TOERISTISCHE ANWB- ROUTES ZEER IN TREK PANDA EN DE MEESTER*MEESTER Veluwe DE SMARAGDEN RING zuid route Mag ook al niet 17 Snuif en wrijf DONDERDAG 19 MAART 1964 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Eerste elftal is nu gereed; nog vele andere op stapel A, Q I 20) Hij keek op haar neer, een glimlach speelde om zijn lippen. „Arme Mary, ik geloof werkelijk, dat je het meent, liefje". „Maar dat is ook zo Harry". Ze brak af als om haar gedachten weer meester te worden en vervolgde: „Weken geleden, toen ik jou voor het eerst ontmoette, was ik van plan jou als een instrument te gebruiken, zo als ik al zo dikwijls gedaan hen. Ik wou Tom kwijtraken en „de Wilde Zwaan" voor mijzelf hebben, mijn vrijheid terugkrijgen Ik wist dat Tom jaloers was en ik dacht jullie beiden tegen elkaar op te zetten en zo een vechtpartij te organiseren. Ik twijfelde er niet aan of jij zou die win nen dan zou ik voor altijd van Tom af zijn". Ze hield op en zonk weer neer in de stoel. „Nu kan het me niets meer schelen. Ik wens niet Tom's bloed aan jouw handen. Niets kan me meer schelen, alleen jouw liefde je bent tot het uiterste wreed geweest, lieveling. Zie wat je van Mary Carleton hebt over gelaten een dwaas, belachelijk, grienend schoolmeisje". Morgan nam haar handen in de zij ne. „Dank, dat je me dit gezegd hebt", zei hij, „ik weet wat dit van je ijdelheid en trots gevergd moet hebben". Zijn woorden waren wonder lijk zacht. Hij trok haar op uit haar stoel en ze wierp zich in zijn armen, terwijl ze hem hartstochtelijk kuste. Enige tijd later verliet Morgan Mary. Hij kon moeilijk wegkomen en zei op het laatst: „Ik moet proberen de ar me oude Modyford wat moed in te pompen. Dank je voor je koffie m'n hartje, ik kom gauw terug." Morgan was nauwelijks weg toen Mary Tom's zwar te merrie de straat zag binnen galop peren. Hij bond het dier voor de herberg vast. O, hemel, dacht Mary geërgerd, niet nu! Ik wil hem niet zien! Van zijn paard springend stond Tom tegenover Harry. Ze wisselden de gebruikelijke begroetingen en een ogenblik later ging Tom naar binnen. Harry keek op naar Mary, een cynisch lachje op zijn lippen. Hij wist hoe ze zich voelde, maar ofschoon hij van haar hield, kon hij er niets aan doen, dat hij zich verkneukelde over haar verwarring. Mary trachtte zichzelf er toe te brengen om rustig met Tom te praten. Zij hoorde zijn zware stap op de trap en bereidde zich voor op een moeilijk gesprek. Hoofdstuk XII Het was donker in de ziekenkamer, waar het beetje licht, dat door de half gesloten jaloezieën binnendrong, op de vloer viel en op het beneden eind van Peter's bed. De kolonel zat op een stoel naast zijn zoon, zijn geest vervuld van martelende gedachten. Max Avery bewoog zich rusteloos door de kamer heen en weer, vol aandacht voor de wensen van de zieke. Hij had weinig hoop meer op Pe ter's herstel, het feit, dat na een stil stand van ongeveer twaalf uren, alle symptomen waren teruggekeerd, was een uiterst veeg teken. Het zwakke, uitgeputte lichaam kon nauwelijks nog iets verdragen. Dr. Warner had een uur geleden openlijk gezegd, dat hij geen hoop meer koesterde en Max op zijn beurt had niet getracht de erri- stige toestand voor Stella te verhelen. Hij wilde haar geen valse hoop geven. Ze had het vrij goed opgenomen, vond hij en scheen te berusten in wat hij vreesde dat gebeuren zou. Stella kwam zachtjes met een lege kom, waarin bloembladeren hadden gedre ven, die een aangename geur ver spreidden. Peter gaf opnieuw .over en Stella kon het gezicht en de kleur van wat hij uitgespuwd had, niet verdra gen. Het was zwart en dit, wist ze, was geronnen bloed. Haar broer had klaarblijkelijk een inwendige bloe ding. Ze had gehoord van het braak sel, dat voorkwam in het laatste sta dium van de gele koorts en wist, dat dit het slechtste van alle tekenen was. Ze keek angstig in Max' ogen om zijn gevoelens te ontdekken. Maar er was niets in zijn ogen dat zijn innerlijke emoties openbaarde. Ze zette de kom op tafel. Arme Peter, dacht ze. Ze moest hard op haar lippen bijten om de tranen weg te dringen. Ze voelde Max' arm op de hare, bemoedigend en stevig. Hij was de vriendelijkste, de lief ste, de dierbaarste mens, die zij ooit gekend had. Telkens weer merkte ze zijn tederheid en oprechte bezorgd heid voor zijn patiënten. „Stella", fluisterde Peter zo zacht, dat ze heel dicht naar hem over moest buigen om te kunnen horen wat hij wilde zeggen. „Ja lieveling," ze streelde zijn zijde achtige haren. „Stella, ik ben zo blij dat je gaat trouwen met Max." Hij hield op en zuchtte bijna onhoorbaar, „hij is een goed mens." Ze was niet in staat te antwoor den, haar ogen waren vol tranen. Pe ter hief zijn hand op om haar gezicht aan te raken en gaf te kennen, dat ook Max dichterbij moest komen. „Pas in mijn plaats op Stella, Max," zijn stem was bijna weg, „Laat haar niets overkomen." Max nam zijn ble ke hand en streelde die zachtjes. „Natuurlijk zal ik waken over Stella, maar nu, Peter, probeer wat te rus ten". Peter keek een ogenblik naar zijn vader en legde een slappe hand op de schoot van de kolonel. De oude man hield haar liefdevol vast en streelde er teder overheen. „Probeer te rusten jongen en maak je nergens bezorgd over, we zijn allemaal bij je." Zijn stem brak, ook hij was het huilen nabij. Peter rees half overeind toen een krampachtige aanval hem overviel. Max snelde toe en, hem in zijn sterke armen nemend, drukte hij hem met alle kracht tegen zijn borst om hem te steunen. Peters hoofd viel machteloos tegen zijn schouder. „O God van erbarmen, vergeef mij!" Zijn woorden klonken luid, daarna werd het doodstil. Max legde hem zachtjes terug op het bed het was voorbij. Stella barstte in een tranenvloed uit; alle opgekropte emoties van de laatste dagen zochten een uitweg. Max nam haar in zijn armen. Hij boog zijn hoofd naar het hare toe. „Lieveling, O mijn lieve, lieve Stella." De kolonel stond onzeker op, keek een ogenblik neer op het ge laat van zijn zoon en sloeg het laken over de bewegingloze gestalte. Zwij gend gingen ze naar de tuin. Er was geen wind en het was bladstil. De avondzon ging onder om te rusten. HOOFDSTUK XIII Port Royal broeide in de hitte van die septembermaand 1671. De kwa lijke damp, die opsteeg uit de moe rassen rond het schiereiland, was bij na onverdraaglijk. De hitte had in al le hevigheid een maand geleden door gezet; de weinige bomen en gewas sen verloren hun groen en zagen er bruin en dor uit onder de onbarmhar tig gloeiende zon. Het stilstaande wa ter langs de wegen droogde op en liet een stinkend, vuil zwart slijk ach ter. Iedere namiddag hing een bank van dikke grijze wolken langs de bergrand, die een belofte inhield als zou zij de stad zegenen met een wel dadige regenbui alleen om tegen de avond weer te verdwijnen en de stad een nieuwe broeihete nacht te doen ingaan. De verkoelende land wind, die elke avond tegen de sche mering van de bergen kwam, bleef ook uit. De bergen waren als ver schroeid, de heuvelruggen bedekt met bruin struikgewas. Het gras was zo dor als hooi. Op 22 augustus ver liet Sir Thomas Modyford de kusten van Jamaica aan boord van de „Ja maica Merchand" om in Engeland terecht te staan. Sir Thomas Lynch was in zijn hart blij, dat het einde lijk zover was. De taak Modyford technisch als een gevangene te be handelen en tegelijkertijd in diens huis te wonen en zijn gastvrijheid te aanvaarden, had hem onzegbaar te gen de borst gestuit. Er was nog niets besloten met betrekking tot Morgan. CWordt vervolgd.) (Van onze correspondent) ARNHEM. Nog slechts twee jaren geleden is het in de komende zomer dat de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" zijn heuvelrugroute openstelde voor het toeristische verkeer. Sedertdien heeft de ANWB dit prachtige initiatief van deze vereniging met graagte overgenomen en in andere aantrekke lijke streken van ons land elf soortgelijke routes uitgezet en opengesteld. De belangstelling daarvoor blijkt enorm te zijn. In nauwelijks anderhalf jaar tijd werden 375.000 routebladen gedrukt en uitgegeven, maar de interesse was dermate groot dat velen vorig seizoen de trajecten zonder de hulp van de kaarten hebben moeten afleggen. Groot is dat bezwaar niet, want de bewegwijzering is uitmuntend. Inmiddels zijn tal van aanvragen binnengekomen om meer routes en er zijn er dan ook ver scheidene in voorbereiding. Het doel dat de ANWB met deze toeristische routes nastreeft is openlegging van recreatiegebie den en behoud van het natuurschoon. Ogenschijnlijk schuilt hierin een tegenstelling. Het is echter gebleken dat het leiden van het toeristische verkeer langs aangegeven wegen met daar aan gelegen parkeerplaatsen en aangeduide wandelmogelijk heden inderdaad leidt tot beperking van beschadigingen aan het natuurschoon, die worden toegebracht indien ieder op eigen gelegenheid bos en veld intrekt. DE ROUTES worden vastgesteld in over leg tussen ANWB en de in de provinciale recreatiecommissies vertegenwoordigde instellingen plus indien het verkeer hier en daar over rijkswegen moet worden ge leid de rijksoverheid. Wanneer een tra ject is uitgewerkt, wordt dit door de ANWB voorzien van zeshoekinge weg wij - zerborden en worden er recreatieve voor zieningen langs aangelegd, zoals parkeer plaatsen, picknick-terreintjes en wandel paden. Wat kan de toerist nu met zo'n route doen? Hij kan er bijvoorbeeld gebruik van maken om zieh te oriënteren in een be paald gebied door haar van het begin tot het einde te rijden. Het zijn vooral dag toeristen, die van deze mogelijkheid ge bruik maken. Men kan ook op een andere wijze te werk gaan en dat zal veelal in de vakanties gebeuren. De toerist zoekt dan de ANWB-route in zijn gebied op moei lijk is dat niet, want de borden laten aan duidelijkheid niets te wensen over en rijdt tot hij een aantrekkelijk plekje vindt om auto, scooter, bromfiets of fiets neer te zetten. Vervolgens trekt hij te voet bos of hei in langs door de eigenaren dikwijls staats bosbeheer gemerkte paden. Een volgen de maal herhaalt hij dit op een andere plaats. Op deze manier kan het afleggen van een route over vele dagen worden verdeeld en worden voldaan aan veler ver langen naar een meer intensief natuurge not. Naar aard en mogelijkheden zijn de rou tes daarom als het ware in twee catego rieën te verdelen: de ene meer bestemd voor het dagtoerisme, de andere voor het vakantietoerisme. Een specifiek voorbeeld van het eerste is de „Hollandse Midden route", in de driehoek tussen Amsterdam, Utrecht en Leiden. Deze voert langs vele aantrekkelijke punten, maar biedt betrek kelijk weinig gelegenheid, om van de ge baande weg af te wijken. Bovendien ligt zij aan de periferie van de randstad, waar het dagtoerisme een grotere plaats inneemt dan waar ook in ons land. Het tweede genre wordt vooral vertegenwoordigd door de „Mergellandroute" in Zd-Limburg, waar zoveel mogelijkheden tot recreatie zijn dat men er maandenlang van kan ge nieten alvorens alles gezien te hebben dat de moeite waard is. Wij geven hieronder een overzicht van de bestaande routes en de daaraan liggen de bewegwijzerde of beschreven wande lingen. Uiteraard kan men op eigen initia tief nog veel meer en andere wandelingen maken dan de aangeduide. HEUVELRUGROUTE (van de vereniging De Utrechtse Heuvelrug), totaal onge veer 80 km. Amersfoort, Soest, Soest- dijk, Baarn, Lage Vuursche, Den Dolder, Huis ter Heide, Driebergen, Doorn, Leer- sum, Maarn, Oud-Leusden. NOORD-VELUWEROUTE (evenals de vol genden van de ANWB), 125 km. Elburg, Langs de wegen treft men op vele plaatsen de borden aan met het lig gende mannetje, hetgeen beduidt dat men op de aangegeven plaats een pickniekterrein zal vinden. 121." COP. MARTIN TOONDU 121. De heer Ambrosius was een geharde opvoeder van moeilijke knapen. Anderen zouden misschien ver stomd hebben gestaan, wanneer leerlingen met raam en al hun cel verlieten, maar Ambrosius talmde geen ogenblik. In een wip werkte hij zich door het gat, dat Panda had achtergelaten en zette de achtervolging in. „Stop!" riep hij. „Probeer je niet te ontrekken aan het wettelijk boven je gestelde gezag! Dat is heel straf baar!" Panda antwoordde niet. Hij had al zoveel moeite om niet van het hotsebotsende raamwerk te vallen, dat hij zijn leraar niet behoorlijk te woord kon staan. Om dezelfde reden kon ook Jolliepop geen bevredigende uit leg geven. De goede knecht zou overigens graag ge stopt zijn, want hij vond het stuitend om zich zo wild over de openbare weg te bewegen. „De toestand is geheel uit de hand gelopen," dacht hij bedrukt. „Maar wie had ook kunnen vermoeden, dat paarden zo wild worden van een maagtabletje? Maar gelukkig zag een verkeersagent het hollende paard naderen en met gro te tegenwoordigheid van geest draaide hij zijn bordje op stop. Als dat niet hielp, zou niets baten. Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met Rusty Field, een 20-jarige Londense, die in een Engels vrouwelijk hulp korps dient, heeft 62 tatoeëringen op haar lichaam. De militaire autoriteiten hebben haar te verstaan gegeven, dat zij disciplinair zal worden gestraft als er ook maar één daarvan boven haar boord of onder haar mouwen of de zoom van haar rok uitkomt. Zij wordt echter overstroomd met aanbiedingen voor engagementen in de vermaaksin dustrie en daar voelt zij wel voor, alleen de vermaaksindustrie zal nog even moe ten wachten. „Ik vind dat ik nog niet genoeg ta toeëringen op mijn lichaam heb om ze in het openbaar te vertonen", zei Rus ty. „En in elk geval kan ik het niet doen, vóór ik in juni afzwaai." Ze gaf te verstaan, dat zij van plan is, de eerste geheel getatoeërde" vrouw in Enge land sinds 1930 te worden. „Ik geef meer dan mijn wekelijkse soldij uit aan tatoeëringen", zei zij, „en ik wil er het grootste deel van mijn lichaam mee laten overdekken." Haar armen zijn van schouders tot polsen, één wriemelende massa slangen, panters, katten, Chinese figuren vlin ders en bloemen, haar borst, rug en dijen zijn overdekt met duivels, draken en hagedissen. „De andere meisjes den ken dat ik gek ben", zei Rusty, „maar ik wil alleen maar anders zijn". „Ik heb altijd willen reizen en van alle aan biedingen trekken die om in de nacht clubs op te treden mij het meest aan". Voor zij wegging om een van haar tweewekelijkse behandelingen bij de tatoeërder te ondergaan, zei ze nog: „De officier van gezondheid sloeg bijna steil achterover, de laatste keer dat hij me onderzocht en toen had ik alleen nog maar een tatoeëring op mijn rug. Be nieuwd wat hij zal zeggen, als ik de volgende keer kom!" (AP). Oostelijk Flevoland, Harderwijk, Elspeet, Nunspeet, Epe, Wapenveld, Hattem en Wezep; acht wandelingen. MIDDEN-VELUWEROUTE, 130 km. Apel doorn, Epe, Nunspeet, Elspeet, Garderen, Putten, Barneveld, Kootwijkerzand, Ot- terlo en Hoenderloo. Twaalf wandelin gen. Deze route valt van Epe tot iets voorbij Elspeet samen met de vorige. ZUID-VELUWEROUTE, 120 km. Rhenen, Wageningen, Ede, Otterlo, Hoender loo, Apeldoorn, Beekbergen, Loenen, Dieren, De Steeg, Posbank, Velp en Arn hem. Zeven wandelingen. Deze route valt van Otterlo tot kort voor Apel doorn samen met de vorige. Een nieuw tje is dat de ANWB dit jaar op de Zuid- Veluweroute een begin zal maken met de bewegwijzering naar de kastelen op dit traject. HONDSRUGROUTE, 125 km. Emmen, Ern, Sleen, Schoonoord, Grollo, Anderer, Tynaarlo, Zuidlaren, Annen, Gieren, Gasselte, Borger, Exloo, Valthe en Weer- dinge. Zes wandelingen. FRIESE MERENROUTE, 150 km. Sneek, Rauwerd, Irnsum, Terhorne, Joure, Sint Nicolaasga, Wijckel, Balk, Gaasterland, Warns, Nijeburen, Koudum, Workum, Gaast, Makkum, Bolsward, Oudega, Heeg en IJlst. Drie wandelingen. WESTERSCHELDE-ROUTE, 190 km. Vlis- singen, (veerboot) Breskens, Cadzand, Sluis, Aardenburg, Oostburg, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Sluiskil, Axel, Hulst, Graauw, De Paal, Perkpolder, (veerboot) Kruiningen, Yerseke, Kapelle, Goes, 's Gravenpolder, Nisse, Ovezande, Driewegen, Borssele, Sloepolder en Sou burg. Twee wandelingen. MERGELLAND-ROUTE, 125 km. Maas tricht,Eijsden, Sint Geertruid, Noorbeck, Sleenaken, Epen, Vaals, Vijlen, Meche- len, Simpelveld, Ubachtsberg,, Wijlre, Schin op Geul, Klimmen, Hulsberg, Hoensbroek, Geleen, Stein, Beek, Geulle Borgharen. Vier wandelingen. OMMELAND-ROUTE, 165 km. Haren, Eelde, Roden, Leek, Grijpskerk, Olde- De routes zijn duidelijk beweg- wijzerd met de zeshoekige borden. Op deze foto ziet men onder het routebord een wegwijzer naar het kasteel Doorwerth. De verwijzingen naar de kastelen op de zuidelijke Veluwe zullen in de komende maan den worden aangebracht. Dit kaartje geeft een overzicht van de tot dusver door de ANWB gerea liseerde grote toerististische routes. 1. Noord-Veluweroute; 2. Midden- Veluweroute; 3. Zuid-V eluweroute; 4. Hondsrugroute; 5. Friese Meren- route; 6. Westerschelderoute; 7. Mer gellandroute; 8. Ommelandroute; 9. Sallandroute; 10. Beek- en Brink route; 11. Hollands Middenroute. ANWB hove, Zoutkamp, Vierhuizen, Klooster buren, Winsum, Middelsum, Appinge- dam, Siddeburen, Slochteren en richting Groningen. Geen wandelingen. SALLAND-ROUTE, 110 km. Deventer, Holten, Nijverdal, Hellendoorn, Den Ham, Ommen, Dalfsen, Heino, Wij he, Olst en Diepenveen. Twee wandelingen. BEEK- EN BRINK-ROUTE 110 km. Mep- pel, De Wijk, Balkbrug, Zuidwolde, Rui nen, Dwingelo, Diever, Wateren, Frede- riksoord, Havelte en Wannepeveen. Vier wandelingen. HOLLANDS MIDDEN-ROUTE, 155 km. Alphen aan de Rijn, Woubrugge, Nieuwe Wetering, Leimuiden, Uithoorn, Ouder kerk aan de Amstel, Abcoude, Loenen, Breukelen, Haarzuilen, De Meern, Oude water, Linschoten, Woerden en Bodegra ven. Geen wandelingen. In voorbereiding zjjn de Kemperroute rondom Eindhoven, de Driewaarden-route (Oostelijk van Rotterdam), de Achterhoek route (Oostelijk Gelderland), de Twente- route (Oostelijk Overijssel), en de Drie eilanden-route in Zeeland deels samen vallend met de Westerschelde-route die dit jaar worden gerealiseerd en voorts de Friese Wouden-route, twee routes in de kop van Noordholland en internationale routes oostelijk van Coevorden en zuid- oostel'jk van Nijmegen in samenwerking met de Duitse zusterorganisatie en een „Interkempen-route" samen met de Bel gische organisatie. WIE DE KAART van Nederland voor zich neemt, zal ongetwijfeld nog tientallen streken kunnen aanwijzen die ook in aan merking zouden kunnen komen om er een recreatieve route in uit te zetten. Daarvan is men zich bij de ANWB bewust. Tal van aanvragen liggen op behandeling te wach ten en het is nog op geen stukken na te zeggen hoeveel toeristische routes tenslot te de kaart van ons land zullen bedekken. Er wordt hard en met voortvarendheid aan gewerkt. HET IS NIET alleen het grote toerisme dat de ANWB ter harte gaat. Voor de dagtoerisme blijft men vooral in de omgeving van de grote steden. Een kwart van de recre anten trekt er op de fiets op uit. Dat ie voor de ANWB aan leiding geweest om dit voorjaar in het gebied van Rotter dam en Delft de Delfland-route, en ten zuiden van Den Haag de WestJand- route te realiseren voor fietsers en bromfietsers. Het ligt overigens in de lijn der verwachting (en dat is ook op de 2- wieler RAI vorige week wel gebleken), dat de fiets weer steeds meer zal wor den ingeschakeld voor het recreatieve verkeer. De hierbo ven beschreven grote toeristische routes zijn trouwens ook niet uitsluitend be stemd voor het ge motoriseerde ver keer. Met opzet zijn de autowegen ver meden, zodat ook de fietsers en de brom fietsers van deze tra jecten ten volle kun nen profiteren. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17