Zware aardbeving treft Alaska, tientallen doden, grote schade Vloedgolven in de oceaan bedreigen Japanse kust HET WEER Nederlandse parlementsleden ongerust over Zuid-Afrika Prof. de Quay president van KLM-raad Verwachte toeristenstroom zal nog moeten komen Geen prijs voor gelijke spelen V Gebroken tanker op sleeptouw Critiek van C.P.N. op Chinese communisten In brief afschaffing gevraagd van General Law Amendment Act KSG-krediet voor woningbouw in Heemskerk Russen laten twee vliegers vrij Weer staatsgreep in Zuid-Vietnam? Hotels in Haarlem nagenoeg vol Extra-sporttoto CHRISTIAANSE Paasdagen Bruidsjaponnen Post Caravan Verkoop W. A. VERWOERD en ZONEN TELSTAR-RBG DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 28 MAART 1964 N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Tijdens de een grandioze expositie van in onze zaak en etalages Grote Houtstraat 12 - Haarlem &eè MORRIS 'êeforeifou êiuj! VERBOUWINGSUITVERKOOP Westfalia - Sprite - Eccles Bluebird - Fairholme Caravans Meer wind 300 doden? Het eerstvolgende nummer van IJmuider Courant zal verschijnen op dinsdag 31 maart a.s. iuropa-zegels 1964: een bloem met 22 bladeren Het woord is aan Wetsontwerp Toto en Staatsloterij pagina In de krant van heden: V Makarios ontslaat Turks-Cypriotische ministers KOLEN COIFFURES DE VRIES KIP uit 't pannetje Cafetaria TELSTAR ZONDAG 2.30 UUR 49e JAARGANG NUMMER 122 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 o. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije FAIRBANKS (Reuter). De Ameri kaanse staat Alaska is in de afgelopen nacht door een zware aardbeving ge troffen, die tientallen mensen het leven heeft gekost en grote schade heeft aan gericht. De beving die tien minuten duurde veroorzaakte vloedgolven die vanavond de kusten van de Japanse eilanden zullen bereiken. In het centrum van de hoofdstad van Alaska Anchorage is ongeveer de helft van de gebouwen verwoest, de havenstad Valdez is vrijwel weggevaagd, een groot deel van de havenstad Seward staat in brand en een vloedgolf van vier meter hoogte trof de kust van Noord-Californië. Alle stations langs de Japanse oostkust zijn gewaar schuwd op hun hoede te zijn. De verkeerstoren van het vliegveld van Anchorage moet zijn ingestort, en op de luchtbasis Elmendorf zijn vele vliegtuigen verloren gegaan. Ook op de luchtbasis Nielson, nabij Fairbanks, is schade aange richt. In de getroffen steden is de watervoor ziening onklaar geraakt. In de haven van Seward aan de Golf van Alaska is een tankschip in brand gevlogen. De Amerikaanse kustwacht heeft de scheepvaart gewaarschuwd dat de moge lijkheid bestaat dat een vloedgolf de kus ten van aan de Grote Oceaan gelegen ge bieden en Hawaii zal bespringen. In Zuid-Louisiana was de aarde op onge veer hetzelfde tijdstip waarop de aardbe ving in Alaska zich voordeed, in beweging waardoor plotseling golven van bijna twee meter in rivieren en baaien ontstonden. Langs de kust van de Golf van Mexico «loeg een golf van twee meter hoogte. Er Lange Herenstr. 36 Telefoon 14371 38 - Haarlem BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 PORTSMOUTH (AP) Een schip van de Amerikaanse kustwacht heeft het ach terste gedeelte van de door een explosie in tweeën gebroken Amerikaanse tanker San Jacinto op sleeptouw genomen en zet koers naar Newport News in de Ameri kaanse staat Virginia waar het de sleep boot Tern zal ontmoeten. Pieter de Hooghstraat 35 - Heemstede bij Jan v. Goyenstraat - Telefoon 34997 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijke opklaringen en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige, af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noordoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. zijn waarschuwingen uitgegeven aan be woners van laag gelegen kustgebieden. In Anchorage, dat 45.000 inwoners telt, werkt geen enkel krachtstation meer, ter wijl ook de verbindingen volledig zijn uit gevallen. De stad is in duister gehuld. In een ziekenhuis, waar gewonden worden be handeld, doet zich een tekort aan water gevoelen. Volgens een radiobericht uit Anchorage wordt het aantal dodelijke slachtoffers van de aardbeving op tussen de vijftig en driehonderd geschat. Er zijn honderden gewonden. DE C.P.N. heeft in de discussie tussen de communistische partyen in de wereld de algemene lijn van de leiding der Chine se communistische partij met beslistheid en overtuiging van de hand gewezen. Dit zei vanochtend de voorzitter der Commu nistische Party Nederland, de heer Paul de Groot, in zyn openingswoord van het 21ste C.P.N.-congres, dat tydens de paas dagen in Amsterdam wordt gehouden. „Wanneer zij zeggen dat „alles goed is wat tegen Amerika is gericht" dan stellen wij daar tegenover onze ervaring als partij van de strijdbaarste Nederlanders. Vijf jaar Duitse bezetting en wereldoorlog hebben ons geleerd", aldus spreker, „dat niet altijd alles goed is wat tegen Amerika is ge richt". De aardbeving gaf op de Richterschaal een sterkte aan van acht tot acht en een half. De sterkte van de aardbeving, waar door San Francisco in 1906 werd verwoest, was acht en een kwart. President Johnson, die de paasdagen doorbracht op zijn boerderij in Texas, wordt op de hoogte gehouden van de toe stand in Alaska. De burgemeester van Kodiak heeft mee gedeeld dat het centrum van de stad vol ledig is vernield door de aardbeving en de vloedgolf, die een hoogte van vijf me ter bereikte. (AFP) Het Amerikaanse Rode Kruis heeft alle leden van zijn diensten verzocht zich gereed te houden om op het eerste sein naar Seattle te vertrekken waar de hulpdiensten voor Alaska verzameld wor den. Ons wekelijks bijvoegsel „ERBIJ" omvat deze week tien pagina's met veel extra leesstof, onder andere een kostelijk verhaal over een eeuwenoud koldertoneel-ensemble van plattelandsridders in Tirol, een uitgebreide fotoreportage over het bruinvissencircus op de a.s. wereldtentoonstelling in New York en een uitvoerige beschrijving voor doe-het-zelvers van een methode om zelf een voorlopige binnenantenne voor het tweede t.v.-net te maken (pagina's 21 tot en met 32). Op onze feuilleton- en variapagina voorts een gezellige, niet te moeilijke Poëtische Paas- puzzel (pagina 29). Negentig Nederlandse parlementsleden verontrust door de toenemende vererge ring van de situatie in Zuid-Afrika, onder meer door de General Law Amendment Act, hebben een beroep op de regering van Zuid-Afrika gedaan om met represen tatieve vertegenwoordigers van de niet blanke bevolkingsgroepen in overleg te treden, ten einde gezamenlijk een uitweg te vinden uit de thans perspectiefloze si tuatie en om de genoemde Act te doen vervallen. In de brief wordt verontrusting uitge sproken over het apartheidsbeleid van de Regering van de Republiek Zuid-Afrika, en over de herhaalde weigering vart de Zuidafrikaanse Regering om aan de ver zoeken van de Verenigde Naties tot wijzi ging van haar beleid gevolg te geven. Verontrust is men volgens de brief ook over de in de afgelopen jaren in Zuid- Afrika aanvaarde wetten, welke de rechtsstaat aantasten en tal van inbreu ken maken op de in de universele verkla ring van de rechten van de mens van de Verenigde Naties erkende vrijheidsrech ten, waaronder het recht van vrije menings uiting en van vereniging en vergadering. In het bijzonder door de nieuwe Gene ral Law Amendment Act, welke de mi nister van justitie onder meer de be voegdheid geeft verdachten negentig da- Een. helikopter van de Amerikaanse marine boven het voorschip van de Amerikaanse tanker San Jacinto die na een ontploffing op de Atlantische Oceaan in tweeën is gebroken. Op de achtergrond het tankschip Mobile Pe gasus, dat assistentie verleent. De ge hele bemanning bevindt zich op het voorschip dat naar Newport News m Virginia wordt gesleept. Daarheen zal ook het achterschip gesleept worden. (Tele foto) gen in arrest te houden met uitsluiting van de mogelijkheid van juridische bij»- stand en gerechtelijke interventie en ge vangenen na hun straftijd voor onbepaal de tijd in detentie te houden". Een tweehonderdtal Nederlanders, onder wie tientallen juristen, hoogleraren en geestelijken, heeft adhesie betuigd aan de verklaring, die aan de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag ter hand is gesteld. De Hoge Autoriteit van de KSG heeft besloten een krediet van 3,9 miljoen gulden beschikbaar te stellen als bijdrage voor de bouw van 400 woningen te Heemskerk. Dit krediet maakt deel uit van het vijfde KSG- program voor financiële steun van woning bouw voor arbeiders van de kolen- en staalindustrie in de zes landen der ge meenschap. België krijgt een soortgelijk krediet voor 400 woningen te Genk; Frank rijk voor 400 woningen in Creusot; Italië voor 400 woningen in Piombino en Duits land voor 700 woningen in Salzgitter- Fredenberg en 300 in Wulfen. De looptijd van de kredieten varieert van 20 tot 29 jaar. De Amerikaanse vlieger-kapiteins Meivin J. Kessler en David J. Hol land (midden), die vrijdag door de Russische autoriteiten zijn vrijgelaten, op het vliegveld van Hannover. HELMSTEDT (Reuter/AFP) De Sov jet-Unie heeft de twee vliegers van het Amerikaanse RB-66 vliegtuig, dat op 10 maart boven Oostduits gebied werd neer geschoten, vrijdag vrijgelaten. Het derde bemanningslid, dat bij het neerkomen aan zijn valscherm gewond raakte en nadien in een hospitaal in Maagdenburg werd verpleegd, was reeds vorige week zater dag aan de Amerikanen overgedragen. Prof. dr. J. E. de Quay zal worden benoemd tot president van de raad van commissarissen van de K.L.M. De oud- Cremier heeft ons dit vanmorgen vroeg evestigd. Niet alleen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, maar ook andere bewindslieden uit bet vorige kabinet hebben op prof. De Quay een beroep gedaan, zich beschikbaar te stellen. Na ettelijke mislukte pogingen van minister Van Aartsen een geschikte kandidaat voor deze post te vinden, is het nu dan eindelijk gelukt. De oud-minister-president heeft enkele voorwaarden gesteld over de samenstelling van de raad van commissarissen. Hier over zal hij nog nader overleg plegen met minister Van Aartsen. Op 22 april, tijdens de vergadering van de houders van prioriteitsaandelen, zal de voordracht voor het presidentschap wor den opgemaakt. De algemene vergadering van aandeelhouders, die op 14 mei bijeen komt, zal de president definitief benoe men. Onlangs werd prof. De Quay be noemd tot commissaris zowel van de N.V. De Gruyter in Den Bosch als van de Druk kerij-Uitgeverij De Spaarnestad in Haar lem. Het ontwerp voor de Europa-zegels 1964 toont een bloem met 22 bladeren en het embleem van de Conférence Européenne des Administrations de Postes et de Télécommunications (CEPT). Deze tekening, gemaakt door de Franse kunstenaar Georges Bé- temps, zal door de meeste van de 22 landen, die lid zijn van de CEPT en die dit jaar Europa-zegels uitgeven, worden gebruikt. De eerste dag van uitgifte is 14 september. De Neder landse Europa-zegels komen in de waarden 12 en 30 cent TOKIO (DPA) Volgens in Tokio ont vangen inlichtingen zou in Zuid-Vietnam weer een staatsgreep zijn ondernomen. Volgens onduideiyke berichten uit Saigon werden vanmorgen alle verbindingen met de Zuidvietnamese hoofdstad verbroken. Uit Tokio meldt de Japanse maatschap pij voor overzeese telefoon- en telegraaf verbindingen dat het aanbieden van tele grammen voor Zuid-Vietnam uit Japan voor onbepaalde tijd is opgeschort van wege „binnenlandse aangelegenheden" in Zuid-Vietnam. Rèmy Montalèè: Koppigheid noemt men de wil van een ander. Weerrapporten 2, 2 Üit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 29 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Vroeg Paas, laat ei 4 Sport 4, 15 Kerkdiensten 5 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee6 Beurs 23 Effecten en Geldmarkt23 Economisch nieuws23 Scheepsberichten 23 Erbij 17 t/m 32 Radio en t.v27 Kunst 27 Feuilleton 29 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's waarin opgenomen „Erbif Pasen valt vroeg dit jaar en aan de drukte aan de balie van het kantoor van Haarlems Bloei was het vrijdagavond goed te merken. Alle zes vaste informatrices en hulpkrachten waren geconsigneerd, maar aan de andere kant van de toog was het stiller dan in andere jaren. Veel viel er nog niet te voorspellen, omdat men nog wel een aantal toeristen, die men op grond van reserveringen en verzoeken om inlichtingen bij de V.V.V. meende te kunnen verwachten, in de loop van van middag en vanavond nog moet komen. In de bollenstreek is het gistermiddag toen het zonnetje doorbrak wel druk geweest met rondrijdende buitenlanders, maar eerst tegen de avond hebben deze mensen, onderdak gezocht en gemakkelijk gevon den, want bij Haarlems Bloei had men nog ruimte genoeg, evenals de V.V.V.'s in de omtrek. Wel zijn er van te voren veel verzoeken om reserveringen binnen gekomen en zat een groot hotel in de stad nagenoeg vol. De hotels in de goedkopere prijsklasse kregen vrijwel alle bedden bezet in het Paasweekeinde, omdat vrijdagavond in Amsterdam de drukte toch nog stevig aan- - 'aannnfiriSiifein rr mtrTrr.-sagL--^..-..:. Het aantal deelnemers aan de sporttoto no. 29 van 26 en 27 maart bedraagt 378.586, die voor een totale inleg zorgden van 395.205 gulden. Voor de eerste prijs is een bedrag van 87.488 gulden beschikbaar, voor de tweede prijs 58.325 gulden. Boven dien is er nog een bijzondere prijs van 25.000 gulden. De uitslagen van de voetbalwedstrijden die gelden voor de sporttoto (no. 29) van donderdag en vrijdag luiden: Spanje België 4-0; TurkijeLuxemburg 8-0; ItaliëPortugal 1-2; Tsjechoslowakije Bulgarije 1-0; West-DuitslandZweden 2-1; EngelandPolen 1-1; Oostenrijk Roemenië 1-1; TottenhamLiverpool 1-3; BlackburnBlackpool 1-2; EvertonWest Bromwich Albion 1-1; FulhamManches ter United 2-2; Westham UnitedStoke City 4-1; Grimsby TownPreston North End 0-3. Er was geen extra-prijs voor de gelijke spelen. Juist ingevuld zag het totoformulier er als volgt uit: 1-1-2-1-1-3-3-2-2-3-3- 1-2. NICOSIA (AFP) Een woordvoerder van de Cyprische regering heeft in Nico sia bekendgemaakt dat president Makarios de ministers van Landbouw en Gezond heid beiden Turkse Cyprioten heeft ontslagen, „omdat zij al ruim drie maan den hun taak hebben verwaarloosd". Toen Fazil Kutchuk. de Turks-Cyprische vice-president van dit ontslag hoorde, zei hij dat de ministers Plumer en Maniera hun taak niet konden verrichten, omdat zij „vrijwel als gevangenen in de beleger de Turkse wijk van Nicosia leven en hun bureaus bezet zijn door Griekse Cyprio ten". liep en men gasten naar plaatsen in de omtrek, waaronder Haarlem, heeft verwe zen. Omtrent het aantal gasten, dat bij particulieren verblijft in de stad is het moeilijk schatten, omdat velen de relaties met de bekende adressen zelfstandig heb ben opgevat en zonder bemiddeling van de V.V.V. in Haarlem onder dak gekomen zijn. In de stad was het vrijdagmiddag aar dig druk bij een weifelend voorjaarszonne tje en hadden in het stadsverkeer veel bui tenlandse auto's zich ingevoegd. De taxi standplaatsen vormden een toonbeeld van toeristische bedrijvigheid tegen het einde van de middag to enmet koffers beladen toeristen voor zover zij niet afgehaald wer den, zich lieten rijden naar hun bestem ming in de stad. Tientallen kleuren en dessins. 37.50 tot 145.p.m. 3.80 m. breed MARKTPLEIN UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen onweerstaanbaar lekker (en niet duur) ook om mede te nemen. C. G. v. d. POLL Trompstraat 94 - Telefoon 6165 BEIDE PAASDAGEN GEOPEND

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1