Economie blijkt communistische sterker dan de leer Nationale belangen wegen in Oost-Europa zwaar Filibuster bedreigt wet op de burgerrechten Amerikaanse vlieger van ijsberg gered Panama en VS zijn het nog niet eens Roemenen en Russen praten over Peking Kroaten weigeren leiders te noemen Nederlandse getuigen in Rome gedagvaard Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Twee branden Atmosfeer is nu minder radioactief Zuidelijke senatoren zijn vastbesloten zich tot het uiterste te verzetten 17 t/m 26 MAART GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF WOENSDAG 18 MAART 1964 Boedapest: etalage Warschau: zorgen Praag: eigen voordeel Internationale watersport- kampeer- en caravantentaonstelling Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.30-22.30 uur Zondag van 10.00- 18.00 uur. Entree f 2.50 nieuwe I Wenen: aantrekkelijk Moordzaak-Colombo Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onyerwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. H. H. Buisman laat huizen na aan Oud-Harlingen Kort nieuws Koken Contactlenzen zijn soms gevaarlijk (Van onze correspondent) WENEN De satellieten van Moskou xijn weliswaar alle communistisch en zij volgen ook alle de materialistische wereld beschouwing, maar toch wijken zij zeer sterk van elkaar af, speciaal in de toepas sing van de communistische economie. Deze verschillen worden voornamelijk bepaald door het economische peil dat deze lan den hebben bereikt, want ook daar kan men spreken van hoog- en onderontwikkel de landen. Hoe minder ontwikkeld een communistisch land is, des te stroever en dogmatischer blijkt het te zijn in de toe passing van de communistische beginselen. Peking staat op een lager economisch peil dan de Sovjet-Unie; het is tegenstander van de coëxistentie en dringt aan op een gewapend conflict. Op economisch terrein voelt het niet veel voor samenwerking met het Westen en streeft het naar autarkie zelfs binnen de communistische kring. De agressieve communistische landen zijn echter tot de ontdekking gekomen dat de economie haar eigen wetten heeft die niet te maken hebben met politiek, noch met communisme noch met kapitalisme. Het renstestelsel, aanvankelijk als kapita listisch veroordeeld, is met ingang van 1 januari ook ingevoerd voor het kapitaal ln de Hongaarse staatsbedrijven. Dit is een besluit van grote politieke betekenis en men zal met spanning moeten afwach ten, of en welke andere communistische landen dit voorbeeld zullen volgen. Een ander groot verschil wordt zicht baar in de samenstelling van de commu nistische COMECON-organisatie. Nadat dit orgaan voor wederzijdse samenwer king oorspronkelijk als een groot lichaam was gedacht, dat alle communistische lan den met hun grondstoffen en plannen zou omvatten, hebben nu de Russen en de Tsjechen het besluit genomen een „CO MECON in de COMECON" te vormen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist de meer progressieve landen zoals de Sov jet-Unie, Polen, Hongarije en Tsjechoslo- wakije in kleiner verband wensen samen te werken. Nog minder is het te verwon deren dat communistisch China en Roe menië zich hiertegen verzetten. Maar zelfs binnen de groep van het „kleine" COMECON vertonen zich ver schillen. Hongarije heeft zich ondanks de slechtste prognose onder Kadar ont wikkeld tot een soort communistische eta lage, waarin men zelfs meer vrijheden ont dekt dan in Polen. De zogenaamde overtuigde communisti sche arbeiders in Boedapest voelen meer voor een koelkast en een kleine auto dan voor demonstraties op 1 mei of voor de verzamelde werken van Marx. Kadar verwacht van zijn arbeiders al leen dat zij goed en gedisciplineerd wer ken. Dit goede klimaat wordt nog verbe terd door de pogingen van Boedapest om tot geregelde economische betrekkingen met de Verenigde Staten te komen, waar voor men als prijs ook besprekingen wil openen over vergoeding voor Amerikaan se ondernemingen in Hongarije die door het communistische regime werden ge naast. Ook zou het vraagstuk Mindszenty op stille, maar effectieve manier worden afgehandeld. Ofschoon Polen zich aanvankelijk veel meer vrijheden had veroorloofd, neemt het nu in dit opzicht niet meer de eerste plaats in. De dagelijkse zorgen zijn daar zo nij pend geworden dat de algemene ontevre denheid met de dag toeneemt. Het vroege re optimisme in Polen heeft plaats gemaakt voor letargie, teleurstelling en een gedrukt stemming. Het gevolg is dan ook onzeker heid in de partijleiding. Vroegere stalinis ten wachten op het partijcongres, waar zij de baantjes hopen over te nemen van Go- moelka's aanhangers die op verschillende terreinen schipbreuk hebben geleden. Deze onzekerheid over de naaste toekomst be vordert de corruptie in Polen zo sterk dat er vooral in deze maanden een zeer ge vaarlijke situatie kan ontstaan. Het beste industrieland is Tsjechoslowa kije dat sinds 1948 onder de straffe lei ding stond van een stalinistisch denkende en regerende partij. Ondanks Kroesjtsjev, internationale partijdagen in Moskou en de Hongaarse revolutie hield zij vast aan dit beleid,. Enkele maanden geleden is men eindelijk ook daar met de destalinisatie be gonnen. Het is volslagen onbelangrijk of het staats- en partijhoofd Novotny zich kan AMSTERDAM REYKJVIK (IJslandXAP) De 62- jarige Amerikaanse vlieger Max Conrad is door een vissersboot opgepikt, nadat hij met zijn eenmotorig vliegtuig een nood landing had gemaakt op een ijsberg bij Groenland. Conrad is later in een amfibievliegtuig van de Deense luchtmacht overgebracht naar een luchtbasis in het zuiden van Groenland. Hij maakt het uitstekend. Conrad, veteraan op het gebied van tal loze solo-vluchten om de wereld, ging in •en eenmotorige Procaer Picchio F. 15 toestel van Italië naar Canada. Hij steeg dinsdag op van het vliegveld in Keflavik in IJsland om naar New Foundland te vliegen, via Prince Chris tian in Zuid-Groenland. Om 12.55 uur pikte de verkeerstoren van Nasrsarssuak op Groenland en de radio van de Amerikaanse Marine in Keflavik de volgende boodschap van Conrad op: „land binnen vijf minuten". Als positie gaf hij op 54 kilometer ten zuidwesten van Nar- «arssuak. WASHINGTON (AFP) In een toe spraak op een vergadering van de raad van de organisatie van Amerikaanse sta ten, heeft president Johnson verklaard, dat de Verenigde Staten en Panama nog geen overeenstemming hebben bereikt over de wijze van oplossing van het tussen beide landen bestaande conflict over de sta tus van het Panamakanaal. Pres. Johnson ontkende, dat de voor waarden waarop de V.S. tot onderhande lingen met Panama bereid is, zouden mee brengen dat zij instemt met wijziging van het met Panama gesloten verdrag, zo als door de Panamese regering was be weerd. „De Amerikaanse regering heeft geen enkele verplichting van die aard op zich genomen en in haar standpunt is sinds het begin van de besprekingen geen ver andering -gekomen", aldus, de .president. President Johnson herhaalde de bereid heid van zijn regering om met Panama naar een juiste en redelijke oplossing van de bestaande geschillen te zoeken. MOSKOU (AFP) Kroesjtsjev heeft zondag en maandag in Gagra aan de kust van de Zwarte Zee overleg ge pleegd met de delegatie van de Roemeen se communistische partij die naar com munistisch China en Noord-Korea is ge weest. Aan dit overleg werd door verschillen de Russische topleiders, onder wie vice- premier Mikojan, deelgenomen. Er werd onder meer van gedachten gewisseld over de vraagstukken, die verband hou den met de strijd voor de versterking van de eenheid van de socialistische landen en van de internationale communistische be weging. De Roemeense communistische partij neemt een onafhankelijke positie in het ge schil tussen de Sovjet-Unie en China in. In de kwestie van de betrekkingen tussen de communistische partijen onderling, blijkt ze dichter bij de Chinezen dan bij de Russen te staan. Het gesprek in Peking kan dan ook gevolgen hebben voor het ge schil tussen de Russen en Chinezen. (Van onze correspondent) BONN De Kroaten die op 29 novem ber 1962 een bomaanslag op het gebouw van de Joegoslavische handelsmissie in Bad Godesberg pleegden, weigeren hard nekkig de leiders van hun organisatie te noemen. Hoe de president van de recht bank ook probeerde de verdachte Percic, de eerste van de 26 Kroaten die gehoord werd, tot onthullingen te brengen, het hielp niet. Percic zei: „Ik heb een verzetseed afge legd en die mag ik niet breken". Hoewel het vrijwel zeker is dat de leiders van de Kroatische Kruisbond zich nog in West- Duitsland ophouden vermoedelijk zitten zij zelfs op de publieke tribune terwijl het ook waarschijnlijk is dat zij hier of elders nog andere aanslagen op hun ver langlijstje hebben staan, ziet het er niet naar uit dat zij via dit proces gevonden zullen worden. Percic onthulde wel een paar andere be langwekkende zaken. Zo zei hij: „Wij pleegden de aanslag op 29 november, om dat dit voor ons een rouwdag is". Hij be doelde daarmee dat Joegoslavië op 29 no vember bevrijd werd van de Duitse be zetting, hetgeen het einde betekende van de „onafhankelijke staat Kroatië". Die staat werd geleid door Ante Pavelic, die toen een bezoeker hem eens vroeg waarom hij een emmer met oesters in zijn kamer had staan, antwoordde: „Dat zijn geen oesters. Dat zijn ogen van Servische par- tisanen". Percic gaf ook toe d^t de aanslag werd beraamd in het huis van de Kroatische pastoor Medic Skoko, die eens Pavelic's biechtvader was en die later met de ziel zorg van de Kroatische ballingen in Duits land werd belast. handhaven. Minister-president Lenart geeft er de toon aan en het beste bewijs is de opening van het ijzeren gordijn, dat nu veel meer weg heeft een zeef. De re gering van Praag heeft bisschop Beran een zekere vrijheid gegeven, al is er over de aard van die vrijheid weinig bekend. Maar ook Tsjechoslowakije vertoont een geheel eigen gezicht. Dit technisch en in dustrieel hoog ontwikkeld land heeft bin nen het kader van het COMECON een kleine revolutie ontketend door te verkla ren dat het geen geld meer wil pompen in de onderontwikkelde Oosteuropese lan den, zoals Roemenië. Praag denkt aan zijn eigen voordeel en heeft met zijn pro test zoveel succes gehad, dat een „kleine COMECON" in het leven zal worden ge roepen, bestaande uit een groep van le venskrachtige landen die aan hun eigen welvaart denken en daarvoor willen wer ken. Het zuiver economische denken heeft hier de overhand gekregen en wint het van het ideaal „broederschap". In plaats van geld te pompen in de eco nomie van onderontwikkelde „broeders" willen vooral Hongarije en Tsjechoslowa kije hun handelsbetrekkingen met Oosten rijk uitbreiden. Naast het socialistische maar onafhankelijke Joegoslavië oefent het neutrale Oostenrijk een sterke aantrek kingskracht uit op de communistische na buren. Dat de onderhandelaars daarbij nog al vlot met de waarheid omspringen, is te verwachten: zij willen Oostenrijk bij brengen dat zijn handel met de E.E.G. noodlottig zal worden, terwijl het alle heil van het communistische oosten kan ver wachten. Vijftien Nederlanders, die eind 1961 heb ben meegewerkt aan het ontraadselen van de verdwijning van de Italiaanse schoen fabrikant Bruno Colombo, zijn door de Ita liaanse justitie gedagvaard naar Rome te komen. Bruno Colombo werd vermoord om z'n geld. Zijn stoffelijk overschot werd be graven in het Amsterdamse Bos. Twee Italianen, die verdacht worden van deze moord, zullen in Rome terecht staan. Of de Nederlanders naar Italië zullen gaan is onzeker. De in de Italiaanse wet vast gelegde onkostenvergoeding is zo schraal dat het verblijf in Rome vrijwel geheel voor rekening van de getuigen zou ko men. Aan reiskosten vergoeden de Italia nen 40540 lire (ƒ240) iets meer dan voor een retour tweede klas nodig is. Voor ver blijfkosten is 500 lire per dag 3) be schikbaar. Dat is in Rome- net voldoende voor drie kopjes koffie. De Italiaanse ambassade in Den Haag erkent dat deze vergoedingen veel te laag zijn. Moeilijkheden als deze hebben zich nooit eerder voorgedaan want het is nog niet eerder voorgekomen dat de Italiaanse justitie het voor een strafzaak nodig acht te getuigen uit Nederland te dagvaarden. In civiele procedures is het wel voorgeko men. Advertentie Voor de symbolische som van één gul den heeft de verleden jaar overleden bo- terhandelaar H. H. Buisman zijn huizen- bezit in Harlingen aan de vereniging Oud- Harlingen nagelaten. De heer Buisman had in Harlingen acht huizen met karakteris tieke gevels gekocht en laten restaureren. Bij het traditionele Amarantherbal dat elk jaar in Stockholm wordt gehouden en waar de koninklijke familie ook altijd aanwezig is, waren dit jaar voor het eerst de verloofden van de prinsessen Margaretha en Desiree. Links Margaretha met haar verloofde de Britse zakenman John Ambler, rechts Desiree met de Zweedse baron Niclas Sïlfverschioeld. Gistermiddag is het woonhuis met rie ten dak van de heer J. Vos te Wijk en Aalburg (N.B.) uitgebrand. De inboedel, die niet verzekerd was, ging bijna geheel verloren. De woning was slechts voor een laag bedrag tegen brand verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in de schoorsteen. In het driehonderd hectare grote na tuurgebied van Griendtsveen is gisteren door nog onbekende oorzaak brand uit gebroken. Ondanks snel ingrijpen van de Horster brandweer, die een tegenvuur aan legde, kon niet worden voorkomen dat zes tig hectaren heide en struikgewas ver brandden. Veertien dagen geleden werd hier eveneens een gebied van ongeveer zestig Hectare door brand verwoest. MOSKOU (AP) De Russische Acade mie voor Medische Wetenschappen heeft verklaard, dat de radioactiviteit in de at mosfeer honderden malen minder is ge worden sedert de ondertekening van het kernstopverdrag in augustus 1963. In de verklaring staat onder andere: „De ondertekening van het kernstopver drag heeft een einde gemaakt aan een vér der doordringen van radioactieve elemen ten in de atmosfeer. Thans zijn de elemen ten van radioactieve neerslag honderden malen geringer dan voorheen." Hieraan werd toegevoegd, dat de radio activiteit verder zal afnemen en het ge vaar zal verdwijnen, als er geen verdere proeven zullen worden genomen. Brandstichter. De rechtbank in Arn hem heeft een 40-jarige fabrieksarbeider uit Doornenburg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstelling van de regering. Hem was ten laste ge legd brand te hebben gesticht in een aan tal gebouwenin Doornenburg en Ange- ren. De totale schade beliep bijna een ton. Bij een der branden kon een oude vrouw slechts met moeite worden gered. (Van onze correspondent) WASHINGTON In de Amerikaanse Senaat is de ew-ste schermutseling gele verd tussen noordelijke en zuidelijke Se natoren over het wetsontwerp voor de burgerrechten. Het ontwerp zelf, dat in een volledige» gelijkheid van negers en blanken voorziet inzake verkiezingen, scholen, het zoeken van werk en federale ondersteuning voor restaurants of andere algemeen toegankelijke lokaliteiten, kwam vooralsnog niet ter sprake. Zuidelijke se natoren richtten hun pijlen op de formele indiening van het wetsontwerp, welke vol- Kleine nieuwsbloempjes Laat ons ditmaal, lezers, eens beginnen in het westen, en wel in Den Haag, waar een man werd aangehouden, die twintigmaal loos alarm had gegeven. Hij vond het namelijk zo'n mooi gezicht als brandweerauto's voorbij razen. In 1959 begon hij al met dit spelletje, dat voor hem leuker was dan voor de brandweer. Nee, dan voelen we toch meer voor de Enschedese Kunstenaarssociëteit, die de onderafdeling „Waterarties ten" in het leven heeft ge roepen. Tweemaal per week laten de leden hun artistieke ledematen in gemeentelijk zwemwater plonsen. Laten we het gebeuren eens op de voet volgen, daarbij geleid door „Tubantia": „Vanmorgen in alle vroegte (half 8) hebben de eerste moedigen de stoute schoenen uitgetrokken en het nog van van kamfer vervulde zwem- wolletje om de buikjes ge spannen. Snuivend als zeehon den hebben ze de ochtend stond weer eens ouderwets goud in de mond laten heb ben. Helaas wegens ongeoefend heid moet een zanger die tot de hals in het water iets van Verdi ten gehore trachtte te brengen, zes en een halve de ciliter hebben binnengekregen, terwijl een bekend reclame man al na vijf minuten met twee vingers in zijn baard verward raakte. Een schilder moet daar zó om hebben ge lachen dat hij zich wegens ge brek aan adem in volkomen droge toestand weer heeft moe ten aankleden. Desondanks wordt vurig ge hoopt dat zich vrijdag a.s. nog een aantal waterschuwen aan het loket zal melden." Culturele avond Het wordt hoog tijd dat we weer eens over het hervorm de bejaardencentrum „Schol- tenhof" in Oldenzaal schrij ven, waar zoveel aandacht aan de cultuur wordt besteed. Voor wie dat niet geloven wil een greep uit het verslag van een avond: „Henny Eshuis droeg enkele gedichten van Roland Holst, Guido Gezelle, Geerten Gossaert en anderen voor, waarna de directrice, mej. Van de Vegte, enkele piano werkjes vertolkte. De negen jarige Janneke Oostenenk speelde hierbij op de viool." In Lochem hebben de man nen hun taak begrepen. Ze volgen in groten getale een kookcursus en hebben zelfs al de vervolgcursus bereikt. Denk daar niet gering over: er worden al gerechten be handeld als groentesoep, ma caroni met ham en kaas, en chocoladevla! Wist u overigens dat de Rijssenaar van alle Nederlan ders het minst voor het gebruik van aardgas betaalt? In Eindhoven plaatste een makelaarskantoor een mooie advertentie: „Voor TONI ALLEMANN, de Zwitserse P.S.V.-er, zijn huis in Son, bemiddelde make laarskantoor Huibers." Als dat nog geen argument is! Leuke jurk Over recensies gesproken, deze uit het Algemeen Dag blad ziet men ook niet elke dag: „De Zuid-Afrikaanse so praan Denny Dayviss zag er gisteravond tijdens haar reci tal in de Boymansaula beslist aardig uit. De jurk van zilver- lamée sloot strak om haar slanke figuurtje en paste lang niet slecht bij haar blonde ha ren. Daarmee is echter alle positiefs gezegd. Wat zij na melijk in vocaal opzicht te bieden had, was nihil en spot te met de eerste beginselen van zangkunst en artisticiteit. Voor de pauze worstelde denny Dayviss zich- moei zaam door een bont program ma, waarin ze onder andere kans zag Mozarts Alleluja, Der Nussbaum en Die Lotos- blume van Schumann en Standchen van Richard Strauss afdoende om hals te brengen. Het zou ons te ver voeren al le tekortkomingen in stemge bruik voordracht en talenken nis op te sommen. Het was kortweg gezegd een debacle." Liever Assen Dat men ook in Amsterdam vreemde dingen beleeft blijkt uit deze zinnen uit een mu ziekrecensie: „Een extra belemmering on dervond Jan Polasek in de kleine zaal van het Concertge bouw. In de foyer, die zich onmiddellijk onder deze zaal bevindt werd, hoe ongeloof waardig het ook moge klin ken, een bruiloft gevierd. Zo te horen was de stemming er opperbest. In Assen zou men een dergelijke coïncidentie trachten te voorkomen, maar in Amsterdam kan blijkbaar alles". Het was een Rotterdams blad, dat dit schreef, name lijk de NRC. De beer is los Voor het contrast nu weer naar de losgebroken dieren. In Neede brak een zeug los. Het dier wierp een straallamp om, waardoor het stro in het varkenshok vlam vatte. In Markelo was het de gebruike lijke koe, die, op weg naar de slager, ontsnapte. Lees het re laas in alweer Tubantia: „Aanvankelijk wees er niets op dat de koe de snode plan nen van haar chaperonnes doorzag, want het dier stapte rustig mee. Het knipperde nauwelijks met de ogen toen de beide mannen met haar van de grote weg afgingen en een zandweggetje namen langs „De Kopr'n Smorre" om via de Achterhoekse Es spoediger de plaats van be stemming te bereiken. Nu staat er midden op die wijde Es een krom gegroeid eikeboompje, dat de naam „Papenbuske" draagt, en waar, naar men zegt, in voor bije tijden wel eens vreemde fluisterstemmen werden ge hoord. Of deze er nu ook rondwaar den, is niet bekend. De enige, die het misschien zou kunnen vertellen is de koe, maar haar is inmiddels voor altijd het zwijgen opgelegd. Hoe het zij, het dier stak plotseling snuivend haar kop in de lucht, rukte zich los en ging er vandpor, zich daarbij niets aantrekkend van het ge roep van de beide voor haar welzijn verantwoordelijke boeren. De totaal wild gewor den koe rende eerst naar „Dé Kop'ren Smorre" waar zij bij de schapen in het weiland sprong, om terstond de wei weer te verlaten. Zij holde achter enkele woonhuizen langs, rende een voortuintje in, om vervolgens de drukke weg van Markelo naar Holten over te steken, waar op dat moment geen verkeer was. Langs Meenderinkboer ren de het dier via de Langeweg naar de Dingselerberg. Van daar wendde het zich in de richting van de Larenseweg, overal de grootste onrust ver oorzakende. Op de Larenseweg fietste een neef van de eigenaar San- derman. Zoals een goede boer en een goed familielid moet kunnen, kende hij het koe beest. „Het dier zal zijn losgeko men", dacht hij, en daar had hij gelijk aan. De koe was echter minder familieziek. Zij wenste door de neef niet te worden gepakt en liep drei gend op hem af. De neef be dacht zich evenmin lang en nam ijlings de benen". Enzovoorts, enzovoorts. Het avontuur eindigde tenslotte toch met de dood van de koe zoals gebruikelijk. Carnaval En mogen we tenslotte nog even het carnaval in herinne ring roepen? Dit gebeurde na melijk in Winterswijk: in zaal Nijenhuis werd een carnavals feest gehouden. Plotseling ver scheen een jongeman in fraai Indisch kostuum en voortref felijk bruin geschminkt. Hij baarde opzien en men was het er algemeen over eens, dat dit toch wel de beste vermom ming van de avond was. Bij het demasqué bleek het te zijnde 24-jarige textielin genieur Bhupinder Singh Bag- ga uit Delhi. gens hem niet had mogen geschieden zon der langdurige bestudering door een se naatscommissie. Verwaoht wordt dat de conservatieve senatoren, die deels Republikeins deel» Democratisch zijn, de kwestie van de in diening een week lang aan de gang zullen houden door langdurige redevoeringen. Daarna, als het wetsontwerp aan de orde wordt gesteld, zullen zij waarschijnlijk po gen een stemming onmogelijk te maken door eindeloze toespraken, de vertragings tactiek dus van de zogenaamde „filibus ter". Bij een stemming zou de wet zonder moeite worden aanvaard, want het is be kend dat een meerderheid zou voorstem men. Maar het rekken van het debat i» een machtig wapen in handen van de min derheid. De bejaarde democratische senator Rus sell uit Georgia heeft aangekondigd dat hij dit middel met zijn rechtse vrienden zal toepassen totdat het wetsontwerp wordt ingetrokken. En dat dreigement is minder onwaarschijnlijk dan het lijkt. Het werk van de senaatscommissies ligt stil door de filibuster, omdat die commissies niet bij eenkomen tijdens een plenaire zitting van de Senaat. Buiten de zittingsuren houden de commissies geen tijd over, omdat de senaatsmeerderheid meestal afgemat raakt door hun eindeloos sprekende zui delijke collega's. Door de filibuster duren de zittingsdagen zo'n twaalf uur aan één stuk en indien het werk van de senaats commissies stilstaat, loopt de hele wetge- vingsmachine- vast, waardoor andere be langrijke wetten niet behandeld kunnen worden vóór de verkiezingen van deze herfst. Twee mogelijkheden om de situatie t« redden heeft de vooraanstaande democra tische senator Humphrey aangeduid. Hij acht een compromis mogelijk door wets wijzigingen die de niet al te extreme te genstanders verzoenen, en eventueel kan men ook nog de filibuster stop zetten. Maar dan moet een tweederde meerder heid zich tegen de filibuster verklaren. Het is al vaak geprobeerd zo'n meerderheid tot stand te brengen, maar bij de wet op de burgerrechten lijkt de kans op succes nihil. Wellicht heeft de regering van pre sident Johnson met haar vrienden in de Senaat nog meer pijlen op haar boog. Dat de kwestie beschouwd wordt als van het hoogste gewicht, is gebleken toen senator Humphrey in een vraaggesprek voor de te levisie waarschuwde voor een ernstige binnenlandse crisis, indien het wetsont werp door het Huis van Afgevaardigden aanvaard zou worden zonder noemens waardige tegenstand, terwijl het door d« tegenstand van de zuidelijken in de Se naat zou vastlopen. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se department voor Toezicht op Voedsel en Geneesmiddelen heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van veertien gevallen van volstrekte of gedeeltelijke blindheid, die zouden zijn voorgekomen door het dragen van contactlenzen van plastic. De gevallen worden toegeschreven aan infectie tengevolge van 't dragen van con tactlenzen. Naar schatting dragen vier tot vijf mil joen Amerikanen contactlenzen, 't Onder zoek heeft uitgewezen, dat degenen, die de lenzen dragen en daarmee al vertrouwd zijn, niets te vrezen hebben. De soort plastic die voor contactlenzen wordt gebruikt bestaat voornamelijk uit methyl methacrylate plastic dat een soort zuur bevat. Bij het stollen van de plastic blijven hoeveelheden van dit zuur achter in het materiaal, dat voor de plastic-len zen wordt gebruikt. Als een lens wordt aangebracht kan dit 'n traanafscheiding veroorzaken waardoor het zuur uit de lens wordt getrokken. Dit heeft oogontsteking tot gevolg.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9