BDHC - leverancier van en afnemer van internationals landstitels - IN HET GOUD NOC doet zijn best Geesink in Tokio te laten uitkomen Janssen triomfeerde in straten van Nice Y 66 x in nationale elftal symbool van BDHC: al jaren aan de top Doelvrouw Jurrissen BDHC in orranjeshirt De eisen voor volleyballers blijven Barricade voor Olympisch vuur Anquetil viel tevergeefs aan Zwitsers elftal tegen Fortuna '54 Ni WOENSDAG 18 MAART 1964 Dé man bij de dames ,.4§ Feestprogramma T oernooi-deelnemers Sjoukje natuurlijk Nederlands kampioene Ploegleider kon geen woorden genoeg vinden Eén keer midvoor Tenuwen Hans Rombouts Basketbalcompetitie wordt donderdagavond hervat Koersen Hilversum De grootste afnemer van titels en belangrijkste leverancier van internationals bij de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, BDHC, bestaat vijftig jaar. Vijftig jaar dameshockey is een periode, waarin men van piepklein clubje met één elftal uitgroeide tot een machtige vereniging met 286 leden en 22 teams (zeven senioren-, elf junioren- en vier aspiranten elftallen). Het is een periode ook waarin men de rijglaarzen zag plaats maken voor hooggehakt schoeisel om tenslotte bij de lichte hockeyschoenen van nu te belanden; waarin men van het hockeyhemd met stropdas arriveerde bij het huidige shirt; waarin men van de legendarische „sinaasappel" over ging op de kleine witte bal; waarin men ook van de Hol- BDHC is een hockeyclub van louter da mes, mèt Venlo Girls de enige in Neder land. Men bespeelt wel samen met BMHC het prachtige terreinencomplex aan de voet van de duinen aan de Zomerzorglaan, maar men heeft organisatorisch geen enkele bin ding met BMHC. Overigens, men kan uit stekend met elkaar overweg. De dames spelen zondagsmorgens hun wedstrijden, de heren beschikken zondagsmiddags over de gemeentelijke accommodatie. Op de woensdagmiddagen trainen jongens en meisjes gezamenlijk op de Bloemendaalse velden. Hoewel BDHC ook voor de oorlog een voorname rol in de competitie speelde, veroverde de club pas daarna haar grote faam. Waaraan is de toppositie van BDHC in het dameshockey toe te schrijven? Wan neer men het daar over heeft dan beken nen de dames eerlijk, dat dat voor een groot deel ligt aan de enige man, die (op de achtergrond) een belangrijke rol speelt: trainer Charley de Bock, die ook de leiding heeft van het Nederlandse dameshockey- elftal. De Bock is nu vijfentwintig jaar aan BDHC verbonden. Dank zij de systemati sche opbouw en training van de elftallen heeft hij, gesteund door een energiek be stuur, dat De Bock een belangrijk woord landse op de Engelse regels overstapte. De Bloemendaalse Dames Hockey Club, die de eerste jaren van haar bestaan HDHC heette, omdat men toen in Haarlem speelde, heeft negen keer het kampioenschap van Nederland behaald in 1936, 1950, 1951, 1952, 1955, 1958, 1959. 1961 en 1962. Verder prijken de Exalto-beker en de Zilveren Roos defini tief in de overbeladen prijzenkast van de Bloemendaalse club en is men nu hard op weg om de Parnassiaprijs tot vast bezit te maken. Ook de uitzichten op een nieuwe titel zijn weer uitstekend, want BDHC staat royaal aan de kop in de westelijke eerste klasse. BDHC heeft vijfentwintig speelsters voor het Nederlands elftal „afgeleverd". De lijst ziet er als volgt uit: Jurrissen 66 Wijnstroom 31 Van BaasbankDe Vletter 18 J aquetFrancken 16 Dekker 15 Andreas 14 PlowrightVan Bueren 13 Brommer 12 Van BaasbankRoos 11 Belsv. d. Velde 11 V. d. StadtLeendertz 11 KampHeering 10 Hoogeveen 7 BoreelVan Riemsdijk 6 VafiMarkus 3 Pijpers 2 De Bruyn KopsDekker 1 BungeDijkstra 1 HeybroekVan Breemen 1 Houtkooper 1 MelchiorKremers 1 Mulder 1 Van Olst 1 RoessinghKerkhoven 1 Westdijk 1 Charley de Bock is dé man temidden van de dames van BDHC. Hij is de trainer, die de Bloemendaalse club naar de vele successen heeft geleid. In dit seizoen heeft BDHC hem stevig gehul digd voor het feit, dat hij vijfentwintig jaar de technische leiding van de ver eniging verzorgt, dat is dus de helft van de jaren, dat BDHC bestaat. Het is hem in al die jaren best bevallen als prak tisch enige man in dit vrouwelijke hockeygezelschap. Tegenwoordig heeft hij de heer Prins naast zich, die op woensdagmiddag de jeugdtraining ver zorgt. De heer De Bock is een geboren en getogen Haarlemmer, die vanaf zijn jonge jaren een enthousiaste hookey- coach is. Als achttienjarige student ging hij al een hockeytraining verzorgen. Hij kwam bij BDHC en de leraar lichame lijke opvoeding van de Christelijke ULO-sehool in Bloemendaal is dat dus nog steeds. Behalve BDHC traint hij ook al een jaar of tien met een korte onderbreking het Nederlands dames elftal. En ook in de bondsregionen staat hij geboekt als een kundig leider. geeft bij de samenstelling van de teams zo is het lang niet overal voor een grote bloei gezorgd. BDHC gaat er daarbij trots op, dat het in alle klassen een team heeft spelen, zodat de aansluiting verzekerd blijft. Het bestuur van de befaamde Bloemen daalse club, waarvan de al even befaamde record-international Jo Jurrissen secreta resse is en dat doet ze net zo voortreffe lijk als keepen heeft er bovendien op" toegezien, dat de financiën niet allemaal verdwenen in het organiseren van feestjes, maar dat ze voor een groot deel besteed werden aan de technische leiding van de vereniging. Welke dameshockeyclub, welke hockeyclub, zou men zelfs kunnen zeggen, heeft twee betaalde trainers in dienst (De Bock heeft sedert het begin van dit seizoen de heer Prins als trainer van de jeugd naast zich)? Meen echter niet, dat men bij BDHC geen feest kan vieren. Integendeel, daar is men ook bedreven in. En men zal dat ook zien bij de officiële feestviering van het jubi leum, welke over enkele weken is gespreid. Men is met de viering op 21 maart is de receptie wat aan de vroege kant, want de oprichtingsdatum is 18 november 1914, BDHC heeft in de vijftig jaar van haar bestaan negen voorzitsters gehad, van wie mej. N. Roos de helft van al die jaren de scepter zwaaide. De erelijst van voorzitsters luidt: M.' van Kooten- Michelsen 1914-'16, E. IJzerman-Van Waveren 19I6-'20, T. Schepers-Van Zijverden 1920-'22, T. van de Bergh-De Graaf 1922-'25, I. Tromp-Gerritsz 1925- '29, N. Roos 1929-'54, M. Wijnstra 1954- '60, N. Lansing-Visser 1960-'62, L. Bijle- veld 1962 maar men heeft het feest om praktische redenen wat vroeger georganiseerd. Het bestuur, dat tegenwoordig bestaat uit de dames L. Bijleveld, voorzitster, mr. N. Wijnstroom, vice-voorzitster, J. Jurrissen, secretaresse, A. Starink, penningmeeste- resse en A. Staleman, A. Heidinga en W. van Denderen, heeft er maandenlang de handen vol aan gehad. Het programma van de feestviering luidt: Zaterdag 21 maart: 11.00 uur ontvangst van de reünisten in het clubhuis, 12.30 uur hockeytoemooi voor de reünisten (zes elftallen), 15.30-17.00 receptie in het Het Nederlandsch Olympisch Comité handhaaft zijn standpunt inzake de volley balkwestie en voor Geesink bestaat de mo gelijkheid om dankzij de gewijzigde ama teurbepalingen aan de spelen van Tokio deel te nemen, dat waren zonder twijfel de hoogtepunten van een bespreking, die het NOC dinsdag in Wassenaar heeft ge houden. Een bespreking was noodzakelijk gewor den, omdat er van de zijde van de Ne derlandse sportwereld, die van de vol- leybalbond in het bijzonder een groeiend onbehagen viel waar te nemen ten aanzien van de uitzending van sportlieden naar de Spelen 1964 in Tokio. Aan de hand van een zeer uitvoerig en gedocumenteerd be toog heeft ir. Paulen het NOC-standpunt uiteengezet, waarbij duidelijk werd gecon stateerd, dat het NOC-bestuur met de Ne derlandse volleybalbond hoopt, dat onze landgenoten zich in Hengelo tijdens de wedstrijden om de Westeuropese beker op 2, 3 en 4 april a.s. zullen kwalifice ren. Bijzonder moeilijk is het, aldus de heer Paulen, om het Olympisch niveau te be palen, aangezien dat voor alle takken van sport anders ligt. Voor ons is het daarom zaak zoveel mogelijk tastbare bewijzen te verzamelen. Na vele besprekingen vindt 't bestuur van het NOC dat bewonde ring heeft voor het bestuursbeleid, trai ningsvoorbereiding en conditionele en men tale instelling van de volleyballers dat Hengelo de laatste barrière voor Tokio zal zijn. Inzake Anton Geesink zal het NOC alles in het werk stellen om aan de hand van' nieuwe interpretaties van het Olym pisch reglement ten aanzien van de ama teurbepalingen, de Utrechter naar Japan te kunnen zenden. clubhuis. 19.00 reünistendiner in restau rant Zomerzorg, waar ook een foto-expo sitie van de club wordt gehouden. Vrijdag 27 maart: 10.30 uur officiële ope ning van het internationale jubileum- toernooi door ere-voorzitster mej. N. Roos in tegenwoordigheid van de Haar lemse bloemenmeisjes. Zaterdag 28 maart: de gehele dag wed strijden. Zondag 29 maart: excursie met de buiten landse gasten en 's avonds een diner in hotel Bouwens. Maandag 30 maart: 12.00 uur Nederlands jeugdelftal tegen Frankrijk, 15.00 uur The Black Tulips (Nederlands elftal) tegen The Green Gremlins uit Notting ham, 17.00 uur sluiting van het toernooi. Zaterdag 4 april jeugddag. De deelnemende teams aan het toernooi, dat geen winnaars kent en waarbij het alleen gaat om het meespelen, zijn: The -j Het eerste elftal van BDHC (toen nog HDHC) in 1917: v.l.n.r. zittend: Tientje Groen, Lotte Lenting, Lidy Wentholt, Bep van Waveren, Leny Bouwmeester, Jetty van Olst, Lien van Beem, Phyllis Lenting, Bep Bouwmeester, Tiny van Zijverden en Noor van Breemen. Het team werd kampioen van de tweede klas. Het was het eerste jaar, dat men in de competitie speelde. Dé staande dames zijn vap Rood Wit. Caledonians (Schotland) met zeven inter nationals, Cheshire (Engeland), The Green Gremlins (Nottingham), The Queens Uni versity (Belfast), Frankrijk met zeven in ternationals, BDHC (zeven elftallen), Be Fair, Black Tulips, Deventer, Gooi, Haags elftal, 's-Hertogenbosch, HHYC, The Keen- agers (oud-internationals), Nederlands jeugdelftal, Nijmegen, Rood Wit, Amster dam 3, Pinoké 5-7, Togo 2 en Zandvoort 2. Sjoukje Dijkstra heeft dinsdagavond voor de achtste achtereenvolgende maal het Ne derlands kampioenschap kunstrijden ge wonnen. Van haar beide rivalen Madelei ne Hendriks (tweede) en Irene Verbeek (derde) ondervond zü uiteraard geen enkele concurrentie van belang. Bij de heren was het Wouter Toledo die zijn titel prolongeerde en het ijsdansen werd voor de tweede maal gewonnen door Jopie en Nico Wolff. Het Nederlandse kunstrij-publiek is kennelijk verzadigd door alle kampioenschappen, gouden me dailles, televisie-uitzendingen en demon straties. De Hokij was namelijk slechts matig gevuld. De thuisblijvers hebben echter veel ge mist. Sjoukje reed haar Kür, waarvoor zij zich sinds Dortmund nauwelijks had voor bereid, onbevangen en geheel vrijuit. Alle sprongen lukten zo mogelijk nog beter dan in de grote titel wedstrijden van dit sei zoen. Zij kreeg voor de technische waar de driemaal 6 en tweemaal 5,9 en voor de artistieke indruk tweemaal 6, tweemaal 5,9 en eenmaal 5,8. De burgervaders van Hachioji in Groot-Tokio hebben gedreigd een bar ricade op te richten om de doortocht van de Olympische fakkel te verhin deren. De route voor de intocht van de fakkel loopt over een grote verkeers weg welke langs de zuidwestelijke grens van Hachioji voert. Het gemeentebestuur eist dat in de route de hoofdverkeersweg van Ha chioji opgenomen wordt. Indien aan deze eis niet voldaan wordt, zo besloot de gemeenteraad, dan zal op de voor genomen weg een barricade worden opgericht. Schaken. De Nederlandse schakers Bouwmeester, Van Scheltinga, Cortlever, Kramer en Scholl zullen van 19 tot 28 maart op uitnodiging van de Tunesische schaakbond enkele wedstrijden in Tunesië spelen. De vierentwintigjarige Nederlander Jan Janssen heeft zijn schitterend rijden in de belangrijke wegwedstrijd Parijs-Nice dins dag kunnen bekronen met de eindoverwin ning. In de laatste etappe, die over een geaccidenteerd terrein in de omgeving van Nice leidde, heeft hij zelfs de rechtstreek se aanvallen kunnen pareren van viervou dige Tour de France-winnaar Jacques An quetil, die zijn zege van vorig jaar in Pa rijs-Nice wenste te consolideren. In deze rit gaven 18 renners op, velen wensten zich te sparen voor de klassie ker Milaan-San Remo, die donderdag wordt gereden. Rudi Altig, derde in het algemeen klassement, kwam ten val. Hoewel hij aanvankelijk nog trachtte het verlies goed te maken in gezelschap van zijn ploeggenoot Geldermans, stapte hij tenslotte samen met de Beverwij ker uit de koers. Ondanks de talrijke aanvallen in de ne gende etappe slaagde niemand erin een definitieve voorsprong te nemen. Janssen, goed geassisteerd door zijn ploeggenoten Mahé en Ramsbottom, verijdelde elke ont snapping en ook de pogingen van Anquetil op de Col de Braus (84 km) en twintig km verder, bereikten niet het gewenste re sultaat. De kópgroep van 22 man bleef bijeen. De Belg Ward Seis behaalde in Nice zijn tweede etappe-overwinning, door in de sprint de Brit Barry Hoban en de Neder lander Peter Post te verslaan. Deze zege leverde Janssen vele voorde len op. Naast de 50 kostbare punten voor het klassement Super-Prestige Pernod, zeer waarschijnlijk ook het definitieve kopmanschap van de Pelforthploeg. Ploeg leider De Muer raakte nl. niet uitgespro ken over de in deze Parijs-Nice waarlijk grootse prestaties van de gebrilde Jans- De gouden glans van het vijftigjarige BDHC straalt ook wel wat af op Jo Jur rissen. De nationale hockey-doelvrouwe zou men het symbool van de Bloemen daalse Dames Hockey Club kunnen noe men. Jarenlang staat zij eenzaam aan de top: na de oorlog werd zij 66 keer opge steld in het Nederlands elftal. Het had den nog heel wat meer „caps" kunnen zijn, als zij niet zelf na het officieuze we reldkampioenschap in Amstelveen in 1959 haar plaats had afgestaan aan de jeugd. Ze wilde per se de jongeren niet in de weg staan. Maar, men haalde haar terug, om dat men nergens in het land een waar dige remplacante voor mej. Jurrissen kon vinden. En dus staat de keepster van BDHC weer onder de lat in het oranje team. De mogelijkheid is groot, dat zij de 75 interlands haalt, maar zelf stuurt zij het daar niet op aan. Ze heeft trou wens zelf al haar opvolgster ontdekt. Jo Jurrissen gelooft namelijk, dat Teddy Sy- besma van het Amsterdamse FIT de klas se heeft om het nationale doel te verde digen. Men kan bij de „onverslijtbare" mej. Jurrissen, die al tien jaar bij dezelfde verkoopmaatschappij secretaresse is „ik ben daar ook een blijvertje" na tuurlijk gaan theoretiseren of zij de hon derd interlands gehaald zou hebben, als zij eerder begonnen was met hockey en als de oorlog haar carrière niet in de weg gestaan had. De doel vrouwe van het Nederlands team was tot haar achttiende jaar een fervent tennisspeelster en had tot dan nog nooit aan een hockeywedstrijd meegedaan. Ze kreeg de smaak echter te pakken, toen ze met DKS in Enschede in contact kwam. En heel toevallig eigenlijk belandde ze in het doel. Ze stond te kijken bij een wed strijd van het tweede, waarin de keepster wegens ziekte verstek moest laten gaan. Men vroeg haar om in te vallen en sinds dien heeft ze een grote naam gekregen als doelverdedigster Het duurde overigens door de oorlog tot 1946, voordat ze in het Nederlands elftal werd opgesteld. Ze was toen 25 jaar. Voor de technische commissie van het da meshockey betekende dat het begin van een lange periode, waarin men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de keus van een keepster. Eén keer is mej. Jurrissen, die via Pi noké in 1950 bij BDHC belandde, midvoor van het oranje-elftal geweest, want hoe vreemd het ook moge klinken: ze heeft geruime tijd de voorhoede van BDHC aan gevoerd en was een gevaarlijke midvoor dankzij de goede passes van mevrouw De Jong, merkte ze er bij op. Mej. Jurissen is ook één keer aanvoer ster geweest van het Nederlands team. „Ze hebben me het wel meer aangebo den, maar ik vind het niet juist, dat een keepster captain is. Je wordt dan te veel afgeleid en dat kun je je niet permitte ren. Je kunt trouwens je voorhoede ook niet voldoende aanwijzingen geven vanuit het doel. Mijn collega bij de heren, Lou Mulder, met wie ik het er wel eens over gehad heb, denkt er net zo over". Hoewel men zou kunnen veronderstel len, dat mej. Jurrissen geen last meer heeft van zenuwen bij interlands wie kan er bogen op zo'n internationale er varing? is het toch anders. „Ik ben be slist niet emotioneel van aard, maar toch doet het je wat als je in het buitenland het Wilhelmus hoort spelen. Ik ben bij iedere interland nog even nerveus als bij mijn eerste wedstrijd tegen België". Bij BDHC neemt ze een grote plaats in. Ze is natuurlijk de veilige „sleutel" op het slot van het eerste elftal. Bovendien neemt zij de belangrijke post van club secretaresse in. Voor de bond maakt zij zich verdienstelijk door haar medewer king aan het bondsblad. Of zij na haar tweede afscheid van 't internationale hoc key ook technisch werk voor de bond gaat doen? „Als men het mij vraagt zal Ik zeker wel van advies willen dienen. Je kunt natuurlijk geen meisje tot doelverde digster opleiden dat moet er in zitten maar je kunt uiteraard wel nuttige aan wijzingen geven". Voorlopig zal men ech ter mej. Jurrissen nog wel onder de lat zien staan Ze doet het nog voortreffelijk. Donderdagavond wordt de basketbal competitie in het Krelagehuis in Haarlem hervat. Er staan twee dameswedstrijden voor de landelijke competitie op het pro gramma: AntilopenBlue Stars en HOC ROVS. De eerste match wordt een mon sterzege voor de Stars, terwijl HOC met grote voorsprong op ROVS zal eindigen. Vrijdagavond spelen de White Stars-dames tegen DED, terwijl de HOC-heren het op moeten nemen tegen het veel hoger ge klasseerde FAC (Den Helder). Het volledige programma luidt: donder dag 19 maart: dames: SC HaarlemTy phoons 2, HOC 3White Stars 2, Anti lopenBlue Stars (eredivisie) en HOC ROVS (eredivisie). Heren: SC Haarlem Typhoons 3, HCK 4Antilopen 4. Vrijdag 20 maart: Dames: HOC 5White Stars 3, HOC 2—HCK, White Stars—DED (ere divisie). Heren: LisseDOK, Exercitia 2 HOC 3, HOCFAC Gandelijke eerste klasse). Jan Janssen in zijn witte leiderstrui met de overwinnaarshloemen. sen. „Hij kan alles. Dit jaar wordt hij voor iedereen gevaarlijk. De grote klasse is doorgebroken. Hij is een compleet ren ner, voor wie mijn hele ploeg zich zal inspannen". Het nog jonge wielerseizoen is door Janssen uitstekend ingezet. De Neder landse kleuren zijn in de „Rit naar de zon" trouwens toch goed verdedigd. Voor al het rijden van Peter Post en Huub Zil verberg doet veel verwachten. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Janssen (Ned.) 41.56.28; 2. Annaert (Fr.) 41.57.29; 3. Forestier (Fr.) 41.59.26; 4. Plan- ckaert (Belg.) 42.00.26; 5. Ramsbottom (G.B.) 42.00.33; 6. Anquetil (Fr.) 42.01.07; 7. Mahé (Fr.) 42.01.09; 8. Seis (Belg.) 42.01.23; 9. Milesi (Fr.) 42.03.07; 10. Brandt (Belg.) 42.04.43; 11. Zilverberg (Ned.) 42.04.44; 12. Post (Ned.) 42.06.36; 25. Van der Ven (Ned.) 42.37.50. De Geleense eredivisieclub Fortuna '54 zal woensdag 8 april in Grenchen (Zwit serland) als sparringpartner fungeren van het Zwitserse nationale elftal. Dinsdag 14 april speelt Fortuna '54 in Zwitserland een wedstrijd tegen La Chaux de Fonds. De uitslagen van de dinsdag in Hilver sum gehouden koersen luiden: Leo prijs eerste afdeling: (2000 me ter); 1. Acrobaat (J. van Dooyeweerd) 2.51.1- 1.25.6; 2. Abdullah Hannover; 3. Ann* Scotch. Winn.: ƒ2.80, plaats: ƒ1.60, ƒ1.50 coverval: 3.70, koppel: 3.40. Tweede afdeling: 1. All Pris (M. Vergay) 2.53.1-1.26.6; 2. Xaverius II; 3. Yellowthroat S. Win nend: 1.40, plaats: 1.20, 2.70 cover- cal: 9.30, koppel: 10.20. Taurus-prijs (2020 meter): 1. Zypani (J. van Dooyeweerd) 2.53.1- 1.25.7; 2. Alida W; 3. Atie v. d. Lente. Winnend: f4,60, plaats: ƒ1.80, ƒ2,-, ƒ1.60, covercal: 7,90, koppel 21, trio: 167,30. Gemin-prijs: (2040 meter): 1. Bianca Scotch (E. Leeman) 3.15.9- 1.37.0; 2. August Norton; 3. Zariolain. Winnend: ƒ1.50, plaats: ƒ1.10, ƒ2.20 co vercal: 4.70, koppel: 5.90. Virgo-prijs eerste afdeling (2040 me ter): 1. Alie Xelwin (J. de Leeuw) 3.00.7-1.27.7; 2. Aruba; 3. Bold Mac. Winnend: 14.- plaats: 2.70 4.20 5.10 covercal: 8.10 koppel: 8.20. Virgo-prijs: (tweede afdeling) 2040 meter: 1. Zoon van Hea Scott (P. M. Smit) 3.03.1-1.28.0; 2. Angelo Spencer; 3. Bertus van Zelda. Winnend 1.70, plaats: 1.4?. 2.20 1.70 covercal: 6.70 koppel: 4.3fj, trio 69.90. Libra prijs (2024 meter): 1. Yankee Maid (B. de Vries) 2.51.4 1.24.6; 2. Tello; 3. Vico BS. Winnend: 1.50 plaats: 1.50 1.80 1.70 covercal: 6.60 koppel: 9.20. Finale Leo Prijs (2000 meter): 1. AU Pris (M. Vergay) 2.52.7 1.26.4; 2. Abdullah Hannover; 3. Acrobaat. Win nend: 3.70 plaats: 1.10 1.10 1.10 covercal: 3.20 koppel: 3.30. Totale omzet: 126.553,50.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17