DR. STRANGELOVE Het Pentagon ergert zich aan nieuwe films in de V.S. SEVEN DAYS IN MAY Wrnmmm Nieuwe muziekuitgaven Geen akoord tussen BUMA en CEBAM „Alleman" naar Cannes Arthur Rubinstein gaat op Concerttournee door Rusland DINSDAG 17 MAART 1964 9 „Een luchtmachtgeneraal kan wèi zijn verstand verliezen, maar nooit een kernoorlog ontketenen" zo boeiend is nu PANORAMA Marianne Philipsprijs Franse onderscheidingen voor Nederlanders De radio geeft woensdag T elevisieprogramma George Skouras overleden Renoir gestolen Charlie Mingus Kwintet WASHINGTON. Men is in het Pentagon, dat indruk wekkende vijfhoekige gebouw waarin het Amerikaanse mili taire apparaat zetelt, niet bijster gelukkig met een aantal nieuwe films, die de laatste tijd op het witte doek zijn ge bracht. Men fronst daar de wenkbrauwen omdat deze films volgens de militairen en ook volgens vele politici, de indruk zouden kunnen wekken dat Amerika's kernwapenarsenaal in handen is van mannen wie het aan geestelijke evenwichtig heid en aan verantwoordelijkheidsgevoel ontbreekt. Deze (Van onze correspondent) HET ZIJN VOORAL twee films waartegen men hier, uit zuiver politiek en propa gandistisch oogpunt, bedenkingen heeft. De ene film draagt de wat ongewone en zeker wat langdradige titel van „Dr. Strangelove, or how I learned to stop worrying and love the Bomb", vertaald: „Dr. Vreemdliefde, of hoe ik leerde op te houden met tobben en van de bom ging houden", en met de bom wordt dan de waterstof bom bedoeld. Deze film is, heel kort samengevat, het wat fantastische verhaal van een kennelijk geesteszieke generaal van de Amerikaanse luchtmacht die op eigen houtje een escadron bommenwerpers van het strategische luchtmachtcommando naar Rus land stuurt met het bevel daar waterstofbommen af te werpen. Deze generaal had zich kwaad gemaakt op de Russen omdat ze, meende hij, de Amerikaanse drinkwater voorziening hadden gefluoreerd. indruk zou vooral kunnen ontstaan in de hoofden van niet erg wereldwijze toeschouwers, in landen waar de voorlich ting omtrent en de kennis van de verhoudingen in de Ver enigde Staten te wensen overlaat. Daar zouden de mensen uit deze films, vreest men hier, wel eens de gevolgtrekking kunnen maken dat regeringsleiders en politici in de Ver enigde Staten de teugels niet in handen hebben en dat, daarentegen, de militairen een eigen en dan hoogst gevaar lijke koers kunnen volgen. werd. Het was bijna onvermijdelijk dat er ook films over zouden worden gemaakt, want het onderwerp leent zich nu een maal bij uitstek voor drama en spanning. De Amerikaanse regering kan en wil ui teraard op de inhoud van boeken en films geen invloed uitoefenen; evenmin kan ze de vertoning van films beletten. Men leeft hier nu eenmaal in een vrij land, waar censuur een onduldbaar ding is. DE TWEEDE FILM, een verfilming van het boek „Seven Days in May" (zeven da gen in mei), in vertaling ook in Neder land verschenen, beschrijft een samenzwe ring van leden van de commissie van staf chefs, onder leiding van de opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger, tot om verwerping van de regering; ze willen zich van de president ontdoen omdat hij volgens hun mening een gevaarlijke poli tiek van verzoening volgt door middel van concessies aan de vijand; vooral een ver drag over kernwapenen bracht, meenden de samenzweerders, de veiligheid des HET STAAT DEZE WEEK IN' Hoe ziet Panorama de bloemenpiraat Van Drakesteyn, die Prinses Beatrix een merkwaardig avontuur deed beleven Ernstige waarschuwing van de hoofdredactie tegen het benijden van miljonairs en het jaloers zijn •op welgestelden. v - v v v y, JM -o* -*• Waarom is het zo dringend nodig dat het Nederlandse be taalde voetbal grondig wordt gesaneerd? Clubs, die veertig procent méér aan salarissen betalen dan hun totale inkomen bedraagt, zijn er óók! Hogepriesteresdie wetenschappe lijk speurwerk doet voor B.B.C., verklaart dat zij een werkelijke heks is. Zij doet een boekje open over de zwarte magie die zij met anderen beoefent. Wat hebben Cor Steyn en zijn elektronisch orgel te maken met de groen-witte harmonie van F.C. Hilversum? Gevecht met de dood in de dakgoot. PANORAMA-EXCLUSIEF: Hoede Poolse „oom en tante" van Don Carlos, die in Ukkel wonen, door een telefoongesprek uit een res taurant in Soestdijk een crisis in Nederland hielpen voorkomen: merkwaardige achtergronden van de verloving van Prinses Irene... Het bovenstaande is slechts een willekeurige greep uit de rijke, geschakeerde inhoud van het deze week verschijnende nummer van Nederlands grootste gezinsblad met de beroemde humoristische voor- en achterpagina... met zijn kleurenweelde en schat aan actu aliteiten, met zijn spannende ver halen en zijn originele cartoons. Mis het niet! Abonneer U! Telkens blijkt Panorama bij de kiosken uit verkocht te zijn. Vul NU deze bon in. Koop de wekelijkse vreugde die Panorama is. In open enveloppe met 5 ets postzegel verzenden aan Panorama-Haarlem. Naam; Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama a f0.40 per week/ a f 5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). BRENDAN BEHAN IN COMA De Ierse toneelschrijver Brendan Behan ligt in het Heath-ziekenhuis in een coma Zijn toestand wordt buitengewoon ernstig genoemd. Behan is verleden week in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij aan ge ling leed. De behandeling heeft tot dus Verre echter geen baat gebracht. lands in gevaar. Zo beschrijft de eerstge noemde film een wereldramp door een kernoorlog, teweeggebracht door een op eigen gezag handelende, kennelijk uit z'n evenwicht gestoten generaal, en de twee de een geval van landverraad, van om stoting van het democratische staatsbe stuur, op touw gezet door een aantal ge neraals. DE CRITICI GEVEN GRIF toe dat men hier uiteraard geen sinister communistisch komplot achter zoeken kan. De boeken en de films zijn zuiver-Amerikaans, kennelijk alleen maar geïnspireerd door het verlan gen naam en geld te maken. Maar onmid dellijk voegen de critici eraan toe dat de ze kunstprodukten dan toch maar koren op de molen van het Kremlin zijn. Vooral de film over de kernoorlog vinden ze gevaar lijk. Miljoenen mensen die niet beter we ten zouden wel eens kunnen geloven dat de Russen toch wel eens gelijk konden hebben met hun vaak herhaalde bewering dat 't Amerikaanse militaire apparaat een wereldgevaarlijke instelling is omdat de een of andere dolleman met een paar ster ren op z'n kraag een kernoorlog kan ont ketenen, een oorlog die de verantwoor delijke regeringsleiders helemaal niet wil len. HET BEFAAMDE BOEK „Failsafe" gaf al aanleiding tot eenzelfde debat. Evenals toen acht men het, in militaire en politieke kringen, opnieuw nodig nog eens met na druk de aandacht te vestigen op de zorg vuldige en ingewikkelde voorzorgsmaatre gelen tegen het onverantwoord gebruik van kernwapenen. Wat de film „Dr. Strangelove" beschrijft is, betoogt men met klem, eenvoudig praktisch uitgesloten. Dat een generaal van de luchtmacht plot seling z'n verstand kan verliezen, dat be strijdt men niet. Maar dat hij in staat zou zijn kernbommen over Rusland te laten neerwerpen, dat is onmogelijk. Alleen de president van de Verenigde Staten is be voegd over het gebruik van Amerikaanse kernwapenen te beslissen. Bovendien en daarom gaat het dan volgens de deskundi gen vooral geen enkel man, hoeveel sterren hij ook op z'n kraag heeft, kan op eigen houtje het signaal voor een kern- aanval geven. Daaraan komen altijd op minst twee man te pas. Het hele systeem, de hele commandostructuur, is met zo zorgvuldig gekozen veiligheids maatregelen omringd dat het lichtvaardig of onverantwoord inzetten van kernwape nen menselijkerwijze tot de onmogelijkhe den behoort. Geen enkel ,man heeft al de knoppen en schakelaars binnen zijn bereik die een kernoorlog kunnen ontketenen. Om een enkel voorbeeld te geven: voor het af vuren van 'n kernprojectiel zijn twee man nodig, die zich bovendien niet in eikaars onmiddellijke nabijheid bevinden. Afgezien daarvan bestaan er dan nog allerhande elektronische veiligheidskleppen, waardoor men zich dubbel en meer dan dubbel te gen kwaadwilligheid, misverstanden of fouten beschermd heeft. MEN VRAAGT ZICH HIER af hoe zulke boeken en films plotseling bijna gelijktijdig het licht zien. Helemaal toevallig is dat natuurlijk niet. Er is al zo vaak, in de laatste jaren, over de verschrikking van de atoomoorlog geschreven en over het ge vaar van een oorlog door misverstand of onverantwoordelijkheid dat het niet al te erg verwonderen kan dat zulke denkbeel den in de hoofden van schrijvers en film vervaardigers opkomen. Of zulke produk- ten uit artistiek oogpunt waardering of be wondering verdienen is een andere zaak. ER IS ECHTER voor het ontstaan van deze werken nog een andere en veel ach tenswaardiger verklaring. Drie dagen voor hij het Witte Huis aan John F. Kennedy moest overdragen waarschuwde oud-pre sident Dwight D. Eisenhower in een re de tegen de gecombineerde invloed van het industriële en militaire apparaat. Met het industriële apparaat bedoelde hij dan vooral de bewapeningsindustrie. Hij wees erop dat het gevaar bestond dat die com binatie te veel invloed op het politiek kon gaan uitoefenen. „Wij moeten nooit toestaan aldus de oud-presidentdat de macht van deze combinatie onze vrij heid en onze democratische instellingen gaat bedreigen". En iets verder: „Slechts 'n waakzame en goed onderlegde burger gemeenschap kan de waarborg geven dat het enorme industriële en militaire ver dedigingsapparaat verweven kan worden met onze vreedzame doelstellingen en me thoden, zodat zowel onze veiligheid als onze vrijheid gedijen kunnen". DAT DEZE MAN, zelf een oud-bevel hebber, die zijn roem als militair leider in een wereldoorlog had verdiend, aldus meende te moeten spreken achtte men toen veelbetekenend. Sedertdien zijn dan ook vele artikelen en boeken geschreven en zijn er redevoeringen gehouden in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging, waarin de invloed van het Pentagon en van de bewapeningsindustrie behandeld De besprekingen van het CEBAM (Cen traal Beraad Amateuristische Muziekbe oefening) en BUMA over een door de harmonie- en fanfaregezelschappen, zang koren, accordeongezelschappen en derge lijke te betalen premie inzake muziek- auteursrecht naar draagkracht, hebben niet tot overeenstemming geleid Hoewel BUMA's wens niet in vervulling is gegaan, komt het er i n de praktijk toch op neer dat organiserende verenigin gen, die gebruik willen maken van de be schermde muziek in 't openbaar (openbaar in de zin van de Auteurswet) dit alleen kunnen doen als ze in het bezit zijn van een bewijs van BUMA's toestemming. Overkoepelende organisaties, omvattende meer dan 20 leden, zullen alsnog in de ge legenheid worden gesteld ten behoeve van de leden een collectieve overeenkomst te sluiten. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft op advies van de Raad voor de Kunst besloten voor het filmfestival te Cannes, dat van 29 april tot 13 mei zal worden gehouden, aan te melden de film „Alleman" van Bert Haanstra en de korte film „Clair Obscur van George Sluizer. DE ZEER ACTIEVE Ilarmonia-Uit- gave te Hilversum zendt ons ter bespre- cing de volgende werken. Apostolische Geloofsbelijdenis", ge meentezang (of koor) en orgel, door Koos Bons. Het betreft hier niet een berijmde maar de gewone prozatekst van het Cre do. De dorische melodie laat zich gemak kelijk zingen; zij doet enigszins denken aan de lauden van Cortona. De begelei ding is smaakvol en steeds dienend in zijn vaardige harmonisatie van de kerktoon soort. Super omnia", geestelijke cantate van Albert de Klerk op een tekst uit de „Na volging" van Thomas a Kempis. Het stuk, geschreven in opdracht van het gemeente bestuur van Amsterdam, is gezet voor ge mengd koor, altsolo en orgel en werd op gedragen aan de alt Aafje Heynis. Ik ont houd mij verder iets over het werk te zeggen; het blijve dus bij deze aankon diging van de welverzorgde uitgave en de mededeling dat het weldra zijn première zal beleven bij de N.C.R.V. en dat het ook voor het programma van de VARA voorbereid wordt. ,Tien Etudes voor accordeon" van Her man Strategier. Deel I en II. Het zijn dus eigenlijk twintig oefenstukken of liever: speelstukken, want de rasmusicus en ly ricus par excellence die Strategier is, heeft niet kunnen nalaten van elk nummer een genrestukje te maken, dat muzikaal boven de technische probleemstelling uitgaat. De ze twintig etudes zijn gecomponeerd in op dracht van de Rotterdams^ Kunststich ting. Deze heeft ermee bereikt, dat aan serieuze bespelers van de accordeon kan gewezen worden op een' ruime keuze van smaakvolle dingen, waarmee een dubbel doel na te streven is, namelijk de zin voor goede muziek te ontwikkelen en de techniek daarvoor nodig tot uitersten op te voeren. Zo gezien zijn het dan toch stu diewerken, maar in de betekenis die Cho pin, Liszt en Debussy er aan gaven. Men kan ze ook zonder bezwaar op de piano spelen en er plezier aan beleven, maar het blijkt toch, dat Strategier zich welbewust aan de mogelijkheden van de accordeon gehouden heeft, zij het dan wanneer het instrument vakkundig wordt gehanteerd. ,Gradus ad Parnassum", notenboek voor jonge koperblazers, door S. de Boer. Dit uitgebreid studieboek (64 bladzijden groot formaat) komt op zijn tijd om jeug dige fanfareblazers (bespelers van bugel piston, trompet, althoorn, cor en bariton) voor te bereiden op het lagere examen van de landelijke federaties. Het werk komt een beetje moeilijk op gang; de be ginners die men hier op 't oog heeft, hebben niets aan een opsomming van oc taafreeksen, aan de vijf C-sleutels en an dere theoretische uiteenzettingen, zoals bij voorbeeld de functionele verklaring van de ventielen, dingen die met vrucht pas later aan de orde dienen te komen. Oefe ningen voor toonvorming op losse noten zouden in de aanvang beter gepast heb ben. Er wordt wel over gepraat, maar doen" is de hoofdzaak. Maar dat is aan iedere goede instructeur wel over te la ten, die allicht zal zeggen: eerst de na tuurtonen alvorens een ventiel neer te drukken. Doch op bladzijde 18 (hoofdstuk IV) komt de auteur tot de zaak en ver der blijkt zijn methode zeer bruikbaar ma teriaal te bevatten, waar een gewiekst on derwijzer wel raad mee zal weten. „Gradus ad Parnassum", een mooie ti tel; maar als het boek uit is, zijn we nog maar halfweg in de richting van de top van de muzenberg. Komt er misschien nog een tweede deel? Hoe het zij, het boek van S. de Boer kan goede diensten bewijzen. Aanbevolen. Jos de Klerk De Marianne Philipsprijs is toegekend aan de dichteres Catharina van der Lin den uit Amsterdam voor „de ontwikkeling in haar zes verzenbundels sedert „De Vis gier" van 1945 tot „Het Pijnboomzaad' van 1960". De jury bestond uit prof. dr. N A. Donkersloot, de heer H. J. Smeding en mevrouw Jeanne van Schaik Willing. De Franse Academie van Kunsten en Wetenschappen heeft een zilveren medaille toegekend aan Feike Asma en aan Kees Stolwijk. Marius Monnikendam, die reeds eerder de zilveren medaille verwierf, kreeg thans de gouden medaille toegekend De onderscheidingen zullen worden uitge reikt tijdens een banket in Parijs op 26 april. Na ongeveer zeventig jaar te zijn opgetreden als uitvoerend kunstenaar, houdt Arthur Rubinstein nog steeds een tempo aan, dat jeugdige musici en critici ver baasd het hoofd doet schudden. Ofschoon hij thans 75 jaar is, geeft hij nog altijd ongeveer honderd concerten per seizoen zoals hij de laatste tientallen jaren steeds heeft gedaan. Voor een mandie zijn tempo wil handhaven, is 70 jaar een lange loopbaan. TOEN RUBINSTEIN VIER JAAR was verspreidde hij in zijn geboortestad Lodz, in Polen kaarten met het opschrift: „Ar thur, de grote pianovirtuoos". „Toen ik zes jaar was herinnert hij zich speel de ik voor een gróte doos chocolade op een liefdadigheidsconcert." Hij verklaart dat hij, als hij op tournee is, rust en noemt zichzelf erg lui. Tijdens zijn laat ste tournee naar de westkust van de V.S. zal hij het lang verwaarloosde manuscript van zijn autobiografie meenemen en zich daarmee bezighouden. „Het contract voor het schrijven van dit boek is twintig jaar geleden gesloten; maarr ik was toen te jong om de hele waarheid te schrijven. Thans ben ik daar niet bang voor." ZIJN PROGRAMMA voor de komende herfst houdt een reis achter het IJzeren Gordijn in. Zes van de concerten zullen te Moskou. Leningrad en Kiev worden gege ven. Het wordt zijn eerste reis naar Rus land sinds het Stalintijdperk. Hij heeft ook pas zijn grammofoonplatencontract voor acht jaar vernieuwd. Er zullen enkele nieuwe werken worden opgenomen maar ook nieuwe opnamen worden gemaakt van De Amerikaan Carl Foreman gaat een film maken over het leven van Churchill. Men ziet de bejaarde staatsman hier in gesprek met de filmer. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassie ke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. 8.25 Internationale volksliederen (gr.). 8.45 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammo foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mo derne grammofoonmuziek. 11.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (dl.33). (herha ling van donderdag 12 maart jl.). 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Medede- longen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest en zangsoliste. 12.53 Grammofoon muziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nws 13.15 Musette-ensemble met zangsolist. 13.40 Johannes Passion (gr.). 15.05 Mu- ziekstudenten-Studentenmuziekklassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek (opn.). 17.45 Moderne grammofoonmuziek. 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spektrum. 18.45 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heils- kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Clave- cimbelrecital (gr.). 20.00 Hoe zien wij Hem?, passiestonde. 20.35 Kunstmaandor- kest, koor en solisten: gewijde muziek. 21.35 Kanttekeningen. 21.45 Metropole or kest. 22.20 Moderne muziek voor altblok fluit. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Grammofoonmuziek. 23.00 Bui tenmensen van de maatschappij, lezing 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek en berichten. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kook- praatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte en amusementsmuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu... Groningen, amuse mentsprogramma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tokkelorkest. 13.35 Kamermuziek. 14.00 Jeugdconcert: jazzmuziek. 14.50 Po litiek praatje. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Theaterorkest en zangsolisten. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Ritmisch strijkorkest. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Kinderkoor met pianobegeleiding. 19.30 Fragmenten uit de operette Wiener Blut (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Graag of niet, hoorspel. 22.00 Amu sementsmuziek (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Pianorecital: klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Luisa Miller, opera. (2e akte). 15.38 Grammo foonmuziek. 15.45 Koorzang. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.25 Luisa Miller, opera. (3e akte). 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuziek. 17.45 Gram mofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Amusementsmuziek. 20.30 Lichte muziek 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Pedagogisch praat je. 21.40 Latijns-Amerikaanse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Griekse volksmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Lichte or kestmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nieuws. 24.00 0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 14.00-14.25 Schoolradio: Engels spelenderwijs III. KRO: 19.30 De Flintsto- nes. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Cabaret. 21.05 En zij leefden nog lang en gelukkig?, documen taire. 21.35 Een uur met Hitchcock, film programma. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NTS: 20.40 De vermiste erfgenaam, vro lijke tekenfilm. 21.05-22.37 Als de kraan vogels overvliegen, speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naai jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.25 Voetbal Tweede wedstrijd in de kwartfinale van het tournooi om de Europa Cup tussen Borussia Dortmund-Dukla Praag. (In de pauze 20.15-20.30 Journaal). VARA: 21.15 Boulevard Feydeau; Galgenaas, eenakter. 21.55 Inspecteur Leclerc-Terugkeer, TV film. 22.20 Filmvenster. NTS: 22.45-22.50 JournaaL De pianist Arthur Rubinstein heeft dinsdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw een recital gegeven. De foto van de maestro werd tijdens de pauze in de solistenkamer gemaakt. vele, die hij jaren geleden heeft gemaakt, toen de uitrusting van de studio's niet zo goed was. Er zijn toen platen gemaakt van alle werken van Chopin de meester, van wie hij reeds als knaap een groot be wonderaar was behalve van de etudes. „De etudes zijn zeer gevaarlijk. Het is erg moeilijk, alle noten juist te spelen," zegt hij. „Maar ik zal ze proberen. Ik zal ze proberen met Gods wil en een wei nig werk." Georges Skouras, een van de drie naar de Verenigde Staten geëmigreerde Griek, se broeders die zich topposities verover den in de Amerikaanse filmindustrie, is na een ziekbed van enkele maanden in de ouderdom van 68 jaar overleden. Hij was president-commissaris van Uni ted Artists Theatre Circuit, Incorporated. Tot hij in december als zodanig aftrad was hij president van die vennootschap. Zijn broeder Spyros is president-commis saris van de 20 th Century Fox Film Cor poration. Spyros, George en Charles Skou ras kwamen uit Griekenland naar de Ver enigde Staten en verwierven in 1914 hun eerste belang in een bioscoop te St. Louis in de staat Missouri. Een klein stilleven van Renoir waarvan de waarde op 15.000 dollar wordt ge schat, is uit het Provinciale Museum van Quebec gestolen. Het schilderij dat in 1910 werd geschilderd is ongeveer 25 cm bij 40 cm; het is een stilleven, voorstellende een aantal appels op een bord. Het is thans zeker dat de befaamde Ame- riakanse bassist Charlie Minguis met zijn jazzkwintet vrijdag 10 april een nacht concert zal geven in het Amsterdamse Concertgebouw. Tijdeijs dit jazzconcert, dat wordt georganiseerd door de Haagse impresario Paul Acket, zal ook de multi- instrumentalist Eric Dolphy te beluisteren zijn op altsax, basklarinet en fluit. Da verdere bezetting van het Mingus-kwin- tet is: Clifford Jordan (tenorsax), Johnny Coles (trompet), Jaki Byard (piano) en Dennie Richmond (drums). Dinsdag, televisie Van 21.05 uur tot 21.35 uur in het KRO- programma een televisiedocumentaire over de problemen en vragen van de Nederlandse bejaarden onder de titel „En zij leefden nog lang en gelukkig?" Samen steller van dit programma, waarvan het vervolg zal worden uitgezonden op 14 april (veel te laat!) is Ab Zonneveld, dia zijn sporen heeft verdiend op het terrein van de sociale televisiedocumentaire. Vo rig jaar maakte hij de alom geprezen serie „Kinderen van ons Volk" over het geestelijk gebrekkige kind. Dinsdag, radio Bijna een uur muziek van meestercom- ponisten brengt het Omroeporkest en -koor vanavond in het KRO-programma met solistische medewerking van de opera zanger Guus Hoekman (21.06 uur). AVRO-radio maakt nog steeds goede sier met het programma „Hou je aan j® woord". Vanavond kunt u weer een uit zending beluisteren (om 20.45 uur), maar in een inmiddels sterk gewijzigde presen tatiesamenstelling, bestaande uit Anki® Peypers, Eline Capit, dr. Victor van Vries land en Adriaan van der Veen. Voorzit ter is nog altijd de Vlaamse litterator Karei Jonckheere Woensdag, televisie Om 21.15 uur in het VARA-programma de derde één-akter in de serie pikante kluchten van Georges Feydeau, getiteld „Galgenaas". De hoofdrol wordt gespeeld door Kitty Janssen als Pepita een ster in de „Folies Erotiques". Woensdag, radio Via Hilversum II: (VARA). Een hoor spelbewerking van het blijspel „Hobsons Choice" onder de titel „Graag of Niet". Enkele jaren geleden werd hetzelfde stuk met veel succes voor de televisie gebracht, maar zelfs degenen die het destijds gezien hebben, zullen er stellig nog plezier aan beleven. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9