Frankrijk gaat een periode van grote arbeidsonrust tegemoet Arbeiders zijn ontevreden, regering is besluiteloos I Vikingschip is terecht ORDE fartt J Wereldnieuws Van dag tot dagj Pakistan opent luchtlijn op China Russen lanceren weer kunstmaan Spaanse studenten nu geschorst f ^^raatótoel j 0p de after shave lotion DONDERDAG 19 MAART 1964 3 Nederland als voorbeeld Communisten tegen uit de zuiverste tabakken Veroverend fris.„ 1 In Abidjan, de hoofdstad van Afrika's Ivoorkust, wordt op het ogenblik een con ferentie gehouden, waarvan de uitkomst de toekomstige ontwikkeling van het we relddeel aan de zuidflank van Europa voor decennia kan bepalen. Vertegenwoor digers van meer dan veertig Afrikaanse landen beraden er zich over onderwijs vraagstukken. Ze wisselen ervaringen uit, maken de balans op van wat in een luttel aantal ja ren in hun landen is gedaan aan de ele mentaire vorming van miljoenen jonge Afrikanen en verdiepen zich in de metho den die het snelst kunnen leiden tot het primair gestelde doel: de uitbanning van het analfabetisme en de opleiding van zo veel mogelijk enigermate geschoolde krachten. Wij behoeven onszelf niet wijs te maken, dat de conferentie veel woorden van dank baarheid en waardering zal wijden aan de vroegere koloniale meesters. Als er één zaak is die men in de nieuwe landen hoog opneemt en die daar onnoemelijk veel ver bittering heeft veroorzaakt, is het wel. dat het verdwenen koloniale bewind vrijwel overal het onderwijs schromelijk heeft ver waarloosd. Heel veel incompetentie in die landen, waaraan men zich in het Westen nu zo ergert, is veelal een gevolg van de onderwij serf enis die de oude meesters na lieten. Er was geen behoorlijk opgeleid Afri kaans ambtenarenkorps. Het aantal goed opgeleide Afrikaanse vaklieden kon men op de vingers van één hand tellen. Scholen waren er schaars. Middelbare opleidingen ontbraken meestal geheel. Toen de Bel gen uit de Kongo vertrokken, telde dat enorme land nauwelijks tien academisch gevormde Afrikanen. Dat was geen uitzon derlijke situatie. Dat was regel in Afrika. In Abidjan zal men er verstandig aan doen bij dat trieste verleden niet al te lang stil te staan. Daarmee komt men immers geen stap verder. In de handen van de mannen en vrouwen die aan het onderwijs van Afrika vorm en inhoud moe ten geven, rust voor een niet gering deel de toekomst van dat werelddeel. Men hoeft hen niet te benijden. Zij kunnen bij voorbaat weten, dat zij herhaaldelijk, soms ernstig, zullen falen. De vraagstuk ken die zij moeten oplossen zijn zo inge wikkeld en de middelen waarover zij be schikken zijn ondanks veel internatio nale hulp in verhouding tot de gigan tische omvang van hun taak zo gering, dat het eigenlijk al een wonder is, dat er nog mensen gevonden worden die het aandurven de handen aan de Afrikaanse onderwijsploeg te slaan. Die mensen hebben veel tegen. Zij heb ben echter één voordeel. Zij kunnen ja, zij moeten onorthodoxe wegen be wandelen. Zij worstelen niet met de pro blematiek van een sinds jaar en dag be staand onderwijsstelsel dat moeilijk han teerbaar is en bijna niet bereid is gebruik te maken van moderne inzichten en metho dieken en dat leermiddelen die geboren zijn uit de voortschrijding van de tech niek maar zeer schoorvoetend wenst te accepteren. Juist die openheid en ongebondenheid van het Afrikaanse onderwijs biedt mis schien mogelijkheden die even gigantisch zijn, als de taak die moet worden vol bracht. Er komen steeds meer aanwijzingen, dat xich in Zuid-Vietnam een nieuwe crisis ontwikkelt. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in het ongelukkige land een nieuwe staatsgreep voor de deur staat. De Vietnamezen zijn de oorlog tegen de communisten meer dan moe. In de ver sterkte dorpen wordt tegen de aanvallen van de rebellen uit Noord-Vietnam nog nauwelijks weerstand geboden. Als die re bellen zich aandienen, gaan de poorten open. De Amerikaanse wapens en munitie worden dan zonder hartzeer afgegeven. Zuid-Vietnam kan kiezen. Het kan be sluiten „neutraal" te worden, evenals Cambodja. Het is die keuze die De Gaulle warm aanbeveelt. Het kan op de huidige weg voortgaan en die bewandelen tot de chaos is bereikt. Het zijn de Amerikanen die door hun aanwezigheid de beslissing nog wat ophouden. De neutraliteit van Zuid-Vietnam is voor hen onverteerbaar, ook op het binnenlandse front. Zij wordt ondraaglijker, naarmate de datum van de presidentiële verkiezing naderbij komt. Maar als de Amerikanen Zuid-Vietnam In de frontlijn tegen de communisten wil len houden, zullen zij bereid moeten zijn zelf een oorlog in dit gebied te gaan voe ren. Wat daaruit kan voortkomen, is niet te zeggen. Het gevaar is niet denkbeel dig dat zij zich tot zo'n ongewis avontuur zullen laten verleiden als de hartstochten In de strijd om de zetel van het Witte Huis worden opgezweept. KARATSJI (Reuter) De Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA gaat twee mei een wekelijkse dienst op communis tisch China openen. De dienst wordt on derhouden met een Boeing-straalvliegtuig. Later zal mogelijk twee maal per week een vlucht worden gemaakt MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie is woensdag een onbemande kunstmaan, de „Kosmos 26", gelanceerd. (Van onze correspondent) PARIJS Naar gelang ze uit de bron nen van de regering of van de vakver enigingen komen, variëren de cijfers over het aantal stakers van gisteren tussen de 30 en de 85 percent van het totaal der ongeveer zeven miljoen ambtenaren en werknemers uit de overheidsbedrijven. Ze ker is wel dat het in Parijs en in de rest van Frankrijk weer eens een bemin nelijke janboel is geweest. Doordat de re gering de toegang tot de elektrische cen trales onder politiebescherming had ge plaatst, konden werkwillenden hun arbeid gemakkelijker voortzetten dan bij vorige stakingen. De animo leek echter beperkt en in ieder geval zat een groot deel van Parijs bijna de gehele dag zonder elektri citeit. Het treinverkeer voltrok zich even eens op uiterst bescheiden voet terwijl militaire vrachtauto's in Parijs, zo goed en zo kwaad als het ging, de functie van de bussen en metro's poogden over te ne men. De staking van het radio- en televisie- personeel, die op het programma stond werd echter afgelast. Die staking was vooral wel bedoeld als protest tegen maat regelen, die de radiodirectie op bevel van de regering om politieke redenen te gen een aantal technici overwoog. Nadat de directie echter had laten doorscheme ren dat de disciplinaire straf wel zou mee vallen, besloten de leiders van drie der vier radio- en televisie-vakverenigingen hun staking ook maar op de lange baan te schuiven. Niettemin zijn er verschillende redenen die doen verwachten dat het bij de staking van gisteren niet zal blijven. Naast de on tevredenheid onder de arbeiders over hun lonen en over de regering die ze beschul digen haar woord niet te hebben gehouden, zijn er nu bovendien de twee recente rap porten over de sociale politiek van de di recteur van het planbureau Pierre Massé en van de staatsraad Toutée die in ver schillende richtingen tweedracht hebben gezaaid. Het rapport-Toutée stelt de Franse re gering Nederland ten voorbeeld om door permanent onderling overleg tussen de staat, de werkgevers en de werknemers de verhoudingen tussen prijzen en lonen te controleren, zo niet te bedwingen. Voor al de rechtse elementen in de regering, onder wie de jonge conservatieve minis ter van Financiën Giscard d'Estaing, vre zen dat een dergelijk systeem niettemin op een verhoging vamde salarissen zal uit draaien waardoor het stabilisatieplan in nog groter en directer gevaar zal worden gebracht. Weliswaar had de rëgering vori ge week, in de hoop de stakingen nog te kunnen afwenden, de conclusies van het rapport in beginsel voor haar rekening ge nomen. Daarbij blijkt het echter wel te blijven. Toch heerst ook binnen de vakverenigin gen geen eenstemmigheid over de ver diensten van het rapport-Toutée. Terwijl de socialistische en de christelijke syndi caten wel wat voelen voor een herhaling van het Nederlandse experiment op Fran se bodem, heeft de communistische C.G.T. zich als een felle tegenstandster van dit soort overleg getoond. De communisten willen het wapen van de staking ook voor een eventuele politieke strijd niet voortij dig uit handen geven. Daarom hebben zij de laatste dagen dan ook alles gedaan om de tegenstellingen met de regering op de spits te drijven. Bij vorige stakingen wa ren het daarentegen eerder de christelijke vakbonden die de initiatieven plachten te nemen. En ofschoon de communisten, als gezegd, op de rechter vleugel van de re gering in de persoon van Giscard d'Es taing die evenmin van het plan-Toutée wil weten, een krachtige bondgenoot hebben gevonden, lijkt het toch niet onwaarschijn lijk dat ze er de komende weken naar zullen streven de sociale onrust op te voe ren om langs die weg hun greep op de massa te kunnen versterken; een streven dat zich met name in een nieuwe reeks van stakingen dreigt te openbaren. Vele Parijzenaars gingen gisteren met militaire wagens naar hun werk. MADRID (AFP) De 102 studenten die vrijdag in de universiteit van Madrid de monstreerden tot zij zaterdag door de po litie werden verwijderd, zijn geschorst. Maandag was door het bestuur van de universiteit reeds meegedeeld dat „ener gieke disciplinaire maatregelen zouden worden getroffen om de normale acade mische gang van zaken te verzekeren". De linke organisatie „Fude" protesteer de in een nota tegen „de brutale agres sie van de politie" en zei dat de Spaan se regering slechts voorwendt een liberale politiek te volgen. De afgelopen dagen zijn negen studenten gearresteed. Officieel werd bekendge maakt, dat zij na het betalen van een boete in vrijheid zouden worden gesteld. De faculteit van de politieke wetenschap pen was woensdag nog gesloten. LONDEN (Reuter) Een vikingschip dat in de Adriatische Zee werd vermist, is behouden in de Italiaanse haven Mono polis bij Bari aangekomen Het 24 meter lange vaartuig, dat des tijds voor de film „The long ships" werd gebouwd, zal Lissabon aandoen en van daar oversteken naar New York om via Groenland, IJsland en Noorwegen naar Lissabon terug te keren. Men wil bewijzen, dat de vikings reeds lang voor Columbus naar Amerika reis den. De archeoloog Robert Marks voert het bevel. Het schip was tien maart uit een haven in Joegoslavië vertrokken. Toen het in slecht weer niet op de plaats van bestemming het eiland Visi in de Adriatische Zee was aangekomen, wa ren vliegtuigen en schepen in het gebied gaan zoeken. Op de grenzen der seizoenen wordt het meer dan anders duidelijk, hoe moeilijk bepaal de belangrijke dingen des le vens met elkander te rijmen zijn in het tot rijmelarij ge neigde gemoed des mensen. Oecumene, kernbomverkla ring der Synode, humanisti sche verzorging in het leger, huurverhoging, apartheid, Don Carlos, Cyprus en bollenex- port zijn niet in harmonie te brengen met een rillende ree, die in het prille lentelicht aan een kale boomtak knabbelt. Waarmee ik alleen maar wil betogen dat men in deze tijd van weerkerende zonnewarm te tijdens een stevige wande ling door het nog winterkou de bos niet moet proberen, maatschapppelijke problemen op te lossen, zelfs niet voor zichzelf apart. Er is geen spoor van gelijkmatigheid of ver wantschap te signaleren tus sen de maatschappelijke pion en de levende mens, zelfs niet wanneer die pion van het schaakbord wegwandelt en naar de herten gaat kijken. Wat is dat voor vreemds en onbegrijpelijks een mens die zich door enkele snelle stappen kan onttrekken aan de beslommeringen en voor zieningen van zijn dagelijkse tredmolen en plotseling, alsof hij een brede grens is overge stoken, het leven naakt en raakbaar ontmoet tussen bo men en dieren? Er is geen brede grens, geen diepe kloof, geen streep van krijt zelfs tussen het sociale circus en het stomme bos, dat geluidloos maar onweerstaan baar is opgestaan uit de aard bodem. Buiten de drukke piste met zijn clownsdialogen en zijn dressuur, zijn hooggeacht publiek en zijn kunstenmakers op het maatschappelijke koord ligt een deel van het leven zich vrijbuiterig uit te vieren in ongeorganiseerde vormen. Wie heeft de eikeboom, wie heeft het ree jong bedacht en gevormd? Wie heeft het malle idee van de kalkoense haan voortgebracht en verwezen lijkt? Wie heeft het drijvende eendje geconstrueerd en er water bij gefantaseerd om het te laten drijven? Ik weet wie de zebrapaden heeft uitgevonden en laten maken, en wie het stadhuis heeft getekend en gebouwd. Ik weet ook wie het burge meestersambt heeft uitgevon den en op het idee is gekomen om ambtenaren om hem heen te rangschikken achter bu reaus en loketten. Ik kan zelfs nagaan wie de drukkunst heeft toegepast in een dage lijkse hoeveelheid pagina's waarop tekst en uitleg wordt gegeven over alles wat de mens gemaakt, bedacht en toegepast heeft. Maar enkele stappen verder schieten tastbare gestalten uit de grond omhoog en worden levende wezens geboren, waarvan niemand de initia tiefnemer is geweest. Een varken waggelt op vier poten als vleeskolommen rond vier? Waarom geen twee? Dat zou niet kunnen. Maar ver derop waggelt een andere per soonlijkheid even gemakkelijk op twéé poten voort: de gans is even willekeurig van figuur als het varken of de stoere spar, die maar één been heeft. Het is een onmaatschappelijk, doelloos en spilziek gedoe, daarbuiten in het vrije leven, maar het is niettemin een on miskenbare verzameling fei telijkheden. En tussen dat al les dwaalt een even onmisken bare feitelijkheid, een mens, wiens oren nog tuiten van de verzekeringen dat hij een doel heeft en een functie moet ver vullen en in een orde past, maar die desondanks plotse ling voelt dat hij thuisbehoort in een dwaze, onberedeneerde ordeloosheid van vorm en rit me. Hij bekijkt de bomen en de dieren en daarna zichzelf, zijn armen, zijn benen, zijn vingers en in het spiegelend water zijn gezicht. Hij is geen varken, geen gans, geen ree, hij is wat anders maar niets aan hem wijst op een doelbe wuster, duidelijker gebruiks- bestemming. Het zou practi- scher zijn, wanneer hij vier of zes benen zou hebben en even- zovele of nog meer armen aan weerszijden en aan alle kan ten, en niet twee maar twintig ogen en oren over zijn hele lichaam, en aan iedere hand niet alleen vingers maar ook schep-, graaf- en breekinstru- menten. En die neus. Een wanstaltiger, infantieler uit was op die plaats is moeilijk denkbaar. De haren zijn in geplant op plaatsen waar men er geen enkel nut van heeft en ontbreken daar, waar men ze wensen zou. Het hoofd ba lanceert op een kwetsbaar ko lommetje boven op het onbe- schermde geheel, dat wankel rechtop gaat. Als het geheel valt, plompt het hoofd tegen de vlakte en zijn kostbare la ding aan hersens en ideeën vloeit over straat. Niettemin, deze technische en maatschappelijke misluk king, bijeengehouden door een onbeholpen skelet en een cos- tuum, slaat naast het varken en de gans geen slecht figuur. Hij vraagt er door zijn gestal te althans niet om, te worden geslacht en opgegeten. Hij kan zich met kleding, bril en pa raplu een zeker gewicht ver schaffen, waardoor gans en varken zijn meerderheid er kennen en vluchten als hij na dert. Maar de bomen vluchten niet. Niet alles in de natuur vlucht, als hij naderbij komt. Het gras buigt zich taktisch onder zijn voeten inplaats van weg te lopen en richt zich spottend op, als hij weg is. De bomen blijven hem brutaal in de weg staan en het water lokt hem zelfs, om hem te om sluiten en te smoren onder de oppervlakte. Toch is er geen vijandschap tussen bomen en mensen, of water en mensen. Het is een kwestie van elkander begrij pen of vermijden en de orde der wanorde aanvaarden, waarin men samen leven kan. Hier, buiten de stad, bruist geluidloos het carnaval van het leven voort zonder démas qué. Het host er doorheen en het botst er lachend tegen el kander op, maar er vallen geen doden door geweld en er dreigt geen celstraf. Men kent er slechts één wet: leven en dat betekent tegelijk ook ster ven, als men geleefd heeft. En verder mag men doen wat men wil. Men mag zijn wie men wil en de vormen zijn vrij. Ook alles wat geen enkel doel heeft, is welkom in het leven. En na dit alles te hebben overdacht, valt het moeilijk te peinzen over de problemen van de oecumene en de kwes tie van het humanisme tegen over het christendom. Het wordt plotseling zinloos, maat schappelijke raadsels binnen te voeren in deze volstrekte probleemloosheid en willekeu rig levende organismen, waar toe men zelf behoort. Waartoe iedereen en allen behoren, ook de christenen, de veldpredi kers, de soldaten, de kernbom fysici, de leden der synode, de politici, de politieagenten, de ambtenaren, de verslaggevers, de directeuren van alles wat directeuren nodig heeft, de carlisten, de katholieken, de protestanten, de huiseigenaren en de jonggehuwden. Leven de organismen van enigszins potsierlijke vorm, willekeurig opgeschoten uit de aardbodem, leven puttend uit de grond en de zon, zich bewegend zon der doel, intelligent of minder intelligent, niet nadenkend over zichzelf of wél; dier of Er is een tijd geweest dat er geen christenen waren. Er is een tijd geweest dat er al léén maar christenen en geen oecumenische problemen wa ren. De eerste' christenen in onze tijd voorgesteld als goedbedoelende maar schutte rige begifiners, die nog moes ten leren zich te verdelen en tegenstellingen te scheppen op Gods heilige rug wisten niets van humanisme. Of mis schien waren zij volmaakte humanisten, die waren uitver koren om hun Godsbegrip te vermenselijken tot een con creet gegeven, dat waard was om ervoor te sterven? Thans zijn er wellicht geen twee christenen meer op de wereld, die het volmaakt eens zijn over alle dingen. Dat komt, omdat de mensheid de een heidsfactor uit het oog verlo ren heeft, waarover zij geen enkel misverstand zou kun nen hebben: de overtuiging, mens te zijn en te leven voor een korte spanne tijds op deze aarde zonder te weten waar vandaan en waarheen, maar de taal van het leven zelf verstaande als een belofte van eeuwigheid. Over alle andere dingen kan men het oneens zijn. Alle andere dingen doen er dan ook volstrekt niets toe. Zij be horen tot de willekeur der maatschappelijke orde, die in feite bandelozer en wanorde lijker is dan de volstrekte af wezigheid van orde in de na tuur. De maatschappelijke or de waaronder alles valt wat niet ontsproten is aan de wil lekeur van het spontane leven is een nu al eeuwen duren de slag in de blauwe lucht van een mensheid die niets weet en alles wil. De gans en het varken worden door haar opgegeten, maar zij passen zich daar niet uit natuurlijke doelmatigheid bij aan. Zij ko men niet uitgebeend en ge braden ter wereld. De mens echter is verplicht zich te kleden, te gedragen en te vormen zodra hij zijn wieg verlaat volgens de voorschrif ten van de absurde orde ener ongeargumenteerde onvrij heid. Hij komt eigenlijk uitge beend en gebraden ter wereld, om te worden geserveerd op de tafel der maatschappij en op het bord van het gezag, om te worden vermaald door de tanden van het vaderland, door de kaken van het beroep, en te worden doorgeslikt door de slokdarm van het geregle menteerde sociale apparaat om na een kort verblijf in de maag van de economie te wor den uitgeworpen in een be jaardentehuis. Men kan de proef op de som nemen door in die bejaar dentehuizen aan de oudste be woners een aantal maatschap pelijke vragen voor te leggen zoals: Wat denkt u van de oecu menische gedachte? Moeten humanisten een ei gen geestelijke verzorging in het leger hebben? Wenst u een katholiek of 'n protestants vorstenhuis? Hoe ziet u de uitslag van het concilie? Waarom draagt u kleren, uit overwegingen van warmte of van fatsoen? Er is alle kans, dat op al deze vragen één eensluidend antwoord komt een sma lend „Huh", dat lijkt op het geluid van een boze gans, of een humeurig varken, of een geïrriteerde hertebok. En dat is ook het enige waardige antwoord, want het bejaardentehuis is de maat schappelijke dodencel met één uitgang, waar alle problemen zijn samengesmolten tot het ene vraagstuk van deze we reld: de dood. En terwijl de bomen vrij groeien, de dieren rondscharrelen op hun eigen aantal poten en ordeloos le ven tot hun dood toe, heeft de maatschappelijke orde de mensen al dood verklaard voordat zij gèstorven zijn. Hoe pijnlijk netjes! Gesprekstof Voor sommige mensen is het leven bij zonder moeilijk. Ze hebben dan ook zor gen. Ach, neen, lezer, niet van die domi nerende, wallen onder de ogen vormen de, vroege vergrijzing tweegbrengende zorgen, maar van die zorgen die er toe bij dragen, dat het leven geen vier- en ook geen driebaansweg meer is, maar een kronkelige eenbaans. Pseudozorgen, als u begrijpt wat ik bedoel. Zo ken ik een echtpaar u kent het niet dat er al' jaren van de vroege morgen tot de late avond, vrije zaterdag en zondag inbegrepen, over meiert, wat hun zoon (zes jaar) later wel worden moet. Hun gezichten staan daardoor altijd op een lage barometerstand want zy wil, dat-ie dokter, en hij wil, dat-ie advocaat wordt. Als ze mij als Salomo zouden la ten optreden, dan zou ik ze onder het oog brengen dat het kind alleraardigst knut selt en dat-ie dus later wel uitvinder of loodgieter zal worden. Maar ja, ze vra gen het mij niet. Verder ken ik een ander echtpaar u kent het ook niet dat, hoewel aan een heel ander probleem frutselend, voort durend op dezelfde lage barometerstand stónd. Ik zeg dus stond, omdat ze niet meer staan. Ze zijn er letterlijk bij gaan zitten en dat komt zo: Nadat de kinderen getrouwd en dus uit huis waren, zaten Piet en Loes elke avond tegenover elkaar aan tafel en ver orberden zwijgend het zo wel verdiende avondbrood. De maaltijd duurde een half uur zwijgen en dat is lang. En na de maal tijd greep Piet de krant en Loes haar brei werkje en ze zwegen lang verder. Totdat het televisieklokje luidde, ping, ping, ping, ping, en dan kónden ze alleen nog maar zwijgen. Dat ging zo een half jaar, een jaar, en toen, op een avond vond Piet een keurig beschreven papier naast zijn bord. Op dat papier stond: Menu, Kalfssoep, aardappeltjes, doperwtjes, niertjes, room- vla, het weer. Wa's dat? vroeg Piet en hij wees op het weer. Da's het tafelgesprek, antwoordde Loes droogjes. Die avond duurde de maaltijd een kwar tier langer. Piet en Loes spraken over het weer en de barometer steeg zichtbaar. Zelfs, ja, zelfs onder krant en breiwerkje viel nog een drupje regen en kwam zo nu en dan de zon door. De volgende dag stond er naast de rode kool, de varkenslapjes, en de rijstpudding: de rookgewoonten, en de daaropvolgende dag stond er naast het omeletje de verzuiling. Die avond werd zelfs de avondsluiting onderbroken. Ach, lieve, zwijgzame, lagebarometer- standlezer, is de menukaart-met-tafelge sprek niet dé oplossing voor een gezel lige, onderhoudende vierbaansweg voor twee? Goed, met het risico van een kib- belpartijtje zo nu en dan. Maar is verzoe- ninfrniet verrukkelijk? Lizzy Sara May Exclusief verkrijgbaar bij de kapper Baby. Een elfjarig Afrikaans meisje in Johannesburg heeft het leven geschon ken aan een zoon van vijf pond en een ons. Moeder en kind maken het goed na de normaal verlopen geboorte. Helicopters. De Britse regering heeft be kendgemaakt, dat zij bij de Italiaanse maatschappij Agusta-Bell een order heeft geplaatst voor vijftig lichte heli copters van het type Agusta-Bell 47-G. De helicopters zijn voor het Britse leger. Juwelen. Enkele bandieten hebben woens dagochtend een overval gepleegd op een bekende juwelierswinkel in het hartje van Londen. Prinses Margarethe van Zweden had in deze winkel vorige week haar verlovingsring gekocht. De rovers gingen er met ongeveer twintigduizend pond sterling f 200.000 aan juwelen vandoor. Ontploffing. Bij een ontploffing en een brand in een fabriek voor raketbrand stof bij de Amerikaanse stad Baltimore verloor een persoon het leven. Enkele anderen werden gewond. De brand was tot vijftien kilometer in de omtrek te zien. Verdwijning. Een Indonesische diplomaat, Latif Sjahrial, is het afgelopen weekein de met zijn gezin uit Wenen verdwenen. Sjahrial, verbonden aan de Indone sische legatie in Wenen, heeft geen ver klaring achtergelaten voor zijn plotselin ge vertrek. PTT-staking. De Engelse postambtenaren hebben voor vijftien april 'n 24-uursta- king uitgeroepen ter ondersteuning van hun looneisen. Ook hebben de bonden hun leden opdracht gegeven twee weken geen overwerk te doen en niet op zon dag te werken. Infiltranten. Bij een treffen tussen Paki staanse infiltranten en een Indische pa trouille ten noordoosten van Jammoe zijn woensdag drie Pakistani gedood. Aan Indische zijde vielen geen slacht offers. Uitwijzing. De Hongaarse regering heeft de Albanese handelsattaché Vasil Tasel- lari uitgewezen wegens „onwettige in menging in de binnenlandse aangelegen heden van de Hongaarse volksrepu bliek." Overval. Gemaskerde bandieten hebben woensdag een roofoverval gepleegd op een bank in een van de Londense voorste den. Na de deuren van het bankgebouw te hebben gesloten en het personeel te hebben samengedreven renden zij de ka mer van de directeur binnen. Toen deze op een alarmschei wilde drukken, scho ten zij hem neer, waardoor hij zwaar gewond werd. De bandieten ontsnapten zonder buit.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3