Max doet het niet TT 1 O Tot 30 juni 1965 op tweede net: Advies van pacificatiecommissie voorziet in 17,5 uur zendtijd Dagblad Het Parool vraagt zendmachtiging voor Amsterdam Turken weer Razzia's in Amsterdam bezig met wapengekletter Cubanen kapen helikopter HET WEER Drs. Korthals in Raad van State MENS WORDT LANGER EN KALER Tarief systeem wordt afgeschaft bij Hoogovens Geen verloving van prinses Beatrix Voor radio en televisie Benen des mans Jaarverslag Hoogovens donderdag openbaar CHRISTIAANSE 49e JAARGANG NUMMER 117 ZATERDAG 21 MAART 1964 tó'MORRIS "êefore ipu êuy. N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Geruchten tegengesproken Engeland stroomloos? pagina 5 Uitslag Knipselprijsvraag pagina 9 In de krant van heden HEDEN GORDIJNENSHOW VAN DUIVENBODEN Kruisstraat 22 VERBOUWINGSOPRUIMING Veranderlijke bewolking PERMANENT „VOL AU VENT" SM BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEinSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Over een half miljoen jaar is de mens groter dan de twintigste-eeuwse aard bewoners. Vooral zijn benen zullen langer zijn. Tegen die tijd is zijn kleine teen waarschjjnljjk helemaal verdwenen. Zjjn schedelinhoud wordt groter en de toekomstmens zal een hyperintelligent wezen zjjn. Dank zjj de evolutie is zjjn gezicht kleiner geworden en zjjn kaak korter en hjj zal het met acht tanden en kiezen minder moeten doen dan wij. De mannen zowel als de vrouwen zullen volkomen kaal zijn. Dit portret van de toekomstmens heeft prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar in de fysiologie te Utrecht, geschilderd toen hij ter gelegenheid van de 328ste dies natalis van de rijksuniversiteit in Utrecht sprak over „afkomst, opkomst en toekomst van hhet mensdom". Een rede die h(j zelf een mengsel van werkelijkheid en fantasie noemde. Prof. Jongbloed ging er bij zjjn portret van de toekomstmens wel van uit, dat het mensdom zichzelf voor het een half miljoen jaar verder is, niet vernietigd zal hebben (Van onze correspondent Het Zwolsman-concern heeft een bod van 200.0(10,contant gedaan op Max Tailleurs goed lopende caba ret „De Doofpot" in Amsterdam, met een persoonlijk aanbod voor Max Tailleur van 1000,per week, plus een aandeel in de omzet, als hij bij de E.M.S. in dienst zoii komen. „Ik heb het afgewezen. Mijn vrij heid is me te lief. Ik ben niet van plan om me voor hoeveel geld dan ook te verkopen om me 's morgens om zes uur door meneer Zwolsman te laten bellen om hem een mop te vertellen", aldus de conferencier. „Ik sta op hetzelfde peil als meneer Zwolsman. Alleen: ik ben meneer Grolsman besloot de moppen- koning.- Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, I I "I V 1 ^^^1 "1^ I 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Ill II I II 1 tl J I II III Abonnement per week 75 cent.joer kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Tpipf rpdaetip 5389 na kantoomrpn 5080 nummers, afffehaald aan ons bureau, 20 cent. lelet redactie o na kantooruren ou»u. DAGBLAD VOOR VELS E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ITmi,i^ rnnnnt nn 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. ïzyzö». Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H.C. van der Mije Geen reclame op beeldbuis A n d r Ma u r o i s De geestelijke activiteit van de mens bereikt haar hoogtepunt op vier- en op achttienjarige leeftijd. Als men vier is kent men alle vragen en als men acht tien is weet men alle antwoorden. De pacificatiecommissie voor het twee de t.v.-net heeft gistermiddag besloten aan de regering te adviseren de ontwerp regeling van minister Bot voor de tijde lijke bezetting van het tweede net tot 30 juni 1965 geldend te verklaren. Dit betekent dat in oktober op het tweede net geen reclame zal komen, omdat de i>acificatiecommissie hiervoor geen rege- ing voorstelt en haar advies op uit drukkelijk verzoek van minister Bot vóór 1 april binnen moest zijn. Het uit te brengen advies voorziet in 17,5 uur zendtijd per week op het twee de net, waarvan 10,5 uur voor de om roepen en zeven uur voor de NTS. De kerkgenootschappen krijgen samen 52 minuten zendtijd. De regeling voor de tijdelijke bezet ting van het tweede net is conform het akkoord van Wassenaar. In juni volgend jaar zal de pacificatiecommissie een re geling voor de definitieve bezetting uit gewerkt moeten hebben. Mr. G. E. Langemeyer De t.v.-paoificatiecommissie werd op 24 december 1963 geïnstalleerd. Als voorzitter trad op mr. G. E. langemeyer, procureur- generaal bjj de Hoge Raad der Nederlan den in Den Haag. Vertegenwoordigd waren de regeringspartijen, de omroepverenigin gen, verschillende groepen, die een con cessie voor reclame t.v. wensten, en enkele deskundigen. De Partij van de Arbeid weigerde zitting te nemen. De minister droeg de commissie op een fundament te leggen voor verdere be schouwingen inzake het tweede net, en vroeg een uitspraak over de instellingen, die voor een concessie op het tweede net in aanmerking zouden kunnen komen. Verdere vragen handelden over de pro cedure, die bij de beoordeling van con cessieaanvragen en bij de verdeling van de zendtijd op het tweede net zal worden gevolgd, over de inhoud van de program ma's en over de financiering. Hoogovens in IJmuiden is op weg het tariefsysteem aan de kant te zetten. Van de zestienduizend werknemers, die mo menteel bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. in dienst zijn. werken er nog maar een paar hon derd in tarief. Dit heeft directeur W. Bak ker medegedeeld aan een vertegenwoordi ger van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie. „In een bedrijf als Hoogovens kan de invloed van het tarief op de produktie niet groot meer zijn. De mensen willen weten, waarom zij de premié krijgen. Als de prikkel, die de premie behoort te zijn, geen wezenlijke inhoud heeft, dan kun nen we er beter mee ophouden. De eerste stap in deze richting is onlangs al gedaan," aldus de heer Bakker. In het buitenland gepubliceerde berich ten, als zou er spoedig een verloving wor den bekendgemaakt van prinses Beatrix, zjjn ontkend door de secretaresse van de prinses, mejuffrouw C. C. Wynen, die met prinses Beatrix en prins Bernhard naar Williamsburg is gegaan voor de Bilderberg- conferentie. In Italiaanse bladen zijn berichten uit Amsterdam gepubliceerd, dat het konink lijke paleis de verloving bekend zou ma ken van prinses Beatrix met prins Henry van Hessen, de zoon van Philip van Hes sen en wijlen Mafalda van Savoye, de zuster van de voormalige koning Umberto. De 35-jarige prins Henry is schilder en woont soms in Duitsland en soms in Rome. Vroeger werd zijn naam wel eens samen genoemd met die van de Britse prinses Margaret. De Britse eerste minister, sir Alec Douglas Home, bezoekt op het ogen blik Nigeria. Hij had in het kader van die reis onder andere een ge sprek met de koning van Lagos. De prinsen uit het gevolg van de Oba koning zorgden ervoor dat de Britse premier in elegance niets te kort kwam. Zij kleedden hem in een traditioneel stamgewaad. De Oba zag er echter, zoals het hoort, veel in drukwekkender uit. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 25 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Op en om het Binnenhof4 Hoe is het ontstaan?4 De hoer op nieuwe wegen4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving .6, 7, 8, 9 Kerkdiensten 7 Films 8 Medische verzorging 8 Uitslag Knipselprijsvraag 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldmarkt10 Scheepsberichten 10 Voorbeschouwing België—Nederland 11 Sport 11, 13 Erhij 15 t/m 28 Radio en t.v23 Kunst 23 Feuilleton 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Op Schiphol arriveerden gisteren drie in kimono gestoken Japanse meisjes, die drie jaar in een restaurant in Scheveningen zullen serveren. Het restaurant „Het Verre Oosten" zal deze meisjes origineel Japanse ge rechten laten brengen aan de klan ten, die op matjes op de grond zit ten. Ook een kok is meegekomen, dezelfde, die voor prinses Beatrix heeft gekookt in Japan. V.l.n.r. Tamie Hishinuma, kok Michiyoshi, Musa, Yoshiko Miyasaka en Tsutako Ohashi. complete interieur-verzorging bruik van de zogenaamde decimeter-gol ven. waarmee slechts een beperkt gebied kan worden bereikt. De radio» en t.v.-zenders zullen hun draagkracht beperken tot het gebied van Amsterdam met als uiterste grens Weesp- Abkoude en Badhoevedorp. In dit gebied wonen ruim een miljoen mensen. De ra dio-programma's zullen gedurende de ge hele dag worden uitgezonden; de t.v.-pro- gramma's slechts enige uren per dag. Zo wel radio als t.v. zal in hoofdzaak nieuws en informatieve programma's uitzenden. De studio's en de technische installaties zullen worden ondergebracht in het in aan bouw zijnde nieuwe gebouw van Het Pa rool nabij het Amstelstation. Dezer dagen is de notariële akte gepasseerd waarbij de stichting radio-omroep en t.v.-zender Het Parool werd opgericht. In het bestuur hebben dezelfde leden zit ting die ook het bestuur van de Stichting Het Parool die het dagblad uitgeeft vormen. Zij zijn prof. mr. P. Sanders (Schiedam) (voorzitter), S. J. Carmiggelt, Amsterdam, F. J. Goedhart, Amsterdam, drs. J. Meijer, Den Haag, drs. W. van Norden Amsterdam, prof. mr. I. Samkal- den, Leiden, ir. H. Vos, Den Haag, en mr. J. C. S. Warendorf, Amsterdam. Het verzoek om een zendmachtiging is gericht tot de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van verkeer en waterstaat. Het stichtingsbestuur geeft daarbij te kennen in een lokale omroep organisatie een belangrijke aanvullende mogelijkheid te zien voor de hedendaag se functie van een groot landelijk dag blad. De nieuwe omroeporganisatie wil haar aandacht en activiteiten richten op nieuws en informatie over het plaatselijk gebeuren in al zijn facetten, zoals kunst en cultuur, sport, politiek, verenigingsle ven, ontspanning, amusement enz. De Amsterdamse vreemdelingendienst heeft vannacht invallen gedaan in allerlei café's en hotels in de binnenstad. Alle buitenlanders werden gecontroleerd op het bezit van geldige papieren. Een aan tal Noord-Afrikanen, dat zich niet behoor lijk kon legitimeren, werd meegenomen naar het hoofdbureau. In. de loop van de nacht werden ze vrijgelaten omdat zij wel voorkwamen in de administratie van de vreemdelingendienst. Zij kregen een mel dingsplicht. De vreemdelingendienst wil deze inval len herhalen. Men hoopt zo te bereiken dat buitenlanders, die in Amsterdam niets te maken hebben, wegblijven of weggaan. „De Heere heeft geen welgevallen aan de benen des mans". Op deze bijbeltekst (Psalm 14.7 vers 10) be roepen sommige ouders van leer lingen aan de christelijke huishoud school in Ommen zich om hun kin deren te vrijwaren van gymmnas- tiek-onderwijs. Dit heeft de heer F. Bokma, sport leraar aan deze school, meegedeeld op de jaarlijkse ouderavond. ISKENDERUN (AFP, AP en Reuter). De Turkse regering schijnt opnieuw de spanning rond Cyprus te willen op voeren. Turkse marine-eenheden zijn vrijdag nieuwe oefeningen begonnen bij de oorlogslaven Iskenderun. In de havenstad zelf is de controle weer ver scherpt. Premier Inonu heeft een conferentie ge had met de chef-staf van het leger. Voorts was er een vergadering van de Turkse mi nisterraad. Het Turkse parlement is voor een vergadering bijeengeroepen. Op het eiland zelf was het vrijdag be trekkelijk rustig. Er worden slechts enkele branden in verscheidene plaatsen gemeld. De Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianou, is op het ogenblik in Athene. Hij reist later door naar New York voor besprekingen met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Het Noorse parlement heeft besloten dat Noorwegen 50.000 dollar zal bijdragen in de kosten van de strijdmacht van de Ver enigde Naties voor het eiland. KEY WEST (Reuter) Twee mannen zijn vrijdag met een gekaapte Cubaanse helikopter op het vliegveld van Key West in Florida geland. Aan boord van het toe stel bevonden zich nog de door hen ge dode piloot en een ander bemanningslid. Na hun landing verzochten de twee ka pers om politiek asiel. Autoriteiten op het vliegveld verklaarden dat de dode piloot die tenminste door vijf kogels was getroffen, en het andere be manningslid naar Cuba zullen worden te ruggezonden. Sherrïff Henry Haskins zei, dat tegen de twee vluchtelingen geen ver volging zal worden ingesteld. Hun namen werden opgegeven als Guillermo Santos, twintig jaar en de eveneens twintigjarige Andres Izaguirre. De beide mannen vertelden aan de po litie hoe alles in zijn werk was gegaan. Santos deed dienst op de helikopter met de piloot, de twintigjarige Jose Marcia, die gedood werd en de zeventienjarige schut ter Sergio Rogue. Vlak voordat het toestel uit Havanna zou vertrekken, rende Izaguirre van zijn eigen helikopter weg en klom aan boord bij Santos. Toen men was opgestegen gaven Santos en zijn metgezel Marcia opdracht naar Florida te vliegen. Hij weigerde en een vuurgevecht volgde. Santos zette het toestel in Key West aan de grond. Na de landing sprong de zeven tienjarige Rogue er uit en vluchtte. Hij werd echter gepakt. De jongeman heeft verzocht naar Cuba te worden terugge bracht. De Amsterdamse courant Het Parool heeft het plan bekend gemaakt een eigen omroeporganisatie te stichten naar voor beeld van een in andere landen reeds veel vuldig toegepast systeem. Er zijn reeds zendmachtigingen aangevraagd om radio- en t.v.-programma's in het stadsgebied van Amsterdam te verzorgen. Wat betreft de t.v.-programma's wordt de exploitatie uit sluitend mogelijk geacht wanneer „in be scheiden mate" ook reclameboodschappen kunnen worden uitgezonden. Het ligt in de bedoeling radioprogramma's uit te zenden via de fm-banden. Voor de t.v.-uitzendin- gen gaan de gedachten uit naar het ge- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en voor namelijk in het noorden van het land ook plaatselijk .list. Over wegend zwakke veranderlijke wind. Dezelfde of iets lagere lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het jaarverslag over 1963 van da Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en aangesloten bedrij ven zal donderdag 9 april aanstaande worden gepubliceerd. COIFFURE CREATION lanceert de Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat WAGENWEG 29 HAARLEM - TEL. 20518 Bij koninklijk besluit is drs. H. A. Kort hals benoemd tot lid van de Raad van State. De heer Korthals, die van 1959 tot 1963 vice-minister president, tevens minis ter van Verkeer en Waterstaat in het ka binet-De Quay was, bezet hiermee een van de nieuwe plaatsen in de Raad van State. De vacature, ontstaan door de pensione ring van de heer M. A. Reinalda, is dus nog niet vervuld. (Zie ook pag. 2)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1