geen bestemming gevonden, deze zullen voorlo pig zorgvuldig worden opgeslagen. Nieuwbouw in Santpoort Te verwachten is, dat binnenkort kan worden begonnen met de bouw van drie blokken met in totaal 18 flatwoningen aan de Antillenstraat in Santpoort. De uitvoe ring geschiedt in drie woonlagen op een onderbouw, waarin bergruimten en gara ges zullen worden ondergebracht. De flats zullen worden verkocht aan gegadigden, die ingezetene moeten zijn van de gemeente Velsen. De bouw zal worden uitgevoerd door het bouwbedrijf N.V. Bakhuizen te Hilver sum. De door de gemeenteraad van Velsen op 28 augustus 1963 vastgestelde grond waterverordening zal op 1 april in werking treden. Deze verordening regelt 't onttrek ken van water aan de bodem. Zonder schriftelijke vergunning van Burgemees ter en Wethouders zal het voortaan ver boden zijn een inrichting een pomp dus De ondergetekende naam straat plaats .-. wenst m.i.v. een abonnement op Handtekening V kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk voor het verkrijgen van grondwater tot stand te brengen en te gebruiken. Uiter aard zijn op deze algemene regel bepaal de uitzonderingen, zoals bijvoorbeeld be grijpelijkerwijs voor het onttrekken van water aan de bodem ten behoeve van de openbare drinkwatervoorziening, verder voor het uitvoeren van voor bouwwerken noodzakelijke bronbemaling gedurende een periode van ten hoogste zes maanden en ten slotte voor inrichtingen, die niet meer dan 10 m3 per uur kunnen oppom7 pen. Uit deze laatste bepaling blijkt dus dat handpompen zoals die b.v. op de volks tuincomplexen worden gebruikten, buiten de verordening vallen, omdat het vermo gen daarvan niet boven deze hoeveelheid uitkomt. Voor bestaande inrichtingen is in de ver ordening een overgangsbepaling ingevoegd waarin wordt gesteld dat hiervoor de ver gunning wordt geacht te zijn verleend voor een periode van vijf jaar. Niet uitgesloten is dat er bij derden be> zwaren bestaan tegen het verlenen van een vergunning om water aan de bodem te onttrekken. Elke aanvrage zal derhalve ter openbare kennis worden gebracht en gedurende vier weken op de secretarie ter inzage worden gelegd. Bezwaren kun nen dan tijdens deze periode bij Burge meester en Wethouders worden ingediend Een belangrijke bepaling in de veror dening is voorts, dat er voor de betrokke nen dus de aanvrager en degeen die bezwaren maakt tegen een vergunning ten aanzien van het besluit van Burge meester en Wethouders een beroep moge lijk is bij de Kroon. Zodoende bestaat de grootst mogelijke zekerheid, dat alle belangen in voldoende mate worden over wogen. Met het oog op de openbare drink watervoorziening is het van het grootste belang, dat het aanspreken van de aanwe zige watervoorraden zoveel mogelijk in de hand gehouden wordt. Dit is de betekenis van de nieuwe verordening, met de vast stelling waarvan de gemeente Velsen vooraan gaat. Alle bepalingen van de op 16 maart af gekondigde grondwaterverordening kunnen hier niet worden opgenomen. Belangheb benden kunnen echter gedurende drie maanden elke werkdag in het raadhuis de verordening raadplegen. Door het niet verlenen van voorrang zijn zondagmorgen op de hoek van de Satur- nusstraat en de Venusstraat in IJmuiden twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de wagens sloeg daarbij om. De bestuurder, een 38-jarige IJmuide- naar, kreeg een diepe hoofdwond. Nadat een arts de eerste hulp had verleend kon hij naar zijn woning terug keren. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. Een reddingboot en verscheidene schepen zoeken ten noorden van het Britse ka naaleiland Guernsey in stormachtig weer en ruwe zee naar de 166 ton metende Bel gische trawler Oceanic, die heeft gemeld water te maken in de machinekamer. Op de HISW A-Goed Kamp-tentoonstel ling die vandaag in de Amsterdamse RAI is geopend neemt de firma Mulder en Rijke als enige vertegenwoordigster van IJmuiden in de overweldigende vloot van zeiljachten, motorkruisers en andere vaar tuigen die daar tot en met 26 maart „voor anker" is gegaan weliswaar geen in het oog springende positie in, maar de inzen ding van dit lJmuidens bedrijf geeft toch wel een goede indruk van de kwaliteits- produkten die door deze firma worden ver vaardigd. Mulder en Rijke heeft zich speciaal toe gelegd op de bouw van boten van polyes ter (glasvezel), een materiaal dat in de scheepsbouw steeds grotere toepassings mogelijkheden vindt. Een van de grootste voordelen is wel dat boten van polyester minder onderhoud (en uiteraard daardoor ook minder kosten) vragen dan traditione le schepen van hout of metaal. „Wanneer aan de samenstelling van po lyester maar de grootst mogelijke aan dacht wordt besteed zijn boten van dit ma teriaal in kwaliteit en betrouwbaarheid be slist niet minder dan houten of stalen sche pen," luidt het oordeel van directeur G. Rijke, die eigenhandig bij de "opbouw van zijn stand heeft geholpen. Grootste inzending van Mulder en Rijke is de slankgebouwde „Oranjebloesem", een 9 meter zeilkruiser van de R.O.R.C (Royal Ocean Racing Club)-klasse. De ver dere afmetingen van dit fraaie zeewaar dige jacht zijn breedte 2,60 meter, water lijnlengte 6,50 meter en diepgang 1,30 me ter. Aan boord zijn vier vaste slaapplaat sen. Als kitsgetuigd kan het jacht 33 m2 zeil voeren, als sloep 31,2 m2. Het schip is uitgerust met een Penta-motor van om streeks 12 pk. Met een jacht van dit type is een Ne derlander in het komende najaar van plan in zijn eentje een reis om de wereld te maken. De prijs van dit schip is 42.300.- De kleinste boot in de Mulder en Rijke stand is een polyester zeiljolletje van 2,82 meter dat gemakkelijk op een auto kan worden vervoerd. Compleet met zeiltje kost dit pretentieloze bootje nog geen 900.- Een zeiljol (Hollander) van 4,30 meter, een visjolletje, een zeewaardige vlet zoals in gebruik bij de reddingsbrigades en een Crescent-speedboat van Zweeds makelij (prijs even 1000.-) completeren de in zending van het IJmuidense bedrijf Het is slechts een klein overzicht van hetgeen Mulder en Rijke, die sinds 1962 ook in het Friese Lemmer is gevestigd in produktie heeft. Bedrijfsvaartuigen, red dingboten en als laatste belangrijke order een serie van 30 duwvaartuigen voor het Rijk zijn andere objecten die ruim hon derd man aan het werk houden. Dóór middel van geprojecteerde kleuren dia's wordt de bezoekers van Hiswa-Goed Kamp een beeld gegeven van de mogelijk heden die de door Mulder en Rijke ge maakte vaartuigen in de praktijk bieden r f'èiljjpi m De afdeling Santpoort-Noord van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond houdt woensdagavond 18 maart een ledenverga dering in het Jeugdhuis „De Haven", Schipbroekenweg 6, aanvang 8 uur. Me vrouw MarijsVisser spreekt dan over: „Waarheen met onze begaafde en minder begaafde kinderen?" Leden en andere be langstellenden zijn welkom. Diploma-zwemmen. Donderdag, vrij dag en zaterdag aanstaande is het „diplo ma-zwemmen" in het Velserbad voor jon gens en meisjes van diverse scholen. De stand van Mulder en Rijke op de Hiswa-Goed Kamp tentoonstelling in het Amsterdamse RAI-gebouw. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 9.75, post- abonnees f 10.25. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE In het clublokaal van Santpoort is d» eerste ronde gespeeld van de finale om het damkampioenschap van Kennemer land. Doordat Meure zich terugtrok werd Swier (DCY) uitgenodigd aan dit toernooi deel te nemen. De uitslagen van de eerst» ronde luiden: J. van HalN. van Hal 1-1, DukelP. Belien 2-0, Douma—Van Reste ren 1-1, BusSwier wordt 6 april ge speeld. De tweede ronde werd in het clublokaal van DCY gespeeld. De resultaten: Dukel Swier 2-0, P. BelienDouma 1-1, Van Hal—Van Resteren afgebroken in een remisestelling; J. van HalBus 0-2. Voor de derde ronde die komende woens dag in Santpoort wordt gespeeld, hebben Dukel en Douma al vooruit gespeeld. Du kel won. De stand is als volgt: Dukel (DCY) 3 gesp. 6 pnt.; Bus (HDC) 1 gesp. 2 pnt.; Douma (Santpoort) 3 gesp. 2 pnt.; N. van Hal (Abbenes) 1 gesp. 1 pnt.; Van Resteren (HDC) 1 gesp. 1 pnt.; P. Belien (Heem stede) 2 gesp. 1 pnt.' J. van Hal (Lisse) 2 gesp. 1 pnt.; Swier (DCY) 1 gesp. 0 pnt. Damclub Heemstede, kampioen van Kennemerland, heeft met succes aan d» promotiewedstrijden deelgenomen. Door de laatste wedstrijd met 12-8 van Jozeph Blankenaar 2 te winnen is Heemstede wederom hoofdklasser geworden. Vorig jaar moest de club na een beslissings wedstrijd tegen Alkmaar degraderen. Merkwaardigerwijs bezet Alkmaar nu de onderste plaats in de Noordhollandse competitie en degradeert dus, terwijl Heemstede de plaats van Alkmaar in neemt. Ook het tweede van Heemstede werd kampioen van zijn afdeling. Op 14 april zal damclub Heemstede feest vieren. Het sterke damjeugdvijftal van Gezellig Samenzijn is er opnieuw in geslaagd het clubkampioenschap van Noord-Holland t» winnen. In de laatste ronde moest het vijftal van Kennemerland tegen de jeug dige Amsterdammers spelen. Tonny Sy- brands en zijn spelers wonnen (7-3), waar door deze ploeg alle drie gespeelde wed strijden heeft gewonnen. De uitslagen luiden: GS 1Zaanstreek 7-3, GS 1GS 2 8-2, GS 1Kennemerland 7-3, KennemerlandZaanstreek 6-4. Vol gende week wordt nog voor de tweede plaats de ontmoeting GS 2Kennemerland gespeeld. Voor Kennemerland speelden in het jeugdvijftal: 1. Kees Pippel (DCY), 2. Hugo de Groot (HDC), 3. De Haan (HDC), 4. Bert van der Does (DCY), 5. K. van Don gen (Sportief). In de laatste ontmoeting won de Am sterdammer Palmer van de jeugdkampioen van Kennemerland, Hugo de Groot. Kees Pippel en Tonny Sybrands speelden in een fraaie partij remise. Op woensdag 18 maart a.s. om 20 uur in bovenzaal Hotel Royal, Kennemerlaan 93, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5