Noordzee-boringen maken moderne mijnwetgeving wel zeer urgent IT Zweeds schip gezonken Hekserij in koestal verdreef boeren van haard en hof Langzaam-aan-actie in Britse elektriciteitsindustrie Dividenden De Beurs Fa. -6. ENGELENBERG Jhr. Loudon voor de buitenlandse pers: Thomsen gaat met Brits concern samenwerken Hogere nettowinst voor Mosa Hannover Messe van 26 april tot en met 5 mei Orderontvangsten blijven toenemen Geen salarisverhoging bij Amsterdamse brandweer OPEC en olieconcerns breken gesprek af Amerika verkoopt tin Aardrijkskunde en Europese vorming Uitvoer in februari 78 van de invoer Technisch Sabena- personeel staakt Akkoord Van Eeghen met Indonesië Fusie organisaties van bouwpatroons SCHEEPVAARTBERICHTEN t/m donderdag 26 maart Daggeld 2y2 ,/2) pet MAANDAG 23 MAART 1964 7 Internationale watersport- kampeer- en caravantentoonstelling Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.30-22.30 uur Entree f2.50 S nieuwe H wDÊÊ AMSTERDAM C on junctuur test Besluit van B. en W. door de Kroon vernietigd OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FLEXA" ZIJN MUURVERVEN DE BESTE Duiveluitdrijverstaat nu in Ravensburg terecht Londen krijgt in Stansted zijn derde luchthaven Examens De opsporingsactiviteiten die nu gaande eijn hebben tot doel het vinden van verde re voorkomens in de Nederlandse bodem, maar wellicht nog meer het vergaren van gegevens die het beeld van de geologische gesteldheid van het Noordzeegebied moe ten aanvullen. Jhr. mr. J. H. Loudon, pre sident-directeur van de Koninklijke Shell groep, heeft dit zaterdagavond meege deeld in een toespraak tijdens het jaardi ner van de buitenlandse persvereniging in Nederland in het Kurhaus in Schevenin- gen. Met de tot nu toe bekende gegevens in de hand kan gezegd worden dat er inder daad goede gronden zijn om het onderzoek naar de aanwezigheid van de aardolie en/ of aardgas onder de Noordzee serieus aan te vatten. Vandaar dan ook, dat de Ko ninklijke/Shell Groep, evenals vele andere maatschappijen het zijn er nu al 46 in 10 verschillende combinaties bereid is het Noordzeegebied te beginnen en daar voor aanzienlijke bedragen te reserveren. Men kan daarom in de komende jaren ver wachten dat een grote witte plek op de geologische wereldkaart zal worden inge vuld en wel merkwaardigerwijze in het hart van het dichtstbevolkte en hoogst geïndustrialiseerde deel van Europa. Sprekende over de juridische vraagstuk ken die, naast de technische, om een op lossing vragen, herinnerde jhr Loudon aan de in 1958 gesloten conventie van Ge- nève, die de soevereine rechten voor de uitoefening van de mijnbouw op het zg. „continentale plateau" buiten de drie- mijlszone toekende aan de aangrenzende kustlanden. Hij stipte aan dat het grootste gedeelte van de Noordzeebodem beant woordt aan het begrip „continental shelf". Naar het jaarverslag van de Britse Transport Development Groep (T.D.G.) mededeelt, zal door dit concern samen met Thomsen Verenigde Bedrijven de Europa Transport Ontwikkelingsmaat schappij „ETOM" N.V. worden opgericht. In deze vennootschap met een maatschap pelijk kapitaal van 5.000.000,wordt door de T.D.G. voor 60 percent en door Thomsen Verenigde Bedrijven voor 40 percent deelgenomen. Statutair is daarbij echter bepaald, dat de zeggenschap ge lijkelijk is verdeeld. Thomsen's deelneming in de ETOM ge schiedt door inbreng van haar dochter maatschappij König Transport N.V. Voor Thomsen biedt deze samenwerking dan ook een belangrijke vergroting van de expan siemogelijkheden voor König. Het doel van de ETOM zal onder meer zijn deel te ne men in ondernemingen op het terrein van het Europese transportwezen. ETOM N.V. zal een Nederlandse vennootschap met ze tel Rotterdam worden. Thomsen Verenig de Bedrijven zullen voorlopig de directie voeren. De Transport Development Group is een van Engeland'^ grootste groeperingen op transportgebied. Zij omvat een honderdtal dochterondernemingen met een totaal omzet van 200.000.000,in 1963. De resultaten over 1963 van de N.V. Por selein- en Tegelfabriek Mosa geven, blij kens de winst- en verliesrekening, een stij ging te zien ten opzichte van 1962. Het sal do exploitatierekening, na belastingen en vóór afschrijvingen, verbeterde tot 4,49 (v.j. ƒ4,12) miljoen. Het saldo diverse ba ten en lasten liep op tot ƒ203.408 (ƒ135.175). Na afschrijvingen ad 2,47 (ƒ2,3) min., resteert een netto winst van 2,23 1,96) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van achttien percent, waarvan 11J4 percent in contanten en 614 percent naar keuze in aandelen of contanten (16 percent, waarvan 11 percent in contanten en 5 percent naar keuze in aandelen of contanten). De omzetcijfers van de gezamenlijke produkten vertoonden een lichte stijging, ondanks een toegepaste gedeeltelijke prijs verlaging. De niet onaanzienlijke kosten stijging kon, dank zij verhoogde produkti- viteit, worden ongevangen. Deze ontwik keling geeft reden tot voldoening, al dient bij de beoordeling van de jaarcijfers reke ning te worden gehouden, dat door het voortschrijdende inflatieproces de jaarcij fers niet zonder meer onderling vergelijk baar zijn. Na gezegd te hebben, dat tot nu toe 21 landen deze conventie hebben geratifi ceerd en dat de inwerkingtreding pas ge schiedt na de 22ste ratificatie, verklaarde hij, dat toch ook dan nog niet onmiddel lijk de boortorens op de Noordzee zullen verschijnen, want met de nieuw verkregen soevereiniteit dienen de onderscheidene Noordzeelanden nieuwe aangepaste mijn wetgevingen voor de onderzeese gebieden in te voeren. Vooral voor Nederland klemt dit zeer, omdat de thans bestaande vrijheid van bo ren tot zeer onordelijke toestanden zou kunnen leiden. De vraag is zelfs of de oliemaatschappijen ooit bereid zullen zijn met een volledig kostbaar opsporingspro gramma op zee te beginnen indien er niet een moderne wetgeving is die deze opspo ring in ordelijke banen leidt. Naar jhr. Loudon begreep, is de Neder landse regering zich volledig bewust van de noodzaak en de urgentie van een nieu we mijnwetgeving voor de Noordzee. Een moderne petroleumwetgeving gaat uit van exclusieve exploratierechten op een be paald en welomlijnd gebied, met automa tische overgang naar ontginningsrechten indien binnen dat gebied olie of aardgas wordt gevonden. Jhr. Loudon noemde het bovenal van het allergrootste belang, dat de ondernemer, alvorens aan de opsporing te beginnen, de voorwaarden kent waaronder hij de win ning ter hand zal kunnen nemen. Dit is hierom zo belangrijk, omdat exploratie op zee, meer nog dan op het land, waar lijk zeer grote bedragen vergt zonder eni ge zekerheid van succes. Nog altijd geldt, en zo zal het ook wel blijven, dat alleen de beitel die in de aardkorst doordringt kan bevestigen of er olie of gas is of niet de geïnvesteerde kapitalen als verloren moeten worden beschouwd dan wel hun rendement zullen opleveren. Onder de 5.697 binnen- en buitenlandse exposanten op de Hannover Messe, die van 26 april t.m. 5 mei wordt gehouden, bevinden zich 89 Nederlandse firma's. Na Frankrijk (285), Groot-Brittannië (169), de Verenigde Staten (143), Oostenrijk (138), en Zwitserland (129) neemt Nederland daarmee de zesde plaats in op de rang lijst van de 28 landen, die op deze Messe zijn vertegenwoordigd. Sedert 1954 heeft het aantal Nederlandse exposanten zich met 8 vermenigvuldigd, aldus deelden le den van de raad van bestuur van de Hannover Messe mee op een persconferen tie, die onder - auspiciën van de Neder lands-Duitse kamer van koophandel in Den Haag is gegeven. Blijkens de conjunctuurtest van het C.B.S. is de orderontvangst, zowel uit het binnen- als uit het. buitenland, in februari toegenomen. Het oordeel over deze order ontvangst was gelijk aan dat over januari. Bij 75 percent der ondernemingen luidde het oordeel normaal, bij 15 percent groot en bij 10 percent klein. Het oordeel over de orderpositie ultimo februari was, hoewel meer gedifferen tieerd, dooreengenomen gelijk aan dat voor ultimo januari. Bij 70 percent (vorige maand 80 percent) der ondernemingen luidde het oordeel normaal, bij 20 percent (v.m. 15 percent) groot, en bij 10 (v.m. 5) percent klein. Bij Koninklijk Besluit is op voordracht van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, het besluit vernietigd van B. en W. van Amsterdam, waarbij de brandweersalarissen in die gemeente wer den verhoogd. Het besluit van B. en W. van Amster dam van 15 maart 1963 tot hogere inde ling van een aantal brandweerfuncties was reeds eerder geschorst om te onder zoeken of de niet onaanzienlijke herinde ling van het_ brandweerpersoneel in Am sterdam paste in het totale bezoldigings- bestel in deze gemeente. De Kroon heeft thans het besluit in strijd geacht met het algemeen belang. LONDEN (Reuter) De onderhandelin gen over olieroyalty's tussen een uit drie leden bestaande delegatie van de organi satie van olieuitvoerende landen (OPEC) en vertegenwoordigers van de grote olie maatschappijen zijn afgebroken. Het over leg vond in Genève plaats. Een lid van de OPEC-delegatie, dr. Abdoel Rachman Al-Bazzaz, verklaarde, dat het aanbod van de oliemaatschappijen onaanvaardbaar was. De resultaten van het overleg zullen worden voorgelegd aan de raad van gou verneurs van de OPEC, die op 4 april in Genève bijeenkomt en aan de adviescom missie van de OPEC, die op 6 april ver gadert. Dr. Bazzaz verwacht dat de OPEC bij haar eisen zal blijven en met alle mo gelijke middelen zal proberen ze ingewil ligd te krijgen. De Amerikaanse regering wil volgend jaar 20.000 ton tin uit de surplusvoorra- den verkopen. Het betreft hier een opera tie op lange termijn om alle overtollige tinvoorraden kwijt te raken. Krachtens dit plan zal dit jaar 28.855 long tons tin verkocht worden. Het Congres heeft hier toe machtiging verleend. Het volgende jaar volgt dan genoemde 20.000 ton en dan blijft nog 98.000 ton over, waarvoor nog vergunning tot verkoop van het Congres verkregen moet worden. Het tarief voor daigigeld (call money) is, vandaag met een half percent verhoogd tot 21/: percent. Dit in verband met de krapper wordende geldmarkt als gevolg van opvragdngen voor de komende feest dagen. Op 17 maart werd genoemd tarief met een half percent verlaagd tot twee percent. Doclstraal 39 Haarlem - Tel. 13231 Docenten uit elf Europese landen, 45 in totaal, hebben de afgelopen dagen deelge nomen aan een studie-conferentie, die ge wijd was aan de behandeling van de vraag hoe het vak aardrijkskunde kan bijdragen tot de voorbereiding van de leerlingen op het Europese burgerschap. Deze conferentie, gehouden in het so ciaal en cultureel centrum De Pietersberg in Oosterbeek, werd georganiseerd door het Centre Europeen de la Culture (Genè ve) in samenwerking met het CE VNO (Contactgroep voor Europese Voorlichting in het Nederlandse onderwijs). De algeme ne leiding berustte bij prof. Denis de Rou- gemont, directeur van het C.E.C. Speciale aandacht werd geschonken aan de formulering waarvan het aardrijkskun dig onderwijs moet uitgaan, aan de ont wikkeling van de didactische methoden van op Europa gericht aardrijkskunde-on- derwijs en aan de opstelling van plan nen om zulk onderwijs via nationale stu dieconferenties in praktijk te brengen. De door drie werkgroepen uitgebrachte rap porten over deze onderwerpen zullen na der worden uitgewerkt en- zullen wellicht aanleiding zijn tot vervolg- studiebijeen komsten. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 2.060 (v.m. 2.134) mil joen, terwijl voor een waarde van 1.614 (v.m. 1.636) miljoen werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 78 percent van de invoer (v.m. 77 percent). Sedert het begin van het jaar bedroeg het invoersaldo 944 miljoen (januari-februari 1963 703 miljoen). Het Zweedse 1332 ton metende schip „Aspen" is vandaag in de Golf van Riga gezonken, na door ijs een gat opgelopen te hebben, aldus deelt Tass mee. De gehele bemannnig werd gered door de ijsbreker „Kapitein Meikhov". De ijs- breker is met de Zweedse bemanning in de haven van Riga aangekomen. i lAu -I <-«»? W*»*» W4Ï& <x>yk X-» "x:.sx--a <»v,nv<« •w X":kv-:-:.- A» ;awo: Marika Kilius, die onlangs met haar partner Hans Jürgen Bdumler het wereldkampioenschap kunstrijden voor paren veroverde, heeft het amateuris me afgezworen. In afwachting van een engagement bij een ijsrevue treedt zij thans als mannequin op voor een post orderbedrijf in Düsseldorf. Hier zijn de eerste foto's van Marika in haar nieuwe job. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vanochtend begon bij de Belgische luchtvaartmaatschappij SABE NA een staking van ongeveer tweehonderd technische controleurs. Zij hebben tot taak de vliegtuigen te controleren alvorens de ze mogen opstijgen en zonder hun toestem ming mag dit niet gebeuren. De eerste twee dagen zal de SABENA vermoedelijk nog wel over reeds gecontroleerde vlieg tuigen beschikken doch wanneer de sta king doorzet zal van woensdag af geen vliegtuig van de grond komen. Juist voor de feestdagen geeft dat voor de maat schappij een grote financiële strop. De controleurs wensen een loonsverho ging van ongeveer twintig percent doch de maatschappij wil op de eisen niet ingaan. Reeds op 4 maart hebben de stakers zoals dat bij de wet is vereist een aanzegging tot staken gedaan. De boordmecaniciëns van de maatschappij hebben verklaard dat zij het werk van de controleurs niet zullen ovejmeipen. DJAKARTA (AP) Volgens het Indo nesische persbureau Antara heeft de Ne derlandse maatschappij Van Eeghen Co. uit Amsterdam een overeenkomst gesloten met 't Indonesische ministerie van Handel. B|j deze overeenkomst werd een gemeen schappelijke verkoopmaatschappij opge richt voor de handel tussen Nederland en Indonesië. Het persbureau zei dat de over eenkomst op vrijdag is ondertekend. RAVENSBURG (Reuter) Vandaag begint in de Westduitse plaats Ravens burg een proces tegen de 51-jarige „dui- veluitdrijver" Hermann Dreher, die door een boer was gehuurd om „tovenaars en demonen" uit een koestal te verdrijven, maar die door zijn optreden de oorzaak was dat de boerin uit haar huis werd ge jaagd. Dreher wordt beschuldigd van „on bevoegde handelingen op het gebied van de geneeskunst" omdat hij voorgaf koeien te kunnen genezen. De drie zusters van de boer moeten eveneens terecht staan. Zij worden ervan beschuldigd tijdens het echtscheidingspro ces tussen de boer en zijn vrouw valse ge tuigenis te hebben afgelegd. Dreher wordt tevens ten laste gelegd dat hij de zusters daartoe heeft aangezet. Dreher zou verscheidene vormen van duiveluitdrijving hebben toegepast, waar van er een bestond uit het neerschrijven van een „magische formule" op een stuk je papier, dat door een koe moest worden opgegeten Toen zijn optreden geen uitwerking bleek te hebben, beschuldigde hij de 33- jarige vrouw van de boer ervan, een heks te zijn die een vloek op de boerderij legde. De Groninger Patroons Organisaties en de Nederlandse Bond van Burger- en Bouwvakpatroons hebben besloten over te gaan tot een fusie. Er is een commissie benoemd ter voorbereiding en vorming van een landelijke bond onder een nader te bepalen naam, aldus een communiqué van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Burger- en Bouwvakpatroons. (Van onze correspondent) LONDEN Zondag zijn geen stappen meer gedaan om een einde te maken aan het dispuut over een veertig-urige werkweek in de Britse elektriciteitsindus trie, zodat de centrales vanmorgen om zes uur langzamer begonnen te draaien. Er zijn 250 centrales en 130.000 man bij dit conflict betrokken. Verlichting en ver warming, radio, televisie en telefoon zul len de gevolgen ondervinden van het be- Abinda 20 van Port Said naar Eastham Aeila 20 van Azoren naar Rotterdam Acteon 20 van Azoren naar Trinidad Alca 20 van Trinidad naar Tampa Alchiba 19 van New Orleans naar New York Alkes 20 van New York naar Marseille Alnati 21 van Rotterdam naar Bremen Ampenan 21 van Antwerpen naar Hamburg Amstelkroon 20 van Quelpart n. Chinwangtoa Amstelmeer 21 van Necoclea nr. Necochea Angolakust 20 van Dakar naar Freetown Archimedes 20 van Porto Rico naar Europa Argos 22 te Tunis Aristocles 20 van Finisterre naar Christobal Asmidiske 20 van Flores naar Gatonrouge Attis 20 van Corinto naar Balboa Bakongan 20 van Bangkok naar Singapore Beninkust 20 van Finisterre naar Freetown Bennekom 20 van Amsterdam naar F. de France r.ieiang 22 Balboa verwacht BÏ» nkerk 20 van Barcelona naar Malaga Burl S. Watson 20 van Recife naar Trinidad Calamares 21 te Golfito Camerounkust 20 van Lissabon naar Dakar Castor 20 van Hamburg naar Bremen Charis 21 te Mungo Crania 20 van Stanlow naar Curacao Dahomeykust 20 te Antwerpen Daphnis 20 van Trinidad naar Matanzas Forest Hill 20 te Kopenhagen Gaasterdijk 22 te Rotterdam Ganymedes 21 te Curacao Geertje Buisman 20 van Famagusta n Liverpool Hathor 20 van Cartagena naar Christobal Helicon 22 te Norfolk Hilversum 20 van Abaco naar Bermuda Hollands Dreef 20 van Madura naar New Orleans Holendrecht 20 van Hamburg naar Tampa Ivoorkust 21 te Port Hareourt Izalco 20 van Limo naar Vera Cruz Karachi 21 te Marseille Katelysia 22 te Vado van Lavera Kelletia 20 van Mona naar Sewren Kinderdijk 20 van Bremen naar Antwerpen Kloosterdijk 21 te Savannah Koningswaard 20 van Santos naarB. Aires Korendijk 20 van Cape Race naar New York Kreeft 20 van Port Etienne naar Rotterdam Laertes 21 te Belewan Langkoeas 21 van Rotterdam naar Bremerhaven Leto 20 van Avonmouth n. Hampton Roads Loosdrecht 21 van Rotterdam naar Bremen Maaslloyd 21 van Fernando naar Kaapstad Madisonlloyd 21 te Rotterdam Mainlloyd 20 van Azoren naar New York Madisonlloyd 20 van Bremerhaven naar R'dam Medon 20 van Bermuda naar St. John Meerkerk 21 van Antwerpen naar Rotterdam Meliskerk 21 te Rotterdam Mydrecht 21 te Port Said Naess Tiger 20 van Dover naar Port Said Neder Waal 20 van Liverpool naar Hamburg Ommenkerk 21 van Hamburg naar Antwerpen Oranje Nassau 22 van Aruba naaar Kingston Oostkerk 20 van Ad ennaar Fremantle Overijssel 20 van Mombassa naar Aden Pacaya 21 te Paita Papendrecht 20 van Singapore naar Chiba Peperkust 20 van Lagos naar Monrovia Pericles 22 van Guayayuil naar Pimental Prins Frederik Willem 20 te Buuriana Prines Margriet 21 van Rotterdam naar N. York Provenierssingel 21 te Guaymas Pygmalion 21 van San Francisco naar Balboa Rempang 22 te Rotterdam Schiedam 20 van Cape Race naar Rotterdam Schouwen 20 van Algiers naar Novorossisk Simon 20 vertrek van Hamburg naar Bremen Stad Alkmaar 21 te Rotterdam Stad Maastricht 20 van Savador naar Rio Statendam 21 van Hamiltton naar New York Straat Bali 20 van Durban naar Singapore Straat van Diemen 20 van Bahia Straat Magelhen 20 v Singapore n. Swettenham Tacana 22 te Pacasmayo Themis 20 van Bermuda naar Amsterdam Theron 20 van Flores naar St. Domingo Towa 20 van Finisterre naar Houston Tjinegara 20 van Sabong naar Colombo Tjipanas 20 van Mombassa naar Singpore Triton 20 van Hatteras naar Baltimore Utrecht 20 van Pandjang naaar Sumtra Woltersum 21 van New York naar Le Havre KLEINE VAART Albion 21 van Londen naar Rotterdam Berkelstroom 21 van Grangemouth naar A'dam Capri Cornus 22 van Rouen naar Dover Coenraad K. 22 van Lubeck naar Limerick Deneb 22 van Lissabon naar Porto Rico Domburgh 22 van Dungeness naar Rotterdam Eems 22 van Boston naar Maassluis Engelina Broere 22 van Klaipeda n. Rotterdam Erasmus 22 van Quessant naar Dieppe. Gouwestroom 21 van Royal naar Amsterdam Hardenberg 22 van Barbados naar P. of Spain Hydra 22 van Catherinapoint naar Gent Inca 22 van Panamakanaal naar Tmpa Inspecteur Mellema 21 v. Landsend n Newport Lucie 22 van Hanstholm naar Stockholm Marian H. 21 te Galway Marinus Smits 21 v Casablanca naar Rouen Mintaka 22 van Casablanca naar Nantes Poolster 22 van Ivi naar Odessa Pergo 22 naar Lossiemouth van IJmuiden Risa Paula 21 van Balboa naar Bolivar Sagitta 22 van Cherbourg naar Teignmouth Sttenlaan 22 van Villano naar Dover Twin 22 van Runcorn naar Amsterdam Unden 21 van Antwerpen naar Varberg Vryburgh 22 van Quessant naar Casablanca Zephyr 21 van Crossant naar Antwerpen sluit van de vakbonden om hun eisen kracht bij te zetten door een langzaam- aan-actie. De regering heeft iedereen ver zocht zo zuinig mogelijk met elektriciteit te zijn. Het conflict is al in de verkiezingssfeer getrokken, hoewel de verkiezingsdatum nog niet vaststaat. De minister van kracht voorziening, Federick Erroll, heeft een aanval gedaan op de vijf bij het geschil betrokken vakbonden wegens hun weige ring om bemiddeling te aanvaarden. Namens de Labour-oppositie heeft Ray Gunter de regering beschuldigd van in menging in industriële onderhandelingen. Hij zei dat de Conservatieven van indus triële onrust houden omdat deze nadeel aan Labour kan berokkenen. De zogenaam de vrijheidsgroep van de politiek militan te zakenman Edward Martell heeft ver klaard dat 120 kleine zakenlieden, die tot deze groep behoren, bereid zijn de vak bonden gerechtelijk te vervolgen wegens eventuele financiële schade als gevolg van stroomafsluiting. De Amsterdamsche Rijtuig Maatschap pij stelt voor over het boekjaar 1963 een dividend uit te keren van 10 percent in con tanten, zomede een dividend van 5 percent in aandelen ten laste van de agio-reser ve (Over 1962 werd 12 percent dividend in contanten uitgekeerd). De Nederlandse Participatie Maat schappij stelt voor het dividend over het boekjaar 1963 vast te stellen op 7 (v.j. 6) percent. LONDEN Londens derde luchthaven zal worden gebouwd rond het bestaande vliegveld van Stansted in Essex. Ze zal naar verwacht wordt omstreeks 1973 ge opend worden. Op het ogenblik is Stan sted uitwijkhaven voor Londen-airport. Stansted krijgt waarschijnlijk twee lan ge parallel lopende startbanen, geschikt voor de grootste straalvliegtuigen. Het ge hele complex zal echter pas tegen het eind van de izeventiger jaren gereed komen. Gatwick' in Sussex, functioneert al enige jaren als de tweede luchthaven voor het Londense gebied. haar eigen boerderij als een uitgestotene behandeld. Ze moest alleen in een kamer leven, de andere gezinsleden aten aan een aparte tafel, ze mocht haar huishoudelijke arti kelen niet meer gebruiken en moest haar was apart ophangen. Dat bleef zo, totdat zij het huis verliet en bij haar ouders introk. Later werd haar echtscheiding toegewezen. Tijden» het echtscheidingsproces zeiden de zus ters en Dreher dat zij niets van toverna- rij afwisten. De zusters bekenden echter, nadat de politie „benodigdheden voor to- vernarij" in haar woning had aangetrof fen. NIJMEGEN Doctoraal rechten: H. J. M. Beekman (Boxmeer) en F. J. M. Hou- ben (Maastricht). TILBURG Doctoraal economisch» wetenschappen: A. Mulders (Arnhem), A. de Caluwe (Sittard), J. v. d. Sanden ('s-Hertogenbosch), A. van Schriek (Bergh), K. v. d. Poel (Den Haag), W. Hurenkamp (Twello), A. Rauwerda (Leeuwarden), M. Hendriks (Helmond), J. v. Erven (Tilburg), Thl de Haan (Nüenen), Th. Seroo (Tegelen), W. Peek (Wassenaar). Doctoraal sociale WètenséhappenF. van Puyenbroek (Til burg). Kandidaats economische wetenschappen: H. de Loor (Haarlem). GRONINGEN Doctoraal sociale aardrijkskunde: K. Bouwer (Hoogezand). Doctoraal Duits: J. H. Moesker (Leeuwar den). Doctoraal rechtsgeleerdheid: J. J. Niehe (Haarlem). Idem notariële studie richting: D. Butijn (Emmeloord), mr. H. J. A. Ensink (Assen), G. Veld (Nijeveen). AMSTERDAM (Gem. Un.) Aan de universiteit van Amsterdam is dr. F. J. Tempel te Hilversum benoemd tot gewoon hoogleraar in de prothetische tandheel kunde en dr. J. B. Visser, eveneens te Hil versum, tot gewoon hoogleraar in de con serverende tandheelkunde. Groningen. Doctoraal Frans: mej- T. E. Dijkema (Gamwerd). Doctoraal rechtsge leerdheid, de dames: W. J. Gaarlandt (Emmen), M. A. A. Picard (Nunspeet) en de heer R. Zuidema (Lochem). Doctoraal notariële studierichting: H. Broekema (Groningen). Doctoraal geneeskunde: mej. J. Y. Tamsma (Wieringerwerf) en J. W. Boelens (Hengelo) en V. J. Buys (Gronin gen). Bevorderd tot arts: mevrouw A. C. Pols-Cramer (Assen) en J. Roelfsema (Oostwold, W.K.). Doctoraal sociale weten schappen: J. W. G. de Jonge (Groningen). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal psy chologie: J. L. J. Sneep (Nijmegen). Doc toraal wiskunde: B. Blanjaar (Den Hel der) en H. L. Claassen (Amsterdam). Doc toraal scheikunde: J. A. Streefkerk (Am sterdam). Kandidaats wiskunde en natuur wetenschappen: P. Pronk (A, Beverwijk), A. H. Veefkind (F, Noordwijk), D. G. Vonk (A, Haarlem). Delft. Ingenieurs mijningenieur: H. 1*. Bartels (Den Haag), F. J. de Groot (Hilver sum), M. S. Kong On (Delft), A. J. Roebert (Leidschendam). Nijmegen. Doctoraal pedagogiek: mej. A. C. M. Broekhoven (Arnhem) en J. M. Kruyssen (Nijmegen). Doctoraal geschiede nis: W. J. P Hermans (Oss), W. A. Kotte (Arnhem), W. G. v. Lankveld (Den Bosch), W. P. M. Wijnhoven (Breda). Doctoraal wijsbegeerte: mr. J. G. M. Bril, cum laude (Nijmegen). Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift „Maastricht in het vierde kwart van de achttiende eeuw, kerkelijke, politieke en sociale verhoudingen 1775- 1801", M. G. Spiertz, geboren te Nieuwen- hagen. Promotor was prof. dr. L. J. Rogier. Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid: G. Ph. Brokx (Oosterhout), L. A. G. Melis (Breda), E. J. Besier (Leeuwarden), mevr. A. M. Kousemaker—Klaasse (Zaandam). Doctoraal notariaat: E. L. Joubert (Utr.). Arts: A. B. M. van den Bergh (Breda), Ch. A. A. Brands (Den Bosch), C. A. A. Broek- huijse (Haarzuilen), mej. M. L. A. F. Ver hees (Den Bosch). VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie152—152,30 Philips 151,50151,70 151,50 Unilever 140,50 gl 140,50 K.L.M.66—69 gl 69,00

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7