In Velsen urenlange debatten over schoolme lkvoorziening Kleine overwinning voor meerderheid college COROLY COROLY COROLY Raad Heemskerk voor verkoop van percelen bouwgrond i BORST Vijftiende Keukenhof-expositie, met tulpen in knop, geopend Minister Luns verrichtte de openingsceremonie overjarige bromfietsen sportrijwielen woninginrichting Neem nü een kwartaal-abonnement De nummers tot 1 april a.s. gratis Nog enkele Erfpacht van weinig betekenis Waterloo speelt niet vanwege het sleepboot-drama SPORTIEVE REGENJAS MARKTPLEIN DONDERDAG 26 MAART 1964 7 De minderheid aan het woord Breestraat 108 - Beverwijk Het standpunt van de meerderhheid Tweede instantie voor de goedkoopste de mooiste de beste zelfs met 8 versnellingen Breestraat 108 - Beverwijk Tel. 24627 V elsen naar jaar vergadering Ned. Vissersbond LET OP DE LUXAFLEX KRANT DIE WIJ VERSPREIDEN De trekkingslijst komt bij ons in de zaak te hangen. Kom gerust even binnenlopen bij LUXAFLEX-DEALER PLANETENWEG 38 -42 - TEL. 5991 IJMUIDEN Toerisme Landschap >jê WK*»»*****»»» in Poplin en Terlenka. U kunt kie zen uit een ingezette of raglan mouw. Diverse modetinten, in alle maten. ƒ54.00- ƒ94.00 voor unieke mannenmode; per kwartaal 9.75 De gemeenteraad van Velsen heeft zich woensdagavond, althans wat de tijds duur betreftmentaal reeds enigszins kunnen voorbereiden op de komende begrotingsvergaderingen, want de leden hebben zich tot even na het midder nachtelijk uur uitputtend beziggehouden met een agenda, waarvan sommige punten dan ook bijna smeekten om een principiële en dus geëmotioneerde be handeling. De meeste tijd werd hiervan in beslag genomen door het voorstel van B. en W. over de subsidieverhoging voor het plaatselijk schoolmelkcomité, dat uiteindelijk met slechts twee stemmen verschil een overwinning opleverde voor de meerderheid in het college. Tegen verklaarden zich wethouder H. de Boer en de fracties van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Maar voor tot stemming kon worden overgegaan had vrijwel elk raadslid zijn mening over deze materie kenbaar gemaakt. Dat het een debat van lange duur zou worden bleek al direct toen de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann het voorstel aan de orde stelde, want er gin gen onmiddellijk zeven vingers omhoog. Hiervan maakte de heer Andriesma (K.V.P.) als eerste spreker het standpunt van zijn fractie bekend, dat het welzijn der kinderen primair bij de ouders acht. Dit bleek ook de opvatting van de Prot. Chr. fractie te zijn, welke bij monde van de heer A1 g r a het verstrekken van •choolmelk weliswaar een lofwaardige zaak noemde, hoewel de voeding van het kind moeilijk als een taak voor de ge meente kan worden beschouwd. Volgens spreker zou op deze manier het hek voor de dam immers worden weggehaald. Een tegenovergestelde mening had me vrouw S c h a a r-S anders, niet alleen als lid van de P.v.d.A., maar ook als huisvrouw en moeder, waarbij vooral de beide laatstgenoemde kwaliteiten haar de overtuiging hebben bijgebracht, dat het schoolkind zijn melk tijdens de pauze niet mag en kan worden onthouden. Drs. Roessingh (P.v.d.A.) had op zijn beurt berekend dat het in feite slechts gaat om een bedrag van veertigduizend gulden. Nu zet de daling van het melk- verbruik zich voort waarbij is vastgesteld, Wethouder J. van Leeuwen dat hiervan juist sprake is bij gezinnen met de lagere inkomens. Spreker achtte deze kwestie dan ook belangrijk genoeg om het vraagstuk onder invloed van de begrotingscijfers niet aan de vrees voor tekorten ondergeschikt te maken. Vandaar dat hij voorstelde de ouders niet meer dan dertig cent voor een melkkaart te la ten bijdragen. Ook mevrouw Hoek - Feenstra (P.S.P.) verklaarde zich een volstrekte te genstandster van een verhoging van de bij dragen voor de ouders, omdat onderwijs en volksgezondheid al lang geen kwesties meer zijn die hen alleen betreffen. Spreekster achtte een goede voorziening van schoolmelk dan ook even normaal als het verstrekken van pennen en papier, zo dat zij zich volledig met het voorstel van drs. Roessingh akkoord verklaarde. De heer Kruisman (C.P.N.) was van mening dat schoolmelk eigenlijk ge heel gratis zou moeten worden verstrekt, zodat hij voor het voorstel tot verhoging geen goed woord over had. In het bijzon der omdat hier de minst draagkrachti- gen weer de dupe dreigen te worden. Spreker voorzag dan ook dat de ouders die de verhoging niet kunnen opbrengen, de melkvoorziening liever stop zullen zet ten dan zich voor een gratis melkkaart naar sociale zaken te begeven. De heer Schotman (V.V.D.) schaar de zich weer achter de meerderheid van het college, omdat hij niet van de me dische noodzaak van het verstrekken van schoolmelk was overtuigd. Ook de rege ring heeft de subsidies immers na het in winnen van adviezen ingetrokken, zodat hij de conclusies van de opponenten niet door argumenten achtte gedekt. De minderheid in het college werd weer knap verdedigd door wethouder H. de Roer (P.v.d.A.), die z(jn betoog begon met op te merken dat er nog een mooi stukje afbraak zou vrij komen, indien de mening van sommige raadsleden wordt doorgevoerd dat de schoolmelk alleen een zaak voor de ouders is. Moet de gemeen- te dan ook het inenten en het werk van de kruisverenigingen maar niet langer meer subsidiëren? Spreker betreurde het dat de schoolmelk eigenlijk een kwestie van politiek is geworden en hij vreesde dat men als lid van een bepaalde partij nu geneigd zal zijn de voormannen in Den Haag niet in de steek te laten. Ook al zou men op het gebied van de school- melkvoorziening eigenlijk een andere me ning zijn toegedaan. Van zijn kant was de wethouder ervan overtuigd dat de schoolmelk tot de pre ventieve geneeskunde behoort, omdat de noodzaak van melkverbruik door kinde ren wel degelijk is aangetoond, onder meer omdat hierdoor bloedarmoede kan worden voorkomen. Moet het schoolkind er nu de dupe van worden dat enige wijze, oude mannen in Den Haag wat zijn melk betreft een negatieve beslissing hebben ge nomen? Om al deze redenen noemde wethouder De Boer het een ramp voor vele kinderen wanneer het voorstel van B. en W. zou worden aangenomen omdat het bekende sprookje van televisie, bromfiets en zak jes patat stellig op tien percent der ouders niet van toepassing is. Bovendien be schouwde spreker het gratis beschikbaar stellen van melkkaarten technisch onuit voerbaar en dit is dus slechts een slag in de lucht. Wethouder J. van Leeuwen (K.V.P.) nu als vertegenwoordiger van de meerderheid aan het woord, was ervan overtuigd dat over het nut van melkvoor ziening geen verschil van mening kan be staan. Dan komt echter de vraag of, wan neer de overheid er voor zorgt dat de kin deren op school van melk worden voor zien, van de ouders en redelijke bijdrage mag worden verlangd. Zelfs wanneer de ze straks vijfendertig cent bedraagt, kost deze voorziening de gemeente nog veertig duizend gulden, zodat de overheid er toch moeilijk van kan worden beschuldigd dat zij zich afzijdig houdt. In dit verband ont hulde de wethouder, dat de gevraagde bij drage reeds het gevolg is van een com promis van het college. Spreker bleef van mening dat de melk als onderdeel van de voeding door de ouders moet worden betaald. Over de noodzaak van schoolmelk kan verschil van inzicht blijven bestaan, want uit het feit dat drieduizend gezinnen nog steeds niet van deze mogelijkheid gebruik heb ben gemaakt, kan toch moeilijk worden afgeleid dat zij de kosten niet kunnen dra gen. De wethouder stelde de raad ten slot te een propaganda-actie voor melkver bruik in het vooruitzicht, welke hopelijk niet zonder gevolgen zou blijven. Uit de discussies tijdens de tweede spre kersronde bleek, dat geen enkel raads lid zijn standpunt intussen had gewijzigd. De heer A1 g r a bleef van mening dat de vrijheid der ouders dient te worden gerespecteerd, terwijl drs. Roessingh het als het grote probleem van de avond beschouwde, hoe straks de gratis melk kaarten moeten worden verstrekt. Hij vreesde namelijk dat hier dan van een soort discriminatie sprake zou zijn. De heer Kruisman vestigde er de aandacht op van hen die voornemens waren met het voorstel akkoord te gaan, dat zij hiermee zouden bevorderen dat de kinde ren die de melk juist het meest nodig hebben, hiérvan het eerst zullen worden uitgesloten. De heren Van Os van den A be e - 1 e n (P.v.d.A.) en Nuijens (KVP) richt ten zich hierbij in het bijzonder tot wet houder De Boer; de eerste om hem onder het oog te brengen dat de leden van de Velsense gemeenteraad wel zoveel gevoel voor eigen verantwoordelijkheid bezitten, dat zij bij hun besluiten nimmer zullen aarzelen eventueel af te wijken van de BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Sophia C. M., d. van J. W. van de Velde en C. Kamp; Annette, d. van A. van Abs en C. A. Linthout; Michel G. J., z. van M. G. van Leur en M. J. H. van Gelder; Saskia J., d. van K. Horn en T. Bonkenburg; Eric R., z. van R. M. de Vos en G. Sietsma; Saskda M„ d. van W. J. de Bie en A. M. Wols; Hendrik, z. van J. Koopman en W. C. Lukas; Franciscus J., z. van G. A. Spanjaard en C. M. Koks; An dreas, z. van L. Beintema en A. Wijnsma; Marco C., z. van J. Castricum en H. G. M. Gooyer; Peter, z. van R. Klokkers en B. T. M. Weg; Noëmi T. C., d. van J. B. Valken berg en D. C. van Aanholt; Veronica M., d. van N. M. Smit en T. J. M. Kors; Erick M., z. van G. Borg en J. J. A. van der Zwan; Yvonne M. M. A., d. van A. C. Klijn en A. C. Knijn; Cornelia A L., d. van J. M. Langendijk en C. C. Pel; Frank E., z. van T. de Beer en A. M. van Es; Jacqueline C., d. van J. van Zwieten en A. C. Stokhof; André, z. van J. J. Pirovano en C. M. Scholts; Jeroen, z. van F. van Nieuwland en M. J. Wielart. ONDERTROUWD'. A. Vanacker en A. C. Koedijk. GETROUWD: H. W. A. H. Peters en M. G. Adrichem, Wethouder H. de Boer landspolitiek en de tweede om nadrukke lijk vast te stellen, dat er bij de K.V.P. evenmin sprake is van een kadaverdis cipline en men dus in Velsen bepaald niets te maken wil hebben met wat er in Den Haag wordt beslist. Wethouder De Boer bleef eveneens op het standpunt staan dat melkvoorziening op school een absolute noodzaak is en tevens constateerde hij dat er geen doorslaggeven de argumenten zijn aangevoerd tegen zijn betoog, dat vermindering van melkgebruik funeste gevolgen voor de volksgezond heid kan hebben. Wethouder Van Leeu wen stelde daarop vast dat de medische noodzaak evenmin overtuigend is aange toond. En wat de kwestie van de gratis kaarten betreft moest volgens hem een oplossing mogelijk zijn, al zou men de ge gadigden via de post moeten bedienen. Na deze duplieken werd het voorstel dan eindelijk door de voorzitter in stem ming gebracht met het reeds bovenge noemde resultaat: 17 voor en 15 tegen. De Nederlandse Vissersbond houdt deze dagen in Utrecht zijn jaarvergadering. Het gemeentebestuur van Velsen zal zich daar doen vertegenwoordigen door weth der J. G. Kolkman, wiens nauwe banden met de visserijwereld door zijn recente wethoudersbenoeming wel losser zijn ge worden, maar zeker niet zijn geslaakt. De heer Kolkman zal worden vergezeld door de econoom der gemeente, drs. B. Weber. De raad van Heemskerk heeft zich woensdagavond .bezig gehouden met de vraag opgeworpen door een principevoor- stel van het college of men in het ver volg de nog beschikbare bouwgronden in erfpacht zou geven of dat men de gron den zou verkopen. Zonder stemming heeft de raad zich tenslotte uitgesproken voor verkoop. De heer Nijdeken van de P.v.d.A. fractie veroorloofde het zich een zeer algemene en zeer beschouwelijke visie op de zaak te geven en zijn fractiegenoot de heer Van der Wart stipte de omstandigheden aan zo als die in Heemskerk zich voordoen. Met het college was de heer Van de Wart van mening, dat het weinig zin had om grond in erfpacht uit te geven in Heemskerk omdat aan vele percelen grond reeds een bestemming is gegeven op grond van het streekplan, het uitbreidingsplan in hoofd zaken en de uitbreidingsplannen in onder delen, die reeds zijn opgesteld voor de nog niet bebouwde delen van de gemeente. Bo vendien meende de heer Van de Wart, en naar later bleek eveneens de heren Ver- duyn van de K.V.P. en Vos van de prot. chr. fractie, dat het speculatie-element zo als zich dat de laatste jaren voordoet in Nederland vrij gemakkelijk ondervangen kan worden door een plicht tot bebouwen op korte termijn op te leggen aan de ko- per en te bedingen, dat bij verkoop dl grond de gemeente het eerst zal worden aangeboden of er in ieder geval van op de hoogte gesteld zal worden. Zonder enig commentaar verder heeft de raad zich verenigd met een voorstel om percelen grond uit te geven ten behoeve van een viertal nog te stichten scholen: twee r.k.-scholen voor lager onderwijs en voor twee kleuterscholen. De raad ging ook akkoord met een ge wijzigde exploitatierekening voor het uit breidingsplan Assumburg, omdat de reke ning in eerste versie ingediend bij Gede puteerde Staten niet in aanmerking kon komen voor behandeling omdat het colle ge het plan niet goedgekeurd had. Nu het uitbreidingsplan gedeeltelijk is goedgekeu zullen B. en W. een exploitatierekening indienen voor dat deel van het plan. De straatverlichting wordt evenals de elektriciteit voor huishoudelijke gebruikers goedkoper en de raad ging akkoord met een voorstel van het college om met het P.E.N. een gewijzigd koopcontract te slui ten. Even vlot ging het met een voorstel een krediet van ruim 24.000 ter be schikking te stellen voor herstel van we gen die ernstig telijden gehad hebben van het strenge winterweer in 1962 en 1963. De slijtlaag van asfalt en daarover ge strooid grind heeft niet zo goed voldaan en nu wil men het met microbeton pro beren. Het bestuur van de IJmuider voetbalver eniging Waterloo heeft meegedeeld dat al le wedstrijden, die tijdens de paasdagen vastgesteld zijn en waaraan Waterloo- teams zouden deelnemen, afgelast zijn. Op verzoek van Waterloo heeft het bestuur van de Haarlemse Voetbal Bond en de KNVB hiertoe besloten vanwege het tragi sche ongeluk met de Goedkoopsleepboot. Kapitein C. Wortel, die nog steeds ver mist wordt, maakte dit seizoen nog regel matig deel uit van het eerste elftal van Waterloo. Zijn broer W. Wortel, die normaliter deel uit maakt van het eerste elftal van Storm vogels, speelt vanwege dit droevige onge luk niet mee tegen Wijk aan Zee tweed* paasdag. (Van een onzer verslaggevers) Voor de vijftiende maal is de Keuken hof te Lisse opengesteld voor het pu bliek. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft na een geestige speech de expositie woens dag officieel geopend door het weg trekken van een gordijn voor een fraai opgemaakt metershoog bloemenschilde- rij. Een grote mand met drie enorme paaseieren vormde het middelpunt van dit stuk en de voorzitter van de Keuken hof, de burgemeester van Lisse mr. Th. M. J. de Graaf bood 't „pièce de milieu" aan de echtgenote van Zijne Excellentie aan. Dit ontlokte aan minister Luns de verzuchting, dat de flat waar zij nu woonden 23 kamers minder telde dan de vorige woning en dat hij vreesde, dat de mand niet ongeschonden door de deur zou kunnen. In zijn toespraak zei de minister zich gelukkig te prijzen als het niet onmid dellijk zou gaan sneeuwen als hij de Keukenhof geopend zou hebben, en wuifde daarmee de teleurstelling van mr. De Graaf, dat de opening van een bloeiende tuin dit jaar door de langaan- houdende koude niet mogelijk was, luchthartig weg. De minister wees er op, dat het nog wel een verdienstelijk streven kan zijn wat minder de aan dacht te trekken in het buitenland op onze klompen, maar hij meende toch wel, dat men niet moet nalaten te wijzen op de voortreffelijke kwaliteit van de produkten van de Nederlandse kwekers van siergewassen. „Wij moeten oppas sen", zo zei de minister. ,.dat wij niet stil blijven staan bij de reputatie dat wij het bloemenland „par excellence" zijn in de wereld, ook al bestaat er tot in Japan een hechte naam en faam op dit gebied". Ook moeten we er voor oppassen, dat wij de naam en faam van ons land als bloemenland als „granted" aanvaarden en bij het voeren van een propaganda voor ons land niet de volle aandacht zou den schenken. Als wij aandacht vragen voor de produkten, die wij beter maken als onze concurrenten in het buitenland, dap moet men die propaganda voeren naast die voor de bollen, maar nooit ten koste van de bloemen. De minister sprak de hoop uit, dat de toeristen als bijen aan getrokken zouden worden door de bloemen in Keukenhof en dat dit bevruchtend zou mogen werken op de internationale ver houdingen. „Als ik de vergelijking van de internationale verhoudingen en de bloe men nog even zou mogen doortrekken zo zei de minister, dan zou ik de Benelux- tulp een stevige plant willen noemen, die men zo langzamerhand wel aan de koude grond kan toevertrouwen". „De E.E.G.-tulp daarentegen is nog een kasplant en als men van een De Gaulle tulp zou kunnen spreken dan zou het er een moeten zijn met een lange rechte on buigzame steel", zo zei minister Luns. Het grote gezelschap genodigden was te voren welkom geheten door de voorzitter van Keukenhof, mr. de Graaf, die in het bijzonder minister Luns en zijn echtge note alsmede de griffier van de Staten van Zuid-Holland en diens echtgenote en het lid van Gedeputeerde Staten de heer Derenbek toesprak. Mr. de Graaf drukte er zijn spijt over uit, dat de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland mr. Klaas zes evenals het jaar tevoren niet bij deze voor gewest en land zo belangrijke gebeur tenis aanwezig was. Hij maakte verder van de gelegenheid gebruik om onder de aandacht van de aanwezigen te brengen, dat de Keukenhof van groot belang is voor het toerisme in Nederland. Het toeristen seizoen is er aanmerkelijk door vervroegd en in zes weken tijd trekt de Keukenhof 600 tot 700 duizend bezoekers. De voor zitter kondigde aan, dat aan het land schap van Keukenhof grote aandacht be steed wordt en dat er voor de komende decennia een herbebossingsplan is opge steld, dat er op gericht is, de tentoonstel ling een intiem karakter te doen behou den. De heer De Graaf was bijzonder ver heugd over het feit, dat de inzenders tel- kenjare hadden meegewerkt aan een zo statische tentoonstelling als die op de Keukenhof. Te meer was daar reden voor, naar de mening van de heer De Graaf, omdat de „bollenjongens" er altijd voor te vinden zijn om iets nieuws en specta culairs aan te pakken als het er om gaat de aandacht te trekken voor hun produk ten. Mr. de Graaf zei dat het streven er op gericht is om een verband te leggen tussen de kunst en het landschap, reden waarom men de bloemen niet aan het landschap „opdringt" en dat men er ook dit jaar weer in geslaagd is er/a repre sentatieve collectie van hedendaagse beeld houwers bijeen te brengen. „In onze exube- Minister Luns was zo ingenomen met de dans van de paashaasjes dat hij niet na kon laten een ervan bij de neus te nemen. rantie zullen de expressies van soms ex cessieve kunstenaars die het extremisme niet schuwen zeer tot hun recht komen, zo meende mr. De Graaf. Na de officiële opening bood mr. De Graaf minister Luns een gouden dasspeld aan en zongen dansende paashaasjes om de minister huppelend Zijn Excellentie toe. De minister onderging deze huldiging van Jan Guldemond, Ton de graaf, Mar tha Hoek en Nicolet Veldhuizen van Zan ten glunderend en kneep een van de haas jes in de neus toen zij zijn echtgënote en andere dames een mandje bloemen aan boden. Afgewezen. B. en W. van Rotterdam heb ben op vragen van een P.S.P.-raadslid geantwoord dat het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest een uitnodiging om in 1964 deel te nemen aan een muziek festival in Portugal en enkele concerten in Spanje te geven, heeft afgewezen. Een soortgelijke uitnodiging voor 1965 zal ook worden afgewezen. HAVENBERICHTEN Woensdag kwamen in IJmulden aan: Schwar- zenbek van Rotterdam; Aria. Rotterdam; Inge, Monrovia; Sinon, Rotterdam; Oosterburgh, Delf zijl; Theano, Drogheda; Iron Barque, Rio de Ja neiro; Hoegh Belle, Antwerpen; Antilochus, Lon den; King Fisher, Londen; Tresfonn, Hampton Roads; Prinsenbeek, Mantyluoto, hout voor Zaan dam; San Ratulagie, Genua; Noordwijk, Pepei, voor IJmuiden; Eastwood, Immingham voor Vel sen; Hedwig Luenstedt, Rotterdam; Hondsbosch. Londen; Rudolf Karstens, Londen; Donau S., Rot terdam; Catharina F., Rotterdam; Werner Mey- burg, Londen; Baarn, Bremen; Hudson First, Newcastle; Ceres, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ellen Klautschke naar Genua, van IJmuiden; Theseau, Bilbao, van IJmuiden; Dini Lutter, Antwerpen van IJmuiden; Delphina, Monrovia, van IJmui den: Brinda, Londen, van IJmuiden; Spes, Stet tin, van IJmuiden: Binna, Antwerpen; Harroga te. Goole; Povolje, Kopenhagen; Hamina, Hamt- na, van Velsen; Mirenchu, Bilbao, van IJmuiden; Ask, Felixtowe; Black Thorn, Birkenhead, van IJmuiden; Yewdale, Yewlane; Diana, Londen, van IJmuiden; Bittern, Rotterdam; Friesland, Immingham; Grebbestroom, Rouaan; Nestor, Rot terdam; King Fisher, Harlingen; Baltica, Rotter dam; Nero. Le Havre; Taras, Rotterdam; Hoog kerk, Antwerpen; Wexford, Boston, stijfsel van Koog aan de Zaan. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Aiglnn van Londen; Gabonkust, Antwerpen; Marthe Ahrens. Hamburg; Willemyn, Par; Adela Hage- nah, Kiel, voor IJmuiden; Neerlandia, Gothen- bug; Vliestroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De ondergetekende naam straat plaats wenst m.i.v een abonnement op IJmuider Courant Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7