Ambassadeur John S. Rice verricht de opening Senatoren voor opheffing van kleinste gemeenten Kanovijver en ponybaan voornaamste nieuwe attracties van het park Herdenking van koning Paul en prof. Drion in Tweede Kamer J Vijf doden in het verkeer Begroting vastgesteld van het gemeentefonds WOENSDAG 18 MAART 1964 7 KANOVIJVER I» Waterscooters Beplanting Kort nieuws igPnfii!y: -AfscHEtömö PöNy BAAN AFSCHEIDING "j-'Aiiilifjj Op dinsdag 21 april, 's middags om drie uur zal de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, de heer John S. Rice, de officiële opening verrichten van het recreatiegebied tussen Bennebroek en Heemstede, de Linnaeushof. Daarvoor tijdens de paasdagen echter zal dit voor Haarlem en wijde om geving unieke recreatiegebied zijn deuren reeds openslaan. De speeltuin van Linnaeushof, die het vorige jaar door God fried Bomans werd geopend, is in de afgelopen winter weer drastisch uitgebreid. De oppervlakte van net speelterrein is nu twintigduizend vierkante meter, waarop over enkele weken ruim honderd speeltoestellen zullen zijn geplaatst, en waardoor de Linnaeushof zonder schroom mag zeggen dat het de grootste speeltuin van Nederland binnen zijn grenzen heeft. Behalve deze speeltuin heeft het park nog de acht hectare natuurschoon, waar de liefhebber van bloemen en lanten zijn hart kan ophalen en waar een weldadige rust eerst. In tegenstelling tot andere massale toeristische evene menten kent de Linnaeushof namelijk nog een rust die voor verpozingzoekenden ideaal is en voor het behoud waarvan de exploitanten nauwlettend waken. De bollen steken al ver boven de grond, de bemesting is reeds aangebracht de zwanen zwemmen weer trots in de vijver en overal in het park en vooral op het terrein van de speeltuin wordt hard gewerkt om de uitbreiding en de ver beteringen tijdig gereed te hebben. Linnaeushof wordt officieel geopend op een tijdstip waarop er werkelijk van de natuur genoten kan worden. Niets wordt kunstmatig in bloei getrokken, zodat wanneer de hof zijn deuren opent de be zoeker ook kan vaststellen dat het werkelijk lente is. Bewust hebben de exploi tanten van de Linnaeushof er naar gestreefd dat vooral de recreatieve waarde tan dit prachtige park volkomen wordt benut. Zo biedt de hof nu voor het seizoen 1964 80.000 vierkante meter historisch park met in het voorjaar tienduizenden tulpen, narcissen en hyacinten en in de zomer en het najaar rozen, andere zomerbloemen en dahlia's; het kleinste bloemencorso ter wereld met twintig praalwagens, een tro- pentuin met honderden soorten platen, een café-restaurant met een vergroot terras en een speeltuin waarin bij maximale bezetting vijftienhonderd kinderen zich te gelijk naar hartelust kunnen uitleven. Na tuurlijk zullen er geen vijftienhonderd kin deren tegelijk spelen in de grootste tuin, het is slechts om een indruk te geven van de omvang en de capaciteit. Op enkele kilometers van Haarlem, be grensd door de Herenweg in Bennebroek en de Glipperdreef in Heemstede ligt deze Linnaeushof. Het is wat verscholen tussen de oudp bomen en zelfs het uitnodigende bord boven de toegangspoort doet niet ver moeden dat daarachter een groot natuur- en recreatiegebied verborgen ligt, waar gedurende de maanden april tot en met oktober volwassenen voor een gulden en kinderen voor de helft daarvan een hele dag kunnen verpozen. De grootste uitbreiding onderging de speeltuin van de Linnaeushof. Het vorige jaar telde de tuin nog vijftig speeltoestel len en behoorde daarmee tot de drie groot ste speeltuinen van Nederland. Duidelijk bleek daarna de behoefte aan een grotere exploitatie en de eigenaar-beheerder van de hof en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Roozen-Haid hebben intussen niet stilgezeten. Er werd een kanovijver van drieduizend vierkante meter aangelegd. In deze vijver zullen waterscooters en waterfietsen straks de jeugd amuseren. Er zullen twaalf wa terscooters in de vijver varen. De plas is niet diep, nog geen meter. Het water komt in de vijver door een bron en het zal dus altijd schoon en vers zijn. Een andere grote attractie van deze speeltuin wordt de ponybaan, waaraan momenteel, evenals aan de vijver, de laat ste hand gelegd wordt. In deze baan zul len de kinderen, vooral de oudere, een stuk je cowboyromantiek kunnen beleven door een rit op de pony's. Slechts deze twee attracties zullen een kleine extra vergoe ding van de ouders vergen. De andere toestellen en attributen zijn gratis te ge bruiken en te bespelen en dat zijn er nog al wat. Om te beginnen komt er een aparte speelplaats voor kleine kinderen. Dat heeft vele voordelen waarvan de voor- l naamste wel zijn dat de kleintjes niet door de ouderen onder de voet gelopen worden en dat de ouders een beter ge zicht op hun kroost hebben. Deze klei ne kinderspeeltuin is en wordt uitgerust Deze kaart geeft een overzicht van de nieuwe speeltuin van de Linnaeus hof in Bennebroek. Rechts is de be grenzing van de Glipperdreef. Daar naast ligt, direct achter de groen strook, de kanovijver van driedui zend vierkante meter. Daaronder komt de ponybaan. Geheel links, aan de zijde van de Herenweg in Bennebroek werd een gezellige kleu terspeeltuin aangelegd. Daarnaast, tegen de bestaande Mjnicorsokas komt een terras vanwaar de ouders hun kroost in het oog knunen hou den. Duidelijk is op de kaart te zien dat het enorme speelterrein dat ruim vijftienhonderd kinderen kan amu seren, door een brede groenstrook omzoomd wordt. met een groot aantal ongevaarlijk speel tuig, zoals lage wipplanken, draaimolens, zandbak enz. De grote speeltuin kent straks een dui- kelrek, een gondel, zweefschommels, famt- lieschommels, zweefpalen, roltonnen, hob- belwippen, draaimolens, een kettingbaan, glijbanen, drie looping-de-Ioopschommels, fietsmolens, hobbelpaarden, zwaaibollen, duivelraderen en wat al niet meer; het is te veel om op te noemen. Meer dan hoT^d/Cvd s peeltoestellen komen er ih de 'nieuwe speeltuin van de Linnaeushof. Het speelterein wordt ruim twee hectare groot. Onder meer zullen er de bekende looping-de- loopschommels worden geplaatst. Deze speeltuinen, die ten zuiden van de oude Linnaeushof op een groot bollenland worden aangelegd, zullen in harmonie met het oude gedeelte van de hof op aantrekkelijke wijze worden beplant. Na tuurlijk zal deze beplanting niet het eer ste jaar reeds tot volle groei en bloei gekomen zijn, maar de ontwerptekening op deze pagina geeft toch een vrij goede indruk van wat er allemaal komt. Belang rijk is eveneens dat de speeltuin volledig wordt omzoomd door een forse groen strook, waardoor het terrein ook windstil ler zal worden. Ook tussen de toestellen in zal beplan ting worden aangebracht, waardoor de he le speeltuin een gezellige aanblik zal krij gen. Een uitbreiding onderging verder het terras van het café-restaurant van de Li- naeushof, en bij de bestaande Minicorso- kas aan de Bennebroekse zijde van de hof. Aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van Justitie, mr IJ. Scholten, gisteren enkele woorden gesproken ter nagedachtenis van de onlangs overleden koning Paul van Griekenland. De minister herdacht ook de Leidse hoog leraar prof. mr. J. Drion, een van de sa menstellers van het nieuwe burgerlijk wet boek, wiens overlijden hij een buitenge woon grote slag noemde voor het Neder landse rechtsleven en voor het werk aan het nieuwe B.W. De Eerste Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken minister Toxopeus gevraagd 's lands kleinste gemeenten op te heffen en voorzover mogelijk samen te voegen tot grote en krachtige platelandsgemeen- ten Verschillende senatoren zagen in een dergelijke samenvoeging voordelen voor de decentralisatie die zij voorstaan. Dat het overigens met die decentralisatie nog niet zo best wil vlotten, betreurde men, al werd dit de minister niet dadelijk in de schoe nen geschoven. Dr. M. Troostwijk (P.v.d.A.) vroeg in dit verband een algehele herindeling van het land in krachtige gemeentelijke een heden. Ook de C.H-afgevaardigde S. R. Knottnerus voelde voor opheffing van de kleine gemeenten, maar zover als dr. Troostwijk wilde hij niet gaan uit angst BCSTAANDE MIHICffRSO MS 4MMKC TERRAS EVENTUELE UtTBfi. TERRAS KLEUTER- SPEELTUIN tV-0\ voor verwarring. De heer M. van Pelt (P.S.P.) zag daarentegen voor sommige kleine gemeenten toch wel bestaansrecht. De decentralisatie zat de senaat hoog. Hoewel men begrip kon opbrengen voor de moeilijkheden, waarmede de minister heeft te kampen, drong men toch alge meen aan op een actiever beeld. Zo vroeg de heer Knottnerus de minister meer ta ken over te dragen aan de provinciale overheden, en de katholieke afgevaardigde J. L. P. M. Teijssen verzocht de minister nu eens met wetsontwerpen te komen conform het advies van de rijkscommissie voor de territoriale decentralisatie. In tegenstelling tot de liberaal dr. P. G. van de Vliet, die de minister de geringe resultaten van zijn decentralisatiebeleid niet wilde verwijten, stelde de heer Teijs sen de bewindsman toch verantwoordelijk voor het falen van zijn ambtgenoten in dit opzicht. Uiteraard kreeg ook het benoemingsbe leid van de minister de nodige aandacht. De heer Troostwijk rekende uit dat da helft van het korps commissarissen der koningin partijloos is, terwijl zijns inziens aan dat ambt toch een duidelijk staats rechtelijke kant zit, waarbij het gewenst is de politieke kleur van een provincie bestuurder te kennen. De anti-revolutionai re afgevaardigde J. Tjalma vond dat bij de benoeming van zowel commissarissen als burgemeesters het totale politieke beeld van het land in beschouwing dient te ko men. In het Julianaziekenhuis in Apeldoorn is overleden de zeventienjarige H. van Oordt uit Apeldoorn, die maandagavond op de Jachtlaan in Apeldoorn werd aangereden door een auto. Hij stak de rijbaan over zonder op te letten. Gistermiddag is op de Marktstraat te Musselkanaal de 46-jarige mevrouw M. J. Beekman-Kloppenburg uit Ter Apel bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Toen zij uit een bus stapte en onverhoeds de weg overstak werd zij aangereden door een juist passerende auto. De 75-jarige heer Th. H. Vrolijks uit Muiden is gisteren op de Vechtbrug over rijksweg 1 te Muiden door een auto over reden en om het leven gekomen. De man stond op het voetpad van de brug naar de werkzaamheden te kijken voor de bouw van twee nieuwe bruggen, die rijksweg 1 daar zal krijgen. Toen hij weer naar huis ging, stak hij de weg over zonder op het verkeer te letten en werd aangereden door een auto. De 25-jarige monteur W. Vissers uit Zun- dert is gisteren overleden enkele uren na dat hij in Breda met zijn scooter in bot sing was gekomen met aan auto. De 25-jarige ongehuwde Nijmegenaar J. Klaus is bij een auto-ongeval nabij Ven- lo dodelijk gewond bij een aanrijding. Linnaeushof wordt recreatieoord met grootste speeltuin van Nederland Vanzelfsprekend zal mevrouw G. M. Roozen-Haid weer als gastvrouwe van dit enorme park optreden, omdat haar echt genoot vaak voor zaken in het buitenland vertoeft. Het is haar toevertrouwd want niet alleen door haar charmante optreden vooral jegens de kinderen weet zij zich geliefd te maken, maar zeker ook door haar enorme kennis van bloemen en plan ten waardoor al vele bezoekers met een aanzienlijk grotere botanische kennis dan waarmee zij gekomen waren de Linnaeus hof hebben verlaten. Als gastvrouwe van de Linnaeushof zal mevrouw G. M. Roozen-Haid op treden. Mevrouw Roozen weet niet alleen haar vele bezoekers op een prettige manier te onderhouden, zij beschikt tevens over een enorme botanische kennis, waardoor een be zoek aan de Linnaeushof behalve recreatief ook leerzaam kan zijn. Beheer door voogd, ouder of curator. Zonder hoofdelijke stemming heeft da Tweede Kamer een herziening van da regeling omtrent het beheer van bezit van minderjarigen door de voogd, de ouder en de curator, goedgekeurd. De Linnaeushof is een prachtig natuur monument en een belangrijk recreatiege bied in het dichtbevolkte westen. Het ver richt een taak op velerlei gebied, ook op het kunstzinnige vlak, omdat, zoals bekend is, dit jaar evenals de vorige jaren op de hof weer een expositie van beeldende In de speeltuin van de Linnaeushof wordt hard gewerkt om de vele attrac ties tijdig gereed te hebben. Bij de voornaamste attracties behoort deze ponybaan, waarin de kinderen een brok cowboyromantiek zullen kunen beleven. kunsten zal worden gehouden maar tevens een beeldhouwer van de Haagse kunst kring Carolus aan het werk te zien zal zijn. Met het oog op de functie die de Linaeushof door dit alles in educatief-re- creatieve zin vervult heeft de Amerikaan se ambassadeur zich gaarne bereid ver klaard de openingsplechtigheid te verrich ten. De Eerste Kamer is gistermiddag ak koord gegaan met de vaststelling van de begroting 1964 van het gemeentefonds. Mi nister Witteveen (Financiën) heeft toege zegd een aantal mensen te vragen een stu die te ondernemen van het structuurpa troon van de uitgaven van rijk en gemeen ten. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) deelde mee dat nog dit jaar de definitieve uitkeringen aan de gemeente zullen ko men vast te staan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7