Verdonk vervangt Moulijn Van meet af beheerste Scholte duel tegen de kampioen Wijnen Dukla Praag stapte eervol uit het Europees voetbaltoernooi Borussia in de halve finale Pronk nu in Jong Oranje in het Nederlands elftal Ted Blom krijgt zijn kans in wielerploeg van Gerard Peters „Aangewezen" Bosveld faalde in oefenduel van Jong Oranje Plaskie bij de Rode Duivels Sportieve geste van Ossenaar op beslissende moment Sporting Lissabon sloeg hard toe tegen Manchester Oostenrijk steunt nu op Guttmann DONDERDAG 19 MAART 1964 21 alles van. Toernooi bekerwinnaars Nederlanders stalen show in Spaans toernooi om de Europese biljarttitel anker kader Hij weet. dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang baar-en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier Voetbal in Engeland Scheidsrechters voor het UEFA-toernooi Ex-oefenmeester Benfica voorlopig gecontracteerd Weer zege Tom Okker De Nederlanders hebben in de eerste ronde van het biljarttoernooi om het Euro pees kampioenschap anker kader 47/2 in Bilbao de show gestolen. Tini Wijnen, die zijn titel verdedigt en onze nationale kam pioen Henk Scholte kwamen in de prach tige koepelzaal van de Sociedad Bilbai- na tot veruit het beste kaderspel. Uit het duel dat onze landgenoten op alles zins sportieve wijze uitvochten, kwam Scholte als winnaar, evenals het vorige jaar in Huelwa, toen Wijnen tenslotte toch via een barrage Europees kampioen werd. Eigenlijk heeft Scholte van het begin af aan de strijd beheerst. Met een reeks van 34 punten in de tweede beurt distantieer de de Eindhovenaar zich al van zijn gro te rivaal, die voorlopig zijn scoringsdrift moest bedwingen. Vooral toen de een de ander schier onoplosbare problemen voor zette. Het was echter toch Wijnen, die het eerst zijn balans vond en langs de kaderlijnen wandelde, daarbij in hoog tempo punten vergarend. Een enkel zijsprongejte kon hem niet uit zijn evenwicht brengen. Op 98 sloot hij de reeks af, waarmee zijn to taal op 111 was gekomen. Scholte, grimmig als altijd en fel belust op de volle winst, had zijn antwoord klaar en liet de talrijke Spanjaarden, die de tribu nes bezetten, zien dat een Nederlandse ti tel ook internationaal hoog mag worden gewaardeerd. Met een serie van 104 troef de hij Wijnen en even nam hij de lei ding weer in handen. Voor kort slechts. De Ossenaar sloeg hard terug, mgar gesel de het kunstmateriaal daarbij niet. Met zachte hand leidde hij de super aramiet ballen over het laken, een mooie demon stratie van puur kaderspel. De grens lag op 89 (200) en wederom zou Wijnen zijn meester vinden in Henk Scholte, die ondanks zijn klachten over de moeilijke, ronde banden, weer snel op weg naar de honderd ging met ragfijn spel en tot op de millimeter geplaatste rappels. Een enkele maal mocht hij het geluk aan zijn kant hebben, het deed aan zijn prestatie geen afbreuk. Met zijn reeks van 96 had hij voor de derde keer zijn opponent ach teruit gezet. Het gevecht was van hoge klasse. Hetwelk ook het etiket was van de serie van 129 waarmee Scholte in de negende beurt de partij definitief beslis te: 219-369 Op een losse band noodzakelijk ge worden doordat de ballen vastlagen sneuvelde Scholte. Wel poogde Wijnen nog terug te komen, maar de finish was t« ver. Series van 23 en 70 waren onvoldoen de om Scholte nog te bedreigen, die met een reeks van 25 de eindstreep bereikte. Na de twee openingspartijen was dit duel een verademing geweest. In het Spaanse duel Aguillera-Galvez nam Aguil- lera revanche voor de in het nationale kampioenschap geleden nederlaag. Het was een spannende strijd, waarin vooral Aguillera zich met series van 106, 120 en 66 tot slot weerde. De twee invallers, de Zwitser Burgener (voor Guyot) en de Fransman Hibon (voor Grivaud) die in dit gezelschap hun internationale debuut maken, bleken nog veel te moeten leren. Een serie van 109 ten spijt kon Hibon de nederlaag niet ont lopen. De meer constant scorende Burge ner won na een wel spannend, maar be paald niet fraai gevecht. De Belgen Schrauwen en Van Hassel waren al evenmin op stoot. Ook hier moest de nationale kampioen (Schrauwen) het onderspit delven. Van Hassel die op het laatste moment aan de deelnemers was toegevoegd, had steeds het initiatief. Schrauwen voor het begin overmoedig als altijd had aangekondigd eenmaal een partij in een beurt te zullen uitma ken. Hij ging met neergeslagen ogen na 26 beurten af. De uitslagen van de eerste ronde waren: Galvez (Sp.)383 18 113 21.27 Aguillera (Sp.)400 18 120 22.22 Hibon (Fr.) 384 26 109 14.76 Burgener (Zwi) 400 26 58 15.38 Van Hassel (Belg.) 400 26 81 15.38 Schrauwen (Belg.) 354 26 60 13.26 Wijnen (Ned.) 312 11 98 28.36 Scholte (Ned.) 400 11 129 36.36 Spielmann (Did.) was vrij. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Galvez (Sp.) 400 7 157 57.14 Burgener (Zw.) 38 7 8 5.42 Hibon (Fr.) 381 20 111 19.05 Aquillera (Sp.) 400 20 110 20. Van Hassel (Belg.) 400 9 177 44.44 Wijnen (Ned.) 337 9 91 37.33 De partij SpielmannSchrauwen werd uitgesteld. De stand: 1. Van Hassel2 4 177 22.85 2. Aquillera 2 4 120 21. 3. Scholte 1 2 129 36.36 4. Galvez 2 2 157 31.32 5. Burgener 2 2 58 13.27 6. Schrauwen 1 0 60 13.26 7. Wijnen 2 0 98 31.95 8. Hibon 2 0 111 16.63 Het Belgische elftal met reserves en trainers. Staande v.l.n.r. een ver zorger, Nicolay, Raskin, trainer Ceuleers, Heylens, Cornells, Hanon, Plaskie en Baré, knielend: Claessen, Van Roosbroek, Jurion, Van Himst, Van den Berg, Puis en Delhase. In de eerste divisie van de Engelse league is de wedstrijd Leicester City-West Ham United gespeeld. Het werd een ge lijkspel 2-2. Een team van de Engelse league speelde in Sunderland een ontmoe ting tegen de Schotse collega's. Ook hier werd het resultaat 2-2. „Olympia". Bovendien starten de ama teurs in de „Ster van Zwolle" en de avondvierdaagsen van Soest en Baarn. Voor de profs en onafhankelijken hebben Van der Enden en Peters hun keus voor namelijk bepaald op renners die regelma tig in eigen land koersen en daarbij ook voor strijdlust zorgen. Het is voor de der de keer dat Caballero met een vaste ploeg beroepsrenners aan de start verschijnt. Van de oude ploeg zijn Piet Steenvoorden (Heemstede), Joop v. d. Putten (Loos duinen) en Theo Sythoff (IJsselmonde) ge handhaafd. Voor Coen Niesten en Ad Bie- mans, die de wedstrijdfiets van de hand gedaan hebben, zijn de sterke Arie den Hartog (Zuidland) en Bart Solaro (Den Bosch) in de plaats gekomen. Alleen de zesde man is nog niet vastgelegd, maar dat wordt vermoedelijk weer Lambert v. d. Ven uit Vlijmen. Het wachten is even wel nog op toestemming van Wiels-Flan- dria, waarvoor Van der Ven voor het bui tenland gecontracteerd is. De zes beroepsrijders zullen aan alle profkoersen in Nederland deelnemen. Een vaste kopman is er nog niet aangewezen. Dat zal afhangen van het eventuele ver loop in een wedstrijd. Voor de best ge klasseerde man zullen de overige ploegle den dan als helpers moeten fungeren. Er wordt bovendien op het gedrag van de ren ners gelet. Zij dienen waardige represen tanten te zijn en wat dat betreft hebben zij aan ploegleider Gerard Peters een goed voorbeeld. Als actief renner was hij reeds een waardig ambassadeur van de wielersport en dat is Peters door zijn cor recte en beschaafde optreden ook als ploegleider. In de returnmatch voor de voorronden van het internationaal militaire voetbal toernooi heeft Duitsland met 10 van Griekenland gewonnen. Tini Wijnen heeft in de nachtelijke uren van woensdag op donderdag zijn kansen op een prolongatie van zijn titel aanzien lijk zien dalen. Het kwam ten dele door het sterke spel van zijn tegenstander, de Antwerpenaar Clement van Hassel, ten de le door het gebrek aan overtuiging in Wij nens spel, maar ook door een bijzonder sportieve geste van de titelhouder. Ter wijl Wijnen toch nog op weg scheen de afgetekende zege van Van Hassel onge daan te maken de Belg stond op dat moment vijf punten van de eindstreep brak hij zijn serie af op vijftig. „Billar- der", beduidde Wijnen de scheidsrechter, die er overheen had gekeken en gaf de partij over aan van Hassel. De spelers van de Tsjechische kam- pioensploeg Dukla Praag verlieten woens dag in Dortmund het met 42.000 toeschou wers uitverkochte stadion van Duits- land's voetbalkampioen Borussia met op geheven hoofden. Zij hadden de Duitsers voor eigen, opvallend sterk meelevend publiek, verdiend met 3-1 verslagen. Er was iets rechtgezet. Want Dukla kreeg 2 weken geleden in Praag een ongewoon hoge 0-4 nederlaag van datzelfde Borus sia te verwerken en was daardoor in feite kansloos geworden voor een plaats in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De strijd in Praag was echter voor een groot deel beïnvloed geweest door het uitval len van record-international Novak, die reeds na drie minuten het veld moest verlaten, waardoor de Tsjechische leger- ploeg met tien man moest opereren. In Dortmund zou Dukla laten zien dat het beter kon. Een bepaald niet slecht Borussia kon niet op tegen de vaak „ho-% geschool-voetbal" spelende Tsjechen. Voor al in de 2de helft sneden de verrukke lijk combinerende Masopust, Geleta en Roeder dóór de paniekerige Duitse defen sie. Twee treffers drukten de Tsjechische meerderheid in de tweede helft uit, maar die 3-1 zege bleek niet genoeg voor een plaats in de halve finales, waarvoor reeds Inter Milaan, FC Zurich en Real Madrid zijn gekwalificeerd. Borussia begon met slechts één doel. het verwachte offensief van Dukla opvan gen en zichzelf met snelle aanvallen kan sen scheppen. Die opzet lukte volledig. „Timo" Konietzka schoot reeds na 10 mi nuten uit vrije positie hard tegen de paal en drie minuten later bracht Knesl op de lijn redding, toen al weer de overigens niet bepaald imponerende Konietzka een poging waagde. Na 19 minuten was het echter wel raak. Linksbinnen Rylewicz schoot onverwacht van ver buiten het strafschop-gebied hard en hoog in: 1-0. Van dat moment werd Dukla steeds sterker. Harde schoten van Geleta en Jelinek gaven doelman Til- konski handenvol wera. Vier minuten voor rust viel de verdiende gelijkmaker. Een fraaie pass van uitblinker Masopust werd door de lange rechtsbinnen Roeder rustig benut: 1-1. In de tweede helft deden zich enkele sen sationele momenten voor beide doelen voor. Roeder en dé Duitse rechtsbuiten Wosab schoten tegen de paal en de Tsjech Vacenowsky had uitgesproken pech toen een prachtig schot tegen de paal be landde. Na twintig minuten had linksbui ten Jelinek echter wel succes toen hij Een aanval van Borussia op het doel van Dukla. Rylewicz (rechts) kopt op het Tsjechische doel. Links Masopust. een van de lat terugspringende bal van Roeder rustig inkopte: 1-2. In het laatste half uur was Dukla uitgesproken de beste ploeg. Eerst drie minuten voor het einde vond dit technische meesterschap zijn be loning. Een zeer fraaie pass van Maso pust werd door Jelinek via de paal inge schoten: 1-3. Voor het UEFA-jeugdtoemooi, dat van 26 maart tot en met 5 april in ons land zal worden gehouden, zijn de volgende scheids rechters aangewezen: Carlsson (Zweden), Dinov (Bulgarije), Faucheux (Frankrijk), De Freitas (Portugal), Gomez (Spanje), Hauben (België), Horn, Van Leeuwen, Mar tens en Roomer (Nederland), Obhilone (Tsjechoslowakije), Rigato (Italië), Ritter (Roemenië), Sehulenberg (West-Duitsland), Taylor (Engeland) en Zsolt (Hongarije). De Hongaarse vereniging MTK uit Boe dapest heeft zich woensdag gekwalificeerd voor de halve finales van het voetbaltoer nooi om de Europese beker voor beker houders door in de extra-wedstrijd in Ro me met 1-0 van Fenerbahce uit Turkije te winnen MTK en Fenerbahce stonden na twee wedstrijden precies gelijk: 3-3. Het enige doelpunt in de derde wedstrijd werd vier minuten voor tijd gescoord door midvoor Kuti. Sporting Lissabon heeft Manchester Uni ted woensdagavond in Lissabon met 5-9 verslagen en zich daarmee geplaatst in de halve finales. De eerste wedstrijd was met 4-1 door Manchester United gewon nen. Ook de Franse bekerhouder Olympiqu» Lyon heeft woensdag de halve finales be reikt. De Fransen versloegen op eigen veld Hamburger SV met 2-0. De eerste wed strijd was in een gelijkspel (1-1) geëin digd- Voor de halve finales plaatsten zich: Glasgow Celtic. MTK uit Boedapest, Spor ting Lissabon en Olympique Lyon. De samenstelling van het elftal van Jong Oranje (onder de 23), dat a.s. zaterdag in Rotterdam tegen België speelt is als volgt: doel: Doesburg (Sparta), achter: Romeyn (Feyenoord), Eyken- broek (Sparta), Pronk (Ajax), en Kern- per (PSV), midden: Theunissen (PSV) en Vriens (Willem II), voor: Giesen (PSV), Geurtsen (DWS), Bosveld (Sportclub Enschede) en Heynen (ADO). Reserves: Van Zoghei (DOS), De Jong en Israel (beiden DWS) en Ter Mors (Go Ahead). Bela Guttmann, ex-trainer van tweevou dige Europa-cupwinnaar Benfica, is door de Oostenrijkse voetbalbond voorlopig ge contracteerd als coach van het Oosten rijks elftal. De Oostenrijkers spelen 12 april in Amsterdam tegen Nederland, waarna zij dit voorjaar in Wenen nog twee interlands voor de boeg hebben, en wel tegen Hongarije en Rusland. Nederlands talentvolle jonge tennisser Tom Okker zegevierde woensdagavond in de eerste ronde van het herenenkelspel tijdens de Zuidafrikaanse kampioenschap pen. Met 6-3, 6-0, 6-4 versloeg hij Pete Snij man (Zuid-Af r.). In het komende wielerseizoen zal de Haarlemmer Gerard Peters, oud-wereld kampioen en driemaal landskampioen, weer als ploegleider optreden voor Ca ballero. Dit extra-sportieve merk brengt opnieuw een vaste ploeg beroepsrenners (zes man) en een team amateurs (acht man) op de fiets. Deze ploegen zullen aan alle „klassiekers" en andere belangrijke wegwedstrijden in eigen land deelnemen. Samen met Frans v. d. Enden uit Sant poort, die als directeur-sportif optreedt, heeft Peters zijn renners gekozen. Zij heb ben daarbij ook weer 'n paar jongere krachten, onder wie de veelbelovende Haarlemmer Ted Blom, aangetrokken. Elk jaar krijgen enkele jonge renners een kans in de amateurploeg van Caballe ro. Een Piet Steenvoorden, Dick Enthoven, Gerard Wesseling, die alle drie nationaal wegkampioen werden, Cees van Espen, Jac. Schouten en Coen Visser hebben daardoor in bredere kring de aandacht op zich kunnen vestigen. Ditmaal krijgen Ted Blom uit Haarlem, de Rotterdammer An- dré Middelkoop en Gabi Minnebo uit Heem- vliet met de Amsterdammer Willem van Smirren die kans. Zij zijn de nieuwe aan winsten in het tot acht man uitgebreide team. Coen Visser uit Santpoort is zo'n beetje de ploegoudste van de amateurs. De Hagenaar Wim de Jager, Jac. Schou ten uit Wognum en de Heemstedenaar Henk Peters, die vorig jaar reeds tot de formatie behoorden, completeren de ploeg. Zij zullen aan vrijwel alle „klassiekers," zoals de Rondes van Twente, Noord-Hol land, Friesland, Gelderland, Overijssel en Haarlemmermeer, deelnemen met als hoogtepunt de „Toer door Nederland" van Groot was de teleurstelling voor Bosveld, die aanvankelijk al aan gewezen was voor het Oranjeteam maar er door zijn minder goede prestaties tijdens een oefenpartijtje naast gezet werd. Het Nederlands elftal, dat zondag in Ant werpen tegen België speelt, heeft toch een „echte" linksbuiten gekregen. De jeugdi ge PSV-er Lambert Verdonk werd woens dagmiddag in het K.N.V.B.-sportcentrum te Zeist door bondscoach Schwartz aan gewezen als de man, die de ene, nog „zu haben" plaats zal innemen. De negentien jarige Verdonk, pas verleden jaar door PSV van de amateurclub Hoensbroek over genomen, is de enige debutant in het na tionale team. Aan zijn verkiezing, groten deels te danken aan de voortreffelijke wed strijden, die hij met PSV speelde tegen Zürich in de strijd om de Europese be ker, is echter een klein drama voorafge gaan. Elek Schwartz had namelijk vóór de in Zeist te spelen oefenwedstrijd tussen Jong Oranje en het UEFA-jeugdelftal zijn keus in feite reeds bepaald. Charly Bos veld, de grillige, talentvolle „meester-drib- belaar" van Sportclub Enschede, zou de door de blessure van Coen Moulijn vrijge komen plaats bezetten. De overwegingen, die de bondscoach tot dit besluit hadden gebracht, waren de volgende: 1. Petersen, kandidaat nummer één, had zondag jl. met Ajax tegen DOS ronduit slecht ge speeld, 2. voor Verdonk, hoe talentvol ook, zou de stap van de UEFA-jeugd naar het nationale elftal in Jong Oranje heeft hij nog nooit gespeeld wellicht te groot zijn, 3. Bosveld, hoewel van nature geen linksbuiten, had de laatste weken getoond in voortreffelijke vorm te zijn en zou te gen de Belgen eventueel veelvuldig met Nuninga kunnen switchen. Het oefenduel, waarvan verwacht werd dat het nog slechts voor de samenstelling van Jong Oranje van belang zou zijn, heeft Verdonk werd op het laatste nipper tje gekozen voor het Nederlands elftal. echter Schwartz vrijwel gedwongen zijn standpunt te herzien. Want niet alleen speelde de kwikzilverachtige Verdonk in de eerste helft een knappe partij, maar en dat was veel belangrijker na de pauze bleek Bosveld zich op de linksbuiten plaats zo slecht thuis te voelen, dat hij tegen de verdediging van de UEFA-jeugd geen voet aan de grond kreeg. En aange zien men toch wel mag aannemen, dat de Belgische defensie nog wel aanzienlijk sterker zal zijn, durfde de bondscoach zijn oorspronkelijke keuze niet te handhaven. Zodoende werd het toch nog een trieste dag voor Bosveld, maar daarentegen een prachtige voor Verbonk, die maar al te blij was met zijn eerste „cap". Het Belgische elftal, dat zondag in Ant werpen tegen Nederland uitkomt is als volgt samengesteld: doel: Nicolay (Standard); achter: Hey lens (Anderlecht), Plaskie (Anderlecht), Raskin (Beerschot) en Cornelis (Ander lecht); midden: Hanon en Jurion (beiden Anderlecht); voor: Claessen (Standard), Van Himst (Anderlecht), Vandenberg (Union) en Puis (Anderlecht). Reserves: Delhase (FC Luik), Baré (FC Luik), Lejeune (FC Luik) en Van Roos- broeck (FC Diest).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21