„Mutti, vertel nog eens over Adolf Hitler" Volgende maand zou hij 75 jaar oud zijn geworden Ze zullen het nooit snappen Kort geding over aan de ketting gelegd vliegtuig Bonn en Londen in beraad over het Rijnleger Beveiliging van de middenberm ook in België Hollandia wordt Soekarnapoera Ruby's advocaat naar huis gestuurd Nog geen licht in ongeluk in kamp Leopoldsburg Charterpiloot eist opheffing beslag Politieke crisis in Noord-Katanga DONDERDAG 19 MAART 1964 5 •- - - "T&tlenha Buitengewoon gewoon DAN PAS ZAL MEN U GELOVEN... OVER VROUWEN OVER HONDEN OVER BAARDEN OVER ZIJN MOEDER Museumdiefstal in Brussel zeer spoedig opgelost OVER DE JUSTITIE OVER DE POLITIE OVER DE ROOMS- KATHOLIEKE KERK OVER STALIN OVER POLEN EN RUSSEN NA DE OORLOG CONSTELLATION OP SCHIPHOL Aan de ketting Met de noorderzon Politieke bijsmaakjes GEKONTROLEEkü Vv -* Het is alléén Terlenka met het Terlenka eti ket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen vol doen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. BONN. Op 20 april van dit jaar zou het snorretje verkleurd zijn tot peper en zout en de scheve haarlok tot zilvergrijs. Of de rechterarm van de 75-jarige bij de verjaarsparade in Berlijn nog krachtig genoeg zou zijn om de hele tijd horizontaal in de richting noord-noordoost te wijzen, is de vraag. Maar wat zou de Baden- weilermarsch weerklonken hebben Het is immers het lievelingsnummer van de jarige. U en ik zouden dat feest niet hebben meegemaakt. Wij zouden in Polen hebben gewoond, Germaanse wortels in Slavische grond slaande. En de Polen zouden naar het hiernamaals zijn verhuisd. De jarige kon ze immers niet uitstaan? Welnu, hij wordt op 20 april 1964 niet 75 jaar. Er is iets tussengekomen in de meidagen van 1945. Hij moest zich nog haasten op de laatste vierkante meters duizendjarig rijk die hem restten te trouwen, vergif in te nemen en zich te laten verbranden. Maar omdat het toch 75 jaar geleden is dat hij voor het eerst schreeuwde, is het tijd voor een terugblik. Zoals het kinderboek uit de dertiger jaren zei: „Mutti, erzahl noch mal von Adolf Hitler". „Mutti's" taak wordt nu vervuld door de Goettingse historicus professor Percy E. Schramm. Hij heeft Hitiers „tafelgesprek ken", in de oorlog opgetekend door dr. Henry Pieker, gebundeld en voorzien van een lange „verhelderende verklaring". Ex cerpten van deze uitgave van het Seewald- verlag in Stuttgart zijn de afgelopen weken in „Der Spiegel" verschenen. Het doel van Der Spiegel: na achttien jaar is er afstand genoeg om niet langer te geloven aan de potsierlijke beschrijvingen „huisschilder, korporaal, opgeklommen dakloze, tapijten vreter" voor een man die bijna een einde aan de wereldbeschaving maakte. Die stelling zou er een geperverteerde succes-story van maken, een gigantische „practical sick joke". Maar er hebben hele Duitse volksstammen aan meegewerkt, generaals en artsen, ambassadeurs en rech ters. En het heeft een halve generatie, een paar honderd steden en 55 miljoen doden gekost, voordat de hygiëne zegevierde. Wie was, zo wilde Der Spiegel weten, die man Hitier nu werkelijk? Bij Schramm is men daarvoor aan het verkeerde adres. Want wat vraagt de Goet- tingse professor zich af? „Wat bezielde de man die zulke ontzettende, zulke schan delijke bevelen kon uitvaardigen en die nog meer afgrijselijks op zijn geweten zou hebben geladen, als hem niet de macht uit handen gereten was?" Reeds uit die vraag en Schrams benadering blijft onver minderd in deze keurige trant blijkt dat Schramm Hitler nooit zal begrijpen. Schramm blijkt de keurige Duitser, die zich zoiets niet kan voorstellen. Miljoenen van deze keurige, fatsoenlijke Duitsers zijn door hun falend voorstellingsvermo gen medeschuldig geworden. Zij konden het zich niet voorstellen toen het al ge beurde. En soms konden zij het zich nog niet voorstellen, wanneer zij er reeds aan meededen! Professor Schramm bijvoorbeeld heeft van 19431945 het oorlogsdagboek van het Zolang u het bewijs van betaling niet hebt getoond, zult u moeite hebben anderen te overtuigen van de (zeer) voordelige prijs van uw blauw kam- garen kostuum. U zoudt er zelf nog aan gaan twijfelen, dat u er bij SMIT VAN RIJSBERGEN toch inderdaad niet meer dan 152.— voor betaalde. mt Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 (t.o. Twentsche Bank) - Haarlem (Van onze correspondent) LONDEN De kosten van onderhoud van het Britse Rijnleger zijn een bron van moeilijkheden tussen Groot-Brittannië en West-Duitsland. Om te trachten een defini tieve oplossing te vinden heeft de West- duitse minister van Financiën dr. R. Dahl- grün in Londen besprekingen gevoerd met zijn Britse collega Maudling. De kwestie is nog niet geregeld, maar volgende maand zal de onder-minister van Financiën Boyd Carpenter naar Bonn vertrekken om de besprekingen voort te zetten. Het Rijnleger kost de Britse belasting betaler f 850,- miljoen per jaar in buiten landse valuta. Om Groot-Brittannië te hel pen en de druk op de betalingsbalans te verzachten heeft West-Duitsland op 1 juni 1962 erin toegestemd tot 31 maart 1964 ruim één miljard gulden te besteden voor aankopen van Britse militaire en indus triële goederen. Van dit bedrag is tot op heden driekwart besteed en na afloop van het contract is nog geen nieuwe regeling getroffen. De Westduitsers zijn evenwel bereid het hunne te doen om de Britten te helpen, al zal het nog wel enige tijd duren eer overeenstemming wordt bereikt. Oberkommando der Wehrmacht gevoerd. Bezigheid waarbij men ten hoogste inkt vlekken aan de vingers kreeg. Schramm vertelt verder dat hij Hitier nooit heeft gesproken. Hij heeft er twee keer in een hoekje bij mogen zitten toen de Führer zijn generaals toesprak en zegt: „Ik kon hem bij die gelegenheid nauwkeurig be studeren". Schramms onbegrip van Hitier de historicus doet nota bene vrijwillig afstand van enigerlei psychologische ver klaring komt voort uit de uitzonderlijk heid die hij aan Hitier toekent. Leest men echter Hitiers dinerconversa tie dan komt de Füher daaruit te voor schijn als eep buitengewoon gewone man. Ongewoon aan hem zijn slechts zijn wils kracht, zijn fabuleus geheugen, zijn ijver. Voor de rest is hij hoewel hij niet drinkt de bittertafelaar bij uitstek. Zijn eerder genoemde goede eigenschappen ma ken hem tot dat zeldzaam fenomeen: de bittertafelaar in actie en later de bitter tafelaar aan de macht. Had hij maar ge dronken, was hij maar eerder getrouwd: hij zou slechts zijn vrouw hebben gesla gen als hij te laat voor het eten thuis kwam. Wat hij in plaats daarvan gedaan heeft weten we. Hoe uitzonderlijk gewoon het was, dat hij erbij te vertellen had, blijkt uit de volgende citaten. Zij konden van menige, en niet alleen Duitse, bittertafel komen. Ze werden opgetekend aan de tafelronde van de Wolfsschanze, het „Führerhauptkwartier" in Oost-Pruisen. Ten overstaan van de Duitse generaals, pooiers, aristocraten en vette burgerman nen, die daar zijn „wolfsmaaltijden" deel den, zei Adolf Hitler: „Dat een man als ik nog trouwen kan, geloof ik niet. Hij heeft zich een ideaal beeld geschapen: van de ene het figuur, van de andere het haar, van de derde/ de ogen, van de vierde de geest. Zom schepsel bestaat natuurlijk niet.eigen lijk is er niets mooiers dan een jong ding op te voeden. Een meisje van 18, 20 jaar is nog zo buigzaam als was. Ik ben dierenliefhebber en vooral van honden houd ik veel. Maar met een bok ser bijvoorbeeld kan ik geen innerlijke verhouding hebben. Sommige gezichten met baard geven prachtige karakterkoppen. Maar in het algemeen is een gezicht zonder baard beter herkenbaar. Een heel kleine vrouw. Maar zij heeft het Duitse volk, om het zo maar eens (Van onze correspondent) BRUSSEL Dinsdag is er wederom een diefstal gepleegd in een Belgisch museum. Deze was niet zo opzienbarend als het wegnemen van Rubens' „Negerkoppen" uit het museum voor Schone Kunsten te Brussel enige weken geleden. Ditmaal ging het om een kleine tekening van on geveer 500,- waarde, die werd vermist uit het museum Smidt van Gelder aan de Belgiëlei te Antwerpen. Men had echter een signalement van de vermoedelijke dief en de Antwerpse poli tie, die zoals de politie in de meeste Europese havensteden over een goede vreemdelingen-afdeling beschikt, heeft hem reeds enige uren later in het zee manshuis aan de Falconrui kunnen arres teren. Hij bleek een Amerikaan die gis teren van Rotterdam uit naar de Verenig de Staten zou vertrekken. In zijn koffers werden enige sieraden, horloges en ook een nieuwe verrekijker gevonden, waar van men veronderstelt dat zij eveneens van diefstal afkomstig zijn. In ieder geval heeft men hem voorlopig opgesloten. Enkele dagen geleden had een journa list de museumdirectie aangetoond hoe makkelijk uit het museum gestolen kan worden. BRUSSEL Men zal ook in België proe ven gaan nemen met een middenbermbe veiliging. Op de autosnelweg van Brussel naar Oostende, is men bij Aalter bezig een metalen band tussen de rijbanen te monteren. Er is twee keer driehonderd meter aangebracht en elders op dezelfde weg zal men 'n beveiliging van zeshonderd meter aan één stuk aanbrengen. Mocht deze wijdte voldoen dan zal men zo spoe dig mogelijk de gehele weg met band voor zien. Deskundigen hebben reeds verscheide ne malen bezoeken aan Nederland ge bracht om de mogelijkheden en de toepas singen van deze middenbermbeveiligingen te bestuderen. uit te drukken, een grote zoon geschon ken. Geen verstandig mens begrijpt iets van de rechtstheorieën, die de juristen bij elkaar gedacht hebben Na tien jaar tuchthuis is een mens toch voor de volksgemeenschap verloren. Zo'n kerel kan men beter in een con centratiekamp stoppen of maar meteen afmaken. Wij moeten (in het bezette oosten) hele provincies van 500 kilometer lang met een paar mensen besturen. Uiteraard zal bij de politie het pistool daar nogal los moeten zitten. De mannen van de partij zullen daar wel voor zorgen. In mijn jeugd stond ik op het stand punt: dynamiet. Maar nu moet men het zover zien te brengen dat op de kansel alleen maar getikten staan en voor hen slechts oude wijven zitten. De gezonde jeugd is bij onsChristus was een Ariër. Maar Paulus heeft zijn leer ge bruikt om de onderwereld te mobilise ren en een soort vóór-bolsjewisme te organiseren Helaas is de Evangeli sche kerk geen tegenstander van for maat voor het Vaticaan. Op de diplo maten-ontvangst waren de nuntius en de bisschop zo prachtig gekleed dat de rooms-katholieke kerk waardig ver tegenwoordigd was. Maar de protes tantse vertegenwoordigers hadden vuile kragen en smerige pakken aan. Op zijn manier een geniale kerel. OVER DE BRITTEN De Britten zijn superieur aan de Duitsers door hun zelfbewustzijn. Zij zijn onbeschaamd zonder voorbeeld. Daarom bewonder ik ze. Wij hebben nog veel van hen te leren. Hun heersende klasse vormt een prachtige keuze van mensenmateriaal. OVER DE NEDERLANDERS Die moeten allemaal naar het oosten, het worden leden van het rijk. OVER DE ZWITSERS Die kunnen we alleen als herbergiers gebruiken. OVER DE AMERIKANEN Als er een tweede front komt, moeten zij hun „Militargirls" maar eerst sturen. Die kunnen dan bij ons nog wat leren. OVER ZIJN EIGEN KUNSTZIN Als de eerste wereldoorlog niet ge komen zou zijn, zou ik zeker architect, misschien ja waarschijnlijk zelfs een van de eerste architecten, zo niet de eerste architect van Duitsland geweest zijn. Niet vaccineren, niet wassen. Schnaps moeten ze hebben en tabak zoveel als ze willen. Eigenlijk zouden ze alleen een tekentaal moeten leren. En over de radio alleen muziek dat maakt ze werk lustig. Tandartsen hebben ze ook niet nodig. De Duitsers moeten in paleizen en prachtige nederzettingen wonen. Apart van de lokale bevolking, zodat we die zondag bombarderen kunnen. Hun ste den mogen smerig zijn. Als een of ande re idioot daar een verbod op de verkoop van voorbehoedmiddelen uitvaardigt, schiet ik hem eigenhandig overhoop. De lokale bevolking moet niet toenemen. Men zou de handel in voorbehoedmidde len juist moeten animeren. Maar daar voor zou men eigenlijk Joden in de arm moeten nemen. En scholen hebben ze ook niet nodig: ten hoogste om de ver keerstekens te leren." DJAKARTA (AFP/Reuter) Het Indo nesische persbureau Antara heeft meege deeld, dat de hoofdstad van voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea West-Irian voortaan Soekarnapoera zal heten. Hollan dia werd na de overdracht op 1 mei 1963 van Nieuw-Guinea aan Indonesië omge doopt in Kotabaroe. Met ingang van 1 mei wordt de nieuwe naam gevoerd. DALLAS (Reuter) De „Dallas Mor ning News" meldt, dat de advocaat Mei vin Belli door de zuster van Jack Ruby is afgezegd als diens voornaamste verde diger. Mevrouw Eva Grant, de zuster van Ruby, schreef woensdag aan Belli dat diens diensten niet langer op prijs worden gesteld. Mevrouw Grand heeft gezegd dat Ruby en zijn familie ontevreden zijn over de manier waarop Belli hem had verdedigd BRUSSEL De Belgische minister van Defensie Segers heeft gisteren de leden van de Kamercommissie van landsverde diging op de hoogte gebracht van de stand van het onderzoek naar oorzaak en om standigheden van het ongeluk in het kamp van Leopoldubrg, die aan drie soldaten hel leven heeft gekost. Enige leden van dia commissie hebben zich na afloop van da bijeenkomst laten ontvallen dat zij nog niel veel wijzer zijn geworden. Negen van de elf soldaten, die nog in het militaire hospitaal van Brussel wer den behandeld voor de gevolgen van hel ongeval met de rookbom zijn voor een maand met ziekteverlof gegaan. Over hel verlof van de tiende zal nog worden ba slist. De elfde, voor wiens leven tot nu toa werd gevreesd en die daarom nog niet van Beverlo naar Brussel was overgebracht, maakt het aanzienlijk beter. Zoveel bete* dat hij sedert gisteren ook te Brussel ver pleegd wordt. PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM Een op Schiphol aan de ketting gelegd vliegtuig vormde gistermiddag de inzet van een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, tussen de eigenaar van het vliegtuig, de Brits-Oostenrijkse oud-oor logsvlieger van de Poolse luchtmacht M. Kozubski, en het in Wenen gevestigde charteriuchtvaartmaatschappijtje Aero- Transport, waarvan Kozubski met zijn twee en later drie vliegtuigen de drijvende kracht was. In november '63 had Aero-Transport het contract met Kozubski opgezegd; er wa ren grote schulden ontstaan en de vlieger was in opspraak geraakt vanwege een door hem uitgevoerd wapentransport van Sofia naar Jemen, en zijn arrestatie in Oosten rijk in verband met het niet-doen van aan gifte inzake invoerrechten. Aero-Transport eist van Kozubski, dat hij de schulden zal betalen die de maat schappij onder zijn beheer heeft gemaakt. Samen met een bedrag 48.000, dat Ko zubski contractueel jaarlijks aan Aero- Transport moet betalen in ruil voor het recht tot exploitatie voor eigen rekening, gaat het om een bedrag van ongeveer 300.000- Toen Kozubski geen aanstalten maakte dit geld te betalen, Het Aero-Transport op 17 februari beslag leggen op Kozubski's Constellation, die zich toen op Schiphol be vond. In het kort geding eiste Kozubski nu opheffing van dit beslag, bij monde van mr. J. C. Lankhof uit Amsterdam. Aero- Transport, vertegenwoordigd door mr. A. F. de Savornin Lohman uit Rotterdam, vroeg handhaving van het beslag. De pleidooien werden gevoerd in aan wezigheid van de heer Kozubski en de Oostenrijkse advocaten van beide partijen. De president van de rechtbank zal vol gende week woensdag uitspraak doen. Een civiele procedure tussen de partijen is in middels in voorbereiding. Mr. de Savornin Lohman, optredend voor Aero-Transport, gaf een beeld van de rechtsverhouding tussen zijn cliënt en Kozubski. Deze laatste, zo zei hij, trad op voor eigen rekening en risico. Hij had het bedrijf in feite overgenomen, nadat zijn eigen charterbedrijf in Engeland in 1961 failliet was gegaan. Aero-Transport was slechts een juridische fa?ade, een pa pieren lichaam. Kozubski is een uitstekend vlieger, maar geen zakenman, zei mr. Lohman. Vorig jaar ontstond een tekort aan liquide mid delen, mede door de aankoop van een der de vliegtuig door Kozubski. Tot de groot ste crediteuren behoren Aviolanda Neder land, waar Kozubski zijn reparaties liet verrichten, en Shell-Oostenrijk, voor gele verde benzine. Aero-Transport kan deze schulden niet betalen. De vliegtuigen zijn het eigendom van Kozubski. Mr. Lohman achtte het be slag op het toestel op Schiphol gerecht vaardigd, omdat Kozubski anders waar schijnlijk met de noorderzon zou vertrek ken om bv. in Kongo of Zuid-Amerika op nieuw een soortgelijk spelletje te beginnen. Een tweede toestel van Kozubski is in Oostenrijk aan de ketting gelegd door de douane. Om Kozubski voor deze laatste affaire op vrije voeten te krijgen, heeft Aero-Transport vorig jaar een miljoen shilling betaald. Mr. Lankhof, pleitend namens de vlie ger, betwistte dat Kozubski de maat schappij in eigen beheer voerde en opper machtig was. Kozubski wenst de schulden niet te betalen. In tegendeel, hij beschul digt Aero-Transport van een aantal wan prestaties, waaronder de opzegging van het contract, en eist hiervoor schadever goeding. Er zit in deze kwestie een dikke politie ke vinger in de pap, zei mr. Lankhof. Door het vervoer van de „politieke lading" naar Jemen, een kwestie die in de Oostenrijkse pers aan de orde is gesteld, voelden de aandeelhouders van Aero-Transport zich politiek in opspraak gebracht. In verband hiermee wilde men Kozubski kwijt, aldus mr. Lankhof. Men heeft hem brodeloos ge maakt. Aero-Transport is intussen bezig zich op te lossen in één grote organisatie van klei ne Oostenrijkse luchtvaartmaatschappijen, zei mr. Lankhof. Hierbij zou een kwalijke rol tegen Kozubski zijn gespeeld door de oud-Luftwaffe-vlieger Konscheg, een mid delmatige piloot met machtige politieke vrienden, die volgens mr. Lankhof waar schijnlijk de douane-kwestie tegen Ko zubski heeft uitgelokt. Mr. Lankhof vroeg opheffing van het be slag, mede omdat het toestel, dat op Schip hol in de open lucht staat, snel in waarde achteruit zou gaan. ELISABETHSTAD (AFP) Premier Jason Sendwe van Noord-Katanga en zijn provinciale regering zijn zondag afgezet op een buitengewone zitting van het pro vinciale parlement. Het besluit werd met een overweldigende meerderheid genomen. Sendwe is de leider van de Baloebakat- stam, die in Katanga 600.000 leden telt. Tot opvolger werd gekozen de voorzitter en oprichter van de PPC Kongolese Progressieve Partij Noembi, die een geheel nieuwe regering zal samenstellen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5