Martha Flowers aarzelt om weer Bess te worden PANDA EN DE MEESTER-MEESTER Stuur nieuwe stembiljetten, de oude zijn opgerookt" DE SMARAGDEN RINC Ons vervotgverhaai PUZZEL NO. 26 Heel oude sjeik 25 NECERZANCERES ERVAART DAT ZELFS WERELD FAAM NIET VRIJWAART VOOR DISCRIMINATIE ZATERDAG 21 MAART 1964 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Ovaties in de kerk Ook minder gage ft' J9 pyHIHyifKHWWWlflHIIAA^ v*£&> - -v?-. 22) Het feit dat hij een glas teveel op had, maakte het er niet gemakkelijker op. De orkaan had zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Bladeren vlogen om hem heen alsof het herfst was. Ze striemden tegen zijn natte ge zicht en handen ;een tak, die langs het paard vloog, maakte het dier schichtig, zodat het Tom dreigde af te werpen. Het was pikdonker: hij kon nauwelijks de huizen zien aan beide kanten van de straat, maar hij had de herberg nu bijna bereikt. Toen hij naderbij kwam zag hij dat, wat op het eerste gezicht een witte vlag scheen, die boven de ingang heen en weer zwaaide, het uithangbord was met „de Witte Zwaan", dat wild op en neer zwiepte in de razende storm. Hij sprong vlug van het paard en toen hij het dier achterom leidde naar de stal, leek hij op de verschijning van het spookschip „De Vliegende Hollander", dat een haven binnen zeil de. Zijn mantel, die om zijn schouders zwierde, deed het lijken, alsof hij zich voortbewoog zonder de hulp van een paar benen. Inderdaad moest hij zich vastklemmen aan het paard om overeind te blijven. De orkaan werd hoe langer hoe heviger. Hij moest zich haasten om bij Mary te komen, hij dacht dat ze wel dodelijk ongerust zou zijn. Hij zou nooit zijn huis verlaten hebben in dit noodweer als het niet om haar was. De balk van de staldeur verwijderend, gaf hij de hengst een klinkende klap op zijn achterste om hem naar bin nen te jagen en daarna had hij al zijn kracht nodig om de deur weer te sluiten. Daarop haastte hij zich naar de achterdeur, die hij met beide vuisten begon te bewerken. Er kwam geen antwoord, maar hij ging door met op de deur bonzen en te schreeu wen dat men hem open zou doen. Eindelijk hoorde hij de grendels terug schuiven en plotseling vloog de deur open. Hij kwam letterlijk de gelag kamer binnen waaien en keek Pearly boos aan. „Waarom deed je de deur niet eerder open,kwajongen?" Pearly stond te trillen op zijn benen. „Ik ik U niet horen, Mister Tom, door het lawaai van de storm". Hij scheen nauwelijks op zijn benen te kunnen blijven staan tegen de storm, die door de open deur binnenwoei. Tom hielp hem de deur sluiten, .smeet zijn hoed neer en vroeg: „Waar is Mistress Car- leton?". „Meesteres zijn boven met de Captain sah (sir) ik haar zal laten weten dat U zijn hier". Hij maakte aanstalte om te gaan, maar de ander hield hem terug. „Nee", zei hij, „ik zoek haar zelf wel op". Boven in Mary's kamer had Harry zijn wambuis uitgetrokken, zijn hals bevrijd van de knellende das en zijn zwaard afgegespt. Binnen in de geslo ten kamer was het benauwd warm. Mary zat op zijn schoot, haar armen om zijn hals en zo zaten ze in een tedere omhelzing, toen Tom de ka mer binnenviel. Door het lawaai bui ten hadden ze hem niet horen aanko men en hij had zich niet bekommerd om de formaliteit van het kloppen. Hij stond daar geruime tijd, het wa ter, dat uit zijn kleren stroomde, maakte kleine plassen op de vloer, zijn gezicht was vertrokken van razer nij, een ader op zijn slaap klopte zicht baar. Mary verroerde zich niet, ze scheen verstard. Na een paar seconden stond Harry langzaam op en zette haar op haar voeten. Tom bewoog nog steeds niet, hij bleef daar maar staan. „Tom -", begon Mary. Hij sneed haar woorden af. „Schiet op jij sloerie." Dreigend de%d hij een stap in haar richting. Ze bewoog zich in de richting van Harry en toen Tom zijn hand uit schoot om haar te grijpen, voelde hij Morgans greep om zijn pols. „Laat dat, Tom", snauwde hij met vlammen de ogen. „Ik had van jou niet anders verwacht, smerige rat die je bent. Ik kende je gemene bedoeling al de eer ste keer toen ik je zag rondhangen in deze kroeg". Harry's woede bereikte nu het hoogtepunt, al zijn vroegere wrok kwam naar boven. Met zijn vrije hand gaf Tom Harry een klap die een gloeiende plek achterliet op zijn gezicht. Morgan liet hem los, lichtelijk wan kelend van de slag. Automatisch voel de hij naar het zwaard aan zijn zijde; het was er niet, hij was vergeten dat hij het afgedaan had. Tom trok het zijne en wees met het glimmende lem met naar dat van Morgen. „Pak het schurk, gromde hij, ik zou je nu kun nen doden en koning Karei de kosten besparen van je te onthoofden. Ver dedig je!" Harry pakte het wapen op. „Het zijn de zatte varkens zoals jij, Tom, die ik rijk gemaakt heb op mijn risico en kosten, die zich te gen me keren, nu ik in moeilijkheden zit. Je doet precies zoals te voorzien was van hen, die ik geholpen heb, verwacht ik geen hulp. Als mijn hoofd valt, stellen jij en je soort zich vei lig, zodat jullie geen last krijgen. Dat is altijd zo geweest." De zwaarden kletterden en Tom, nuchter nu in de hitte van het gevecht, scheen een goe de partij voor de ander. Mary stond bij het venster, haar hele lichaam beefde. Ze hoorde ternauwernood de orkaan, die in al haar woede was uit gebarsten. Het duel, dat zij eens ge hoopt tot stand te brengen, was be gonnen nu zij het niet in het minst verwacht had. De mannen vochten als razenden, stoelen en tafels omschoppend. Tom maakte een aanvallende bweging en Morgan sprong opzij, terwijl het zwaard door een zware portière bij de deur flitste. Het gebouw schudde op zijn grondvesten door het nood weer er was het geluid van splinters en het water gutste naar binnen. In een ogenblik was Mary kletsnat." De kaarsen flakkerden en gingen uit. Al les was nu in duisternis gehuld. Vaag kon ze de mannen zien, die bleven doorvechten; ze hoorde het kletteren van staal op staal. Plotseling vloog de deur van de veranda weg, de wind raasde door de kamer. Morgan bestookte zijn vijand mee dogenloos. Tom werd teruggedreven op de smalle strook van de veranda, Morgan ging hem achterna. Ze kon den nauwelijks op de been blijven. Tom was nu vlak bij de leuning, Morgan viel aan, Tom slipte op de gladde natte vloer en tuimelde rugge lings over de veranda. Een schreeuw en toen was er pjets. ft -dan het huilen van de orkaan. Mary voelde zich duizelig worden, alles werd zwart voor de ogen en ze zakte ineen. De bewusteloze gedaante in zijn ar men nemend, schopte Morgan de deur open en ging naar beneden. Het hele dak was weggeslagen. Hij legde Mary zachtjes op een van de lange tafels in de gelagkamer en riep Pearly om bij haar te blijven. Het water stroom de de trap gf. Harry riep de andere slaven om hem te helpen met de bui tendeur hij wilde naar Tom toe. Ze sleepten een grote mahonie plank aan en brachten die bij de deur. Hij was van plan, de deur op een kier te zetten om naar buiten te komen. Door een opening van twee voet wrong hij zich naar buiten; hij viel, maar op handen en voeten bereikte hij toch de straat. Daar zag hij Tom liggen in de goot, zijn gezicht naar de he mel gericht de ogen glazig. Hij lag heel stil Harry trachtte hem op te tillen maar tevergeefs. Hij wierp het slappe lichaam over zijn schou der en op handen en knieën krui pend, bereikte hij tenslotte de deur van de herberg, waardoor hij zichzelf met zijn last haar binnen schoof. Mor gan legde Tom behoedzaam op de vloer, zijn nek was gebroken. Hij was morsdood. Hoofdstuk XV Kolonel Colbeck en Stella brachten met vrienden het weekeinde door in St. Jago de la Vega. Het was in het laatst van december 1671. Stella was blij omdat dit haar de gelegenheid bood dicht bij Max te zijn. Ze waren nu officieel verloofd en hoopten in het begin van het komende jaar te trou wen. (Wordt vervolgd) (Van een medewerker) „Zingen", antwoordt ze met een lieve, maar vermoeide glimlach als we haar schijnbaar naar de bekende weg vragen: wat ze in Denemarken heeft gedaan? „Allicht", is onze reactie, „maar wat?" Die vraag was gerechtvaardigd aan Martha Flowers; wij spraken haar dezer dagen in hotel Bouwes in Zandvoort, waar de oosterstorm de kleine, tengere, diep in haar bontmantel gedoken zangeres naar binnen leek te blazen. De wereldberoemde sopraan, overgetelijk als Bess in Gershwins opera „Porgy and Bess", heeft in het weekend-cabaret van dit badhotel-in-de-winter met „Tne Ambassadors" gezongen. Móchten wij dan vragen, wat ze wel in Denemarken had gedaan, vanwaar zij vorige week vrijdag was vertrokken? We vertrouwden het niet helemaal: zou deze sopraan, die zowel in blues en spirituals als in Gershwin en Bach uitmunt, zich om welke reden dan ook in de „entertainment" hebben moeten storten? HAAR ANTWOORD omtrent Denemar ken hielp ons snel uit de wat boze droom: nog donderdagavond tevoren zong Martha Flowers met het strijkkwartet van de Ko ninklijke Deense Philharmonie in de Ros- kild Domkerk: Bach én spirituals. In de provincie had zij op orkestconcerten uit sluitend „serieuze muziek" gebracht. En nu is ze alweer in Zwitserland, waar ze een serie recitals geeft met onder meer Mozart. Martha Flowers is dus niet ver loren voor de grote kunst. Maar ze be kende ons, dat er problemen te over zijn. Vooral in haar eigen land: de Verenigde Staten. Martha Flowers is een negerzanigeres. En zelfs al is zij van wereldformaat alleen al in „Porgy and Bess" vierde zij triomfen van Parijs tot Leningrad, van Amsterdam tot Rio de Janeiro de rassendiscrimi natie in haar eigen land laat ook haar niet onberoerd. „Vaak", vertelt ze ons, en weer lacht zij wat vermoeid, „zeggen ze je openlijk op een auditie: „We are just looking for ty pes, not for negroes". Oftewel: de heren concertagenten in de States waren op zoek naar een „type" dat het bij het publiek zou doen; een negerin was dat naar hun mening niet. Onwillekeurig moesten wij denken aan hetgeen Peter van Anrooy ons lang geleden eens vertelde over de aanwerving van vrouwelijke zangsolisten bij zijn Residen tie-Orkest nóg véél langer geleden: „Voor het bestuur waren de bedkwaliteiten van de dames belangrijker dan de stemkwali- teiten. Akkoord: dat was dan weer een heel andere soort van kunst-selectie. Maar „types" spelen in het commerciële kunst klimaat, hoe dan nok, nog altijd een zeer belangrijke rol. MARTHA FLOWERS heeft vaak voor de keuze tussen commercie en kunst ge- staan. Ook nu moet zij een beslissing nemen: zij is benaderd door een New Yorks theateragent, die in de zomer in de U.S.A. een nieuwe produktie van „Porgy and Bess" wil brengen. En welke impresario zou Bess-Flowers daarbij niet in zijn cast begeren? „Maar ik aarzel, al trekt mijn hart naar die rol en al weet ik dat ik er waarschijn lijk mee zal kunnen verdienen, wat een kunstenaar helaas nooit kan verwaar lozen. Ik weet niet, of ik het doe; het zou mij helemaal uit mijn werk halen". En dat werk is: de klassieken. Bijna devoot vertelt Martha Flowers over haar optreden in de Kopenhaagse kathedraal, waar 3.000 mensen na haar „Deep River", als intermezzo tussen Bach, de traditionele stilte-van-de-kerk niet meer konden be waren en in een ovatie losbarstten. „IK HEB dat nooit eerder in een kerk beleefd", zegt ze. „En ik heb veel in kerken gezongen. Toen ik daar in Kopenhagen in de Roskild-Dom stond, gingen mijn ge dachten met een glimlach terug naar al die zondagmorgens, acht jaar lang, die ik in kerken moest doorbrengen om het geld voor mijn studie te verdienen. Voor tien dollar per morgen. O. ik heb zoveel moeten doen voor dat ellendige geld". En toch had zij ouders, die haar naar college konden sturen om zich te ontwik kelen; toch kreeg zij in 1950 de Marian Andersonprijs als beurs, het John H. Whit ney Fellowship in 1952 en een beurs voor de befaamde Juilliard-School of Music in diezelfde jaren. „Dat was alleen genoeg voor de studie. Niet om ook van te leven. Vandaar al mijn bijbanen". „JA. ZEER BESLIST", antwoordt ze met nadruk, wanneer we haar wat aarzelend vragen, of zij ook op andere wijze de ras sendiscriminatie in haar werk moet er varen. „Niet alleen, dat je vaak niet het „type" bent dat de heren agenten wensen, 1- ze betalen je ook minder". En ze vervolgt, wanneer we haar blijkbaar wat ongelovig wel omdat zelfs een Flowers er door wordt getroffen: aanzien niet omdat zoiets bestaat, maar „Wat kunnen we er aan doen? Ons aan eensluiten, ja, en en bloc weigeren, tegen te lage gages op te treden. Maar dat valt niet mee: er is eens een poging onder nomen. Maar de impresario's zoeken net zo lang tot ze in Californië, desnoods in Mexi co, krachten vinden die bereid zijn, te onderkruipen. En omdat we dat weten, slikken we veel bij voorbaat; teveel mis schien. Het is niet eenvoudig; weest u maar blij, dat dit bij u niet bestaat". MARTHA FLOWERS treedt dan ook graag en veel in Europa op. Na Zwitser- Horizontaal 1. Gespt U uw buis, uw is niet netjes. 5. Bij deze wintersport bereikt men zijn doel langs een omweg. 10. Hij verwerft zijn kennis door een lichaamsdeel om te keren. 11. Dien ik een vlo als ik me laat gelden? 12. Va en een bij roven zonder schroom. 13. Lekker weer, maar als w'er bij zijn deugt de stemming niet. 15. Als een non deze noot zingt komt er ruzie. 16. Ik houd van zoet zei Trijn, maar het klonk dwaas. 19. Als je in je auto zo'n troep tegenkomt moet je al remmen. 21. Moeder heeft plezier in de kas. 25. Als ik achteruit ga kom ik in de kou te staan. 26. Vader en Rie schommelen aan een slang heen en weer. 28. Vroeger op de muur, nu kun je er iets mee binnenhalen. 29. Als je dit kryptogram oplost kun je dit doen. 30. Ter verwijdering van het overbodige. 31. Als dit kleinvee morst kan men er poorten mee verbrijzelen. Vertikaal 1. Eb aan de pool, laat het maar op zijn. 2. Raakt in de war uw streven, dan gaat het om uw leven. 3. De slogan van de dienst der stadsont wikkeling. 4. Deze praatjes vullen geen gaatjes. 6. Wij hopen dat de Koningin dit doet. 7. Hooft noemt haar „lieve lichte 8. Dit vereist onbewegelijkheid (twee woorden) CC?. MARTIN TOOnDe* 123. „Jullie zijn in overtreding," stelde de agent on omwonden vast. „Het is streng verboden om verkeers agenten aan hun stopborden te binden. Ik ga jullie op schrijven." „We deden het niet met opzet, agent," zei Jolliepop. „Het is een droeve samenloop van omstandig heden." „Uitvluchten!" riep de heer Ambrosius, die xich hijgend bij het groepje voegde. „Geloof hem niet, agent! Hij heeft alles met voorbedachte rade gedaan!" Jolliepop wilde deze beschuldiging met verontwaardiging van de hand wijzen, maar de agent legde hem met een kort gebaar het zwijgen op. „Met voorbedachte rade," herhaalde Ambrosius. „Met list en opzet heeft hij een leerling uit mijn tehuis ontvoerd en hij schroomde daar bij blijkbaar niet om de politiemacht lam te leggen." „We zullen hèm lam leggen," gromde de wetsdienaar, terwijl hij Jolliepop grimmig in de kraag greep. „Neemt u dat kleine boefje voor uw rekening?" „Dat zal ik," antwoordde de opvoeder met dunne lippen. „Ik zal dit ondankbaar stukje verdriet wel eens onderhanden ne men!" En, terwijl Jolliepop door de sterke arm werd meegevoerd, moest Panda weer terug naar het Tehuis de Bengelboei. 9. Als een worm en een insect kunt ge op het Carnaval verschijnen. 14. Hun aantal is een maat voor de wel vaart. 17. Is dit applaus in de schouwburg of een aanleiding tot smullen. 18. Als U het bal kent kunt U in uw zaak tevreden zijn. 20. Dit paard kan ook als consumptie dienen. 22. De maat van een reu nemen is werk voor een liefhebber. 23. Als je dit met de eindjes kunt doen ben je gelukkig. 24. De dokter heeft belangstelling hiervoor maar ieder ander trekt er de neus voor op. 27. Je kunt er beter niet onder zitten. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL no. 25 Horizontaal: 1. harp, 5. Cato, 9. aloë, 11. emoe, 12. mot, 13. Leo, 15. Ier, 16. desem, 20. met, 22. tabel, 26. ader, 27. Leo, 29. lev, 31. lege, 32. nek, 33. Pallieter, 35. sen, 36. kl, 37. soms, 38. slot, 39. Ls, 40. stel, 41. de, 43. Lea, 44. dos, 45. en, 46. open, 48. ja, 50. rede, 52. Avon, 53. p.e., 55. arm, 57. Riet hoven, 60. pan, 61. Nias, 63. glu, 64. ten, 65. ixiid, 66. salon, 68. tin, 70. larie, 71. log, 73. nop, 74. dor, 75. Oder, 77. page, 78. nein, 79. Aken. Verticaal: 1. hamer, 2. alom, 3. rot, 4. p.e., 5. Ce, 6. ami, 7. toet, 8. Oeral, 10. dem, 14. oele, 16. dank, 17. edel, 18. sek, 19. pels, 21. tets, 23. bes, 24. egel, 25. lens, 27. lam lendig, 28. o.l., 30. Veldhoven, 33. poe, 34. roe, 37. sta, 40. sek, 42. zon, 44. den, 45. eer, 47. pon, 48. Jans, 49. aria, 51. eelt, 52. aver, 53. pali, 54. ende, 56. mal, 58. tuin, 59. Ot, 60. per, 62. Solon, 65. Haren, 67. node, 69. nog, 70. loge, 72. gei, 74. dak, 76. R.N., 77. pa. PRIJSWINNAARS PUZZEL No. 25 7.50: A. Vogelenzang, Barbarossastraat 19, Haarlem. ƒ5.00: M. Boersma-Goris, Leeuwerijc- laan 16, IJmuiden-Oost. 2.50: B. Gooijer, Const. Huygensstraat 50, Haarlem. Martha Flowers in de musical „Free and easy". land zal Griekenland volgen; in mei waar schijnlijk weer Denemarken en wellicht ook ons land: recitals. Bij Bouwes zong zij uit „Porgy and Bess" en uit „Free and Easy", dat ze hier te lande ook heeft ge maakt. Maar haar repertoire omvat alle grote liederencomponisten. En zij droomt ook van opera werk op de planken; rollen waaruit ze tot nu toe alleen op concerten aria's zong: Puccini. BEZWAAR tegen de combinatie jazz- commercial-klassiek heeft Martha Flowers niet, wanneer dat de mensen, en vooral de jeugd, naar de concertzaal trekt. Maar zij zingt toch het liefst óf het een óf het ander per concert. In afwachting van haar terugkeer op onze podi*a: Martha Flowers heeft zowel voor de radio als voor de t.v. een opname gemaakt. Kijkt u ernaar uit: zij is in alle opzichten uitzonderlijk! Sjeik Kazem Joessef Khalil, een Ira kees die beweert minstens 165 jaar te zijn, heeft verteld van zijn belevenissen in de 19de eeuw. Geflankeerd door 12 van zijn reeds bejaarde kleinkinderen, heeft de sjeik zaterdagavond voor de televisie in Damascus verklaard, dat hij niet meer wilde trouwen. Hij heeft al vier vrouwen door de dood verloren. Sjeik Kazem, die vermoedelijk de oud ste mens op aarde is, vertelde van zijn herinneringen die het bewind van drie sultans uit het Ottomaanse rijk in de 19de eeuw omspannen. Hij zei zich te herinneren al „een volwassen boer" te zijn geweest toen sultan Selim in Con- stantinopel aan de macht was. Hij kon zich het jaar niet herinneren, maar wel wist hij dat hij in die tijd voor de eerste maal in het huwelijk trad. Ka zem heeft sultan Selim en zijn twee op volgers de sultans Aziz en Abdel Ha- mid, de laatste van de Ottomaanse heersers overleefd. Sjeik Kazem ver telde de kijkers, dat hij zich nog steeds energiek voelt en dat zijn gehoor en gezicht nog uitstekend zijn. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat ik van plan ben een vijfde vrouw te nemen," voeg de hij hieraan toe. Op de vraag hoe oud hij nu precies was, zei sjeik Ka zem dat hij „ergens tussen de 165 en 180 jaar oud" is. In een van de Irake se departementen moeten papieren lig gen, waaruit blijkt, dat Sjeik Kazem in derdaad die leeftijd bereikt heeft. DE ALGEMENE verkie zingen in Papoea (Austra lisch Nieuw-Guinea) zijn achter de rug, alle stem bussen zijn deugdelijk ver zegeld, in Port Moresby bijeengebracht en 't tellen van de 2 miljoen uitge brachte stemmen kan be ginnen. Alle verkiezings functionarissen slaken zuchten van verlichting, want het ergste is achter de rug. „Het waren de vreemdste verkiezingen uit de historie der democratie", was hun algemene indruk. Niet alleen moesten de papoea's in de jungle opge zocht worden een karwei van in vele gevallen een dagenlange reis door oerwouden, gevaarlijke stroomversnellingen en over ongebaande berghellingen, maar bovendien waren nog lang niet alle kiezers op de hoogte van hun rechten en plichten. Met het stemmen is op 15 februari gestart en toen begonnen ook de moeilijkheden. OM TE BEGINNEN oefenden de stalen staken, waaraan de stembussen waren opgehangen, grote aantrekkingskracht uit op de mannen van de Tsjimbo- stam in de oostelijke hoog landen. Die waren namelijk goed te gebruiken als land bouwgereedschap en spe ren. Daarna werden te Keremy in de Golf van Papoea dringend extra stembiljetten gevraagd, omdat de plaatselijke be volking de hele voorraad had gebruikt als sigaretten papier. Hierop volgde een incident in Nieuw Enge land, waar een der kandi daten, het stamhoofd Lima Larebo, de kiezers injecties voor een blanke huid be loofd had mits zij op hem zouden stemmen. Een an dere Papoea-politicus be loofde, dat als hij gekozen werd, de akkers van de kiezers geld zouden voort brengen. VAN HET eiland Nieuw Hannover, op 256 km af stand van Rabaul, kwam het bericht dat de inwoners hadden geweigerd van hun stemrecht gebruik te ma ken, omdat zij niet op pre sident Johnson konden stemmen. En zo ging het door. Er waren 299 kandi daten voor 54 kiesdistricten. In 44 daarvan konden kan didaten van alle rassen worden gekozen. Het waren de eerste algemene ver kiezingen in het land, en zij worden beschouwd als de eerste stap naar de onaf hankelijkheid der Papoea's, die over tien jaar gereali seerd moet zijn. De eind resultaten worden begin april verwacht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 25