HET WEER Woensdag gesprek huurcompensatie Erhard stemt in met het koor van de Duitse revanchisten Zegslieden van alle partijen eisen Pools gebied achter Oder en Neisse op Russen laten Amerikaanse vliegers van RB-66 vrij T alloliefabriek toch open in Wormerveer Kapitein H. van der Burg in IJmuiden overleden Haarlemmer na ongeluk op circuit overleden Wereldhandels conferentie in Genève geopend VLUCHTELINGENCONGRES IN BONN: ASVA solidair met protesterende Spaanse studenten Washington opgelucht over beslutt Zes jaar voor Huizense jongen die nichtje vermoordde Hij was betrokken bij tal van bergingen en hulpverleningen éeè MORRIS êeforeifou êuif! VERBOUWINGSOPRUIMING Veel bewolking Het woord is aan In de krant van heden Songfestival pagina 9 Het toppunt België-Holland pagina 12 Tachtig jaar hij dezelfde haas 49e JAARGANG NUMMER 118 MAANDAG 23 MAART 1964 De heer P. J. Tiedeman, gezagvoerder van de KLM, is zaterdag aangekomen op Schiphol. Hij is eind februari door de politie in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia geschopt en ge slagen, omdat hij bij een hotel op een rode loper stapte, toen president Wil liam Tubman via dezelfde loper een ontvangst in het hotel wilde verlaten. Zondagmiddag om half vijf is de 25- Jarige straatmaker J. Ombergen uit Haar lem in de Tarzanbocht van het Zand- voortse circuit met zijn motor tengevolge van te hoge snelheid over de kop gesla gen. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Groote Gasthuis in Haar lem overgebracht, waar hij des avonds even na acht uur is overleden. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of mot regen en vooral aanvankelijk ook plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Sir James Barrie: Voor het kind lijkt de volwassene een dissonant in de melodie des levens. Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 10 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Beurs 7 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Kunst 9 Radio en t.v9 Feuilleton 10 Sport 11, 12, 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vanmorgen is in het Palais des Nations in Gèneve de wereldhandelsconferentie, be gonnen met als doel de verhoging van de levensstandaard van de ontwikkelings landen. De conferentie is belegd door de Verenigde Naties. Deelgenomen wordt door 1500 gedelegeerden uit 122 landen. Neder land is onder meer vertegenwoordigd door minister Andriessen van Economische Zaken en staatssecretaris dr. I. N. Th. Die penhorst van Buitenlandse Zaken. Als één van de eersten heeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie aan de afgevaardigden een boodschap gezonden, waarin hij onder meer de huidige stand van de internationale handel onbevredi gend noemt. De Sovjet-premier zegt dat de oneerlijke internationale verdeling van de arbeid en de steeds wassende ver schillen tussen de prijzen van de export goederen van de ontwikkelingslanden en die van de goederen die zij invoeren het gevolg zijn van imperialistische exploita tie. Discriminatie en kunstmatige barrières vormen, aldus de premier, rem op de groei van de internationale handel en vergifti gen de politieke atmosfeer. Ook de Internationale Kamer van Koop handel heeft zich tot de deelnemers van de conferentie gewend met een verklaring. WASHINGTON (AP) Gaston Defferre de socialistische burgemeester van Mar seille die in 1965 De Gaulle's tegenkandi daat in de presidentsverkiezingen zal zijn, heeft opgeroepen voor een verenigd Euro pa dat zich als gelijke met de Verenigde Staten kan meten. Woensdag komt de Stichting van da Arbeid bijeen om het advies op te stellen, dat de regering heeft gevraagd over de wijze waarop de huurverhoging per 1 juli moet worden gecompenseerd in de loon- sfeer. Het advies zal waarschijnlijk uit draaien op een looncompensatie van één tot anderhalf percent. De werkgevers in de Stichting zouden willen volstaan met een looncompensatie van één percent met een minimum van twee gulden per week, verplicht uit te keren over een inkomen van 15.000. In werknemerskringen twij felt men er echter aan of een dergelijke compensatie de huurverhoging in alle ge vallen zal dekken. Het is dan ook mogelijk dat de vakcentrales op een iets hogere compensatie zullen aandringen. Een commissie uit de Stichting heeft intussen berekend dat voor een volledige compensatie van de huurverhoging van 10 percent in de grote steden en 12,5 per cent in de overige gemeenten, een loon stijging van circa 1,5 percent nodig is. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. f I ITT ^1 1 T V "l^ f Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30^ en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. afrrohaal/l aan h..™.. 9f) r-pnt Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DBIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING G^Telgl^Mdi clart .0. TüS Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijt gehad. Maar in „Drang nach Osten" zet ten de Duitsers er zich neer en hoe sterk de aanspraken op soevereiniteit bij Duit se nederzettingen gelden, kan men ook aan de Nederlandse stranden waarnemen. Het toppunt in toonhoogte en onoprecht heid werd bereikt door Herbert Wehner, vice-voorzitter van de sociaal-democrati sche partij. Voor de, bijna zonder uitzon dering op de C.D.U. stemmende verdre venen, bulderde oud-communist Wehner, een zeer bekwaam demagoog: „Wij staan achter u. Uw resolutie tot herstel van de grenzen van 1937 verdient unaniem door het Duitse parlement te worden verklaard tot een van de grondslaggevende docu menten van de Duitse politiek". (Vervolg op pagina 3) De ASVA-ledenraad, de uit vijftig leden bestaande vertegenwoordiging van de stu denten aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, heeft bjj acclamatie een motie aangenomen waarin zij haar scherpe afkeuring uitspreekt over de houding van de Spaanse autoriteiten ten aanzien van enkele hoogleraren. Verder veroordeelt de ASVA-ledenraad de toestand waarbij functionarissen van de Spaanse nationale studentenorganisatie niet door de studenten worden gekozen maar door de regering worden benoemd. De ASVA-ledenraad verklaarde zich solidair met de studenten in Spanje die door demonstraties te kennen geven in deze toestand verandering te willen bren gen. Het ASVA-bestuur heeft de Nederlandse Studenten Raad verzocht deze motie ter kennis te brengen van de Spaanse auto riteiten. Zaterdag is de luitenant-vlieger Harold Welch door de Russen vrij gelaten. Hij was navigator in het Amerikaanse verkenningsvliegtuig dat tien maart door een Russische jager boven Oost-Duitsland werd neergeschoten. Hij brak een arm en een been, toen hij met zijn parachute neerkwam. Welch ligt nu in Wies- baden in het Amerikaanse hospitaal. WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). De Russen hebben zaterdag een van de drie bemanningsleden van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig RB-66, dat 10 maart boven Oost-Duitsland werd neergeschoten, vrijgelaten. Bovendien heeft de Sovjet-Unie de Verenigde Staten meegedeeld, dat de twee andere inzittenden van het vlieg tuig „in de naaste toekomst" zullen wor den vrijgelaten. In Washington steekt men zijn opluch ting over deze ontwikkeling niet onder stoelen of banken. Men verheugt er zich over dat de Russen het incident niet op de spits willen drijven. De 24-jarige luitenant-vlieger Harold De hoofdinspecteur-directeur van de ar beid dr. G. W. R. Overdijkink heeft de installatie van Naarden-Kemi te Wormer veer gistermorgen geïnspecteerd en ge constateerd, dat voldoende technische ver beteringen zijn aangebracht ten einde aan de in de hinderwet gestelde voorwaarden te voldoen. Op grond hiervan en van de door de directie van Naarden-Kemi gege ven garanties hebben B. en W. besloten de sluiting van de inrichting van Naarden- Kemi op te heffen. In de komende week zal de directie van Naarden Kemi omwonenden en reclaman ten uitnodigen tot een bijeenkomst ter be spreking van de opgetreden moeilijkheden. Dit is zaterdag meegedeeld in een geza menlijk communiqué van B. en W. van Wormerveer en de directie van de tallolie- fabriek Naarden-Kemi n.v. B. en W. van Wormerveer hadden enkele dagen geleden besloten tot sluiting van de installatie voor de gefractioneerde destil latie van de tallolie nadat omwonenden over de stank hadden geklaagd. De hoofdinspecteur-directeur van de arbeid, dr. G. W. R. Overdijkink (midden), bezoekt de fabriek van Naarden-Kemi Welch, die zaterdag is vrijgelaten, had tijdens zijn parachutesprong uit het neer geschoten vliegtuig een arm en een been gebroken. Hij werd door een Amerikaanse ziekenauto uit een ziekenhuis in Magde burg gehaald en ligt nu in een hospitaal in de Westduitse stad Wiesbaden. De twee vliegers die binnenkort vrijko men zijn de dertigjarige Meivin Kessler en de 35-jarige David Holland. Zij wor den in een Russische kazerne in Oost- Duitsland vastgehouden. Zij hebben beiden de rang van kapitein. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft zondag voor de Amerikaanse televisie gezegd, dat de RB 66 ruim tweehonderd kilometer uit zijn koers was toen het door een Russische jager werd neergeschoten. Hij vertelde dat president Johnson maatregelen heeft geëist om herhaling van een dergelijk in cident te voorkomen. Hij merkte op dat vliegtuigen uit com munistische landen in het verleden het westelijke luchtruim hebben geschonden. Zij werden steeds door geallieerde jagers teruggeleid. Rusk heeft met geen woord gerept over de eis die zijn regering aan vankelijk had gesteld over de teruggave van het vliegtuigwrak. De Verenigde Staten hebben erop gezin speeld dat zij bereid zijn de reisbeperkin gen voor Oost-Duitsers te verzachten, als de vliegers worden vrijgelaten. Ook zou de kwestie van een consulaire conventie tus sen de Sovjet-Unie en de V.S. kunnen worden besproken. De Verenigde Staten beschouwen het incident thans als geslo ten. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een thans 16-jarige jongen uit Huizen (N.H.) wegens moord veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering. De rechtbank had destjjds 15 maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling opgelegd. Op 15 oktober 1961 had de toen 13-jarige jongen, samen met zijn 12-jarig broertje, een 7-jarig enigszins debiel nichtje van het leven beroofd en het stoffelijk over schot in een sloot gegooid. Het broertje was reeds in 1962 ter beschikking van de regering gesteld en moet tot zijn 21ste jaar in een inrichting verblijven. (Van onze correspondent) BONN. Woordvoerders van de drie Westduitse partijen, met bondskanselier Erhard aan het hoofd, hebben gisteren van Polen de teruggave geëist van de voormalige Duitse gebieden achter de Oder-Neisse-grens. Op het congres van de „Oostduitse verdrevenen" in de Beet- hovenhal in Bonn verklaarden zij zich solidair met een resolutie die het herstel van Duitsland en zijn grenzen van 1937 verlangt. Tegelijkertijd verklaarde de bond van Sudeten-Duitsers, te München in ver gadering bijeen,: „Het akkocrd van München van 1938 was in overeenstem ming met het zelfbeschikkingsrecht van de Sudeten-Duitsers. Daaruit moet iedere toekomstige Duitse regering haar consequenties trekken". Deze eis tot her stel van de grenzen van 1938 refereert aan het Hitler-Chamberlain-akkoord, waarmee Tsjechoslowakije voor de wol ven werd gegooid. De bijeenkomst in de Beethovenhal was griezelig. Onder de adelaarswapens van Silezië, Pommeren, Brandenburg, Oost- en West-Pruisen was de voornaamste spreker dr. Philippe von Bismarck, een nazaat van de „ijzeren kanselier". Zijn aanspraken op eenderde van het huidige Poolse territo rium zijn niet nieuw. Maar in Bonn wordt voortdurend de verzekering gegeven dat de Duitsers in feite al vrede hebben met de Oder-Neisse-grens, die de sleutel is tot iedere „modus vivendi" van Oost en West in Midden-Europa. De formele bezwaren tegen die grens worden slechts als een stokpaardje bereden om de vele miljoenen Duitse „Heimat-vertriebenen" te plezieren, zo verneemt men in vertrouwelijke ge sprekken. Welnu, de bondskanselier en sprekers van de drie grote partijen hebben zich gisteren met de verkiezingscampagne van 1965 in het vooruitzicht met bijzon der veel animo in het zadel van dat stok paard gezet. Erhard zei: „Wij eisen geen vreemd ge bied op, maar een oeroud stamgebied, de Heimat van zoveel lieve Duitse broeders en zusters". Een andere woordvoerder van de C.D.U. „De bodem achter de zogenaamde Oder- Neisse-grens is eeuwenlang draagster ge weest van de Duitse gestalte. Dat was geen kolonialisme, dat was opbouwend werk. Het ging niet om winst, het was een zaak van Duitse harten. Als er straks onderhan deld wordt over een Duits vredesverdrag zuilen wij om iedere vierkante meter Duit se grond taai worstelen". Ook de liberale woordvoerder hengelde naar de stemmen der verdrevenen. Zoals alle andere sprekers verwierp hij het ge bruik van geweld om de grens te herzien. Maar hij beschuldigde de Poolse regering van „rechtsblindheid" in een gebied waar de Duitsers „zich eeuwenlang gevestigd hebben en hun cultuur hebben verspreid". Die twee elementen vormden het voor naamste argument van alle sprekers. Duitsland heeft deze gebieden nog geen zeventig jaar binnen zijn staatsgrenzen Kapitein Van der Burg werd in Maassluis geboren en ging reeds op 12-jarige leeftijd als jongste ma troos met de sloepen van Maassluis ter visserij. Op 15 april 1922 kwam hij bij Wijsmuller in dienst. Toen zette hij de eerste stap op een zeesleepboot: de „Zee land". Als stuurman maakte hij op deze zeesleper vele reizen mee in Europese wa teren, vooral voor het verslepen van zeil schepen van Brest naar Wilhelmshafen en van Ierland naar de Oostzee. In 1923 was hij dokkapitein op een groot droogdok dat door Wijsmuller met de „Willem Ba- rendsz" en „Groningen" naar Valparaiso werd gesleept. Het was het eerste dok transport dat het Panama Kanaal passeer de. In 1936 ging hij te Den Helder wonen, waar hij als kapitein op de aldaar ge stationeerde zeesleper „Utrecht" voer. Van dit stormnest uit voerde hij vele spec taculaire bergingen en hulpverleningen uit: de „Loodsboot nr. 10", de „Indra", de „Eferoja", de „Ausma", de ,,'Tom". Na de tweede wereldoorlog hielp hij het zwaar gehavende sleepbedrijf van Wijs muller weer opbouwen. In 1947 maakte hij de langste ononderbroken sleepreis mee met een droogdok van Curacao naar Soe- rabaja. Met dit dok was men 117 dagen onderweg tussen Panama en de plaats van bestemming. Kapitein Van der Burg voer de toen het bevel op de „Soegio", terwijl zijn zwager, kapitein M. de Koe transport commandant was. Tussen 1948 en 1953 volgden vele uit- brengreizen en sleepreizen. Hij deed vele reizen over de Atlantische Oceaan, vooral met oliematerieel naar Venezuela. Bij vele bergingen en hulpverleningen was hij in die jaren betrokken: in 1954 de „Falcon" uit de Noordzee, in 1956 de gescheurde „Koll" uit de Atlantic, de „Arcturus" van Ilha de Mayo, de „Crozon" uit de Noord zee, de „Nyon" van de rotsen bij Schot land en de „Navis" in IJmuiden. In okto- Kapitein H. van der Burg ber 1958 deed hij zijn laatste reis: de „Oli via Winther" van de Verenigde Staten nat Nederland. Kapitein Van der Burg is daar na aan land gebleven. Hij werd benoemd tot chef nautische dienst van Wijsmuller en inspecteerde als zodanig vele slepen. Eind januari 1960 verliet hij de actieve dienst om gezondheidsredenen. Hij woonde aan de Havenkade 37 in IJmuiden. Morgen wordt de heer Chr. Jagers in Den Haag 98 jaar. Van deze 98 jaren is hij binnenkort 80 jaar in dienst van dezelfde werknemer, een Haagse phar- maceutische groothandel. Op 10 mei 1884 trad de heer Jagers bij de grootvader van zijn huidige werk gever in dienst. Hij is thans afdelings chef. Met pensioen wil hij niet. „Want dat zou mijn dood zijn", zegt hij. Vandaag hangen de vlaggen op de sleep boten van Bureau Wijsmuller in IJmuiden halfstok. Er wordt gerouwd om het over lijden van een van Wijsmullers bekendse sleepbootkapiteins: oud-gezagvoerder Hen drik van der Burg, die hedenmorgen op 67-jarige leeftijd nog vrij onverwacht in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden is overleden. Hij was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, welke koninklijke on- derscheidng hem in 1960 was verleend. De teraardebestelling zal vrijdagmiddag te 3 uur plaatsvinden op Westerveld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1