Artsen in België staken na een mislukt overleg met de regering Premier Lefèvre: „Mijlpaal in onze sociale historie" HET WEER Televisie in Velsertunnel a 'fr. Braziliaanse troepen in opstand tegen Goulart Gezin bij brand omgekomen Dr. Soebandrio in ons land Bomaanslag in de ambassade van België in Parijs Waarschijnlijk 178 doden in Alaska jJ lull! Comité Nationale Herdenking ontbonden Mening van CHU- voorzitter over actuele kwesties Verwarring neemt hand over hand toe Twee Russische schoten op Venus mislukt Radio Atlanta" naast „Caroline" en „Veronica" Wedstrijd 12 april mogelijk op t.v. Neem geen rïsïco...verf met 'extraspeling voorde doe-tiet-zdver is; W. A. VERW8ERD en ZONEN De verf met flexabiliteif DE WOLF van 1833 A merikaanse wens before ij ou êmj! VERBOUWINGSUITVERKOOP Koud en winderig si s&ïil Het woord is aan HonderdvijStig jaar Nederlandsche Bank pagina 4 In de krant van heden: Opmars? Als stadion is uitverkocht KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 124 WOENSDAG 1 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische artsen zijn sedert vanmorgen vier uur in staking. De onderhandelingen tussen de ver tegenwoordigers van de regering, de ziekenfondsen en de Syndicale Kamer van de Geneesheren, die gistermiddag om half drie waren begonnen en de ge hele avond en de nacht hebben geduurd, zijn afgebroken. Beide partijen, de regering en de medici, beschuldigen elkaar van kwade trouw. De voorzitter van de Syndicale Kamer heeft een beroep gedaan op de voorzitters van Kamer en Senaat in het conflict te be middelen. Het ligt voor de hand dat zij aan het verzoek gehoor zullen geven. In ieder geval staakt een groot deel van ifle Belgische artsen vandaag. Voor urgente gevallen zijn noodorganisaties in het leven geroepen. Het zal er thans om gaan wie van de beide partijen, de regering of de artsen, de langste adem heeft. Om van de patiënten maar niet te spreken. De problemen waarover gisteren is be raadslaagd, waren de hoogte van de hono raria voor de specialisten en de tijd welke de voor de ziekenfondsen werkende artsen vrijwel allen, omdat in België alle in Dr. Soebandrio eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van In donesië is vanmiddag uit Parijs op Schip hol aangekomen in gezelschap van me vrouw Soebandrio en de 2de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Za ken mr. Soedjarwo Tjondro-Negoro. De Indonesische minister bracht eerst protocollaire beleefdheidsbezoeken aan mi nister-president mr. V. G. M. Marijnen de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns aan de voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel en aan de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Vanavond biedt minister Luns in het Kurhaus een diner aan. Twee bussen vol Ambonezen kwamen vanmorgen naar Schiphol voor een demon stratie bij de aankomst van dr. Soebandrio. Uit alle richtingen kwamen vandaag In donesische diplomaten op Schiphol aan: uit New York Parijs Tokio en Kopenha gen. Uit Parijs arriveerden behalve dr. Soebandrio's assistent de heer Taufik on der andere de eerste assistent van het In donesische ministerie van Defensie briga de-generaal Mursjid en de vierde assis tent van dr. Soebandrio de heer Umarja- di. In het gezelschap van dr. Soebandrio bevindt zich ook de heer Nuradi directeur van de Bank Indonesia. BALTIMORE (Reuter) Het Ameri kaanse dagblad Baltimore Sun heeft in een artikel over Indonesië verklaard dat een terugkeer van de Nederlandse invloed Indonesië's redding zou kunnen zijn. Pre sident Soekarno heeft het geduld van de meesten van zijn westerse vrienden op de proef gesteld maar een oude deur die op ruwe wijze was gesloten opent zich. Er zijn tekenen van herleving van de Neder landse invloed met een aantal formele be sprekingen in het vooruitzicht. Het welsla gen daarvan zou de redding van Indone sië kunnen zijn aldus de Baltimore Sun. (Zie verder pagina 4) U gr. houtstr. 137 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend koud weer met veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. loondienst werkenden daarbij zijn aange sloten zouden mogen besteden aan een particuliere praktijk. Over beide kwesties kon men het niet eens worden. Premier Lefèvre heeft vanochtend om half vijf verwijten tot de artsen gericht. Hij zei van oordeel te zijn dat de stand punten elkaar aan het naderen waren, doch dat over de twee genoemde problemen nog moet worden onderhandeld. Hij verweet de artsen dat zij van hun monopoliepositie misbruik maken. Hij noemde deze artsenstaking een belangrijke mijlpaal in de sociale geschiedenis van België. Enerzijds, zo zei hij, willen de artsen uit hoofde van hetgeen zij hun speciale positie noemen, steeds rechten doen gelden op een voorkeurbehandeling, maar aan de andere kant blijkt nu, dat zij staken zoals ieder mens die een bepaald vak uitoefent kan doen. Men wist vanochtend nog niet, of de re gering de artsen zal mobiliseren, iets waar toe de Belgische wet haar het recht geeft. Men verwacht, dat zij eerst eens zal aan zien, hoe het stakingsparool wordt opge volgd. In het algemeen bestaat in België de verwachting dat een deel van de artsen er zich niet aan zal houden. Bij het publiek is de staking niet popu lair. In verscheidene grote industriële ondernemingen in Wallonië heeft het per soneel gisteren reeds betogingen gehouden tegen de staking. Het dagelijks bestuur van de koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst wenst geen oordeel over deze interne Belgische aangelegen heid te geven. Voor zover echter dit con flict onrust kan hebben verwekt in Neder land verklaart het, dat de Nederlandse artsen zich uit traditie en overtuiging ver plicht achten de gevraagde medische hulp onder alle omstandigheden te waarborgen. Uit verschillende plaatsen komen berich ten; dat talrijke artsen in ziekenhuizen en klinieken hebben besloten voor de duur van de staking de inrichtingen niet te verlaten omdat zij vrezen moeilijkheden te ondervinden. De Velser autotunnel zal in de naaste toekomst beveiligd en bewaakt wor den door een nog niet eerder toege past elektronisch systeem waarbij op ruime schaal gebruik wordt gemaakt van het medium televisie. In de tun- nelvloeren worden verkeersdrempels gelegd die de rijbanen in vakken verdelen. Deze drempels zijn aange sloten op een soort computer die bijna op hetzelfde moment dat er een aan rijding of andere vorm van stagnatie in de tunnel plaats vindt alarm slaat. In de controlekamer van de tunnel kunnen op televisie-ontvangers direct de aard en plaats van de verkeers stremming worden vastgesteld. Hier door kunnen hulpverleningen zeer snel worden uitgevoerd en verdere veilig heidsmaatregelen worden getroffen. Bij Rijkswaterstaat verwacht men dat het „elektronisch brein" van de Velser tunnel voorlopig alleen in de oostelijke doorgang dit najaar in werking zal kunnen treden. (Zie verder pagina 4) Er heerst onder het publiek ongerust heid over de vraag, welke maatstaven zul len worden aangelegd om een „dringend geval" te bepalen, waarvoor de artsen door het gehele land wachtdiensten hebben in gesteld. PARIJS Een deel van het interieur van het gebouw van de Belgische am bassade in Parijs is gisteren ten gevolge van een kneedbomexplosie verwoest. Twee Franse bezoekers en drie leden van het ambassadepersoneel werden licht gewond. Men koestert verdenking tegen een jon ge man die kort tevoren op dezelfde etage is gesignaleerd, doch na het ongeluk was verdwenen. De Franse politie lijkt de keu ze te hebben tussen twee veronderstellin gen. De bom kan zijn gedeponeerd door een Waalse of Vlaamse activist die de ambassadeur van partijdigheid zou kun nen betichten. Maar de plasticbom zou ook een Frans luchtje kunnen hebben. En in dat verband denkt men in het bijzon der aan een mogelijke wraakneming van de O.A.S. op België dat onlangs een ge vaarlijke chef van de rechts-extremisti- sche beweging aan de Franse autoritei ten heeft uitgeleverd. De Belgische ambassadeur, baron Jas- par, was niet in het gebouw. Gezicht op de vierde etage van de Belgische ambassade in Parijs waar Dinsdagmiddag een kneedbom ontplofte. ANCHORAGE (Reuter). Het aantal doden en vermisten als gevolg van de aardbeving in Alaska is gestegen tot 178 na meldingen van het eiland Kodiak, waar 78 of meer doden en vermisten waren ge registreerd. Minister-president Marijnen heeft in het Rijnhotel in Rotterdam het comité Natio nale Herdenking 1813-1963 ontbonden. Hij dankte de leden voor het vele werk dat zij hebben verricht, in het bijzonder prinses Beatrix „voor de energieke en bezielende wijze waarop zij in woord en daad leiding heeft gegeven aan het comité en aan de herdenking". De minister-president deelde mede dat de koningin prof. Bouman, voorzitter van het werkcomité, had benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prinses Beatrix sloot deze laatste ver gadering van het comité met een woord van dank aan alle leden voor de grote medewerking die zij van hen heeft mo gen ontvangen. „De verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot een sociaal verant woord minimum zal tot onvermijdelijk ge volg hebben, dat een beroep wordt ge daan op de algemene middelen". Dit zei de voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, vanmorgen tijdens de jaarvergadering van de C.H.U. in Amsterdam. Mr. Beernink zou het toejuichen, wan neer de verhoging op 1 januari 1965 zal worden ingevoerd. Hij was van mening, dat de grens voor de premiebetaling voor de sociale verzekering langzamerhand be reikt of althans in zicht is. Met een ge7 ringe premieverhoging zou hij nog wel ak koord kunnen gaan. Hij noemde echter en kele verlangens die ook geld kosten: uit breiding van de ontwikkelingshulp, verbe tering van de onderwijzerssalarissen en afschaffing van de gemeenteclassificatie. Over het voornemen van de regering om met name tegen de individuele verti cale prijsbinding in een aantal branches op te treden, heeft het naar zijn mening ontbroken aan goed overleg. De regering zou zijns inziens zeer nauwkeurig moeten nagaan of de verwachte voordelen van de ze maatregel wel opwegen tegen de na delen. Mr. Beernink meende voorts dat het bouwbeleid nog wel wat soepeler kan worden gevoerd. Het initiatief-ontwerp van dr. Vondeling tegen de prijsstijgingen van onroerend goed zal de C.H.U. zeer serieus bezien. Mr. Beernink gaf toe, dat op het terrein van de speculatie met onroerend goed vreemde dingen gebeuren, maar hij vroeg zich af of excessen ook niet langs fiscale weg kunnen worden beteugeld. De geloofs overgang van prinses Irene kreeg in de rede van mr. Beernink uitvoerige aan dacht. „Zij, die in deze zaak klaarheid kun nen brengen zouden er goed aan doen op de kortst mogelijke termijn opening van zaken te geven", zo zei hij. (Zie ook pagina 2) Heeft prinses Beatrix haar naam 'veranderd en hebben minister-presi dent Marijnen en prof. dr. P. J. Bou man haar voorbeeld uit solidariteit gevolgd? Nee, het is maar schijn, want G. J. Dijkstra, A. d. Roo en G. H. O. van Maanen kwamen pas later achter de tafel zitten voor een jeugddiscussie over „Het Koninkrijk der Nederlanden nu en in de wereld van morgen", waarmee in het Rijn hotel te Rotterdam de nationale her denking 18131963 werd besloten. Voor deze discussie voerden achter eenvolgens prof. Bouman, minister president Marijnen en prinses Beatrix het woord. Alexander Pope: Iedereen heeft juist zoveel ijdelheid als hij verstand te kort komt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 •Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving5, 6 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuwsII Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaal uit veertien pagina's RIO DE JANEIRO (AFP en Reuter). In de Braziliaanse staat Minas-Gerais is een deel van het federale garnizoen in opstand gekomen. De muitende mili tairen worden geleid door twee gene raals. Zij hebben de steun van de gouver neur van de staat, Magelhaes Pinto. Die heeft zich in een manifest uitgesproken tegen de regering van president Goulart. Deze heeft in overleg met de opperbe velhebber van de strijdkrachten troepen naar het gebied gestuurd. De minister van Oorlog, generaal Ribeiro Dantas, heeft de Brazilianen gevraagd de wettige auto riteiten te blijven steunen. In Rio de Janeiro is het onrustig. Er zijn enige levensmiddelenwinkels geplun derd. De banken blijven van de week ge sloten. Spoorwegarbeiders die de spoorlijn verzorgen naar een van de grote arbei derswijken in Rio de Janeiro staken uit protest tegen de arrestatie van vakbond bestuurders door de politie. Generaal Walse, een van de opstande lingenleiders, heeft de stad Juiz de Fora tot „revolutionaire hoofdstad van Brazi lië" uitgeroepen. De gouverneur van de staat Sao Paulo heeft dinsdagavond in een radio- en tele visietoespraak uiting gegeven aan zijn steun voor de bevolking van de staat Mi- nas Gerais. „Wij moeten de weg naar het bolsjewisme blokkeren. De bevolking van Sao Paulo staat op dit ogenblik sa men met de bevolking van Minas Gerais als één man op onder de groen-gele vlag zonder sikkel en hamer, om het land te verdedigen". BEVERLY (Massachusetts) (AP) Bij een brand die vanmorgen vroeg heeft ge woed in een huis in Beverly in de Ameri kaanse staat Massachusetts zijn een vader, een moeder en hun vijf kinderen om gekomen. De kinderen werden op de derde ver dieping van het huis door het vuur inge sloten. Hun ouders zijn kennelijk omgeko men toen zij hen trachtten te redden. NEW YORK (AP) De New York Ti mes schrijft dat de Sovjet-Unie in de af gelopen maanden twee maal tevergeefs heeft gepoogd een nuttige lading op de planeet Venus te brengen, waarschijnlijk als gevolg van een probleem met een laat ste trap raket. Russische mislukkingen worden noch door de Sovjet-Unie noch door de Ver enigde Staten openbaar gemaakt, maar de lanceringen zijn waargenomen door het elektronische systeem dat de Verenigde Staten gebruiken om de Russische ruim tevaart activiteiten in het oog te houden, aldus het blad. Gemeld is dat Russische volgschepen nog steeds in de Stille Oceaan liggen. Het aantal Russische mislukkingen in de ruimtevaart zou meer dan vijftien be dragen. Sommige Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen zien in de volharding van de Russen bij hun lanceringen een aanwij zing voor de hoge prioriteit die zij ge ven aan het onderzoek van de maan en de planeten, aldus de Times. De gouverneur van de staat Guanabara verklaarde, dat de „communisten en hun vrienden" zullen worden verjaagd. Troepen uit Sao Paulo zouden onder weg zijn naar Rio de Janeiro om presi dent Goulart af te zetten. Zij zouden zich reeds in het dal van Paraiba, aan d» grens tussen de twee staten, bevinden. President Goulart heeft verklaard, dat „degenen die de openbare rust verstoren of trachten te verstoren politici zijn die door middel van geruchten proberen ver warring te zaaien en op deze manier ho pen bij de komende verkiezingen winst te behalen". •D (Van onze correspondent) LONDEN „Radio Caroline", de Britse zender in de Noordzee, zal binnen enkele weken worden gevolgd door een tweede soortgelijke zender, „Radio Atlanta", wel ke naar verwacht wordt voor de kust van East Anglia zal worden verankerd. „Caroline" is in grote haast met de uit zendingen begonnen om de concurrerende „Atlanta" voor te zijn. Woordvoerders van Atlanta zeiden dat Atlanta's programma's iets geheel nieuws op het gebied van radio amusement zullen bieden. Aan boord van de Caroline heeft de man, die belast is met de samenstelling van de programma's ontkend dat de radio-kana len van het reddingswezen zouden worden gestoord. „Wij zullen de laatsten zijn om levens in gevaar te brengen. In feite is onze hoofdzender beschikbaar voor hulp in nood. Alles wat we willen is luisteraars vermaken". De „Caroline" heeft 10.000 grammofoon platen aan boord. Het is niet uitgesloten, dat de interland voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk, die 12 april in Amsterdam wordt ge speeld, op het televisie-scherm te zien zal zijn. De KNVB heeft de NTS meegedeeld geen bezwaar tegen een uitzending te hebben, mits het stadion is uitverkocht. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442# Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1