West-Duitsland weigert graanprijs te verlagen ELISABETH BAS 29ct Beëindiging vaart op West-Irian drukte resultaat van KPM Niet koken ...en toch een prachtig witte was "PARAAT" WERELDNIEUWS I^Van dag tot dag\ Plan Mansholt getorpedeerd het beste! Congres-commissie vindt Amerikaanse lasten te groot Franco in contact met Don Juan BANK Belastingrestitutie en verkoop schepen waren meevallerstjes Perschef verlaat het Witte Huis Vijf vrouwen in de jury voor kolonel Wennerstroem Zuid-Afrika loopt weg uit de gezondheidsraad Raket weigert, nog geen Laserproef Expeditie in Peru is nu gered ^Praatótoel (Op de VRIJDAG 20 MAART 1964 Onze melangeur gaf u geniet ervan! Sparen op een spaarrekening 31/2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Bel de N.H.M. eens om inlichtingen. Cri Stellweg s Met de paasdagen naar TRESLONG - HILLEGOM Res.: 02520-5347 Diner - cabaret - dansant 18.50 p. c. GROOT BAL Het Nederlandse instituut voor de pu blieke opinie heeft de moed gehad een enigszins subtiele kwestie in zijn enquête te betrekken, namelijk de vraag of „men" de voorkeur geeft aan een Nederlands ko ninkrijk of aan een republiek. Ofschoon we leven in een tijd van openhartige en eerlijke behandeling van belangrijke vraagstukken, geeft deze informatie toch een onbehaaglijk gevoel. Men krijgt na melijk de gewaarwording, dat hier ge raakt wordt aan een onderwerp dat niet eenvoudig kan worden afgedaan met het aftellen van minderheid en voor ja of nee, maar dat een informatie aan de orde wordt gesteld die zorgvuldi ger, consciëntieuzer en voorzichtiger zou moeten worden voorbereid. De keus tussen koninkrijk en republiek is een geheel an dere dan die tussen politieke nuances van het regeringsapparaat, of tussen politieke beleidsdoelen. Het is een keus die onmid dellijk verbonden is met de gedachte aan een burgerstrijd, om nog niet van een bur geroorlog te gewagen. Wij hebben in Ne derland (nog) geen republikeinse partij en het is de vraag hoe een dergelijke partij zou worden ontvangen, zo zij zou wor den geformeerd: de democratische eis tot vrijheid van meningsuiting en politieke formatie zou in dit vraagstuk wel eens ontoereikend kunnen blijken, in ieder ge val, niet toereikend genoeg zijn om iedere democraat de overtuiging te geven dat zij ook in dit geval onverminderd zou moeten worden gehandhaafd. Men kan het eenvoudig zo stellen dat de toelating en eerbiediging van bijvoorbeeld de C.P.N. in ons staatsbestel het uiterste van democratische bereidheid demon streert, en daaraan vastknopen dat binnen dat uiterste alles moet worden aanvaard dat de bestaande orde en wet als richt snoeren eerbiedigt. Maar is het streven naar een republiek in overeenstemming met de bestaande orde? Het is nogal geen kleinigheid, zeker niet in Nederlandse om standigheden, openlijk en als partij te stre^ ven naar afschaffing van ons Koninklijk Huis en het vorstelijk staatshoofd. Maar de uitslag van de opiniepeiling is in dat opzicht allerminst geruststellend! Twaalf percent van de ondervraagde mannen geeft onomwonden de voorkeur aan een republiek. De vrouwen brachten het slechts tot vijf percent, maar met alle respect voor de emancipatie! de mannen zijn in dit opzicht zeker represen tatiever om méér dan een reden. Van die twaalf percent waren de meeste republi keinen te vinden in de C.P.N., de P.S.p. en de Boerenpartij, namelijk 22 percent, maar in de VVD bijvoorbeeld zaten 13 percent republikeinse geesten, in de KVP 0 percent en in de P.v.d.A. 8 percent, ter wijl de protestantse groep 4 percent ople verde. De republikeinse instelling is dus niet een extremisme zonder meer. Het is een evolutionair aandoend verschijnsel, en het komt voornamelijk voort uit onbehagen over de bestaande toestand, geworteld in het besef dat het koningschap niet past in moderne ontwikkelingen en ten dode is op geschreven. Dat is een ernstige en belangrijke con statering, al berust zij volgens de NIPO- cijfers vooralsnog op een kleine minder heid. Een vermindering van prestige en aanzien van het vorstenhuis is er niet uit af te lezen, maar wel een vermindering van waardering voor de instelling van het koningschap in het algemeen. Daartegen is niets te ondernemen het is een voort schrijdende bewustwording van moderner, rationeler opvattingen. Een bestrijding daarvan zal op den duur slechts een snel lere ontwikkeling bevorderen. Zo gaat het altijd met de denkbeelden van „de ver lichting," of men het er persoonlijk mee •ens is of niet. BONN. De Duitse Bondsregering weigert de Duitse graanprijs voorlopig te verlagen en heeft daarmee het plan- Mansholt getorpedeerd. Dit plan voor zag in een nivellering van de E.E.G.- graanprijzen op 1 juli 1964. Deze voor Duitsland benedenwaartse nivellering zou de Duitse boerenstand een prijs verlaging van 15 percent gaan kosten. Nu in feite de Duitse verkiezingscam pagne voor 1965 al is geopend, durft meerderheid Uee.n D',itse partij zich de woede der Duitse boeren op de hals te halen, die sterker in aantal dan in moderne land bouwmethodes zijn. Dit heeft bondskanselier Erhard gisteren in de Bondsdag genoopt tot de verklaring dat de graanprijzen niet omlaag gaan en dat hij de E.E.G.-partners ook geen ver laging kan toezeggen wanneer het econo misch jaar 1964-'65 zal zijn afgelopen. Hij wilde zich niet vastleggen op de eis van de landbouwdeskundigen van de partijen, dat die graanprijs-verlaging pas in 1970 in Duitsland zou ingaan. Maar hij zei wel dat de bondsregering geen regeling zal aan vaarden die „de belangen van de Duitse boeren zou schaden." Erhard schijnt nog zijn best te hebben gedaan om de schade te beperken. Hij wilde dit debat liever uit de weg gaan en probeerde de landbouwdeskundigen der partijen ervan te overtuigen dat hij, om bij de onderhandelingen in Brussel zoveel mogelijk de vrije hand te hebben, zich niet wilde vastleggen. Hij zei ook, dat hij slechts kon beloven een voor Duitsland zo gunstig mogelijke regeling uit het vuur te slepen. Maar het hielp niet: over hun schouders naar de plattelandskiezers starend, eisten De Indonesische communistische partij heeft gekozen voor Peking. De grootstel communistische partij in landen buiten het communistische blok zij telt zo'n twee en een half miljoen leden heeft een be slissing genomen die niet zal nalaten in Azië en Afrika indruk te maken. Zij heeft het revisionistische communis- j mp van Kroesjtsjev onomwonden afgewe zen en zich geschaard achter het revolu tionair communisme van Mao Tse-Toeng. Van wellicht nog meer betekenis dan de! keuze zelf is het moment waarop zij is gedaan en de wijze waarop zij wereldkun dig is gemaakt. In april gaan de Europese communisten I in Boedapest met elkaar van gedachten wisselen over de mogelijkheid de ideolo- de partij-politici dit debat, dat een spaak in het wiel dreigt te steken van een drin gend nodige oplossing in de Europese landbouwpolitek. Zo heeft het rijkste land van de E.E.G. na het carnavalsnum mer met de Nederlandse eieren opnieuw geweigerd een offer te brengen op het al taar van de Europese eenwording, die hier altijd naar de geest, maar meestal niet via de portemonnee wordt beleden. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten moeten proberen hun strijdkrach ten in het buitenland te verminderen en aandringen op betere exportmogelijkhe den. Dat heeft de economische commissie van het Congres in een rapport over het tekort op de handelsbalans meegedeeld. Ook al zijn er politieke redenen om gro te Amerikaanse militaire contingenten in het buitenland te houden, toch, aldus het rapport, is de defensie-inspanning van de landen waar deze troepen gelegerd zijn, duidelijk onvoldoende. De Verenigde Staten moeten al het mo gelijke doen om een wijziging te brengen in dergelijke dingen als „de zeer protec tionistische agrarische beleid van de E.E.G.," aldus het rapport. (Van onze correspondent) PARIJS In Madrid wordt het langdu rige onderhoud, dat generaal Franco maandag in het geheim met de vertegen woordiger van de troonpretendent Don Juan heeft gevoerd, de meest positieve bij drage genoemd die tot dusver aan de op lossing van de opvolgingskwestie werd ge leverd. Na het gesprek op het Prado begaf de gische breuk in de communistische wereld boodschapper, graaf Peman, zich onmid te lijmen. Als een zwarte schaduw zal dellijk naar Don Juan om hem in kennis t te stellen van de voornemens van het daar de stellingneming van de Indonesische gpaanse staatshoofd. Men neemt in Ma partijgenoten aanwezig zijn. De breuk met (jrid aan dat generaal Franco de laatste Moskou is bovendien vrijwel onherroepe^ lijk. De Indonesiërs hebben namelijk met een al hun grieven tegen de politiek van de Sovjet-Unie gelucht. Er wordt en pas sant even opgemerkt, dat de Russen te kort schieten in hun hulp aan de revolutionaire bewegingen in Azië, Afrika en Zuid-Ameri- ka. Het voorbeeld van de Indonesische com munisten kan de inleiding zijn voor de keuze van de zijde van Peking van vele Aziatische en Afrikaanse communistische partijen. hand wil leggen aan de consolidatie van de staatsorganen die hij heeft ingesteld, om daarna de monarchie te restaureren. Wie zich daarna op de herstelde Spaanse troon zal mogen installeren is officieel nog altijd 'n geheim. Doch alle politieke waar nemers in de Spaanse hoofdstad, zo meldt de Madrileense correspondent van Le Mon de, zijn het er wel over eens dat het uit voerige beraad van deze week de defi nitieve overwinning heeft bezegeld van Don Juan ten koste van de ambities van de Carlistische pretendent, prinses Irenes verloofde prins Hugues de Bourbon-Parma die zich in Nederland Don Carlos laat noe men. deNHM biedt méér aar spaarders NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ De beëindiging van de vaart op West- Irian en de omstandigheid, dat tijdens de langdurige onderhandelingen een aantal schepen gaande moest worden gehouden, hebben de bedrijfsresultaten over 1963 van de n.v. Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij gedrukt. Hoewel het jedrijfsresultaat aanzienlijk minder gun stig is dan dat van 1962, sluit blijkens iet jaarverslag de exploitatierekening over 1963 niettemin met een voordelig saldo van 9,5 (v.j. 10,4) miljoen. Dit ledrag werd verantwoord ten bate van de winst- en verliesrekening. De K.P.M. reeft namelijk geopteerd voor de rege- ing, die in 1960 door het ministerie van Financiën werd getroffen met betrekking tot de belastingheffing van het Neder- andse bedrijfsleven in Indonesië, uit roofde waarvan de jaren 1953 tot en met 1959 als één (gecombineerd) boekjaar werden behandeld. Dit resulteerde in 1963 tot een restitutie van in die periode betaalde vennootschaps belasting, welk bedrag ten bate van de exploitatierekening is verantwoord. Mede hierdoor verminderde de latente belasting verplichting, waardoor van de reserve di verse verplichtingen een bedrag vrijviel, dat goeddeels werd gebruikt voor afschrij ving op de post deelnemingen. Voor de te betalen belastingen is ruim voldoende re serve aanwezig ter dekking van nog te verwachten belastingaanslagen. Zoals ge meld, wordt een onveranderd dividend van acht percent voorgesteld De bate uit interest is toegenomen van 2,1 miljoen tot 2,6 miljoen. Het resul taat van deelnemingen daalde van 3,7 miljoen tot 3,3 miljoen. Op verkochte schepen werd een boekwinst verantwoord van 376.871, op verkochte etablissementen van 759.975. Op de vloot werd afgeschre ven 13,3 (v.j. 13,1) miljoen. Hiervan werd 11,5 miljoen geboekt als afschrij ving op de kostprijs van de vloot, en werd 1,8 miljoen toegevoegd aan de reserve vlootvernieuwing. Ter verdeling is een winstsaldo van 3,53 miljoen (onveran derd). Het geplaatste kapitaal bleef onver anderd 38,88 miljoen. Per ultimo 1963 bestond de vloot uit 39 schepen, metende 161.124 brt., waarvan de bouwprijs bedraagt 252,5 miljoen. STOCKHOLM AP) Een jury („namd") van negen leden, onder wie vijf vrouwen, is gekozen voor het grootste spionageproces dat ooit in Zweden is ge houden. Het betreft de zaak van de mees terspion voor de Sovjet-Unie, kolonel Stig Wennerstroem. Het proces zal op 10 april beginnen. De uitspraak zal vermoedelijk tegen eind mei worden gedaan. Dit betekent dat de zaak Wennerstroem zal zijn afgewerkt voor het bezoek van premier Kroesjtsjev, die eind juni in Zweden wordt verwacht. GENèVE (AFP) De algemene verga dering van de Wereldgezondheidsorganisa tie WHO heeft donderdag in Genève met 66 tegen 23 stemmen en zes onthou dingen besloten, de statuten van de orga nisatie zo te wijzigen, dat Zuid-Afrika kan worden uitgestoten. De ontwerpresolutie was door een groep Afrikaanse landen in gediend. CAPE KENNEDY (AP) Een „explo- rer"-kunstmaan, die van Cape Kennedy af is gelanceerd voor wetenschappelijke doeleinden, is niet in de berekende baan om de aarde gekomen. De derde trap van de raket haperde. Pierre Salinger WASHINGTON (Reuter/AFP) Presi dent Johnson heeft het ontslag aanvaard van de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, en diens assistent, Andrew Hatcher. Naar verluidt wil Salinger zich als Democratisch kandidaat voor de Se naat verkiesbaar stellen. Salinger zal worden opgevolgd door George Reedy, die de laatste dertien ja ren met de huidige president heeft sa mengiewerkt. „Ik heb deze beslissing geno men om persoonlijke redenen, die ik la ter bekend zal maken", zo zei de aftreden de woordvoerder van het Witte Huis. President Johnson liet weten dat hij het heengaan van Salinger „met groot leed wezen" heeft aanvaard. Salinger is de derde functionaris van de staf van wijlen president Kennedy op het Witte Huis die onder Johnson heengaat. Voor hem vertrokken de speciale advi seurs Ted Sorensen en Arthur Schlesinger, De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft een bericht dat ook hij zou aftreden ontkend. „Ik ben helemaal niet van plan om af te treden. Tussen de president en mij is hierover geen woord gevallen", aldus Rusk. Blijkens de geconsolideerde winst- en ver liesrekening, dus inclusief de Nederlandse Tank- en Paketvaart Maatschappij, en de Hollandse Vrachtvaart Maatschappij, had de exploitatierekening een voordelig saldo van 14 15,1) miljoen. Een voortdurende stijging van de exploi tatie-uitgaven bleef waarneembaar. Deze kon slechts in beperkte mate door hogere vrachttarieven worden gecompenseerd. Dat het bedrijfsresultaat door de kostenstijging tenslotte weinig werd beïnvloed, hield ver band met het feit dat de maatregelen die bezuiniging beogen, in 1963 belangrijke vruchten hebben afgeworpen. Overeenstemming werd bereikt inzake de verkoop van zeven motorschepen. De oplevering aan kopers vond nog niet plaats in 1963. Terzake van de verkoop van drie van deze schepen werd tegen het eind van 1963 overeenstemming bereikt met Indone sische gegadigden. Deze schepen zijn in middels in 1964 opgeleverd. Het door deze onderhandelingen ontstane contact met In donesië heeft aan het eind van 1963 tevens geleid tot hervatting van de vaart op In donesische havens en tot verkoop op ter mijn van nog vier motorschepen. Achttien schepen van de K.P.M. vinden emplooi in de lijndiensten der Koninklijke Java- China-Paketvaartlijnen n.v. Ontbijt met bet Britse volk Het hotel is groot, er kunnen honder den mensen in liggen, zitten en eten. Het hotel is mooi bovendien, het heeft iets ele gants. De plafonds zijn laag en van rood en wit stucwerk, er staan pilaartjes on der. De deuren naar de gemeenschappe lijke zalen zijn alle van boven gebogen, vol glanzende ruitjes en rood verfwerk en overal schittert oogverblindend het koper. Daartoe is een in groen gestoken manne tje iedere dag die de werkweek geeft in de weer met zachte lapjes en flesjes. Het hotel wemelt voorts van talloze andere mannetjes, groen zowel als zwart, die al len bij de minste beweging die een gast maakt, aanvangen te glimlachen en te tjilpen. Wie goed luistert kan het tjilpen verstaan. Het zegt: Please Madam, there you are Sir en thank you. Dit laatste wordt in het gebruik teruggebracht tot een sierlijk naar boven ombuigend: Kjoé? Goed, U begrijpt dus, dit is een Lou dens hotel en een keurig hotel. Des mor gens kunt u me (per lift) zien afdalen van kamer 426 naar de ground. Ik wandel naar één der licht gebogen glazen deuren in de hall en nader daarmee de eetzaal: rood pluche met crème bloemen op de vloer, hagelwitte tafeltjes daarop uitgezaaid, blin kend zeer oud zilver erop, zacht branden de lampen, smaakvolle boeketten. Ter stond stormt nu een geweldig heer aan, met rode snor, in rok, witte krakende borst, zwart strikje. Hij glimlacht. Hij tjilpt crescendo. Please Madam? En kapt met een hoffelijk geheven hand mij een weg door het glanzend witte, flonkerende woud van tafels. Wij blijven ten slotte bij één ervan staan. Hij glimlacht. Noodt met de hand. Please? De stoel wordt achteruit geschoven. Ik laat me erin. Kjoe? Nu slaat hij met elegant gebaar een servet uiteen en dekt mij ermee toe. Glimlacht. Kjoe? Haalt de breakfastkaart. Please? Glim lacht. Buigt licht. Kjoe? En schrijdt dan heen, een zwart gerokte, roodbesnorde ge weldenaarIk blijf verbluft achter, ter wijl door een ander, minder geweldig, smaller besnord, zwart heer het ontbijt van vier gangen voor mij wordt bereid, kijk ik rond. Om mij heen zit het Britse volk. Het leest, het zzvijgt, het eet. Het schenkt thee uit de zilveren pot in de porseleinen kop en schenkt er uit een an dere pot melk bij, zolang totdat een vloei stof is ontstaan die me in kleur herinnert aan mijn baby's in tijden van darmstoor nissen. Het Britse volk knabbelt bedacht zaam aan kleine, ronde deegbolletjes, rolls genaamd. Het hakt in een blauwe brij, porridge geheten. Het brengt lepels vol ge stoofde pruimen onder de besnorde lip, snijdt hele, in de oven gebakken tomaten in stukjes, kauwt aandachtig op plakken goudbruine braadworst, drinkt tomate- sap. Een rustig, keurig volk met magen van beton maakt zich gereed een nieuwe dag in de ogen te zien; in serene stilte, in een welverzorgde omgeving. En omdat er op dit gezegende eiland weinig begrip bestaat voor aan continentale eetgewoon ten verslaafden, bedekt ook géén fatsoen- delijk boterhammetje, geen plakje kaas of berliner mijn bordje.dien ook ik n&ij op te vullen met braadworst, gebakken spek, gebakken eieren, gloeiende tomaten en slappe plakjes toast. Aldus vast opge stopt, als nimmer thuis na een ontbijt, verlaat ik na een uur, langs Kjoe Gd Mornn fluisterende, zacht glimlachende zwartjassen, door de van glas- en koper werk glanzende draaideur, dit hotel, voor mijn nieuwe dag, mij bezorgd afvragend, wat de volgende maaltijden zullen bren gen. LIMA (Peru) (AP) Een uitgeputte ex peditie van wegenbouwkundigen is, na een week lang aanvallen van Peruviaanse In dianen in het dal van de Amazone te heb ben afgeslagen, in veiligheid gebracht door militairen met een speciale opleiding voor oerwoudoperaties. Bij de aanvallen van de indianen is een ingenieur om het leven gekomen en wer den er twee gewond. De reddingsploeg van vijftig man heeft de ingesloten expeditie woensdag bereikt, waarop de indianen zon der verder te vechten in het oerwoud ver dwenen. De militairen brengen de wegenbouwers naar de rivier de Yavari, waar een bewa pende boot op hen wacht. De terugtocht naar de beschaafde wereld zal twee of drie dagen duren. De expeditie bestond uit dertig wegen bouwkundigen en onderzoekers en een acht man tellende gewapend escorte. De ongere geldheden begonnen, toen de expeditie acht dagen geleden op een indiaans dorp stuitte. 2de paasdag f 3.50 entree. Tijdens diner en bal: muziek v. d. Heeft en Freddy Hull, m.m.v. WLLY ALBERTI, MILLY SCOTT, BUENO DE MESQUITA 3 Auto. De Russische oorlogsinvaliden krij gen dit jaar van de overheid gratis een vierpersoons autootje, een Zaporozjet. Elke tien jaar zal men het kunnen in ruilen voor een nieuwe. Reïncarnatie. De Dalai Lama van Tibet heeft een zevenjarige jongen uit Sikkim officieel verklaard tot de reincamatie van de hoofdlama van het klooster Tses- joling bij de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Zeegat vegen. Mijnenvegers van de marine zullen in drie weken tijds het Friesche Zeegat tussen Schiermonnikoog en Ameland mijnenvrij gaan maken. Daar liggen nog akoestische en magnetische mijnen uit de tweede wereldoorlog. Zij worden nu weggehaald op verzoek van het reddingwezen en de inpolderaars van de Lauwerszee. Advertentie Er zijn heel wat huisvrouwen die de grote witte was niet koken. Vaak zijn ze in het bezit van een wasmachine, die zij vullen met water uit boiler of geiser. Wie aan zo'n wasmethode de voorkeur geeft, maakt natuurlijk ook aanspraak op een prachtig witte was. En dat kan Maar het komt dan vooral aan op de keuze van het juiste wasmiddel. HET aangewezen wasmiddel voor deze groep huisvrouwen is er een dat ook voor de huisvrouwen die de was wel koken een vertrouwde klank heeft OMO. OMO is namelijk speciaal zo samen gesteld, dat het ook bij lagere temperaturen een prachtig witte was geeft. Juist daarom ver heugt OMO zich ook in een overweldigende aanhéftig van huisvrouwen die hun was niet koken. Werken. 10.000 van de 17.000 werkne mers van de Italiaanse schrijfmachine- fabriek „Olivetti" gaan met ingang van 1 april zes weken slechts drie dagen per week werken. De maatschappij zegt tot deze maatregel over te moeten gaan door de huidige toestand op de kantoor- machinemarkt, de internationale con currentie en de hoge kosten. Spoorwegen. Vijftig mensen werden licht gewond, toen op het station van Hanno ver donderdagavond een locomotief op 'n stilstaande trein inreed. Zeven gewon den moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Bejaard. In Sivas in Midden-Turkije, ia donderdag een 169-jarige vrouw overle den. Zij laat zeven zoons, negen doch ters en 87 kleinkinderen na. Samenwerking. De Sovjet-Unie en Kongo hebben een overeenkomst gesloten voor culturele en wetenschappelijke samen werking. Staking. In de paasperiode zullen bijna achthonderd stewards en ste wardessen van de Franse luchtvaart maatschappij Air France staken uit pro test tegen de afwijzing van hun eis om een loonsverhoging van vijf percent. Noodweer. Tornados en krachtige winden hebben Texas vanmorgen vroeg getrof fen en een schade aangericht van 500.000 dollar in Baytown, terwijl in Nederland een dozijn of meer mensen gewond wer den. Beide steden liggen aan de kust. Huwelijk, 't Huwelijk tussen prinses Mar- garetha van Zweden en de Britse zaken man John Ambler zal dertig juni wor den gesloten in het koninklijke zomerpa leis Solliden op het eiland Oland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3