Groep spionnen in Duitsland gearresteerd "astrid Herenmode voor 1964 IS s gemakkelijk en elegant portief, Paasuitzendingen van ANVV voor Amerikaanse militairen Kort IJmondnieuws Drie doden in het verkeer Betaling abonnementsgeld per giro Grieken en Bulgaren gaan praten Amateurclubs bij topfusie terug naar 2de klasse Zwolsman koopt grond in Harderwijk Michael Rockefeller opgegeten? Internationaal WOENSDAG 25 MAART 1964 7 ons grote succes celgevulde igevuide KEURKAPOK MATRASSEN 80 cm. 89.— 120 cm. 145.- Kerkelijk nieuws Denemarken breekt met Eurovisie-Songfestival WASAUTOMATEN Arbeidsonrust bij bouw Ned. Bank BURGERLIJKE STAND VAN IJMUIDEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY KARLSRUHE (DPA). - De Westduit- ie politie is erin geslaagd een groep spionnen te ontmaskeren die voor ooste lijke landen werkten. De leden van deze roep waren speciaal voor sabotage- aden opgeleid. In Hamburg, Bremen en in het Ruhr- gebied werden vijftien mensen gepakt die allen lid waren van de groep en die via de radio hun opdrachten ontvingen. Twee van hen konden naar Oost-Duits- land vluchten. Leider van de groep was de 52-jarige rentenier Alfred Weise uit Des sau. Hij zou sinds 1955 voor een inlichtin gendienst van een oostelijk land hebben gewerkt en met vervalste identiteitspapie ren talrijke reizen door de Bondsrepubliek hebben gemaakt. Hij is gearresteerd. De taak van deze sabotageploeg was in het geval van oorlog of oorlogsdreiging, sabotagedaden te plegen of vanuit Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek gekomen saboteurs een werkbasis te geven. De leden van het complot zouden veelal oudere communisten zijn. De oudste zou zeventig jaar zijn. De meesten van hen hebben vroeger op werven en in grote be drijven in Hamburg gewerkt. In de bossen in de omgeving van Hamburg hadden zij bergplaatsen voor sabotagemateriaal. Deze waren echter nog leeg. Loos alarm. Dinsdagavond werd de Vel- sense brandweer gealarmeerd voor een brand in een woning aan de Bloemstraat in IJmuiden. De rookontwikkeling werd echter veroorzaakt door een lek in de schoorsteen. De bewoner werd door de brandweer een stookverbod opgelegd. Botsing I. Op de hoek van de Waterloo- laan en de Van den Vondellaan in Drie huis stopte een autobus voor overstekende verkeersbrigadiertjes. De bestuurder van een daarachter rijdende auto botste tegen de achterkant van de bus waardoor al leen materiële schade ontstond. Botsing II. Het niet verlenen van voor rang had dinsdagavond op de hoek van de Wilhelminakade en de Kerkstraat in IJmui den een botsing tussen twee personen auto's tot gevolg. Een 22-jarige inzittende liep een hoofdwond op. Op de voorrangsweg HelmondEindho ven onder de gemeente Mierlo is gister middag omstreeks vier uur een aanrij ding gebeurd, waarbij drie wagens waren betrokken, en waarbij de 59-jarige heer Verzeil uit Hilvarenbeek om het leven kwam. Een bestelwagen stond voorgesorteerd te wachten op een tegenligger uit de rich ting Helmond. Plotseling kwam 'n vracht wagen de voorgesorteerde wagen links voorbij gereden. De wagen reed de te genligger aan, waarin de heer Verzeil zat. De negentienjarige motorrijder C. Goed uit Amsterdam is vanmiddag bij een bot sing met een bestelauto op de Prins Hen drikkade om het leven gekomen. De be stelauto kwam bij een inhaalmanoeuvre in aanraking met een personenauto en daardoor op het linker weggedeelte in frontale botsing met de motorrijder, die op slag dood was. Gisteren is het vijfjarig zoontje van de familie Van Dinter uit Valkenswaard op weg naar school bij het oversteken door een auto aangereden en om het leven ge komen. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. XJ bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 9.75, post- abonnees f 10.25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE marktplein ATHENE (Reuter) Griekenland en Bulgarije gaan in april in Sofia praten over een regeling van enkele kwesties. Een van de punten vormt de betaling van 150 miljoen gulden die Bulgarije aan Grie kenland voor herstel van oorlogsschade schuldig is volgens het vredesverdrag, dat in 1947 tussen beide landen is getekend. In 1954 hervatten de twee landen de di plomatieke betrekkingen die in 1941 waren verbroken tijdens de opmars van Duitse troepen door Bulgarije naar Griekenland. Andere kwesties die ter sprake zullen ko men zijn het herstel van de spoorweg-, te legraaf-, telefoon-, en postverbindingen. De voorzitter van de sectie betaald voet bal van de KNVB, de heer Jos Coler, heeft de besturen van DOS, Velox en Elinkwijk meegedeeld, dat wanneer de „Telstar-fusie" in Utrecht doorgaat, de overblijvende amateurverenigingen DOS, Velox en Elinkwijk minstens in de tweede klasse KNVB ingedeeld zullen worden. Voorts vertelde hij, dat bij de binnen kort gereedkomende statutenwijziging, voorbereid door de KNVB-commissie-zelf- standigheid, de stichtingsvorm als lid van de KNVB, geaccepteerd zal worden. De drie betrokken Utrechtse clubs zul len hun algemene ledenvergaderingen hou den op dinsdagavond 28 april om acht uur in verschillende gebouwen in Utrecht. Dan zal de beslissing vallen of de concentrati® van het betaalde voetbal in Utrecht in de stichting Utrecht '64 doorgaat. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleiswijk P. D. de Bruijn te Opijnen; te Schamegoutum en Loënga J. J. Nijenhuis te Buren (Gld.); te Zwaag- westeinde (toez.) J. W. Zimmerman te Us- quert en Rottum. Aangenomen naar Sluis kil H. J. Ruis, kand. te Utrecht. Bedankt voor Gramsbergen (toez.) J. W. v. d. Heid® te Oudega (W.); voor Schipluiden J. Th. W. Quak te Mijnsheerenland. Geref. Kerken Beroepen te Emmercompascuum A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Den Helder H. Smit te Temeuzen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen W. Heerma te Nunspeet en M. Vlietstra t« IJmuiden. Beroepen te Leeuwarden H. W. Eerland te Amersfoort; te Amsterdam-W. J. J. Rebel te Haarlem-Noord. Doopsgezinden De algemene vergadering van de alge mene Nederlandse doopsgezinde predikan tenvereniging zal 6 en 7 april te Amster dam worden gehouden. Als referenten zul len optreden ds. J. Nooter uit Den Haag („Gemeente op Drift") en ds. K. T. Gorter uit Hengelo (O.) („Uitgangspunten voor d® doopsgezinde eredienst"). Dit is Gerrit Jan Houwer uit Brede- voort, die in de etalage van de KLM in New York de Amerikanen toont hoe klompen worden gemaakt. overjas met een raglan-mouw in Vicuna die voor het simpele bedrag van 1.950.- te koop was. Na binnenlandse storm: (Van onze radio- en t.v.-medewerker) Denemarken zal voortaan niet meer mee doen aan het Eurovisie-Songfestival. De afgelopen jaren heeft de Deense pers zich steeds bijzonder laatdunkend uitgelaten over het song-festival in het algemeen en de Deense liedjes in het bijzonder. Dit jaar gingen de kritiek en de protesten zo hoog, dat de regering zich met de kwestie ging bemoeien (radio en televisie zijn in Denemarken staatsaangelegenheden). Dit heeft dan tot de beslissing geleid, dat Denemarken in het vervolg niet meer van de partij zal zijn. Men acht het liedjes- feest van te weinig cultureel gewicht om er de nationale gemoedsrust voor in de waagschaal te stellen. AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie. Wl C r D MARKTPLEIN laRtn TELEFOON 1262 Bij de bouw van de Nederlandsche Bank te Amsterdam hebben de moeilijkheden, die de invoering van de nieuwe CAO het „witten" van zwart loon meebracht, ertoe geleid dat de directie van de maat schappij Van Eesteren, die deze bouw uit voert, gistermiddag 17 arbeiders ontslag op staande voet heeft aangezegd. Enkele dagen achtereen voerden de circa 200 ar beiders een langzaamaan actie. De ontslagenen kwamen vanochtend vroeg op het werk om hun collega's tot een solidariteitsstaking te bewegen. Zij werden van het werk verwijderd, waarna alle arbeiders met hen het terrein verlie ten. Voor de poorten zetten zij hun bespre king van de situatie voort. Tot nu toe heeft de directie nog geen eis van de werkne mers bereikt. De Amerikaanse ambassadeur Edwin O. Reischauer (links) die werd ge stoken door de negentienjarige Nori-1 kazu Shiotani (rechts) toen hij dins dag het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Tokio verliet. De dader vertelde aan de politie dat hij „geeste lijk gestoord" was. De wond in het dijbeen van de ambassadeur werd in het ziekenhuis gehecht. (Telefoto) BEVALLEN: E. Hoogerwerf-Stam, dr., Trompstraat 60, IJmuiden-Obst; H. J. Noortman-Handgraaf, zn., Kastanjestraat 5, IJmuiden-Oost; H. E. Koolhaas-Sporre, zn-, Wijnoldy Daniëlslaan 16, Santpoort; A. J. Oldenziel-Van den Brand, zn., Gra- hamstraat 214, IJmuiden; J. A. Mulder- Jonkman, dr., Schulpweg 218, Velsen- Noord; J. van Aalderen-Hendriks, dr., Jan van Polanenstraat 38, Heemskerk; R. Kor- zelius-Wolf, dr., Spiegelstraat 11 zwart, Haarlem; J. W. G. Springer-Bos, zn., Frans Halsstraat 22, IJmuiden-Oost; M. L. Meul- man-Kieft, dr., Lange Veerstraat 25 rood, Haarlem; H. M. Plug-Bakker, dr., IJssel- straat 9, IJmuiden; J. H. Schoorl-Van Schijndel. zn., Bloemstraat 89, IJmuiden; A. M. van Maanen-Van Opbergen, zn., Platanenstraat 40, IJmuiden-Oost; J. War- menhoven-Slager, dr., Pleiadenplantsoen 57, IJmuiden; A Grapendaal-Van der Linde, zn., Velserduinweg 326, IJmuiden- Oost; B. T. Peper-Van der Werf, dr., Bloemstraat 86, IJmuiden; T. Jonkman- Van der Aart, dr., Hagelingerweg 111, Santpoort; E. Schaper-Van der Veen, zn., Trompstraat 115, IJmuiden-Oost; F. Schokkenbroek-Moesker, zn., Wagenaar- straat 15, Heemskerk; J. J. Molenaar- Roosen, zn., Gijzenveltplantsoen no. 153, IJmuiden. OVERLEDEN: H. Conijn, 67 jr., echtge note van C. Blok, Lange Nieuwstraat 402, IJmuiden; J. H. van Leeuwen, 60 jr., echt genoot van J. G. Boelhouwers, J. T. Cre- merlaan 7, Santpoort; A. Ouwehand, 55 jr., weduwe van C. Vlieland, President Steijnstraat 35, IJmuiden; S. Brouwer, 64 jr., weduwe van W. van der Zee, Lange Nieuwstraat 682, IJmuiden-Oost. „SILHOUET 1964" WAS HET MOTTO van de herenmodeshow, die de Am sterdamse Society Shop in samenwerking met enkele binnen- en buitenlandse couturiers en fabrikanten dinsdag in de Spiegelzaal van het Concertgebouw heeft gehouden. The Society Shop, exponent van de Nederlandse modewereld, heeft aangetoond dat er op herenmodegebied voor het komende najaar inderdaad wijzigingen te verwachten zijn. Wijzigingen van heel kleine en enkele van iets meer ingrijpende aard, die echter het silhouet van de Nederlandse man niet volkomen zullen veranderen. De evolutie in de herenmode is nu eenmaal (en gelukkig!) een veel langzamer proces dan die in de damesmode. Een belangrijke tendens in de herenmode is, dat het sportieve element in alle kleding een grotere rol gaat spelen, zelfs bij de hypermoderne kostuums en bij de uitgaanskleding. Duidelijk blijkt ook dat de vraag naar dunne stoffen groter wordt en dat de man behoefte heeft aan een kleding die na een lange autorit nog correct zit en die, ook al vanwege de sterk toegenomen motorisering, elastisch en niet te warm is, waardoor een comfortabele dracht wordt gegarandeerd. B(j de heren speelt het praktische element van de kleding vaak een grotere rol dan bij de dames. Dat neemt echter niet weg, dat Society Shop een uiterst modische collectie toonde, waarvan nagenoeg elk stuk een harmonisch samengaan van comfort en mode tentoonspreidde. Het is zonder meer duidelijk dat het monopolie van de smalle pijpen doorbroken is. Voor de komende tijd kunnen de heren verwachten dat pantalons met heel smalle of die met erg brede omslagen „in" zijn. Witte overhemden, uitgezonderd voor avond kleding, hebben tijdelijk afgedaan. Ook de gestreepte dessins van de overhemden werden iets op de achtergrond gedrongen. De gekleurde overhemden wonnen het op de modeshow van Society Shop. Supermodern zijn de pasteltinten beige en lichtblauw. SOCIETY SHOP HAD VOOR de show „Silhouet 1964" geput uit de bijdragen van Engelse, Duitse Franse, Italiaanse, Ame rikaanse en niet te vergeten Nederlandse ontwerpers en fabrikanten. De Engelse modellen vielen op door distinctie en so berheid, de Duitse door de forse en voor de Nederlandse man goed passende snit, de Franse door de speelsheid van de cou ture en het gebruik van Engelse dessins daarbij, de Italiaanse door de elegance en toch comfortabele dracht, de Amerikaanse door de hoekige schouders en toch stijlvol le en slanke modellen (eindelijk wèl voor de Europese man geschikt) en tenslotte de Nederlandse, waarbij degelijkheid en stijl hand in hang gingen. De internationalisatie in de herenmode begint zich steeds meer te voltrekken. De Franse couturiers, zoals Charles Austen uit Parijs, die speciaal voor deze show naar Amsterdam gekomen was, maken ge bruik van de Engelse dessins. Kenmerkend voor de kostuums waren over het algemeen de lange enkele mid- densplit en de lange zijsplitten; de wijde re pantalons en als dominerende tinten grijs, blauw en beige-bruin. BIJZONDER AARDIG WAS de strand kleding, over 't algemeen van Amerikaan se origine, die duidelijk maakte, dat ook de Nederlandse man op dit terrein geïnte resseerd raakt. Erg prettig waren de met badstof gevoerde strandsets in frisse, mo dische dessins. Een zeer grappige creatie was een zand kleurig corduroy costuum in de vrije-tijds- kledingsector. Een vondst vonden we bij de skikleding de trui met extra hoge col die de mogelijkheid opent om deze col gelijk als skimuts te gebruiken. Alleraardigst was ook de kinderkleding die Society Shop showde. Opvallend wa ren de speelse modellen in nappa, en tin neroy, en voorts een knickerbocker met schouderbandjes in suède van de Neder landse modecoryfee Jan van de Meiracker. Van de Nederlandse bijdragen vielen verder de modellen de de steeds meer op de voorgrond tredende „Stijlgroep Gronin gen" op. „Silhouet 1964" heeft zonder meer duide lijk gemaakt dat de Nederlandse man zich in de nabije toekomst gemakkelijk, spor tief en toch elegant zal kunnen kleden. Zwolsman's E.M.S. gaat zijn hotelbezit uitbreiden met een motel in Harderwijk. In het project is opgenomen een uitzicht toren, die alleen al 3 ton zou moeten kos ten, en twee benzine- en sevicestations. Het complex komt bij de afrit van rijksweg 28. De E.M.S. heeft de grond gekocht voor 250.000 van de gemeente Harderwijk. De rijksgoedkeuring voor de bouw wordt in mei verwacht zodat de bouw deze zomer nog zal kunnen starten. Herstel. De gemeenteraad van Weesp heeft 1.270.000 beschikbaar gesteld voor de restauratie van het historische stadhuis en voor nieuwbouw aan het oude St. Bartolomeus Gasthuis. Deze nieuwbouw is bestemd voor huisvesting van de ge meentesecretarie. Het stadhuis werd in 1772 gebouwd in de stijl van het ko ninklijk paleis op de Dam in Amsterdam. De A.N.V.V., Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, zal zaterdag en zondag in totaal twaalf uren Nederlandse propaganda afschieten op de in Europa verblijvende Ameri kanen. Zowel op paaszaterdag als op eerste paasdag zullen de Europese zenders van de A.F.N., American Forces Network, van 12 tot 6 uur onder de titel Weekend-world" onafgebroken over Nederland vertellen en zingen. Het programma wordt samenge steld in de studio van de Wereldomroep te Hilversum en via een lijnverbinding naar Frankfurt gebracht, vanwaar het onmid dellijk wordt uitgezonden. Het wordt een programma als een V.V.V.- folder, met klompendansjes en draaiorgels en koren die zingen van „Amsterdam, er is geen stad die ook maar even aan je tippen kan". De A.F.N. heeft zelf een groot orkest ter beschikking gesteld. Van Nederlandse zijde wordt onder meer meegewerkt door ar tiesten als Pia Beck, Rita Reys, Pim Ja cobs, Teddy Scholten en Melle Weersma. De presentatie is in handen van A.F.N.- medewerker Jim Stutzman en Guus (John) van der Steen van de Wereldomroep. Dan een modeverschijnsel van minder praktische aard: de punten van de boor den worden langer, dat wil zeggen: de korte bijna horizontaal weggesneden punt van de boord maakt plaats voor de lang werpige, een veel minder prettige dracht. De dassen zijn rustig, vooral nu er meer dessinering in de kostuumstoffen komt. Een laatste verheugend verschijnsel: twee oudgedienden hebben het terrein herwon nen namelijk de klassieke Engelse ruiter - tweed, de bloktweed voornamelijk in de tinten bruin-beige, die steeds meer veld wint, zowel in de colberts, de vesten als in de hoeden en de petten, èn de capes ko men terug. De autocoats winnen nog steeds terrein. Bij de overjassen zagen we veel demies in dessins van prince de galle tot tetter- sal. Een „aardigheidje", door Matthieu van Eijsden geshowed was een Burberry In de regenjassen werd een collectie van Piere Cardin getoond, regenkleding ont worpen in de stijl van de reeds in 1963 ge pousseerde „militairy look". Uit Duitsland en Nederland waren er degelijke jassen met warme tweedvoeringen. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Berry Zand Scholten Dressman Herman van Eelen toont een van de robuuste en toch afkle- dende modellen tijdens de heren modeshow van Society Shop in de Spiegelzaal van het Amsterdamse Concertgebouw. PORT MORESBY (AP) Autoriteiten te Baroe in de uiterste zuidwesthoek van Australisch Nieuw-Guinea, zijn van me ning, dat Michael Rockefeller, de zoon van de gouverneur van New York, die in november 1961 ten oosten van Merauke is verdwenen, door kannibalen is opge geten. De 25-jarige Michael probeerde van een vlot in de buurt van de zuidkust van Nieuw-Guinea naar het strand te zwem men. Men heeft hem nooit teruggezien. Vluchtelingen uit West-Irian vertellen dat Rockefeller de kust inderdaad heeft bereikt. Zij zeggen, dat inboorlingen van de primitieve stam der Agaten hem heb ben gevangen genomen, gedood en daar na opgegeten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7