HISWA-GOED KAMP Uitstalling heeft een totale waarde van f 10 miljoen De bungalowtent RAI-Europahal: één grote jachthaven HENSEN Grootste winkel in boten, tenten en caravans WEEKENDERS natuurlijk Tent-televisie DINSDAG 17 MAART 1964 7 Beperkte produktie Gratis voorlichting het door kampeerders meest gevraagde genre Keuze uit 400 schepen voor heel-rijken, rijken, maar ook voor krappe beurzen NO-IRON - NYLON BEL-O-FAST een zeer grote collectie 13.25 - 14.90 - 16.90 Voor een goede keus PAARLAARSTEEGI HAARLEM Grootste zeiljacht Honderden kleintjes Hitteschild Nergens in Europa vindt men een zo grote tentoonstelling op het gebied van boten, tenten, caravans en alles wat daarbij behoort als in het Amsterdamse RAI-gebouw. En nog bleken die enorme RAI-hallen niet groot genoeg om het hele assortiment dat de handel biedt, te bevatten ruim 50 percent van de aan gevraagde standruimte moest worden geschrapt om alle liefhebbers in het ge bouw te krijgen. Die grote belangstelling is er niet alleen bij de handel, maar stellig ook bij het publiek, dat in de RAI een zo volledig mogelijk marktoverzicht krijgt. Het wordt velen misschien teveel: Ruim 400 schepen, 230 verschillende typen caravans en enke le honderden tenten! In de RAI ligt voor bijna tien miljoen gulden aan vakantie attributen uitgestald. Men vindt er de bes te Nederlandse produkten, aangevuld met import uit achttien landen. Wie zich nog deze zomer bij de watersporters of kam peerders wil voegen, moet er wel vroeg bij zijn. De vraag is groot en het aanbod ge ringer dan die enorme inventaris van de RAI doet vermoeden. Langere vakanties en een wat meer ge vulde portemonnaie dan enkele jaren ge leden doen niet alleen het aantal water sporters, maar ook en vooral het leger kampeerders jaarlijks met vele duizenden toenemen. Maar schepen, caravans en ten ten zijn artikelen, die zich vrijwel niet voor mechanische fabricage lenen, groten deels moeten zij met de hand worden ver vaardigd. Wie vandaag een fabriek van goede caravans begint kan er zeker van zijn de gehele jaarproduktie kwijt te ra ken. Maar waar vindt hij de vakmensen om de caravans te maken? Toen wij verleden jaar na vier tentoon- itellingsdagen de Hiswa/Goed Kamp be zochten, bleken tal van caravanfabrikan ten hun gehele jaarproduktie reeds te heb ben verkocht. Een caravan van 19.000.- had al drie kopers, een motorjacht van 450.000.- was één uur na de opening van de expositie verkocht! Er bleek een piek te zijn bij de verkoop van jachten rond 60.000.- Werven, die zich bepaalden tot de vervaardiging van kleine bootjes, goed koper dan f 1.000.-, verkochten in vier da gen meer dan voorheen in één jaar. Wie kopen wil moet snel beslissen. Over twee maanden zal de keuze in nog vóór de zomer "te leveren caravans gering zijn. In juni zullen vrijwel alle bungalowtenten uit verkocht zijn. Hetzelfde geldt voor de kleine bootjes. Bij de grotere jachten is een bepaalde levertijd normaal. Het is niet gebruikelijk, dat men een schip van 50.000.- vandaag koopt en morgen komt afhalen. Tijdige aankoop is ook gewenst in de sector uitrustingsstukken, speciaal wat be treft de kampeerartikelen. Wie op de His wa/Goed Kamp de slaapzak van zijn keu ze heeft gevonden of de juiste maat lucht bed doet er goed aan onmiddellijk te ko pen of een bestelbiljet voor levering op een latere datum te tekenen. Tenslotte nog dit: de Hiswa /Goed Kamp neemt in zoverre een unieke plaats is, dat er voorlichtingsstands zijn van de A.N.W.B. en andere op het terrein van de buitensport werkzame verenigingen. Deskundigen geven daar kosteloze advie zen over de kwaliteit en gebruikswaarde van schip, caravan of boot. Een service die voor aspirant-kopers van veel belang kan zijn! De watersportafdeling is met zijn spectaculaire show van fraaie jachten weer het middelpunt van de Hiswa/ Goed Kamp in het RAI-gebouw. In de Europa-hal zijn ruim 400 grote en kleine schepen bijeen. HISWA/GOED KAMP, de internationale water- sport-, kampeer- en caravantentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam, is de grootste exposi tie van buitensportartikelen die in Europa is te vinden. Telkenjare blijkt deze manifestatie een der drukst bezochte van de vele RAI-tentoonstellingen te zijn. Alle 45.000 vierkante meters, waarover het RAI-gebouw beschikt, zijn volgepakt met duizend- en-één artikelen op het gebied van watersport, kamperen en caravanning. Alles wat op dit gebied in ons land te koop is, kan men er vinden. De Hiswa/Goed Kamp wordt van 17 tot en met 26 maart gehouden en is dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19.30- 22.30 uur. Op zondag 22 maart kan men terecht van 10-18 uur. NIEUWE 17.1/m 26 MAART rai AMSTERDAM Als iedere Nederlander die over een tent beschikt, deze zomer in eigen land zou willen kamperen, zou dat niet lukken. Ons land beschikt over 300.000 slaap plaatsen op kampeerterreinen. Maar er zijn bijna twee miljoen mensen met een kampeerkaart. Gelukkig maar dat niet iedereen in dezelfde week vakantie neemt al lijkt het er soms veel op en gelukkig ook, dat tienduizenden ge zinnen een kampplaatsje in het buitenland opzoeken, waar de overheid minder lastig, het staangeld lager, het weer meestal beter en de kampeerterreinen groter in aantal zijn. Kamperen is allang geen sport meer. Het is een vrijetijdsbesteding, die met name voor de automobilist aantrekkelijk is. Bovendien is kamperen betrekkelijk goedkoop, welk argument bij de langer wordende vakanties ook een belangrijk woord meespreekt. In ons overbevolkte land Is de grond zo duur dat de exploitatie van een kampeer terrein nauwelijks lonend is. Het aantal tentbezitters groeit eohter in een enorm tempo. „Een opmerkelijk verschijnsel van deze Hiswa/Goed Kamp-tentoonstelling is een verdere oriëntering op de man met de minder ruime beurs. Het aantal ka juit- en kajuitmotorjachten met een prijs tussen de 5.000 en 45 000 is namelijk vrij groot". Dat zegt het Hiswa-bestuur, maar stoort u zich er niet aan. De grote Europahal die voor de jachten is geserveerd trekt altijd de meeste bezoekers en deze behoren bijna allemaal tot de categorie die over nog minder beschikt dan over „een minder ruime beurs". Zij zijn de dagdromers die nooit meer zullen bereiken dan een visbootje of een huurscheepje, maar die in de RAI gewoon een fijne dag hebben. Gelukkig voor de scheepsbouwers zijn er ook serieuze kopers uit het buitenland. En gelukkig voor de mensen met de krappe beurzen zijn er onder die 400 grote en kleine schepen in het RAI-gebouw ook exemplaren, die niet meer kosten dan een bromfiets. Het grootste jacht in de RAI tevens het grootste dat ooit in een overdekte hal is geëxposeerd is het 22.50 meter lan ge 47 tons dubbelschroef dieselmotorjacht Caravelle II. Het prijskaartje ontbreekt. Als het er was zou het een bedrag van boven het half miljoen gulden vermelden. Een dubbelschroefmotorjacht met een lengte van 17 meter en een aluminium motorkruiser die 16 meter lang is, zijn ER ZIJN KAMPEERDERS, die liever hun kooktoestel vergeten mee te nemen dan hun draagbare radio. Men kan zich opwinden over vrye-tjjdsbesteders, die een wijde omgeving hun radio- lawaai aan anderen opdringen en zich afvragen waarom zij niet een oor telefoontje gebruiken. Maar nu reeds verdringt de televisie de radio en over een paar jaar zal er geen kampeerter rein meer zijn of men vindt er onder de tentluifels Ageeth Scherphuis, Swieber- tje en ds. Okke Jager op kleine en grote beeldschermpjesOp de Hiswa-Goed Kamp worden draagbare T.V.-apparaten gedemonstreerd, die zowel op 220 volt wisselstroom, op accu's van 6, 12 of 24 volt als op ingebouwde oplaadbare batterijen werken. Er zjjn o.a. toestellen met 48 centimeter en 36 centimeter beeldbuizen. Prijzen zijn respectievelijk 1050,en f 850,Het grootste type heeft bovendien een ingebouwde radio. Het kleine type meet 41 bjj 32 bij 29 cm en werkt zeven uren op de ingebouwde batterij. Deze is oplaadbaar aan elk 220 volt-stopcontact. De toestellen kunnen ook het tweede programma ontvangen. andere spectaculaire vaartuigen. Er zijn bij de motorkruisers en open motorboten niet minder dan 40 nieuwe typen. De knik- spant-motorvlet „Planeet" heet de goed koopste in zijn soort. De „Notios" is een kleine, snelle kruiser en afgeleid van een douane-snelboot. De 24-voets Amerkrui- ser is van staal en bereikt een snelheid van 40 km per uur. De Deense 9 meter lange polyester motorkruiser, die in het land van herkomst als snelle loodsboot wordt gebruikt, kan met 30 a 40 km op verborgen rotspunten stoten zonder lek te worden! Wie voorkeur heeft voor open motorbo ten zal veel nieuws kunnen bekijken. Uit Japan komen polyester sport- en toerbo ten. De champion 400 is een Nederlands fabrikaat, speciaal bedoeld om op het dak van een kleine auto te worden ver voerd. Met de Bristo Runabout (met 110 pk buitenboordmotor) kan een snelheid van ruim 70 km per uur worden geva ren. De Hamburg polyester runabout is uitgerust met een 22 pk Wankelmotor. De runabout van Grupstra, waarmee alle in het seizoen 1963 gehouden wedstrijden voor sportboten werden gewonnen, kan men aan alle kanten bekijken. Het grootste zeiljacht op de Hiswa is het botterjacht Pieternella van 13 bij 4,20 meter en een zeiloppervlak van 85 vierkante meter. Het schip dateert van 1920 en diende tot na de oorlog als vis sersboot. Er is grote belangstelling voor ronde- en platbodemvaartuigen en in de RAI zijn er dan ook diverse te vinden: een hoog aars, een Lemsteraak, een zeeschouw, een Tholense schouw, een Zeeuwse poon, een grundel, een tjotter en twee Friese schouw tjes. Een vreemde vogel onder de kajuitjach- ten is een Chinees jonkjacht, dat in Hong Kong is gebouwd en in Nederland werd afgetimmerd. Het aantal nieuwe typen on der de scherpe kajuitjachten bedraagt ruim 20. Het motor-zeiljacht mag zich in een toe nemende populariteit verheugen. Er zijn er zes in de R.A.I. Het grootste is de Trewes 48, dat voor Nederlandse rekening werd gebouwd nadat er al zes aan het buitenland waren geleverd. Het vaartuig is bijna 15 meter laag. Er zijn op deze Hiswa een paar hon derd scheepjes: roeiboten, bijboten, vouw en opblaasboten. Het is met de produktie van deze bootjes al net als met de ca ravans: de vraag is toch groter dan het aanbod. Het assortiment bootmotoren is verbijsterend groot en omvat binnen boord-, petroleum- en dieselmotoren met een vermogen, dat ligt tussen 0,5 en 500 pk. Tientallen stands tonen duizend-en-een artikelen, die tot de uitrusting van de wa tersport behoren: stootkussens, zwemves ten, mandflessen, chemische toiletten, ven- tilatieluiken, mastbeslag e.d. Ook hier staat de ontwikkeling niet stiL Foto boven: De „Amphicar" is eigen lijk een doodgewone auto. Ziet u het hem aan dat hij zich in het water even vlot voortbeweegt als op het droge? Even vlot is wellicht wat over dreven, maar deze amfibie-auto schijnt over uitzonderlijke rij- en vaarcapaciteiten te beschikken. Slechts aan de achterzijde kunt u zien met een land- en watervoertuig te doen te hebben. Kijkt u maar naar de hoog geplaatste uitlaat en de omgebogen inlaten verwerkt in de bumpercon structie. Foto links: De boot-motor-traüers, veel gebruikt bij het moderne kam peren waarbij men zijn boot achter de auto meeneemt, zijn niet bepaald goedkoop. In een van de stands kan men deze boten bewonderen. Het kleinste exemplaar op de voorgrond kost 1345 gulden, de middelste Cres cent camping boat maar liefst 4750 gulden. Foto onder: Een van de showstukken van de HISWA-tentoonstelling in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam is wel dit luxe motorjacht de „Ray's Folly V". Het heeft een grote stuur hut, groot voordek en een ruim zonne dek. U vindt dit jacht op de expositie in de onmiddellijke nabijheid van de echte onvervalste Chinese jonk, die hier ver van huis staat te pronken tussen Westerse broers en zusters. Maar laat u zich niet afschrikken. Het is zelden voorgekomen, dat een tentbezitter zijn vakantie noodgedwongen in een hotel moet doorbrengen omdat hij geen plaatsje voor zijn linnen huisje kon vinden. Dus toch maar een tent kopen. Op de Hiswa/Goed Kamp is keus te over. Loop eerst even binnen bij een ANWB-kantoor, waar men u over de kwaliteit kan inlich ten. Er zijn namelijk „kruidenierstentjes", die volgens de bondsexperts beslist niet door de beugel kunnen. Óp de tentoonstel ling die onder auspiciën van de ANWB wordt gehouden, kunnen minderwaardige produkten van de stands worden verwij derd. De tenten zijn over het algemeen 4°/» duurder dan vorig jaar, maar de enorme concurrentiestrijd heeft een prijzenslag veroorzaakt, die sommige fabrikanten zou kunnen verleiden een handje te lichten met de kwaliteit en de afwerking van hun produkten. Opgepast is dus de boodschap. ■tti «Mr -•VI»' «Mb> De grote keus op de Hiswa/Goed Kamp vindt men natuurlijk irrliet meest gevraag de genre de bungalowtent. Een ver betering is, dat de luifel bij vrijwel alle typen niet meer tevens voor nachtsluiting dient. Bij vele tenten zijn de zijluifels en de voorsluitingen aan het luifeldak vast genaaid en dus niet meer afritsbaar ver bonden. Nieuw zijn de Safari-tenten. De serie voor vier, vijf, zes en acht personen is heel mooi en dan ook niet goedkoop. Voor be zitters van Safaritenten, die in warme lan den gaan kamperen is een „hitteschild" ontworpen, een extra dak van gemetalli seerd doek, dat een warmte-isolerend scherm boven de tent vormt. Een complete vierpersoons Safari met luifelzij stukken, aanbouwkeuken en hitteschild kost ruim 800. Er is onder andere een driepersoons bun galowtent met het uitzonderlijk lage ge wicht van 17 kg. De speciale materialen, die dit lage gewicht mogelijk maakten, dreven de prijs wel omhoog: bijna 700. Bungalows zijn er in talloze uitvoeringen. Er is er zelfs een met vier slaapkamertjes. Holland Canvas Trading is de naam, waaronder een aantal Nederlandse tent doekfabrikanten hun produkten op de markt brengen. Het HTC-doek is van een duidelijk symbool voorzien en wordt voortaan met een nieuw procédé water- kerend gemaakt. Op stand 254 wordt een mechanische demonstratie met een tent van dit doek gegeven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7