Dr. Soebandrio komt naar Den Haag mm. m Westen moet de industrieprodukten uit arme landen gaan accepteren Nieuwe LTS voor Velsen Stiletto-verbod op komst Sigaretten en benzine per 1 april duurder HET WEER Nationalisatie Shell Egypte ADVISEURS FOTO FILM 50.000 in de sporttoto Eerste Kamer akkoord met 32 tegen 25 stemmen Pleidooi van professor Andriessen in Genève Wereldhandelsconferentie verloopt in een rustige en zakelijke sfeer Weer een lijndienst op Australië met de „Rijndam"? Drie winnaars van Eerste kievitsei Mooi zijn wil zeggen schóón zijn Luchtdrukwapens blijven vrij SCHERK W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 120 WOENSDAG 25 MAART 1964 sW'MORRIS 'êeforeyou Suff! Voor normalisering der betrekkingen Zalmsalades - Russische eieren Huzarensalades p.p. v.a. ƒ1.00 Grote 1/ï kip 2.25 Ijstaarten pl.m. 3-4 pers. 2.00 M. KOELE MIJ Velserduinweg 19 IJmuiden-O. - Telef. 8402 voor Sinds 1930 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Het woord is aan China Auschwitz-proces pagina 13 Generaal Reijnders 85 jaar pagina 15 Prof. Witteveen strijdt tegen hogere uitgaven pagina 21 Pellenaars weer terug pagina 23 In de krant van heden: VERBOUWINGSUITVERKOOP Iets kouder KOLEN BARtÊuOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIHSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 koop van schietgerei, stiletto's en derge lijke. Minister Scholten zegt in zijn antwoord een vergunningenstelsel voor luchtdruk wapens ondoelmatig te achten. Het geeft zijns inziens ook aanleiding tot een ad ministratieve belasting, die in geen ver houding staat tot het te verwachten re sultaat. Hij zegt dat het aantal gevallen waarin met luchtdrukwapens ongelukken zijn veroorzaakt, dermate gering is dat naar zijn oordeel niet gesproken kan wor den van een situatie, die noopt tot wet gevend ingrijpen van preventieve aard. Naar de mening van minister Schol ten ligt de situatie bij de stiletto's geheel anders. Volgens de bewindsman hebben de stiletto's geen maatschappelijk aanvaard bare bestemming en levert hun aanwezig heid in handen van het publiek, ook al door de daaruit blijkende mentaliteit, reeds een gevaar op voor het plegen van ernstige strafbare feiten. Er is dan ook reden deze wapenen, waar van de verspreiding geleidelijk toeneemt, behoudens hoge uitzonderingen geheel te verbieden, aldus minister Scholten. Er zijn ditmaal drie prijswinnaars in de sporttoto die de maximumprijs van 50.000 netto ontvangen. Dit zijn mevr. H. J. Jans-Montagne uit Den Haag (lid van Zwart Blauw), de heer H. Smink uit Arn hem (lid van Ede), en de heer B. H. de Wil ligen uit Souburg (lid van VAW), die het tot 12 juist voorspelde wedstrijden had den gebracht. Er was in deze sporttoto niemand die alle wedstrijden goed heeft voorspeld. Voor de bijzondere prijs van f 25.000 hebben zich 271 personen gemeld, die ieder 90 gulden netto ontvangen. Een grote bok t.s er dinsdagmiddag in geslaagd de sleepboot „Ika Goed koop", die eerder op de dag in het Noordzeekanaal door haar sleep werd overvaren, te lichten. Bij het ongeluk is de kapitein waarschijn lijk om het leven gekomen. Op de foto zien we de „Ika Goedkoop" in de takels van de bok; het scheepje is voor een deel al weer boven water. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer heeft de ver hoging van de sigaretten- en benzine belasting goedgekeurd. Het is nu dus zeker dat met ingang van 1 april de sigaretten 25 cent per pakje van een gulden duurder worden en de benzine prijs 3% cent per liter omhoog gaat. De Eerste Kamer heeft het minister Witte- veen en staatssecretaris Van den Berge niet erg moeilijk gemaakt. Alleen de P.v.d.A. en de P.S.P. stemden tegen, zo dat de voorstellen met 32 tegen 25 stem men werden aangenomen. Minister Witteveen verklaarde dat ons land met deze verhogingen in de pas DJAKARTA De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, is gisteren naar Nederland ver trokken voor besprekingen met Nederland se autoriteiten over verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen. Voor dat hij in het vliegtuig stapte verklaarde dr. Soebandrio: „Dit is een speciale reis naar Nederland om de grondslag te leg gen voor het normaliseren van de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië". Minister Soebandrio wordt op 1 april op Schiphol verwacht met het vliegtuig uit Parijs dat om tien uur 's ochtends moet aankomen. Dr. Soebandrio zal tijdens zijn bezoek van enkele dagen aan Nederland uiter aard besprekingen voeren met zijn Ne derlandse ambtgenoot, mr. Luns. Zowel in Den Haag als in Djakarta is medege deeld dat voor andere besprekingen geen agenda is opgesteld. Volgens officiële In donesische zegslieden zal dr. Soebandrio aan Nederland geen kredieten vragen „omdat Nederland deze toch niet zou ge ven". Wel zal hij proberen de Nederlan ders ervan te overtuigen dat het voor hen voordelig kan zijn weer in Indonesië te gaan werken. Naar Soestdijk? Volgens diplomatieke kringen in Den Haag is het waarschijnlijk, dat minister Soebrandio door de koningin zal worden ontvangen. Hij zou de vorstin willen uit nodigen voor een bezoek aan president Soekarno. loopt met het Europese anti-inflatiebeleid, dat sinds kort wordt gecoördineerd door de Europese Commissie in Brussel. De discussies in de Eerste Kamer spit sten zich toe op het verschil van inzicht tussen de opppositie, bij monde van prof. F. L. Polak, en de regering, bij monde van de beide bewindslieden, die krachtig werden gesteund door de oud-minister van Financiën prof. Zijlstra (A.R.). De P.v.d.A. stemde tegen omdat de be lastingopbrengsten nu al de ramingen overtreffen en omdat zij leiden tot prijs stijgingen voor de consument, terwijl er geen toezeggingen van de regering tegen over staan over de verhoging van de „be lastingvrije voet" en een bijdrage uit da algemene middelen voor de optrekking van de A.O.W. Minister Witteveen bleek de so- sialistische vrees voor 'n te ver doorschie ten van de maatregel met als gevolg werkloosheid niet te delen. UUOUOUOUUOaWJUUUOUUUOUU»llJUI)UU(XIUtMIOOOOE NEEM ER UW GEMAK VAN MET PASEN. HEEL GROTE KIP (groter dan een heel kuiken, met een hoop vlees er aan en... in roomboter gebraden ƒ3.00 (KENNEMER AUTOMATIEK) S.v.p. tijdig bestellen, zodat wij alle zorg aan onze produkten kunnen be steden. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. ;t1' T„7 „T»u,Z DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - - Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. J J Giro-rekemng IJmuider Courant no. 129288. Hoofdradacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij® Theocritus: Een mens hoopt zolang hij leeft; de doden hopen niet meer. „Men is niet zover naast de waarheid als men meent dat de geïndustrialiseerde landen met de éne hand nemen wat ze met de andere hand geven, ook al ge schiedt dat niet met opzet". Dit zei van morgen de Nederlandse minister van Economische Zaken prof. dr. J. E. An driessen in een rede op de wereld handelsconferentie te Genève, toen hij sprak over de grote moeilijkheden die vele ontwikkelingslanden hebben onder vonden door de sterke prijsschomme- lingen op de grondstoffenmarkten. De helft van het in de afgelopen tien jaar door de rijke landen uitgegeven bedrag aan ontwikkelingshulp is verdwenen door de verslechtering van de handels verhoudingen. Volgens prof. Andriessen zullen de vol gende doelen moeten worden nagestreefd ter versterking van de economie van de ontwikkelingslanden: de grondstoffenprij- zen zullen een gerechtvaardigd peil moe ten bereiken en daarna zo stabiel moge lijk moeten blijven. Verder moeten de technische en financiële hulp bijdragen tot een betere verspreiding van de econo mie der ontwikkelingslanden en moeten er reële afzetmogelijkheden geschapen worden voor de industriële eindprodukten en halffabrikaten van de ontwikkelings landen. Minister Andriessen zei dat vele landen, die de afgelopen jaren politieke zelfstan digheid hebben verkregen maar econo misch gezien nog niet onafhankelijk zijn, zich in een beslissend stadium van hun bestaan bevinden. „Deze landen concentreren zich van ouds her op de produktie van bepaalde goede ren en verwerven alle andere goederen via de handel. Thans nog is een derge lijke verdeling van de arbeid het essen tiële kenmerk van de wereldeconomie. Maar te lang hebben wij in de mening verkeerd, dat de produktie van ruwe grond stoffen en tropische produkten gereser veerd was voor de ontwikkelingslanden, tewijl industriële produktie het privédo- mein was van de oude landen. Deze ver onderstelling behoort tot de verleden tijd. Er zullen nieuwe arbeidsverhoudingen moeten komen, waarbij het westen moet leren industriële produkten van Azie, Afri ka en Latijns Amerika te accepteren", zo zei minister Andriessen. Met deze me ning als uitgangspunt kwam hij tot de opsomming van bovengenoemde doelstel lingen. In het algemeen en ook van Neder landse zijde is men van mening, dat de eerste twee dagen van de conferentie een rustig, zakelijk verloop hebben gehad. Of er in de komende dagen echter, na economische uiteenzettingen, ook nog po litiek vuurwerk zal ontbranden, moet wor den afgewacht. Met name wordt hier in de wandelgangen van de conferentie druk gesproken over eventuele voorstellen van de zijde van het oostblok om toelating van communistisch China, voorstellen die naar verluidt zouden kunnen rekenen op de Franse steun. In de commissie ter beoordeling van de geloofsbrieven is die zaak nog niet aan de orde geweest. West-Duitsland, dat als lid van de V.N. speciaal voor de confe rentie is uitgenodigd, vreest, dat indien het probleem van de toelating van China officieel ter sprake zal worden gebracht, ook gesproken zal worden over de deel name van Oost-Duitsland. Voorts hebben vele Afrikaanse landen, zich uiteraard tegen de deelneming van Zuid-Afrika geeerd. De westerse landen zijn van mening, dat aangezien de Ver enigde Naties de uitnodigingen voor de conferentie hebben gestuurd, formeel niets kan en moet worden ingebracht tegen de deelneming van Zuid-Afrika, ondanks de bezwaren hiertegen die ook in westerse kring bestaan. Het bestuur van de vereniging voor nij verheidsonderwijs in Kennemerland hoopt binnen zeer afzienbare tijd een aanvang te maken met de bouw van een nieuwe technische school aan de Briniostraat in IJmuiden. De financiën zijn inmiddels al geregeld, zodat alleen over de vorm van aanbesteding nog overeenstemming moet worden bereikt. Het plan omvat onder meer twee gymnastieklokalen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Eind november, wanneer de naar Italië verkochte „Willem Ruys" en „Oranje" hun dienst hebben beëindigd, gaat het pas sagiersschip „Rijndam" een proefreis naar Australië maken. De directie van de Holland-Amerika Lijn meent dat een lijn dienst Nederland-Australië met een daar voor geschikt schip zeker nog bestaans recht kan hebben. Daarom is de „Rijndam" uit het reeds vastgestelde vaarplan voor het winterseizoen genomen. In de lijndien sten van de H.A.L. vaart de „Rijndam" buiten het vaste schema van de drie grote ..dam-schepen" op Canada. Van het resul taat van de proefvaart zal het afhangen of er een geregelde lijndienst op Australië komt. Vanmorgen zijn prinses Beatrix en prins Bernhard van een tiendaags bezoek aan de V.S. in Nederland teruggekeerd. Foto: Hun aankomst op Schiphol. (Zie ook pagina 2) Vanochtend heeft de 33-jarige landbou wer Willem Achterberg in Ederveen een kievitsei gevonden. Waarschijnlijk zal hij het morgenochtend als eerste kievitsei van dit jaar in paleis Soestdijk aan de ko ningin aanbieden. Op het gemeentehuis in Ede heeft men zich ervan overtuigd dat het geen oud ei was. Eerste vereiste voor iedere vrouw: een schone huid. Werkelijk schoon is een mooi gezicht, elk schoon gezicht is wer kelijk mooi. Daarom gebruikt u Scherk Gezichtslotion. De Gezichtslotion die diep in de poriën dringt en alie poeder-, crème- en stof deeltjes verwijdert. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloedcirculatie. Begin er vanavond nog mee! In flacons v.a. f2.95 G 108 Verwachting tot morgenavond! In het noordoosten van het land veel bewolking en aanvankelijk nog enige regen, elders opkla ringen, maar af en toe ook een bui. Matige tot vrij krachtige, aan de kust van Holland en Zee land krachtige noordwestelijke wind. Iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 De Fin Sakari Seviri Tuomioja is door alle partijen aanvaard als be middelaar in de kwestie Cyprus. Hij voert op het ogenblik in Genève be sprekingen met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties over de zware taak die hem op het eiland staat te wachten. Tuomioja is ambassadeur van Finland in Zweden. Hij is secretaris van de economische commissie voor Europa van de Ver enigde Naties geweest en bemiddelde voor de volkenorganisatie in het con flict in Laos. Tuomioja is 52 jaar. Hij was in zijn land een half jaar premier en minister van Financiën. Op Cyprus zal de VN-strijdmacht waar schijnlijk tegen het eind van de week operationeel kunnen worden. Begin april zullen zeshonderd Ierse mili tairen de VN-vredesmacht op het eiland komen versterken. Zij zullen onmiddellijk worden teruggetrok ken, wanneer Engeland, Griekenland of Turkije op Cyprus tot interventie overgaan. CAIRO (Reuter) President Nasser heeft een besluit afgekondigd, waarbij de Shell en de Anglo-Egyptian Oilfields Co. in Egypte worden genationaliseerd, zo heeft 't nieuwsbureau „Midden-Oosten" bekendgemaakt. De Shell en de British Petroleum had den tot 1961 een belang van 62 percent in de Anglo Egyptian Oilfields Company. De ze werd toen voor de helft genationali seerd, waardoor de twee Britse maat schappijen slechts een belang van 31 per cent overhielden. Een woordvoerder van de Shell in Lon den deelde mede, dat de maatschappij in Egypte een afzetorganisatie is en dat de Anglo-Agyptian Company een exploitatie onderneming is, die met de Shell gelieerd is. In augustus van het vorige jaar heeft de Egyptische minister van industrie, Aziz Sidky, verklaard dat de nationalisatie van mijnen en de annulering van particuliere mijnbouwlicenties in Egypte niet golden voor het zoeken naar en de exploitatie van olie. De minister van Justitie, mr. Y. Scholten heeft een wetsontwerp in voorbereiding, dat het verbieden van onder meer stilet to's mogelijk maakt. Over dit wetsont werp wordt thans interdepartementaal overleg gepleegd. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelij ke vragen van mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.) over een mogelijke invoering van een vergunningenstelsel voor de ver-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1