UEFA-toernooi kweekt goodwill voor ons land Leo Horn is de leidsman van bont arbitraal gezelschap Turkse jeugdploeg had geen medelijden met Luxemburg met RIPOLIN Ab Geldermans: „Ik had bij „den Pel" gewild Volleybalcoach Henk Blok vraagt zich af wat Olympisch niveau is Nevenfunctie voor Turkse officials LO BRUNT een tevreden man UEFA-toernooi op tweede paasdag is 't af! Conflict tussen Anquetil en Altig 15 Iets bewijzen ZATERDAG 28 MAART 1964 RIPOLIN Snefverf voor binnen en bulten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek« kracht, Extra duurzaamheid I Russische spionnen snel naar Oost-Duitsland Grote deputatie van NOG naar Hengelo Jan Dassen Nederlanders rijden slecht in Tunesië (Van onze sportredacteur) De secretaris-penningmeester van de KNVB, Lo Brunt, glunderde toen we hem tegenkwamen in het Palace-hotel in Noordwijk aan Zee. Dat was niet verwonderlijk, want het UEFA-jeugdtoernooi, dat ter. gelegenheid van het vijfen zeventigjarig bestaan van de KNVB in Nederland wordt gehouden, verloopt uitstekend. „Overal waar de jongens zit ten en dat is over het gehele land verspreid gaat het prima. Waar ik ook kom zeggen de buitenlanders „we willen niet meer weg. We hebben het zo goed". Het leuke is, dat het in de dure hotels zoals hier in Noordwijk én in de ver zorgingshuizen zoals de Troelstra-oorden allemaal even voor treffelijk is. We hebben het in Nederland gedecentraliseerd, Dit UEFA-toernooi dat 200.000 kost de KNVB betaalt een helft en de UEFA en FIFA 50.000 Zwitserse francs kweekt enorm veel goodwill voor Nederland. Dat merkt men duidelijk, als men een gesprek voert met de buitenlanders of dat nu spe lers, officials of scheidsrechters zijn. Wat die scheidsrechters betreft: het hele arbi tersteam heeft zijn tenten opgeslagen in hotel Noordzee naast het Palacehotel in Noordwijk aan Zee aan de boulevard. Na tuurlijk vindt men het jammer, dat het te koud is om iets van het mondaine strand leven te kunnen mee maken, maar men vermaakt zich vorstelijk onder de bekwa me soepele leiding van... Leo Horn. De „beste referee" ter wereld, zoals Horn zichzelf eens noemde, zorgt met Ne derlandse collega's voor vervoer naar de toernooivelden. Het is een bont gezelschap. Zo zaten we op een gegeven moment aan tafel met de Turk Faruk Talu, die zich slechts met gebarentaal verstaanbaar kon maken, de befaamde Hongaar Szolt, die onofficieel als tolk optrad, een Westduit- se, een Zweed, een Tsjech en een Span jaard, die luistert naar de zeer fraaie naam Manuel Gomez Arriba. Deze scheidsrechters hebben allen grote inter nationale ervaring in echte interland-wed strijden. Naast vier Nederlandse fluitisten zijn er dertien scheidsrechters van andere nationaliteiten. Elke buitenlandse ploeg heeft een Ne derlandse tolk toegewezen gekregen. Zo was de Leidse student Hendriks ons be hulpzaam bij een gesprek met de Bulga ren. De voetballertjes uit Bulgarije bleken, volgens leider Dulev, allen studenten te zijn. Ze komen uit het gehele land toe vallig waren er geen jongens van Plovdiv bij, de tegenstanders van PSV voor de Europa-cup Ze hadden het best naar de zin in Noordwijk. Overigens vonden ze de zee niets bijzonders en ze begonnen vol trots te vertellen over het schitterende strand van de Zwarte Zee met de bad plaats Varna, waar 330.000 toeristen per jaar hun vermaak zoeken. Op onze vraag of ze vrij over alles mochten praten, be- zodat iedere streek minstens één wedstrijd krijgt. Het is ook leuker voor de jongens. Nu logeren ze met drie landenteams bij elkaar en leren ze elkaar beter kennen. In Engeland, vorig jaar, zaten alle ploegen in één botel. Dat is te veel om een prettig contact te kunnen hebben". Brunt kan dus tevreden zijn, want het toernooi loopt gesmeerd. „Als de mensen door krijgen, dat het hier niet zo maar om wat jongenselftallen gaat, maar om een select gezelschap spelertjes, die voor treffelijk voetbal kunnen spelen (Tsjechoslowakije—Bulgarije) dan wordt het op de tribunes ook drukker. Dat maakt alles nog gezelliger en prettiger". De Joegoslaven, wachtende op de uis- maaltijd in Volendam, doodden hun tijd met het doorbladeren van Neder landse kranten. Na afloop van de match tussen Tur kije en Luxemburg kregen de spelers, plus de jeugdige Joegoslaven, die in dezelfde groep zijn ingedeeld, een diner in Volendam aangeboden. Van daar dit oer-Hollandse plaatje van de Turkse linksbuiten, de 18-jarige Jo- suf Tunaoglu, uitblinker in het Turk se team dat Luxemburg met 80 ver morzelde. gonnen de Bulgaren te grinniken en te knikken: „ja zeker." En men vertelde van de lonen en prijzen in het land... Noordelijker, in Egmond aan Zee trof fen we in het Troelstra-oord Turken, Joe goslaven en Luxemburgers. De jongens uit het Groothertogdom treurden niet lang over de zware nederlaag (0-8) welke ze van de Turken te incasseren kregen. Ze hadden op verlies gerekend, want hun te rugreis op tweede paasdag was vantevo- ren al geboekt. De Luxemburgers zijn nl. in hoofdzaak hoogovenarbeiders en ze kre gen niet meer dan vier dagen betaalde vakantie. Ze hadden zich ook niet zo nauwgezet op het toernooi kunnen voorbe reiden onder leiding van Heinz Robert, de trainer ook van het Luxemburgse militai re elftal, die pas donderdagavond arriveer de in verband met een wedstrijd van de militairen. Dan de Turken. Ze zijn met negentien spelers maar met een veelvoud aan offi cials, onder wie bondsarts Selahattin Akel en de president van de Turkse voetbal bond Orphan Seref Apak naar Nederland gekomen. De Turkse jongens hebben twee weken in een oefenkamp doorgebracht. Op vallend vooral zijn hun schutterscapacitei- ten. De Joegoslaven arriveerden met 22 spe lers onder het motto: we geven zoveel mo gelijk jongens een kans. Deze knapen zijn geselecteerd uit pupillen van de 48 voetbalscholen, welke er in Joegoslavië be staan. Die scholen staan na de normale schooltijd open voor jongens van 12 tot 18 jaar. Om de selectie goed te kunnen toe passen werden alle dagscholen van 15 ja nuari tot 5 februari gesloten... Behalve goed voetballen kunnen de jongens uit het land van Tito ook uitstekend schaken. Dat hoort er zo bij, vinden ze. Serieuze kandidaten voor de Europese ti tel van de UEFA vindt men verder in Amersfoort. Dat zijn niet de Belgen, wel de Hongaren en Spanjaarden. Ook zij zijn (Van onze sportredactie) Enkele beweeglijke en nogal snel ge ëmotioneerde Turkse officials blijken er nog een nevenfunctie op na te houden. Overal waar zij maar mensen van enig importantie aantreffen, vis sen zij uit hun regenjassen doosjes vaderlandse sigaretten inhoud vijf stuks tevoorschijn. „The best of the world", voegen ze er iedere keer na drukkelijk aan toe. vol lof over de organisatie. Alleen het eten vinden de Spanjaarden wat zwaar voor de spelers. Als nu het spel van de Hongaren hun maar niet zwaar op de maag ligt... Het UEFA-jeugdtoernooi wordt tweede paasdag met de volgende wedstrijden voortgezet: Alkmaar (14 uur); Turkije Joegoslavië; Hilversum (14.30 uur): Spanje Hongarije; Maastricht (15 uur): Portugal Griekenland; Gouda (14.30 uur): Tsje choslowakijeFrankrijk; Apeldoorn (14.30 uur): West-DuitslandNederland; Amers foort (14.30 uur): SchotlandZwitserland; Middelburg (14.30 uur): EngelandIerse Republiek; Groningen (14.30 uur): Oosten- rij kN oord-Ierland. Met Wim Maarse op de eerste en Dick Wayboer op de tweede plaats is de Finn- jollenklasse in de internationale zeilwed strijden te San Remo in een dubbele Ne derlandse overwinning geëindigd. De eerste wedstrijden voor het UEFA- jeugdvoetbaltoernooi zijn achter de rug en als men de balans opmaakt, dan ziet men, dat de jeugdploegen niet bang zijn voor fors spel. Toch is er ook van goed voetbal te genieten geweest, want over het algemeen zijn de ploegen technisch goed onderlegd. Bovendien zorgt het jeugdige elan er voor dat men de gehele wedstrijd iets ziet. In Volendam behaalde Turkije de groot ste overwinning van de eerste ronde. De Turken kraakten Luxemburg met 8-0, het geen door 600 man bekeken werd. 3000 kijkers zagen in Utrecht de Spaanse for matie in hoog tempo van de Belgen win nen (4-0). De Spanjaarden gelden zeker als favorieten voor de eindstrijd. De Tsjechen en Bulgaren hebben een ver beten strijd om de leiding gevoerd in Den Haag. De Bulgaren speelden fraaier, maar de Tsjechen directer, hetgeen hun de winst opleverde (1-0). Er waren 1200 kijkers. Groter was de belangstelling (5000 man) in Breda voor Engeland-Polen, een harde, vaak onsportieve wedstrijd. De Polen slaagden erin de kampioenen van vorig jaar een gelijk spel af te dwingen (1-1). De Schotten toonden zich tegen de Zwitsers ook niet bepaald zachte jongens. Hun rechtsback Dickson kreeg zelfs een offi ciële waarschuwing. De Schotten sleepten een zege van 3-1 uit de strijd onder de blikken van 2500 Deventer toeschouwers. West-Duitsland en Zweden leverden in Enschede op prettige wijze slag. De West duitsers zo constateerden de 2000 be langstellenden hadden een betere defen sie. Zij eisten de punten op: 2-1. Moei zaam was de overwinning, welke de jon ge Portugezen in Eindhoven wegsleepten in het duel met Italië. Met KNVB-voorzitter Schroder zagen 2000 kijkers een eindstand van 2-1 op het bord komen. Een technisch beter Roemenië moest een fel opererend Oostenrijk een gelijk spel toestaan in Leeuwarden, waar 3000 mensen de loket ten passeerden. (Van onze sportredacteur) Nu Pellenaars weer de weg op gaat met zijn eigen equipe hebben wij eens geïnfor meerd hoe de Nederlandse toprenners, die een contract hebben bij buitenlandse fabrieken, over die ploeg denken. Ab Gel dermans, na Jo de Haan de eerste renner, die bij een grote Franse „stal" werd ge contracteerd, was graag bereid om er in zijn gerieflijke, zonnige huis „Maillot jau- ne" in Beverwijk iets over te zeggen. Dok ter Rolink had de slanke wieleratleet een rustdag voorgeschreven, omdat Gelder mans wat geklaagd had over pijn in een knie opgelopen in de kille klassieker Mi- laan-San Remo. Terwijl zijn blonde echt genote de hel-gekleurde shirts van St. Ra phael stond te strijken raakte Gelder mans al snel op dreef in zijn betoog: „Eerlijk, ik had graag bij Pellenaars ge reden, want ik heb gehoord, dat het finan cieel goed zit bij de Televizier-formatie. En dat is voor ons toch het belangrijkste. Begrijp me goed, natuurlijk wil ik nog graag winnen omdat ik dat leuk vind, maar als beroepsrenner en zeker als je getrouwd bent en kinderen hebt kijk je allereerst naar de verdiensten. Dat is toch normaal, dat is toch logisch. Wan neer wij allemaal Janssen, De Roo, Zilverberg, Post, Maliepaard, Den Hartog (let op, die jongen gaat het bijzonder goed doen), Nijdam, De Haan, Piet van Est, Twee Russische waarnemers hebben zich naar aanleiding van het resultaat uit de eerste voetbalwedstrijd tussen de amateurs van Oost-Duitsland en Neder land (1-0) naar Rostock gehaast. Het zijn de Russische hoofdtrainer Ljadin en zijn assistent Nabokov. Zij zullen zaterdag avond getuige zijn van de tweede wed strijd tussen beide ploegen. Immers, de winnaar komt in het Olympisch kwalifi catietoernooi uit tegen Rusland. Het Nederlands Olympisch Comité heeft kennelijk wel ingezien dat men de Neder landse Volleybal Bond de laatste tijd niet altijd even correct is tegemoet getreden. Want in tegenstelling tot de beslissingswed strijd Nederland-Italië in Brussel, twee maanden geleden, waar het NOC door één man, vice-voorzitter ir. A. Paulen, was vertegenwoordigd, komt het comité in zijn geheel naar Hengelo op 2. 3 en 4 april tij dens het toernooi om de Westeuropa-cup volleybal, de laatste dag zelfs met negen personen. De heer Paulen zal daarbij ech ter niet aanwezig zijn. „Je hebt kans dat het Nederlands Olym pisch Comité door zijn besluiteloosheid 2 puur amateuristische landen weghoudt uit Tokio om een staatsamateuristisch land naar de Olympische Spelen te laten gaan". Langzaam, zorgvuldig formulerend zegt dit Henk Blok, coach van ons nationaal volleybalteam. Plotseling snel en fel voegt hij toe: „Maar zover is het nog niet. De jongens zijn vol vertrouwen, ze zullen geladen door al dat geharrewar volgen de week in Hengelo alles doen om alsnog de Tokio-tickets te verdienen". Iedere sportliefhebber kent de trieste story over het wel of niet naar Tokio gaan van ons volleybalteam. Coack Henk Blok recapituleerde, kalm en nuchter, nog eens: „Japan zette volleybal op het rooster der Olympische Spelen, vanzelfsprekend om dat ze hopen in die sport twee gouden medailles te veroveren. Eerst was hun plan zestien herenploegen te laten spelen. Toen ze echter zagen met welk een gemak het Japanse damesteam in Moskou wereld kampioen werd, veranderden ze dat snel in tien heren- en zes damesploegen. Die tien herenploegen werden als volgt gese lecteerd: de eerste twee van de wereld kampioenschappen in Moskou, dat waren Rusland en Tsjechoslowakije, en de eerste twee van de Europese kampioen schappen in Boekarest (dat waren Roeme nie en Hongarije). Om niet alleen landen vanachter het IJzeren Gordijn te krijgen (die het sterkste volleybal spelen en de eerste tien plaatsen op de wereldranglijst bezetten) en dit Olympische toernooi toch een wereldtintje te geven, nodigden de Ja panners in overleg met het IOC verder twee landen van Amerika (Brazilië en U.S.A.) van Azië (Noord-Korea en het organiserende land Japan) en een land uit Afrika (Marokko of de V.A.R.) uit. Dat maakt het totaal tot negen. De tiende plaats hield men open voor een West- Europees land. Nederland veroverde deze plaats." „U begrijpt hoe pijnlijk de mededeling van het NOC ons verraste, dat wij in Hen gelo op de Westeuropese kampioenschap pen onze kaartjes naar Tokio nog eens moesten verdienen door dat toernooi te winnen. Des te teleurstellender is de gang van zaken omdat het NOC geen redenen voor die besluiteloosheid heeft aangevoerd, die begrijpelijk zijn. Omdat er geen ge fundeerde redenen werden genoemd doen de meest wilde geruchten de ronde. Ge ruchten die allemaal weinig fraaie din gen inhouden over het beleid en de des kundigheid van de NOC-heren. Gelukkig bestaat ons nationale team uit kerels die zich door die geruchten niet van de wijs laten brengen, die ondanks de enorme handicaps die het uitstel van een beslissing voor hen opwerpt elkaar beloofd hebben dan maar nog eens in Hengelo de tanden op elkaar te zetten". „Ik heb als nieuwe coach —in novem ber '63 heb ik deze ploeg van collega Cees van Sweden overgenomen respect voor dit team, voor het vertrouwen en de wilskracht van die knapen. Ook ik heb vertrouwen in een gunstig verloop. Ik weet dat de jongens in Brussel onder de druk van een beslissing minder goed speelden dan normaal. Ik realiseer me terdege dat in Hengelo in alle drie wed strijden die druk er weer zal zijn en dat onze tegenstanders veel vrijer kunnen spe len. Ik realiseer me ook terdege dat de voorbereiding op deze Westeuropese kam pioenschappen slap is geweest, slap moest zijn omdat we langzaam naar een top vorm in Tokio wilden groeien en omdat enkele spelers eerst tentamens of exa mens wilden halen, trainingsavonden ver zuimden om straks vanaf mei, juni, zich volledig aan hun sport te kunnen geven. Per slot van rekening zijn mijn jongens pure amateurs die in hun vrije tijd sport bedrijven en niet zoals in de landen ach ter het IJzeren Gordijn in hun vrije tijd iets anders doen dan sport, omdat dat hun werk is. Ik weet bijvoorbeeld van de Roe menen dat die al vanaf januari vijf uur per dag aan het trainen zijn, dat zij vijf maanden lang in een trainingskamp zich voorbereiden". „Ten slotte realiseer ik me als coach ook terdege, dat het uithoudingsvermogen en dus in feite de fysieke conditie van de spelers achteruit is gegaan. Hoe kan het anders als je tot diep in de nacht moet studeren! Maar ondanks dat alles heb ik vertrouwen in de zaak, omdat we iets bewijzen willen. En dat „iets" is niet alleen voor de derde achtereenvolgende keer da besta ploeg van .West-Europa te zijn. Dat „iets" is misschien ook bedoeld als antwoord op wat ir. Paulen beweerde. De heer Paulen moet namelijk gezegd heb ben, dat hij er niets voor voelde de sterk ste van de zwakkere ploegen naar Tokio te sturen. Hij moet beweerd hebben, dat het een verkeerd principe is, dat zwakkere landen naar de Olympische Spelen gaan terwijl sterkere thuis blijven. Hij vindt dat zo'n zwakkere ploeg dan geen Olympisch niveau heeft. Afgezien van bij voorbeeld het feit hoe in 's hemelsnaam dan redenerend naar dit motief de schaat- senrijdster Willy de Beer ons land in Inns bruck kon vertegenwoordigen vragen wij ons toch af wat de heer Paulen onder Olympisch niveau verstaat? Alleen spel sterkte? Waarom gaan dan landen als Amerika, Brazilië, Marokko of VAR, die per se zwakker zijn dan wij, wel zonder blikken of blozen? Of willen onze NOC- heren weer een voorbeeld stellen? Weer roomser zijn dan de paus?" „Waren ze dat ook niet in de affaire- Anton Geesink. Daar ging het om amateur zijn of niet. Beseft het NOC dan niet, dat als het ons in Hengelo niet lukt eerste te worden, als onze nationale ploeg van pure amateurs niet naar Tokio mag, zij ook de pas hebben afgesneden voor de Italiaanse amateurs, die door ons gewipt zijn? En dat de tiende plaats in het eindtoernooi dan waarschijnlijk ingenomen zal worden door een „amateur"-land uit Oost-Euro pa? Over Olympisch niveau gesproken Weet ir. A. Paulen zelf wel wat hij daar mee bedoelt? Wat dat voor iets is? Dat „iets" willen wij in Hengelo laten zien. Door onze wilskracht, onze volledi ge inzet, onze mentale kracht tonen wat niveau is. En, omdat wij met de hand op het hart kunnen zeggen amateur te zijn menen wij dan een definitie van Olympisch niveau te hebben getoond. Dat nu alle avonden in de Hengelose sporthal zijn uitverkocht, bewijst ons dat het publiek voelt wat er op het spel staat, wat wij hopen te bereiken Stolker, Rentmeester, Enthoven, De Waard, ikzelf in één nationale merkenploeg hadden kunnen zitten, dan was dat toch formidabel geweest." Natuurlijk brachten wij in het midden, dat een team van zoveel sterke renners bij elkaar wel moeilijkheden zou geven, maar Geldermans hield de volgende lijn aan: „kijk, het gaat er om zoveel moge lijk te verdienen. Wel, als er zoveel pre mies op ritzeges en goede klasseringen staan als nu het geval is wanneer wij allemaal in het team zouden zitten, zouden die premies nog aanmerkelijk hoger zijn vanwege de publiciteit ga je elkaar toch helpen om zoveel mogelijk premies voor de ploeg te veroveren. Dan word je er allemaal toch veel wijzer van. Jammer genoeg was Pellenaars dit jaar te laat, omdat de bedrijven niet op tijd toehapten, maar als het het volgend jaar wel gaat dan geloof ik, dat alle Nederlandse cracks wel in de Nederlandse ploeg zullen willen komen." Geldermans, die nu voor het zesde jaar bij Rapha zit, heeft in dat half dozijn ja ren goed „geboerd." „Ik zit liever bij een goed gevestigd huis zoals Rapha (een zus termaatschappij van Martini), waar je zeker bent van je jaarsalaris en waar ja in een sterke ploeg veel kunt verdienen, dan dat ik op een fantastisch aanbod van bijv. een Italiaans merk inga. Ik heb heel wat van die aanbiedingen gehad. Maar kijk naar Wagtmans, Niesten en Damen. Toen ze moesten uitvallen in de ronde van Italië werden ze door Molteni op straat ge zet. Nee, de Italianen zijn me niet serieus genoeg. En een Belgische ploeg zou me niet liggen. Ik rijd het liefst in Frankrijk. Gek, hè, toen ik voor het eerst bij die Fransen kwam verstond ik er geen woord van ik ben in de tweede klas MULO ge stopt, omdat ik toen geen zin had om te leren maar nu maken ze me niets meer wijs." De vorige week 29 jaar geworden Be- verwijker heeft zich wel verscheidene ma len zitten verbijten, wanneer hij goed reed in een koers, maar hij door Louviot of Ge- miniani werd teruggehaald om Anquetil te helpen. „Dat valt niet mee. Anquetil is natuurlijk wel een zeer knap renner. Maar hij kan niet goed hebben dat bepaalde coureurs winnen. Zo zit het helemaal niet goed tussen hem en Rudi Altig. Twee jaar geleden in de ronde van Spanje was het al mis. Altig won ook de tijdrit en dat was Anquetil te grijs. Maar de kwestie werd bijgelegd. Maar nu, in Parijs-Nice, was het weer mis. Voor de start had de Fransman gezegd, dat hij kwam om te trainen, niet om te winnen. Maar toen het tegen het einde duidelijk werd dat Altig hoge ogen ging gooien weer won hij de tijdrit trok Anquetil er op de laatste dag tussen uit. Hij ging tegen Altig rij den. Die was door een lekke band achter- uitgegooid, kon door het jagen voorin van Anquetil niet meer bijkomen en stapte af. Ik deed hetzelfde als helper van Altig. Ru di is een fijne vent, die mij ook zal bij staan als dat zo uitkomt. Zo won ik in 1960 ook de ronde van Duitsland. Een best jaar trouwens: ik werd eerste in het Ardense weekend, in de etappekoers Menton-Rome en in de Vierdaagse van Duinkerken. In de Tour werd ik vijfde. De ploegentactiek kostte me de tweede plaats." Geldermans, die bij de amateurs achter volgingskampioen van Nederland was en derde op de wereldkampioenschappen, gaat het volgend jaar op de winterbaan proberen. „Ik heb net mijn baanfiets ge kregen. Met de paasdagen rijd ik met Janssen op de baan in Frankrijk." Dit is zeker, de verhoudingtussen de Nederlandse renners in het buitenland is uitstekend. Vandaar dat er volgend jaar nog meer muziek zit in Pellenaars' ploeg. De Belg Godefroot, winnaar van de eer ste etappe in de ronde van Tunesië, heeft ook de vierde rit op zijn naam gebracht. De Fransman Lemeteyer triomfeerde in de vijfde etappe. De Nederlanders kwamen niet vooraan in het klassement voor. Da Zweed Petterson heeft de leiding behouden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15