Negentienjarige Verdonk maakte een goed debuut Voorhoede van oranje was onder de maat Voor het eerst in de geschiedenis van België-Nederland geen doelpunten De vierenvan de defensie te sterk voor de vuurlinies ORANJE IN DE CEL Van Himst: „niet plesant" Schwartz: eindelijk weer lachen Appel: het maakte me doodziek „Geen rotderby" HET NOODLOT Schwartz niet meer als „clown" Hans Rombouts 'iiitjj.'JJfÈti.is <'-"u (Van onze sportreddctëifr)'x Aanvankelijk dachten we, dat het een har de krijg voor de Nederlandse voetbalver tegenwoordigers zou worden, want de Bel gen met Van Himst als grote strategische leider zwenkten gevaarlijk vaak in de rich ting van Pieters Graaflands doel. Schrij vers maakte echter zijn woorden waar om er flink tegenaan te gaan hangen en Van Himst uit zijn spel te halen. Scheids rechter Howley was er echter snel bij om de overtredingen te bestraffen. De Belgen dus het gevaarlijkst. Dat was het beeld van de eerste periode, maar oranje zat niet stil. In het centrum im mers moest debutant Plaskie zich nog in' werken. Kruiver kreeg daardoor enkele kansen, maar de lange blonde midvoor maakte er geen afdoende gebruik van. De eerste schroeiende kogel kwam niet van een Nederlandse aanvaller maar van Schrijvers. Hij mocht een vrije trap ne> men en stak zoveel tnt in het projectiel dat Nicolay slechts met een wanhopige sprong redding kon brengen. De Belgen hadden kort daarop reden om ach en wee te klagen. Een fraaie aanval van Van Himst en Puis bracht Claessen vrij voor Pieters Graafland, maar de wispelturige Belg joeg de bal net naast de staander, De roodblaadjes bleven wel de toon aan geven, maar de oranjedefensie bleek een hechte eenheid te zijn. Bovendien werd Van Himst steeds „op de tenen" gestaan, zodat hij weinig speelruimte kreeg. Dank zij o.a. het onbevangen spel van Ver donk en het prachtige werk van Muller werd Nederland ook weer gevaarlijk. En de Belgen mochten van geluk spreken, dat Kruiver toen zijn tegenstanders voor vermeend buitenspel bleven staan op de lat kopte in plaats van enkele centimeters lager. Voor een spannende afsluiting van de eerste helft zorgde ten slotte Van Himst. Hij maakte zich wat kwaad over de scher pe dekking en trok des te resoluter op avontuur uit. Met moeite kon Pieters Graafland eerst een schot na een fraaie (Van onze sportredacteur) Drie robuuste gendarmes stonden er na afloop van de wedstrijd BelgiëNederland voor de kleedkamer van de oranje-ploeg; een kleedkamer, die in feite een cel was voor Schwartz en zijn mannen. De bonds coach van de KNVB had tegen een met een macht gevende witte band voorziene suppoost gezegd:,, er mag niemand in". En dus draaide de brave man, nadat al le spelers in de kleedruimte verdwenen waren de sleutel resoluut aan de buiten kant om en kon er geen kip in, maar ook geen kip uit. Toen de nijvere perslie- den geen „delegé" naar voren konden schuiven en begonnen te mokken, schoot de man in een razende spurt naar de gen darmerie en drie man van de gewapen de macht dreven de journalisten plus KNVB-bestuurslid Noud van der Ven naar buiten. Pas toen reserve-doelman Lagarde aan de binnenkant als klopgeest had gewerkt draaide de nerveuze suppoost de sleutel om, kon Van der Ven de ploeg gaan feli citeren en was het Nederlands elftal uit zijn isolement verlost. i .inkshuilèn Verdohk heeft' het de Belgen niet gemakkelijk gemaakt. Hier wint hij een duel van Hanon. dribbel van de Belgische jongleur naast slaan. Vervolgens priemde Van Himst de bal net over de lat en als sluitstuk demon streerde de virtuoos een omhaal met schroefbeweging, waaruit de hal enorm hard langs het hout schampte. Ook het begin van de tweede helft gaf geen groots, maar toch wel spectaculair voetbal te zien. Muller was de ontsteker van het eerste stukje vuurwerk. Hij sprint te langs een aantal tegenstanders en zag zijn schot net voorlangs het doel zoeven. Nederland bleef even aandringen maar de Belgen kwamen terug. Toen Van Himst weer eens gepakt was nu door Kraay kreeg Hanon een indirecte vrije trap te nemen. Claessen kopte het leer via de lat over. Toen dan Van Himst bij een poging om Muller de bal af te nemen zelf voor de tweede maal aan een heup werd geraakt en hij eerst buiten de lijn ging en vervol gens de vleugelplaats bezette, ebde de kracht van de Belgische aanvallen weg. Het spel werd er niet fraaier op, ook al niet omdat de oranjemannen de tackles harder gingen doorvoeren. Gelukkig liet men deze speelwijze later varen. Nadat Pieters Graafland enkele harde schoten jMUIIIIIIIIlllllIllllllllllllUIIHUIIIHIIIIIIIIIIIIUIIUllllllUIWIIIIUIIUIIIWUIIIllllllUllllllUIIIIIIIIIUIUIIIIlllllllIUIIlllHIIIUlllllllllllllllHIUIIUIIIlllllllllllUUJI (Van onze sportredacteur) Elek Schwartz, een geslagen man na de wedstrijden tegen Luxemburg, stond weer breeduit te praten na het duel tegen de Rode Duivels. „Zeg maar tegen mijnheer Melchers van Ajax, dat Muller de beste kanthalf is en dat Ajax dat nu ook maar eens moet begrijpen en hem op die plaats neerzetten." Toen we later aan Muller vroegen of hij dan nog steeds bij zijn club in de voorhoede speelt zei de Amsterdam mer: „wel nee, ik sta de laatste wedstrij den weer kanthalf. Ik vond het trouwens in de voorhoede ook wel leuk. Kun je lekker een goaltje maken Schwartz was natuurlijk tevreden. „Vo rige week werd het 3-1 voor het UEFA- elftal tegen de Belgen, gister in Rotter dam 4-1 voor Jong Oranje en nu dan 0-0. Spelen we dan zo slecht? Ik ben blij met dit gelijkspel. Was het voor jullie een ver rassing? Voor mij niet. We hebben de he le week op de tactiek gehamerd. We zijn voor een groot deel geslaagd. We hadden natuurlijk moeten doelpunten, maar die 0-0 vind ik toch ook wel mooi". En Schwartz begon zijn ploeg te roemen „die Verdonk liep Heylens er uit, een pri ma voetballer". Debutant Verdonk stond als een routiné te babbelen: „ik vind zo'n interland net zo iets als een Europa-cup-wedstrijd. Ik heb geen last van zenuwen gehad. En het publiek? Och, daar moeten we ons toch niets van aantrekken?" De jonge Limbur ger vorig seizoen speelde hij nog in de amateur-tweede-klasser Hoensbroek was wel benieuwd hoe zijn familie op de tribune het gevonden had. Hij moet 8 april in dienst, in Maastricht. Hans Kraay en Daan Schrijvers waren best te spreken: „We hebben gespeeld zo als we moesten". Kraay verduidelijkte nog: „Ik houd niet van het 4-2-4 systeem, maar als het gespeeld wordt ben ik het liefst de laatste man. En dat was hier ook. Dus voelde ik me wel prettig." In de Belgische kleedkamer concentreer de alles zich rond Van Himst, die met een pijnlijk gezicht op de massagebank lag: „Ik heb vroeger al eens gezegd, dat ik het niet op België-Nederland heb. Het gaat zo hard. Het is niet plesant meer" Van den Stock, de „baas" van de Belgen. W***0M*0000M*MMM00000000000000000000000000000000m (Van onze sportredacteur) Eindelijk kunnen we dan weer la chen", grinnikte bondscoach Elek Schwartz, alsof hij net een verfrissend bad had genomen in de Antwerpse voet- balkuip. Niet iedereen in het publiek zal het met de leider van de oranjeploeg eens geweest zijn. De Belgen natuurlijk niet. Hun idolen waren op de historische grond van Deurne door de Nederlandse vechtjassen op 0-0 gezet. Maar ook niet iedere supporter uit het land van „Geen woorden, maar daden" zal met een vol daan gevoel vertrokken zijn. Natuurlijk is een gelijkspel in wat vroeger de Hel heette een goed resultaat. Maar dat sys teem, die 4-2-4. Bram Appel, de trainer van PSV, zei het zo kernachtig na afloop: „dat 4-2-4- systeem maakt me doodziek. Ik krijg er wat van. Ze halen de lol uit het voet ballen. Bij PSV spelen we weer stopper- spil en de jongens hebben er plezier in". Hoe men ook over het Braziliaanse spel systeem denkt, men zal het er met ons over eens zijn, dat de aanvallende kracht verzwakt is; dat de plezierige belevenis van een vol stadion te zien uitbarsten in een tomeloos gejubel een steeds zeldza mer gebeuren wordt. Deze keer hebben we het dus helemaal niet gezien. En dat is bepaaldelijk om met een bekend gesnord Nederlands politicus te spreken spijtig. Zeker waren er spectaculaire momenten in deze nabuur-voetbalkrijg. En zeker werd er gedurende enkele perioden wel aardig gevoetbald. Maar een totaal be vredigend geheel werd het toch ook weer niet. Interessant was het om te zien, hoe 2 ploegen vanuit hun eigen gezichtshoek en specifieke kwaliteiten het 4-2-4 speel den: Nederland met open aanvallen, waar in de lange trap een wapen was; België, met verfijnd broderiewerk, waarbij de naald van de techniek werd gebruikt. Om even op de beeldspraak voort te bordu ren: aan geen van beide teams gelukte het om de zege in de wacht te slepen, omdat Nederland geen bekwame wapen dragers in de vuurlinie had en omdat bij de Belgen de naald van de techniek te bot bleek. Verdedigend kwam Nederland goed voor de dag Ongetwijfeld. Schrijvers bleek defensief een versterking, zodat het twartet Haak-Kraay-Veldhoen-Schrijvers een niet te nemen barricade was. Pieters Graafland heeft dan ook een vrij rustige middag gehad. Zijn grote voorgangers Beeuwkes, Göbel, Van der Meulen, Kraak en De Munck hebben in Holland- België-duels wel angstiger momenten meegemaakt. Pieters Graafland redde overigens enkele malen als het moest op fraaie manier. Hij speelde een fout loze wedstrijd. De as van de ploeg werd dan gevormd door 't duo Van Wissen-Muller. De PSV- er kennen we: harde werker met een fel le, soms te felle tackle. Van Wissen was nuttig, maar niet zo briljant als we hem wel eens meer hebben gezien. Bennie Muller stak hem duidelijk naar de kroon. De Ajacied speelde voortreffelijk. Hij stopte de Belgische aanvallen goed af en zorgde voor goede passes naar de colle ga's in de voorhoede. De voorhoede. Daar zijn we dan bij de zwakke stee van het Nederlands elf tal gekomen. De voorste „4" heeft in zijn totaliteit gefaald. Het lag niet aan debutant Verdonk, want de negentien jarige PSV-er deed het niet kwaad. Hij had geen last van schroom en liet zich niet intimideren. Hij dribbelde alsof hij in het achtertuintje thuis in Hoens broek aan het werk was. Verdonk moet nog wat steviger worden. De volgende keer zal hij ook wel durven schieten als er een goede kans voor is. Bergholtz, Kruiver en Nuninga zijn onder de maat gebleven. Bergholtz had het nadeel, dat hij te weinig gelanceerd werd en dus niet kon „warm lopen". Nuninga werkte hard een onderdeel waarin trouwens de gehele ploeg uit blonk maar hij was toch geen „door douwer", geen matchwinner. En Krui ver? Wel, Kruiver is de man die het moet hebben van „God zegene de greep". Hij is de rommelaar, de be- zig-houder, de paniekzaaier. Maar het zat deze keer niet goed met de greep 'en dus waren er geen doelpunten, die anders altijd als een mantel der lief de over zijn spel worden gelegd. Ne derland beschikt voor het 4-2-4 systeem over prima verdedigers daar horen in feite ook Van Wissen en Muller on der maar de aanvallers met explosie ve snelheid (een „levenszaak" voor dat systeem) horen in ons land thuis bij de categorie nietvervulde wensen. Bij de Belgen ging het niet volgens het recept, dat tegen Frankrijk en Spanje succes opleverde. De Nederlanders speel den zo fel en met een dermate krachtige inzet, dat het te verfijnde combinatie werk ontaardde in gepriegel en gepeuter. Aanvallend lukte het niet zo best door de harde tackling enerzijds en het trage tempo anderzijds. België speelde ongetwij feld zeker in de eerste helft fraaier voetbal. Men beschikt nu eenmaal over een rijke technische schat. Maar het kwam er niet uit, vooral niet toen de veel en fel belaagde Polleke van Himst gekraakt naar de vleugel verhuisde en van geen waarde meer was voor zijn team. Hel laatste half uur speelden de Belgen in feite maar met tien man. De ploeg daalde sterk in waarde. En daar door kwam de puntenverdeling eigenlijk wat Nederland betreft niet meer in ge vaar. Het bleef dus 0-0, een juiste uitslag en zouden we haast zeggen ook een juiste typering voor het 4-2-4-systeem: leen doelpunten, geen uitbundig stadion volk. En dat is natuurlijk niet zoals het hoort bij een België-Nederland-duel. Dit lijkt een linkse directe op de kin van Nuninga door Nicolay, de Bel gische keeper. Het valt echter allemaal nogal mee. die toegaf, dat Van Himst wel een bijzon der grote plaats in het Belgische elftal in neemt met alle gevolgen vandien, wa« wel te spreken over het Nederlandse voet bal: „het was nu eens geen beton voetbal. Er zit weer perspectief in. Wie ik de beste Nederlandse speler vond? Elek Schwartz". De Belgische voorhoede-spelers, zoals Puis en Claessen, spraken nog vol ontzag over Haak en Schrijvers. Debutant Jean Plaskie, de man die bij toeval door een blessure van Verbiest in het eerste team van Anderlecht en daarna in het Een drietal landen die binnen afzienba re tijd tegen Nederland zullen spelen had den spionnen naar Antwerpen gestuurd. Behalve Bela Guttmann, de oud-trainer van Benfica die tijdelijk coach van de nationale Oostenrijkse ploeg is, kwamen ook de Westduitse bondstrainer Helmuth Schön en vertegenwoordigers van de Zwit serse voetbalbond naar Deurne. Belgische elftal kwam, had plezier: „die Kruiver viel me reuze mee. Ik dacht dat het zo'n lastige jongen was, die hoog springt en goed kopt. Ik heb een prettig debuut gehad, dacht ik zo". Kruiver zelf had kort tevoren tegen ons verteld: „ik speelde niet zo best. Het ging niet naar mijn zin". Dus dat klopte wel Dirk Nijs tenslotte de man van de scheidsrechters in de KNVB was vol lof over de leiding van de Engelsman How ley: „Voortreffelijk. En wat een teamwork met zijn grensrechters". Nijs was zelf ook English styled, met bolhoed. „Thans was het geen „rotderby"," aldus de „Gazet van Antwerpen" maandagoch tend, „geen gooi-en-smijtpartij, geen wilde trappen. Het streven naar beter voetbal was aanwezig. In de „rotderby's" werden echter altijd doelpunten gemaakt en kreeg de massa de gelegenheid zich uit te leven en voor sfeer te zorgen". Het blad noemt in de Oranje-voorhoede alleen Verdonk het lichtpunt. „Door wat hij presteerde in Antwerpen verdrong hij zelfs Moulijn". (Van onze sportredacteur) Het is bepaald niet prettig meer om een ster-voetballer te zijn. We hebben het nu weer gezien bij Pol van Himst, de man met de gouden voeten, zoals hij door onze Benelux-partners wordt genoemd. Wan neer men een voetballer van grote klas se is en daartoe behoort Van Himst on getwijfeld dan wordt men van alle kan ten belaagd. De blonde, blozende Belg moest die spitsroeden ook nu weer lopen. Schrijvers had men leze onze krant van zaterdag al aangekondigd er bij Van Himst hard tegenaan te gaan. Wel, dat is gebeurd. Van Himst werd het spe len bijna onmogelijk gemaakt (hoewel hij toch vaak nog door zijn klasse gevaar lijk bleef). Dat gebeurde meestal met ge oorloofde middelen, toegegeven. Maar we vinden het toch altijd een wat trieste af faire, als een topvoetballer gekraakt naar non-activiteit wordt gespeeld. Als dat nu per se de bedoeling is Overigens was het laatste tikje, dat de „aangeslagen" van Himst tot meehinken dwong geen gevolg van Nederlands geweld. De Belg verkeek zich bij een charge te gen Muller. We willen onze bewondering voor Van Himst niet onder stoelen of ban ken steken. Hij is een briljant voetballer en ook dat slaan we hoger aan een sportieve kerel. Hij laat zich zelf nooit gaan, ook al is hij keer op keer het doel wit van massaal destructief geweld. (Van onze sportredacteur) Enkele weken geleden stond er in het bondsblad van de voetbaloefen- meesters een artikel, waarin men het feit hekelde, dat bondscoach Elek Schwartz in „clownspak" een fel oranje trainingspak langs de lijn zat, wanneer het Nederlands elftal speelde. Wel, in Antwerpen liep Elek Schwartz in het burger rond. Schwartz dus geen clown meer die aan het lachen maakte, maar die zelf kon lachen (om de 0-0). Gelukkig is het tempo, waarin de volksliederen door de Koninklijke Liberale Fanfare „De XXXIV" voor de wedstrijd België-Nederland werden gespeeld, niet een voorproefje geworden van het tempo van beide ploegen op het veld. Het Wilhelmus kwam in slow motion uit de cornets en bassen; de Brabanfonne sprintte als het ware uit de instrumenten Gelukkig was het zo niet. De Rode Duivels joegen het tempo met hun kant-werk beslist niet op. Het Nederlands elftal speelde feller en wierp zich steeds met volle overgave in de «trijd. Het werd een strijd, die door zijn spectaculaire mo menten wel boeiend was; geen gevecht, waarin de flonke ringen van supervoetbal aaneengeregen werden. Het is we een historisch lage-landen-duel geworden door zijn uitslag. 0—0. Nog nooit is het in de lange geschiedenis van de wed strijden tussen de oranjeploeg en de Rode Duivels voor gekomen, dat men het zonder doelpunten moest stellen. En aangezien doelpunten bij een voetbalwedstrijd zijn als sam bal in de nasi goreng, begrijpt men, dat de Hellevaart- gangers niet allen tevreden en voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Maar, wat ons betreft: een gelijkspel in het stadion van de FC Antwerp is altijd wel het meenemen waard. van Claessen en Jurion onschadelijk had gemaakt en de Rotterdammer deed dat zeer stijlvol en knap kreeg Kruiver zo waar een beste kans. Bergholtz gaf een voorzet en Kruiver kopte hard in. Maar Nicolay bewees nog steeds België's eer ste doelman te zijn. Dat maakte hij ook duidelijk bij een scherp genomen hoekschop van Verdonk. Hij tipte de bal op tijd over de lat. Krui ver probeerde het nog een keer met een daverend schot, maar het was slecht ge richt, zoals ook vlak voor het einde een inzet van Van den Berg. De defensies hielden de zaak potdicht. De „vieren" van de achterhoedes waren de „vieren" van de vuurlinies verre de baas. 0-0, voor het eerst bij de ontmoe tingen tussen België en Nederland. Daar om dan zal deze wedstrijd als een bijzon dere geboekstaafd worden. Voor het ove rige: wel een boeiend kijkspel, maar zon der opvallend goed voetbal, waarmee Be- la Guttmann, de coach van het Oosten rijkse elftal waartegen Nederland in april ten strijde trekt het wel eens zal zijn geweest.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 12