vitamol rw——~ HMHSH tIt flBÜ Grafisch verslag van Kokoschka's reis door Apulië en Griekenland Matthaus Passion in het Haarlemse Concertgebouw Kunstwerken op reis Het Nationale Ballet wil Mascha ter Weeme met pensioen sturen Esperanto nu ook bij het VGLO Dèt is 'n Amstelman! B loemen-A nton overleden NEGEN MUZEN Muntmeester zegt: „geen centenprijzen" BOEKENHOEK WOENSDAG 25 MAART 1964 17 Belgische profs krijgen 30 tot 35 pet meer salaris P. Zwaan-swijk Vitaminen zijn een weldaad voor de huid nabeschouwingen Geschiedenis en aardrijkskunde AMSTEL J. Damshuizer „Alleman" niet naar Cannes De radio geeft donderdag T elevisieprogramma A Vanavond op de televisie NAPOLEON BONAPARTE, door Louis Madelin, Elsevierpockets, Amsterdam. DE CHRISTELIJKE Oratoriumvereni ging heeft met de uitvoeringen van de „Matthdus-Passion"op maandag- en dinsdagavond naar gewoonte weer gege ven in de gemeentelijke concertzaal, een jarenlange traditie kunnen voortzetten. De belangstelling voor sommige kunstzin nige activiteiten mag dan opvallend gerin ger zijn geworden, voor Bachs muzikale Lijdensdrama bleef de aandacht gehand haafd en zij lijkt nog steeds toe te nemen. Voor de uitvoering van dinsdagavond was althans het concertgebouw vrijwel geheel uitverkocht. Het lijkt er veel op, dat de „Matthaus Passion" in gunstige zin popu lair geworden is. Dit appreciatie-verschijnsel betreft ze ker niet alleen het woord. Ook Bachs mu ziek is men in de loop der jaren gaan doorgronden als het medium waardoor de essentie van de tekstgedachte in volle om vang onthuld wordt, niet zelden met frap pante realismen. De wereldberoemde Piëta van Michel Angelo uit de Sint Pieterskerk in Rome wordt verscheept naar de Ver enigde Staten om te worden tentoon gesteld op de komende wereldten toonstelling. De foto toont hoe het beeldhouwwerk voor het transport wordt gereedgemaakt. Aan de reis van de Piëta zijn talrijke onderhan delingen, protesten en zelfs betogin gen voorafgegaan. Wijlen paus Joan nes XXIII stond welwillend tegen over deze „culturele exportpolitiek", die eveneens hoogtij viert in het Frankrijk van generaal De Gaulle, dat onder veler protest wereld reizen ondernam met de Mona Lisa en de Venus van Milo. (Van onze kunstredactie) Het stichtingsbestuur van het Nationale Ballet wil mevrouw Mascha ter Weeme met pensioen sturen. Het heeft haar een brief gestuurd, waarin wordt voorgesteld het dienstverband te verbreken en waar- In een financiële regeling wordt aangebo den. Mevrouw Ter Weeme beraadt zich nog over haar antwoord. Na de fusie van Sonia Gaskells Neder lands Ballet met Mascha ter Weene's Am sterdamse Ballet tot het Nationale Ballet in september 1961, is mevrouw Ter Weeme in feite uitgerangeerd als balletleidster. Volgens de statuten kreeg zij de leiding van de opera-afdeling van het nieuwe bal let, maar daar is nooit iets van terecht gekomen en in feite is zij reeds enkele jaren op non-actief gesteld. Het voorstel van het stichtingsbestuur beoogt deze feitelijke toestand nu te for maliseren; het is mede gedaan op aandrang van de subdidiënten van het Nationale Bal let, dat zijn het Rijk en de gemeente Am sterdam. Mevrouw Ter Weeme toonde zich van morgen tegenover ons ten zeerste be droefd over de hele gang van zaken «van de laatste jaren, die dan nu is geculmi neerd in deze brief. Het betekent voor haar een trieste afloop van haar carrière als balletleidster. Het Is voor niemand een geheim, dat de oor zaak van deze gang van zaken voor een belangrijk deel moet worden gezocht in de tirannieke persoonlijkheid van mevrouw Sonia Gaskell, die een vruchtbare samen werking met Mascha ter Weeme van het begin af onmogelijk heeft gemaakt. Mevrouw ter Weeme is 62 jaar. Mevrouw Gaskell is achter in de vijftig. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische hoogleraren krijgen een salarisverhoging van tussen de 30 en 35 percent, zo heeft de minister van Nationaal Onderwijs en Cultuur be kendgemaakt. Een en ander is het resul taat van de onderhandelingen tussen de re gering en de socialistische en de rooms- katholieke vakbond van overheidsperso neel. De Belgische hoogleraren waren reeds lang ontevreden. Zij hebben enige weken geleden zelfs met een staking ge dreigd. Hoewel de vakbonden nog niet hebben beslist staat het vast dat de pro fessoren tevreden zijn met de in het voor- Uitzicht gestelde opslag. Voor wat de uitvoering van het mees terwerk betreft, heeft men lange tijd ge zocht naar een historisch, religieus en mu zikaal verantwoorde interpretatie. DE UITVOERING DOOR de Christelijke Oratoriumvereniging is door haar dirigent George Robert in deze zin geconsolideerd. De dirigent ging voor de vertolking van dinsdagavond, die in dit verslag besproken wordt, een vaste koers, welke het machti ge inleidingskoor in zuiver muzikaal op zicht een geprononceerd eigen, objectief karakter gaf. Daarna werd voor koralen, volkskoren en ook het slotkoor ruimte ge laten voor een subjectief bewogen uitdruk king. Zij sprak uit de fraaie, genuanceer de koorklank, maar evenzeer uit de van juist begrip getuigende zegging van het woord. Zo kon het Lijdensdrama met al zijn tragiek van losgebroken emoties zich tot een treffende, logisch opgebouwd eenheid ontwikkelen. DE SOLISTEN pasten zich voortreffelijk bij het uitvoeringsprincipe aan. De so praan Heieen Verkley gaf nagenoeg on gerepte vertolkingen van aria's en kleine fragmenten. De alt Roos Boelsma, of schoon af en toe wat zwak van toon, wist van de aria „Erbarme dich" een expres sief hoogtepunt te maken. Onvoorwaardelijk respect heb ik gekre gen voor de tenor Arjan Blanken, die met onbegrijpelijk uithoudingsvermogen de partij van de evangelist bij deze vrijwel volledige vertolking van de passie zong. De bas Arie de Rijk heeft als de vertol ker van de Christus-partij weer een bij zonder diepe indruk kunnen maken. Frans Müller, die de voordracht van tenor-aria's was toevertrouwd, kon voldoening geven, behoudens dan de hoge tonen, die nog niet vrij klonken. Herman Schey heeft op deze avond be wezen, dat hij ook aan de bas-aria's uit de passie veel inhoud kan geven. Gaarna ver meld ik nog de zang van de bariton Otto Ottens, die een voortreffelijke stem van grote draagkracht in kon schakelen voor de vertolking der kleine partijen. Piet Lenz was bij deze uitvoering weer de uitnemende solist op de viola da gamba en de organist Piet Kee was met 't Noord hollands Philharmonisch Orkest en zijn in strumentale solisten een voortreffelijke steun voor koor en de vocale solisten. Ten slotte noem ik nog het jongenskoor van de kathedrale basiliek St. Bavo, dat aan de koorklank voor het inleidingskoor en het slotkoor van het eerste gedeelte van de passie, een fraai „register" van heldere jeugdige stemmen kon toevoegen. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake wijziging van de lager onderwijswet zal, bj aanvaarding van dat plan, onderwijs in Esperanto niet alleen facultatief bij het L.O., maar ook bij het V.G.L.O. kunnen worden gegeven. Aan het verzoek van een aantal Kamer leden om bij het stichten van een lagere school door een groep ouders inplaats van een waarborgsom een schuldverklaring met borgstelling te eisen blijkt staatssecre taris Grosheide van O. K. en W. niet te kunnen voldoen. Het wetsontwerp behelst onder meer een nieuwe regeling voor het oprichten van openbare lagere scholen en bevoegdheden van ouders daarbij. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème (groene tube) voor herstel en verzorging van de huid's nachts Dagcrème (blauwe tube) ter bescherming van de huid overdag. Tube vanaf f 4.75 In het programma „Uit de school ge klapt", dat gisteravond gesitueerd was in het Willem de Zwijgerlyceum in Bussum, bemoeilijkte zowel de visualisatie als de geluidstechniek de kijker het volgen van een door dr. A. J. Vis geleide gedachten- wisseling over de waarde en het nut van het leervak geschiedenis. De ene keer moest men de oren spitsen om toch maar iets op te vangen van een antwoord van een van de leerlingen, de andere keer kwam het beeld van een nieuwe spreker of spreekster veel te laat op het scherm. Aan de vele zinnige dingen, door de klas over dit onderwerp gezegd, kon de gast van gisteravond, Willem Duys, weinig meer toevoegen dan enige propaganda voor de t.v. en een herhaling van zijn stoute stukje de heer Vis, eens ook zijn leraar, uit te tekenen tijdens de les. Eenieder kon dit grapje dan duidelijk zien aanko men. Dit programma, om een ons onbe kende reden „educatief" genoemd, liep nogal uit, maar daar kon de heer Duys ditmaal echt niets aan doen. Het werkelijke leven moge soms onge loofwaardiger zijn dan het sterkste ver- WENEN. Telkens wanneer ik op weg naar Linz het nuchtere en prozaïsche spoor wegknooppunt Poechlarn passeer, vraag ik mij af hoe Kokoschka hier heeft kunnen gedijen. Hij is hier geboren en heeft er zijn eerste jeugd doorgebracht. Daarna ging hij naar Wenen, waar hij het gymnasium bezocht en zijn eerste artistieke opleiding genoot. Vervolgens leidde hij een arm en zwervend leven in Tsjechoslowakije en voor al in Duitsland. Sinds 1938 leeft hij afwisselend in Zwitserland en Engeland. Maar Oostenrijk bezoekt hij regelmatig en elk jaar geeft hij tijdens het festival van Salz burg een cursus voor aankomende en gevorderde schilders. Ondertussen ontwerpt hij toneeldecoraties en kostuums voor het Burgtheater en de Weense Opera. Op het ogenblik is hij in Wenen, waar men een zestigtal lithografieën uit de laatste tijd kan bezichtigen. Merkwaardig is de lenigheid van deze kunstenaar die op eens is teruggekeerd naar de lithografie. De techniek daarvan heeft hij in zijn jonge jaren beoefend. Nu ziet men er de rijpe resultaten van. Nog wonderlijker is het uithoudingsvermogen van deze 78-jarige die te voet of op een ezel een moeizame speur tocht in Apulië en Griekenland heeft ondernomen en van zijn ervaringen daar een map vol lithogra fieën overhield. Wat hij daar zocht was niet het opfrissen van herinneringen aan de klassicistisehe voor stelling van de an tieke wereld, die ons door onderwijs en litteratuur zijn bijge bracht, maar een ge heel nieuwe en frisse kijk op de onbedor ven natuur die daar nog even onaantast baar is als in de oud- «§§1 855:<S 'n Man die streng is voor zichzelf, hoffelijk tegen zijn vrouw en precies op z'n bier: 't moet vol en rond zijn, fris en smakelijk. Prachtplls van Amstel! Op een landweg van Hellas kan men Dionysos nog ontmoeten. heid. Hij zegt daarover: „Ik wilde de vij genboom zien, de ezel, de eenzame boer, het landschap zonder het volgepropte ver keer en de wolkenkrabbers, Apulië als land van mensen dat nog niet door het gepeupel is verwoest". ZIJN GRAFISCHE BLADEN roepen het arkadische landschap op die aan scènes uit Homerus of Virgilius herinneren, waar in mensen en dieren nog een echt herder lijk leven leiden, vooral de dieren zie Ko koschka fascineren en die hij met enkele rake lijnen en slagschaduwen vastlegt. Een blad met twee schapen en twee var kentjes tekende hij, toen hij na lang zoe ken eindelijk een echte herder had gevon den: „De man leefde helemaal alleen in een hut die hij uit een aantal stenen had opgebouwd. Ik wilde alleen de dieren te kenen, maar ten slotte maakte ik ook van hem een schets. Ik was zijn vriend ge worden en hij wilde mij niet meer laten gaan. Alles wat hij bezat bood hij me aan. De lithografieën van Kokoschka zijn vrij van alle litteraire ballast en ontdaan van elk klassicistisch bijwerk; en dat was de reden waarom hij juist naar Apulië ging: dit land had mij altijd aangetrokken. Voor mij is het de poort naar de oudheid. Ik ben overal in Italië geweest, alleen Apulië ken de ik nog niet. Het is werkelijk een merk' waardig land: eerbiedwaardig, trots, gast vrij. proper en arm". OFSCHOON KOKOSCHKA Oostenrijk is ontgroeid, voelt hij zich toch toch op heel bijzondere manier met dit land verbonden omdat hij hier z'n eerste indrukken die beslissend zijn heeft opgedaan en voor al omdat hij hier een diepgaande artistie ke omwenteling meemaakte: „Ik werd opgeleid in de Wiener Werkstatte die toen de modernste opleidingsschool was van het gehele vasteland". Telkens weer komt hij op zijn jeugd te rug die ook van invloed is geweest op zijn letterkundige ontwikkeling. Daarvan getuigen zeventien grafische bladen met illustraties voor „Koning Lear": „Mijn eerste' ontmoeting met het werk van Sha kespeare had ik op school in Wenen. Ik was een slechte leerling en zakte herhaal delijk. Maar mijn leraar Engels was dr. Leo Kellner en van hem heb ik mijn sympathie voor de Engelse taal en voor Shakespeare". Maar ook die teksten van Shakespeare beziet hij zonder een spoor van litterair vooroordeel of van schoolse invloed. Voor hem zijn ze een ongedeerd landschap zoals Apulië en Hellas, dat men zonder klassieke bril in ogenschouw neemt: „Ik wilde geen Griekse mythologie uitbeelden, maar een poging doen om mij zelf uit mijn eigen chaos te redden". Waar vindt men dat evenwicht en de geruststellende orde? Misschien toch in Rome of Athene waar de oude traditie nog leeft: „Niet in de stad. Athene is precies zoals elke ander stad. Er zijn te veel auto's, maaar op het platteland voel ik mij op mijn plaats, vooral dieper het land in, waar het leven en de levensvormen nog onveranderd zijn gebleven" en waar men dus op wijngod Dionysos nog kan ontmoeten met een bokaal wijn in de hand en zittend op de rug van een ezel. haal, de zeer tragische wereldstadgebeur tenis waaraan de aflevering van „Naked City" gewijd was, leek ons toch meer een synthetisch produkt van een scenario schrijver, die met weinig succes enige tijd psychologie gedaan heeft. We waren dan ook verheugd, dat de steeds verkeerd reagerende oud-frontsoldaat en mislukke ling, de man met de misplaatste agressies, na vele omzwervingen op het politiebu reau belandde en daar zijn rust hervond. Want daarmee was ook deze langdradige geschiedenis afgelopen. Boeiend was zeker de daaropvolgende CBS-reportage over het nog zo achterlijke keizerrijk Ethiopië, waarin ook zijne ma jesteit Haile Selassi aan het woord kwam. De keizer, die er tot dusverre goed in is geslaagd tussen de rotsen van de reactie en de vooruitgang door te koersen, gaf blijk van zijn grote gevatheid, toen hij in dit interview met een Amerikaanse repor ter premier Kroestsjev prees voor de wij ze waarop deze de Cuba-crisis tot een op lossing had gebracht. Overigens deed deze AVRO-avond sterk denken aan een verlaat programma van de school-televisie: eerst een uur geschie denis en dan nog een klein uur aardrijks kunde. Het was wel wat teveel. GEORGE NOORDHOF Maandag heb ik op deze plaats geschre ven, dat de heer George Noordhof in zijn taalgebruik doet denken aan een Engels man die pas Nederlands heeft geleerd. Als voorbeeld noemde ik o.m. de „kogel- leger", waar hij het tot twee maal toe over had. Van bevoegde zijde is mij in tussen echter verzekerd, dat „kogelleger" (voor het Duitse kogellager) de bonafide Nederlandse technische vakterm is. Waar mee de heer Noordhof, wat dit betreft, dan is geworden tot een prijzenswaardige purist. Nóg meer opheldering verschafte van morgen de familie van de heer Noord hof, die mij meedeelde dat George Noord hof een Engelse opvoeding genoot, reeds 33 jaar in Engeland woont en zich mag verheugen in een Britse echtgenote als mede in de Britse nationaliteit. Waarmee dan alles is opgehelderd (en verontschul digd). J. D. In Amsterdam is tengevolge van een hartaanval overleden de heer A. J. Polder vaart. De overledene was in Amsterdam overbekend als „Bloemen-Anton". Zeven-en-veertig jaar lang heeft de kleine man steeds in smoking met manden vol corsages de vermaaksetablis- sementen rond het Leidseplein bezocht. Hij wordt morgen op de Nieuwe Ooster begraafplaats ter aarde besteld. De film „Alleman" van Bert Haanstra gaat niet naar het filmfestival in Cannes. Haanstra is er niet in geslaagd de Franse versie van zijn film die hij samen met Jacques Tati aan het maken is, tijdig op bevredigende wijze klaar te krijgen. Pantomimecursus. In de week van 31 maart tot en met 5 april organiseert de Stich ting Nederlandse Pantomime in Amster dam een cursus „Mime en Pantomime", bestemd voor alle belangstellenden. De deelnemers zullen worden verdeeld in beginners en gevorderden. Als dooenten treden op Jan Bronk, Frits Vogels, Nora Kretz, Rob Nico en Luc Boyer. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebd. 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Moderne gram- mofoonmuziek. 9.00 Verraden door een vriend, overweging, rond het mysterie van Witte Don derdag. 9.35 Waterstanden. 9.40 Moderne orkest muziek (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Klas sieke grammofoonmuziek. 10.45 Kerkorgelmu- ziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: plaatjes, die verschijnen, blij ven en verdwijnen. 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week, lezingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital (gr.) klassieke muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 14.30 Gesprekken van Nicode- mus, hoorspel. 15.45 Oude kamermuziek (gr.). 16.00 Jezus steeds eenzamer, overdenking. 16.30 Oude en moderne kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Klassieke ka mermuziek (gr.) 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ensemble en solisten: Geestelijke liederen (ste- reofonische uitzending). 18.50 Sociaal perspek- tief, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man, praatje. 19.15 Kerkorgelmuziek (gr) 19.30 Radiokrant. 19.50 Kerkorgelmuziek. 20.00 Die Matthaeuspassion van Bach. (plm. 21.30 Het gelaat van Christus, overdenking). 23.50 Gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program- ma-overzicht; aansluitend: Lichte grammofoon muziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groen teman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.) 9.35 Christus Rex, hoorspel (III). 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 10.10 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Orgelrecital: oude muziek. 11.40 Moderne grammofoonmu ziek. 12.00 Licht ensemble met zangsoliste. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Licht instrumen taal kwartet en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammo- mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dans- orkest en zangsolisten. 14.00 Sopraan en piano: moderne muziek. 14.30 Klank-omrankte levens, radiobiografie. 15.30 Operamuziek (gr.) 16.00 Van vier tot vijf, gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 De gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie: Onderwijs vraagstukken. Bert Buddingh in gesprek met dr. H. A. Schuring, lid van de C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer. 1$.30 Licht orkest met zangsoliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkkwartet: Moderne muziek. 21.05 Ge hoord, gezien, gelezen: kunstsymposion. 21.35 Sopraan en piano: Spaanse liederen. 21.55 Voor dracht. 22.05 Variété-orkest en solisten. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Bloemen aan de Doornenkroon. 14.30 Pianorecital. 15.00 Nieuws. 15.03 Klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin deren. 17.50 Symfonische muziek. 18.00 Nieuws. 18.0a Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nws en radiokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Johannes-Passion. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Israëlische uit zending. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.50 Voor de kinde ren. 19.30 Het Kruis, onze enige hoop, documen taire film. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Piste, va riétéprogramma. 21.25 Wonder aan de Donau, t.v.-spel. 22.00 Het land van onze kinderen: dl. 3: Werk en welvaart. 22.30 Zie de mens: 6e Vas- ten-epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (Kanaal 27), VPRO: 20.45 Grazige weiden, speel film. 22.15-22.45 Pianorecital (herhaling). VOOR DONDERDAG AVRO. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Voor export, documentair programma. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Achter de scher men, documentaire. 21.00 De dertig seconden, TV-spel. 22.15 Documentaire reportage van de militaire vliegbasis Woensdrecht. NTS: 23.00- 23.05 Journaal. 23.05-23.10 Sport in Beeld: UEFA jeugd toernooi. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NCRV: 20.30 De Marcus Passie, Georg Phl- lipp Teleman (-22.00). Vanavond zendt de KRO-televisie het spel „Wonder aan de Donau" uit, van de Amerikaan Maxwell Ander son, onder regie van Luc van Gent. Op de foto een scène uit dit spel met v.l.n.r. Kluver (bewaker), A. v. d. Kwast, Ben Aerden (de majoor), Wim van den Brink (generaal Merck), Albert Abspoel (de luitenant), B. Barends en Tom van Beek (kapitein Kassei). Op 1 januari 1963 waren er in ons land 1.539 miljoen munten in omloop, waarvan 797 miljoen centen. In 1963 zijn er nog eens 150 miljoen munten geslagen, waar van 70 miljoen centen. Meer kunnen we er niet maken want de capaciteit van on ze machines gedoogt dat niet, zo schrijft 's Rijksmuntmeester in een brief aan de Haagse Kamer van Koophandel. De Kamer had de rijksmunt meegedeeld dat er in Den Haag zoals elders in het land ook het geval is een nijpend te kort aan centen is. De rijksmunt meldde verder dat er wel nieuwe machines besteld zijn, maar dat de aflevering daarvan op zich laat wach ten. Inmiddels doet hij de kamer van koophandel een middel aan de hand om de vraag naar centen af te remmen. Ad viseer de door u vertegenwoordigde mid denstanders, zo schrijft hij de kamer, hun prijzen af te ronden. Geen prijzen meer dus van f. 1.99 of 24,68. Napoleon is vermoedelijk de meest beschreven figuur uit de geschiedenis. Het aantal biografieën van hem vult een bibliotheek. Is het dan nodig, dat er nog meer litteratuur over hem ver schijnt? Ja, als het historisch onderzoek nieuwe feiten aan het licht brengt of als door het ontstaan van nieuwe stro mingen in de historiebeschrijving de feiten andere perspectieven krijgen. Om een van die redenen is deze pocket kennelijk niet verschenen. Men mag het vermelden van drie inlijvings data van ons land bij Frankrijk beslist niet als in een beter wetenschappelijk licht zien en evenmin de zeer tenden tieuze beschrijving van Napoleons strijd in Egypte, die heel wat minder eervol was dan Louis Madelin voorgeeft. De schrijver blijkt dan ook meer een Na poleon-vereerder dan een kenner. Deze pocket is vooral een opsomming van feiten, aan een beschrijving van de mens Napoleon komt Madelin bijna niet toe. Opmerkelijk is wel, dat deze pocket uitmuntend is geïllustreerd en in dit opzicht een aanvulling kan zijn voor een verzameling Napoleontica. 1NSEKTEN OVERAL door A. J. Pijpers (De Spaarnestad, Haarlem), Een uitstekend werkje over insekten, dat ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. Duidelijke tekeningen ver hogen de waarde.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17