Huizen van aluminium Zes maanden op een onbewoond eiland 'n klasse apart Generaal Van der Veen noemt motieven voor bezuiniging Haar om te st(r)elen Plan voor fabriek in Nederland Eenzaam lot voor ex-commando Tussen slangen en schorpioenen Larense schoolklas won N.S.-wedstrijd Brief aan zijn ondercommandanten Bij selectie van vrijwilligers in geen geval discriminatie Volledig pensioen voor ir. E. H. Berkhuijsen 25 stuks f L- WOENSDAG 18 MAART 1964 4 Andere taak Goed voorbereid Giftig In mei negen dagen naar Zwitserland Honden Ontslag gehandhaafd De Parijse kappers hebben een nieuwe haarlijn gelanceerd. „Ca- resse" (streling) is de naam van dit voorjaarskapsel, waarvan de zij kanten naar voren over het oor vallen en de haren in de nek heel kort in een punt zijn geknipt. Een speelse lok bedekt bijna het hele oog. De nieuwe haarlijn maakt een luchtige, soepele indruk. Het is alsof de haren dansen. De Parijse kappers hebben hiermee voorgoed afgerekend met de zo verguisde en opgehemelde bolle torenkapsels. iiiÉsn Generaal Van der Veen schrijft voorts in zijn brief, dat aangezien de verdediging van West-Europa thans veel verder oost waarts gevoerd zal worden dan voorheen het geval was, de taak van de territoriale troepen een andere inhoud heeft gekregen. Die troepen hebben nog steeds tot taak het mogelijk te maken dat de verder oost waarts optredende NAVO-eenheden het ge vecht zullen kunnen blijven voeren. Maar, aldus de generaal, in plaats van gevech ten te voeren in groter verband, moeten de territoriale eenheden thans meer de beveiliging van het Nederlandse nationale gebied verzekeren, zulks in nauwe samen werking met de organisaties op het ge bied van de civiele verdediging. Die taak zal, meer dan vroeger, regio naal moeten worden uitgevoerd door de territoriale bevelhebbers en hun onder commandanten. Behalve met de directe technische supervisie op het materieel zul len de territoriale bevelhebbers ook wor den belast met bevoorrading en onderhoud op hoger niveau. De generaal schrijft dat een en ander tot gevolg heeft dat ook het commando ondersteuningsstrijdkrachten kan worden opgeheven. Het grootste deel van de ta ken van dit commando zal worden over genomen door de territoriale bevelhebbers- Hun staven zullen enigszins worden uitge breid. Een deel van het door de adjudant- generaal te verrichten werk zal worden Zestig mannen van de 480ste genie groep uit Schaarsbergen, zo langza merhand bekend om het snelle slaan van Bailey-bruggen op punten, waar in Nederland het verkeer dreigt klem te lopen, zijn dinsdagmorgen begon nen met het bouwen van een derge lijke brug in de IJsselpolder bij Rhe- den. In het kader van het kanali seren van de IJssel ter plaatse is na melijk door het graven van een honderd meter breed kanaal een bocht van de rivier afgesneden, waardoor de bewoners van de zogenoemde Muggenwaard, waarin een steen fabriek is gelegen, van het dorp af gesneden raakten. Door de Bailey brug is het dreigend isolement opge heven. De foto toont de mannen van de genie in de weer bij de brug. Vermoedelijk zal er binnenkort op de Nederlandse bouwmarkt een nieuw type woning verschijnen, namelijk een huis van aluminium, dat binnen enkele dagen kan worden opgebouwd. „Panel Fab" te Rot terdam, opgericht door een zestal voor aanstaande Nederlandse architecten en in dustriëlen, is voornemens een fabriek te stichten voor de vervaardiging van alu minium panelen, wanneer het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid althans een speciale rijksgoedkeuring ver leent voor de bouw van dergelijke wonin gen. „Panel Fab" overweegt de fabriek te vestigen in één der kerngebieden van Zeeland of Noord-Brabant. Wanneer deze fabriek de panelen gaat afleveren kunnen per jaar tweeduizend aluminium bunga lows in Nederland verrijzen. Ook scholen e.d. kunnen dan in recordtijd worden op getrokken. De eerste aluminium woping in Neder land staat er reeds. Op het recreatieter rein bij het Zeeuwse dorp Kortgene is een bungalow opgetrokken uit het originele Amerikaanse „bouwpakket". Na deze eer ste bungalow zullen er waarschijnlijk nog tien aluminium huizen worden neergezet in Zeeland. „Panel Fab" ziet in deze wo ningen, waarvoor zij na Italië de licentie buiten Amerika heeft verworven, grote mogelijkheden voor Nederland met zijn woningnood. Een groep van „Panel Fab", twee ar chitecten en twee industriëlen maakte on langs een reis naar Miami om zich daar te oriënteren over de mogelijkheden van de aluminium gebouwen en woningen, die in Amerika reeds jaren bij tienduizenden worden geplaatst. In Nederland worden na de bouw van de eerste woning in Kort gene nog uitgebreide proeven genomen om de eigenschappen van het aluminium bouwmateriaal te bepalen. De aluminium woningen zijn geschikt voor permanente bewoning maar ook voor recreatieve doeleinden. De standaard- woning, die men in de Nederlandse fa briek wil gaan vervaardigen, beslaat een grondoppervlakte van 80 vierkante meter. De kosten van een woning zullen van f 20.000 tot 25.000 bedragen. De proefwoning in Kortgene is aan de buitenkant in een frisse tint geschilderd. Binnen krijgt men de indruk tegen houten muren aan te kijken. Dik geprepareerd golfkarton tussen twee aluminium platen die samen 'n muur vor men zorgt voor een goede isolatie. De woningen bevatten een ruime woonkamer annex keuken, drie slaapkamers, een bad kamer en een „doe-het-zelf'-kamer. Over tien dagen zit Anton van de Water uit Oud-Leusen op een onbewoond eiland in de Caraïbische Zee. Hij wil er een half jaar blijven. Honderdtachtig dagen zonder ander voedsel dan wat het Venezolaanse eilandje van tien vierkante kilometer op levert. Zonder iets te vernemen uit de be schaafde wereld; zonder boeken, zonder horloge, zonder blikjes eten of drinken slechts zeewater om zich heen, planten, vogels, vissen Waarom doet een 24-jarige zoiets? Anton van de Water zegt. „Ik ben bij de com mandotroepen geweest en daar leren ze je, hoe je in noodgevallen, midden in de jungle of op het poolijs, het leven eraf kunt brengen. Toen las ik van die Franse televisieman, Georges du Gaune, die op een onbewoond eilandje is gaan zitten en die het daar twee maanden uithield. Te gen die tijd werden de berichten, die hij doorzond naar de vaste wal zo verward en vreemd, dat ze ijlings een dokter heb ben gestuurd. Du Gaune heeft daarna vier maanden in het ziekenhuis gelegen." „Want dat is wat je kan nekken, de eenzaamheid. Het dag in dag uit alleen zijn dat geeft je op een gegeven ogen blik een geestelijke breakdown. Daarom leg ik mezelf een dagtaak op; je moet bezig blijven." Anton van de Water hoopt te kunnen aantonen, dat zoiets niet nodig is, als je goed bent voorbereid. En hij is goed voor bereid. Bijna een jaar lang is hij ermee bezig geweest. Bij het Instituut voor de Tropen leerde hij welke vissen en vogels op het eiland Aves de Sotavento („Het moet iets betekenen, maar ik weet niet wat") vergiftig zijn, welke gevaarlijk. Bij de commandotroepen hadden ze hem al ingepompt hoe je in noodgevallen moet handelen met je gezondheid, hoe je de wilskracht op kunt brengen om ermee dóór te gaan, ook als het verlangen naar het einde de overhand dreigt te krijgen. Aves de Sotavento is dor, grotendeels begroeid met mangrove, het heeft twee binnenmeren met brak water, een smal strand en in de zee zijn koraalriffen Vele planten zijn giftig en vele vissen ook. Er zijn schorpioenen en andere ge vaarlijke spinnen, zeeslangen die zich ook op het land wagen er zijn de ge vreesde rifroggen, onzichtbaar sluime rend onder het zeezand, tot ze opge schrikt worden en een dodelijke giftige pijl in je been boren Anton van de Water maakt desalniette min helemaal niet de indruk van een over moedig jongmens dat niet beseft waar hij aan begint. Hij rookte nu nog een siga retje en maakte het afgelopen weekend met vrienden een fles cognac op. Maar het waren de laatste druppels alcohol en het laatste snuifje nicotine dat hij voorlopig proeft. Zijn uitrusting staat klaar. Philips heeft een speciale zender voor hem ontwikkeld met een reikwijdte van 300 mijl voldoen de om Caracas te bereiken waarheen hij dagelijks zijn dagboek doorgeeft. Antwoord vandaar zal hij nooit krijgen; hij heeft op zich genomen geheel en al afgesloten te zijn van de buitenwereld. „Alleen", zo zegt hij me, „als ik er lichamelijk aan ten onder dreig te gaan (je kunt per slot een tropische ziekte krijgen die je naar het graf dreigt te slepen) zal ik vragen me van het eiland af te halen". De uitrusting bestaat verder uit een benzinegenerator met accu (voor de zend- installatie), een kleine medische uitrus ting (verband, watten, jodium, tabletten tegen buikloop en malaria) twee zaklan taarns, hamer en pioniersschop, fotocame ra, veldbed, slaapzak, zwemvest, rugzak, jerrycan met benzine, hangmat, picnicset, primus, bungalowtentje, kompas, mocca sins en dienstlaarzen, twee petroleumlam pen, rubberbootje, twee toestellen die hem in staat stellen per dag twee liter zee water tot drinkbaar zoetwater te maken en verder een dubbelloops jachtgeweer ka liber 12 en een 9 mm F. N.-pistool met de daarbij behorende munitie. „Maar schieten doe ik pas als ik niet voldoende met vallen en klapnetten kan vangen. Want ik ga leven van schildpad, eetbare vis, vogels en bladeren van som mige planten die er groeien. En natuurlijk van eieren die ik er vind en van slangen. Slangen smaken precies als paling". Nee, hij gebruikt geen lucifers om vuur te maken dat kan met hout wrijven of met een brandglas. Anton van de Water wordt in deze onder neming gesteund door een sporthuis, door Philips, de K.L.M. en een landelijk och tendblad. De ex-sergeant ziet de stunt dan ook voor een groot deel zuiver zakelijk „als het lukt komen er daarna misschien ande re mogelijkheden. De ideeën ervoor heb ik al". In verband met het 125-jarig bestaan hebben de Nederlandse Spoorwegen enige tijd geleden een wedstrijd voor lagere scholen uitgeschreven. De eerste prijs is dinsdagmorgen in Utrecht uitgereikt aan de zesde klas van de Montessorischool uit Laren. De prijs is een negendaagse reis naar Zwitserland. De foto toont de uit bundige klas voor een trein, die hen weliswaar niet vandaag, maar toch spoedig naar Zwitserland zal brengen. De zesde klas van de Montessorischool in Laren (N.-H.) heeft de hoofdprijs ge wonnen van de school wedstrijd die de Ne derlandse Spoorwegen ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan hadden uitgeschre ven. Dat betekent, dat 38 Larense zesde- klassers in mei een reis van negen dagen naar Zwitserland gaan maken. De spoorwegen hebben van het bekend maken van de hoofdprijs een feestelijk# gebeurtenis gemaakt. De jongens en meis jes uit Laren werden deftig ontvangen in de indrukwekkende commissarissenzaal van hoofdgebouw III in Utrecht. Daarna gingen ze samen eten in de stationsrestau ratie en 's middags bezichtigden zij het Spoorwegmuseum. In de commissarissenzaal werden da prijswinnaars toegesproken door drs. H. Wissink, chef van de afdeling voorlichting van N.S., door de heer A. Lens, voorzitter van de jury, en door de burgemeester van Laren, de heer A. J. Naud van der Ven, die voor deze bijzondere gelegenheid met zijn jeugdige burgers was meegekomen. De heer Wissink bood de klas alvast een boek over Zwitserland aan, zodat de kin deren zich met hun onderwijzers op da reis kunnen voorbereiden. De spoorwegen hadden enkele maanden geleden aan de hoogste klassen van alle lagere scholen in Nederland gevraagd, een album met tekeningen, knipsels en opstel len over N.S. en een groepswerkstuk in te sturen. De jury, bestaande uit drie inspec teurs van het lager onderwijs, een leraar pedagogiek en twee N.S.-deskundigen, is vele uren bezig geweest met het bekijken en beoordelen van de ongeveer vierhon derd inzendingen. De jury heeft er vooral op gelet of de inzendingen ook in de let terlijke zin van 't woord groepswerkstuk ken waren van een hele klas en niet de al of niet door de onderwijzers „opgepoetste" prestaties van slechts enkele leerlingen. De inzending van de Larense school be stond uit een album en een grote gekleur de groepstekening, waaraan alle leerlingen hadden meegewerkt. De winnaars van de tweede en derde prijs zullen binnenkort bekend gemaakt worden. Dienstplichtig personeel dat door het ne men van bepaalde bezuinigingsmaatre gelen bij de landmacht overcompleet wordt, zal, zoals reeds is bericht, ver vroegd met groot verlof worden gestuurd. Er zullen verder maatregelen worden ge nomen om het door allerlei redenen bo ven de organisatie aanwezig zijnde aantal dienstplichtigen zo veel mogelijk te redu ceren. Dit schrijft de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen, in een brief waarin hij zijn ondercommandanten inlicht over bepaal de bezuinigingsmaatregelen bij de land macht. In zijn brief worden de reeds be kende punten genoemd als opheffing van staf en functie van de Nederlandse terri toriale bevelhebber, de opheffing van de lichte luchtdoelartillerie, inkrimping van het Korps Commandotroepen en beperking van de taken van het regiment Van Heutsz. Over het beroepspersoneel dat door de reeds genomen of nog te treffen maatre gelen vrij komt, zegt generaal Van der Veen, dat het, voorzover het daartoe ge schikt is, in de eerste plaats zal worden ingedeeld bij de voor de NAVO bestemde eenheden ter vervulling van vacatures die tot nu toe noodgedwongen door dienstplicht tig personeel moesten worden vervuld. Het overige' beroepspersoneel zal met een tij delijke tewerkstelling eventueel boven de sterkte rekening moeten houden. Bij dit laatste verwijst generaal Van der Veen naar de toezegging van staatssecre taris Haex, dat indien door de diverse plannen militair beroepspersoneel de dienst zou moeten verlaten, de grootste aandacht zal worden geschonken aan de sociale status van de betrokkenen en van hun ge zinnen. overgenomen door de opperofficier perso neel van de landmacht. Hetgeen over blijft van dat werk zal door 'n chef per soneel onder persoonlijk toezicht van de bevelhebber landstrijdkrachten worden uit gevoerd. Generaal Van der Veen noemt voorts enkele argumenten die geleid hebben tot het opheffen van de lichte lua. Hij ver klaart dat, naarmate de West-Europese verdediging meer naar 't oosten werd ver plaatst, ook de directe samenhang tussen NAVO-operaties en territoriale luchtverde diging verminderde. De grote snelheid der vliegtuigen en de ontwikkeling van geleide projectielen heeft de kans verkleind dat Nederlands grondgebied nog zou worden aangevallen door vliegtuigen die door onze lichte lua zouden kunnen worden onder schept. Over de reeds bekende inkrimping van het Korps Commandotroepen zegt de be velhebber „dat wat het zwaarste is ook het zwaarste moet wegen". De comman dotroepen zullen worden ingekrompen tot één parate compagnie, maar daarnaast zal, ter verhoging van de gevechtswaar- de van het personeel der voor de NAVO bestemde eenheden, door het Korps Com mandotroepen een stormschool worden gevormd. Het aantal parate compagnieën van het regiment Van Heutsz zal worden vermin derd en wat bewakingsdiensten betreft ver vangen worden door honden. Overwogen is de grensbewaking op te dragen aan een andere instantie dan de marechaus see, maar nader is beslist dat er voorlopig geen verandering in de taken van dit wapen zal komen. De bevelhebber der landstrijdkrachten eindigt zijn brief met een oproep om zuinig te zijn. „Voer een zuinig beheer van ge bruiksgoederen en let op een zo goed mo gelijke wijze van gebruiken en onderhou den van het materieel", zo bindt hij zijn ondercommandanten op het hart. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad nu voorgesteld ir. E. H. Berk huijsen met ingang van 1 juli 1964 wegens opheffing van zijn betrekking van direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf eer vol ontslag te verlenen onder dankbetui ging voor de gedurende een lange reeks van jaren aan de gemeente bewezen be langrijke diensten. Met ingang van de dag, waarop hij de 65-jarige leeftijd zal bereiken (23 augus tus 1967) krijgt hij ten laste van de ge meente een uitkering ter grootte van het verschil tussen het pensioen, dat hij zou hebben ontvangen, indien hem ontslag we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zou zijn verleend, en het pen sioen, dat hem te zijner tijd door de pen sioenraad zal worden verleend. Indien de gemeenteraad zich daarmee kan verenigen, ligt het in het voornemen van B. en W. de heer Berkhuijsen tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd een wachtgeld toe te kennen van honderd per cent der bezoldiging. B. en W. menen, dat aldus aan de geest en de strekking van de uitspraak van de centrale raad van be roep ten volle recht wordt gedaan. G64 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4