Keelpijn beter een CANON in de hand Canon 1 1 V 1 'UITGAAN IN HAARLEM— I Prof. Cranpré Moliere en dr. Rietveld ereleden van de B.N.A. Nederlandse Muziekdagen Programma over en rond Huygens 1 Vannacht t.v.-opname in Carré van Sammy Davis' one-manshow neem VRIJDAG 20 MAART 1964 13 Sjoukje Dijkstra kiest muziek van Guus Jansen Stereo-uitzendingen via Hilversum II voor perfekte films CINE CANONET 8 W nabeschouwingen Een engel komt naar Babyion MUZIEK JAZZ TONEEL AMATEURTONEEL CABARET VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN Damshuizer De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma DE 80-JARIGE prof. ir. M. J. Granpré Molière en de 75-jarige architect dr. G. Th. Rietveld zijn in de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam ge- inslalleerd als ereleden van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.). De voorzitter van de B.N.A.ir. H. Lammers, verrichtte de officiële installatie door het overhandigen van de oorkonden. VOOR DE PLECHTIGHEID hield ir. W. van Tijen een inleiding over het werk en de verdiensten van de ere-leden. In zijn rede betrok hij tevens de overleden archi tect Benjamin Merkeibach, „omdat pas de drieledigheid Rietveld, Molière, Merkei bach in staat is om helder te tonen wat een architect behoort na te streven en wat hij kan bereiken". Tegen dr. Rietveld zei hij onder meer: „Niemand is zo vast als u zijn eigen weg gegaan. U heeft nooit een vinger uitgestoken om u zelf op de voorgrond te plaatsen. U is een van de zeer weinigen die dit nooit nodig heeft ge had. Kort voor de oorlog heeft men uw werken als vakverrotting durven betitelen. Het heeft u niet gedeerd. Nu wordt uw betekenis terecht algemeen erkend, maar u blijft dezelfde." TEGEN PROF. GRANPRé zei hij on der meer: „Ik geloof dat er sinds 30 jaar nauwelijks een architectuurdiscussie in Ne derland wordt gehouden, waarin uw naam niet wordt genoemd. U heeft de discipline en de bescheidenheid verlangd om van be staande waarden grondig kennis te nemen vóór men architect tracht te zijn vanuit ongecontroleerde gevoelens en vage eigen theorieën. De spreker bracht vervolgens hulde aan Benjamin Merkeibach „die het aandurfde alle esthetiek los te laten en al leen te denken aan zon en licht en kin deren en groen en spelen en huisvrouwen en aan de was en alleen daaraan vorm geven." De spreker vatte hun individuele betekenis samen in de woorden „Rietveld de pure artiest, Molière de hartstochtelij ke denker, Merkeibach de sociaal gerich te mens." PROF. GRANPRé sprak een rede uit on der de titel „Het nieuwe Voorjaar en de nieuwe jeugd." Hij zei: „Wij leven in een tijd waarin het accent minder ligt op het zijn dan op de wording en noodzakelijk ook op de verwording." Hij wees op de zelfgenoegzaamheid der naties en de zelf' voldaanheid der standen in de maatschap pij, de zelfverheffing van het westen, de zelfverheerlijking van de kunstenaar en in het algemeen de zelfgenoegzaamheid van de eigen tijd. „Wel is er als reactie de roep om verbroedering der volkeren, maar ook in deze jonge beweging steken luste loosheid en onverschilligheid af en toe de kop op. In deze verwarde situatie heeft de jeugd in het algemeen gekozen voor wat ik zou willen noemen het instinctivisme. En hoewel het instinct het vuur en het licht van ons leven is, de persoon schept zij niet," aldus de hoogleraar, die vervolg de met: „De weg naar de natuur gaat, voor ons mensen, door de kunst. En er is geen kunst zonder een intellectuele uit spraak van het verstand." Prof. Granpré sprak de hoop uit „dat de onbevangen heid van de jeugd haar een oordeel des harten zal leren kennen, waar ons ratio nele en rationalistische beleid te kort schiet en dat het de jeugd gegeven zal zijn uit te stijgen boven de dubbelhartigheid waar in de wereld is gevangen." Hij spoorde de ouderen aan de jeugd te helpen in het verzet tegen „De verslaving aan het modernisme en de verschijnselen van de dag." Hij besloot zijn rede met een uit spraak over kunst: „Zij is eenvoudig maar vraagt twee uiteenliggende eigenschappen namelijk de verwondering van de jeugd en de ervaring van de volwassenheid. Haar programma is eveneens eenvoudig: geef inwoning aan de mens." DR. RIETVELD sprak zijn waardering uit „voor de moed van de B.N.A. om de keus op hem te laten vallen." Hij wees op het belang van de invloed van vrije kunsten op de architectuur. „Voor een een heid tussen die twee is het nog te vroeg, maar beide werken aan hetzelfde doel: de beleving van de eigen tijd," aldus de ar chitect. Hij eindigde zijn korte rede met de hoop uit te spreken dat de toekomsti ge architecten het soms moeilijk te onder scheiden verschil zullen kunnen aantonen tussen gezonde eigentijdse bouwkunst en geperfectioneerde bouwkunde. Uit de vier in opdracht van de gemeente Amsterdam voor haar gecomponeerde mu ziekstukken voor een kür heeft Sjoukje Dijkstra de muziek van Guus Jansen ge kozen. De blonde Amstelveense is zeer in haar schik met deze nieuwe muziek, die naar haar oordeel bijzonder geschikt is voor een demonstratiekür. Sjoukje is dan ook zeker van plan de muziek hiervoor te gaan gebruiken. De Stichting Nederlandse Muziekbelan- gen organiseert van 5 tot 11 mei enige concerten te Amsterdam onder de titel „Nederlandse Muziekdagen". Hieraan werken o.a. mee het Concert gebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, het Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes, het Collegium Musicum Amstelodamense onder leiding van Toon Vranken en veel vooraanstaan de uitvoerende kunstenaars. Ook de Ne derlandse Radio Unie, de omroepvereni gingen, de televisie en de Stichting Done- mus zullen eigen bijdragen leveren. De opzet van de „Nederlandse Muziek dagen" is allereerst een overzicht te geven van wat de Nederlandse componisten in de afgelopen vijf jaren gecomponeerd heb ben. Drie jaar geleden werden de „Neder landse Muziekdagen" voor het eerst in Maastricht gegeven. Helios, de Vereniging der Studenten in de Nederlandse letteren aan de univer siteit van Amsterdam, gaat dit jaar, even als in 1962 en 1963, een grote zeventiende eeuwse schrijver in een passende omge ving tot leven wekken. Bij het samenstellen van het programma met werk van en over de betreffende schrijver en met muziek en dans streeft de vereniging ernaar een klimaat te schep pen waarbinnen het ontstaan van grote 17de eeuwse werken voorstelbaar wordt, Als centrale figuur voor diit jaar in Con- stantijn Huygens gekozen, zoals in 1962 P. C. Hooft en in 1963 Breero. De studentenvereniging gaat twee op voeringen geven, één besloten voorstelling voor de neerlandici in het Frans Hals museum in Haarlem en één open bare voorstelling in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam, in het ka> der van de Kunstmaand Amsterdam. Van 12.00 tot 16.15 uur verzorgt de AVRO op zondag 22 maart een stereofo- nische uitzending van de dan in het Con certgebouw te Amsterdam onder leiding van Eugen Jochum te geven uitvoering van Bachs „Matth us Passion". Weliswaar beschikt de AVRO tot 1 mei over de voor stereofonische uitzendingen geschikt ge maakte zender Hilversum I, doch de ste reofonische apparatuur van deze zender kan worden overgeschakeld op de zender Hilversum 11. Dit zal, mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van de K.R.O. en de N.C.R.V., op 22 maart voor de eerdergenoemde uitzending voor het eerst gebeuren. Voor de tweede maal zal de stereofoni sche apparatuur van de zender Hilversum I op de zender Hilversum II worden over geschakeld op donderdag 2 april, wanneer de AVRO van 20.05 tot 22.30 uur de luiste raars in een stereofonische uitzending de eerste uitvoering in Nederland van de door de in 1944 overleden Italiaanse componist Riccardo Zandonai gecomponeerde opera „Giulietta e Romeo" presenteert. Dit uit 1921 daterende werk, waarvoor het libretto naar William Shakespeares drama werd geschreven door Arturo Rossato, wordt uit gevoerd onder leiding van Fulvio Vernizzi. Beide uitzendingen kunnen de luisteraars via kanaal 33 ontvangen. Ter vermijding van misverstand zij medegedeeld, dat al leen de hoofd-f.m.-zender te Lopik voorlo pig met de stereo-faciliteiten is uitgerust, zodat op de diverse f.m.-steunzenders het programma monoraal zal worden gege ven. Wat de monorale uitzending betreft, kan worden opgemerkt, dat deze niet on der de stereofonische uitzending te lijden heeft, zodat zij, die naar de eenkanalige uitzending luisteren, toch het volledige klankspectrum kunnen ontvangen. Claude Lorrain. Aeneas en Dido in Carthago, een schilderij van Claude Lor rain is voor 800.000 D.M. door de „Kunst- halle" in Hamburg aangekocht. Daarvoor kon het museum over 500.000 D.M. uit eigen middelen en van een stichting in Hamburg beschikken, alsmede over de 300.000 D.M. die het parlement van Ham burg uit de opbrengst van de lotto heeft toegekend. Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY - DEN HAAG voor f495,- biedt Canon U een vol automatische filmcamera, meteen ragscherpe zoom lens van 10 tot 25 mm f 1.6, diafragma- aanwij zing in de parallaxvrije reflexzoeker, CdS belich tingsmeter, een zeer com pacte en revolutionaire bouw. En uw fotohande- taar vertelt u gaarne nog veel meer over de en de andere Canon camera's met wereldrepu tatie. In tegenstelling met hun oud-testamen- tische gewaden (en was dat een grapje van de regisseur? gedeeltelijk in over eenstemming met hun hoofddeksels) wa ren de figuren van het toneelspel „Een engel komt naar Babyion," dat gister avond zo'n anderhalf uur het beeldscherm vulde, duidelijk figuren van deze tijd. Dit dan met uitzondering van de door God ge zonden figuren een engel en een engel van een meisje wier gelukzaligheid en zuiverheid trouwens zelden in de geschie denis van de mens werd geëvenaard. Wie angst had, dat hij zich bij deze moderne legende, geschreven rondom de figuur van de Babylonische dictator Nebukad- nezar, zou vervelen, moet wel tot een an der inzicht zijn gekomen tijdens het volgen van dit spel, geschreven door de bekende Zwitser Friedrich Diirenmatt. Voorzover deze er niet in slaagde het verhaal met originele dan wel wat gezochte vondsten gaande te houden, bleven in ieder geval IN EEN OPVALLEND geruit jasje over een wijd-openstaand overhemd is Sammy Davis op het regenachtige Schiphol aangekomen om zijn eerste bezoek aan ons land te brengen. Een kleine tweeduizend mensen zullen hem vannacht in Theater Carré twee uur lang kunnen zien en horen; overig Nederland zal moeten wachten tot 11 april als de AVRO een filmband van deze show op de televisieschermen brengt. ,,'T IS FIJN om hier te zijn," waren de eerste woorden van de 37-jarige show man, terwijl hij voorzichtig zijn bamboe wandelstokje met gouden knop goede vrienden als Frank Sinatra of Yves Mon- tand mogen dat stokje wel eens éven aan raken voor zich op tafel legde. Het is 't zinnetje dat hij ongetwijfeld overal zegt zoals hij ook overal nonchalant met zijn gouden sigarettenaansteker zal spelen en gekke grimassen trekt want hij wil best weten dat hij Amerika's lelijkste artiest is. Wat de veelzijdige entertainer, zanger, tapdanser en drummer vannacht zal bren gen blijft nog een verrassing. „De mensen in Nederland hebben mij nog nooit gezien en ik kom mij dus als het ware voorstel len. Daarom ben ik van plan om het beste uit mijn repertoire te geven. Officieel duurt mijn one man-show anderhalf uur, maar het zal wel twee uur worden. De televisie uitzending mag maar 60 minuten zijn dus dan moet er maar wat in de beeldband worden geknipt." EEN DAG OF TIEN geleden maakte Sammy Davis een televisieshow voor de B.B.C. Van Londen vloog hij naar Parijs waar hij woensdag een reeks van negen voorstellingen in Olympia beëindigde. „Nee, ik pas mijn shows niet aan het land aan. Als een beroemd Frans artiest ïh *ii Amerika optreedt en zich daar gedraagt als een imitatie-Amerikaan verliest hij zijn bekoring. Ik zal mij tonen zoals ik wer kelijk ben." Sammy Davis die als zoon van een ar tiest al op zijn vijfde jaar voor de film camera stond heeft onder meer bekend heid gekregen door zijn rol in Porgy en Bess. WERKT HIJ liever in een filmstudio of in een theater? „Ik vind alles fijn. Het is voor een artiest trouwens een nood zaak om alles te doen: film, theater, nacht clubs, radio, grammofoonplaten, televisie. Maar ik doe het allemaal even graag. Ik heb geen voorkeur." Vandaag zal Sammy een korte repetitie houden in Carré met het 26 musici tellende Belgische orkest van Francis Bay, dat on der leiding komt van Davis eigen dirigent, George Rhodes. Tegen de avond moet hij het toneel vrijmaken voor „Sound of Mu sic", waarna hij om middernacht weer te rugkomt. Zondagmorgen vliegt hij terug naar Amerika. „IN HET vliegtuig heb ik zoëven Bert Haanstra ontmoet en ik heb hem beloofd zijn film „Alleman" te gaan zien. Mis schien doe ik dat .zaterdag. Maar zondag morgen moet ik beslist weg want ik ver lang naar mijn vrouw en beide kinderen. Vrjjdag 20 maart, Concertgebouw, 20.15 u.: Achtste Concert serie VHet Radio Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo. M.m.v. Annette de la Bije (so praan), Wilhelmine Matthès (alt), het Groot Omroepkoor. Programma: Sym fonie nr. 2 van Mahler. Zondag 22 maart, Ned. Herv. kerk „De Hoeksteen", Santpoort-Zuid, 14.30 u.: De „Johannes Passion" van J. S. Bach door het Haarlems Kamerkoor en het Haarlems Kamerorkest o.l.v. Piet Halse- ma. Solisten: Tineke van Raalte (so praan). Meta Bourgonjen (alt), Paul Ha- meleers (tenor, evangelist), Wim van Gerven (tenor, aria's), Cor Beek (bas, Christuspartij), Jan Hulsbos (bas, aria's), Piet van Buren (bas, kleine partijen), Klaas Bolt (orgel), Jene Meilof (klave cimbel), Bob van Marken (cello). Maandag 23 en dinsdag 24 maart, Con certgebouw, 19.30 u.: De „Matthaus Pas sion" van J. S. Bach door het Christelijk Oratorium Vereniging o.l.v. George Ro bert, het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de koorschool van de Kathe drale Basiliek, o.l.v. J. Valkestijn. So listen: Heieen Verkley (sopraan), Roos Boelsma (alt), Arjan Blanken (tenor, evangelist), Arie de Rijk (bas, Christus partij), Frans Müller (tenor, aria's), Her man Schey (bas, aria's), Otto Ottens (bas, kleine partijen), Piet Lentz (viola da gamba), Piet Kee (orgel). Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 22 maart: Tele- mann. Tot en met 29 maart: Ravel. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-23.30 u. klas siek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Bach; zaterdag: Mozart; zondag: Beet hoven; maandag: Tsjaikowsky; dinsdag: diversen; woensdag: Handel; donderdag: opera. Zondag 22 maart, Sociëteit Ekestos, Sta tionsplein 2, 20 u.: Het kwintet „The Stablemates" o.l.v. Martin Verlinden. Bezetting: Martin Verlinden (piano), Benny Engels (bas), Rolf zur Mühlen (bas), Wim van Dam (tenorsax), Wim Minnaar (trompet en flügelhorn). Vrjjdag 20 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Kiss me Kate" van S. en B. Spewack. Muziek van Cole Porter. Bewerking Seth Gaaikema. Regie: L. Steckel. M.m.v. Lia Dorana, Robert de Vries, Annet Nieuwenhuyzen, Donald Jones, John Lanting, Pieter Lutz, Adolf Rijkens, Jo Visscher jr. e.v.a. Zaterdag 21 en zondag 22 maart, Stads schouwburg, 20 u.: Toneelgroep Ensem ble met „Robert en Bertram in comp." van H. Heyermans. Regie: Jan Retèl. M.m.v. Ton van Duinhoven, Johnny Kraaykamp, Lou Steenbergen, Chris Baay, Tom van Beek, Liselotte Beek- meyer, Carla Dura. Maandag 23 en dinsdag 24 maart, Stads schouwburg, 20 u.s De Nieuwe Comedie met „De heer van Pourceaugnac". (Alge mene Nederlandse Grafische Bond). Woensdag 25 mrt.. Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Theater met „Mag ik met u meespelen?" van Marcel Achard. Re gie: Ton Lensink. M.m.v. Shireen Stroo ker, Jan Gorissen, Piet Kamerman, Joop Koesmaat en Jan Kieboom. Donderdag 26 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging De Proveniers met „Suja - Suja Zeeman". Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreyer en Ronnie Potsdammer. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 u.: ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 uur af. Dinsdag 24 maart Frans Halsmuseum, 20 u.: prof. dr. G. C. van Niftrik: „Is er nog plaats voor de mens als individualiteit?" Laatste in de serie van drie voordrach ten. Woensdag 25 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: mevrouw dr. M. RéveszAlexan der: Italiaanse schilderkunst. Laatste in de serie van drie voordrachten. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet, tentoonstel ling van Perzische miniaturen. Tot 19 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103 Interscholair Jeugdtournooi: tentoonstelling van tekeningen, foto's en produkten van handwerken en handen arbeid. Geopend dagelijks van 9-13 u., 14-17 u.; woensdag en vrijdag ook van 20-22 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 22 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Frieda Holle man. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)"schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en jnet 19de eeuw. Fossielen, hlst. natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 10-17 uur, de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van werken van Co Westerik. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot en met 19 april. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, zon- eri feestdagen van 14 17 uur. Tot 10 mei: tentoonstelling „Pas sie en verrijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg, (Overveen): Tentoonstelling van werken van Dirk Breed. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Tot 31 maart. .Kunstzaal Barteijoris", Barteljorisstraat no. 32: Tentoonstelling van werken van Charles J. Kemper. Geopend: maandag van 13 tot 18 u.; dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 u. Tot en met 28 maart. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Wandelgangen Stadsschouwburg: Ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag ex poseert de etser Dirk Harting zijn wer ken in de wandelgangen en bovenfoyer. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen oo werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. De Keukenhof, Lisse: Openluchttentoon stelling van voorj aars- en zomerbloe men. Geopend van 8 uur tot zonsonder gang. Van 26 maart af. Hildebrandzaal, Smedestraat: zon- en feestdagen dansen van 20-23 uur. Orkest: The Sunbeams. Leiding: R. van de Berg. Haarlemse Kegelbond, Tempeliersstraat Iedere middag, behalve zon- en feestda gen, vrij kegelen van 14 tot 18 uur op geautomatiseerde banen. Vrijdag 20 maart, Nutsgebouw, Lange Veerstraat, 20.15 u.: dr. H. Bruch voor de Nederlandse Genealogische Vereni ging over „De graven van Holland". Vrjjdag 20 maart, Brinkmann, Grote Markt 20 u.: dr. P. A. Hoogenkamp voor de vereniging tot bevordering der homeo pathie over „Migraine". Vrijdag 20 maart, Hildebrandzaal, Smede straat, 20 u.: Feestelijkheden rondom 45- jarig bestaan der C.P.N. Vrijdag 20 maart, gebouw Irene, Elswouts- laan, 20 u.: ds. G. Meynen over „God en het lijden" voor de N.C.V.B.-Overveen. Zaterdag 21 maart, De Princehof, Over- veen, 20 u.: Dansavond van „El Cid" m.m.v. The Valiants en Bob Zwitser. Zaterdag 21 maart, Minerva Theater, 14.30 u.: Nederlandse Jeugdgemeenschap met film „Jungle Cat". Annette de la Bije (zie fpto) treedt vanavond met het R.Ph.O. op in de tweede Symfonie van Mahler. Naast haar zou optreden Annie Delorie. Deze is echter ziek geworden. Haar plaats wordt ingenomen door Wil helmine Matthès. Wilhelmine Matthès werd geboren te Utrecht en begon haar opleiding aan het Utrechts Conservatorium onder leiding van prof. Hendrik Andriessen. Zij vol tooide haar zangstudie bij mevrouw Noordewier-Reddingius en bij Jeanne van Rosière. Reeds als lid van het enige beroepskoor van de Neder landse Radio Unie trok zii zo sterk de aandacht, dat zij in het kader van concerten van dit koor herhaaldelijk soli te zingen kreeg. Zo zong zij bij voorbeeld in het Holland Festival 1955 bij de uitvoering van de Derde Symfonie van Mahler onder leiding van Paul van Kempen. In het Hol land Festival 1957 trad zij eveneens als soliste op bij een concert door het Radio Philharmonisch Orkest te Utrecht. Daarnaast ontwikkelde zij een steeds grotere activiteit als ora torium-zangeres. Ook als liederen- zangeres oogstte zij reeds opvallende successen, niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland, met name in Duitsland. Maandag 23 maart, Teylers Museum, 20 u prof. dr. V. J. Koningsberger over „De biochemische grondslagen van 't leven' Maandag 23 maart, Chr. Militair Tehuis, Jansstraat, 19.30 u.: J. D. J. Postma over de Groninger Kustvaart („De Groninger Eendracht"). Maandag 23 maart, Ged. Oude Gracht, 20 u.: A. Borstlap over „Eerlijkheid in de reclame" voor de N.C.V.B.-Haarlem- Centrum. Woensdag, 25 maart, Concertgebouw, 20 u. B. Baanen over „Lugano, Dolomieten en Engadin" voor de Ned. Reisvereniging afd. Haarlem» Vrijdag 27 mrt., Brinkmann, Grote Markt, 20 u.: „Zeven eeuwen Spaarnestad" door Jan Hoeben. Onderwerp: „Op en om Sant". zijn dialogen, vervuld van wijsheden en fijne spot, ons boeien. Daarmede slaagde hij er zeker in de mens van vandaag, in velerlei verschijningsvorm, neer te zetten in al zijn beperktheid en kleinheid, zonder diezelfde mens, of hij nu een bankier, een arbeider, een koning, een lichte vrouw, een theoloog, een agent of een beul is, geheel te ontluisteren. Dit satirische karakter zo goed mogelijk aan de kijker over te dragen, was de be langrijkste opgave van regisseur Frans 't Hoen en de vele spelers, die erin' stonden. Dat zulks niet geheel lukte, moeten wij toeschrijven aan de bekende moeilijkhe den, die steeds rijzen, wanneer er voor een t.v.-spel acteurs geëngageerd moeten worden; voorts dat sommige akteurs en ook Paula Petri die het hemelse meisj» Kurrubi speelde zich duidelijk in een soort van kerstspel waanden, dat naar al oude traditie smachtende blikken en een wat huilerig, onecht toontje vereist. Aan die misvatting ontkwam b.v. ook niet Erik Schneider, die de moeilijke taak had, de rol van de koning te realiseren. In die ten onrechte gekweekte sfeer van het brave kerstspel was in ieder geval Johan Wal- hain als de engel Gods een uitzonderlijke verschijning, een niet alledaagse engel zouden wij bijna zeggen. Een engel in mensengedaante, zijn ingenieus gemaakt vleugelpaar ten spijt. En gelukkig waren er enige acteurs, die de lichte spot, de satire wel goed aanvoelden. Van hen moeten wij noemen André van den Heu vel, die bijzonder knap de meester-bede- laar en filosoof Akki uitbeeldde; voort» Peter Aryans als een plechtstatige beul, hunkerend naar vlees en de klassieken, en Lex Goudsmit, die onder de helm van een Londense bobby, fijn gestalte gaf aan de plichtsgetrouwe, maar ook zeer menselij ke politie-agent. Ook Hetty Verhoogt, Henk Schaer en Rob Milton vertolkten op be- verdigende wijze de hun toegewezen rol len. In de lange rij van toneelstukken, die de t.v. ons in de laatste jaren bracht, bood dit knap geconstrueerde en nog knapper geschreven stuk een welkome afwisseling: een levenswijs lesje, met de glimlach di» hoort bij de satire. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn, gevarieerd programma. 12.00 Ange lus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Country and Western Express. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensem ble met vocaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Karakteristiek, een pro gramma van weinig woorden en veel mu ziek. 15.30 Reisbureau Musica: muziek uit vele landen. 15.50 Grammofoonmuziek voor de kinderen. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek met commentaar. 16.40 Licht instrumentaal trio. 17.00 Leiding ge ven,'lezing. lTRTUcfite grammbfoónmu- ziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette: lichte muziek en grammofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Populaire klassieken: radiokamerorkest en soliste. 20.30 De laatste zaak van Com missaris Middlebury, detective-hoorspeL 21.40 Bric a brac, cabaret. 22.00 Buur manskrant. 22.20 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: gods dienstig gesprek. 23.10 Nieuwe klassiek» grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.2S Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van d» voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.30 Wegwijs, tips voor trip» en vakanties. 8.40 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Loon naar werken, politiek praat je. 9.10 Voor-r(ot)onde, licht programma. VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, lezing 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nieuw». 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teen agers. 14.10 Uitlaat, programma voor twin tigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Leer ons nieuw» woorden spreken, toespraak. 16.00 Matinee op de vrije zaterdag: Brabants orkest en solist: moderne en klassieke muziek. (In de pauze: 17.00-17.20 Boekbespreking). 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Licht» grammofoonmuziek. 18.30 Muziekkiosk: nieuwsflitsen uit de wereld van de licht» muziek. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Radioraad: vragenbeantwoording. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompe titie. 20.55 Socialistisch commentaar. 21.10 De Ramblers Bandshow: licht program ma. 21.50 Nieuws. 22.00 Het Eurosongfes tival. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 11.00-11.25 Schooltelevisie: Engel» spelenderwijs. AVRO: 19.30 Rooster. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 (AVRO)Televizier. 20.45 Licht orkest en solist. 21.00 Richard Boone Theater, T.V.-film. 21.50 Voor de vuist weg. NTS: 23.10-23.15 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweed» net (kanaal 27). VARA: 20.20 Muzikaal programma. 20.35 Documentaire film over de Paardenfokke rij in Finland. 21.00 Wat kan me gebeu renlicht programma. 21.50-22.40 Car- toontje, Amerikaanse T.V.-film. VOOR ZATERDAG NCRV: 15.00 Alles draait om Moeder, TV-film. 15.25 Filatelistisch allerlei. 15.45 Walt Disney-films. NTS: 16.00 Grand Na tional (Eurovisie). NCRV: 16.25 Memo. 16.35 Dier in 't vizier. 17.00-17.45 Voor d» jeugd- 19.30 Barend de beer. 19.35 Lassie, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weerover zicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Stiefbeen en zoon, TV-spel. 21.15 Hoe bestaat 't: De Trampoline: populair wetenschappelijk programma 21.45 Dagsluiting. NTS: 21.55 Journaal. 22.00-23.30 Eurovisie: Internatio nale Eurovisie Songfestival 1964 te Kopen hagen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13