De Histadroet is in Israel een toonaangevende organisatie Vakcentrale staat bloot aan toenemende weerstand Boltini is dit jaar het enige reizende circus in ons land Amerika verwerpt in Genève Russische ontwapeningsplan fi til! •rfM|\1 Rijksweg 15 kost anderhalf miljoen gulden per kilometer Fa. B. ENGELENBERG MET ULTRA-WASWERKING Moskou wijst een Duitse diplomaat de deur overmatig maagzuur? neem norac Ruby's advocaat wil boek schrijven Heidemaatschappij stuurt experts naar Indonesië Parkeerwachters komen straks aan bod Opleiding soldaten voor Katanga? Weer een proces tegen oud-SS-er 13 DONDERDAG 19 MAART 1964 Trouw aan zichzelf OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FLEXA" HOOGGLANSLAK Werkgever Loonpolitiek Kort nieuws Kerkelijk nieuws In Amsterdam 't helpt en., 't is lekker Het conflict tussen de EMS en Ben Essing (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische His tadroet is vaak een staat in de staat ge noemd. Niet ten onrechte. Want de invloed van deze grootste vakcentrale en grootste werkgever in het land op de gang van za ken in Israel is zo sterk, dat de struc tuur van de Israëlische samenleving er door bepaald wordt. Niet alle kringen in Israel juichen dat toe Maar wel zijn de meeste Israelis het er over eens, dat hun land niet zou zijn geworden tot wat het is, als de His tadroet er niet was geweest. Die rol dateert niet van vandaag of gis teren. De Histadroet werd namelijk reeds in 1920, achtentwintig jaar vóór de stich ting van Israel dus, opgericht met het doel de levensstandaard van de Joodse arbei ders in het toenmalige Palestina te ver hogen. Haar leiders waren meestal diege nen, die later aan het hoofd van de staat zouden staan: mannen als Ben-Goerion, Jitschak Ben-Zvi, Levi Eshkol, Moshe Sharett en anderen. Het was de Histadroet die destijds natuurlijk nog niet haar tegenwoordige omvang had bereikt die de strijd aan bond tegen lage lonen en het aannemen van goedkope, meestal Arabische, werk krachten. Het was de Histadroet, die eerst de landbouw, later ook de industrie, op gang hielp en steun verleende bij de stichting van coöperatieve en collectieve nederzettingen. En het was wéér de His tadroet, die voor sociale zekerheid voor de arbeider in de bres stond en de omscho ling van uit het buitenland gekomen pio niers op zich nam. De Histadroet is in de loop der jaren zichzelf trouw gebleven. In het huidige Is rael werkt zij met dezelfde richtlijnen, welke haar arbeid bepaalden in de periode van intens zionistisch kolonisatiewerk, dat de weg effende voor de totstandkoming van de staat. En tegelijkertijd heeft zij haar arbeidsveld zo sterk verruimd, dat zij een alles omvattend, op alle gebieden van het maatschappelijk leven actief, li chaam is geworden en een duidelijk stem pel op de Joodse staat heeft gedrukt. Haar ledental bedraagt nu ongeveer achthonderdvijfentwintig duizend op een totale bevolking van een kleine twee en half miljoen. Het is niet overdreven te zeggen, dat vrijwel alle werkers die in loondienst zijn, tot de Histadroet behoren. In principe is het lidmaatschap vrijwil lig. In feite is het echter zo, dat een arbei der of ambtenaar in loondienst bijna geen andere keus heeft dan tot de Histadroet toe te treden, omdat dit instituut als geen ander voor zijn rechten opkomt. Bijzon der aantrekkelijk is ook, dat betaling van contributie aan Histadroet die hoog is automatisch de deuren opent van Koe pat Choliem, het reeds in 1911 gestichte, goed geoutilleerde ziekenfonds van de mo derne arbeidersbeweging, met eigen zie kenhuizen, rusthuizen, sanatoria en poli klinieken in iedere stad en vrijwel ieder dorp. De dagelijkse leiding van dit machtige apparaat berust bij een executieve aan wier hoofd een secretaris-generaal staat. De huidige functionaris is Aharon Becker, een van zijn voorgangers de veelomstre den oud-minister van Defensie Pinchas La- von, hoofdfiguur in Israels grootste poli tieke controverse. De executieve wordt gekozen door een Algemene Raad, die zelf wordt gevormd Doclstiaat 3' Haarlem Tel. 1 523J BONN Bonn raakt bezorgd over een nieuw dieptepunt in Westduits-Russische betrekkingen. De bondsregering zou zich vandaag bezighouden met de uitwijzing van haar diplomaat Naupert uit Moskou. Naupert moet de Sovjet-Unie binnen vijf dagen verlaten. Het is de eerste keer se dert de diplomatieke betrekkingen acht jaar geleden werden aangeknoopt, dat zo iets gebeurt. De uitwijzing van Naupert, leider van de economische afdeling van de ambassade, volgt op 't ongekend scherpe Tass-memorandum dat reeds onrust zaai de in Bonn. Voor de Westduitse ambassadeur in Moskou, Groepper, kan de verklaring dat een van zijn medewerkers persona non grata is, niet helemaal als een verrassing zijn gekomen. In tegenstelling tot zijn voor ganger Kroll, die bij Kroesjtsjev kind aan huis was, beperkt Groepper zijn diploma tieke contacten met de Russen tot het al leruiterste en in persoonlijke gesprekken laat hij zich doorgaans zeer laatdunkend uit over het land dat zijn werkterrein i«. Hetgeen de Russen niet is ontgaan. Voor Erhard, die op het C.D.U.-congres nieuwe oostwaartse initiatieven van de Bondsrepubliek aankondigde, komt de ver killing in de betrekkingen bijzonder onge legen. Bonn vraagt zich af wat de reden kan zijn. In Russische kringen in Bonn verluidt overigens dat Moskou zich ook zorgen maakt over het dieptepunt in de Westduits-Russische betrekkingen. Welk dieptepunt? „De onverzoenlijke houding van de regerende C.D.U.-partij, die ook op het C.D.U.-congres in Hannover opnieuw tot uiting kwam. Blijkbaar heeft daar de harde Adenauer-groep opnieuw gezege vierd," zo zeggen de Russen. door het Congres, het hoogste bestuursli chaam. De afgevaardigden naar het Con ges worden gekozen volgens het stelsel van partijlijsten. De sociaal-democrati sche Mapai heeft in de Histadroet een sterke meerderheid. Natuurlijk maken er verder vertegenwoordigers van alle ande re arbeiderspartijen deel van uit Minder natuurlijk is, dat ook de liberalen en de nationaal-religieuzen vertegenwoordigd zijn. De instituten, die de Histadroet er op na houdt, bestrijken ieder gebied. Het zie kenfonds Koepat Choliem noemde ik al. Van de rest een lange lijst stip ik hier alleen aan het dagblad „Dawar", het dagblad „Oumer", dat gesteld wordt in ge makkelijk, precies Hebreeuws en dat spe ciaal bestemd is voor nieuwelingen in het land, het weekblad „Dewar Hashawua", een Arabische krant, een kindertijdschrift, de uitgeverij „Am Owed", de toneelgroep „Ohel", een netwerk van vakscholen, dat bekend staat onder de naam „Amal", de „Noar Owed", die de belangen behartigt van de werkende jeugd, de sport-organisa- tie „Hapoel" en een aantal vormingscen tra voor kaderleden. De Histadroet ik schreef het al is niet alleen vakcentrale maar ook onderne mer. Ze bezit eigen fabrieken en allerlei andere ondernemingen, zoals het reusach tige bouwbedrijf „Solel Boneh," die niet alleen in Israel werken, maar ook in het buitenland, in het bijzonder in de jonge Afrikaanse staten en in enige Aziatische landen miljoenenorders uitvoeren. Al deze ondernemingen hebben een eco nomisch doel. Zij beogen winst te maken. Deze winst komt echter niet aan particu lieren ten goede. De leiding van het dak- verband van al deze bedrijven, de zoge naamde Chewrat Owdiem, bepaalt wat er met de gemaakte winst gebeurt. Meestal wordt zij gebruikt voor uitbreiding of con solidatie van andere Histadroet-onderne- mingen, die aan winst nog niet toe zijn. Het is vooral in deze sector, dat zich herhaaldelijk wrijving voordoet. Niet al tijd kunnen de arbeiders in een bedrijf ak koord gaan met het beleid van de direc tie. Men heeft in verscheidene bedrijven proeven genomen met het toekennen van directe zegegnschap van de werknemers in het beheer van de onderneming. In ver scheidene* gevallen is dit een mislukking gebleken. Het is voorgekomen, dat er een conflict ontstond tussen personeel en di rectie, doordat de bedrijfsleiding zich van de arbeiders weinig of niets aantrok en de arbeiders hun directie min of meer als een kapitalistische „baas" beschouwden. Ook botsingen tussen centraal beleid en bedrijfsleiding zijn niet uitgebleven. Maar niet hier komen de bezwaren te gen de Histadroet het sterkst tot uiting. Het is vooral haar loonpolitiek, die som mige groepen in het geweer heeft ge bracht. Het loonbeleid van de regering wordt in feite door de Histadroet bepaald Tegen dit loonbeleid hebben de laatste ja ren vooral de beoefenaars van de vrije beroepen, die in loondienst werken, verzet aangetekend. Op het ogenblik, dreigen zij zelfs met een algemene staking, als pro test tegen de aanbevelingen van de zoge naamde commissie-Horowitz, die neerko men op de invoering van een uniform ran genstelsel. Toepassing van dit beginsel zou voor sommige beoefenaars van vrije beroepen betekenen, dat zij in de toekomst minder salaris zouden ontvangen dan zij op het ogenblik genieten. Nu vormt zich een ver enigd front tegen dit voornemen en naar het zich laat aanzien zijn de belangheb benden in kwestie ditmaal niet bereid te zwichten voor het én door de regering én door de leiding van de Histadroet aange voerde argument, dat het opgeven van het principe van bevriezing van lonen en sala rissen, dat in dit begrotingsjaar geldt, voor 's lands schatkist de ernstigste gevolgen zou hebben. Men kan moeilijk beweren, dat de His tadroet bij de Israelis populair is. Velen be schouwen haar min of meer als een nood zakelijk kwaad. Van burgerlijke zijde ziet men de machtspositie van dit instituut van de arbeidersbeweging met lede ogen aan, waarbij men niet zelden de regering er van beschuldigt, dat zij de Histadroet en haar organen boven alle andere sectoren van het bedrijfsleven bevoordeelt. Ongetwijfeld is dat waar, al moet wor den opgemerkt, dat de autoriteiten een steeds sterkere neiging vertonen om ook het particuliere bedrijf aan zijn trekken te laten komen, in het bijzonder in die ge vallen, waarin buitenlandse investeerders zich interesseren voor beleggingen in Is rael Maar ook al worden er voortdurend be zwaren tegen de Histadroet en haar poli tiek gehoord, Uiterst weinig Israelis ont kennen, dat dit machtige lichaam voor de ontwikkeling van het land van enorme be tekenis is geweest en nog altijd is. En inderdaad is de rol, die deze reus van de arbeidersbeweging op de meest uiteenlo pende gebieden speelt, zo belangrijk, dat een Israel zonder Histadroet even ondenk baar is als een Parijs zonder Eiffeltoren, een Londen zonder Tower of een Holland zonder water. De Histradoet exploiteert vele fabrieken. Deze staalfabriek, bijvoor beeld, is het eigendom van Israels machtige vakcentrale. >2 Iedereen heeft wel eens last van maag- zuur. Zorg daarom I dat U Norac bij de; hand hebt. Want No- rac neutraliseert over-t tollig maagzuur veilig en... voor langere tijd!; Een doosje Norac staat bij i Uw apotheker of drogist al voor U klaar. Een produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij Zwaarder straffen Het Tweede- Kamerlid mejuffrouw Schilthuis (P.v.d.A.) pleit in schriftelijke vragen aan de minis ters van Justitie en van Verkeer en Wa terstaat voor zwaardere straffen en lan gere eventueel levenslange intrekking van het rijbewijs voor mensen, die onder invloed van alcohol een verkeersongeluk veroorzaken. Burgemeester Waspik. Tot burge meester van de gemeente Waspik is be noemd de heer H. C. Welling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden (vac. J. G. Abbingh) G. den Boer te Sliedrecbt; te Oosterwolde (Gld) B. M. Meyndert te Waarder; te Bonaire (Ned. Antillen - Veren. Prot. Gem.) L. Wieringa te Veere. Aangenomen naar Britsum c.a. (toez.) P. Inberg te Roordahuizum. Bedankt voor Vriezenveen K. J. Jansen te Schelluinen; voor Sloten (Fr.) (toez.) A. S. Bijlsma te Oostwold (O.); voor Bonaire (Ned. Antillen - Veren. Prot. Gem.) L. Wieringa te Veere. Na de felle concurrentiestrijd tussen Nederlandse en Duitse circusonder nemingen, die verleden jaar naar de gun sten van het Nederlandse publiek don gen, zal Nederland dit jaar maar één reizend circus tellen: circus Boltini. De première van het nieuwe programma begint woensdag na Pasen te Den Haag, vanwaar de tournee leidt langs zestig steden in Nederland en België. Ook in België zal Boltini dit jaar het enige rei zende circus zijn. Het gezelschap bezoekt onder andere IJmuiden (15 en 16 juli) en Haarlem (10 tot en met 12 augustus). Boltini kondigt een sterk programma aan met hoofdzakelijk Franse, Spaanse en Marokkaanse artiesten. Onder de diere- nummers bevinden zich dressuren van tij gers, paarden en chimpansees. De eigen paarden en olifanten alsmede de leeuwen zijn dit jaar in engagement gegeven bij het Franse circus Rancy. Directeur Toni Boltini kan op een gun stig jaar terugzien. Zijn vorige tournee door Nederland en België was een groot succes. De winst is belegd in het winter- AUSTIN (TEXAS) (AP) De advocaat die als voornaamste verdediger van Jack Ruby optrad in het proces in Dallas, Mei vin Belli, heeft gezegd, dat hij van plan is een boek te schrijven dat als titel zal dragen „de zwarte dag van Dallas". Vier deskundigen van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij zullen eind april naar Indonesië vertrekken om 'n on derzoek in te stellen naar de mogelijkhe den van uitbreiding der voedselproduktie op Sumatra en Borneo. Zij zullen ruim 4 maanden in Indonesië blijven en op grond van hun ervaringen zal de Heidemij. de Indonesische regering ad vies uitbrengen over hetgeen in die gebie den al dan niet zou kunnen worden gedaan Op Sumatra's oostkust (nabij Medan), in Zuid-Sumatra en in Zuid-Borneo (nabij Bandjermasin) kunnen wellicht nieuwe projecten worden geëntameerd, waarbij de gedachten uitgaan naar mechanische rijstproduktie gekoppeld aan kleine land bouw (mais, kassave, sojabonen). Dit zal dan op den duur ook perspec tieven kunnen openen voor transmigratie, ter verlichting van de bevolkingsdruk op Java. De Nederlandse regering is, in be ginsel bereid een deel van de kosten van dit onderzoek op zich te nemen. Om de algemene ongerustheid van de Amsterdamse gemeenteraad weg te ne men over het lot van de zestig parkeer wachters na het invoeren van parkeerme- ters en schijven heeft burgemeester mr. G. van Hall gistermiddag verklaard, dat zij zich geen zorgen behoeven te maken. Zodra B. en W. een oplossing hebben ge vonden voor het invoeren van een kort- parkeersysteem op bestaande parkeerter reinen zal weer contact worden opgeno men met de vereniging van auto- en rij wielbewakers, die zich in een adres tot de raad heeft gewend. „Wij studeren hard op een controleer baar systeem om de bestaande parkeer terreinen voor kortparkeerders ter be schikking te stellen, waarbij dan de par keerwachters kunnen worden ingescha keld. De oplossing is er nog niet. Eén van de moeilijkheden is dat men de ter reinen aan alle kanten (zonder betalen) kan verlaten," aldus mr. Van Hall. GENèVE (ANP) De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconfe rentie in Genève, Fisher, heeft dinsdag het Russische ontvvapeningsplan, dat in sep tember door de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko was inge diend, verworpen. „Dit plan vermindert de dreiging van een kernoorlog op geen enkel punt," zei hij. Het verbreekt 't huidige militaire even wicht, doordat de Sovjet-Unie haar „kern paraplu" in stand houdt, terwijl het voor de conventionele wapens geen concrete werkbasis oplevert. Bovendien zijn de voorgestelde controle maatregelen onvoldoende, wordt het wes telijke verdedigingssysteem in gevaar ge bracht door het terugtrekken van de in het buitenland gelegerde troepen en het op heffen van buitenlandse bases en ontbreekt een afdoende organisatie voor het behoud van de vrede tijdens de ontwapeningsfa sen, aldus Fisher. De Sovjet-Unie is voorts gekant tegen de instelling van een internationale poli tiemacht, onafhankelijk van een verdrag tot algemene en algehele ontwapening. „Alle landen, behalve de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, zouden bijna volle dig hebben ontwapend tegen het einde van de derde fase. Maar wat zou er van de veiligheid van de rest van de wereld te rechtkomen? De landen zonder kernbewa pening zouden kunnen denken dat de „kemparaplu" zou dienen voor kernwa- penchantage." De Russische afgevaardigde Tsarapkin zei na de bijeenkomst tegen verslaggevers dat de Amerikaanse opvattingen van ont wapening tijdens het gehele ontwape ningsproces een kernoorlog mogelijk ma ken. Hij herhaalde, dat de Sovjet-Unie al tijd controlemaatregelen zonder ontwape ning heeft verworpen. Voordien had Tsa rapkin in een toespraak van drie kwartier gezegd, dat Fisher niets nieuws te berde had gebracht. Hij verwierp de Amerikaanse stellingen en noemde controle over kernwapens, bij voorbeeld de Amerikaanse raketten die uit onderzeeërs worden afgevuurd, onmogelijk en gelijk staande met spionage. De Sov jet-Unie zou haar geheimste verdedi gingsafdelingen moeten openen. Dit noem de Tsarapkin „volkomen onaanvaard baar." kwartier te Soesterberg, dat de afgelopen wintermaanden van een klein cafeetje is uitgegroeid tot een druk bezochte gelegen heid met vier zalen, een kegelbaan, drie bars, een dancing en een acht meter breed uniek Belgisch orgel. Op het terrein wordt de houten kiosk tent opgebouwd, die is overgenomen van het Belgische circus De Jonghe. Dit hou ten circusgebouw zal in het najaar in ge bruik worden genomen als oefengelegen heid, waar bovendien tweeduizend bezoe kers speciale circusvoorstellingen kunnen bijwonen, onder andere van jeugdcircus- RED BAND- ROOSENDAAL NEW YORK (Reuter) In een rapport aan de Veiligheidsraad heeft secretaris-ge neraal Oe Tnant medegedeeld, dat „vol gens betrouwbare bronnen" in de laatste tijd in Europa huursoldaten zijn aange worven om dienst te nemen bij ongeveer tweeduizend Katangaanse voormalige gen darmes, die op het ogenblik in Portugees Angola opnieuw worden gegroepeerd. Oe Thant deelde mee berichten te heb ben ontvangen, dat zich bij de gendarmes, die in Teixeira de Sousa worden geoefend, ongeveer twintig huurlingen bevinden. De huurlingen, die voor ex-president Tsjombe in Europa werden aangeworven, krijgen 'n opleiding in Villa Luso, waar een huur lingenkamp is ingericht. In een brief van de Portugese zaakge lastigde bij de Verenigde Naties, die als bijlage aan het rapport is gehecht, worden de beweringen echter tegengesproken en volkomen ongefundeerd genoemd. KEULEN (Reuter) Dinsdag is in Keu len een proces begonnen tegen de voor malige S.S.-kapitein Werner Schönemann, die beschuldigd wordt van moord op min stens 3.197 joden en Russische krijgsgevan genen van Aziatische afkomst en Russi sche politieke commissarissen. Hij wordt bovendien beschuldigd van medeplichtig heid aan de moord op nog achthonderd jo den. Schönemann zou enkele van zijn slacht offers zelf doodgeschoten hebben en bevel hebben gegeven tot het doodschieten van de rest als commandant van een speciaal executiepeloton in Oost-Polen en Wit-Rus- land in de zomer van 1941. De verdachte, een Keulse zakenman, zit sinds mei 1961 in voorlopige hechtenis. Ben Essing loopt het risico «lat er een civiel proces tegen hem aanhangig wordt gemaakt. Op instigatie van de heer Zwols- man heeft namelijk de Haagse plan-ont werper Ch. van Oostrom bij Ben Essing een rekening van 12350 ingediend. In dien Ben Essing zou weigeren te betalen zal het eventueel tot een civiel proces ko men, verklaarde de heer Van Oostrom ons. Het merkwaardige van de zaak is dat de heer Van Oostrom de f 12.350 al ont vangen heeft van de heer Zwolsman, die aan deze betaling echter de voorwaarde verbond dat de heer Van Oostrom zal trachten het bedrag bij Ben Essing npg- maals te incasseren, om het dan terug te geven aan de E.M.S. Het indienen van een groot recreatieplan van de heer Van Oostrom bij de E.M.S. is indirect aanlei ding geweest tot het conflict tussen Zwols man en Ben Essing. Essing zou aan Van Oostrom vérgaande financiële toezeggin gen hebben gedaan zonder voorkennis van de E.M.S.-leiding en zonder daartoe de machtiging te hebben. De heer Van Oostrom en de technische tekenaars gebroeders Das hebben hier door maandenlang in de waan verkeerd dat hun plan door de E.M.S. was gekocht. Begin deze maand kwam de aap uit de mouw: de E.M.S. wist van niets en Ben Essing werd wegens zijn gedrag ontsla gen (aldus de lezing van de E.M.S.). De E.M.S.-leiding heeft nu alsnog het recrea tieplan in studie genomen. De heer Van Oostrom c.s. hopen het alsnog aan de E.M.S. te verkopen. Hun onkostendeclara- tie van 22.830 werd door de E.M.S. af gewezen. Wel was de heer Zwolsman be reid 12.350 te betalen, voor welk bedrag hij echter Ben Essing aansprakelijk stelt. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal rijksweg 15 over zeven jaar geheel klaar zijn tot Zevenaar-Babbe- rich. Tot nu toe is deze weg gereed van Rotterdam tot Tiel. Het gedeelte van Tiel tot Kesteren (twaalf kilometer) zal waar schijnlijk nog dit jaar in gebruik ge nomen kunnen worden. Tot nu toe heeft de aanleg van rijks weg 15 tachtig miljoen gulden gekost en er zal nog honderd miljoen gulden aan te pas moeten komen. Wanneer de weg ge heel gereed is een afstand van 111 kilo meter zal hij dus 180 miljoen hebben gekost. Een eenvoudig rekensommetje leert dat elke kilometer van deze weg dan gemid deld meer dan anderhalf miljoen gulden heeft gevergd. Met de aanleg van rijksweg 15 werd al in 1934 begonnen. Nog voor de tweede we reldoorlog kon het gedeelte van Ridder kerk tot Meteren voor het verkeer wor den opengesteld. Momenteel is de weg dus gereed tot Tiel en nog dit jaar zal de doortrekking tot Kesteren een feit worden, waardoor aansluiting wordt verkregen met de provinciale noord-zuidverbinding Vee- nendaal-Oss. Tussen Kesteren en Tiel is men momen teel bezig met het verharden van de aar den banen. Bovendien wordt een brug voor twee rijbanen gelegd over de Prins Bernhardsluis bij Tiel. Om dit mogelijk te maken moesten eerst de spoorbrug en een andere verkeersbrug over deze sluis verrold worden. Bovendien wordt tegelijk de Prins Bernhardsluis ver groot met een tweede sluis in verband met de toenemende duw-vaart. De aanleg van de brug voor rijksweg 13 kost een miljoen gulden en de bouw van de nieuwe sluis vier miljoen gulden. Belangrijke verbinding Als de weg geheel klaar is, vormt hij een bijzonder belangrijke verbinding van Rotterdam met het Roergebied en het Twentse industriegebied. Verder is dan de weg ook van belang als snellere verbinding tussen de randstad Holland en het oosten van Noord-Brabant en tus sen Noord-Brabant en Twente. Maar ook zal deze rijksweg de „levens ader" voor de Betuwe zijn. Met een ver dubbeling van de bestaande weg en het opheffen van bestaande gelijkvloerse krui singen is enkele jaren geleden begonnen. Deze werken zijn thans zo ver gevorderd, dat het gedeelte van Alblasserdam tot Har- dinxveld-Giessendam dubbelbanig in ge bruik is genomen. Verwacht mag worden dat als gevolg van het gereedkomen van de Van Brie- nenoordbrug aan het einde van dit jaar en door openstelling van het wegvak Tiel- Kesteren het verkeer op rijksweg 15 een toeneming zal ondergaan. Soevenirklompjes in vlammen. Een oven met elfhonderd paar soevenir klompjes is geheel uitgebrand bij een felle brand in de machinale klompenmakerij van de gebroeders Van Geffen in SchijndeL

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13