HET WEER Artsenstaking in België lokt vele protesten uit Roken taboe in bussen van Manchester Militaire opstand in Brazilië gaat snel naar een hoogtepunt Goulart verlaat hoofdstad, nieuwe president beëdigd MORRIS UITVERKOOP Wielrijder dodelijk verongelukt op de Westelijke Randweg Deur voor overleg staat nog op kier Reizende redacteur SER adviseert tot extra kinderbijslag in 2e kwartaal Alaska gewijzigd Britse reders negeren Amerikaanse eis Bodemniveau van VERBOUWINCS- 20% korting 49e JAARGANG NUMMER 125 DONDERDAG 2 APRIL 1964 Veel bewolking OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Einde van koudegolf komt in zicht DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan In de krant van heden: GEBAK bestellen? 4713 bellen! AARTSEN's banketbakkerij Hard tegen hard Impopulair Geruchten A merika Aardbeving op Sumatra Vragen beantwoord over „Ruim baan voor reuzen" Hogere vrachttarieven Leger Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Matige, in het waddenge bied af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Staatspolitie heeft uit voorzorg machinegeweren in stelling gebracht voor het presidentiële paleis in Rio de Janeiro. In andere delen van de stad betrok de politie posten. Voor het gebouw van het ministerie van Defensie werden tanks en pantser wagens opgesteld. (Telefoto) Woensdagmiddag om kwart over drie Is de 63-jarige Haarlemse schipper J. H. Korevaar op de Westelijke Randweg in Haarlem dodelijk verongelukt. De man wilde met zijn fiets van de Pijlslaan de Randweg oversteken. Hij zou hierbij niet voldoende acht hebben geslagen op het verkeer op deze drukke weg. Hij botste tegen de voorkant van een in noordelijke richting rijdende vrachtauto, die be stuurd werd door een 18-jarige chauffeur uit Valkenburg. De wielrijder werd enkele meters weg geslingerd en kwam met zijn hoofd op een stapel in de middenberm liggende bermranden terecht. Hij werd met ernsti ge hoofdwonden naar het Grote Gasthuis vervoerd. Bij aankomst daar bleek hij te zijn overleden. (Van onze weerkundige medewerker) April heeft de barre kou, die ons de Paasdagen bedierf, nog enkele dagen ge prolongeerd. Gisteren werden maxima van 3 tot 5 graden in ons land gemeten. Wij moeten tot april 1917 en 1911 terug den. Het record van De Bilt over hon derd jaar is een maximumtemperatuur van 2 graden op 5 april 1911. In het noor den viel vanmorgen weer langdurig nat te sneeuw bij een temperatuur van 0 gra den. Een depressie, die via Zuid-Frankrijk naderbij komt, heeft de zachte lucht al tot in Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Mid den-Frankrijk doen doordringen. Om streeks zaterdag kan deze zachtere lucht ook hier een einde maken aan deze voor de lente extreme koudegolf. In de afgelopen week kwam in ons land slechts 1 tot 4 uren zonneschijn voor tegen nor maal 35 uren. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije La Rochefoucauld: Wie nooit een dwaasheid begaat is niet zo verstandig als hij wel denkt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee 9 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's het Waalse gedeelte van het land is de staking uiterst impopulair bij de bevolking. In Charleroi hebben arbeiders voor de tweede keer door een optocht tegen, de staking betoogd en voor andere ste den, zoals Luik en Bergen, staan even eens dergelijke betogingen op het pro gramma van de vakbonden. Voor de huizen van de artsen zijn sta- kingsposten geplaatst die ervoor moeten zorgen dat de artsen en hun gezinnen in huis niets overkomt. De federale kamers hebben daarop weer gereageerd met een mededeling, dat iedere daad van geweld tegen een geneesheer onmiddellijk zal wor den beantwoord met het opheffen van d« medische nooddienst in de betrokken ge meente. De Belgische wet geeft de regering de mogelijkheid de geneesheren te mobilise ren en natuurlijk kunnen ook vele artsen die reserve-officier zijn officieel veertig percent onder de wapenen worden ge roepen. Om de zaken niet op de spits te drijven heeft het kabinet dit nog niet wil len doen. Ook daartegen hebben de dokto ren zich echter gewapend. Een deel schijnt inderdaad met vakantie naar het buitenland te zijn vertrokken en enige duizenden hebben aan de orde van geneesheren geschreven dat zij zullen uit treden op het ogenblik waarop eventueel een mobilisatiebevel van kracht zou wor den. Men mag volgens de wet in België alleen de medische praktijk uitoefenen wanneer men lid is van die orde. De staking veroorzaakt natuurlijk veel overlast. Zo zijn er steden waar de art sen geen bewijzen van overlijden afgeven, zodat er eigenlijk niet. begraven zou kun nen worden. Het telefoonnummer van de brandweer in Brussel, dat nu ook voor medische gevallen is ingeschakeld, ii voortdurend geblokkeerd door de vele aan vragen. In andere steden schijnt het net zo te gaan. Ziekenauto's rijden de gehele dag met loeiende sirenes door de stad om ern stige patiënten naar de ziekenhuizen te brengen en auto's van de brandweer ver voeren met evenweel lawaai de artsen van dienst naar de huizen van patiënten die niet vervoerd kunnen worden. Er is bij dit alles één lichtpunt. En wel, dat zowel namens de regering als namens de artsen is verklaard dat men wel bereid is verder te onderhandelen. Alleen heeft de regering daarbij als voorwaarde gesteld dat de staking dan onmiddellijk moet wor den afgelast. of loop even langs bij STEPHENSONSTRAAT 72-74 p. Banketbakkersallerhande 95 ct. 3 Moccapunten 1.50 (Van onze correspondent) BRUSSEL Hoevelen van de iets meer dan 10.000 artsen die in België praktise ren staken er? Het is moeilijk te zeggen. De voorzitter van de federale kamers van de geneesheren heeft gistermiddag ver klaard dat zeker 95 pereent van de art sen staakt. De minister van Volksgezond heid, Leburton, heeft even stellig beweerd dat de staking in verscheidene streken van België weinig animo bij de geneesheren ontmoet. In de laan, waar uw Brusselse corre spondent woont, zijn vier artsen geves tigd. Bij één van hen hing onder het naam bordje een stuk papier waarop in het Frans stond geschreven: „de dokter heeft geen spreekuur vanwege de staking". De tweede had zijn huis gesloten. Alle rol luiken waren naar beneden gelaten. Toen we hem opbelden zei hij, dat hij staakt en dat hij voor ernstige gevallen wel zou komen. Bij de derde hebben wij aangebeld en werden we niet open gedaan en de vierde zei dat hij niets voelde voor de staking, maar dat hij vanwege de solidariteit of ficieel geen spreekuur hield, doch wel de patiënten die hem daarom verzochten thuis behandelde. Ik begin nog maar pas, zei hij, en ik kan me financieel geen sta king veroorloven. Dat was één steekproef, die echter wel zo ongeveer het algemene beeld weergeeft. In ieder geval gaat het nu in het con flict tussen enerzijds de regering, de zie kenfondsen en wat men hier noemt de sociale partners de vertegenwoordigers van vakbonden en werkgeversorganisaties en anderzijds de geneesheren hard te gen hard. Wel is het zo dat waarschijn lijk geen ernstige zieke zonder geneeskun dige hulp zal behoeven te blijven. In alle gemeenten zijn de ziekenhuizen gewoon in bedrijf en er zijn noodorgani- saties om de zieken daarheen te vervoeren of ze thuis door een dokter te laten be zoeken. De minister van Binnenlandse Zaken Gil- son, heeft gistermiddag de provincie-gou verneurs het Belgische equivalent van onze commissarissen der koningin bij een geroepen en ze de nodige instructies gegeven om de geneeskundige hulp in hun provincies op gang te houden. De minister heeft daarenboven alle bur gemeesters herinnerd aan hun verplich ting delicten, zoals het weigeren van ge neeskundige hulp aan mensen in levens gevaar, overeenkomstig het wetboek van strafvordering ter kennis van de justitie te brengen. Het is te hopen dat geen patiënt iets overkomt ten-gevolge van het uitblijven van geneeskundige hulp, want vooral in (Van onze correspondent) LONDEN In de stadsbussen van Manchester mag niet meer worden gerookt. Ook zullen in de 1400 bussen geen adver tenties voor het roken van sigaretten meer worden opgenomen. Het verbod, dat de ge meente 125.000 kost, wordt over twee maanden van kracht. Het voorstel van het rookverbod is ge daan door een gemeenteraadslid dat zelf rookt. Hij merkte op dat vele rokers het met hem eens zijn. De regel in Engelse dubbeldeksbussen is, dat er alleen in de benedenverdieping niet mag worden gerookt, een verbod dat reeds sinds onheuglijke tijden bestaat en niets te maken heeft met vrees voor kan ker. De bovenverdieping is altijd voor rokers gereserveerd. In Manchester is opgemerkt dat vele passagiers, wanneer er beneden onvoldoende plaats is, gedwongen worden boven in de rookafdeling te gaan zitten. Tijdens de receptie in het Kurhaus te Scheveningen, die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zijn Indonesische collega gisteravond aan bood, vertelde minister Luns aan dr. Soebandrio een verhaal dat hij met forse gebaren begeleidde. In het midden mevrouw Soebandrio, rechts mevrouw Luns. RIO DE JANEIRO (AP, AFP en Reu ter). De militaire opstand in Brazilië schijnt succes te hebben. President Joao Goulart is gevlucht uit Rio de Janeiro, met vele van zijn volgelingen. Een aan tal opperofficieren is door de opstande lingen gearresteerd. Het zijn volgelingen van Goulart. De vijftigjarige socialist Mazzili, voorzitter van het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden, is beëdigd als president. Hij is een gematigd man en een felle anti-communist. Van de 27 staten van Brazilië zouden er zich nu zeker dertien achter de op stand hebben geschaard. Alleen het der de legerkorps, het beste van het land, zou Goulart nog trouw zijn gebleven. Hij zou zich nu in de staat Rio Grande do Sul bevinden. Zijn zwager, Leonel Brizzola, heeft daar het commando over het derde leger op zich genomen. Gou lart zou van plan zijn in Porto Alegre zijn hoofdkwartier te vestigen en vandaar uit verzet tegen de opstandelingen te gaan bieden. Er zijn geruchten over een treffen tus sen opstandelingen en regeringsgetrouwe troepen. De verwarring in het land is echter zó groot dat hierover geen beves tiging is te krijgen. Er waren gisteren geruchten dat president Goulart bereid zou zijn af te treden. Zijn vlucht uit de hoofdstad en de daarop volgende gebeur tenissen hebben daaraan een einde ge maakt. Gouverneur Carlos Lacerda, een verwoed tegenstander van Goulart, heeft reeds meegedeeld dat de revolutie is ge slaagd. De Sociaal Economische Raad heeft mi nister Veldkamp in overweging gegeven de uitkeringen over het tweede kwartaal van de kinderbijslag met 16 percent te verhogen ten einde op deze wijze te ko men tot een hogere vakantietoeslag voor gezinnen met kinderen. Bij besprekingen over de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in verscheidene bedrijfstakken is de wens geuit, zo is de SER gebleken, voor ge zinnen met kinderen de vakantietoeslag te berekenen over het gezamenlijke be drag van loon en kinderbijslagen. Deze wens is gegrond op de overweging dat de vakantiekosten voor gezinnen met kin deren hoger zijn dan voor alleenstaanden en voor gezinnen zonder kinderen. De SER onthoudt zich van een oordeel over deze zaak. De raad geeft de minister ook in over weging, een nader onderzoek in te stellen naar de door de raad aanbevolen moge lijkheid, de kinderbijslagen in de eerste vijf levensjaren te verminderen met twin tig percent en het aldus gespaarde bedrag uit te keren tussen het elfde en het vijf tiende jaar. De SER acht het verder redelijk, dat bij het toenemen van het aantal kinderen, er een geleidelijke daling van de wel vaart in een gezin moet zijn, om daarin de verantwoordelijkheid van de ouders tot uitdrukking te laten komen. Maar aan de ze welvaartsvermindering moet een grens worden gesteld, om de opvoeding en het levensonderhoud niet in gevaar te brengen, aldus de SER in zijn advies aan de mi nister, waaraan wordt toegevoegd dat het in ons land gevolgde systeem van kinder bijslag deze kenmerken vertoont. Onze correspondent in Washington schrijft: Washington volgt met de grootste be langstelling het nieuws uit Brazilië, wel ke staat als een sleutelmogendheid in Zuid-Amerika wordt beschouwd. Boven dien is er sprake van een regelrecht Ame rikaans financieel belang, omdat er maar liefst een miljard dollars werden geïn vesteerd en de Braziliaanse staat een schuld aan de Verenigde Staten heeft van twee miljard. Vandaar dat Washington de laatste tijd de linkse denkbeelden van president Gou lart met groeiende bezorgdheid vernam en vreesde voor een afglijden van Brazilië in de richting van het Cubaans communisme, bovenal omdat Goularts macht gebaseerd was op uiterst linkse groeperingen in het leger. Tegen een machtsovername van beza digder groepen, eventueel zelfs van meer rechtse lieden, in Brazilië, hebben de Ame rikanen weinig bezwaren, zodat een revo lutionair nieuw regime gemakkelijk Wash- ingtons erkenning kan krijgen. Wellicht zullen de Amerikanen dan ook hun oude scheutigheid terugvinden, zodat weer meer dollarhulp wordt geboden. Goularts onparlementaire bewind plus zijn ANCHORAGE (Reuter). Langs de kust van Alaska komen sinds de aardbeving ongewone waterhoogten voor. Vissers van het eiland Kodiak zeggen dat bij vloed het water meer dan twee meter hoger komt dan voor de aardbeving. Men ziet daarin een aanwijzing dat het eiland meer dan twee meter gezakt is. Het tegenovergestelde schijnt het geval te zijn aan de kust van Alaska. Bij Valdez, ten oosten van Anchorage, reikt het water ongeveer vier meter lager dan vroeger, zo dat men gelooft dat de kust een aantal meters hoger ligt dan voorheen. Geologen in Anchorage zijn van mening dat de bo dem daar 68 centimeter gezakt is. MOSKOU (Tass). Het Centraal Seis mologisch Instituut te Moskou heeft van ochtend vroeg een aardbeving van middel bare kracht geregistreerd, waarvan het epicentrum op Noord-Sumatra lag. Film wel goed, maar dan als Britse reders zijn niet van plan om in te gaan op een eis van de Verenigde Sta ten om de vrachttarieven naar de V.S. met onmiddellijke ingang te verhogen. De eis betekent groot gevaar voor Enge- lands bloeiende exporthandel naar de Ver enigde Staten die een bedrag van meer dan 3 miljard gulden per jaar vertegen woordigt. Meer dan 75 percent van deze export gaat per schip. In het Britse parlement wordt een woede uitbarsting over deze Amerikaanse maat regel verwacht. De Britse regering zal zo goed als zeker de reders adviseren de Amerikaanse afkondiging te negeren gedu rende de periode dat de wettige kracht er van door de Engelsen wordt onderzocht. De verhoging vormt de climax van een strijd over de tarieven die reeds vier maanden aan beide kanten van de oceaan woedt. In het Amerikaanse Congres wordt ge zegd dat de conferences van buitenlandse scheepseigenaren, die vrachttarieven vast stellen de Amerikaanse scheepvaart oneer lijke concurrentie aandoen en de Ameri kaanse handel benadelen. illustratie bij lezingen B. en W. van Amsterdam hebben in ant woord op schriftelijke vragen van het ge meenteraadslid D. Dooijes (P.v.d.A.) over de film „Ruim Baan voor Reuzen" van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal mede gedeeld kennis te hebben genomen van de door hem bedoelde reacties. De film zou blijkbaar kunnen worden gekenschetst als technisch en esthetisch onder de maat, zelfs als een complete mislukking, waar door zij geen recht doet wedervaren aan de grote organisatorische en technische pres taties, waarvan zij een beeld moet geven. B. en W. zeggen dat zij hebben vastge steld dat ook in prijzende zin is gerea geerd. Ze zijn van mening dat de critische reacties zijn voortgesproten uit een onjuist begrip van de bedoeling, waarmee deze film is gemaakt, al is het denkbaar dat de wijze van presentatie dit onjuiste begrip in de hand heeft gewerkt. De film beoogt geenszins te zijn een documentaire' over het werk aan de havenmond, maar slechts een illustratieve reportage bij lezingen over dat onderwerp. Aan deze doelstelling beant woordt de film. B. en W. zijn van oordeel dat het van belang zal zijn indien het werk aan de havenmond in een documentaire wordt vastgelegd. Van het bestuur van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal heb ben zij vernomen, dat over de vervaardi ging daarvan reeds ruim een jaar be sprekingen worden gevoerd. Die mededeling lijkt nogal voorbarig. Goulart heeft zich via een klandestiene zender tot de 71 miljoen Brazilianen ge richt. Hij heeft agenten van internationa le trusts de schuld van de opstand gege ven. Het leger van Brazilië telt 120.000 man. Voorts kunnen de bevelhebbers snel 250.000 reservisten oproepen. De lucht macht beschikt over zeker 650 vliegtui gen en 30.000 manschappen. Brazilië heeft 1100 militaire en burgervliegvelden. De marine heeft zeker vijftig grote oor logsschepen, waaronder een vliegdekschip en drie onderzeeërs. Zij telt 1700 officie ren en 41.000 manschappen. Schepen van deze vloot hebben strategi sche posities ingenomen om Goulart te beletten vanuit zijn nieuwe basis een ef fectieve tegenstand op te bouwen. De waarnemend minister van Oorlog, Anco- ra, is aangewezen om met de comman dant van het tweede leger in Sao Paolo, de opstandige generaal Kruel, te onderhan delen over het beëindigen van de strijd. Onze reisredacteur W. L. Brugs- ma, die de afgelopen jaren twee maal een lang bezoek aan Brazilië bracht, wijdt vandaag een be schouwing aan de achtergronden van het Braziliaanse conflict. Zie pagina 11. weigering een impopulair economisch her vormingsprogram uit te voeren, waren na melijk redenen voor het afremmen van de dollarhulp. Mede als gevolg daarvan ont stond een geweldige inflatie in Brazilië, die in Washington werd becijferd op zeven percent maandelijks. Dit heeft ertoe ge leid dat men hier de toestand in Brazilië wel typeerde als een „dynamische chaos."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1