Nederlands elftal zal wel defensief voor de dag komen tegen de Belgen Haarlem moet noodgedwongen linksbinnen Bons missen Handicap is dat oefenwedstrijden oranje geen meer speelt Daan Schrijvers beschouwt „Antwerpen' als zijn eerste echte interlandwedstrijd Hillegom wellicht gehandicapt „Als ik er nou eens hard tegenaan ga De opstellingen ZATERDAG 21 MAART 1964 11 EDO wacht nog met samenstelling voorhoede Hoe zal het Kruiver zondagmiddag vergaan? Wordt hij onder de voet gelopen, zoals op de foto hierboven, of komt hij als winnaar tevoorschijn uit het duel met doelman Nicolay (foto linksonder)? Hoe het ook zij, de blonde Feijenoorder krijgt het oef re van gemakkelijk tegen de massieve Belgische defensie. Amateurs halen zondag in fris Iedereen schrok Speciale taak Jan Dassen Semi-profs A mateurs HANDBAL HOCKEY WIELRENNEN (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal gaat weer de trip naar Antwerpen maken, vroeger een ge beurtenis, waarover dagen van tevoren werd gesproken; een bron van gespreksstof en voor de Vlaamse middenstand een bron van commercie. De Antwerpse hoteliers hadden het in die dagen moeilyk. Telden zij de eer van het land alleen dan hoopten zij op een zege van de Rode Duivels toen nog waarlijk Duivels telden ze alleen de frankskes dan trokken ze bijna een overwinning van de oranje-mannen uit de radio-kast, waarin opgewonden reporters de hel van Deurne beschreven. Een zege van het Nederlands elftal bracht de kostbare Hollandse duiten aan het rollen. Want voor het legioen was Antwerpen dè plaats van vermaak. De Euromarkt en het Euro voetbal hebben de situatie grondig gewijzigd. BelgiëNederland is natuurlijk altijd nog wel een wedstrijd, waaraan men de nodige aandacht besteedt en die ook nog wel trekt, maar hij heeft de schittering en het (helle-)vuur van vroeger verloren. Ook de welgedane kasteleins in de staminees kijken niet meer uit naar het Nederlandse legioen. Ze zien liever een beslissingswedstrijd voor de Europa-cup. Veel voetbal liefhebbers trouwens ook. De marktwaarde van BelgiëNederland is gedaald door de toppers van het Europese voetbal. Maar toch Toch blijft de belangstelling voor het zo geheten duel van de Lage Lander* Wat brengt Nederland ervan terecht na het échec tegen de Luxemburgers? Doet Schwartz er wel wijs aan zoveel Feijenoor- ders te kiezen, terwijl de Rotterdamse club beslist niet in vorm is? Offert de bonds- ooach de jeugdige Verdonk vorig jaar nog een amateurtje niet op het altaar van een kortstondig succesje? Wordt het weer verdedigen geblazen, zoals de laatste keer in het stadion van de FC Antwerp? En wat doen de Belgen? Ze hebben dit voetbaljaar grote successen geboekt zoals een zege op Frankrijk en Spanje, beide in uitwedstrijden. De befaamde Belgische voetballeider Van den Stook heeft nu een paar wijzigingen in het team moeten aanbrengen en elke wijzi ging is beslist geen verbetering. Zo moet men afwachten af Plaskie het in de achter hoede wel aan kan tegen de rusteloze en keiharde Piet Kruiver. Er zijn dus toch nogal wat vragen ge bleven en dat geeft ook deze interland weer een speculatief karakter. Schwartz is zoals men weet een groot voorstander van het 4-2-4-systeem. Het is hem vaak ver weten, vooral dat hij de nadruk legt op defensie. Maar zegt hij: „met dit systeem is er toch ook goed voetbal mogelijk. Kijk naar Brazilië, kijk naar Anderlecht". Welja, kan men opmerken, daar noemt hij enkele beste teams, waarin men over goede spelers voor het systeem beschikt. Nederland heeft die niet. 30IT8H00 Een grote handicap voor Schwartz is ongetwijfeld, dat het Nederlands elftal geen oefenwedstrijden meer speelt. Het elftal krijgt daardoor nooit een homogeen karakter. Het blijft altijd een vraagteken, hoe de formatie het er afbrengt. Wat dat betreft komt er van de zijde van de clubs geen medewerking. Daar is men terecht misschien bang voor blessures. En de clubs hebben grote sommen neergelegd voor hun topspelers. De Belgen hebben daarbij het voordeel, dat de kern van de ploeg elke week op BELGIE NICOLAY (Standard) HEYLENS (Anderlecht) PLASKIE (Anderlecht) HANON (Anderlecht) RASKIN (Beerschot) JURION (Anderlecht) CORNELIS) (Anderlecht) CLAESSEN (Standard) VAN HIMST (Anderlecht) VANDENBERG (Union) PUIS (Anderlecht) Scheidsrechter HOWLEY (Engeland) VERDONK (PSV) NUNINGA (GVAV) KRUIVER (Feijenoord) BERGHOLTZ (Feijenoord) MULLER (Ajax) VAN WISSEN (PSV) VELDHOEN (Feijenoord) KRAAY (Feijenoord) SCHRIJVERS (DWS) HAAK (Feijenoord) PIETERS GRAAFLAND (Feijenoord) NEDERLAND nieuw met elkaar optrekt in Anderlecht. Misschien daarom ook heeft Schwartz zijn keus maar laten vallen op een flink aantal Feijenoord-spelers. Zij kennen elkaar ten minste. En de bondscoach gaat van het standpunt uit, dat de Rotterdammers bui ten de competitie beter en vrijer kunnen •pelen, omdat zij daar niet als Feijenoor- ders met extra-inzet bestreden worden. Hoe dan ook, iedere voetballiefhebber aal toch wel met enige spanning het resul taat tegemoet zien. De Hel van Deurne heeft al vaak verrassende dingen gebracht; monsteroverwinningen van het Nederlands elftal, maar even goed een flink pak slaag voor oranje. In ieder geval is wel zeker, dat de Belgen technisch beter geschoold en onderlegd in de arena verschijnen. Neder land zal het hoofdzakelijk van stug voetbal moeten hebben. Twee speltypes tegenover elkaar. Dat geeft altijd spanningen. Als het maar in goede banen blijft. In ieder geval hopen we dat er sfeer is in Deurne. Daar ontbrak het de laatste jaren nogal eens aan. eaaï Twee uur voor de derby der lage landen tussen België en Nederland (dus om klok slag een uur) beginnen EDO en Haarlem aan hun plaatselijke ontmoeting. Bij niet al te veel onderbrekingen kan de trouwe „oranjeklant", zij het misschien enkele mi nuten te laat, nog lange tijd aan het radio apparaat gekluisterd zitten. EDO leed eer der in het seizoen op het Haarlem-veld een smadelijke nederlaag (60) De roodzwar ten, die zondag als gastheren optreden, wachten tot even voor het aanvangssigxaal met de bekendmaking van hun voorste linie. EDO's elftalcommissie weet tot op heden nog niet of Peters wel of niet beschikbaar is. In de achterhoede schoof Koene een plaats naar voren. De herstelde Berends draagt rugnummer drie; Krooder, die vo rige week een brok graniet in de defensie betekende, behoudt de stoppersplaats. Haarlem moet noodgedwongen „zijn" linksbinnen Bons missen: de donkerblonde „roodbroek" heeft een voorlopige schorsing te pakken; een uitvloeisel van de vorige week gedane „poging tot trappen" in de wedstrijd tegen Leeuwarden. Hoe lang zijn straf uitvalt, blijft nog een onbeantwoorde vraag. De kleine, felle Van den Berg speelt nu linksbinnen. Voor het overige verschijnt Haarlem met de vertrouwde namen binnen de krijtlijnen. Voor het amateurvoetbal is zondag een inhaalprogramma vastgesteld en daarbij komen vrijwel alle tweedeklassers uit het Haarlemse district in het veld. Alleen Schoten is vrijaf. Vooral de streekontmoe- ting tussen Hillegom en HBC (0-0) kan bijzonder spannend worden en zal onge twijfeld veel publiek trekken. Het meespe len van Snoeks en Van der Berg bij de lijstaanvoerders is nog onzeker. Beide spelers kampen met blessures. Op Schalkwijk krijgt Ripperda bezoek van Zandvoortmeeuwen (1-2). De oranje- witten, die in 2B geheid onderaan staan, moeten het nog steeds zonder schutter Houtkamp (ziek) stellen. Bovendien zijn Blansert en Lasschuit gepasseerd. Men heeft de voorhoede verjongd met de jeugd spelers Stringer, Van der Haak en Van Steyn en hoopt daarmee succes af te kun nen dwingen. Deze wedstrijd begint om twaalf uur. TYBB heeft een uitwedstrijd tegen Baarn (0-1) en zal die moeten win nen om niet in de verdrukking te komen. In de vierde klasse C van west I gaat Onze Gezellen op bezoek bij het favoriete Stormvogels (1-1) en hoopt van dat uit stapje naar Velsen opnieuw 'n winstpuntje over te houden. THB moet naar de Zaan om nog 32 minuten te voetballen tegen Zaanlandia. Deze wedstrijd werd onlangs gestaakt voor een beenbreuk van de Haar lemmer Kelderman. De THB-ers beginnen het vervolg van dit treffen met 'n 2-1 ach- tft/WWWWWWWWWWW „Dit wordt mijn eerste echte interland", zegt Daan Schrijvers grimmig alsof hjj al in het Antwerpse stadion tegen de Belgen staat. „Een interland waar best een goed resultaat in te behalen is, als we maar als elftal in het veld komen, dat wil zeggen als elf knapen die zich volledig inzetten. Loopt er een de kantjes af, dan kun je volgens mü alle hoop wel laten varen. Elke speler is wel zo reëel om toe te geven dat die Belgen op het ogenblik een ploeg hebben die beter voetbal speelt. Die jongens met hun grote Anderlecht-kern en heb je gezien hoe Anderlecht er nu in de Belgische competitie voorstaat? vormen veel meer een eenheid, een ingedraaid stel dan wij. Maar hoe kan dat anders De 22-jarige Bredanaar, nu Amsterdam mer genoemd, heeft zich in enkele maan den in DWS ontwikkeld tot een persoon lijkheid, tot een speler en aanvoerder die werkelijke leiding kan geven, die rust brengt in zijn defensie en zijn medespelers door zelf het voorbeeld te geven elke wed strijd weer tot een uiterste krachtsinspan ning kan dwingen. De donkere Daan is al een populaire figuur in het Olympisch Stadion. „Niemand weet geloof ik, welk 'n helden rol die jongen heeft gespeeld", vertrouw de Elek Schwartz mij eens een keer toe. Daan Schrijvers glimlacht als ik er hem naar vraag. „Dat was de tweede keer dat ik het oranjeshirt droeg; dat zal de heer Schwartz bedoelen. Mijn eerste interland speelde ik tegen de Nederlandse Antillen hier in Amsterdam. Die wonnen we met 8-0 geloof ik. En de tweede speelde ik hier ook in Amsterdam op 11 september tegen Luxemburg. Toen kreeg ik na een kwar tier spelen zo'n knauw van een van die Luxemburgers, dat er een blauwe bult ter grootte van een theekopje vlak boven mijn enkel kwam. Omdat er geen invallers in die wedstrijd toegestaan waren werd ik aan de kant opgelapt, werd die bult met elastieken bandages in toom gehouden en speelde ik verder. Elke pas, die ik vanaf dat moment zette deed me pijn. Elke keer dat ik een bal trapte schqot die pijn door mijn hele body. Maar het moest en dus ging ik door. Weinigen zullen gemerkt hebben aan mijn spel, wat ik toen aan pijn geleden heb". „Jammer eigenijk, want toen was ik in een blakende vorm en had ik die Lu xemburgers graag eens wat laten zien. Toen ze na de wedstrijd die bandages er af haalden schrok iedereen zich wild. Mijn been was één donkerblauwe kolom van de voetzool tot aan de knie. Eén bloeduitstor ting. Dat is een eng gezicht als je hele been donkerblauw is. Een week later ging ik trouwen. Mijn vrouw, dat weet ik nog goed, was enorm kwaad. Niet vanwege dat trouwen natuurlijk, maar vanwege het feit dat ik toen doorgespeeld heb met dat been. Maar die twee wedstrijden be schouw ik vergeleken met de komende strijd tegen de Beglen niet als echte in terlands. Die match zondag in Antwerpen, dat is het pas. Veel zal afhangen van het feit hoe ik mij in het Feyenoord- blok kan invoegen. Dat wordt voor mij het grote probleem. Die jongens zijn op elkaar ingespeeld. Hoe moet ik me daar inschui ven?" Als we hem vragen of hij misschien in die Feyenoord-defensie is gezet om een speciale taak te vervullen, glimlacht hij begrijpend. „Ik weet wat u bedoelt. Misschien wordt het mijn taak om Polleke van Himst uit te schakelen. Een coach zegt nooit ver voor de wedstrijd zijn taktiek. Zegt-ie het wel, dan lijkt het me niets meer dan fatsoen lijk dat de spelers die taktiek niet open baar maken. Daarom kun je wel theore tiseren. Dus stel dat ik die Van Himst zou moeten beknotten. Daar zou ik he lemaal niet tegenop zien. Ik ken zijn spel door en door. Hij heeft een hele handige manier om steeds zijn lichaam tussen de bal en zijn tegenstander te draaien, zodat die tegenstander heel moeilijk hem die bal afhandig kan maken. Maar als ik nou eens drie of vier keer hard tegen hem aanga? Wat dan? Ik heb al eens gezien, dat Polleke dan weinig meer aan het spel deelneemt. Begrijp me goed, ik zal die jongen niet zijn benen onder zijn lichaam vandaan schoppen. Ik hou niet van unfaire methoden. Maar Van Himst is er niet de jongen naar om een open, mannelijk lijf- aan-lijf-duel aan te gaan. Als ik hem daar nou telkens toe dwing? Als ik meer in zet toon dan hij, waar zal hij dan blij ven met zijn verfijnd technisch spel?" „Ik voor mij zal juichen als we door ons alle elf volledig te geven een gelijk spel of een kleine overwinning uit het vuur slepen. Natuurlijk bevredigt een ze ge meer als-ie behaald is door mooier en beter spel. Maar laten we alsjeblieft nuchter blijven. Daar hebben we op het ogenblik het elftal niet naar. Bekijk de spelers stuk voor stuk dan moet iedereen toch doorhebben dat mijnheer Schwartz knapen heeft gekozen die doorgaans wils krachtig spelen, die niet voor een klein tje vervaard zijn. Goed. Lambert Verdonk, onze debutant, heeft nog niet bewezen, nog niet kunnen bewijzen dat hij uit dat hout gesneden is. Maar ik heb hem met DWS twee keer tegenover me gehad en durf ronduit te zeggen dat het een spe ler met karakter is, een knaap die wer ken wil, die werk zoekt en niet verloren blijft staan, wachtend op een pass, maar de bal komt ophalen, mee helpt een aan val van de tegenpartij om te zetten in een eigen aanval. Ondanks zijn jonge leeftijd heeft die jongen bovendien in de Europa-cup-wedstrijden, die ik van PSV heb gezien, getoond dat hij onbevangen is, zich niet gauw van de wijs laat brengen". „Ik heb zo'n idee, en nou praat ik net als iedere andere voetballiefhebber en amateur-filosoof, dat de heer Schwartz de ze wedstrijd nog op laat knappen, laten we zeggen door de ouwe hap, maar dat hij na die strijd tegen de Belgen, waarin toch altijd bijzondere sentimenten mee spreken, met iets heel anders, iets jongs voor de dag zal komen. Vergeet niet, dat DWS-aanvoerder Daan Schrijvers, die zondag tegen de Belgen zijn eerste „echte", maar zijn derde werkelijke interland speelt, drukte na de laat ste competitiewedstrijd tegen Blauw Wit de hand van scheidsrechter Roomer. Krijgt de pittige oud-NAC-er zondag de taak de hrïllante Polleke van Himst het schitteren onmogelijk te maken? hij ons allemaal precies kent, al jaren lang uit het UEFA-t.eam, uit het militair elftal, uit Jong Oranje. Dat is zijn oplei dingsinstituut voor het nationale elftal. Kijk eens naar de B-ploeg, wie daar alle maal inztten. Ik heb zo'n idee dat daar de meeste namen in te vinden zijn van jon gens die straks onze nationale eer zullen verdedigen in de voorrondes om het we reldkampioenschap. Aangezien ik nog niet zo oud ben, hoop ik daar dan ook bij te zitten. Maar dat is toekomst. Het heden is de komende strijd tegen de Belgen. EDO (thuis tegen Haarlem): Amama; Disselköter en Berends; Nijman, Krooder en Koene; de voorhoede wordt gekozen uit: Spiers, Jonker, Wiertz, Van Dusschoten, Peters en Van der Smissen. Haarlem (uit tegen EDO): Van 't Kruys; Duwel en Maas; Boom, Berendregt en Wentink; Jaski, Clavan, Peijs, Van den Berg en Jonker. Hillegom (thuis tegen HBC): Van der Waal; Blokker en Duyzers; Arnoldi, Tol en Van der Berg(?); Dirk de Jong, Snoeks(?), Bob de Jong, Van Braam en Peetoom. HBC (uit tegen Hillegom): Warmerdam; De Graaf en Hageman; Böhm, Brou wer en Joh. Duindam; Rotteveel, Kemp, Duivenvoorden, C. Duindam en Veenboer. Ripperda (thuis tegen Zandvoortmeeu wen); Gerritse; Heesemans en Bou- man; Koene, Boekelaar en Dreyer; Peters, Stringer, Van der Haak, Van Steyn en Hazeth. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Ripper da): Vlug; Stokman en Kraayenoord; Jansen, Stobbelaar en Schilpzand; Visser, De Waard, Nijkamp, Paap en Oosterbaan. TYBB (uit tegen Baarn): Woonings; Van Honschoten en Van der Linden; Schornagel, Veldhuizen en Pebesma; Blom, Rietvink, Jansen, Stouthart en Meyer. VVB (thuis tegen SDW): Van den Boo gaard; Hoogendijk en Altena; Van Vuuren, Scholting en Stet; Luitjes, Kersbergen, Kooimans, Paay en Bak ker. terstand. Voorts wordt in deze afdeling de wedsfijd St. Pancratius-Waterloo ge speeld. Aan de Spanjaardslaan spelen HFC (1ste klas) en Bloemendaal (4de klas) zondag middag om half drie een vriendschappelij ke oefenwedstrijd. Beide elftallen staan er in hun afdelingen niet al te best voor. Ze willen de vrije zondag dan ook benutten om nog wat aan de vorm en conditie te scha ven. De damesploeg van de Blinkert reist zondag naar Arnhem om daar Microme ters te ontmoeten. Deze ploeg, die voor de zaalhandbalkoihpetitie wéinig indrukwek kends had gepresteerd, versloeg veertien dagep geleden Athleta en vorige zondag ka'mpioehsgegadigdè SEW. He-:' ligt dus voor de hand, dat de Haarlemse dames een bijzonder moeilijke wedstrijd tege moet gaan. De IJmond-heren ontvangen het Bus- sumse BHC en wederom voorspellen wij een Velser nederlaag, zodat de toekomst er somber begint uit te zien. De heren van de Blinkert krijgen het in het Noorder sportpark om 2 uur ook verre van gemak kelijk. Leider AHC 2 komt op bezoek en wij geloven niet, dat deze ploeg zich zal laten verrassen. Een Haarlemse zege zou echter directe aansluiting bij de kopgroep ten gevolge hebben. Rapiditas is gastheer van Vriendschap en zal moeten winnen om mee te blijven tellen. (Van Oosten de Bruynstraat, 10.45 uur). In Badhoevedorp zullen Lijnden en Concordia gelijkwaardi ge tegenstanders blijken. Zandvoortmeeu wen speelt in de badplaats tegen het niet zo sterke Tonido. Misschien is dit de ge legenheid om de eerste winst te verove ren. De dames van Full Speed zijn zeker niet kansloos tegen Tonegido in de Wie- ringermeer; Concordia moet Vliegens Vlug kunnen verslaan en bij ADO-IJmond ver wachten wij een kleine zege voor de gasten In tegenstelling tot het eerder vermelde programma speelt het jubilerende BDHC dit weekeinde maar een wedstrijd tegen Gooi. Er was oorspronkelijk een uit- en een thuiswedstrijd vastgesteld. BDHC reist zondagmorgen naar tegenstandster Gooi (aanvang wedstrijd elf uur). De wedstrijd in Bloemendaal wordt later gespeeld. HBS heeft het voordeel van eigen ter rein als aan de Brederodelaan tegen Am sterdam wordt gespeeld. Alliance speelt uit tegen RBC, hetgeen daar in Rotterdam eén zware ontmoeting belooft te worden. Daar de competitie eerste klasse heren is beëindigd wordt zondag op de velden van Hilversum het tweede deel gespeeld van het interimprogramma voor de weste lijke spelers. Op het parcours in het „Van der Aart sportpark" wordt zondag door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" het ne- derlaagtoernooi voortgezet met de derde rit tegen „De Bollenstreek" uit Lisse. Vrijwel alle favoriete A- en B-klassers van beide clubs, onder wie Van der Horst, Blom, Rut- te, Bouma, Plus, Koelemij, Otte, Sweers, Van der Stoop, Baars, Van der Pol, Schenk, Uttien, Aldershof (Kampioen), Stroomber- gen, Van der Ham, Jan en Wim Aarts, Van den Berg, Van Dijk en Oele (Bollenstreek), worden daarbij aan de start (10 uur) ver wacht. De af te leggen afstand bedraagt vijftig ronden. Vooraf rijden de C-klas- sers een rit over twintig ronden. Start ne gen uur. In de Velserbroekpolder kruist „Excel sior" zondag de degens met „Sparta" uit Den Haag. Bij de A-klassers, die 75 kilo meter (15 ronden) moeten rijden, zijn Steenvoorden, Krabbenbos, Wagner, De Jong, Van Assema (Excelsior), Paul Kip ping, Kroon en Zonneveld (Sparta) favo riet voor de zege. De B-klassers moeten 50 km. afleggen en daarbij rekent men van de Haarlemse club op de broers Phi lips, Meure en Van der Peet. De C-klas- sers rijden 35 km., de jêugdklassers 10 km. en de tweede jeugd 45 km. De start is om tien uur. Er zijn aantrekkelijke ereprijzen te winnen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11