Denkcapaciteiten in het bedrijf worden niet voldoende benut Medewerkers meer betrekken in de dagelijkse problemen Artsen staken in Italië „Afluisteren van telefoon is in West-Duitsland ontoelaatbaar Salinger doet gooi naar de senaat r HOE IS HET ONTSTAAN? J FEITEN VAN DEZE WEEK V_ De boer op nieuwe wegen Pleidooi in de Katholieke Werkgever Pershing-kernraket komt naar Europa Nieuwe verdediger voor Jack Ruby Parlementaire commissie: Martin Bormann in Brazilië? P. J. Kapteyn straks voorzitter van Europees Parlement? ZATERDAG 21 MAART 1964 4 N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook DE AFWERKING DE COUPE DE KWALITEIT Bonn gelooft het niet Dit woord: ABRIKOOS Dit woord: SOLDAAT Dit woord: SNARS Dit woord: LUILAK ills; l "-Tsbn* T- Dr. E. van Raalte „Meer dan ooit lijkt thans het tijdstip gunstig om alle medewerkers, van hoog tot laag, nauwer bij het bedrijfsgebeuren te betrekken en hen deelgenoot te maken van de problemen, waarvoor de leiding zich ziet gesteld." Dat schrijft de „Katholieke Werkgever," het blad van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, in een WASHINGTON (AP). - Het eerste bataljon Amerikaanse bombardements raketten van het type Pershing met een reikwijdte van 640 kilometer zal in april naar de Amerikaanse strijdkrachten in Europa worden gezonden. De Pershing zal de Redstoneraketten van het leger vervangen. Het vierde bataljon van het 41ste artil lerieregiment zal uit Amerika worden overgebracht naar West-Duitsland. Daar zal het voor „zware artilleriesteun voor het Amerikaanse zevende leger" zorgen. De Pershing is een tweetrapsraket met vaste brandstof die het „shoot and scoot" wapen genoemd wordt om de hoge raad van beweeglijkheid. De raket die bijna elf meter lang is en van een kern voorzien kan worden, kan snel gehanteerd worden. ROME (AP) Chirurgen en andere specialisten die werkzaam zijn in Ita liaanse ziekenhuizen en klinieken welke door de staat worden beheerd zijn in sta king gegaan. Ook de tandartsen doen mee aan de staking. De artsen hebben tot een twee-daagse staking besloten om te protesteren tegen een besluit van het Italiaanse ministerie van Gezondheid, waardoor voortaan alle groepen artsen dezelfde honoraria zouden ontvangen. commentaar over de samenspraak in de onderneming. Het blad voert aan dat het zaak is voor het probleem van de stijgende loonkosten, die niet door hogere prijzen kunnen wor den gecompenseerd, een oplossing te zoe ken in een verhoging van de produktivi- teit. Daartoe dient het bedrijf extra kri tisch te worden doorgelicht en bekeken op betere en meer doelmatige werkmethoden. Een dergelijke doorlichting biedt volgens de Katholieke Werkgever een unieke kans bij het personeel meer belangstelling te wekken voor het bedrijf en het bedrijfs gebeuren. De opgave om het verschil tussen loon kosten en produktiviteit zo klein moge lijk te maken, noemt het blad een uitda ging waarop iedere medewerker op zijn eigen plaats en wijze antwoord kan geven. Overal in de onderneming zit denkcapa- Advertentte Tel. 02500 - 60002, 57290 en 57831 citeit en lang niet alle denkcapaciteit wordt bij de dagelijkse gang van zaken benut. Het is nu zaak deze latente krachten tot actie en tot ontwikkeling te brengen, al dus De Katholieke Werkgever, die advi seert daartoe de ondernemingsraden in te schakelen, de ideeënbus tot nieuw leven te wekken en afdelingsgesprekken en be- drijfsbesprekingen te organiseren. Als voorwaarde voor het welslagen van de sa menspraak jn de onderneming acht het blad het echter noodzakelijk dat alle me dewerkers duidelijk over de specifieke pro blemen van de onderneming worden inge licht. HOUSTON (Texas) (AP) Percy Fore man voorzitter van het Amerikaanse ge nootschap van advocaten heeft ermee ingestemd Meivin Belli als voornaamste verdediger in de zaak Jack Ruby te ver vangen. Foreman heeft reeds meer dan 700 halsmisdaden behandeld en heeft slechts één cliënt niet van de elektrische stoel kunnen redden. Foreman zei dat hij de verdediging in deze zaak niet aanvaard zou hebben, als hij niet geloofde de straf te kunnen wijzigen. Hij zal zijn verdediging baseren op twee punten.: 1. dat de rechtbank elf personen die de moord van Oswald op de televisie gezien hadden tot de jury heeft toegelaten, en 2. dat de rechtbank als getuigeverkla- ring heeft toegelaten de opmerking van een politieambtenaar uit Dallas, dat hij van horen zeggen wist, dat Ruby na zijn arrestatie verklaard had Oswald vermoord te hebben om te bewijzen, dat „de joden wel durven." t Voordien v. r* groepen ontvingen bepaalde een hogere toeslag boven hun vaste sa laïis dan andere. Chirtirgen kregen de hoogste toeslag en tandartsen de laagste. Tijdens de staking zullen de artsen op hun post blijven om „spoedgevallen' behandelen. van ons blauw kamgaren kostuum doet u denken aan uw mooiste kos tuum uit uw beste jaren. En dan te bedenken, dat het u maar 152.— kost Ut Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 (t.o. Twentsche Bank) - Haarlem (Van onze correspondent) BONN Woont Hitiers plaatsvervanger Martin Borman inderdaad in Brazilië? Bonn heeft zijn ambassade in Rio de Ja neiro opdracht gegeven dit gerucht na te gaan. Maar de bondsrepubliek is sceptisch over het bericht van de man, die zich Richard Bormann noemt, die volgens de Braziliaanse politie een broer van Hitiers tweede man is, en die onthulde dat Martin onder de naam Engel bij Dourados in de Braziliaanse staat Matogrosso zou wo nen. In Bonn hecht men weing geloof aan het verhaal dat Bormann in dit wilde India- nenland zou zijn neergestreken. De werke lijke broer van Martin Bormann heet na melijk niet Richard, maar Albert. Dit neemt niet weg dat velen in Duitsland wel degelijk geloven dat Bormann nog in leven is en dat hij in dat geval ergens in Latijns-Amerika zou schuilen kan met zekerheid worden aangenomen. Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam zegt dat Richard Bormann niet te boek staat als oorlogsmisdadiger. Dr. De Jong achtte het waarschijnlijk dat Richard is ondergedoken omdat hij SS-er is geweest en bovendien de kwalijke naam Bormann draagt. Twee delen van hetzelfde schilderij, dat door deskundigen wordt toege schreven aan de Nederlandse schil der Cuyp (overleden in 1651), hangen nu naast elkaar in de National Gal lery van Schotland te Edinburgh. De twee helften van het paneel, dat in 1887 werd doorgezaagd, zijn jaren lang gescheiden geweest. Het ene deel was in Amerikaanse handen het andere deel hing in Engeland. Drie maanden geleden wisten deskundigen van het Schotse museum, dat sedert enige jaren het linker deel in zijn bezit had, ook de hand te leggen op het ontbrekende rechterdeel. De prijs waarvoor het paneel bij een Londense kunsthandel werd gekocht, is niet bekend. In de twintiger jaren bevond het rechter deel van het schilderij zich in de privé collectie van een Amerikaan dr. John Stilwell geheten. Wanneer het naar Europa is gekomen en langs welke weg is evenmin bekend. (Van onze correspondent) BONN De Duitse geheime dienst heeft met haar verzoeken aan de geal lieerde geheime diensten tot het afluiste ren van telefoongesprekken en het openen van brieven, het zogenaamde „Duitsland- verdrag" te ruim uitgelegd. Dat zegt de commissie van de Bondsdag die deze praktijken moest onderzoeken. Ze verklaart dat het huidige systeem van af luisteren van telefoongesprekken en ope nen van brieven op verzoek van Duitse instanties ontoelaatbaar is, zelfs al zouden Duitse veiligheidsbelangen op het spel staan. De parlementaire commissie zegt welis waar geen concrete gevallen van misbruik te kunnen bewijzen, maar ze heeft de in druk dat ook mensen die van niets ver dacht konden worden, onder deze prak tijken geleden hebben. De minister van Binnenlandse Zaken Hö- cherl heeft nogmaals doen weten dat hij van niets wist. Hij zei onder de indruk te verkeren dat de Duitse „dienst tot be scherming van de grondwet," alleen af luisteren en brief-openen aanvroeg, wan neer het om geallieerde belangen ging. Daartoe hadden de geallieerden het recht onder het verdrag dat van West-Duitsland een staat maakte. De parlementaire commissie is na haar getuigenverhoren tot de conclusie geko men dat het: a) lang niet altijd om geal lieerde belangen ging. En dat: b) lagere ambtenaren zonder hun centrale instan ties daarin te kennen, het afluisteren aan vroegen. Na het commissie-rapport dat donderdag werd geopenbaard, juichte een CDU-lid van de commissie het toe, dat minister Höcherl inmiddels voorschriften heeft uitgevaardigd die „de mogelijkheid van misbruik sterk beperken." Höcherl heeft opdracht gegeven de rech terlijke macht in te schakelen. Een libe raal commissielid eiste parlementaire con trole op het afluister-systeem. Het moei lijke feit blijft inmiddels dat het geallieer de afluisterrecht uiteraard een beperking van de Duitse soevereiniteit is, waarbij de Bondsrepubliek zich op den duur moei lijk zal kunnen blijven neerleggen. Het woord abrikoos stamt uit het La tijn. Het is via het Grieks en het Ara bisch in het Spaans en Portugees te rechtgekomen en toen via het Frans in het Nederlands, dat het weer aan het Duits en het Deens heeft doorgegeven. Wij moeten uitgaan van het Latijnse precox dat betekent: vroegtijdig, vroeg rijp. De Grieken noemden de vrucht praikokkion. De Arabieren, die de p niet kenden, maakten daar barkok van en voegden het lidwoord al toe. Van albar- kok maakten de Spanjaarden en Portu gezen albercoque en onze voorouders importeerden de abrikoos uit die lan den onder.de naam abrikok. Dit was in de 17de eeuw de gewone vorm. Later werd deze naam door de Franse bena ming abricots (meervoud) vervangen, waarin de s werd uitgesproken. Zo zijn wij aan onze abrikoos gekomen. Het Latijnse woord solidus, voort levend in ons solide, betekende: stevig, sterk, maar was ook de naam van een gouden munt. Daarvan zijn het Ita liaanse soldo en het Franse sou afge leid, evenals het Nederlandse soldij. Een soldaat, Italiaans soldata, is iemand die voor soldij in het leger is opgenomen, een militair en wel spe ciaal een militair zonder rang. In het Middelnederlands sprak men van een soldenier of soudenier. Het werkwoord dat bij al deze woorden hoort, luidt: bezoldigen. In het Westvlaams is soldaat ook de naam van een oude, magere koe, die voor het leger wordt geslacht. Vandaar waarschijnlijk de zegswijze: iets sol daat maken voor: iets geheel en al opeten of opdrinken. Er was vroeger een werkwoord snar- ren, natuurlijk verwant met snorren, dat van toepassing was op het voort brengen van allerlei geluiden en dat dus betekende: dreunen, kraken, gonzen enz. Het zelfstandig naamwoord snars, dat bij dit werkwoord hoort, betekent: snelle beweging bij het drinken en van daar: slok, teug. De uitdrukking met een snars werd gebruikt voor: met een snelle beweging, ineens. Geen snars wordt gebruikt voor: in het geheel niets. In het Antwerps bestaat snars in de betekenis: afval van vlees. Dit woord is waarschijnlijk in het andere opge gaan, blijkens deze zin uit Langendijk: ik heb zo'n honger of ik in een half jaar gien snars geproefd had. Dit be tekent dus óf: geen stukje vlees óf: helemaal niets. Men kent naast elkaar in precies de zelfde betekenis de woorden luilak, luibak, luibuis en luiwam mes. Het woorddeel -buis in het derde woord is een verkorting van wambuis en daaruit is ook wam mes ontstaan. De beide laatste woor den zijn dus volkomen identiek. Ze zijn te vergelijken met witkiel: de dra ger van een witte kiel. Zo zijn dit dra gers van een lui wambuis, luiaards dus. Het woord luilak wordt op drie manie ren verklaard. Sommigen zien er een combinatie in van lui en lak (s), an deren denken aan invloed van het woord vuilak en tenslotte heeft een slimmerd ontdekt dat in 1672 de Am sterdamse nachtwacht Piet Lak zich bij de nadering van de vijand heeft ver slapen en de stad in gevaar heeft ge bracht. Hij werd Luie Lak genoemd. Daaruit zou luilak zijn ontstaan. SAN FANCISCO (AP) Pierre Salin ger, de voormalige perschef van de Ame rikaanse president heeft aangekondigd dat hij zich verkiesbaar heeft gesteld voor de democratische partij voor senator van Ca- lifornië. Hij heeft donderdag zijn functie als pers- (Van onze landbouwmedewerker) is, maar men moet de toestand niet slech ter voorstellen dan hij is. In welke opzichten is men in de zoge naamde ontwikkelingslanden achter en waar moet degene, die helpen wil, begin- Engle. UP it *,Wil Aan ieder die zich voor economische en sociale vragen interesseert, is het nu wel duidelijk dat met zoveel anderen de boerenbevolking in de westerse landen I nen? Dat'zijnïe'twëe'"hoofdvragen, waar- zich op totaal nieuwe wegen heeft bege- voor men staat In het algemeen zijn lan- wj8rh k°er moet niet alleen zijn be- cien waar nog een overwegend percentage chef van het Witte Huis neergelegd en drijfsvoermg aanpassen aan de eisen van van de bevolking in de landbouw werkt, was vrijdag in San Francisco aangekomen. I moderne "ij is ook bezig een an- I arm en achterlijk. Sommigen concluderen Salinger zei, dat het helemaal zijn eigen dere een minder afgezonderde plaats I hieruit: richt daar industrieën op en het denkbeeld was geweest om zich kandidaat *e zoe^en in hei maatschappelijk leven. I vraagstuk der armoede is opgelost, te stellen voor een functie die reeds door resultaten zijn al duidelijk waarneem- I Prof. Van Lier ziet dit anders. Hij zegt: drie anderen wordt geambieerd, waaronder I '3aar: de boerenstand slaagt erin om met I ontwikkelt tegelijkertijd de landbouw zo de huidige democratische senator Claire vee' ruinder mensen dan voorheen een I V'er, dat minder mensen meer kunnen pro- sterk groeiende bevolking op bevredigende duceren. Er komen dan werkkrachten uit wijze van het gewenste voedsel te voor- de landbouw vrij die kunnen helpen bij zien. Bovendien is de „apartheid van de I de aanleg van wegen, irrigatiekanalen en agrariërs in leefwijze, gewoonten en ge- I dergelijke Naast verheffing van de landbouwpro. frekking op een teveel danopeen te' dUltie is vooral de ontwikkeling van het treRKing op een teveel aan op een te verkeer een eerste vereiste. Bij beide ta- ken kunnen verstandige buitenstaanders Hoe geheel anders is dit in landen die met kennis en machinale uitrusting economisch en sociaal minder ver ontwik- I v.an ienst' zlJn- .Als zij maar bij elke keld zijn. In tal van deze landen is de economische ontwikkeling niet enkele tien tallen jaren, maar eeuwen bij ons ten achter. De leden van de landbouwkundige kring Arnhem hebben het voorrecht ge had van een bij uitstek deskundig man stap die zij doen, bedenken dat tegelijker tijd al het mogelijke moet worden gedaan om de (boeren-)bevolking begrip bij te brengen van hetgeen ondernomen wordt. Verder moet men de kleine boer, die in al deze landen zo'n grote rol speelt, hel- v Uil C.C. 11 U1J UllOltlv UvolVUllUlg XXXCIXX 1 1 Sa» te horen hoe men de achterstand in deze pe" .bli de verbetering van zijn produktie- methoden. Dit moet gebeuren op een wij ze en met middelen die hij kan begrij pen en aanvaarden; zij mogen niet strij dig zijn met eeuwenoude tradities. Voor lichting en hulp moeten hand in hand gaan. Het is frappant dat prof. Van Lier met zijn wijze van benadering der problemen m deze verre landen voor de oplossing ervan dezelfde methode aanbeveelt, die wij dertig jaar geleden met zoveel succes hebben gevolgd toen de kleine boeren in ons land in nood verkeerden. Het komt hierop neer, dat men deze kleine landen moet trachten in te halen. Deze deskundige, prof. R van Lier te Wageningen, bereist regelmatig landen in I Afrika, Azië en Zuid-Amerika en adviseert zowel de regeringen van deze landen als internationale instellingen zoals de Land bouw- en Voedselorganisatie (FAO) in Ro- me, die zich beijveren om te helpen. Prof. Van Lier begon met het verhaal, I dat telkens weer opdoemt, namelijk dat een derde deel van de wereldbevolking honger lijdt, naar het rijk der fabelen te verwijzen. Er wordt nergens regelmatig onderdanen met raad en daad bljsta^m den (China, India, Java) tijdelijk, als ge I volg van bijzondere omstandigheden. Het geen op zichzelf natuurlijk ernstig genoeg Op en om het Binnenhof Een goede leerlinge van „De openbare zaak vereist behandeling in het openbaar". Aldus een van de grond stellingen van Thorbecke, die hem en zijn geestverwanten redenen te over gaven om onze grondwettelijke inrichting daarmee zo veel mogelijk in overeenstemming te brengen. Mevrouw van Someren-Downer (V.V.D.) verdient oprechte waardering voor de wij ze, waarop zij zich bij de behandeling van het wetsontwerp, dat verhoging van het radio-luistergeld beoogde, een goede leerlinge van Thorbecke toonde te zijn. De luistervinken dragen geldelijk 't hun ne bij ten behoeve van de verschillende radio-omroepverenigingen. Immers de door hen wettelijk aan de schatkist verschul digde gelden wegens het feit, dat zij in het bezit zijn van een radiotoestel, ko men in de kassen der omroeporganisaties terecht. Anders uitgedrukt, de staat sub sidieert die organisaties met behulp van hetgeen de luistervinken te betalen heb ben. Van het ogenblik af nu, waarop de regering verhoging van bedoelde bijdragen voorstelt, heeft de volksvertegenwoordi ging er recht op te weten, hoe het ge steld is met de verdere inkomsten van de omroepverenigingen, die namelijk heel wat binnenkrijgen aan zogenaamde club- en abonnementsgelden alsook inkomsten uit advertenties in de omroeporganen. In dat opzicht nu kon de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geen opening van zaken verstrekken. Hij zou dat wel gaarne gewild hebben, doch hij kon nu eenmaal onder de bestaande regeling de omroeporganisaties in dat op zicht niet dwingen. Zijn verzoek om rond uit aan de Kamer te kunnen mededelen, hoe het staat met de verdere inkomsten der organisaties in kwestie, stuitte op een weigerend antwoord van die zijde af. In het licht van die situatie had de woordvoerster van de fractie van de V.V.D. schoon gelijk, toen zij schorsing van de be raadslagingen over het wetsontwerp tot verhoging van de luistergelden trachtte te bereiken met behulp van een daarop ge richte motie. In wezen bleek de hele Kamer het met haar eens te zijn. Maar toch wenste de overgrote meerderheid van de afgevaar digden niet voor de motie te stemmen, aan gezien zij van oordeel waren, dat de fi nanciële toestand van de omroepvereni gingen verruiming van haar inkomsten ten spoedigste noodzakelijk maakt. Dit vooral Eerste Kamer miste weer eens de bus Voorzitter Jonkman zag zich deze woens dag in de onaangename positie geplaatst tegenover de minister van Binnenlandse Zaken verontschuldigingen te maken we gens het feit, dat deze een klein uur ver geefs had moeten wachten, eer de ver gadering kon beginnen, waarin mi nister Toxopeus zijn begroting moest ver dedigen. Er ontbraken namelijk zoveel se- ook met het oog op de niet te vermijden verhoging van de salariëring van het om roeppersoneel. Verkeerde terugtocht Gegeven de stand van zaken was het ongetwijfeld verstandig van de V.V.D. af gevaardigde om de aanvankelijk ingedien de motie terug te nemen. Toch zou zij er beter aan gedaan hebben om een nieuwe motie ter tafel te brengen, welke uitslui tend de wens had dienen in te houden, dat minister Bot met de meest bekwame spoed alsnog de omroepverenigingen tot volledige opening van zaken bereid zou trachten te krijgen. Zie ik het goed, dan zou zulk een motie bepaald een goede kans op aanneming gehad hebben. Daarom kon ik het niet gelukkig noch juist van de liberale afgevaardigde vinden, dat zij het deed voorkomen alsof een dergelijke motie ook geen schijn van een kans zou hebben gehad, reden waarom zij er de voorkeur aan gaf het debat nu maar mo tieloos te laten eindigen. Kortom door zich te bepalen tot intrek ken van haar motie en door daarna, zij het, wat sommige van haar fractiege noten betreft, met grote tegenzin, te stem men voor verhoging van de jaarlijkse luisterbijdrage van twaalf tot achttien gulden, ondernam de anders toch heel goed uitgeslapen mevrouw van Someren een verkeerde terugtocht. natoren op het appel, dat op het vastge stelde aanvangsuur het door de grondwet voorgeschreven aantal leden, te weten meer dan de helft, niet aanwezig was. Blijkbaar waren de treinen uit Brabant met vertraging in Den Haag aangekomen! In werkelijkheid echter had de Eerste Ka mer weer eensde bus gemist. Op nieuw heeft zij bijgedragen tot verster king van de zienswijze, dat het bepaald de voorkeur zou verdienen om deze tak van de Staten-Generaal bij de eerstvolgende grondwetsherziening te bevrijden van de nu nog op haar rustende taak om aan de overzijde van het Binnenhof aangenomen Begrotingsontwerpen te behandelen, voor dat die ontwerpen wet kunnen worden. Dinsdag had de Senaat nodeloos lang ge praat over de begroting van Binnenlandse Zaken en zo zij dit niet had gedaan, zou nog diezelfde dag de minister hebben kun nen antwoorden. Op zichzelf was dat reeds een fout van de Eerste Kamer, doch daar na beging zij in de vorm van het- hier vermelde absenteïsme op woensdag een tweede misslag. Radicale grondwetsherziening of niets Naast 's ministers mededeling, dat hij binnenkort een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig hoopt te maken ter verhoging van de parlementaire schade loosstelling, was het belangrijkste, dat ex cellentie Toxopeus aanroerde, het door hem met betrekking tot het vraagstuk van grondwetsherziening in het midden ge brachte. Onomwonden verklaarde hij zich voor stander van een korte grondwet. Daarin heeft hij schoon gelijk. Op het ogenblik staat er veel te veel in de grondwet en dat heeft nu reeds meer dan eens de noodzaak met zich meegebracht van toe passing van de nog altijd stroeve en iet wat omslachtige methode, welke voor wij ziging van de grondwet is voorgeschreven. Minister Toxopeus nu is, kort samenge vat, voorstander van een radicale herzie ning, en dan in de vorm van aanmerke lijke bekorting van de grondwet, of wel vanniets doen. Want van telkens en telkens weer kleine herzieningen op onder delen moet hij niets hebben. Binnenska mers is men op het ogenblik doende, in nauwe samenwerking met het departement van Binnenlandse Zaken, voorbereidingen te treffen om eventueel straks met een herziening van brede, tevens frisse opzet voor de dag te kunnen komen. Of men daarin zal weten te slagen, valt nog geens zins te voorspellen. Daarom was het ook heel verstandig van de minister, dat hij in dit opzicht geen enkele belofte of toe zegging heeft gedaan. Men kan er echter van op aan, dat men op verantwoorde wij ze doende is om na te gaan of inder daad voor 1967 een flink opgezette hervor ming van de grondwet, in de geest als minister Toxopeus voorstaat, te verwe zenlijken zal zijn en voorts, dat de tegen woordige bewindsman aan Binnenlandse Zaken heus niet van plan is van zijn kant een nieuwe bijdrage te leveren ten be hoeve van het al te zeer gangbaar gewor den „stelsel" van grondwetsherziening aan de lopende band. Veel heeft de minister over dit alles niet gezegd. Dat was ook niet nodig. Mede hier geldt, dat meer waarde dan woorden de daden hebben. de produktiviteit van hun bedrijfje te ver hogen. Behalve door het verschaffen van enke le noodzakelijke hulpmiddelen (beter vee, beter zaaizaad en pootgoed, kunstmest) hebben wij de kleine boer geholpen door hem op zijn eigen bedrijf te werk te stel len voor de verbetering van de toestand van grond en gebouwen. Het materiaal hiervoor (kalk, draineerbuizen, hout, ste nen, cement) kreeg hij gratis, terwijl hij bovendien voor het werk in geld werd beloond. Dit heeft in menig opzicht uitstekend ge werkt. Het allerbelangrijkste is misschien wel geweest dat het de kleine boer meer zelfvertrouwen heeft gegeven en zijn ge voel van niet-geteld-te-worden heeft doen verdwijnen. Er lijkt daarom alle reden om prof. Van Lier met zijn weinig specta culaire aanpak eveneens succes te voor spellen. STRAATSBURG (ANP) De socialis tische fractie van het Europese Parle ment heeft vrijdag unaniem besloten de Nederlandse afgevaardigde P. J. Kapteijn kandidaat te stellen voor het voorzitter schap van het Europese Parlement. Hier zal vandaag over worden beslist. Hoe groot de kansen van de verkiezing van de heer Kapteijn zijn is nog niet met zekerheid te zeggen. De heer Kapteijn, die 68 jaar is en sedert 1950 lid van de Eerste Kamer kan rekenen op de steun van de Europese liberalen. Deze zullen daarbij hun belofte inlossen, twee jaar geleden gedaan, in ruil voor socialistische steun aan hun toenmalige kandidaat voor het voorzitterschap de Italiaanse oud minister Martino. De liberale fractie is vorig jaar echter aanzienlijk verzwakt door het uittreden van vijftien Gau^isten, waardoor socialis ten en liberalen samen niet meer de meer derheid in het Parlement hebben en de christen - democratische kandidaat met steun van de Gaullisten kan rekenen op verkiezing. De vraag is echter of in dit Europese gezelschap alle afgevaardigden hun fractiekandidaat trouw zullen zijn en.in hoeverre de groepen de stem men verliezen door absenteisme van le den.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4