K Tweehonderd miljoen linkshandige mensen Poëtische Paaspuzzel PANDA EN DE MEESTEE-MEESTER 7 DE SMARAGDEN RING a a k Ons vervolgverhaal NIEUWTJE VOOR TOERISTEN: DE GIDS-RECORDER Antieke meubelen houden waarde ZATERDAG 28 MAART 1964 29 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Nadelen Beroemde „linksen" Erfelijk? Alan Abbot .«LCJ f 27) Het was slechts vijftien minuten naar de kade en Mary wist, dat de sche pen altijd te laat vertrokken. Het zou zeker half zeven worden voor ze de haven verlieten. Inderdaad lichtten ze op dat tijd stip het anker en heel langzaam ver wijderde het vaartuig zich van de kust. Hoofdstuk XX Londen, op de twaalfde november, was bleek en koud. Een dichte mist, gemengd met regen had de stad al een week lang in haar greep. De mist drong in ogen en neus, hechtte zich aan kleding en haar en hulde de hoofdstad in een mantel van som ber grijs. Mary Carleton was die mor gen in Londen aangekomen. De reis van Jamaica was zonder bijzondere voorvallen verlopen: men zou kunnen zeggen, dat ze een tamelijk prettige en snelle overtocht had gehad. Na haar bagage in een logement in Co- vent Garden te hebben afgegeven, was Mary vrijwel terstond op weg gegaan naar de „Golden Lion Inn" in Fleet Street, waar Henry Mor gan verbleef. Het was half vier in de namiddag toen ze daar arriveerde. „De Gouden Leeuw" was geen im posant gebouw maar zag er nog nieuw uit, daar het na de brand van 1666 herbouwd was. Het logement ge noot een goede reputatie. Men ver strekte er goed logies en voedsel. Huiverend van kou betrad Mary de gelagkamer. Een heerlijk vuurtje brandde in de schouw. Mary stond op het punt de herbergier te vragen of zij Captain Morgan te spreken kon krijgen, toen de deur openging en Har ry zelf binnenkwam in gezelschap van een goedgeklede jongeman. Ze bleven met de rug naar haar toe staan pra ten maar Mary kon niet horen wat ze zeiden. De ander leek niet te wil len blijven en an enkele ogenblikken klopte Harry hem welwillend op de rug en beiden barstten in lachen uit. Daarna drukte de jongeman Harry de hand en verliet de herberg. Morgan draaide zich om. Mary zag hoe mager en bleek hij er uit zag. Hij was elegant gekleed in een zwart wambuis en korte broek, afgezet met groen boordsel. Ook zijn hoed met een korte, zwarte struisveer was groen; zijn donkere mantel liet een scharlaken voering zien. Hij droeg een degen. Hij zag haar niet en ging aan een tafel zitten. Ze bleef een ogen blik bij het vuur naar hem staan kij ken, ging daarna naar zijn plaats en legde een hand op zijn schouder. Hij draaide zich om en keek op. „Goeie hemel, Mary!" Zijn verras sing was ongekunsteld. Ze ging naast hem zitten. „Blij me te zien, Harry?" Hij antwoordde niet; hij scheen volkomen verbluft en bleef haar maar aanstaren. „Wel lieveling, krijg ik zelfs geen zoen van je?" Haar stem was zacht, vleiend. „Wanneer ben je aangekomen? O Mary, weet je niet hoe gevaarlijk het voor je is, dat je terug gekomen bent". „Voor ik ook maar één vraag beantwoord, vraag ik een zoen. O, Harry, je kijkt zo verrast Ik voelde, dat je ziek was, dat je me nodig had. We zullen samen de bloemetjes eens buiten gaan zetten. Ik heb een massa kennissen en vrienden van vroeger. Als jij eens bij de troep kwam! Ze zullen je met open armen ontvangen de held van zoveel overwinningen. We zouden tijd te kort komen en ons nooit meer ver velen". „En samen in Newgate wor den opgehangen, nee dank je wel". „New Gate?" „Ja, Mary, New Gate, waar je vroeger was. Als ze je te pakken krijgen, ga je er weer naar toe. Ik voel niets voor de onderwe reld, die jij me aanbiedt. Ik zit zó al genoeg in de narigheid. „Narigheid?" Ze schrok. „Is je proces niet goed verlopen?" „Ik ben nog niet eens vóór geweest, na vier maanden in dit ellen dige klimaat is er nog niets aan ge daan. Overal word ik hoffelijk behan deld, zelfs door Karei zelf. Het lijkt wel of ze de landverrader langzaam willen doden". „Mary-" zei hij langzaam, „je moet begrijpen, dat we niet samen gezien kunnen worden. Ik ben welbekend in Londen, iedereen weet wie ik ben en waarom ik hier ben. Jij bent ook in gevaar door zonder toestemming te rug te keren. Als wij tezamen ge zien worden, zullen de mensen willen weten wie je bent het zal niet lang duren voor ze dat uitgevonden heb ben. We kunnen elkaar alleen nu en dan en in het geheim ontmoeten. Het zou voor ons beiden het beste zijn als jij direct weer naar Jamaica te rug ging. Als jou iets mocht overko men zou ik niet bij machte zijn om je te helpen. De wet is niet aan mijn zijde. Ik ben bezig invloedrijke vrien den te maken, die door hun vooraan staande positie in staat zullen zijn mij uit deze toestand te halen. Als de Ju stitie alles over ons zou ontdekken, zou het hen ook tegen mij kunnen doen keren". „Nou, zei ze, haar ogen groot van verbazing, je bent niet erg compli menteus, moet ik zeggen. Het ziet er naar uit, dat ik je in de weg sta". Ze hield op en keek hem aan. „Of je blij of niet blij bent me te zien, ik blijf toch nog een poosje in Lon den. Ik haat Jamaica en niets kan me nu daarheen terug brengen. Als je eens kon begrijpen hoe ik al die ja ren naar Londen heb verlangd! Maar jij kunt dat ook niet weten", beet ze hem toe, „gij hebt geen hart". „Je schijnt het niet te begrijpen, Mary, zo moet het niet eindigen dat is al te dwaas. Ik had gedacht, dat jij de situatie zou doorzien, maar ik geloof dat je niet inziet, dat het voor jouw bestwil is." Hij stond op. „Waar woon je?" „Unicorn's Horn, in Covent Garden", antwoordde ze ver moeid. „Ik kom je daar wel eens opzoeken", zei hij, „je kunt nu beter gaan. Ik zal een rijtuig voor je ha len". Hij bewoog zich in de richting van de deur. Ze keek hem aan. „Doet U geen moeite, Captain, zei ze bitter, dat kan ik alleen wel opknappen, dank U dat heb ik altijd gedaan". „Mary, je wilt het, geloof ik, niet begrijpen. Je moet nu gaan omdat ik een belangrijk onderhoud heb met Chris, ik bedoel Christopher, hertog van Albemarle. Hij vergezelde me een paar minuten geleden hierheen Hij is erg rijk en bezit grote invloed. Ik kan me niet veroorloven hem voor het hoofd te stoten, we zijn pas goeie vrienden geworden. „Ik kom je gauw opzoeken Mary, in je logement." „Je zult me daar niet meer vin den", zei ze en voor hij nog iets kon zeggen, was ze weg. Terug in haar verblijf wierp Mary zich uitgeput op het grote bed. Ze was op van de lange reis en Morgan's koele ontvangst was de laatste slag voor haar zenuwen. Enige uren later werd er op de deur geklopt. Mary .schrok wakker, draaide haar hoofd om en opende haar ogen. Ze wist niet waardoor ze ontwaakt was. Het kloppen klonk opnieuw, ditmaal iets luider. „Wie is daar?" riep ze en op staand strompelde ze door de kamer. Ze was verbaasd te zien, dat ze haar kleren nog aan had en klaar blijkelijk alleen haar mantel en schoe nen uitgedaan had. Toen ze de zwa re eiken deur geopend had, stond daar een dienstmeisje. „Mevrouw Carlysle, ik heb warm water voor U," zei ze met een lichte buiging. „Ik hoop, dat ik U niet gestoord heb, maar het is al bijna zeven uur." Vaag herinnerde Mary zich, dat ze haar naam ver anderd had: ze had het meisje bijna verteld dat ze de verkeerde kamer had, maar vond nog juist haar stem terug: „Dank je wel, ik moet in slaap gevallen zijn". Ze trad opzij en het meisje kwam binnen, een stomende koperen ketel torsend. (Wordt vervolgd) HET NIEUWSTE toeristische snufje in Londen is een draagbare bandrecor der, die de bezoeker van de wereld stad, uitgebreid voorlicht over 50 ver schillende bezienswaardigheden zoals Buckingham Palace, het British Mu seum, de parlementsgebouwen, West minster Abbey, de Ta te Gallery en Madame Tussauds wassenbeeldenmu seum. De huur van zo'n mechanische gids bedraagt 30 shilling per dag (plm f 15). Men kan ze huren bij de portiers van enkele grote Londense hotels en moet dan tevens een waarborgsom van plm 10 pond storten. De recorder is uitge rust met een schouderriem en weegt slechts plm. 2,5 kilo. Er zit een kies- schijf op met een aantal cijfers, die corresponderen met de cijfers op een bijbehorende plattegrond van de ci ty. Alles wat de toerist te doen heeft, is, het nummer van de verlangde be- zienwaardigheid te draaien. Automa tisch dreunt de mechanische stem dan alle bijzonderheden van de attractie in kwestie op. DE MAN achter dit nieuwtje is de Londense radiohandelaar H. P. Bins- ivanger. Vorig jaar is hij zijn gidsen- verhuur begonnen met een dertigtal re corders, maar de zaken gaan zo goed, dat hij dit voorjaar opnieuw enkele tien tallen apparaten gaat „inzetten." „Ik wil graag een deel van de toeristen- markt veroveren," zegt hij, „maar ik zal niemand het brood uit de mond sto ten. Beroepsgidsen zijn tegenwoordig in Londen dun gezaaid en voor hen zal er altijd volop emplooi zijn, vooral op het winstgevende terrein van de groeps- excursies. Partime-rondleiders in hoodzaak werkstudenten zit ik ook niet in de weg; zij kunnen trouwens bijna overal ander werk vinden. Als al les goed gaat, zal ik volgend jaar twee honderd gidsrecorder in bedrijf heb ben, waarbij de klant dan zal kunnen kiezen uit Engels-sprekende, Franse of Spaanse geluidsbanden." De toeristen zelf zijn best te spreken over deze nieuwe service. „Geen ge zoek en geblader meer in Baedekers, je kiest je eigen tempo en route en aan merkelijk goedkoper dan een profes sionele gids," aldus hun unanieme oor deel. Er zijn ongeveer tweehonderd mil joen linkshandige mensen op de we reld en volgens handschriftdeskun digen komen er ook percentueel steeds meer bij. Een kwarteeuw ge leden was slechts twee tot vier per cent van de schooljeugd linkshandig. Tien jaar geleden was dit al gestegen tot bijna acht percent en vandaag de dag nemen de deskundigen aan, dat er ongeveer elf percent van de schoolgaande jeugd linkshandig is! Vorige generaties psychiaters meen den dat de linkshandigen onbeheerst, onevenwichtig, onintelligent en twist ziek waren, maar deze conclusies ble ken helemaal onjuist te zijn. Wel heeft het linkshandig-zijn in een rechtshandi- ge wereld enkele opvallende nadelen. Het meest verbreide systeem van ste no is bijvoorbeeld gemaakt voor rechts- handige mensen en vele kantoormachi nes zijn dit ook. Linkshandige vrouwen komen voor problemen te staan, die linkshandige mannen niet kennen. Alle brei- en handwerkpatronen bijv. zijn gemaakt voor rechtshandige vrouwen. Als een linkshandige iets wil breien volgens een speciaal patroon, dan moet zij elke aanduiding omzetten voor links. En in de keuken moet ze maar leren omgaan met „rechtshandige" blikope ners. GELUKKIG gaan steeds meer fabri kanten ertoe over om de linkshandigen te helpen. Zo bestaan er op het ogen blik speciaal voor hen werphengels en -molens, geweren, elektrische strijk ijzers, scharen en saxofoons. Een bui tenlandse bank heeft zelfs een speciaal chèqueboekje voor linkshandige cliën ten de souches zitten rechts. Heel wat Egyptische farao's en oude Romeinse keizers waren „linkse figu ren". Alexander de Grote, Karei de Grote, Michel Angelo, Raphael en Leo nardo da Vinei waren linkshandig, evenals Picasso, Harry Truman en Danny Kaye. Da Vinci staat bekend om zijn bijzonder handschrift, dat psychia ters „spiegelschrift" noemen. Eén op elke 2500 linkshandigen houdt er zo'n soort handschrift op na, dat precies lijkt op letters, die op een vloeiblad te zien zijn. Op papier moet het van rechts naar links worden gelezen, zo dat het alleen met behulp van een spie gel gemakkelijk te lezen is. Alle techni sche en wetenschappelijke geschriften van Da Vinei moesten met behulp van een spiegel ontcijferd worden. In vele opzichten blijkt, dat door de eeuwen heen in bijna alle culturen de rechterhand werd beschouwd als een symbool van macht, deugd, mannelijk heid en leven terwijl de linkerhand zwakheid, boosaardigheid, vrouwelijk heid en dood symboliseerde. De deskundigen zijn het er niet over eens, waarom mensen linkhandig zijn. Sommigen menen, dat het erfelijk is, anderen denken, dat het een gevolg is van de hersenstructuur. Uit opgravingen is komen vast te staan dat van prehistorische holbewo ners het merendeel linkshandig was. Dit blijkt o.a. uit gevonden gereed schappen en tekeningen. Toch zou tij dens het bronzen tijdperk, ongeveer 4000 jaar geleden, de verhouding 50-50 zijn geweest! Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telef. 12223, Groot Heiligland 64. A. Mudde, Gasthuisvest 45. OPLOSSING PUZZEL NO. 26 Horizontaal: 1. Bespuugt; 5. slalom; 10. leertijd; 11. invloed; 12. onvervaard; 13. zoel; 15. onmin; 16. zotternij; 19. lammeren; 21. sn.aak; 25. pool; 26. slingeraap; 28. take len; 29. opademt; 30. kapmes; 31. stormram. Verticaal: 1. beloop 2. sterven; 3. uit breiden; 4. gedaas; 6. leve; 7. Leonoor; 8. model zijn; 9. pierrot; 14. stempelaar; 17. klapstuk; 18. beklant; 20. moorkop; 22. amateur; 23. knoopt; 24. sputum; 27. olie. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 26 7.50: mevr. J. Heule-Wijnands, Lage Duin en Daalseweg 23, Bloemendaal; 5.00: J. Nordsiek Westerveld, Bloemen- daalsestraatweg 139, Santpoort; 2.50: P. Groenewoud, Iepenstraat 34, Haarlem. Niet voor niets heeft de tekenaar zo fraai in twaalf episoden de groei van een krokus uitgebeeld in deze grote paaspuzzel. Het gaat hier over een kro kus en over de winter die voorbij is en over het voorjaar! Het staat allemaal in een gedicht van een Vlaams dichter en het is de bedoeling dat u dit vers (plus de naam van de dichter) uit deze schijn baar ordeloze letterzee opduikelt! Zó vindt u de oplossing! Het gedicht begint bij de hoofdletter I (links). De tweede letter van het eerste woord vindt u horizontaal of verticaal naast die eerste letter. De derde letter staat weer horizontaal of verticaal onder, boven of naast de tweede letter. En zo steeds ver der. Op een bepaald ogenblik neemt een komma, punt of schuin streepje de plaats van een letter in. Die schuine streepjes hebben een bijzondere betekenis. Het gaat in deze puzzel om een gedicht; welnu, die schuine streepjes betekenen: „nieuwe re gel". Achter elk schuin streepje begint u vóóraan! Het is allemaal eigenlijk doodeenvoudig. U moet altijd naast, onder of boven een be paalde letter zoeken om te weten, hoe het verder gaat. Uiteraard mag elk vakje maar één keer gepasseerd worden! De twaalf zwarte vak jes tellen helemaal niet mee. Aan het eind van het eigenlijke gedicht staat een uit roepteken en daarachter volgt dan nog de naam van de dichter bij wijze van onder tekening! HET GEDICHT (23 regels van verschil lende lengte) en de naam van de dichter vormen samen de oplossing van deze puz zel. Zendt uw oplossing vóór 5 april a.s. op een briefkaart aan de redactie van dit blad. Links op de adreskant van de briefkaart vermelden: PAASPUZZEL. Als prijzen stellen wij beschikbaar een aantal boeken- bonnen, platenbonnen en bioscoop-entree bewijzen. J Sm 128. „Vraag mij niet, u op onwettige wijze aan het over u gestelde gezag te onttrekken, manneke" sprak Joris. „Ge behoordet te weten, dat ik, als oppassend burger, elke wetteloosheid verfoei". „Jij een oppassend burger?!" klonk Panda's stem woedend uit het kel dertje. „Daar heb ik nooit wat van gemerkt! Bah, het is echt gemeen om dis plank weer vast te timmeren! Ik dacht dat je me helpen zou!" Maar Joris luisterde al niet meer. Hij stak de straat over en leende de lad der van een glazenwasser, die daar bezig was. „Men moet nooit ondoordacht te werk gaan", mompelde hij, ter wijl hij de ladder tegen de muur van het Tehuis plaatste. „Ik zal eerst grondig de toestanden in de Bengelboei moeten onderzoeken, alvorens ik iets voor het bengeltje Panda kan doen". En terwijl de glazen wasser, die zich schreeuwend aan de vensterbank klampte, de aandacht van voorbijgangers geboeid hield, werkte Joris zich onopvallend over de muur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 29