HUREN TIEN PCT. HOGER Voor de woningen, die voor 1957 zijn gereedgekomen Kamer wenst geen hoger luistergeld HET WEER Prinses Irene leert vliegen Openbare leven in Frankrijk lag stil door enorme staking Felle protestactie tegen afschaffing prijsbinding Regering hanteert geen economische argumenten President Tito is ,ziek In kleinere gemeenten verhoging van 121/* EMS wil badtarieven op Europees peil Ontwerp van wet tegen REM-eiland klaar Naar Libië gevlogen MLD-toestel komt morgen thuis Gestrand schip weer vlot Hoofdredactie IJmuider Courant Middenstand in Den Haag bijeen Winst van Philips met 7 gestegen iee MORRIS 'éeforetfou êuij! NAPPA DAMES - HERENJASJES Zwakke wind Verlichting van lasten Het gaat er fipaans toe Historisch ogenblik Sport-toto in vijven Het woord is aan In de krant van heden 49e JAARGANG NUMMER 114 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 18 MAART 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij* Per 1 juli zullen de huren omhoog gaan met respectievelijk 10 en 12,5 per cent. Het eerste percentage geldt voor woningen in grote steden, het tweede voor alle andere plaatsen. De huurver hoging geldt alleen voor woningen, die voor 1957 gereed zijn gekomen. De Stichting van de Arbeid is gevraagd naar haar oordeel over een compensatie in de loonsfeer voor deze huurverhoging. De regering hoopt het oordeel van de Stich ting snel te vernemen. Dit is het voornaamste uit een wetsont werp, dat minister Bogaers bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In de het ontwerp begeleidende toelichtingen zegt de be windsman met deze huurverhoging in de eerste plaats een harmonisering van de huurprijzen op het oog te hebben. Hij zegt dat zich vooral bij de naoorlogse woningen aanmerkelijke verschillen in de huren voordoen, die hun oorzaak voor namelijk vinden in de fluctuaties in de Koortsachtig beraad is er gisteren en vandaag gevoerd over de luisterbijdra gen. Dit beraad bleek nodig nadat gis teren in de Tweede Kamer aan het licht was gekomen, dat er weinig geneigdheid bij de Kamerleden bestond een ver boging van het luistergeld tot 18, met een mogelijkheid tot verhoging in de toekomst tot 24 te aanvaarden. Een motie van mevrouw Van Someren-Dow- ner leidde zelfs tot schorsing van de Kamerzitting. De bezwaren waren vooral gericbt op bet gebrek aan openheid over de finan ciële situatie van de omroepvereni gingen. Ook de onzekerheid over de definitieve regeling van het omroep bestel en over invoering van reclame in de omroep kwam duidelijk tot uiting. Tijdens het debat werd een amendement ingediend door de C.H.U. en de Anti-Revo lutionairen, waarin werd voorgesteld deze verhoging alleen te beperken tot 18. Ook de K.V.P. bleek voorstander te zijn van dit amendement. Namens de socialistische fractie diende de heer J. J. Voogd een amendement in, waarin de minister werd gevraagd om de verhoging pas op 1 juli 1965, als de pacifi catiecommissie rapport heeft uitgebracht, te doen ingaan. Het felst in de critiek was de liberale woordvoerdster mevrouw Van Someren- Downer. Zij noemde de verhoging tot 24 vrijwel onverteerbaar. Zy diende een motie in, waarin werd voorgesteld pas over de verhoging te be slissen als de Kamer ingelicht zou zijn over alle inkomsten en uitgaven van de omroepverenigingen. De enige, die onmiddellijk een duidelijk argument tegen de motie had was minister Bot. „Hij gaat over een verkeerd onder werp", zei de minister. De Kamer heeft een volledig inzicht over de besteding van de luistergelden. Over de andere inkom sten, de „clubgelden" hoeven de omroep verenigingen geen inzicht te geven, zo luidde de argumentatie van de bewinds man. Door de plotselinge verwarring over de motie-Van Someren-Downer bleven de amendementen, die door de protestants- christelijke partijen en door de socialisten waren ingediend onbesproken. De Kamerzitting werd tenslotte geschorst tot vanmiddag één uur. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag aanvankelijk zonnig, later toe nemende bewolking in de hogere niveau's. Droog weer en matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. bouwprijzen, die zich in de loop van de jaren hebben voorgedaan. De komende huurverhoging zal gediffe rentieerd zyn. Globaal genomen ziet zij er als volgt uit: Huizen die ernstige gebreken vertonen of niet voldoende zyn onderhouden blyven buiten de verhoging, tenzy hierop de huur verhogingen van 1960 en van 1962 niet van toepassing zijn geweest. Alle voor 1 januari 1957 gebouwde wo ningen met uitzondering van een aantal premiewoningen vallen automatisch onder de huurverhoging. Voor de na 1 januari 1957 tot stand ge komen woningen en de niet automatisch onder de huurverhoging vallende vóór 1957 gebouwde woningen kan, ingeval het huur- peil beneden dat van de in de jaren 1945 tot en met 1956 gereed gekomen woningen zou komen te liggen, de huur op verzoek worden verhoogd tot het peil van de eerder gebouwde woningen. De na 1960 voltooide huizen zullen echter vrijwel zeker buiten de huurverhoging vallen Dé minister stelt zich op het standpunt, dat de bewoners van huizen, die na 1957 gebouwd zijn en waarvan een groot deel niet of slechts gedeeltelijk onder de huur verhoging zal vallen nu al een relatief hoge huur betalen in vergelijking met hen Prinses Irene heeft vandaag haar eer ste vliegles gehad. Zij wil het brevet sportvliegen halen. Kort geleden heeft de prinses zich laten inschrijven als leerlinge van de nationale luchtvaart school. Haar opleiding voor het vliegbewijs A geschiedt op het vliegveld Hilversum. die eerder gebouwde huizen bewonen. Hij vindt dat een algemene huurcompensatie voor die bewoners een verlichting van hun lasten zal betekenen. De bewindsman merkt ook op, dat het niet in de bedoeling ligt gezien het oog merk van de huurverhoging de subsidies voor nog te bouwen huizen naar aanleiding van die huurverhoging te verminderen. De kloof tussen de huren van nog te bouwen en van bestaande huizen zou door een der gelijke verlaging opnieuw worden ver breed, hetgeen het streven naar evenwicht zou verstoren. Wel zullen in het algemeen, zoals gebruikelijk, de subsidies voor be staande woningen worden verlaagd als de huurverhoging hierop van toepassing is. Het streven van de E.M.S. om de bad tarieven in Scheveningen naar het buiten landse niveau op te trekken heeft de aan dacht getrokken van minister Andriessen (Economische Zaken). Hij heeft de E.M.S. gevraagd om een motivering. De toegangsprijzen voor het luxe bad en de huren van kleedkabines wil de E.M.S. fors verhogen met ingang van het komende seizoen. Men meent dat een exploitatie op basis van de oude tarieven economisch niet is verantwoord. Verge lijkingen met Frankrijk laten zien dat daar de badgasten over een maand even veel betalen als in Scheveningen over het gehele seizoen. Verhoging van de Scheve- ningse prijzen tot de hoogte van de bui tenlandse acht men redelijk. Minister Andriessen kan, zo een gesprek met de E.M.S. geen resultaat heeft, prijs maatregelen nemen. Het ministerie van Justitie is gereed ge komen met een eerste ontwerp van wet, dat de bouw van een televisie-eiland voor de Nederlandse kust wettelijk onmogelijk zal maken. Het ontwerp ligt nu voor ad vies bij de Raad van State. Het is nog niet te zeggen, wanneer dit college zijn mening over het ontwerp ge geven zal hebben en wanneer dus het ont werp bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. PARIJS - In Frankrijk is het open bare leven vandaag vrijwel tot stil stand gekomen door een 24-uur- staking. Duizenden mensen in over heidsdienst bij de spoorwegen, de posterijen, het onderwijs, de banken, overheidsbureaus en openbare nuts bedrijven staken om hun eisen voor loopsverhoging in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud kracht bij te zetten. President De Gaulle van Frankrijk, die voor een staatsbezoek van vier dagen in Mexico is aangekomen, drukt de uitgestrekte hand van een Mexicaanse bewonderaar. De Gaulle hield een toespraak staande op het balkon van het nationale paleis aan het grote plein van Mexico City, een eer die nog nimmer een buitenlandse staatsman te beurt was gevallen. Op die plaats werd in 1822 de onafhav,- kelijkheid van het land uitgeroepen. De Gaulle sprak vijf minuten in het Spaans een taal die hij niet kent zonder papier en zonder haperen, hetgeen hem een donderend applaus bezorgde van de samengestroomde menigte op het plein. (Telefoto) In de continubedrijven is de staknig van nacht om vier uur begonnen. Het grond personeel van de luchthavens heeft om zes uur het werk neergelegd tot vanavond acht uur. Als gevolg hiervan zijn verscheidene vluchten van Air France vervallen. Op het vliegveld le Bourget hebben militairen de verkeerstoren bemand. Het spoorwegpersoneel had opdracht ge kregen na vier uur niet verder dan het volgende station te rijden eb daar 24 uur te blijven. De staking bij de spoorwegen was vrijwel algemeen. Het kleine aantal werkwilligen wordt gebruikt voor de ver bindingen op lange afstand. Bij de openbare nutsbedrijven verschilde de omvang van de staking van plaats tot plaats omdat met alle vakbonden er achter staan. De scholen en overheidskantoren bleven gesloten. In Parijs werd geen vuil opgehaald. Verscheidene kantoren en fabrieken had den het personeel vrij gegeven, het ver zuim zal door werk op zaterdag moeten worden ingehaald. Bij de Parijse métro staakte ongeveer de helft van het personeel. Ook het bus- verkeer was slechts sporadisch. De rege ring liet legerbussen lopen om uit de voor steden- werkers naar de rand van Pa rijs te brengen. In de stad zelf ontstond weer de gebruikelijke chaos zonder de ver keerslichten en het dubbele aantal parti culiere auto's op straat. Een historisch ogenblik op Cyprus: de Canadezen van de UNO-strijd- macht hijsen in hun tentenkamp buiten- de hoofdstad Nicosia de vlag gen van de UNO en van Canada. De eerste compagnie van het 22ste koninklijke Canadese regiment hield daarna een parade voor de plaats vervangende UN O-commandant Car los Paiva-Chavez en de Canadese commandant generaal Edward Ames. Oostenrijk heeft een medische een heid van het leger en een verplaats baar hospitaal voor de UNO-strijd- macht aangeboden. Denemarken neemt voor 75.000 dollar deel in de kosten van de strijdmacht. De Grumman Tracker van de Marine Luchtvaart Dienst, die zaterdag 7 maart door vliegtuigmaker Theo van Eyck van Malta naar Libië werd gevlogen, wordt morgenmiddag op Valkenburg terugver wacht. Theo van Eijck bevindt zich niet aan boord. Hij heeft te kennen gegeven in Libië pog eens rustig over zijn positie en toekomst te willen nadenken. Vijf deelnemers worden deze week ver rijkt met een bruto-bedrag van 23.566,30 uit de toto-pot. De deelnemers aan de sport-toto van een week geleden (551.983) zorgden voor een prijzenbedrag van 214.230,Voor de eerste prijs was een bedrag beschikbaar van 117.826,50 en voor de tweede prijs 64.269; 127 deel nemers verdelen de tweede prijs en krijgen ƒ502,10 per persoon. Het prijzenbedrag groot ƒ32.134,50 voor de extra-prijs wordt verdeeld door 110 totoïsten die f 292,15 bruto krijgen. L De Nederlandse kustvaarder „Lenie" is vannacht bij het eiland Bardsey in het St. George's kanaal op de rotsen gelopen. Later werd gemeld, dat de coaster vlot was gekomen en op eigen kracht zijn weg kon vervolgen. Jean de la Bruyère: Er bestaat geen ondeugd, die niet een zekere gelijkenis vertoont met een deugd en die er geen misbruik van maakt. De vroegere chef van onze sportredactie, de heer E. Koning, die onlangs is toegetre den tot de hoofdredactie van onze bladen, heeft met ingang van heden zijn functie als adjunct-hoofdredacteur van de IJmuider Courant aanvaard. Zijn naam wordt deswege van heden af in de kop van ons blad vermeld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 7 Linnaeushof 7 Kleine nieuwsbloempjfs9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 17 In de Vishal en op zee19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Bij doorvoering van de plannen tegen de individuele verticale prijs binding zet de regering de medewer king van de middenstand en zijn organisaties aan haar prijsbeleid op het spel. Met zoveel woorden - van mr. R. J. Nelissen, algemeen secre taris van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond - en met dezelfde strekking ook in ander toespraken, is dinsdagmiddag in een uitpuilende zaal van het Scheveningse Kurhaus door vertegenwoordigers van een groot deel van de Nederlandse mid denstand demonstratief vergaderd over de dreigende onverbindendver- klaring van de „vaste prijzen". Demonstratief, omdat de luide bijval van de ruim 500 middenstanders voor de verschillende sprekers tegelijker tijd een veroordeling inhield van het huidige beleid van de eveneens aan wezige staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. J. A. Bakker. De bijeenkomst was belegd door de Ka; tholieke bond, de Christelijke Midden standsbond en de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Zoals gemeld hadden deze drie bonden varige week de deelne ming van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen en daarmee de eenheid in optreden van de vier grote or ganisaties in deze voor de toekomst van de middenstand zeer kritiek genoemde tijd, laten vervallen. In zijn openingswoord verweet de heer H. de Mooy, voorzitter van de C.M.B., de Philips' Gloeilampenfabrieken N.V. heeft over 1963 een netto-winst behaald van 366 miljoen of wel zeven percent meer dan in 1962 toen een winst behaald werd van 343 miljoen. De omzet ging met 12 percent omhoog tot 6.224 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 16 percent of 4 per gewoon aandeel van 25 en van 8 percent of wel 2 op de preferente aandelen. Daarnaast wordt wederom een belastingvrije stock ten laste van de agio-reserve gegeven van vijf percent op de gewone aandelen en van 1 percent op de preferente. Voor meer nieuws verwyzen wij naar de pagina Financiën en Economie. regering dat zij nog wel bereid is steun te verlenen aan de boeren, maar de conse quenties van de loonsverhogingen wil la ten neerkomen op het midden- en kleinbe drijf. Drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van bestuur van Zwanenberg-Organon te Oss, belichtte van fabrikantenstandpunt de bezwaren tegen een verbod van vaste prij zen. Zo'n verbod ontneemt de fabrikanten de mogelijkheid zelf met hun artikelen op de consumentenmarkt te concurreren. „Prijsbrekers" zullen zijns inziens van goede merkartikelen zogenaamde lokarti kelen gaan maken, wat de consument weinig voordeel zal brengen en zeker geen inzicht in de prijzen. „Wanneer er inder daad ergens sprake is van te hoge marges of prijzen, dan moet de overheid zó'n ver schijnsel apart onder de loep nemen, maar niet de verticale prijsbinding in haar ge heel", aldus de heer Bakkenist. Evenals de andere sprekers betoogde de heer Nelissen (Kath. Middenstand en Tweede Kamerlid) dat de regering eerst maar eens moet trachten aan te tonen dat er misbruik heerst bij de prijsbinding. Hij was van mening dat de overheid momen teel meer sociaal-psychologische argumen ten hanteert dan economische: de prijzen moeten, hoe dan ook, worden gedrukt. Daar komt bij dat z.i. niets is gedaan om de kwalijke gevolgen voor de slachtoffers van de operatie de ondernemers op te vangen, zoals bijvoorbeeld maatregelen tegen „jungle-praktyken" in de vry gela ten concurrentie. Een schrijnende onbillijkheid zag de heer Nelissen in het feit dat in de toe komst de grote zaken wel voor hun filia len vaste prijzen kunnen aanhouden, maar dat samenwerkende zelfstandige kruide niers dit binnen hun combinaties niet mo gen doen. De vergaderde middenstanders namen na hun urenlange betoging een aan de re gering en parlement gerichte motie aan, waarin met klem werd aangedrongen op een herziening van het beleid, o.m. om dat de regering in gebreke is gebleven aan te tonen dat de verticale prijsbinding in strijd is met het' algemeen belang en om dat er geen behoorlijk overleg is gepleegd met het bedrijfsleven, aldus deze motie. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië is ziek. Hy moet rust houden. Hij verblyft op het eiland Brioni. Tito wordt in mei 72 jaar. Hij zou een reumatische aandoening hebben, waarvoor hy behandeld wordt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1