VAN DAG TOT DAG VOOR'T OPRAPEN! NU ZOVEEL MANNEN (en vrouwen...) AAN DE SIGAAR GAAN Tunnel onder grote St. Bernhard gaat morgen officieel open Zondag mocht hij gebruikt worden voor ernstig zieke Matrozen konden zich niet bevrijden uit zinkend schip -Koffie K R E M E R Thee WERELDNIEUWS Geen voorrechten voor atheïsme ct. voordeel Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten Peron wil terug naar Argentinië R.k.-bisschoppen tegen Bantoewet CDU-congres slaat breuk in coalitie In het spoor der Romeinen WOENSDAG 18 MAART 1964 3 2e doos QA-VA-SEUL wrijfwas tijdelijk voor halve prijs met Carnauba-was: blijvende glanst bÜ3ven band3 enten Onderzoek ramp Australische marineschepen Dr. Adenauer herkozen als partijvoorzitter Op de raatótoel M. Mok V.S. wil Britse satelliet lanceren De landbouwpolitiek van de Egyptische president Nasser is vastgelopen. Zijn agra rische hervorming is gestruikeld over de behoudzucht van de fellahin, de Egypti sche boeren. In het Westen meet men de betekenis van Nasser al te zeer af naar de resultaten van zijn optreden in de inter nationale politiek. Die worden voor een niet gering deel bepaald door zijn eer zucht. Hij wil fungeren als leider van de Arabische wereld Hij tracht die wereld vol tegenstrijdige belangen te bewegen tot een gezamenlijke frontvorming tegen Israel. Maar Nasser heeft voor zijn eigen land genoten nog een heel andere betekenis. Hij is de man die ernstig en vasthoudend pro beert uit een economisch en sociaal ach terlijk land een moderne staat te vormen. Hij staat voor het nieuwe Egypte. Hij worstelt met een loodzwaar verleden om zijn conceptie van een staat die alle in woners een zekere mate van welvaart ga randeert te verwerkelijken. Hij is begonnen met de onteigening van het groot-grondbezit. Dat was een verstan dige maatregel. Egypte telt 26 miljoen in woners. Twee derden hunner werkt en leeft op het platteland in onvoorstelbare armoede. De landbouwpolitiek van Nasser is er steeds op gericht geweest die boeren aan kleine akkers te helpen. Niemand mag nu in Egypte meer dan tachtig hectares land bezitten. In 1970 wordt dit maximum nog gehalveerd. Twee en half miljoen hectares grond worden nu bebouwd. Zeker tachtig percent van deze akkers was vroeger eigendom van enkele grote pasha's. Toen koning Fa- roek twaalf jaar geleden werd verjaagd, ls dat bezit zonder meer onteigend. Over enkele jaren komt er nog eens een half miljoen hectares bouwland beschikbaar bevloeid door het water van het Ashwan- meer. Maar, het verkavelen van de grote be zittingen onder miljoenen fellahin heeft niet de verwachte stijging van de op brengst van de grond gebracht. De fel lah bebouwt zijn akkertjes veelal nog op dezelfde wijze als zijn verre voorouders onder de pharao's deden. Hij is niet te vinden voor moderne methoden. Boven dien voelt hij er niet veel voor graan te verbouwen. Die brengt op de markt veel minder op dan, bij voorbeeld, bloemen en andere „weelde"-produkten. Daardoor is de Egyptische regering in toenemende mate gedwongen grote bedra' gen te investeren in de import van voe dingsmiddelen. Nasser denkt er nu ernstig over het nieuwe land dat straks beschik baar komt niet te verkavelen onder de miljoenen fellahin die nog niets bezitten. Zijn adviseurs hebben hem er waarschijn lijk van overtuigd, dat het welzijn van Egypte veel meer gebaat zal zijn met het stichten van grote collectieve staats boerderijen op die nieuwe gronden Aangezien behoud van zijn autoritaire macht voor Nasser conditio sine qua non Is, zal de naar communisme ruikende col lectivisering wel de oplossing zijn die hi;i ten slotte kiest. Hij kan zijn beginsel van socialisering der verpauperde massa op die manier wellicht beter dienen dan door de fellahin als „kleine zelfstandigen" in staat te stellen de grondslagen van de Egyptische staat te ondermijnen met hun conservatisme. De talrijke voorbeelden van Israëlische economische en sociale progressiviteit die ten dele de oorzaak is van de Ara bische afgunst en rancune noodzaken Nasser drastische middelen toe te passen om de nationale Egyptische potentie te mobiliseren, vooraleer hij de beslissende ronde met Israel op het slagveld kan wagen. Of het ooit tot die gewelddadige krachtmeting zal komen, hangt van diver se .andere factoren dan Egyptische af, maar de Arabische samenwerking tégen Israel wacht in ieder geval op het Egyp tische sein. MOSKOU, (AFP) Metropoliet Opoltan Pimen van de Russische ortho doxe kerk heeft op verzoek van het persbureau Tass in een uitzending voor het buitenland verklaard, dat het atheïsme, waarvan het het bestaan „betreurt", in de Sovjet-Unie geen enkel bijzonder voorrecht geniet. Deze verklaring is kennelijk bedoeld als een antwoord op de reacties die de hervatting op grote schaal van de cam pagne voor het atheïsme in het buiten land heeft opgeroepen. Metropoliet Pimen, die wordt be schouwd als een mogelijke rivaal van metropoliet Nicodemus als woordvoer der van de orthodoxe kerk op het ge bied van de betrekkingen met het bui tenland, wees op artikel 24 van de Rus sische grondwet, dat de godsdienstvrij heid waarborgt. Hij sprak verder over de „prachtige kerken" die in Rusland open zijn en de seminaries voor de priesteropleiding. Hij deed echter geen poging om de cijfers te weerleggen over de gesloten kerken en seminaries, kortgeleden op een persconferentie in Parijs genoemd door de oprichters van een comité dat „licht wil werpen" op de situatie van de christenen in de Sovjet-Unie. De Amerikaanse president Johnson, wiens herverkiezing niet vast staat, maar van wie ook vele niet-Amerikanen hopen dat hij door het Amerikaanse volk zal wor den uitverkoren boven zijn republikeinse mededinger, heeft zijn naam verbonden aan een gigantisch sociaal program. Bijna vier miljard gulden vraagt hij van het Congres om de „strijd tegen de armoede" tot een succesvol einde te bren gen. Het is wel duidelijk, dat de Verenig de Staten in hun snelle opgang naar onge kende welvaart de sociale voorzieningen schromelijk hebben verwaarloosd. Voor zieningen, die ervoor hadden moeten zor gen dat de „welvaart" zou uitvloeien over een zo groot mogelijk getal burgers en die de goudstroom hadden kunnen bedden als een soort bevloeiïngssysteem, door hem te verdelen in steeds kleinere aderen tot in de onderste lagen van de Amerikaan' se maatschappij. Die voorzieningen zijn achterwege gebleven en de welstand is in Amerika samengevloeid in grote bassins, waarvan kleine percentages profiteren. En die kleine percentages profiteren zo overdreven, dat rancunes en fatalisme zich hebben meester gemaakt van een deel der „have nots". Ellende, armoede, mi daad en gewroet zijn er het gevolg van. De Amerikaanse criminaliteit is schrikba rend toegenomen, maar daarboven viert de grote criminaliteit der geldmacht hoogtij. In deze situatie heeft Johnson het mes ge zet. De achterstand is onvoorstelbaar. In het land waar zelfs het koken v spruitjes in de keuken machinaal ge schiedt, is de apparatuur van overheids zorg in de sociale sector gebrekkig en ar melijk. De werkloosheidsvoorzieningen zijn middeleeuws, de studiezorg is geheel en al verouderd, de kansen van de min der bedeelden zijn nihil. Op het gebied van de gezondheidszorg en de arbeidsver- zekeringen is Amerika een slecht voor beeld. De willekeur van kapitaals- en ar- beiderssyndikaten is daardoor uitgegroeid tot ongelofelijke misstanden. Dit alles met de miljarden van Johnson niet in een handomdraai te lenigen en hij zal van profiteurs en machtsconcentraties taaie tegenstand krijgen, evenals alle Ameri kaanse presidenten na de oorlog taaie te genstand hebben ondervonden als zij de wapenindustrie niet wilden dienen bij hun internationale politiek. Wijlen president Kennedy heeft (na de zwakke Eisenho wer) op dit gebied een nieuwe weg geko zen en hij heeft daarbij grote risico's aan vaard. Johnson heeft aan de vooravond der presidentsverkiezingen grote moed nodig gehad om een zo ingrijpend binnen lands program te propageren, want het zal in den lande geen onverdeelde instem ming hebben. Aan de andere kant zal de grote massa verpauperde en ontluisterde nsen aan de zelfkant van het Ameri kaanse maatschappelijke leven wellicht in hem een nieuwe hoop zien gloren. In ieder geval kenmerkt Johnson zich als een evolutionair, die ook in de strijd tegen het communisme duidelijker dan vele topfigu ren heeft begrepen waar die strijd het ef fectiefst kan worden gevoerd; namelijk op het front van de binnenlandse sociale situatie. (Van onze correspondent) ROME Morgen zal de verkeerstunnel worden geopend onder de grote St. Bern hard die Italië met Zwitserland en Frank rijk verbindt. Aan deze tunnel is vijf jaar gewerkt. De eerste spade werd in de grond gesto ken op 20 mei 1959 aan de Italiaanse kant. Aan de Zwitserse kant op 19 juni van het zelfde jaar. De tunnel is bijna zes kilome ter lang; aan de Zwitserse kant 2.961 me ter en aan de Italiaanse kant 2.864 me ter. De rijbaan is 7,5 meter breed. De in gang, zowel in Zwitserland als in Italië ligt op een hoogte van 1900 meter, hetgeen wil zeggen dat wanneer men geen goede toegangswegen zou hebben de tunnel een groot deel van het jaar niet gebruikt zou kunnen worden wegens sneeuwval. Doch daarin heeft men voorzien. Aan beide zij den zijn toegangswegen gemaakt die voor een groot deel overdekt zijn, vooral aan de Italiaanse kant waar de helling veel steiler is. De toegangsweg aan de Italiaanse kant is 10 kilometer lang en 9 meter breed. Die weg is door een cementen gewelf overdekt en op de punten waar sterke windvlagen te duchten zijn worden de automobilisten beschermd door bijzonder zware ruiten. Men krijgt daardoor de in druk dat men onder een veranda rijdt met een schitterend uitzicht op de Alpen. Aan de Zwitserse toegang is het gemakkelijker, omdat daar de berghelling veel minder steil is. De tunnel verbindt het Zwitserse dorpje St. Rhemy met het Franse dorpje Martigny. Het moeilijkst was de regeling van de luchtverversing, want in zo'n lange tunnel ontwikkelen de uitlaatgassen een zeer ver stikkende lucht. Daarvoor wordt verse lucht aangevoerd welke in de tunnel geperst wordt. Rode lichten gaan automatisch bran den wanneer de lucht te veel koolmonoxyde bevat. De afvoer van de vuile lucht ge schiedt via gaten boven in de rotswand waarin door middel van elektrische kracht voor een sterke zuiging wordt gezorgd. Om dit te bereiken is een krachtinstalla tie aangelegd in het riviertje de Drause, welke tevens de verlichting van de tunnel verzorgt. De maximumsnelheid in de tunnel is 60 kilometer per uur voor personenwa gens en 40 kilometer voor vrachtwagens. Er kunnen 75 auto's tegelijkertijd in de tunnel aanwezig zijn, hetgeen betekent dat er per uur 500 vervoermiddelen kunnen worden doorgelaten. De tol die men moet betalen is 600 lire voor motoren, 1300 lire Voor de kleinere wagens en stijgt dan ge leidelijk tot 2700 lire voor de grootste luxe wagens. De tarieven voor vrachtwagens, autobussen en goederenvervoer variëren van 2700 tot 11.600 lire. Bjj de aanvaring van twee Australische marineschepen bjj de Australische kust op 10 februari, waarbij 82 mensen het leven verloren, zijn leden van de bemanning van de torpedobootjager Voyager verdronken omdat er geen moersleutels waren waar mee de ontsnappingsluiken konden worden opengemaakt. Een advocaat, die werkzaam is voor de speciale commissaris belast met het onder zoek naar de ramp, zei dit gisteren toen het onderzoek naar de aanvaring tussen de Voyager en 't vliegdekschip Melbourne werd voortgezet. De advocaat zei, dat hij getuigen zou oproepen die zouden verklaren dat men voorhamers had gebruikt om de luiken waterdicht te maken, zowel op de scheeps werf als op zee. Hij zei dat de mannen die in het ruim gevangen zaten een bezemsteel en een metalen staaf hadden gebruikt om te trachten de luiken open te krijgen, maar dat ze daar niet in waren geslaagd. Een schip kwam tot op twintig meter afstand van de zinkende Voyager en kon de hulpkreten horen van de leden van de bemanning in het ruim terwijl het schip zonk. De advocaat zei verder nog dat de leden van de bemanning geen reddingsgordela waren verstrekt. „Zij waren opgeborgen op een plaats die vrijwel onbereikbaar was. Als er reddingsgordels waren geweest zou er waarschijnlijk een aantal mensen levens zijn gered, vooral van hen die niet konden zwemmen". Hij zei dat het in vredestijd klaarblijke lijk niet de gewoonte was de bemanningen reddingsgordels te verstrekken. MADRID (AFP) De verjaagde Argen tijnse president en dictator generaal Juan Domingo Peron heeft gezegd „in 1964 zal ik in Argentinië terugkeren en dan zullen wij wel zien wat er gaat gebeuren". Peron zei dat zijn gedrag in Spanje geen Argentijnse eis tot uitlevering kan recht vaardigen. „Ik ontvang hier slechts par ticuliere en politieke vrienden", verklaar de hij. De verbinding tussen de grote stad Tu rijn en geheel Piemonte en Ligurië, als ook de stad Genua, met Zwitserland en met Frankrijk, met geheel centraal Euro pa dus, is buitengewoon verbeterd. Tot nog toe was Turijn een moeilijk bereik bare stad. Dit is nu voorbij, want men kan binnen tien minuten van Zwitserland naar Italië komen, terwijl dit vroeger, en voor al in de winter, een bijna onbegonnen werk was en men altijd via Milaan moest om Turijn te bereiken. De officiële opening is op morgen be paald, maar er is reeds gebruik gemaakt van de tunnel voor een noodgeval. Zondag ochtend is toegestaan dat een ernstig ziek meisje, Lorenza Mancini, dat lijdt aan een buitengewoon ernstige nieraandoening en ongeneeslijk is verklaard, door haar ouders naar een beroemd specialist, pro fessor Reubi, in Bern werd gebracht. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse rooms-katholieke bisschoppen heb ben in Pretoria in een verklaring de nieu we Bantoewet, die bij het Parlement in behandeling is, „een ontkenning van socia le moraal en christelijk denken" ge noemd. De wet regelt het verblijf van ne gers buiten de reservaten. Beide oppositie partijen, de Verenigde Partij en de Pro gressieve Partij, zijn sterk tegen de aan neming van het ontwerp gekant. De bisschoppelijke verklaring zegt voorts, dat de wet „verscheidene voorzie ningen ten goede voor de negers bevat, maar in zijn geheel een inbreuk op de pri maire menselijke rechten betekent. Zeven miljoen negers zullen erdoor worden be roofd van het recht op verblijf, reizen en werken buiten de Bantoegebieden, dus in viervijfde van de gehele republiek". „De neger worden zijn grondrechten in zijn geboorteland ontnomen door hem af hankelijk te maken van het bezit van een vergunning om zijn aanwezigheid buiten de Bantoegebieden overal en te allen tijde te kunnen verklaren", aldus de bisschop pelijke verklaring. (Van onze correspondent) BONN Het C.D.U.-congres in Hanno ver is afgesloten met een aanbod van Adenauer aan de F.D.P., de liberale coa litie-genoot van de C.D.U., om de coalitie ook na de verkiezingen van 1965 voort te zetten, ook als de C.D.U. de absolute meer derheid zou verwerven. Maar de FDP is wel te verstaan gegeven, dat na dit C.D.U.-congres waarop niet alleen de so cialistische S.P.D., maar ook de F.D.P. het nog wel eens moest ontgelden", de sa menwerking in de coalitie nooit meer kan worden wat zij geweest is". De F.D.P. verwijt de C.D.U. „een onzakelijke toon". Het zeer vroegtijdig openen van de ver kiezingscampagne door de C.D.U. heeft dus in ieder geval tot resultaat gehad, dat de huidige bondsregering in het laatste jaar van haar bestaan intern een moeilijke tijd tegemoet gaat. De verkiezingscampagne wordt niet alleen een scherpe strijd tussen C.D.U. en oppositie, maar ook tussen de regeringspartners zelf. Het C.D.U.-congres besloot met de her verkiezing van het gehele bestuur voor de komende twee jaar. Uit die verkiezing viel de conclusie te trekken, dat de groep, die in de Duitse herenigingspolitiek onverzoen lijk wil blijven, nog steeds zeer sterk is Weliswaar kreeg Erhard de grootste meer derheid, maar Adenauer volgde hem op de hielen. Een liberale C.D.U.-er als de Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier kreeg aanzienlijk minder stemmen. Ongeveer 2.100 jaar geleden legden de Romeinen over de Grote St. Bem- hardpas de eerste weg naar Helvetia, het oude Zwitserland aan. Maar de reis over de met ijs bedekte pas bleef on danks de weg zulk een waagstuk dat de reizigers in de tempel die op de top van de pas gebouwd werd dank brachten aan Jupiter. Op de grondvesten van deze oude Romeinse tempel bouwde St. Bernhard van Menthon bijna duizend jaar geleden zijn beroemde klooster. De Augustijner monniken boden in hun klooster onderdak aan de reizigers en richtten de reddingshonden af die be roemd werden onder de naam St. Ber nards. Napoleon liet de oude Romeinse weg aanzienlijk verbeteren en deze werd in deze eeuw gemoderniseerd en ge plaveid. Als gevolg van de sneeuw bleef de weg evenwel vele maanden in de winter gesloten. Sinds 1839 is al over de aanleg van. een tunnel onder de St. Bernhard ge sproken, maar het nu verwezenlijkte plan werd pas zes jaar geleden door een Italiaans-Zwitserse maatschappij opgesteld. Van overheidswege en door de Fiatfabrieken werd een groot ge deelte van het kapitaal verstrekt. De aanlegkosten 22 miljard lire werden ongeveer gelijkelijk tussen Italië en Zwitserland verdeeld. De aan leg heeft elf mensenlevens gekost. Controleurs Tot de vele dingen die ik niet weet, behoorde tot voor kort het feit dat Neder land een E.C.D. rijk is. Nu weet ik het dan en op grond van deze kennis kan ik verklaren dat de letters E.C.D. de dek mantel vormen van de Economische Con troledienst. Deze dienst werkt, de naam verraadt het reeds, met controleurs en wél toehonderd in getal. Vermeerder de ze met honderd stuks controleurs van de Algemene inspectiedienst van het ministe rie van Landbouw en Visserij en ge krijgt het indrukwekkende aantal van driehon derd heren die dagelijks, met hun neus op het prijzeniveau gedrukt, door Neer- lands beemden dolen. Zo'n controleur moet een boeiend leven leiden, niet ongelijk aan dat van Prikke- been, die met een vlindernet de natuur toegemoet trad. Zijn mensen, en vooral prijsovertreders, soms minder kleurig dan vlinders? Ik ben geneigd deze vraag ont kennend te benatwoorden en ik hoop dat de controleurs dit ook doen, al was het maar om hun eigen bestaan op te vrolij ken. Zeker, ze zijn niet zozeer uit op kleu righeid als wel op keurigheid. Dat wil zeg gen, ze moeten erop toezien dat op prijzen- gebied alles keurig in zijn werk gaat. Maar aangezien dit niet altijd het geval is. moet het leven hun dikwijls voorkomen als een fascinerende film. Ik geef toe dat het niet van een correct ambtenaarlijk optreden zou getuigen, hier van openlijk blijk te geven. In plaats van zich, zoals de vlinderjager, met een kleine triomfkreet op hun slachtoffer te werpen, moeten zij hun waardigheid, welke tevens die van de staat is, hoog- en hun opschrijf boekje gereedhouden. Bovendien is niets minder dan ons aller portemonnaie in het geding, hetgeen een afdoende reden is om speelse opwellingen te verheimelijken. Hoeveel minder vrolijk moet het bestaan van de controleurs van de B.V.D., de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, die de burgers nooit met het kladboek in de hand belaagt, maar hen in alle stilte in dossiers onder brengt of aan hun telefoon staat mee te luisteren, zonder dat ze er iets van ver moeden. Ik bewonder deze plichtsbetrach ting die zich nooit in het licht der open baarheid mag vertonen en dus geen ap plaus kan oogsten, maar alleen uit eigen boezem de voldoening moet putten die de taakvervulling schenkt. De controleurs van de fiscus hebben het wat dit aangaat beter getroffen. Zij vra gen hun slachtoffer te spreken, als prille inleiding tot een aanslagbiljet. Niet dat hun weg louter over rozen gaat. Zo her inner ik me de goedhartige belastingman die jaren achtereen op een bepaald tijd stip vanwege de personele belasting aan mijn deur kwam vragen of er nog iets ver anderd was. Ik had telkens weer het ge voel dat ik hem teleurstelde, wanneer ik moest verklaren wat hij ongetwijfeld al met eigen ogen had waargenomen: dat mijn huis in het afgelopen jaar niet was verbouwd tot een kasteel dat de belastinggaarder aan zienlijk meer kon opleveren dan de toch niet bescheiden som die hij uit mijn nede rig onderdak,perste. Hoe dan ook, het stelde mij gerust te vernemen dat Nederland op zijn minst driehonderd controleurs rijker is dan ik had vermoed. Misschien zijn er nog veel meer. Dan loop ik hen zeker vroeg of laat wel tegen het lijf. WALLOPS ISLAND (Virginia/AP) Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart is van plan volgende week een Britse satelliet te lanceren die gegevens seint over de situatie in en boven de ionosfeer. De satelliet zal Britse apparaten aan boord hebben voor het meten van: 1. de radio geluiden van de Melkweg seinen van veraf gelegen sterren die te zwak zijn om ze vanaf de aarde te horen; 2. de ver ticale verdeling van ozon in de dampkring 3. aantal en afmetingen van micromete- roiden die de satelliet raken. Dit is de eerste poging een Britse satel liet van Wallops Island te lanceren. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE J Eerste vrouw. De 27-jarige Amerikaanse testpilote Joan Merriam is dinsdag in een tweemotorig vliegtuigje uit Oakland in Californië vertrokken om te proberen als eerste vrouw alleen rondom de we reld te vliegen. Oppositie. De uit meningsverschillen over deelneming van de socialisten aan de Italiaanse regering geboren Psiup links-socialistisch heeft in twee maan den ruim 131.000 leden gekregen. Onderwijs. In Abidja, Ivoorkust, is een conferentie van ministers van Onderwijs en hoge functionarissen uit 42 Afrikaan se landen geopend. De conferentie gaat de vooruitgang op onderwijsgebied in de betrokken landen bestuderen. Hoger beroep. Een ontsnapte gevangene in Italië las in de krant dat hij bij ver stek was veroordeeld tot nog eens drie en een half jaar, omdat hij ontsnapt was. Prompt zond hij een aangetekende brief aan de rechtbank in Reggio, waar in hij meldde dat hij „in hoger beroep" ging. De brief was gepost in Messina op Sicilië. Het adres van de afzender was gefingeerd. Zoetzuur. De Zweedse professor Erik von Sydow werkt aan een „proef'-machine, die chemisch kan vaststellen of een be paald voedsel zoet of zuur smaakt. Tot nu toe heeft Von Sydow nog slechts ge- experimenteerd met sap van zwarte bes sen. Bevende aard.. Voor de derde achtereen volgend dag is in Zwitserland een zwa re aardbeving gevoeld. Het centrum lag in Samen bij Luzem, waar sinds zater dag een aanhoudend gerommel hoorbaar is, dat tijdens de bevingen tot een don derend geweld aanzwelt. Aan gebouwen werd enige schade toegebracht. Ook in het oosten van Noorwegen deden zich maandag twee bevingen voor. Hier werd geen materiële schade gemeld. Doodstraf. De leider van de op 20 mei 1963 in Turkije gepleegde mislukte staatsgreep, Talat Aydemir, zal wor den terechtgesteld. Dit heeft de Turkse Senaat besloten, nadat de Turkse Natio nale Vergadering goedkeuring aan dit vonnis had verleend. Diplomatie. De Sovjet-Unie en de repu bliek Kongo Brazzaville zullen di plomatieke betrekkingen aanknopen op ambassadeursniveau. Wraak. De Colombiaanse bandietenleider „De Wraak" heeft dinsdag 't leven ver loren in een gevecht m et militairen. „De Wraak" is aansprakelijk voor een honderdtal moorden en berovingen. Drie van zijn volgelingen werden eveneens gedood. Claxons. De Italiaanse verkeerspolitie heeft opdracht streng op te treden te gen automobilisten die meer-tonige cla xons gebruiken. In een instructie heeft het ministerie van Verkeer meegedeeld, dat alleen bussen meer-tonige claxons mogen hebben. Snelheid. De „Douglas Aircraft Company" heeft bekendgemaakt de mogelijkheid te bestuderen voor de bouw van een vlieg tuig, Icare", dat 1.200 militairen met een snelheid van 27.200 kilometer per uur kan vervoeren. Het toestel zou in staat moeten zijn binnen maximaal drie kwartier elk punt op de aardbol te be reiken. Grensincident. Pakistaanse troepen zou den in de nacht van maandag op dins dag enkele uren op Indische stellingen in Jammoe hebben gevuurd. De Indiërs hebben een klacht tegen de schending van het bestand bij de waarnemers van de VN ingediend. Staking. Ongeveer 3800 havenarbeiders in Sydney zijn in staking gegaan om een arbeidsgeschil, waarvoor tevoren veertig man waren ontslagen. Alle werk in de havens ligt stiL

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3