WASHINGTON VERWELKOMT DE LENTE MET GROOT KERSENBLOESEMFEEST PANDA EN DE MEESTER*MEESTER DE SMARAGDEN RINC Liefdesgeuren als wapen in de strijd tegen de insekten Leningrad krijgt een dooppaleis Ons vervolgverhaal ANTIEKE GRIEKSE STAD IN ITALIË ONTDEKT MAANDAG 23 MAART 1964 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Japans geschenk „Prelude To Taps Erekerkhof ^'WWKWWVWWWIIWWWWW1 De kolonel had geen tegenwer ping gemaakt toen hij hoorde, dat Max naar Stella's hand dong. In wer kelijkheid was hij daar zeer verheugd over, ofschoon hij wist, dat hij een zaam zou zijn zonder haar. Hij had hun voorgesteld bij hem op het land goed te komen wonen, maar hij be greep hoe onpraktisch het voor Max zou zijn om elke dag op en neer te reizen naar St. Jago de la Vega. Toen hij zijn praktijk daar begonnen was, had hij een kamer gehuurd in een klein huis en toen hij hoorde, dat dit te koop was, had hij het in overleg met Stella gekocht. Hij bracht de Kerstdagen met de kolonel en Stella op de plantage door en toen werd hun huwelijk vastge steld op begin februari. Hij zou lie ver terstond hebben willen trouwen, maar Stella was nog in rouw om haar broer. Zij had vreselijk te lijden ge had onder zijn dood evenals haar va der, die hem erg miste. De kolonel had Max uit erkentelijk heid voor alle zorgen, die hij aan Pe ter had besteed een prachtige zwarte hengst geschonken, die Max Apollo noemde. Het was een lief dier, waar aan Max spoedig zeer gehecht raak te. Op vele van zijn ziekenbezoeken in verlaten streken was het paard zijn enige gezelschap. Het was vroeg in de namiddag en Max had zich haastig gekleed om zijn verloofde niet te laten wachten. Ze zouden samen een ritje maken en hij moest haar halen bij haar vrienden, de Phillips, waar zij het weekeinde doorbracht. Het was twee uur toen hij zijn huis verliet. Ze wilden vroeg vertrekken daar om deze tijd van het jaar de avond al vroeg inviel. Hij had een plekje op het oog, niet ver van de stad, op een rustige weg bij de rivier, door de Spanjaarden de Rio Cobre genoemd. Max was daar dikwijls voorbij gekomen en had het verrukkelijk gevonden. Weldra be reikte hij het landgoed van de Phil lips. Hij steeg af en liet de zware bronzen klopper vallen. Stella kwam naar buiten en viel hem om de hals. Zij droeg een nieuw rijkleed van fles- segroen, dat haar snoezig stond, een klein rood hoedje met omgeslagen randen en een grote groene voile, die zij om haar hals gewonden had. Haar schoentjes waren rood. Maan den geleden had zij haar lange losse haren laten afknippen, naar zij zei, toen Max dit betreurde, omdat dit haar zo kinderlijk maakte. Nu was het opgemaakt in krullen die op haar schouders hingen. Nadat een slaaf haar paard uit de stallen had ge bracht en Max haar in het zadel ge holpen had, zetten ze er een flinke draf in. Het was erg warm, maar Max wist dat het weldra koeler zou worden als zij het overschaduwde pad bereikten. In enkele minuten had den ze St. Jago de la Vega achter zich gelaten. Het pad leidde langs een rotsheuvel om daarna een rivier te kruizen en verder te gaan op de tegen over liggende pever. Ze reden naar een klein groepje bomen, waar Max uit het zadel sprong en de leidsels stevig vastbond aan een lage tak. Hij keerde zich tot Stella. „Dit is een heerlijk plekje, hier kunnen we wel een poosje gaan zitten, ,,'t Is werkelijk enig Max", zei Stella „we moeten hier vaak te rugkomen en 't is dicht bij de stad ook. Ik denk dat het meer dan drie kwartier vraagt om hier te komen, zou het niet, schat?" „Ik wist wel dat het je zou aanstaan", zei hij. „Ik zal dit plekje onthouden". Hij trok haar naar zich toe en zij nestelde zich in zijn armen. „Laat me nooit los Max, o, kon het altijd maar blij ven zoals nu". „Maar dat doet het ook, lieveling, ik laat mijn duifje nooit ver weg vliegen". Ze bleven er lang zitten zonder een woord te spre ken, vervuld van een innige tevre denheid. De zon daalde al toen ze opston den om terug te gaan. Ze liet haar hoed achteloos achter haar hoofd bun gelen, maakte hem vast om haar hals met de voile, bracht haar haar weer in orde en schudde haar krullen. Hij nam,haar bij de arm en zij wandelden hand in hand naar de plaats waar de paarden stonden te wachten. Toen ze de stad naderden was de zon al ondergegaan. Max sprak tot Stella. „Ik heb me zorgen gemaakt over je vader, lieve ling, ik wou dat hij in onze buurt een huis kocht of na ons huwelijk bij ons kwam wonen. Hij zal erg al leen zijn in dat grote huis." Stella keek hem aan met schitterende ogen. Dat was nou echt Ma, dacht ze, al tijd aan anderen denken en trach ten iedereen gelukkig te maken. Ze zei: „Maak je maar niet bezorgd over vader. Hij vertelde dat hij van plan is na ons trouwen een paar maanden naar Engeland te gaan Als hij te rugkomt, trekt hij misschien wel bij ons in. Hij doet wat hem het beste lijkt. Hij zal heus niet alleen thuis blijven, als hij zich daar eenzaam voelt. Hij is erg gelukkig met het vooruitzicht jou als schoonzoon te Hoofdstuk XVI Het was laat in januari 1672 en een van de mooiste seizoenen in tropisch Jamaica. De hittegolf van de zomer, die tot in november had geduurd, was verdwenen en in plaats daarvan waai den nu de noordenwinden over het eiland. Die koele winden kwamen over de Caraïbische zee uit de Atlantische Oceaan en verfristen de bewoners met een korte koude-periode. Als Mary Carleton de weersverandering al be merkt had, was zij veel te druk met haar eigen zorgen en zaken om het bewust te ervaren. Tom Jones' plot selinge dood was nu vier maanden geleden. Toen zij op die avond uit haar bezwijming was bijgekomen, had het nieuws van Toms dood haar danig aangepakt. Na maanden van plannen maken hoe hem kwijt te ra ken, was haar wens wonderbaarlijk vervuld en toch voelde zij niets van opgetogenheid of triomf. Zij bezat nu Morgan, de enige man, die tot nu toe iets voor haar had betekend. Tom scheen haar niets meer te kunnen schelen, wat hij ook voor haar gedaan had. Enige weken later, nadat Mary ge hoord had van de beschikkingen, wel ke Tom in zijn testament gemaakt had, had zij niet langer medelijden met de dode. Ze was integendeel ra zend en had zeer krachtige taal ge bezigd tegen zijn executeurs. Tom had haar „de Wilde Zwaan" nagelaten maar dat was dan ook alles. Zijn huis met het meubilair moest verkocht worden, het geld ging naar een zekere Lady Preston in Londen. Deze dame kreeg ook eni ge waardevolle juwelen en wat er aan baar geld over was, nadat alle schulden betaald waren. Op één bepaalde ring van dia mant en smaragd had Mary in het bijzonder haar zinnen gezet en zij wilde die beslist hebben. De execu teurs waren niet bij machte ge weest dit verzoek in te willigen en dat had een hevige scène veroorzaakt, waarin zij geëindigd was met hen een stel suffe oude idioten te noemen. De ze kwestie werd voor haar een obses sie. Zij had dag noch nacht rust daar zij voortdurend dacht aan dat prach tige kleinood. Harry kreeg voor het eerst een gevoel van afkeer en merk te op, dat zij zich gedroeg als een bedorven kind dat pruilt over een stuk speelgoed. Ten einde raad ging zij mr. Bal len, de notaris opzoeken. De oude man was geheel in de war toen hij hoorde, dat zij hem wenste te spre ken. Toen dit echter onvermijdelijk was, liet hij haar komen en hij was oneindig opgelucht toen hij bemerk te, dat haar komst ditmaal vreedza mer van aard was dan voorheen. Hij vertelde haar de geschiedenis voorzo ver die hem bekend was. Het scheen dat Lady Preston een oude vriendin van Tom was. (Wordt vervolgd) ^WWWWWMWWVWWMWW>WWWWMWMMWMIWWW«~w««wiii»iw«««iwHwtWMwiHnfinnnnnnnnniiAiud IEDER VOORJAAR viert de Ameri kaanse federale hoofdstad een meerdaags feest in „Japanse stijl": het kersebloe- semfestival dat dit jaar van 7 tot 12 april gehouden wordt. Wij moeten teruggaan tot 1912 om de oorsprong te vinden van deze feestelijk heden. In dat jaar werden door mevrouw William Howard Taft, echtgenote van de toenmalige president der Verenigde Staten, en ene hertogin Chinda, de vrouw van de Japanse ambassadeur, twee Japanse kersebomen geplant. Het waren er twee van de drieduizend die \het gemeentebestuur van Tokio had ge schonken en die een plaatsje kregen rond het Tidal Basin in deze stad en langs de oevers van de Potomacrivier. Men zegt, dat in de bijzonder zachte winter van 1941 de Japanse kers voor een tweede maal heeft gebloeid. Was het een voor teken? Enkele dagen later vond de aan val op Pearl Harbour plaats. IN 1927 werd de Japanse kersebloe- semweelde rond het Tidal Basin „ontdekt" als basis voor een lentefeest. In dat jaar namen schoolkinderen het besluit jaarlijks een nieuwe kerseboom te planten Van het een kwam het ander en in 1934 besloot het bestuur van het District of Columbia (waarin Washington gelegen is) om een „Cherry Blossom Festival" te organiseren, dat drie dagen zou duren en besloten werd met de verkiezing van een „Kersebloe- semkoningin". De eerste „koningin" was mejuffrouw Eleanor Roosevelt, dochter van Henry L. Roosevelt, de toenmalige on derminister van Marine. Ter gelegenheid van dit festival boden de organisatoren de inwoners van Washinton een geweldige „parade" aan langs de Pennsylvania Ave nue en een buitengewoon vuurwerk, dat de hemel boven de stad urenlang fel ver lichtte. Als een bijzondere attractie sprong een parachutist uit een boven de stad rond cirkelend vliegtuig. Hij maakte een ge slaagde „landing" in het Tidal Basin. Zeilwedstrijden, theatervoorstellingen en een groot slotbal waren andere hoogtepun ten van dit eerste Kersebloesemfestival. I Van jaar tot jaar werd de belangstelling voor deze manifestatie groter. Het mooiste feest was waarschijnlijk dat van 1939, het j jaar van de wereldtentoonstelling in New York Toen kwam 1940.Het duurde tot 1947 voor het „Festival" weer een plaatsje kreeg onder de jaarlijkse evenementen in de hoofdstad van de Verenigde Staten. Het werd een triomf: meer dan 450.000 mensen verdrongen zich rond het Tidal Basin. SEDERT '54 beginnen de feestelijkheden met het ontsteken van een driehonderd jaar oude lantaarn, die de stad Tokio in dat jaar als blijk van vriendschap aan I Washington heeft geschonken. Dit maal zal de Kersebloesemkoningin worden geko zen uit 52 „prinsessen", afkomstig uit de vijftig staten en de twee territoria, waar uit de Verenigde Staten bestaan. De tra ditionele parade zal niet minder dan twee uur duren en over het gehele land door alle radio- en televisiestations worden uit gezonden. De vermaardste sterren uit Hol lywood, alsmede Miss America en Miss Universe zullen het festival bijwonen. Het leger van de Verenigde Staten draagt eveneens bij tot het succes met een kleurrijk schouwspel, „Prelude to Taps" welke titel men vrij zou kunnen vertalen door „Prelude tot de glorie". De „Oude Garde", de eerste gevechts groep van het derde regiment infanterie, in en het muziekkorps van het leger zullen de „Geschiedenis van de vlag" uitbeelden door middel van grote historische tonelen. De hoogtepunten van de 179-jarige ge schiedenis van het Amerikaanse leger, de oude uniformen, die werden gedragen tij dens 145 veldslagen, zullen vooraf gaan aan een uitbeelding van een gevecht in de toe komst, waarbij alle in het zwart geklede deelnemers zullen manoeuvreren met fos- forescerende wapens en zullen gehoorza men aan lichtsignalen, die vanuit een elektronische commandopost worden ge geven Nog vele andere punten staan er in het programma van dit „Kersebloesemfestival 1964", zoals theatervoorstellingen, optoch ten, als enz. Tienduizenden bezoekers uit andere staten, alsook vele toeristen uit de oude wereld worden in de feestweek Washington verwacht. Ook in andere opzichten is Washington een stad die in velerlei opzicht de toerist veel heeft te bieden. Voorop onder de be zienswaardigheden staat natuurlijk het „Witte Huis", dat men kan bezoeken en waar fototoestellen wordentoegelaten, in de tuinen. Iets verder bevindt zich het machtige in Griekse stijl gebouwde monu ment met zijn 36 zuilen, opgericht ter na gedachtenis aan president Lincoln. OP EEN HEUVEL die boven de stad uitrijst ligt een schitterend park, dat te vens als erebegraafplaats dienst doet. Hier liggen de helden van de Verenigde Sta ten begraven, beschermd door een perma nente erewacht. Het huis van generaal Lee (de populairste figuur in Noord en Zuid van de Amerikaanse burgeroorlog), het graf van de Onbekende Soldaten en G. Bogdanov, communistisch partij secretaris voor Leningrad, heeft in het vakbondsorgaan „Trud" meegedeeld dat Leningrad spoedig over een prachtig „dooppaleis" zal beschikken. De com munistische autoriteiten willen hiermee de christelijke doop tegengaan, die vele Russen hun kinderen nog steeds laten geven. Er wordt in de Sovjet-Unie reeds, namens de godloochenaars, gedoopt, doch dit geschiedt in het „Paleis voor de huwelijksinzegening". Volgens Bogdanov hebben sinds de oprichting van het eerste Sovjetrussi- sche „paleis voor de huwelijksinzege ning" te Leningrad, vier jaar geleden, zestigduizend echtparen hun huwelijk aldaar laten inzegenen. „Wij kunnen, nu er een tweede dergelijk paleis komt, verwachten dat de kerkelijke huwe lijksinzegeningen een zeldzaamheid zullen worden", aldus de partijsecreta ris voor Leningrad. De ouders krijgen, wanneer zij hun pasgeboren kind laten inschrijven, een gedenkpenning, waarin naam en ge boortedatum zijn gegrift. Wie zou een dergelijk aandenken niet op prijs stel len?" aldus de communistische partij secretaris voor Leningrad. dat van president Kennedy zijn de belang rijkste punten, waarnaar de belangstelling van de bezoekers uitgaat. Op enkele honderden meters afstand verrijst tegen de blauwe lucht het in brons gegoten oorlogsmonument van Iwo FOGGIO A(P) Oudheidkundigen van Belgische universiteiten zijn begonnen met blootleggen van het grote amfitheater van de lang onontdekte Griekse kolonistenstad Herdonea nabij de Zuid-Adriatische kust van Italië. De geleerden hebben de plaats van de oude stad twee jaar geleden ont dekt. Zij zeggen dat nog vier jaar opgra vingen moeten worden gedaan om de bloot legging van de stad, in de buurt van het Italiaanse dorp Ordona te voltooien. Aan het project wordt meegewerkt door groepen van de universiteit van Brussel, Leuven, Luik en Gent. Zij hebben reeds een groot gedeelte bloot gelegd van de muur, die het oude handelscentrum om gaf. Binnen de muren zijn vele van de oorspronkelijke gebouwen aan het licht ge bracht evenals een oude bakkerij en een stadsfontein, die vrij goed bewaard zijn Buiten de muren hebben de geleerden ge vonden wat naar hun mening de voor naamste begraafplaats van Berdona is geweest. Het amfi-theater is de jongste vondst. Ofschoon tot dusver slechts de bovenkant is blootgelegd, zeggen de ge leerden dat zij hoop hebben, de hele viena in goede staat te zullen aantreffen. Jima. Dit beeld is vervaardigd naar een foto, die tijdens de tweede wereldoorlog onder een regen van Japanse kogels werd gemaakt op het ogenblik, dat op het hoog ste punt van dit „bloedende eiland" de Amerikaanse vlag werd geplaatst. Het mo nument is opgericht ter nagedachtenis aan het korps der mariniers. Ook de bibliofiel vindt in Washington veel van zijn gading bijvoorbeeld in de bi bliotheek van het Congres met onge veer dertig miljoen zeldzame en oude boe ken, oorspronkelijke manuscripten, kunst werken en muziekpartituren en in de Folger Shakespeare Bibliotheek een marmeren gebouw, dat een collectie wer ken herbergt, die betrekking hebben op de beroemde toneelschrijver, alsook een na tuurgetrouwe reproduktie van het hofthea ter van koningin Elizabeth. Het Pentagon is gratis toegankelijk; het F.B.I. (Federal Bureau of Investigations) kan worden bezocht onder leiding van een gids. Deze geeft een uiteenzetting over de werking van het systeem der strafregis ters en toont verder een belangrijke col lectie wapens. Een van de specialisten van het F.B.I. geeft ten slotte voor de liefheb bers nog een demonstratie in pistoolschie ten. Wat het geestelijk leven betreft: Wash ington telt niet minder dan twaalfhonderd kerken van alle religies, waaronder een grote moskee en de zeer oude St. John's kerk, de „kerk der presidenten", die uit ziet op het Lafayette-plein. WASHINGTON (AP). Geleerden, in dienst van de Amerikaanse regering, zullen deze zomer pro beren mannelijke insekten door synthetische „lief- desgeuren" zo in de war te brengen, dat zij niet in staat zullen zijn, dames- insekten het hof te maken. Deze methode, die mis schien een omwenteling zal veroorzaken in de strijd tegen de insekten, is een voorbeeld van de po gingen van het ministerie van Landbouw te Wash ington om de gevleugelde plagen onder de knie te krijgen zonder gebruik te maken van chemische bestrijdingsmiddelen, die vaak schadelijk kunnen zijn voor mensen, planten sn dieren, De proef zal beperkt blijven tot een experimen tele aanval op 'n inheemse insektensoort, de z.g. „gyp- sy-mot", dat zware schade toebrengt aan de bossen en in New England. Als dit experiment resultaat heeft, zal de methode ook worden gebruikt tegen een grote verscheidenheid van andere insektenplagen. De bedoe ling is uit een vliegtuig in zo grote hoeveelheid een chemische versie van de natuurlijke geur van de vrouwelijke gypsy-mot te verstuiven op rotsen, bla deren en boomstammen, dat de mannetjes totaal ver ward worden en zich, al heen en weer vliegend van de ene boom naar de andere, uitputten. De chemische stof is volkomen onschade lijk voor levende wezens. De plannen voor het expe riment zijn uiteengezet door de twee aan 't minis terie van Landbouw ver bonden scheikundigen, die het hebben uitgedacht, de onderzoeker Martin Jacob- son en dr. Morton Beroza. Deze beide mannen zijn reeds in de gehele wereld bekend door hun pioniers werk op het gebied van de geslachtelijke lokmiddelen onder insekten. Jacobson was de leider van een groep geleerden in dienst van de regering, die het sexuele lokmiddel van de „gypsy-mot" heeft ge- isoleerd en vervolgens een chemische stof heeft sa mengesteld, die er nage noeg een duplicaat van is. Hij en Beroza hebben ook een voorname rol gespeeld bij het isoleren van de lok geur van de Amerikaans» kakkerlak, de grootste van alle kakkerlaksoorten. Het kunstmatige lokmiddel, dat tegen de gypsy-mot zal worden gebruikt, is zo sterk dat slechts enkele miljoenste delen van één gram voldoende zijn om 'n half dozijn mannetjes in de val te lokken. Er zal dan ook slechts 4,5 kg van de actieve stof gemengd in verscheidene honderden ponden onwerkzaam mate riaal nodig zijn om het gehele proefgebied van verscheidene vierkante kilometers te bestrijken. De meerderheid van do mannelijke motten komt eerder tot volwassenheid dan de vrouwtjes. Men hoopt nu, dat de jong» mannetjes zo vermoeid zul len zijn van het najagen van de valse geur, dat zij niet meer reageren als en kele weken later de vrouw tjes haar lokgeuren begin nen te verspreiden. 124. Op het politiebureau zat de commissaris beklemd te luisteren naar een welsprekend betoog van iemand, die onder verdenking van diefstal was binnengebracht. Deze was nu al geruime tijd aan het woord, zodat de politiechef totaal versuft was. „Toe, ga nu weg," smeek te de beambte. „Ik geloof U! Heus! U hebt' me ervan overtuigd, dat niemand zo eerlijk is als u! Ik heb de agent, die u arresteerde, een berisping gegeven. Wat wilt u nog meer?" „Wat ik nog meer wil?!" riep de ander smartelijk. „Heb ik dan voor niets staan te pra ten? Moet ik alles nog eens herhalen?" „Nee! Nee!" riep de hoge wetsdienaar ontzet. „Niet nog eens! V bent vrij. Gaat u toch heen!" „Ja, ik kan gaan", zei de ex-verdachte bitter. „Maar de schade, die mijn eer en goede naam is toegebracht, blijft onhersteld. Ik, een Joris Goedbloed, telg uit een oud en roemrijk ge slacht, ben als een dief opgebracht, ten aanschouwe van iedereen! Wat zullen mijn hooggeplaatste vrienden wel denken? Pas op, zullen ze zeggen. Daar komt Jo ris. Stop je beurs en je horloge weg!" „Maar dan kun nen ze hier toch informeren?riep de commissaris hees. „Wij zullen wel zeggen, dat het een misverstand was." „Een misverstand!" riep Joris wenend. „Moet ik dat ook. zeggen tegen mijn goede vriend, de Minister van Justitie? Moet hij hier maar informeren, hoe dat wrede misverstand„Spaar me!" riep de beamb te overspannen. „Hoe moet ik u nog duidelijk maken, dat ik u vertrouw als geen ander? Hier, mijn beurs, mijn horloge, mijn.Op dat ogenblik werd hij on derbroken doordat een arrestant werd binnengebracht. „Dat komt heel ongelegen," bromde Joris misnoegd. „Maar wie hebben we daar? Zowaar vriend Jolliepop!" Het Japanse hof mag dan na de oor log gedemocratiseerd zijn, de keizer voert desondanks nog een zeer aan zienlijke staat. Dat blijkt wel uit deze maquette voor het nieuw te bouwen keizerlijk paleis, dat met veel pracht en praal zal worden ingericht en waarvan de kosten geraamd wor den op circa 70 miljoen gulden. Architect is prof. Yoshimura van de Tokiose kunstacademie. Het voor malige paleis van de Tennowerd in de oorlog tijdens een luchtaanval vernietigd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 10