Radio-luistergeld gaat van f 12.- tot f 18.- omhoog Brand verwoest fabrieksgebouw in Zandvoort r HET WEER President Johnson bezuinigt op hulp aan het buitenland Bestrijding onwetendheid en armoede blijven nodig SPINAZIE Groothertogin van Luxemburg treedt af „Jan Brons" is niet te bergen m m m I Minister kreeg geen blanco volmacht voor verhoging tot f 24.- Weer aanvaring op Noordzeekanaal FRIO DIEPVRIES Comité wil boycot van Z.-Afrikaanse produkten Stichting akkoord met grafische CAO Brand op binnenplaats plastic-industrie Een kwart eeuw staalfabricage bij Hoogovens m Friese poëzie met toelage onderscheiden EEG-tolken dreigen met staking Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelver DE WOLF van 1833 H E DlE N GORDIJNENSHOW VAN DUIVENBODEN Kruisstraat 22 more you vuy! FALCON CAMELJASSEN Koude verdwijnt 350 gr.-W™" |L 500 gr. var 1 700 gr. van ervoor I.H SMAKELIJK ETEN Reorganisatie Rookwolken over IJmuiden GEBAK bestellen? 4713 bellen! AARTSEN's banketbakkerij 1/2 pond BANKETKOEK 1.20 150 gr. SLAGROOMTRUFFELS 0.99 Het woord is aan Staking in Frankrijk pagina 3 Wereldhandels conferentie in Genève pagina 19 In de krant van heden Geen toelagen voor proza 49e JAARGANG NUMMER 115 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ MUID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 19 MAART 1964 Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) Met een ruime meerderheid is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de verhoging van de luistergelden. Het voorstel van minister Bot van O., K. en W. werd met 85 tegen 40 stemmen aanvaard. Als ook de Eerste Kamer zijn goedkeuring hecht aan het voorstel gaat het luistergeld op 1 juli met zes gulden tot achttien gulden per jaar omhoog. Over de tweede helft van dit jaar moet dan waarschijnlijk drie gulden worden nabetaald. De verhitte debatten waarmee de be slissing van de Tweede Kamer gepaard ging hebben twee belangrijke resultaten opgeleverd. Minister Bot vindt dat de om roepen moreel verplicht zijn al hun finan ciële gegevens op tafel te leggen. Hij zal met de grootste nadruk bij de omroepen aandringen op vrijwillige en volledige openbaarmaking van alle in- en uitgaven. De minister heeft zijn blanco volmacht Bij het blussingswerk ondervonden de brandweerlieden van Haarlem en Zandvoort grote hinder van de grote rookontwikkeling en van de chemi caliën. De verstikkende rook en de stank van het verbrande kunsthars noodzaakten de brandweerlieden van persmaskers gebruik te maken. Een felle, niet ongevaarlijke brand heeft vanmorgen in alle vroegte gewoed in de kunstharsfabriek Corodex n.v. in Zandvoort. Omstreeks half zeven werd het personeel van de fabriek en de om wonenden in de wijde omgeving van de Noorderduinweg opgeschrikt door een zware explosie. In de mengerij van de fabriek, waar op dat moment de menger J. Paap aan het werk was greep na de ontploffing het vuur snel om zich heen. De Zandvoortse brandweer werd door de verstikkende rook en door de gevaar lijke chemicaliën ernstig in het blussings werk belemmerd. De brandweer van Haarlem verleende assistentie door het inschakelen van een speciale ploeg ter bestrijding van chemische branden. De Zandvoortse politie zette de wijde omtrek af omdat er nog steeds ontplof fingsgevaar aanwezig was. Tegen negen uur in de morgen was men het vuiir de baas. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. Vaststaat dat de ze niet in onachtzaamheid gezocht moet worden. Ook kortsluiting acht men uitgesloten. Een mogelijkheid is dat het in de menge rij opgeslagen kunsthars door droogte een grote statisch-elektrische lading heeft ge kregen, waardoor de explosie kan zijn ontstaan. De schade wordt voorlopig ge raamd op anderhalve ton. Het bedrijf is verzekerd. De honderdtwintig personeels leden zullen aan het werk kunnen blijven. Enkele werknemers en brandweerlieden moesten zich onder medische behandeling stellen omdat zij door chemicaliën lichte verwondingen aan gezicht en huid had den opgelopen. Niemand werd ernstig ge wond. complete interieur-verzorging BARTEUORISSTR' HAARLEM TEL 13439 LEIPSESTR^AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige en aan de kust krachtige zuidooste lijke wind, daarna ruimend naar zuidelijke richtingen. Stijging van temperatuur. Vannacht geen vorst meer. Volledige weerrapporten op pagina twee WASHINGTON (AFP). - Presi- dent Johnson wil gaan bezuinigen op de Amerikaanse hulp aan het buiten land. Hij gelooft het dit jaar met 3600 miljoen gulden minder te kunnen doen dan zijn voorganger, president Kennedy, vorig jaar aan het Congres vroeg. Hij vraagt om 12.240 miljoen gul den. Daarvan wil hij 8640 miljoen be steden voor economische bijstand en 3600 miljoen voor militaire hulp. Vorig jaar vroeg president Kennedy het Congres om bijna zestien miljard gulden. Hij kreeg ten slotte „slechts" ongeveer elf miljard gulden. Johnson probeert in zijn boodschap aan het Congres duidelijk te maken, dat de hulpverlening er veel toe kan bijdragen dat bepaalde landen niet door «de commu nisten worden veroverd. Hij meent, dat zijn programma alle verspilling onmogelijk maakt. De landen die geholpen worden zullen met zorg wor den uitgekozen. Twee-derde van het geld dat voor mi litaire hulp is bestemd, gaat naar elf lan den aan de periferie van het Chinees^ Russische blok en Griekenland en KoresH Gisteravond omstreeks elf uur is op nieuw een scheepsbotsing op het Noordzee kanaal gebeurd. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De sche pen, die boven de waterlijn zwaar werden beschadigd hebben in de loop van de nacht hun weg kunnen vervolgen, respectievelijk naar Amsterdam en Rotterdam. Het Nederlandse motorschip „Trito" was opvarend naar IJmuiden, toen ter hoogte van zijkanaal B het stuurgerei uitviel. Uit tegenover gestelde richting naderde de Finse „Styrso" (1565 brt.). De „Trito" schoot over naar bakboord en ramde de Fin eerst aan de kop, vervolgens ter hoogte van het winchdek en ten slotte bij de brug. Het grootste deel van gelden voor de ontwikkelingshulp zal worden gegeven aan Chili, Columbia, Nigeria, Turkije, Pakistan en India. Onderhoudshulp gaat vooral naar Zuid-Korea, Zuid-Vietnam, Laos en Jordanië. Het is de bedoeling van president Johnson door een speciale commissie de reorganisatie van de Amerikaanse hulp aan het buitenland te laten bestuderen. De president vraagt het Congres hem blijvend machtiging te geven voor de be steding van de gelden die bestemd zijn voor het verlenen van militaire bijstand. Als het Congres daarmee instemt, zal het Amerikaanse staatshoofd niet meer elk jaar in het openbaar hoeven mee te de len hoeveel geld hij aan die hulp wil be steden. Hij moet dan wel elk jaar zijn begroting voor de economische bijstand onderwerpen aan de goedkeuring van het Congres. Johnson probeert zijn voorstel kracht bij te zetten door erop te wijzen, dat „wij ellende zullen zaaien voor onze kin deren, als wij terugschrikken voor de taak in de wereld armoede en onwetend heid te bestrijden". Hij noemt die de „grimmige sergeants van het communis me". Hij stelt verder, dat de Amerikaanse hulp aan het buitenland de Amerikaanse LUXEMBURG (Reuter) Groothertogin Charlotte van Luxemburg wil aftreden. Zij heeft dat woensdag meegedeeld aan de regering van het land. In de loop van de dag ontving z(j premier Pierre Werner en enkele leden van de Luxemburgse regering. Men houdt er in Luxemburg rekening mee dat zij vóór zeven juni, de dag waarop algemene verkiezingen worden gehouden, zal aftreden. Het is de bedoeling dat Pierre Werner binnenkort de Kamer van Afge vaardigden van het besluit van het staats hoofd op de hoogte zal brengen. Het Comité Zuid-Afrika en het Studen tencomité Zuid-Afrika hebben nu in een adres aan de Eerste en Tweede Kamer medegedeeld dat zjj in de komende weken de Nederlandse consumenten zullen op roepen tot een gedeeltelijke boycot van een aantal Zuidafrikaanse produkten. „Zelfs al zou deze boycot alleen symboli sche waarde hebben, dan nog is haar be tekenis als uiting van protest niet te onder schatten", zo wordt in het adres gezegd. Verklaard wordt dat de situatie in Zuid- Afrika zich, als gevolg van de door de ganse wereld veroordeelde aparth'èidspoli- tiek, iedere dag toespitst. Helaas hebben tot nu toe zelfs unanieme uitspraken van de Verenigde Naties de Zuidafrikaanse re gering niet tot een koerswijziging-kunnen bewegen. Het is niettemin niet verant woord indien niet tot het laatst en tot het uiterste wordt getracht deze wijziging te bewerkstelligen. Het is, gezien de invloed van de Nederlandse stem in Zuid-Afrika, daarbij van bijzondere betekenis dat ons land daarin niet achterblijft. Nederland draagt hierin wellicht nog een grotere ver antwoordelijkheid dan menig ander land, aldus het adres. belastingbetaler veel geld bespaart, om dat als die hulp er niet was het Ame rikaanse defensiebudget enige malen ho ger zou moeten zijn. Hij geeft ook als zijn mening dat par ticuliere ondernemingen meer dan tot nu toe bij de overzeese ontwikkeling moeten worden ingeschakeld. Ook zal zijn regering proberen van andere in dustrielanden in de vrije wereld grotere bijdragen voor de buitenlandse hulp te krijgen. Waarnemers geloven dat John son, evenals zijn vermoorde voorganger, een taai gevecht zal moeten leveren met het Congres om zijn voorstel veel bescheidener dan dat van Kennedy zonder kleerscheuren erdoor te krijgen. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Nederland (de zo genaamde technische C.A.O.) is gisteren door de Stichting van de Arbeid goedge keurd De goedkeuring betreft alle punten, waaromtrent bij de onderhandelingen overeenstemming tussen partijen werd be reikt en waarover door het Centraal Bu reau voor de grafische bedrijven bij cir culaire begin februari aan de bedrijfsgeno- ten mededeling werd gedaan. Bij de Kennemer Plastic-industrie aan de Kanaalstraat in IJmuiden is vanmid dag om half één een grote voorraad dozen op de binnenplaats van het gebouw in brand gevlogen. Er ontstond een enorme rookontwikke ling, maar het gebouw zelf liep geen ge vaar. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand veroorzaakt door met vuur spelende kin deren. De Titan van Wijsmuller heeft de pogin gen om de Jan Brons, die ter hoogte van Dunmore is gestrand, te bergen opgegeven. De Jan Brons zit onwrikbaar op de rotsen en is niet te bergen. Al het bergings- materiaal is van boord gehaald. Vanmorgen is bij Hoogovens in IJmui den op eenvoudige wijze het feit herdacht, dat 25 jaar geleden het eerste staal al daar werd vervaardigd. Ongeveer twaalf honderd mensen, die nauw bij de staalfa briek betrokken zijn of waren, kregen een herinneringspakket thuis gezonden. De fleurig verpakte inhoud bestaat onder meer uit een gietijzeren plaquette, voor stellende twee gieters met een gietpan. De kantines, waar het personeel van de staal fabrieken voor koffie en gebak bijeenkwa men, waren versierd met grote foto's uit het verleden van het staalbedrijf. of loop even langs bij VRIJDAG en ZATERDAG STEPHENSONSTRAAT 72-74 TEL. 4713 om het luistergeld zonodig nóg eens met 6 gulden te verhogen dus tot 24 gulden per jaar niet gekregen. Een nieuwe ver hoging van het luistergeld moet dus weer worden voorgelegd aan het parlement. Met zijn toezegging bij de omroepen aan de bel te trekken maakte minister Bot een hele goede beurt bij de overgrote meerder heid van de Kamer. Men werd daardoor verlost van de pijnlijke noodzaak om te stemmen over de motie van mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.), die overlegging van de financiële gegevens van de omroe pen had geëist als voorwaarde voor de verhoging van het luistergeld. Hoewel strekking van de motie vrij algemeen werd ondersteund vond men buiten de V.V.D. de tekst van de motie toch wel wat te kras. De toezegging van de minister nam de V.V.D. de wind uit de zeilen en mevrouw Van Someren trok dan ook de motie in. Een motie met een mildere tekst wilde zij niet indienen. Want, zo zei zij, dan zou de Kamer zich stellig in allerlei bochten gaan wringen om er tegen te stemmen. Dat de Kamer zien schaarde achter de gedachte van de motie me vrouw van Someren sprak van „materi ele aanneming" was haar voldoende. De minister bleek tenslotte een amen dement van jkvr. Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) over het laten vervallen van de uitloop tot 24 gulden per joaar te willen overnemen. Het amendement-Voogd (P. v. d. Arb.) waarin werd voorgesteld de verhoging pas te laten ingaan op 1 juli 1965, dus na het uitbrengen van het rapport van de paci ficatiecommissie, kreeg alleen de instem ming van de P.v.d.A., de S.G.P., de P.S.P., de C.P.N. en de Boerenpartij. Het werd met 78 tegen 47 stemmen verworpen. Lichtenberg: Het is met spreuken als met alle uit vindingen: de beste zijn die, waarbij men zich ergert dat men niet zelf op de gedachte aekomen is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws 19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Hoogtevrees heeft hij niet, deze gla zenwasser in New York die bezig is met zijn werk bij de 37ste verdieping van de Rockefeller wolkenkrabber. Ver beneden hem marcheren de deel nemers aan een optocht ter ere van St. Patrick, de schutspatroon van Ierland. De torenspitsen van de St. Patricks kathedraal hangen onder de glazenwasser als twee zuilen van kant in de lucht. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft in de prijsvraag toelagen letterkundigen 1963 (ongepubliceerd werk van auteurs van 2535 jaar) in de rubriek poëzie een toelage toegekend aan mevr. Ch. Humpig te Amsterdam en J. Dotinga te Ternaer, de laatste voor in het Fries ge schreven poëzie. In de rubriek proza kon, gezien de kwa liteit van de inzendingen, geen toelage worden toegekend. In de jury's die de staatssecretaris van advies hebebn gediend hadden zitting P. H. Dubois, lid en voor zitter, mevrouw Harriet Laurey en C. Buddingh' (de rubriek poëzie); mevr. E. van Lokhorst, lid en voorzitster, A. Koss- man en J. Romijn (de rubriek proza). Secretaris van beide jury's was H. J. Michael. BRUSSEL (AP) Het debat over in flatie in de E.E.G., dat voor half april is vastgesteld, zal mogelijk korte tijd wor den onderbroken door een sitdown staking van tolken, zo heeft een lid van de per soneelsgroep van de E.E.G. meegedeeld. Er broeien moeilijkheden onder de funk- tionarissen van de E.E.G. over een loons verhoging van acht percent, die tot nu toe door de gemeenschap is afgewezen. De vier gebouwen in Brussel, waarin ongeveer 5.000 man personeel van de E.E.G. en de Euratom zijn gehuisvest, gonzen van leu zen als „actie-comité, sitdown staking". flexa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1