Landelijke loonstijging ligt tot nu toe op 13.58 percent top orm SC EZERS Op 1 april mochten de CAO's worden vernieuwd stoutenbeek Collega's van eigenaar spoorden gestolen motorfiets op mm Er is nu óók ItefcCa haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit, 3.80 m. breed, dus kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen Vc)ttc\ haarbouclé RIJNMOND - kwaliteit. Keuze uit warme, mo derne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam tWitVi op de achterkant. Telegrammen aan minister Luns en Soebandrio VRIJDAG 3 APRIL 1964 13 Optimistisch geconcentreerd bleekmiddel Oudstrijders: „Bezoek van Soekarno hoogst ongewenst Kerkelijk nieuws Hondenvuii Woningnood Gevaarlijk rijden tussen Haarlem en Leiden Antibommars I Antibommars II Verkeer in Israel Zwart Katten Ontwapening Woonbootmisère De landelijke loonstijging voor 1964 ligt op het ogenblik na het goedkeuren van de bouw-C.A.O. op 13.58 percent. De tot nu toe goedgekeurde C.A.O.'s om vatten ruim een driekwart miljoen werk nemers. De belangrijkste collectieve overeenkomsten die de Stichting van de Arbeid nog te beoordelen krijgt in dit jaar zijn die voor de koopvaardij (43.000 werknemers, de horeca-sector (42.000 werknemers), de witwasserijen (20.000 werknemers), de kruideniersbranche (20.000 werknemers) en de schilders (25 000 werknemers). Dit is ons gebleken in een gesprek met de voorzitter van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid de heer L. G Nelemans. De heer Nelemans is zeker niet ontevreden over de gevolgen die het mam moet-akkoord ten aanzien van de lonen tot nu toe heeft gehad. Niet alleen dat een be langrijk deel van de zwarte lonen wit is gemaakt, maar naar zijn mening hebben de voorstellen uit de bedrijfstakken ook bewezen dat er nog meer loonmogelijk- heden bestonden dan aanvankelijk werd verondersteld. „Toen wij het akkoord in de Stichting op Sinterklaasdag eindelijk rond hadden", aldus de heer Nelemans. „zeiden wij onder elkaar: nu moet worden afge wacht welke bedrijfstakken de 10 percent niet kunnen binnenhalen. Maar het is aardig gelopen". „Meteen al kregen wij in de Stichting een aantal modelvoorstellen op tafel, voor stellen die geheel binnen de grenzen van het akkoord lagen en waarmee wij geen moeite' konden hebben. Ik denk bijvoor beeld aan het verzekeringsbedrijf en de metaal met zijn 9 percent en twee vakan tiedagen. Via de werkclassificatie en de extra beloning voor verzwarende omstan digheden voerde men daar tevens direct een ondernemingsgewijze differentiatie in. Later kwamen dan de akkoorden die een eind boven de tien percent uitgingen, zo als het streekvervoer (18 percent), de havens (19 percent), Van Gend en Loos (15 percent) en de schoonmaakbedrijven (18 percent). „Maar wat wil je", aldus de heer Nele mans, „de sectoren vervoer en dienstver lening hebben jarenlang door het han teren van dit kriterium van de produktivi- teitsstijging en door de prijspolitiek klem gezeten. We wisten van tevoren dat ze nu meer zouden vragen". De heer Nelemans constateerde dat ook van de zijde van de werkgevers in de com missie de loonvoorstellen realistisch zijn benaderd. Er is in tegenstelling tot het vorig jaar met zijn 2,7 percent ook in werk geverskring geen behoefte aan krampach tig gecijfer. Voorstellen aan de hoge kant zijn vaak in verband met de omstandig heden bekeken. De heer Nelemans noemde als voorbeeld de drankindustrie met zijn 15 percent. De hoogst betaalde en hoogst geschoolde arbeiders halen daar na het akkoord net de 100 bruto per week, waar op dan nog 25 percent tarief kan komen. De werkgevers hebben de 15 percent stij ging dan ook tegen deze achtergrond ge- interpreteerd. „Er was ook geen angst meer om zwarte lonen van voorheen te verstoppen", zei de heer Nelemans. „Vele werkgevers hebben tot nu toe laten zien hoe ze tot voor kort de lonen opvijzelden buiten de C.A.O. om, door ranginflatie en door irreële toeslagen etc". Dit is voor de voorzitter van de loon commissie dan ook de grootste winst van de loonoperatie". Het staat voor mij als een paal boven water dat we thans een groot aantal versiersels boven water heb ben gebracht, die bij geringere loonstij gingen onzichtbaar zouden zijn gebleven" Hoewel men dit jaar van het irreële ge- cijfer af wilde en de loonvoorstellen naar de geest wilde interpreteren, was men nog niet in alle bedrijfstakken zover. De heer Nelemans lacht als hij vertelt dat er aan de stichting nog C.A.O.-voorstellen zijn aan geboden met kostenberekeningen tot vier cijfers achter de komma. Er was er zelfs een in zes decimalen nauwkeurig. Dit is een uitnodiging om te komen kijken naar de stijlvolle en exclusieve TOPFORM meubelen. U kunt dan gelijk de speciale Stoutenbeek meubelen (met 5 jaar garantie) bewonderen en de ongeevenaarde stoffen- en vasttapijt- kollektie. 't Ie „anders" bij STOUTENBEEK Vraag dt nieuwe catalog!, WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Over de sanering van de collectieve ar beidsovereenkomst in de bouwvakken toonde de heer Nelemans zich eveneens optimistisch. Hierbij achtte hij vooral de medewerking van de minister van belang. „Het rijk is zelf een grote opdrachtgever en Van een van de personeelsleden van een reclame studio in Rotterdam was een mo torfiets gestolen. De man was er zeer door gehandicapt. Zijn collega's besloten de stad in rayons in te delen en daar op onder zoek uit te gaan. Met motoren, auto's, scooters en bromfietsen trokken 23 man er op uit. Nog geen uur later was de mo torfiets reeds opgespoord. Twee van de amateurrechercheurs zagen in hun ra yon een man op de gestolen motorfiets rijden. Toen hij merkte dat hij achter volgd werd. gooide hij de motorfiets neer en nam de benen. De twee gelegenheids speurders voerden in triomf de motor fiets naar de gedupeerde collega. Het was jammer, dat de dief kon ontvluch ten, maar er kon een duidelijk signale ment aan de politie worden verstrekt. Het is de tweede keer dat het personeel van de studio op deze manier succes boekte. Enige jaren geleden spoorde het een ge stolen scooter op. verwijdert de vlekken die zelfs het beste was middel laat zitten In handige plastic flacon Eén april was de dag waarop alle C.A.O.'s mochten worden vernieuwd, ook die collectieve arbeidsovereenkom sten die nog geen jaar lopen. Dit was een der onderdelen van het loonakkoord dat begin november tussen werkgevers en werknemersorganisaties werd ge sloten. In verband met deze belangrijke datum en om te vernemen hoe het loonakkoord tot nu toe in de praktijk heeft uitgewerkt, hadden wij een ge sprek met de voorzitter van de loon commissie van de Stichting van de Arbeid (het orgaan dat in eerste instan tie de loonvoorstellen doet) de N.V.V.- secretaris L. G. Nelemans. kan hiermee invloed uitoefenen. Er zijn al bepaalde grote ondernemers van inschrij ving op rijksprojecten uitgesloten". In de brief waarin het ministerie de medewerking van de looncontroledienst toezegt voor de controle op de bouw- C.A.O., liet het ook doorschemeren dat er altijd via de bouwvergunningen maatrege len te nemen zijn tegen onwillige bouw- patroons. „Tegenover meer soepelheid in de vrije sector", aldus de heer Nelemans, „eist het ministerie duidelijk medewerking van de bouwpatroons voor het loonbeleid". De loonoperatie is de laatste directe be moeienis van de heer Nelemans aan het loonfront geweest. Op 1 mei neemt hij af scheid als voorzitter van de looncommissie in de Stichting van de Arbeid. Hij wordt opgevolgd door de nieuwe N.V.V.-secreta- ris, de heer A. de Boon, bekend geworden uit het stakingsconflict in de Scheveningse visserij. De heer Nelemans zal zich bij het N.V.V. voortaan gaan wijden aan de scholing, de vakopleiding, de arbeidswetgeving en de P.B.O. Na sinds 1961 de looncommissie te hebben voorgezeten komt zijn afscheid juist op het ogenblik dat zijn wijze van benaderen van de problemen niet te cijfermatig, maar geënt op een praktische situatie geheel door de omstandigheden werd gedekt. Een product van da N.V. Vereenigde Touwfabrieken - Rotterdam De federatie van Nederlandse Oudstrij ders Organisaties heeft aan de Indonesi sche minister Soebandrio een telegram gezonden, waarin zij een bezoek aan president Soekarno aan Nederland „hoogst ongewenst" noemt. Het hoofdbestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft in een telegram aan minister Luns erop aangedrongen de zaak der Zuid-Molukken bij het overleg met zijn Indonesische ambtgenoot Soe bandrio, ter sprake te brengen. In het telegram wordt o.m. gezegd dat de re patriëring van Ambonezen, indien ge baseerd op vrijwilligheid, beperkt zal blij ven tot enkele honderdtallen. Daarmee wordt de rechtsstrijd der Zuid-Molukkers niet opgelost. Mr. Luns wordt verzocht ook te spreken over het zelfbeschikkings recht der Zuid-Molukkers, met dien ver stande, dat de Nederlandse regering zich stelt achter de rechten van Zuid-Molukken en deze in het overleg betrekt. Een gesprek met de Indonesische regering is slechts zinvol indien Nederland primair stelt deze ereschuld te willen afdoen door rechtsherstel voor Ambon, stich ting vraagt voorts de behandeling en de eventuele vervolging van dr. Soumokil, die, hoewel Zuidmolukker, zich juridisch nog kan beroepen op Nederlands staats burgerschap, ter sprake te brengen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (als pred. v. Buitengew. werkz.) H. H. Nieuwenhuizen, voc. te Amsterdam. Aangenomen naar Eethen en Drongelen C. S. Verwoert te Schalkwijk; naar Brielle (2de pred.pl.) J. C Nennie te Ritthem; naar Donkerbroek-Haule H. de Wolf te Hindeloopen. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Weerdinge H. Fran sen te Anjum; te Kapelle Biezelinge, Oost en West-Souburg en Zwaagwesteinde, H. R. Juch, kand. te Rotterdam, die geen ver dere beroepen in overweging kan nemen te Bleiswijk F. Spoelstra te Schermer- horn. Ik woon aan een van de Haarlemse par ken en bezit een hond. Van jongs af aan wen ik mijn honden eraan, dat ze hun behoeften in de straatgoten doen. Alle hondenbezitters van de omliggende straten komen naar het park en laten daar hun dieren hun behoefte doen. Het gevolg is, dat het grasveld meer op een mestvaalt lijkt. Het moge voor mij een ergernis zijn. Hoeveel te meer zal dit het geval zijn voor de gemeentetuinlpi die het park on derhouden en dus gedwongen worden in zo'n mestvaalt te werken. Indien de hondenbezitters hun dieren kort aan de lijn houden en niet op het grasveld laten lopen, doch in de straat- goot zou dit een grote verbetering zijn. J. C. VAN BEAUMONT, Haarlem. Mede namens vele van mijn collega's wil ik als timmerman ook eens mijn me ning zeggen over de woningnood. Ik woon nu met twee kinderen al negen jaar in. De oudste van ruim drie jaar is uit zijn bedje gegroeid, maar ik kan geen groter kopen, omdat mijn behuizing geen ruimte biedt om het ledikantje te plaat sen. Voor ons bouwvakarbeiders gaat het spreekwoord „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best" niet op. Ik zou willen aandringen op het beschik baar stellen van tien percent van de ge reedkomende woningen in een groot com plex aan de arbeiders die aan het complex hebben gewerkt. Ik ben ervan overtuigd dat dit het beste middel is om onze pres taties op te voeren. De cijfers van 1963 zijn maar bedroevend laag. Ze kunnen nog lager worden. We kunnen onze pres taties opvoeren maar dan moeten we daar ook voordeel van hebben. Een andere oplossing in de vorm van het kopen van een huis is niet mogelijk, omdat voor de huizen tegenwoordig woe kerprijzen worden gevraagd. Bovendien blijkt de kwaliteit van deze woningen nog uitermate slecht te zijn. Ik zit zelf in het vak, dus ik kan me er wel een oordeel over vormen. Het is hoog tijd dat de re gering ingrijpt. J. VAN HEERDEN, Haarlem. Misschien is het meerdere automobilis ten opgevallen dat een rit van Leiden naar Haarlem niet zonder risico is. Im mers van Sassenheim tot Haarlem moet men voortdurend scherp opletten of men 50 of 70 kilometer per uur mag rijden. Hoeveel keren of dit op dit traject gewij zigd wordt, weet ik niet, maar wel heel vaak. Soms om de twee- of driehonderd meter. Het is mij onbegrijpelijk dat deze gemeenten, die alle aan elkaar gegroeid zijn niet één lijn trekken in de maximum snelheid, dan weet men tenminste waar men aan toe is. Het wordt zo langzamer hand gevaarlijk rijden door deze telkens veranderende snelheid. Het is dan ook al lerminst moeilijk automobilisten hier be keuringen te bezorgen. Laat men werkelijke verkeerspiraten streng straffen en voor een overzichtelij ker regeling op het .genoemde traject zor gen. G. J. VAN DER STOEL, Wassenaar Wij lazen in Vrij Nederland van 28 maart 1964: In Brussel hebben op 15 maart 450 Nederlanders meegedaan aan de antikernbommars. Daar liepen ze, de 1500 Belgen. Groepen studenten, sportver enigingen, afdelingen van vakbonden, poli tieke jeugdgroepen, waarbij jonge com munisten, organisaties met cultureel doel en vooral veel middelbare scholen, bij voorbeeld de rijkskweekschool van Herent hals. De minister van Onderwijs had op alle openbare scholen een les aanbevolen, waarin de gevaren van de kernwapens werden behandeld. Op een grote boulevard liep men in rijen van dertig man, met ap- plaudiserende burgers op de trottoirs. Op een plein midden in de stad, vanaf een door de gemeente afgezet platform met tentdak, werd de duizendkoppige menigte toegesproken door een groep, die veel gro ter weerklank vertoonde dan in ons land wordt gedurfd. Waarom lazen we hiervan niets in onze kranten, of hoorden we een en ander in het NTS-joumaal? Kon zo iets aanstaan de zaterdag maar in Amsterdam gebeu ren! Daar worden zelfs de leuzen gecon troleerd. Laten we op 4 april tonen, dat ook in Nederland een enthousiaste demonstratie mogelijk is. J. LOVINK-NEUTEBOOM Lochem. Of ons geweten bij de verschrikkelijke openbaring van vernietiging door de bom bardementen met kernwapens in Japan in 1945 vrijuit is gegaan is een kwestie die velen nadien aan het denken heeft gezet. Wij leefden toen in de ban van een on menselijke oorlog waarbij onze instincten erop gericht waren hen die leed en dood over de mensheid brachten, te vernietigen. Uit al dit leed, de mensheid aangedaan, groeide een waarachtige wil om te leven in vrede en vrijheid, zonder angst. Een enorme verantwoordelijkheid rust niet alleen op hen die regeren, maar evenéens op de volken zelf. De huidige geperfec tioneerde kernwapens demonstreren dat iedere dag de laatste kan zijn van onze beschaving. Sindsdien hebben honderden wetenschapsmensen de mensheid hun waarschuwingen doen toekomen, met de dringende oproep aan de volken hun op roepen daadwerkelijk te steunen. De ver maarde Britse wijsgeer en pacifist Lord Russell verklaarde in de bijeenkomst van Inter Parlementaire Unie in april 1955, waarvan toen 43 landen lid waren: „De geleerden hebben een groots werk verricht in het besturen van de krachten van de natuur en ze hebben daarbij, zonder dit te verwachten, afgrijselijke wapens tot stand gebracht. Ik ken een groot aantal van die geleerden en zonder uitzondering gaan zij gebukt onder hun verantwoordelijkheid. Het is niet hun schuld dat uit hun prach tige studies een demonische macht is voortgekomen die in staat is alle levens te vernietigen. Maar zij moeten de mensheid waarschuwen". Het Nederlandse volk krijigt op 4 april de gelegenheid kracht bij te zetten aan de nationale demonstratie tegen de kernbom, georganiseerd door de gezamenlijke vre- deskrachten in Nederland. Plaats van samenkomst: Havengebouw, De Ruijter- kade te Amsterdam te 13.30 uur. C. SPOOR, SANTPOORT In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Een gezelschap trouwe joodse lezers van uw blad, waarvoor als regel veel waar dering bestaat, heeft zich nogal gestoten aan het verhaal van uw correspondent uit Israel over het verkeer in dat land. Reeds de kop „onveilig als op een slagveld" vin den zij enigszins sensationeel. Het artikel verscheen aan de vooravond van het joodse paasfeest. Was er nu juist niets anders te schrijven dan dit? "Was er niets te vertellen aan uw lezers over de paasgebruiken in Israel? Over de grote betekenis van Pasen voor Israel na de slavernij van de Nazis en de tweede Exo dus? Het gezelschap trekt voorts de gegevens die de correspondent vermeldt in twijfel. Zijn die gecontroleerd? Waarom deelde hij niet mee, dat er juist in Israel zoveel vrachtvervoer over de weg gaat, omdat daarvoor vrijwel niet van de spoorwegen gebruikt wordt gemaakt. Daarbij komt nog dat in Israel het arbeidstempo hoger ligt dan elders. De buschauffeurs hebben vooral de eerste moeilijke jaren van de opbouw wonderen op de weg wat voor wegen verricht. Zeker, ze hebben een ik zou haast zeggen gelukkige on afhankelijkheid. Men krijgt een scheef beeld indien men een enkele onverschillige „smalend lachend om een boete terwijl hij ongeluk over een gezin gebracht heeft" er uitneemt als voorbeeld van dé buschauf feurs in Israel. Het is trouwens volstrekt onjoods om te smalen als het over een mensenleven gaat Wij zullen dit artikel uit uw blad op zenden naar Government Tourist Office te Jeruzalem, Israel. Het zal zeker hun belang zijn, met het oog op het voor Israel zo belangrijke toerisme, de genoemde cij fers uit dit artikel na te gaan en van com mentaar te voorzien. F. en G. A. HINLOPEN—NANNINGA, Haarlem. Naschrift: Onze correspondent in Israel beijvert zich sinds jaar en dag onze lezers een goed voorbeeld te geven van het leven en werken in de jonge staat. Dat hij daarbij ook af en toe op bepaalde minder gunstige aspecten van dat leven moet wijzen, is duidelijk. Als hij dat niet zou doen, zou hij de waarheid geweld aan doen. Wij hebben geen reden aan de juist heid van de door hem genoemde cijfers en het beeld dat hij tekende van het weg verkeer in Israel te twijfelen. Met belang stelling zien wij aantekeningen van het Government Tourist Office tegemoet. Het publiceren van het artikel op het door u ongelukkig gevonden tijdstip is een coïnci dentie. Van enige opzet is geen sprake. Redactie Met de regelmaat van de klok wordt in uw blad in een of andere vorm een aan val gedaan op de republiek Zuid-Afrika of haar regering. Hoewel zich telkens de vraag kan voordoen uit welke bron u uw mededelingen toch heeft, mag als ver ondersteld worden beschouwd dat het in ieder geval een verdachte bron is. Er zijn immers groeperingen (Rusland, Afrikaanse landen, China niet te vergeten en ook Engeland) die er alle belang bij hebben de regering Verwoerd en de toe standen in Zuid-Afrika zo zwart mogelijk af te schilderen. Ieder heeft zo zijn eigen reden. Men ontziet zich niet om een vol komen verkeerde voorstelling van zaken te geven. Of hiermede het leven van hon derdduizenden is gemoeid, de totale ineen storting van het land is van ondergeschikt belang. En uw blad doet daar dapper (juister gezegd op laffe wijze) aan mee, boven dien nog anoniem, maar ja, dat hoort zo wordt gezegd. Er gebeurt zoveel in de wereld dat mens onterend is, maar daaraan gaat u stil zwijgend voorbij. Maar altijd weer Zuid- Afrika en nog eens Zuid-Afrika. Vindt u dit nu zelf niet misselijk? Het aantal joden in Zuid-Afrika is ver houdingsgewijze niet minder dan bij ons. En de verhouding joden - niet-joden is zeker niet slechter dan in ons land of in Groot-Brittannië. D. WEST, Haarlem. Naschrift: Met de regelmaat van de klok blijkt de republiek Zuid-Afrika zich te vergrijpen aan de rechten van de mens. Dit zijn feiten in het wereldnieuws, die meestal uit de meest onverdachte bron komen die in dit geval denkbaar is, na melijk de Zuidafrïkaanse regering zelf. Laf heid en anonimiteit van onze voorlichting omtrent Zuid-Afrika? De naam van ons blad prijkt dagelijks boven de eerste pa gina en onder die naam vindt u ook nog de namen van de hoofdredactieleden, die de verantwoordelijkheid voor de inhoud van ons blad dragen. Inderdaad, datgene, wat in Zuid-Afrika gebeurt, is mensonte rend. Als elders iets mensonterends ge beurt, dan zult u dat óók in ons blad ge signaleerd vinden. En wat „het leven van honderdduizenden" betreft: het wordt tijd dat de „fan-club" van Verwoerd eindelijk eens nadenkt en inziet, dat diens beleid zal uitlopen op een grote catastrofe. Wij me nen verplicht te zijn alles te doen om de ze opoffering van een verdienstelijk volk van blanken aan een racistisch waandenk beeld te voorkomen. Redactie. In een vergadering van het C.C.O.D., waar afgevaardigden van zestien dieren beschermingsverenigingen bijeen waren, hebben we vernomen, dat alleen reeds in Rotterdam meer dan 10.000 katten per jaar worden gedood. Dat wil zeggen, vele, vele, tienduizenden in ons hele land. Geven de kattenbezitters er zich wel rekenschap van dat dit vreselijke afma ken voor een groot deel voorkomen kan worden als ieder die een kater bezit, de ze laat castreren? En de jongen, die in voor- en najaar worden geboren dadelijk voor goed laat inslapen, behoudens één ka tertje, dat men bij de moederpoes laat? Het asiel zal u hierbij zeker willen hel pen. Wacht toch niet tot het hele nest twee maanden is!! Voor de asielbeheerders, meest toch gro te dierenvrienden, is deze moord op grote schaal óók afschuwelijk. Wie dieren houdt is er ten volle ver antwoordelijk voor. N. V.D. LEK-MUNS, Haarlem. De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft in haar rapport het gebruik van kernwapens afgewezen. Naar mijn mening zou zij nog een stap verder moeten gaan en de gehele bewapening moeten afwijzen. Ontwapening zou de grootste dienst zijn die wij aan God en de gehele mensheid kunnen bewijzen. Al le kerkelijke leiders zouden dit doel moe ten nastreven. Wij hebben niet het recht het werk van de Grote Almachtige Schepper te vernietigen. A. VAN KALKE Hoorn. Met belangstelling (uiteraard) heb ik uw artikel „Woonbootmisère om tien passen over de strook grond aan Liewegje" ge lezen. Dit behoeft volgens mij wel enige wijziging en aanvulling. 1. Te beginnen bij de vette kop. Deze had mijns inziens moeten luiden „Van Graas vecht voor zijn recht", of „-eist zijn eigendom op", want het gaat niet om die tien passen maar om zijn recht. 2. Uw verslaggever schrijft verder dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude indertijd allang blij was dat er een woonboot met ligplaats vrij kwam en dat men weer een gezin (toen nog geen ge zin) woonruimte kon aanbieden. Sterker nog, men heeft de heer Geldorp op deze mogelijkheid attent gemaakt. Beide instan ties, Haarlemmerliede en Domeinen, wis ten dat ik geen overpad meer zou geven. De heer Geldorp kreeg toen een lig plaats aangeboden in zijkanaal F, maar bedankte hiervoor. Mijn voorstel, de heer Geldorp blijft aan het Liewegje en een woonschip, dat aan mijn werf lag en ook weg moest, gaat naar zijkanaal F, werd geweigerd. En de moeilijkheden begonnen met vernieling, scheldwoorden en bedrei gingen, waarvan proces verbaal werd op gemaakt. 3. Wat de opmerking van de heer mr. J. Th. A. Klarenbeek, inspecteur der Do meinen, betreft: Ik kan hem meedelen dat de rommel van mij ook door mij ver wijderd wordt en dat de rattenaantrekken- de rommel van de huidige en vorige woon schipbewoners afkomstig is. Mijn bedoe ling is juist hier iets goeds van te ma ken. 4. Dertig jaar geleden heb ik deze grond gekocht tegen de toen geldende bouwgrondprijs om hier een woonhuis en een bedrijfje te vestigen, hetgeen gewei gerd werd (bouwverbod). Veertien jaar lag het renteloos en toen heb ik het zes tien jaar ter beschikking gesteld voor woonschepen, 150 tot 220 m2 per schip. De eerste jaren tegen een prijs van 19 cent per week. daarna 38 - 96 cent en de laatste vier jaren voor 2,94 per week. Door de verkoop van de twee woonsche pen (waarvoor de verkopers een paar dui zend gulden méér hebben gevangen vanwege de ligplaatsen) kwam ik op het idee vergunning te vragen voor de bouw van een Bogaerswoning. Dit werd door de gemeente Haarlem geweigerd (bouwver bod). Maar hoe is het mogelijk dat een woonschipbewoner vergunning krijgt om op mijn eigendom een garage te bouwen zonder dat ik ergens van weet? Heb ik soms in 1960 mijn rechten en Nederlandschap verspeeld. Ik ben name lijk ook niet met de volkstelling meege teld. Ik heb hier enige feiten opgesomd maar over mijn achttien-jarig verblijf zou ik een boek kunnen vullen. J. v. GRAAS, Penningsveer.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13