Berlijners blijven lachen (al 15 jaar) om hun „Insulaner HET GIFGAS VAN DE WELVAART PANDA EN DE MEESTER*MEESTER I DE SMARAGDEN RING Jm Luchtverontreiniging: hoe zij ontstaat, jen wat er (misschien) tegen te doen is Medicus WOENSDAG 18 MAART 1964 13 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Politiek radio-cabaret voor de gewone man Drie hoofdoorzaken Brommer als gifproducent door Schoorsteenrook Afweermogelijkheden Meer dan 4 kinderen? Dan de gevangenis in! IVVWVWVVVVIMVWW 19) Alle mensen waren een mengsel van goed en kwaad niemand was zó goed, dat hij geen onvolmaaktheid bezat en nie mand zó slecht, dat hij geen enkele deugd had. En dus verre van gecho queerd te zijn over Mary's gedragin gen, had zij medelijden met haar en beschouwde haar als een ongelukkige vrouw. Pieter Colbeck was drie dagen gele den naar Rebecca's huis overgebracht door de zorgen van haar vroegere huurder, dr. Avery. In de loop van die dag waren zijn vader en zuster gekomen. Rebecca, behulpzaam als gewoonlijk, was erg blij geweest te doen wat ze voor hen doen kón en toen ze in Port Royal moesten blij ven had ze er graag in toegestemd hun onderdak te geven. Ze kende de Colbecks oppervlakkig, ofschoon ze nooit vrienden geweest waren. Ze had vele gevallen van de gele koorts ge zien en dikwijls geholpen aan het ziek bed van deze ongelukkigen. Toen zij dan ook Peter op de ochtend van zijn aankomst had gezien, beviel zijn toe stand haar helemaal niet. Hij was er slecht aan toe, daar was geen twijfel aan. Ze had dit rustig aan Max ver teld en deze had toegegeven, nadat hij met dr. Warner gesproken had, dat ook hij van mening was dat Pe ter ernstig ziek was. Thans na drie dagen van afmatten de koorts, scheen hij iets beter te zijn en de koorts was afgenomen. Ie der, die ondervinding had van deze kwaal, wist, dat dit de kritieke perio de was. Als de patiënt dit stadium te boven kwam, zou het ergste voorbij zijn. Maar als de symptomen na een uur terugkeerden, was het wel zeker, dat het ergste gevreesd moest worden. Rebecca bad in haar slaapkamer voor het herstel van Peter. In de tuin hoorde ze stemmen, die, zoals ze wist toebehoorden aan de dokter en Stel la. Arme dr. Avery, hij zou wel wat frisse lucht nodig hebben, want sinds Peter was gekomen had hij het ziekbed geen moment verlaten. Hij gebruikte zelfs de maaltijd in de zie kenkamer. Rebecca kon miss Colbeck horen huilen en toen ze sprak, klon ken er snikken in haar stem. „O lie veling, die arme Peter. Waarom moest hij in 's hemelsnaam ziek wor den in deze ellendige stad? O Max, het is verschrikkelijk en zo ver nederend te denken waar hij was vóór ze hem hierheen brachten." Ze wist het dus. Rebecca veronderstelde, dat de dokter het 't beste had gevon den haar de waarheid te zeggen. Het was ook maar beter zo, dacht Rebec ca, de mensen in Jamaica hadden lange tongen. Stella zou het vroeg of laat toch te horen hebben gekregen en het was beter het dan te horen van de man die zij liefhad. „Stella, denk er maar niet aan, lie veling je kwelt jezelf er maar mee. Zijn leven ligt op een weeg schaal. Je zult al je kracht nodig heb ben om hier doorheen te komen. Je weet dat ik alles gedaan zou hebben om je dit te besparen. Ik wou, dat ik bij mrs. Mason had kunnen blij ven inplaats van hierheen te komen". „Als mijn broer sterft, Max, wil ik bij hem zijn we zijn ons gehele le ven samen geweest, we hadden nooit iemand anders". „Ik weet het schat, maar als men heel veel van iemand houdt, probeert men alle pijn, leed en zorg weg te houden van de geliefde." Rebecca stond op uit haar biddende houding, liep naar het venster en keek naar buiten. Ze hoorde Stella's stem kalm en rustig nu. „Zelfs als Peter sterft, Max, ben ik nu in staat het te aan vaarden. Zolang ik jou heb, ben ik in staat alles te aanvaarden". HOOFDSTUK XI Henry Morgan barstte uit in een schorre lach. Hij was moe en gedrukt geweest na een lange slapeloze nacht vol bezorgdheid over zijn vriend Mo- dyford en ook over de kansen op het behoud van zijn eigen leven. Nu in de vroege morgen, zittend op Mary's veranda, zwarte koffie met rum slur pend, kon hij zijn ellende weer ver geten. Hemel! Wat een vrouw was Mary Carleton. Als zij een sombere stemming niet kon verdrijven, wist hij niet wie het wèl zou kunnen. Zij had hem verteld van haar hachelijke positie drie avonden geleden, toen zij die zieke Peter op haar dak gekre gen had. Ze was niet bang geweest hem de details te vertellen, Harry had een brede opvatting en zou be grijpen, dat niet elk slippertje van haar serieus moest worden opgevat. Hij lachte er hartelijk om, zich haar ontreddering voorstellend op die avond hahahaha maar zijn vriend Tom zou het slecht hebben opgenomen. Het amuseerde hem aan Tom te den ken, van wie hij wist, dat hij hem in Mary's gevoelens had verdrongen. Hij had zich deze morgen slordig aangekleed, zoals gewoonlijk als hij geen belangrijke dingen verwachtte. Bij gala-gelegenheden echter kleedde hij zich bijna fatterig, in brocaat en fluweel en met een lange krullende pruik op. Zijn eigen haar was sinds lang kortgeknipt. Wat kon men an ders doen in de tropenhitte of in het gevecht? Hij droeg altijd een doek om zijn hoofd geknoopt waar bovenop een breedgerande hoed, zonder plui men, tegen de zon. Die doek had hij vanmorgen om en zijn zwarte hoed lag op de grond naast de stoel van gevlochten touw, waarin hij lag. Zijn wit linnen hemd was bij de hals open en daarover droeg hij een oud fluwe len vest. Een linnen kniebroek, groe ne kousen met zilveren gespen com pleteerden zijn kostuum. Hij was werkelijk knap op een ru we manier, vond Mary. Harry Morgan voelde Mary's ogen op zich gevestigd en ging rechtop zitten. Een lichte frons verscheen op zijn voorhoofd. „Weer die angst, Harry?" vroeg Mary zachtjes. „Ik weet wanneer iemand in de puree zit en ik kan aan je ogen zien, dat je niet goed gesla pen hebt." „Kijk niet zo Mary," stiet hij uit ,,'t spijt me erg... Ik geloof niet, dat het zin heeft het tegenover jou te ontkennen, ja ik ben bang, bang als de dood... maar ik zou niet graag wil len, dat dat zwijn in de Port dat wist." „Maak je toch met bezorgd Harry, je komt er wel uit. Ik weet niet veel van politiek af, maar ik weet zeker, dat de koning in zijn hart blij is met wat je hebt gedaan." „Karei is blij," bulderde hij, „maar hij heeft niet de kracht om voor zijn eigen overtuiging op te komen. Hij is als stopverf in de handen van» Spanje. Ik weet, dat ik het onderwerp ben van voortdurende briefwisseling tussen Jamaica en Whitehall. De Spaanse ambassadeur eist mijn kop en wie kan zeggen wat Karei gaat doen om hem tevreden te stellen. Ik weet het niet, jouw mening is even veel waard als de mijne". Vermoeid kwam hij overeind en strompelde naar de balustrade, ,,'t Is gek, zei hij ik ben nooit eerder bang geweest voor de dood, niet in het gevecht of waar dan ook.Hij stokte.„maar nu vind ik het vreselijk te denken, dat mijn hoofd eraf gaat". Mary stond op en terwijl ze bij hem ging staan, legde ze haar armen om zijn hals. „Denk daar niet aan, lieveling". Waar om zou je niet kunnen vluchten, je verbergen tot alles voorbij is". „Vluchten! Waar zou 'ik heen kun nen gaan?" Hij keerde haar zijn ge zicht toe, zijn ogen vol wanhoop. Ma ry zweeg, ze kon zijn blik niet ont moeten. „Ik ben nooit eerder weg gelopen en ik wil dat nu ook niet! Je zegt wel, dat je me liefhebt, maar je kent me toch nog niet, liefje". „Twijfel niet aan mijn liefde, Harry". Mary sprak in volle ernst, haar ogen vlamden. „Wat je ook aan me mag betwijfelen, twijfel daar nooit aan. Ik heb nooit willen toegeven, dat Mary Carleton zo gek zou kunnen zijn om echt op een man verliefd te kunnen worden maar nu is dat gebeurd en ik kan er niks aan doen. Als jij zou sterven, Harry", ze klemde zich vast aan zijn hals, „wees er dan ze ker van, dat ik je spoedig zal volgen". (Wordt vervolgd) DE „INSULANER" (de eilanders), een cabaret van typisch Berlijnse allure, vierden hun 15-jarig jubileum. Alleen in Ber lijn kon het zo lang bestaan en zo populair worden. Al legt het dan ook de vinger op alle wonde plekken van het politieke en dagelijkse leven, toch staan meestal de zorgen en noden van de oude Duitse hoofdstad in het middelpunt van het gebeuren. Helaas zorgt het noodlot van de gedeelde stad altijd voor voldoende stof, waarmee iedere maand weer een heel programma kan worden gevuld. Als de „Insulaner" voor de radio optreden, luistert heel Berlijn, zowel aan deze als aan gene zijde van de muur. De Westberlijners en de West duitsers amuseren zich vooral kostelijk met de pointes en de spitsvondige liedjes. Voor de Oostelijke luisteraars betekent de uitzending veel meer. Voor hen is zij een hart onder de riem en een vrolijke groet uit de vrije wereld, waar men nog wel eens iets mag zeggen, zonder in de gevangenis te komen. WAT DIT CABARET zo sympathiek maakt en het van de vele andere Duitse cabarets onderscheidt, is de „lust om posi tief te zijn", zoals een bekend criticus het eens zei. Niet bijtend is zijn spot, niet bit ter, grimmig en ontaard. De grappen heb ben bij alle scherpte en trefzekerheid iets gezelligs, iets oer-Berlijns en daarom doen ze het zo goed. De man op straat herkent zichzelf in de figuren, die nu al sinds vijf tien jaar in dezelfde formatie ageren, want zij spreken zijn taal en zijn even slim en slagvaardig als hij zichzelf waant. En ook dat kleine beetje sentimentaliteit, dat bij de echte Berlijner hoort, is de groep eigen. En daar hun grappen vooral op het grote publiek zijn afgestemd, bereikten de fi guren van de „Insulaner" zo'n grote popu lariteit. Verscheidene pogingen, het pro gramma te wijzigen, nieuwe figuren in te voeren en oude vertrouwden te doen ver dwijnen, mislukten telkenmale door de stormachtige protesten uit Oost en West. LEIDER van dit vrolijke groepje is Gün- ter Neumann. Reeds voor en tijdens de laatste wereldoorlog nam hij actuele ge beurtenissen op de korrel, wat destijds al lesbehalve ongevaarlijk was. Zijn grote kans kwam echter na de oorlog, toen Ber lijn een eiland was geworden. Eerst werd er een humoristisch-satirisch tijdschrift met de titel „Der Insulaner" in de viersec- torenstad uitgegeven. Toen dit tijdens de Berlijnse blokkade door papiergebrek niet meer kon verschijnen, werden de mede werkers door de Berlijnse zender RIAS uitgenodigd, een radioprogramma te ver zorgen. Het betreft slechts één enkele uit zending; het zijn vijftien jaar geworden. Vijftien jaar, zonder dat de sjabloon ver anderd werd; ook dat is iets unieks in de wereld van het cabaret. GüNTER NEUMANN, gehuwd met Ta- tjana Sais, de beste vertolkster van zijn liedjes en gedichten, heeft ook met scena rio's voor de film bewezen een groot vak man te zijn. Zo hebben bijvoorbeeld „Das Wirtshaus im Spessart" en „Wir Wunder- kinder" hun internationale succes te dan ken aan zijn humor en onuitputtellijke rijk dom aan invallen. EEN KEER per jaar gaan de „Insulaner" op tournee door West-Duitsland en de buurlanden. En als zij dan beginnen met hun traditionele lied „Der Insulaner ver- liert die Ruhe nichtdragen zij iets van het zo dikwijls bewonderde optimisme van de stad naar de vreemde, Maar als het dan aan het slot heet: der Insu- IWVVWVVWVWVWWyWVVWVVNAAWfVVVWWWMVVVWVVVVWVVWVVWVVVWWVVVWWVWVVWWWWWVWWVVWW1 DE ROMEINSE geschiedschrijver Tacitus vertelt in een van zijn boeken hoe Plinius de Oudere tijdens een ver kenningstocht op zee overlijdt aan de gevolgen vanluchtverontreiniging, na een uitbarsting van de vulkaan Vesu vius. Daargelaten of dit wel helemaal juist is van Plinius was namelijk ook bekend, dat hij aan bronchitis leed is het zonder meer duidelijk dat reeds voor het begin onzer jaartelling de luchtver ontreiniging in de belangstelling stond. PLINIUS DE OUDERE werd geplaagd door een natuurlijke verontreiniging van de lucht. Deze is slechts in beperkte mate, en dan nog alleen maar op bepaalde plaat sen, van belang. Veel meer betekenis heeft voor de hedendaagse samenleving de „kunstmatige" luchtverontreiniging, die veroorzaakt wordt door onze eigen activi teiten. Hoe ontstaat zij? Wat is zij? Waar ontstaat zij? OM OP DEZE en andere vragen een ant woord te kunnen geven zullen we eerst moeten nagaan, welke stoffen verantwoor delijk gesteld kunnen worden voor de luchtverontreiniging. Dit zullen in elk ge val giftige stoffen moeten zijn, die over het algemeen ontstaan bij het afbreken van de in de natuur voorkomende mineralen die door de mens gebruikt worden als brandstoffen of als grondstoffen in de metaalwinning. De belangrijkste oorzaken van luchtver vuiling zijn dus: 1. Rook van fabrieken, hoogovens, mijnen, schepen, huizen. 2. Uitlaatgassen van alle gemotoriseerd verkeer. Vliegtuigen en schepen inbe grepen. 3. Giftige afvalstoffen van fabrieken en hoogovens. De belangrijkste giftige stof fen die hierbij ontstaan zijn: zwavel waterstof (olieraffinaderijen), fluor- waterstof (hoogovens), stikstofdioxyde (zwavelzuurfabrieken), zwaveldioxyde. Deze laatste stof is verreweg de belang rijkste uit deze groep en ontstaat bij de verbranding van steenkool, olie en bij het bewerken van zwavelhoudende ertsen zo als zinkerts. Vooral de olie uit het Midden- Oosten is sterk zwavelhoudend. Men schat dat op deze manier per jaar over de hele wereld ongeveer 75 miljoen ton zwavel dioxyde in de atmosfeer wordt gebracht. HET GEMOTORISEERDE verkeer brengt bovendien nog een groep andere gassen in de atmosfeer in de vorm van uitlaatgassen. Dit zijn de onverzadigde koolwaterstoffen, die niet zo schadelijk zijn, en het zeer gif tige koolmonoxyde. Het meest berucht zijn in dit verband de bromfietsen. Als men dan nog bedenkt dat speciaal dit koolmonoxyde ontstaat bij onvolledige verbranding van benzine of 120. Panda stond voor het raampje en wachtte in span ning het resultaat van Jolliepop's bevrijdingspogingen af. Hij schrok hevig, toen opeens een strenge stem vroeg: „Wat doe je daar?". De heer Ambrosius was onopgemerkt binnengekomen en keek wantrouwend naar tijn gestrafte leerling. „Ik.eh.ik kijk een beetje naar b-buiten", stotterde Panda. „Zo", zei de opvoeder. „Dus inplaats van berouwvol neer te zitten en je zonden te overpeinzen, sta je daar maar in ledigheid naar bui ten te staren. Maar let wel, als je in deze houding volhardt, kom je er voorlopig niet uit en.Op dat ogenblik klonk buiten een luid gehinnik en tegelijkertijd werd Panda met raam en al naar buiten gesleurd. „Nu nog uitbreken ook!!" hijgde de heer Ambrosius. „De deugniet! De onverbeterlijke bengel! Nu is hij toch wer kelijk te ver gegaan!" En Panda ging ver, al kon hij er zelf weinig aan doen. En in het voorbijgaan sleurde hij ook nog Jolliepop mee. olie. dus bjj stationair draaien en bij op trekken, dan kan dit zeker een reden te meer zijn het gemotoriseerde verkeer goed in de gaten te houden en wel zeer speciaal de bromfietsen die door jonge branie kragen vaak gebruikt worden als ware koolmonoxydeproducenten Wat zijn nu de schadelijke gevolgen van de luchtverontreiniging? Naast schade aan roerend en onroerend goed (corrosie van de gebouwen in de grote steden als Londen en Parijs) is vooral de schade aan de planten wereld van zeer grote betekenis. DE GROOTSTE schade aan land- en tuinbouw wordt veroorzaakt door de rook uit de schoorstenen. Vooral bij en in de grote steden wordt daardoor zonlicht weg genomen waardoor de groei der gewassen geremd wordt, terwijl bovendien het neer dwarrelende roet als één aaneengesloten laag alles bedekt. De giftige gassen, zwa veldioxyde en fluorwaterstof, hopen zich in de planten op. De opneming daarvan geschiedt vooral door de bladeren. Het is duidelijk dat altijd groene planten hierdoor het meest getroffen worden, omdat ze het hele jaar door de vergiften oonemen. ter wijl vooral 's winters de concentratie aan giftige stoffen in de onderste lagen van de atmosfeer het hoogst is (mist!) Een bekend feit is dat bijvoorbeeld be paalde sparren in de grote steden niet of zeer slecht groeien. Het gevoeligst voor de luchtverontreini ging zijn de korstmossen. Bepaalde soorten sterven zelfs geheel uit. Waar dit het geval is, spreekt men van een „epifyten-woes- tijn". Onze landgenoot dr. Barkman, hoofd van het biologisch station te Wijster, heeft hierover uitgebreide gegevens gepubli ceerd. Het afsterven van de korstmossen en dus het ontstaan van epifytenwoestijnen kan gebruikt worden als een graadmeter voor de luchtverontreiniging Het is duidelijk dat de luchtverontreini ging ook zijn invloed op de mens zal heb ben. Toch ligt hier de zaak veel gecompli ceerder. Daarom is er in ons land een commissie ingesteld die moet onderzoeken wat precies de invloed van de luchtveront reiniging op de volksgezondheid is. Kan men nu, vooruitlopende op de uit komsten van dit onderzoek, iets doen ter vermindering van de luchtverontreiniging? Dit is inderdaad mogelijk, hoewel de maatregelen van zeer ingrijpende aard zijn. Enkele mogelijkheden zijn: 1. Naverbrandingsinstallaties op de uit laatpijpen van het gemotoriseerd ver keer. Dit is zeer kostbaar en nog niet geheel afdoende. 2. Spreiding van industrieën. 3. Weren van ongezonde industrieën uit de bevolkingscentra. 4. Fabrieksgebouw uitsluitend aan de noordoostkant van de steden. 5. Hogere schoorstenen bouwen met filterinstallaties. 6. Beperkende bepalingen instellen voor het stoken, zowel in fabrieken als in huizen. In bepaalde streken in Engeland worden deze laatste twee maatregelen al jarenlang toegepast, onder andere door het verbod om bepaalde kolen- soorten te gebruiken en door het gebod om rookloos te stoken. 7. Zorg voor zo groot mogelijke en zo ver spreid mogelijke natuurgebieden. 8. Ruime stedebouw met brede grensstro ken en veel parken („de longen van de stad"). 9. De steden niet al te groot laten worden. De grootte van de epifytenwoestijn neemt namelijk progressief toe met de stadsgrootte. De ideale stadsvorm uit hygiënisch oog punt zou dus zijn: een ellips met brede groene stroken en van west naar oost: eerst de woonwijken, daarna de zaken wijken en vervolgens de fabriekswijken, omgeven door een brede gordel van parken. Dit alles wordt het meest benaderd door de Zuidamerikaanse stad Caracas in Vene zuela. In Europa komt de Zwitserse stad Ziirich dit ideaal het meest nabij. Günther Neumann (links) met een deel van het ensemble tijdens een repetitie. Van links naar irechts Ekkehard Fritsch, Rita Paul en Tatjana Sais, van wie men zegt dat zij dat „Je ne Sais pas quoi" heeft laner hofft unbeïrrt dass seine Insel wieder ein schönes Festland wird", dan klinkt er door de vrolijke voordracht heen toch da weemoed die alle vrienden van Berlijn overvalt als zij eraan denken, hoe het vroeger was en hoe het weer zou kunnen zijn. CAIRO (AP) „Overproduktieve" ouders moeten volgens een week blad in Cairo de gevangenis in. Al dus schrijft, in een kennelijk kwaad aardige bui, de heer Dikry Abaza, de hoofdredacteur van „Al Moessawer," in een commentaar op de „steeds overvloediger oogst aan baby's in Egypte. Abaza stelt in dit artikel enkele nieuwe socialistische wetten voor, om daaraan paal en perk te stellen. Daaarnaast oppert hij denk beelden over begrafenissen en nacht brakers. Hij betoogt, dat lezingen over ge boorteregeling en anti-conceptionele middelen onvoldoende zijn om het grote aantal geboorten, dat het land dreigt te overspoelen met kinderen, onvoldoende zijn en dat de wetgever moet ingrijpen. Hij stelt voor, de gezinstoelagen en jaarlijkse verhogingen stop te zetten voor overheidsdienaren, die meer dan vier kinderen hebben. Voor ouders, die geen ambtenaar zijn, stelt Abaza een week gevange nisstraf voor, als ze meer dan vier kinderen krijgen. Mocht dit niet hel pen, dan zou wellicht een maand op sluiting nodig zijn. Ook begrafenissen lopen volgens Abaza uit de hand. De rouwstoeten belemmeren in Cairo het verkeer. Hij vindt dat het begraven vóór twee uur de tijd, waarop de meeste burgers toch naar huis gaan om een dutje te doen dient te worden verboden. Om het nachtbraken tegen te gaan, wil Abaza dat de regering alle radio- en tv-uitzendingen, bioscoop- en andere voorstellingen na midder nacht verbiedt. „Slaperige arbeiders zijn volgens hem improduktief en dit kan door het socialisme niet worden geduld." Het is niet erg waarschijnlijk, dat de voorstellen van Abaza gauw wet zullen worden. Al was het alleen maar, omdat president Nasser zelf vijf kinderen heeft. Een nieuwe verschij ning in de straten van Tokio zijn deze munt- automaten die d rai- son van een kwartje iedereen vertellen wat de sterren de eerstkomende weken met hem of haar voor hebben. De appa raten, oorspronkelijk bedoeld als een pro pagandastunt van de Japanse electronische industrie, hebben zo veel aftrek, dat men er ernstig over denkt, ze op grote schaal te gaan fabriceren voor automatenhallen, sta tions en vermaaks centra. De gegadigden voornamelijk vrou wen en meisjes behoeven slechts hun geboortejaar en -dag in te stellen, waarna de automaat hun een complete gesproken horoscoop verschaft. 4

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13