ederland Bevolking van Beverwijk wordt weer massaal onderzocht In Velsen geen boycot tegen „Outspan-sinaasappel" ibender Elfjarige Gerrit v. Riemsdijk onthulde „Dik Trom" van Eric Claus J. N. TROMP Ir. Kluck critiseert raadslid Nijdeken Van 10 april tot 16 mei Beslag op vliegtuig blijft gehandhaafd Gemeente Bibliotheek Velsen Binnenkort afdoende maatregelen tegen geluidshinder in Velsen-Noord 9 MARKTPLEIN MARKTPLEIN I VROEGER WAS U BLIJ BROMFIETSEN COR OLY - Breestraat 108-Beverwijk-Tel.24627 OP INTERNATIONAAL NIVEAU mm» DONDERDAG 26 MAART 1964 SPARTA voor charmante mode: voor charmante mode: s'" ïtÈÉË}|p PAASSPECIALITEITEN PAASTAARTEN opgemaakte PAASCAKES PAASEIEREN en -FIGUREN BANKETBAKKERIJ Uitgaan zon der zorgen kunt u in deze geklede TERLENKA POSITIEJAPON ƒ59.50 VOORJAARS MANTEL ƒ87.50 unie ■V Ir. G. J. Kluck, voorzitter van de ver» eniging voor nijverheidsonderwijs in Ken- nemerland, heeft tijdens de vergadering, die in het schoolgebouw aan de Brinio- straat in IJmuiden werd gehouden, ge protesteerd tegen een uitlating van da heer J. Nijdeken, die als lid van de P.v.d. fractie van de gemeenteraad van Heems kerk volgens 'n kranteverslag in de raads vergadering van februari het schoolbe stuur gebrek aan activiteit zou hebben verweten. Spreker betreurde deze uitlating en hij noemde het betreffende raadslid wel bij zonder slecht ingelicht. Het bestuur ig ter zake van een nieuw schoolgebouw altijd juist bijzonder diligent geweest maar vol gens spreker werden de herhaalde pogin gen tot schoolvernieuwing steeds door ge brek aan medewerking van de Haagse in stanties gestagneerd. Gelukkig zijn deze pogingen nu dan eindelijk met succes be kroond. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, respectievelijk de heren W. Gorter en ir. J. C. Coops, werden na eni ge toelichtingen onder dankzegging goed gekeurd. De periodiek aftredende bestuurs leden A. P. Balm en A. Stoel werden bij acclamatie in hun functies herkozen. In de vakature van de heer J. P. Rijken, die voor zijn bestuursfunctie had bedankt, werd niet meer voorzien, omdat de ver gadering er de voorkeur aan gaf dat het bestuur uit een oneven aantal leden zou bestaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE met een PAASEI verrassing Tegenwoordig worden er hogere eisen gesteld aan de kwaliteit en.... terecht! Stel uw eisen gerust hoog en probeer eens onze Planetenweg 4 - Tel. 4008 Van 10 april tot 16 mei zullen alle in woners van de gemeente Beverwijk van 15 jaar en ouder zich weer tegen geringe kosten of gratis kunnen laten onderzoeken op long-t.b.c. en andere afwijkingen van de borstorganen. Het is voor de vijfde keer dat dit bevolkingsonderzoek in Bever wijk wordt verricht. Het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch Hygiënisch gebied uit Den Haag zal zich met dit borst onderzoek belasten. De organisatie is in handen van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Het bevolkingsonderzoek zal plaats vinden in een schermbeeldauto die op een twintigtal punten in de gemeen te zal staan. De leden van de Velsense gemeenteraad hebben woensdagavond van zoveel lust tot debatteren blijkgegeven, dat hier reeds bij het voorlezen der ingekomen stukken een begin werd gemaakt. De reden tot deze prille discussies bestond uit een brief van het Comité Zuid-Afrika, waar de raad in werd verzocht het college van B. en W. in overweging te geven, de pachter van de reclameruimte te verzoeken dit jaar in Velsen geen affiches voor de „Outspansinaasappel" op te nemen. B. en W. hadden de raad reeds voorgesteld dit verzoek ter afdoening in hun handen te stellen. De heer Lips (Prot. Chr.) stelde er echter prijs op de aandacht van het col lege ^e vestigen op de statuten van dit comité, dat onder andere de goede be trekkingen tussen ons land en Zuid-Afrika tracht te bevorderen. Vandaar dat hij het college verzocht bij een besluit zo moge lijk met deze gedachten rekening te hou den. Mevrouw Hoe k-F e e n s t r a (P.S.P.), «chtte een formele afdoening echter niet voldoende en zij wenste aldus te worden ingelicht over de beslissing, welke het col lege met dit schrijven dacht te nemen. len van het college door de raad geaccep teerd. Wat de benoemingen betreft werd na herstemming de heer J. H. Jansen uit Haarlem benoemd tot inspecteur bij het onderwijs, nadat hier nog een langdurige discussie aan was voorafgegaan over de in Velsen bij benoemingen te volgen pro cedure, waarbij ook de taak en de positie van net hoofd van personeelszaken ter sprake werd gebracht. Voorts werd tot di recteur van de dienst van volkshuisvesting benoemd de heer R. van Wetter, voorheen technisch hoofdambtenaar en plaatsver vangend directeur bij deze dienst. De Constellation van de thans in Enge land woonachtige chartervlieger M. Ko- zubski blijft op Schiphol aan de ketting liggen. Aldus besliste gisteren de presi dent van de Haarlemse rechtbank, uit spraak doende in het kort geding, dat de piloot had aangespannen tegen de Oos tenrijkse luchtvaartmaatschappij Aero- Transport, op wier verzoek het vliegtuig op 17 februari aan de ketting was gelegd. Aero-Transport, waarbij Kozubski tot voor kort met zijn drie eigen vliegtuigen in dienst was, vordert van de vlieger een bedrag van ruim twee miljoen schilling. Kozubski stelde daar op zijn beurt een nog grotere vordering tegenover, in de vorm van schadevergoeding voor beweerde wanprestaties. Naar het oordeel van de president van de rechtbank heeft Kozubski deze vorde ringen echter niet aannemelijk kunnen maken. Het beslag blijft derhalve gehand haafd. De vlieger werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde ƒ312,50. met korte mouw en wer kelijk char mante plissé- banen. Met of zon der ceintuur Te beginnen op 3 april zullen de inwo ners van Beverwijk steeds een week voor hun onderzoek een oproepkaart in de bus krijgen waarop o.a. zijn vermeld de datum van het onderzoek, de keuringstijden en de standplaats van de schermbeeldauto. Eventueel kan men op de achterzijde van de oproepkaart vermelden waarom men niet aan het onderzoek zal deelnemen. Aan het laatste bevolkingsonderzoek dat in het najaar van 1961 in Beverwijk werd verricht heeft zich ruim 89 percent van de inwoners of 23.600 mensen onderworpen. Dit keer zullen 28.500 oproepkaarten wor den verstuurd. In 1961 is 8,3 percent van de bevolking niet onderzocht wegens ziek te, ouderdom, vertrek uit de gemeente of om andere redenen van verhindering; 1,8 percent verklaarde geen belangstelling voor het borstonderzoek te hebben en 0,9 percent of 23 mensen hadden principiële bezwaren tegen het onderzoek. Het bevolkingsonderzoek is niet uitslui tend gericht op het opsporen van t.b.c. Bij het onderzoek kunnen ook andere ziek teprocessen zoals afwijkingen aan hart en bloedvaten, gezwellen en dergelijke aan het licht komen. Hierdoor is in vele ge vallen tijdige behandeling mogelijk en kun nen ernstige complicaties worden voorko men. Ook kan mogelijk besmettingsgevaar tot het uiterste worden beperkf. Het be volkingsonderzoek is dus voor ieder per soonlijk en voor de gehele gemeenschap van groot belang. Hoewel de kosten van het onderzoek 1,50 per deelnemer bedra gen kan deze vergoeding op een lager be drag worden gesteld. Voor wie het hele maal niet kan betalen is het onderzoek kosteloos. De ervaringen bij het bevolkingsonder zoek hebben geleerd dat de volksgezond heid hierdoor bijzonder wordt bevorderd. Niet alleen voor eigen bestwil zal iedere burger dus aan dit borstonderzoek dienen deel te nemen maar ook voor het belang van de gemeenschap waarmee hij dage lijks en vaak intensief verkeert. Schoonheid O PA M Meer dan 300 fabrikanten en bedrijven uit geheel Europa hebben zich in één combinatie "EUROPA MEUBEL" verenigd. Door deze internationale organisatie is het nu mogelijk ge worden meubelen uit Denemarken en Italië uit Duitsland én Nederland van het hoogste niveau te brengen voor bijzonder aantrekkelijke prijzen. Andere modellen, éndere stoffen in hypermoderne stijl, maar ook in blijvende klassieke schoonheid. Bij een bezoek aan onze showrooms vertellen wij u graag iets meer hierover. Een geklede met prach tige coupe en jeugdige lijn door de achterspiit. In licht- en donkergrijs. Kraag en manchetten in donker antraciet afgezet. Speciaal de grote maten. Het kan nog net voor PASEN COSTUUMS REGENJASSEN SPORTCOLBERTS PANTALONS en HERENMODE »r*« jongen* kleding LU Breestraat 17-19 Beverwijk Burgemeester mr. J. C. Bührmann liet als voorzitter met zijn antwoord aan duidelijkheid niets te wensen over. Met de andere leden van het college noemde hij het namelijk maar een kwalijke zaak. dat het mogelijk is een stencilmachine ter band te nemen, om daarna 900 a 1000 Ne derlandse gemeenteraden aan het werk te zetten. Bovendien achtte spreker het incor rect dat het stencil niet eens van een handtekening was voorzien. Nog afgezien van het feit dat een dergelijke affaire niet in de gemeenteraad behoort te worden be handeld, omdat de leden zich dan op het terrein van de buitenlandse politiek zou den begeven, die alleen het parlement moet worden voorbehouden. Dit laatste was mevrouw Hoek niet met de voorzitter eens, omdat men zich in het parlement waarschijnlijk niet zal bezighouden met de aanplakborden van de gemeente Velsen. Overigens speet het haar dat het college niet tot medewerking bleek bereid. De heer Kruisman (C.P.N.) was in ipder geval tevreden dat de kwestie Zuid- Afrika op deze wijze weer eens in de pu blieke belangstelling wordt geplaatst. Wan neer men immers denkt aan de gebeur tenissen daar, dan moeten de uit Zuid- Afrika afkomstige sinaasappels ook min der lekker smaken. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika worde volgens de heer Van Os van den A b e e 1 e n ook door de leden van de P.v.d.A. met de nodige bezorgdheid gade geslagen. maar toch betwijfelde hij of een boycotactie nu wel de juiste manier kan worden genoemd om de Nederlandse reac ties kenbaar te maken. Persoonlijk was hij voorstander van een meer beheerste uitwisseling van gedachten, bijvoorbeeld op de manier van het dagblad „Trouw". Tenslotte vroeg de heer Van Os zich af of het comité met deze methode uiteinde lijk de import van Spaanse en Portugese finaasappels niet bevordert, op welke re gimes in ons land nu ook niet bepaald met instemming wordt gereageerd. Voor het overige werden alle voorstel- Nieuwe aanwinsten van de Gemeente-Biblio theek Velsen zijn de volgende boeken: Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Bekius, Een onbekende; Brakman, De opstande ling; Detective omnibus; Ferwerda-Van den Berg, Ik zal altijd bij je blijven; Van Gulik, De nacht van de tijger; Heil, Dwarsliggers; Reeuwijk, De eeuwige bruid; De Vries, Ziet. een mens; Aksjo- now, Kaartje naar de sterren; Barrett, Ontsnap ping uit Zahrain; Carlson, Je bent mijn kind; Elbogen, De donkere ster; Fusseneger, De weg van een dokter; Glaskin, Een leeuw in de zon; Holesch, El Fuego; O'Meare. De grote strijd; Snow, De zaak Howard; Carniiggelt, Oude men- *en; Dinesen, Anecdoten van het lot; Somerset Maugham, Regen en andere verhalen. Buitenlandse romans en novellen: Colson, The Goose and I; Heller. Catch-22;t Naipaul, Mr. Sto ne and the Knights Companion; Simenon, L'Hom- me de Londres; Goytisolo, Fin de fiesta; Bingel, Deutsche Prosa, Erzahlungen seit 1945. Studieboeken: Zo is het toevallig ook nog's een keer; Kalsbeek, Geloof en wetenschap; Franken Van Aartsvaders tot profeten; Sulpicius Severus Martlnus van Tours, Reidans der heiligen; Win- ninger, Volkstaal en liturgie; Leserauwaet, Com muniteit van Taizé; Mensen, groepen, organisa ties, speurwerk in de sociale psychologie, dl. 2; Gadourek Riskante gewoonten en zorg voor eigen welzijn; In 't Veld-Langeveld, Gezinssocio logie en gezinsbeleid; Ridder, Prijs en overheid; Pitlo, De lach in het recht; De wereld van de kleuter; Uflacker, Elseviers handboek voor moe der en kind: Maaskant, De elfstedentocht; Rab- silber, Handig in huis; Stuvel, Drie eilanden één; Henze, Le Corbusier; Grohmann, Das Holzhaus, Canaletto, Canaletto; Klee, Paul Klee; Brons, Filmtitels en trucfilms; New Furniture no. 6; De Klerk, Van harmonie tot philharmonié; Haan stra, Alleman; Van den Eerenbeemt, Ik ben de vader niet en andere gedichten; Batelaan en De Vries, Van de morgen tot de morgen; Pott, Naar wijder horizon; Brongers, De oorlog in mei 1940; Burnney, Eenzame opsluiting; Schatton, Het con flict Moskou-Peking; Leven en werken In Neder land 1813—1963: Hulzinga, Bar en boos, de winter van 1963; Dawlish, The seas of Britain; Hulst, Ameland, verleden en heden; Van Egeraat Weg wijs is Europa; Hoogland, Tips voor weekend- tochten. Nieuwe aanwinsten tienersafdeling zijn de vol gende boeken: Romans en novellen: R. Kipling, Het djungel- boek; D. Verschoor, Morgen begint nu; S. Car- mlggelt, Oude mensen; Asimov, Nine tomorrows. Studieboeken: De aarde; Mijn stokpaardje 1963; Cockpit 1963; P. Visser, De elektriciteit en haar praktische toepassingen, 2 dln.: Zes over jazz; T. Oosterhuis, Van ridder tot koning. Ongetwijfeld is het woensdag voor de elfjarige Gerrit van Riemsdijk één der mooiste dagen uit zijn schoolleven geworden, waar hij nog lang met trots en genoegen op zal terugzien. Hem is namelijk de eer te beurt gevallen des morgens in aanwezigheid van wethouder H. de Boer en enige andere genodigden het beeldje „Dik Trom" van de in Haarlem geboren en in Amsterdam werkende beeldhouwer Eric Claus te onthullen. Het beeld is in opdracht van het Velsense gemeentebestuur ter verfraaiing van het stadsbeeld vervaardigd en geplaatst op het pleintje naast de ingang van de Pleiadenschool aan het Pleiadenplantsoen. Geheel in overeenstemming met de be kende rit op de ezel van C. Joh. Kie- vit's turbulente geesteskind welk ko misch intermezzo ook door Claus met zijn beeld tot uitdrukking is gebracht had men voor Gerrit van Riemsdijk uit de Vel sense kinderboerderij eveneens een derge lijke viervoeter gerequireerd. Vandaar dat de jeugdige onthuller van het beeld triom fantelijk op zijn geduldige grauwtje geze ten op het schoolplein arriveerde, waar hij met een luid gejuich door zijn medeleer lingen werd begroet. De onthulling van 't beeld was daarop nog slechts een kwes tie van enkele minuten. Deze originele „plechtigheid" kon nog een speciaal ca chet worden gegeven, doordat de school in Jan Willem Bronsveld en Jan van Leeuwen twee dichters bleek te bezitten, die voor de onthulling een gelegenheids lied hadden gemaakt. Dit werd uiteraard met de nodige animo door alle leerlin gen aangeheven, waarbij het slot: „Me neer De Boer en meneer Claus, wij ge ven U een luid applaus!" een extra stem volume verkreeg. Later hield wethouder H. de Boer in de school nog een toespraak tot de jeugd, waarbij op zijn vraag of de kinderen wis ten wat een kunstenaar was, door een der leerlingen de volgende rake definitie werd gegeven: „Ja, meneer, een kunstenaar is iemand die iets maakt wat de meeste mensen niet kunnen". De wethouder be vestigde de juistheid van deze opmerking, om hier als zijn mening aan toe te voe gen dat een kunstenaar één van de wei nigen is, die iets van zichzelf wist over te houden. En omdat zij aldus niet in een bepaald gareel wensen te lopen, zijn er GROENTEVEILING De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: spinazie 6072. rabarber 85125, radijs 2435, prei 5695, witlof 67103, rodekool 716, peen 5.58, uien 16—23. Gerrit van Riemsdijk en zijn ezel na de onthulling van „Dik Trom". onder de grote mensen nog slechts weinig kunstenaars overgebleven. Daarom bracht spreker de jeugd met na druk onder het oog dat het beeld voor alle kinderen van Velsen is gemaakt, ook met de bedoeling de jeugd al vroeg met kunst vertrouwd te maken. Vandaar dat hij de leerlingen verzocht deze „Dik Trom" en de andere in de gemeente ge plaatste beelden bij hun spel zoveel mo gelijk te ontzien. Het laatste woord was toen aan de heer D. Fennema, die als hoofd van de Pleia denschool namens personeel, leerlingen en ouders het gemeentebestuur voor dit fraaie beeld zijn hartelijke dank betuigde. Door de Nederlandse Spoorwegen zal op het emplacement Duinvlietstraat in Velsen- Noord een zogenoemde stationaire compressorinstallatie worden aangebracht. Op grond van geluidsmetingen heeft men kunnen vaststellen, dat hierdoor een aanzien- ifjke verbetering tot stand kan worden gebracht met betrekking tot het hinderlijk lawaai, waarmede tot nu toe de remproeven met diesellocomotieven op dit emplace ment gepaard gaan. Men zal zich herinneren, dat over deze kwestie door omwonenden een adres aan de gemeenteraad werd gericht, dat in de vergadering van de raad van 14 augustus 1963 is behandeld. Burgemeester en Wet houders deelden de raad toen mede, dat de remproeven noodzakelijk zijn voor de veiligheid van het spoorwegvervoer, maar dat de Nederlandse Spoorwegen alles in het werk zouden stellen de geluidshinder, vnl. veroorzaakt door draaiende dieselmo toren van locomotieven vóór en tijdens het nemen van remproeven, tot een minimum te beperken. Er kwamen speciale instruc ties voor het personeel en gepoogd zou worden de remproeven op een verder van de bebouwing verwijderd punt te doen plaatshebben. Indien enigszins mogelijk wordt verder gebruik gemaakt van elektri sche locomotieven voor het afvoeren van treinstellen. Deze mogelijkheid is echter maar zeer beperkt, daar elektrische loco motieven zich minder goed lenen voor rangeerwerk. Bovendien zou dan het ge hele emplacement geëlektrificeerd moeten worden en de remcompressoren van elektrische locomotieven maken ook la waai. Burgemeester en Wethouders bleven over deze hinderlijke kwestie in overleg met de Spoorwegen met het bovenvermel de resultaat, waarvan de grootst bereik bare vermindering van de hinder wordt verwacht. De grootste geluidshinder wordt geproduceerd, doordat de remcompresso ren van de diesellocomotieven moeten worden aangedreven door de dieselmotor. Hiervoor is hoogstens 5 percent van het motorvermogen nodig; het lawaai komt dan ook van de dieselmotor, welke nage noeg in leegloop draait. De toepassing van een losse stationaire compressorinstallatie, welke elektrisch zal worden aangedreven zal een belangrijke verbetering betekenen. De voorgenomen opstelling van deze apparatuur, die binnen enkele weken te verwachten is, achter een op het emplacement aanwezig wagen- meestersgebouwtje, zal het lawaai nog meer beperken. Een en ander werd tijdens de woensdag gehouden vergadering van de gemeente raad opnieuw ter sprake gebracht, waar bij de leden met voldoening van het gun stig verloop der gevoerde onderhandelin gen kennisnamen. Vandaar dat het colle ge van diverse zijden woorden van dank en erkentelijkheid mochten beluisteren over de in deze urgente kwestie betoonde activiteit. Marktplein 29 IJ M U I D E N Tel.02550-7541 s as

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9