9.95 nmnHnzn „Vrije" arts P. geding tegen AFLUVIT Koppert wint ziekenfondsen LEXINGTON Communicatieproblemen op de statistische dag 1964 0223 WAARSCHUWINGSSYSTEEM LANGS ENGELSE WEGEN Weest op uw hoede bij het nemen van een kruispunt Langs de weg gevonden Betalen bij de Sint Bernard Citroën demonstreert minder bekende modellen OPVOLGER VAN DE „JEEP" W aterproblemen in Delft TRICOT NYLON SHIRTS Wijziging gemeentegrens Purmerend en Kwadijk Juridische omweg voor intrekking rijbewijs Spaarbankgeheim geldt voor Dordtse stichting Jaar geëist tegen flessentrekker 23 m HERENMODE-TIP Ja, ook U DONDERDAG 26 MAART 1964 'SliiiiyiiiiyiMiiiMlillllliliHillillüiiliiiiiliiliiiilüliii Üii kunt verkouden worden. Restaurant TER BURG Beverwijk Hoge Raad Kort nieuws uit de zuiverste tabakken Staatssecretaris bracht bezoek aan Brabant Experiment met elektronika BORD EXPERIMENTEEL SNEL VERPLICHTING PANHARD EN SAHARA-EEND „WAGENTJE" De waarnemend-directeur van de ge meentelijk geneeskundige en gezondheids dienst in Delft heeft zich met een rond schrijven gericht tot de specialisten en huisartsen aldaar in verband met het zout gehalte van het drinkwater. Dit water, dat van Rotterdam wordt be trokken, nadert weer dicht de grens van vijfhonderd milligram zout per liter. Bo ven deze grens moet het water voor baby's en bepaalde zieken ongeschikt worden ge acht. Indien het zoutgehalte boven de grens komt zal op tien punten in de gemeente gratis drinkwater uit Den Haag worden verstrekt aan personen, die door „specia list of huisarts" in het bezit van een zogenoemde „waterkaart" zijn gesteld. Op vertoon van zo'n kaart wordt per dag een liter water verstrekt in een fles, waarvoor statiegeld moet worden betaald. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat gisteren met de verstrekking van het wa ter zou worden begonnen, doch het zout gehalte bleek beneden de grens te zijn ge bleven. Ondertussen houdt het slechte water de gemoederen in Delft nog sterk bezig. De gemeenteraad krijgt vanavond in zijn ver gadering bij de ingekomen stukken onder meer een vrij scherp gesteld schrijven van de dichter-zanger Jules de Corte, die in Delft woont. B. en W hebben echter voor gesteld dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Alléén bij p c vindt u deze hagelwitte, per- fect-zittende shirts met modern boordmodel. Van tricot nylon, dus zó gewassen en zó weer te dragen. ij! De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugge, heeft vonnis gewezen in een kort geding, dat de Utrechtse arts P. C. Koppert had aange spannen tegen de Utrechtse ziekenfondsen. De heer Koppert was het namelijk niet eens met een besluit van deze ziekenfond sen hem als medewerker te ontslaan. Mr. Plugge bepaalde, dat de ziekenfondsen hun besluit ongedaan moeten maken op straf fe van een dwangsom van tweehonderd gulden per dag. De ziekenfondsen werden ook veroor deeld tot publikatie van de intrekking van hun ontslagbesluit in de dagbladen, die zij nog voor het verzenden van de ontslagbrief op 17 februari van deze maatregel op de hoogte hadden gesteld, en in ieder geval in het Nieuw Utrechtse Dagblad. De ziekenfondsen moeten ook de kosten van het geding betalen. De relatie tussen de chirurg en de fond sen werd verbroken, nadat zich moeilijk heden hadden voorgedaan over "de hono rering, die de heer Koppert ontving voor de behandeling van ziekenfondspatiënten. De ziekenfondsen beschuldigden hem er van, dat hij zijn patiënten liet bijbetalen. De arts heeft echter altijd verklaard dat de kosten, die aan een behandeling ver bonden zijn, voor hem vaak hoger waren dan de vergoeding die hij van de zieken fondsen kreeg. In dergelijke gevallen wei gerde hij de behandeling en dan kwam het voor, dat hij de patiënt op diens eigen verzoek als particulier patiënt hielp. Enkelen van deze patiënten zijn zich la ter met de rekeningen, die zij van dokter Koppert ontvingen, bij de ziekenfondsen Ea wat doet U dan? Loopt U ge woon door? Gaat U direct naar bed? Of slikt U iets? Natuurlijk slikt U iets. Maar het is van 't grootste be lang wat U slikt. Afluvit is een modem middel tegen verkoudheid en griep. Het verhoogt Uw weerstand en bevordert het her stel als U reeds ziek bent. Bovendien is Afluvit een van de allersnelste middelen die er bestaan: twee dra gees slikken en over een uur is U een ander mens! Afluvit is alom verkrijgbaar in plastic flacons met 20 dragees. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de grens tussen Purmerend en Kwadijk. In de gemeente Purmerend is vrijwel geen industrieterrein meer beschikbaar, aldus de memorie van toelichting. In verband met de grote be hoefte hieraan is een industrieterrein ge projecteerd op het gebied van Kwadijk, dat aansluit op de in Purmerend gelegen woonwijk Overwhere. De gemeenteraad van Kwadijk, waar mee bij het opstellen van de plannen over leg was gepleegd, stemt met de grenswij ziging in. Ook planologisch moet de lig ging van het geprojecteerde industrieter rein juist worden geacht. Op het gebied, dat van de ene gemeen te naar de andere zal overgaan, bevinden zich vijf boerderijen met in totaal zestien bewoners. Het gebied is ongeveer 103 ha groot gaan beklagen. Volgens de arts heeft hij echter nooit de verwijsbriefjes bij de fond sen gedeclareerd, wanneer hij de patiënten particulier een honorarium in rekening bracht. Het besluit van de ziekenfondsen, hem als medewerker te ontslaan, had voor dok ter Koppert tot gevolg, dat hij veel min der mensen op zijn spreekuur kreeg. Le den van ziekenfondsen maakten namelijk zeventig percent uit van zijn totaal aantal patiënten. Ook een „feest" voor uw vrouw De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem heeft een juridische mogelijk heid ontdekt om het rijbewijs van een ver dachte, die niet wegens een verkeersmis- drijf terechtstond, toch te kunnen intrek ken. Hij eiste namelijk als bijkomende straf een voorwaardelijke boete van f 1.000 of vier maanden hechtenis met de bepa ling dat als verdachte niet vrijwillig zijn rijbewijs inlevert de hechtenis ten uitvoer wordt gelegd. De rechtbank zal zich op 8 april uitspreken over de vraag of de wet toestaat dat op deze wijze het rijbe wijs dus niet op grond van een verkeers delict van een verdachte kan worden af genomen. De verdachte, een 53-jarige bouwkundi ge uit Velp, was ervan wordt beschuldigd een aantal auto's te hebben gehuurd om deze aan tweedehands handelaren te ver kopen. Vijf auto's zouden hem 22.000 hebben opgeleverd. Als hoofdstraf eiste de officier van Justitie een jaar en vier maanden gevangenisstraf tegen de man, die al twaalf veroordelingen wegens op lichting en verduistering op zijn naam heef staan. De Hoge Raad heeft de vonnissen van de rechtbank in Dordrecht vernietigd, waarbij de „Stichting Spaarbank" te Dor drecht en haar voorzitter werden veroor deeld, omdat zij een belastingambtenaar inzage in een vervallen spaarbankboekje hadden geweigerd. De spaarbank en de voorzitter waren tot 1,- boete veroordeeld Volgens de overwegingen van de Hoge Raad geldt een oogmerk om winst te be halen als kenmerk van een bedrijf. De rechtbank heeft echter de aanwezigheid van het winstoogmerk bij de Dordtse spaarbank aangenomen op gronden, die volgens de Hoge Raad dit oordeel niet kunnen schragen. Het vormen van reser ves bij een spaarbank houdt niet nood zakelijk een winstoogmerk in, aldus de Ho ge Raad, die de zaak heeft verwezen naar het gerechtshof in Den Haag. Pacificatiecommissie. Mr. L. H. Slotema- ker, voorzitter van de AVRO, is benoemd tot lid van de pacificatiecommissie, ter vervanging van mr. W. Hoekstra. De vereniging voor statistiek heeft in het Kurhaus in Scheveningen de statistische dag 1964 gehouden met als onderwerp com municatie. Drs. H. Brandt Corstius van het mathe matisch centrum in Amsterdam en prof. ir. J. Volmuller van de T. H. in Delft spra ken over „Taaistatistiek" en „Statistiek en verkeer", 's Middags werd in de on derscheidene secties de communicatie be handeld voor de verschillende toepassings gebieden. Drs. Brandt Corstius zette uiteen, dat statistische denkwijzen en methoden ook op het gebied van de taalwetenschap met vrucht kunnen worden toegepast. Belang wekkende resultaten zijn reeds verkregen zowel ten aanzien van de analyse van taal en taalgebruik als bij het oplossen van praktische vraagstukken, hoewel men nog in een beginstadium verkeert. Prof. Volmuller wees op de belangrij ke bijdrage, die de statistiek moet leve ren om de doeltreffendheid van bestaan de verkeersvoorzieningen te kunnen bepa- Het tweedaags werkbezoek, dat staats secretaris Bakker van Economische Zaken aan Brabant heeft gebracht, is gisteravond in Breda besloten met een persconferentie, bij welke gelegenheid staatssecretaris Bak ker constateerde dat het regionaal indus triebeleid, steeds gericht op het wegnemen van structurele werkloosheid, daar veel succes heeft gehad. De laatste tijd, aldus drs. Bakker, valt het accent meer op spreidingsbeleid dat beoogt achtergebleven gebieden op peil te brengen. Binnen het kader van de diffe rentiatie in het beleid zei drs. Bakker voor stander te zijn van de concentratiegedach te. Met name West-Brabant zei hij als een gebied te zien waarvoor stimulering van industrievestiging in ernstige overweging zal worden genomen. len en om de te bouwen voorzieningen te kunnen ontwerpen. De verkeerskundige factoren, die de meetkundige vorm van de verkeersvoorzieningen beheersen, die nen in kwalitatieve en kwantitatieve zin te worden gekend. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, heeft een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en om zetting van vier maanden voorlopige hech tenis, geëist tegen een 21-jarige Amster damse kantoorbediende, die in oktober 1963 een record aantal flessentrekkerijen en oplichtingen door geheel Nederland zou hebben gepleegd. In een maand wist hij voor 3.000 gulden goederen van kleding tot elektrische ap paraten zonder betaling mee te krij gen van talloze winkeliers, van Groningen tot Maastricht en van Bussum tot Haar lem. Hierbij gebruikte hij beurtelings een valse naam, een vals adres, een valse hoe danigheid of een vervalst paspoort. Als „Amerikaan" wist hij in Luxemburg zelfs een gouden armband van 8000 Lux. francs mee te krijgen zonder betaling. Engeland heeft, de elektronica te hulp geroepen om het aantal ongevallen op zijn autowegen te vermin deren. Reeds lang deed zich de noodzaak voelen (overigens niet alleen in Engeland) om de automobi list een waarschuwing te geven voor de gevaren en ongemakken die zich eventueel op zijn pad voordeden. Het waarschuwingsbord, dat bij Londen stond opge steld. Een telefoon zorgde voor onmiddellijke ver binding met een politiepost, ingeval van een ongeluk. Mist, gladheid en kettingbotsingen om er slechts enkele te noemen vergden vele „onschuldige" slacht offers die niets vermoedend een hoog tempo handhaafden en te laat het gevaar inzagen. De oplossing was in principe snel gevonden: ruim voor de plaats des onheils moest de aanstormende automobilist een waarschuwing ontvangen die hem op zijn hoede deed zijn. De uitwerking van dit waarschuwingssysteem duurde even, maar nu ziet het ernaar uit, dat de Engelsen de oplossing hebben gevonden. Langs de autoweg Birmingham-Tewkesbury heeft men een ruim drie meter breed bord opgesteld, waarop de automobilist bij eventuele ongevallen op deze weg, een waarschuwing kan lezen. Plastic letters, die van binnen uit verlicht worden, geven een summiere inlichting over de aard van de moeilijkheden die zich verderop voordoen of raden de automobilist aan langzaam te rijden. De verkeerspolitie bedient nu nog dit experimentele bord, maar in de toekomst zullen de borden als dit experiment slaagt komen er meer langs de weg te staan via elektronische weg van een centrum uit worden be diend. Niet alleen langs de autoweg bij Birmingham worden proeven genomen. Ook in de buurt van Londen is enige tijd terug een dergelijk hoewel niet geheel gelijk aan het bovenomschrevene bord opgericht, waarbij boven dien een telefoon aanwezig was om eventuele ongelukken onmiddellijk te kunnen melden. Ook dit waarschuwings bord werd langs elektronische weg bediend. Terecht wijst het Verbond voor Veilig Verkeer in een onlangs uitgekomen publikatie op het gevaar dat kruis punten al dan niet beveiligd door stoplichten altijd nog opleveren. Bij een onbeveiligd kruispunt behoeft het geen betoog dat er extra waakzaamheid moet worden betracht, maar niet minder waakzaam moet de automobi list zijn bij een wel beveiligd kruispunt. Vele van zijn mede-weggebruikers immers begrijpen kennelijk nog niet de juiste functie van het gele licht. Geel licht wil zeggen: kruispunt zo snel mogelijk vrij maken. Het is aan de overige lichten toegevoegd om het de weggebruiker die reeds te dicht het kruispunt is ge naderd om op een redelijke wijze tot stilstand te komen, de gelegenheid te geven door te rijden. Maar zie, wat ge beurt er? Als het gele licht verschijnt, geeft df automobi list in vele gevallen nog eens een extra drukje op het gas pedaal enhet kruispunt is genomen. Een winst van enkele seconden, die in de praktijk weinig uitmaakt. Een winst trouwens die met een onredelijk groot risico is verkregen. Zijn gele en rode lichten op een kruispunt dus stop lichten, bij groen licht bestaat er de verplichting door te rijden. Logisch zult u denken. Maar hoe vaak gebeurt het niet, dat bij groen licht nog een passagier haastig in of uit een auto stapt, of een gesprek met iemand buiten de wagen wordt voortgezet. Beter is het, als dit nu noodzake lijk is, de wagen even verder te rijden en de weg voor het overige verkeer vrij te maken. De Opel Rekord „Coupé" en de vierdeurs Sedan zullen binnenkort worden geleverd met een 2.6 liter-motor, een vierversnellingsbak en schijfremmen vóór. De Rekord „Coupé" zal met deze verbeteringen een top krijgen van 170 kilometer per uur. De Renaultfabrieken in Billancourt hebben inmiddels een half miljoen Renault R 4's afgeleverd. In 1961 werd met de produktie begonnen. Goodyear brengt een nieuwe band uit, de „G. 8". Het meervoudig gelaagde loopvlak van de band, dat rond over de schouder loopt biedt volgens de fabriek meer veiligheid bij het snel nemen van bochten. Een belangrijke schakel in het Europese wegverkeer is onlangs geopend en in gebruik genomen: de auto tunnel door de Grote St. Bernard. Italië is weer een stukje dichterbij komen te liggen. Wil men echter ge bruik maken van de tunnel, dan zal voor de doorgang betaald moeten worden. De prijzen vindt u hieronder: Motorrijwielen Zw. fr. 4 Personenauto's tot 1000 cm3; bedrijfsauto's tot 1000 kg laadvermogen en aanhangwagens tot 1000 kg laadvermogen 9 Personenauto's van 1000 tot 1700 cm3; be drijfsauto's tot 1500 kg laadvermogen en aanhangwagens tot 2000 kg laadvermogen.13 Personenauto's van 1700 tot 2400 cm3; vrachtauto's met 1500 tot 2500 kg laadver mogen en aanhangwagens met 2000 tot 5000 kg laadvermogen 17 Personenauto's van meer dan 2400 cm3 20 Toerwagens tot 12 zitplaatsen; vrachtwagens met 2500 tot 5000 kg laadvermogen en aan hangwagens met meer dan 5000 kg laad vermogen 30 Toerwagens tot 25 zitplaatsen en vracht auto's met meer dan 5000 kg laadvermogen 44 Toerwagens tot 40 zitplaatsen70 Toerwagens met meer dan 40 zitplaatsen.. 80 Een tekening van de Panhard 24 CT Coupé: een comfortabele tweezitter. - JS.r- De Sahara-eend in zijn element. Citroën heeft Nederland laten kennismaken met een paar modellen die hier tot nu toe weinig bekendheid genoten. Allereerst de Panhard 24 CT Coupé, een spor tieve tweedeurswagen, met achterin twee extra zit tingen. De sportiviteit van deze wagen hoewel in prestaties overtroffen door verscheidene andere merken wordt duidelijk gekenmerkt door de krachtbron onder de kap: een luchtgekoelde twee-cilinder Tigre- motor van zestig Sae-pk, die de wagen een snelheid kan geven van 150 kilometer per uur. De combinatie van deze „ras"-motor met de voorwiel aandrijving en de punctuele besturing geven allure aan deze wagen. De vinyl lederen bekleding en de verschil lende posities die de gescheiden voorstoelen kunnen in nemen verhogen het rij comfort. De 2 c.v. is voor velen nog een enigszins verachtelijk wagentje. Deze mensen hebben ongelijk. En dit wordt nog eens met na druk onderstreept bij de kennismaking met de Citroën „Sa hara", een terrein wagen die zich in niets onderscheidt van een 2 c.v behalve dat de kleine wagen ach terin ook nog eens een motor heeft zit ten. Jawel, een 2 c.v. Waar anders de (bescheiden) berg- ^fvo^^nTchte"' ruimte is, zit nu een motorwielen aandrijven. De versnellingsbakken van de beide krachtbronnen wor den gezamenlijk door een schakelhandel bediend. De motorische groepen kunnen onafhankelijk van elkaar functioneren. Zoals de naam het reeds uitdrukt is deze „Sahara-eend" met het reservewiel op de motorkap, speciaal bestemd voor gebruik op ongebaande wegen. De onderkant van de wagen is beschermd tegen stenen en struiken en speciaal voor het gebruik in de woestijn is de wagen uitgerust met luchtkoeling. Volgens de fabriek komt de druk per vier kante centimeter die de banden op de grond uitoefenen, overeen met de druk van de voetzool van een volwassen man. De beroemde jeep het legervoertuig dat mee heeft geholpen de laatste oorlog te winnen is aan vervanging toe. Ford, die tijdens de tweede wereldoorlog 278.000 van deze voertuigen heeft geproduceerd, gaat einde dit jaar beginnen met de bouw van 30.000 zogenoemde M 151 kwart-tonners voor het Amerikaanse leger. Er verlieten reeds zeventienduizend stuks de fabriek, die inmiddels in Europa en het Verre Oosten worden gebruikt ofzoals men dat in het leger noemt, zijn ingezet.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23