Cultuurhistorische diorama's van dr. W. Wieringa in het Museum Van Looy Mr. Van Ommen: Herziening van rijks subsidievoorwaarden bibliotheken =UITGAAN IN HAARLEM— V.P.R.O.-filmploeg in Rome bestolen r Wij verschaffen U de sleutel tot het geheim, VRIJDAG 3 APRIL 1964 15 Willem Andriessen ten grave gedragen „De Plaatsbekleder" „VAN IC H NATON TOT Tiende Culturele Dag Noord-Holland Jaap Buijs K.R.O.-t.v. 121/2 jaar nabeschouwingen Praatstuk goed geregisseerd MUZIEK JAZZ TONEEL AMATEURTONEEL KINDERTONEEL GABARET TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN Damshuizer De radio geeft zaterdag T elevisie programma Op het katholieke kerkhof Buitenveldert te Amsterdam is gisteren het stoffelijk overschot van de musicus Willem An driessen, die in de nacht van zondag op maandag op 76-jarige leeftijd overleed, ter aarde besteld. In de Obrechtkerk was de plechtige uitvaartdienst gecelebreerd, tij dens welke Willem Andriessens requiem mis werd uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor onder Felix de Nobel. De ge wone gezangen werden door het kerkkoor vertolkt met Bernard Bartelink aan het orgel. De begrafenis werd door zeer velen bij gewoond. De staatssecretaris van O. K. en W was vertegenwoordigd door de heer B. P. Wagemans. Voorts merkten wij op ar. A. de Roos, prof. dr. K. Bernet Kem- pers. de heren P. C. Heuwekemeijer, D. A. M. Binnendijk, W. Ph. Pos, Piet Tiggers, vele componisten, uitvoerende musici en vertegenwoordigers van andere kunstsectoren. Rond de groeve lagen kran sen en bloemstukken van onder meer de staatssecretaris van O. K. en W., bestuur en directie der Nederlandse Opera, be stuur van de Nederlandse orkest stichting „Het Concertgebouw", van het Residentie orkest, het Amsterdams Conservatorium, de Stichting Volksmuziekschool en de K.N.T.V. Pastoor H. Brants verrichttè de absoute, geassisteerd door de kapelaans N. Th. Stolwijk en P. Hink. De zoon, de heer J. Andriessen, dankte voor de be langstelling. Redacteur Herman Wigbold wijdt de rubriek Achter het Nieuws in het VARA- t.v.-programma van hedenavond 3 april a.s. geheel aan Hochhuths toneelstuk Der Stellvertreter (De plaatsbekleder) dat heden bij het Nieuw Rotterdams Toneel in première gaat. In deze uitzending zul len o.a. tijdens de generale repetitie opge nomen fragmenten van de Nederlandse voorstelling worden getoond. Regisseur Rob de Vries zal in een kort vraaggesprek een toelichting op het stuk geven. Ver tegenwoordigers van uiteenlopende geeste lijke stromingen zullen in deze Achter het Nieuws-af levering commentaar op het veelbesproken werk van Hochhuth leveren. TWEE BRONZEN BEELDJES GESTOLEN Van een expositie, omvattende 130 plas tieken en 70 tekeningen van de kunste naar Pieter Starreveld in de Oudezij ds- kapel te Amsterdam, zijn dinsdag twee bronzen beeldjes gestolen. Het ene beeldje, 25 cm hoog, stelt een baadster voor, het andere, 18 cm hoog, is een vrouwenfiguur tje met vleugeltjes; de waarde bedraagt resp. ƒ950 en ƒ700. IN 1955 WERD in een Duits tijdschrift door Ernst Hermann naar aanleiding van een bezoek aan Haarlem geschreven: „Mijn vriend heeft me ook meegenomen naar het Frans Halsmuseum. En wat ik daar te zien kreeg heeft me eerlijk gezegd overweldigd! Het waren de scheppingen van een ongemeen fijnzinnig kunstenaar De heer Hermann vult in deze enthousiaste stijl nog een drietal pagina s en besluit dan: „Alles bij elkaar een tentoonstelling zoals men die slechts zelden ziet. We maken gaarne en zonder jaloezie een diepe buiging voor deze verfijnde en gecultiveerde manier van uitbeelden". „Natuurlijk", denkt u met een zekere trots alsof u rechtstreeks verwant is aan de beroemde schilder, „ik kan die grenzeloze bewondering voor onze Frans Hals best begrijpen. Vandaag of morgen moet ik toch weer eens op het Groot Heiligland naar binnen lopen, 't Is gek, maar de buitenlanders genieten eigenlijk meer van onze kunstschatten dan de Haarlemmers zelf". EN DAARIN HEEFT u dan wel een beetje gelijk. Maar toch vergist u zich, wanneer u dacht dat het hier de regen tenstukken van Frans Hals betrof. Nee, het waren de cultuurhistorische dio rama's van onze stadgenoot dr. W. G. L. Wieringa waarover Ernst Hermann zo wild-enthousiast naar huis schreef. En DE TIENDE CULTURELE dag Noord-Holland die donderdag nu eens in Castricum is gehouden, stond ditmaal in het teken van de bibliotheken in stad en dorp. Vandaar dat het gezelschap dat des morgens door de burgemeester van deze gemeente, de heer C. F. Smeets, in de r.-k. uloschool aan de Willem de Zwijgerlaan vriendelijk werd begroet, behalve uit vele provinciale en gemeente lijke autoriteiten van deze gelegenheid voornamelijk bestond uit dames en heren die op de een of andere wijze met de plaatselijke bibliotheken zijn verbonden IN ZIJN WELKOMSTWOORD had bur gemeester Smeets zich afgevraagd waar om nu juist Castricum de eer van dit be zoek genoot, waarop hem door de heer B. J. Kalb, als voorzitter van de Culturele Raad voor Noord-Holland werd geant woord dat deze keuze niet moeilijk is ge weest, omdat Castricum in de archieven staat vermeld als de "'eerste gemeente, waar een openbare bibliotheek werd inge richt. Tevens was het hem bekend dat hier door het gemeentebestuur een zeer actief cultuurbeleid wordt gevoerd. Nadat de heer Kalb zijn erkentelijkheid nog had betuigd voor de aangeboden gastvrijheid maakte hij tenslotte bekend, dat in het na jaar het tienjarig bestaan van de cultu rele raad op feestelijke wijze zal worden herdacht. ALS EERSTE INLEIDER fungeerde vervolgens mr. L. B. van Ommen, hoofd van de afdeling jeugdvorming en volksont wikkeling bij het ministerie van O. K. en W., die zich bezig hield met de vraag op welke wijze de lectuurvoorziening in Noord-Holland kan worden verwezenlijkt. En in het bijzonder welke maatregelen hiervoor van de zijde van rijk, provincie en gemeente dienen te worden genomen. Mr. van Ommen was hierbij van mening dat de kernpunten van dit vraagstuk be staan uit accommodatie, spreiding, sociale maatregelen en opleiding. Wat dit laatste betreft achtte spreker het een gelukkig initiatief dat binnenkort in Amsterdam een bibliotheekschool zal worden geopend, hetgeen zowel voor de status als voor de deskundigheid van het bibliotheekpersoneel ongetwijfeld van bijzondere betekenis zal zijn. Belangrijk was de mededeling van mr. van Ommen dat op het departement een totale herziening van de rijkssubsidie voorwaarden wordt voorbereid, hetgeen wellicht zal resulteren in een ontwerp-bi- bliotheekwet, waarbij ook de kwestie van sociale en geografische spreiding de bij zondere aandacht heeft. DE TWEEDE INLEIDER was de heer C. Egas, die zich als voorzitter van de provinciale contactcommissie voor lec- tuurinstellingen in zijn rede vooral beijver de voor een betere lectuurvoorziening van het platteland. Spreker constateerde hier bij dat ook de gemeenten met een aantal inwoners van tien- tot twintigduizend wel degelijk bij de grotere plaatsen worden achtergesteld. Hij illustreerde deze con clusie met enige cijfers waaruit bijvoor beeld bleek, dat Amsterdam over vijf boe ken per tien inwoners beschikt, terwijl het platteland het voor hetzelfde aantal slechts met twee boeken moet stellen. En de verhoudingen tot de gediplomeerde krachten, welke aan de respectieve biblio theken zijn verbonden lopen zelfs uiteen van 1 op 9000. tot 1 op 25.000 inwoners. Terwijl het platteland voor een bibliotheek toch als een veel bewerkelijker gebied moet worden beschouwd. Vandaar dat de heer Egas zich een warm voorstander toonde van een globale planning en een verhoging der subsidies ondermeer door de voorschriften te verruimen zodat ook op het platteland in de stijgende behoefte aan bestuur kan ivorden voorzien. „Meer openbare biblio theken" luidde zijn devies aan het slot, omdat de ondervinding heeft bewezen dat hiermee de belangstelling voor het boek in belangrijke mate wordt gestimuleerd. Na de gezamenlijke lunch bestond de rest van het programma uit di verse excursies naar algemene en katho lieke openbare bibliotheken in Castricum en Beverwijk, welke objecten in groe pen werden bezocht. Hierbij trokken (uiteraard) de bibliobussen van de Alge mene Plattelands Bibliotheek Centrale en de Katholieke Centrale voor Lectuur voorziening bij dit gezelschap de bijzon dere aandacht, evenals de kleine, maar in teressante, bibliotheektentoonstelling in een school in Castricum. Weer in deze gemeente teruggekeerd, werden bij de thee de gebruikelijke vriendelijke woorden van dank gewisseld tussen gastheer en bezoekers, waarbij de ze tiende culturele dag buitengewoon ge slaagd werd genoemd. En het geschenk voor sprekers en organisator kon onder de ze omstandigheden dan ook alleen nog maar uit boekenbonnen bestaan. hij publiceerde zijn uitvoerige brief in „Die Zinnfigur", tijdschrift voor de ver zamelaars van cultuurhistorische tinnen- figuurtjes. Dat is dus een veredeling van de loden soldaatjes uit onze prille jeugd. Intussen hoeft men geen verzamelaar van zulke figuurtjes te zijn om dezelfde bewondering te voelen voor de dio rama's in kwestie. Dr. W. G. L. Wie ringa, in die tijd leraar aan de H.B.S. Santpoorterplein (niet in kunstgeschiede nis, maar in wiskunde!) toonde zijn werk het eerst in het openbaar in 1931. En al dadelijk zeiden onderwijsmensen, de liefhebbers van geschiedenis en hon derden anderen: Dat is het! Want in uiterst verfijnde maquetten, kunstig ver licht en tot in de kleinste details weten schappelijk verantwoord, ontrolden zich hier in drie dimensies tvperende tafe relen uit de geschiedenis. ZELFS - NEE: JUIST - wie vertrouwd meent te zijn met bijvoorbeeld de figuur van Napoleon, wordt verrast opgenomen in de miniatuurwereld en de empirestijl van het paleis Malmaison. Maar wanneer hij zich even later vooroverbuigt naar het dio rama van Smolensko of dat van de terug tocht uit Rusland, verdwijnt de tentoonstel lingszaal en wordt de beschouwer opgezo gen in die ruimte van nauwelijks een ku bieke meter, die door het eindeloze geduld, de historische visie en de fijne smaak van dr. Wieringa tot een lijfelijke werkelijk heid wordt. Ook wie Napoleon niet bewondert, ook wie prof. Huizinga's afkeer van een „vie romancée" deelt, wordt toch gegrepen door de zwijgende tragiek die uit het dio rama Sint-Helena „spreekt". Want zwijgen èn spreken beide doen deze kleine kunst werken. Wie historische toelichting nodig heeft en dat zijn we toch praktisch allemaal De Grote Markt in Haarlem, 't Sant, in 1345. Het riddertoernooi is opge bouwd naar „De Roos van Dekama" van Jacob van Lennep. Links de oud ste stenen St. Bavo, die in 1373 is afgebrand. vindt die schematisch aangegeven op de neergeslagen voorwand van elk diora ma. Wat als een serieuze en speelse liefheb berij begon, is uitgegroeid tot een collec tie van ongeveer vijftig taferelen, zowel uit de algemene als uit de vaderlandse geschiedenis. „Van Ichnaton tot Napoleon" heet een catalogus die in twee talen de voornaamste diorama's beschrijft. U vindt er zowel „De hangende tuinen van Babylon" in als „Een fluitconcert op Sans Souci." Paulus verschijnt voor Agrippa en op het Sant (de Grote Markt in Haarlem) wordt een steekspel gehouden. ONLANGS IS DEZE collectie aange kocht door de gemeente. De kenners zul len zeggen: een geweldige buitenkans voor Haarlem en omgeving... en voor de dui zenden buitenlandse bezoekers van Kenne- merland. Het lijkt me aanbevelenswaardig (en waarschijnlijk!) dat Haarlems Bloei in haar propaganda voor de Haarlemse at tracties bizondere aandacht zal vragen voor deze diorama's. De buitenlandse bezoekers zullen er dan óók over aan huis schrijven. In de komende weken (van morgen 4 april tot 7 juni) kan men in het Museum van Looy aan de Kleine Houtweg het bo venstaande gaan verifiëren. ERNST HERMANN „verneigte sich tief und neidlos vor dieser hohen und kulti- vierten Darstellungskunst". Zó fraai zult U Uw oordeel waarschijnlijk niet formu leren. „Fantastisch", heb ik in de loop der jaren ettelijke bezoekers horen zeg gen. Dr. Wieringa wordt binnenkort 75 jaar. Deze tentoonstelling is zowel het resultaat van als een huldiging voor tientallen jaren liefdevolle, minutieuze en belangeloze ar beid, een getuigenis van historische ken nis, goede smaak en fantasie. (Van onze t.v.-medewerker) Zonder enige ruchtbaarheid naar buiten heeft de televisiesectie van de K.R.O. gis teren binnenskamers het feit herdacht, dat 12Vz jaar geleden (op 2 oktober 1951) het eerste televisieprogramma van deze om roep op het scherm verscheen. Namens het personeel bood Fred Bredt- schneider drie „werkers" van het eerste uur": Jan Castelijns (thans adjunct-direc teur van de K.R.O. en hoofd van de tele- visiedienst), Jan Delfgaauw (hoofd produk- ties) en Ben Mettrop (hoofd regie) geluk wensen en geschenken aan. Bij de andere omroepen is dit televisiejubileum onge merkt en in ieder geval zonder enige vie ring voorbij gegaan. Mensen mogen de boeiendste wezens ter wereld zijn, we kregen er al te veel te zien en te horen in de programma's, waar mede de NCRV de tijd vulde, die vooraf ging aan het televisiespel van gister avond, dat ook al een praatstuk was. Zo als gisteravond op het scherm gebracht, is de maandelijkse rubriek „In gesprek" bij uitstek geschikt voor de radio (die ons in ieder geval de aanblik van „camera- bewuste" en nerveuze lieden bespaart). Hetzelfde gold voor een belangrijk deel van de actualiteitenrubriek „Memo", die er zowaar weer twee presentatoren bij heeft gekregen. De vormgeving van deze aflevering, die op een onderwerpje over de ombouw van sigaretten-automaten na, alsmaar pratende mensen bevatte, deed ons opnieuw de vraag stellen, of het de televisie nu wel ten goede komt, dat steeds meer in de dag- en weekbladjour- nalistiek geschoolde heren in dienst van het nieuwe medium komen. Het verbaast ons niet, dat tal van deze t.v.-medewer kers het vermogen missen, de visuele mo gelijkheden van een onderwerp te bekij ken. Vandaar wellicht, dat vele t.v.-repor- tages onnodige doublures van dagbladbe- richten en -artikelen zijn. Om te vermij den, dat men ons aanziet voor een „beel denjager" willen wij gaarne erkennen, dat het soms zeer boeiend is, mensen die wat te zeggen hebben, ook te zien, al is het zelfs in één lange camera-instelling. Zoals gezegd, bleek „Nachttrein naar Hannover", een televisiebewerking te zijn van een door Herbert Reinecker ge schreven praatstuk, dat het in Ham burg en Wenen op het toneel heus wel goed gedaan zal hebben. Het feit, dat de auteur in Hollywood een Golden Globe Documentaire-regisseur Bouke Poelstra van de V.P.R.O., die momenteel in Ro me verblijft voor filmopnamen, is dezer dagen op klaarlichte dag bestolen van zijn volledige uitrusting, waaronder een kost bare filmcamera. Bouke Poelstra stond midden in Rome met zijn ploeg te overleggen en lette en kele ogenblikken niet op zijn auto, die in zijn onmiddellijke nabijheid geparkeerd stond. In die korte tijd hebben dieven kans gezien hun slag te slaan. Het is de tweede maal, dat een Nederlandse came raploeg in Rome van een complete uitrus ting werd beroofd. Vorig jaar overkwam K.RO.-regisseur Ben Mettrop ten tijde van het Romeinse Concilie dezelfde on aangename ervaring. De V.P.R.O. (die aanvankelijk aan een aprilgrap van Poelstra dacht) heeft in middels per snelste gelegenheid nieuwe apparatuur naar Rome verzonden en op dit moment is de V.P.R.O.-ploeg daar mee alweer aan het werk. De Nederlandse filmequipe verblijft in de Italiaanse hoofd stad voor de eerste opnamen van een se rie televisie-documentaires over tegenstel lingen tussen rooms-katholicisme en pro testantisme. In Hilversum worden nog on derhandelingen gevoerd tussen V.P.R.O. en K.R.O. over de mogelijkheden de se rie in co-produktie te maken. Restaurant TER BURG Beverwijk Gunt uw vrouw een keertje rust Vrijdag 3 april, Concertgebouw, 20 u.: Concert door het Symphonie-orkest „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. Soliste: Emmy Verhey (viool). Programma: Ju lius Röntgen, Johan van Kempen, Men delssohn, Cherubini, Haydn. Zondag 5 april Aula Teylers Stichting. Bespeling van het 31-toonsorgel door Anton de Beer. Aan het concert wordt medewerking verleend door de bas Guus Hoekman en de violisten Jeanne de Vos en Bouw Lemkes. Programma Sweelinck, Dedekind, Purcell, Hans Kox en Henk Badings. Aanvang 15 uur. Woensdag 8 april. Concertgebouw, 20 u.: Vakverenigingsconcert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: Theo Bruins (piano). Programma: Beethoven, Ravel, Smetana. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 4 april: Beet hoven. Tot en met 12 april: Mozart. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-23.30 u. klassiek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Beet hoven; zaterdag: Vivaldi; zondag: Men delssohn; maandag: Brahms; dinsdag: Handel; woensdag: Mozart; donderdag: Tsjaikofsky. Zondag 5 april, Sociëteit „Ekestos", Sta tionsplein 2, 20 u:: Trio Hein v. d. Gaag. Bezetting: Hein v. d. Gaag (piano), Peter Dijksman (bas), Paul Hoeke (drums). Vrijdag 3 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Studio met „De wijze kater" van H. Heijermans. Regie: Kees van Ier- sel. M.m.v. Henk van Ulsen, Wim van den Brink, Alb. Abspoel, Ad. van Gessel, Elsje Scherjon, Bram van de Vlugt. Zaterdag 4 april. Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Robert en Bertram en comp." van H. Heijermans. Regie: Jan Retèl. M.m.v. Ton van Duin hoven, Johnny Kraaykamp, Lou Steen bergen, Chris Baay, Tom van Beek, Lise- lotte Beekmeijer, Carla Dura e.v.a. Zondag 5 en maandag 6 april, Stads schouwburg. 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Poker" van Hugh Leonard. Regie: Jim Fitzgerald en Alex van Royen. M.m.v. Cor van Rijn, Ton van Duinhoven, John Leddy, Carla Dura, Ine Veen, Diny Sprock. Dinsdag 7 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging „J. J. Cremer" met „De nacht van de 16e januari" van Ayn Rand. Regie: Henk Bakker. Woensdag 8 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging Droste N.A.O. met „Valstrik voor een man alleen". Zaterdag 4 april, Minerva Theater, 14.30 u.: Aerdenhouts Kindertoneel met „Goud haartje en de Troubadour". Vrijdag 10 april, Stadsschouwburg, 20 u.: „Een avond met Wim Sonneveld". Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 u.: ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 u. af. Frans Halsmuseum. Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 1317 uur. Tot en met 10 mei: ook van 20.3022.30 u. met oude muziek, flood light, kaarsen en bloemen. Prentenkabi net, tentoonstelling van Perzische minia turen. Tot 19 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa. Dagelijks van 10—17 u. en zondag van 13—17 u. Van 4 april tot en met 7 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van H. Wegener. Tot en met 30 april. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zater dags en zondags van 1018 u. en van 20—21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)"schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Teylers Museum. Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw Fossielen, hist, natuurkundige instru menten. mineralen, 31-toons Fokker- orgel. Geopend (behalve maandag) van 10-17 uur, de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van werken van Co Westerik. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot en met 19 april. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 10—12.30 uur en van 13.30— 17 uur. zon- en feestdagen van 14 17 uur. Tot 10 mei: tentoonstelling „Pas sie en verrijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg, (Overveen): Tentoonstelling van schilde rijen, aquarellen, litho's, tekeningen en beeldhouwwerk. Exposanten: de dames P. Nieuwenhuis, I. Rahusen, C. de Reede, R. van Goor en J. Ducro. Dagelijks van 10—17 u. en zondag van 14—17 u. Van 5 tot 26 april. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land- lieer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644 Duinwycklaan 12, Bloemendaal: Tentoon stelling van geborduurde wandkleden van Hanne Meyer-De Heer. Geopend van 1012 u. (behalve maandag, vrijdag en zondag) en 1417 u. 's Avonds na afspraak, tel. 50473. Tot en met 12 april. Wandelgangen .Stadsschouwburg: Tot en met 30 april: Werken (Turkije en Grie kenland) van mevrouw Vis uit Bever wijk. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen oo werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 9—12.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. De Keukenhof, Lisse: Openluchttentoon stelling van voorjaars- en zomerbloe men, Italiaanse en Nederlandse beeld houwwerken In het kasteel: schilde rijen, plafondschilderingen en kunstvoor werpen. Geopend van 8 uur tot zons ondergang. Tulipshow, Vogelenzang: Expositie van diverse soorten bolbloemen, lelies en andere zomerbloemen. Dagelijks ge opend van 820 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 9—12.30 en 13.30—17.00 u„ zondag van 1017 u. Vrjjdag 3 april, Ripperdakazerne, Schoter- weg, 20 u.: Ontspanning^- en filmavond van MOVEO. M.m.v. het kwartet Han Koek. Zondag 5 april, Concertgebouw, van 10-18 uur: Voorjaarstentoonstelling van „De Verzamelaar". Zondag 5 april, „De Princehof", Glipper- weg 57, Heemstede. 20 u.: The Valiants m.m.v. Bob Zwitser. Maandag 6 april, Gebouw Vrijzinnig Her vormden, Vestestraat, 20 u.: Lezing van de heer Sloos over de ruimtevaart voor de vereniging „Weten en Werken". Dinsdag 7 april, Begijnhofkapel, 20 uur Filmavond voor de Haarlemse afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap. Donderdag 9 april, Restaurant Brinkmann, 20 u.: Centrum voor internationale lezin gen te Haarlem en omstreken met lezing en film over „De apartheid in Zuid- Afrika". Vrijdag 10 april, Brinkmann, 20 u.: D. M. Semler voor de KNNV over zijn reis naar Macedonië. Hildebrandzaal, Smedestraat: zon- en feestdagen dansen van 2023 u. Orkest'. The Sunbeams. Leiding: R. v. d. Beng. won voor het beste buitenlandse scenari® (zoals wij in de aanbeveling van het stuk mochten lezen) kon onze mening niet ver anderen. Zeer genuanceerd tekende de auteur eni ge specimina van de Westduitse bevolking, die geconfronteerd werden met de vraag, of zij een jonge vluchteling moesten hel pen. De zeer benarde sitautie waarin zij plotseling gebracht werden, ontwikkeld® zich echter niet geheel geloofwaardig. Daarvoor duurden de onderlinge gedach- tenwisselingen en bespiegelingen te lang; en daarvoor was de tegenpartij, vertegen woordigd door een „rund" van een VOPO, die alsmaar niets in de gaten had, te zwak vertegenwoordigd. Dat het stuk toch on ze aandacht vasthield, is zeker toe t® schrijven aan de uitzonderlijk goede rol bezetting en aan de regie van Gerard Re- kers. In de serie „Speciale berichtgeving" re kende de journalist W. L. Brugsma ver volgens af met de Oostduitse partijleider Ulbricht, door hem gekenmerkt als een kleurloze, maar gevaarlijke „Spieszbur- ger". Frappant was, dat in deze dokumen- taire gesteld werd, dat premier Kroesjt- sjev tot nu toe vergeefs getracht heeft d® baas van de D.D.R. te wippen. Het voor noemde t.v.-spel zou zeker meer indruk hebben gemaakt, als dit harde achter- grondbericht er aan vooraf was gegaan. De zoete, vaak onwerkelijke romantiek van Caroline Kaart, haar t.v.-interieur en haar liedjes, paste beslist niet in deze avond van de rauwe werkelijkheid en dat geheim heet eenvoudig: VAKKENNIS. Kent U het verschil tussen een pen- anker en een gesteend ANKER? Kent U de voordelen van het laat ste en de nadelen van het eerste? Wij wel. En daarom verkopen wij uitsluitend goede merkhorloges, die betrouwbaar zijn, o.a. CERTINA - INDUS - PRISMA - BAUME ET MERCIER - JUNGHANS U koopt dan iets goeds en onze service is uitstekend. Wij hebben een naam te verliezen. U weet het adviseert U goed. grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 het huis met het carillon. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 .feestelijke liederen. 7.55 De kerk zijt gij, lezing. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de Jeugd. 8.20 DJlnn: gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nws. 12.10 Country- and Western Express (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musiceren de dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de Jeugd. 15.00 Lichte pianomuziek en zang. 15.20 Metropole orkest en zangsolist. 16.00 Grens land: uitzending voor Jonge mensen. 16.15 Jazz muziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette: muzikaal spelletje. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportpe- riscoop. 19.30 Klassieke orkestwerken (stereofo- nische uitzending) 20.30 Rieleksen: amusements programma. 21.30 Buurman's krant: informa ties uit het buitenland. 21.50 Bric Brac ca baret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de ver schijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Bespreking van nieuwe klassiek® grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammo foonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakantie. 8.40 Lich te grammofoonmuziek (vervolg) 9.00 Loon naar werken, uitzending in samenwerking met het N.V.V. 9.10 Voor-r(ot)onde, gevarieerde pro gramma. VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, gods dienstige lezing. 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Rotonde, gevarieerde programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor teenagers. 14.10 Programma voor twintigers. 14.45 Artis tieke staalkaart. 15.15 Radio jazzclub. 15.45 Re portage van de conferentie Blik op het Oost blok, betr. de veranderingen in de communis tische wereld 16.00 Radiophilharmonisch orkest en solist: klassieke en moderne muziek. In de pauze: plm. 16.5517.15 Boekenwijsheid 18 oo Nieuws en commentaar op het nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Muziekkiosk. 18.44 West- europese volleybalkampioenschap in Hengelo. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompetitie, wed strijdprogramma 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 Liedjes. 21.45 Licht pianospel met instrumentale begeleiding (gr.) 22.00 Langs ver geten wegen, hoorspel 22.50 Babysitten: lichte en klassieke grammofoonmuziek met verbinden de teksten. 23.20 Licht instrumentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek. 23.40 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammofoonpla ten. 12.30 Amusementsprogramma. 12.55 Pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 BRT Hit Parade. 14.20 Programma voor de filmliefheb bers. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16.18 Bel gische muziek. 17.00 Nieuws. 17.17 Liturgische zangen. 17.25 Koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sportberichten. 18.30 Orgelrecital. 19.00 Nieuw* en commentaar uit Amerika. 19.40 Lichte mu ziek. 20.00 Uitzending voor de platenliefhebbers. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Chansons. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte mu ziek. 23.30 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG VARA19.30 Programma over het Humanis tisch Verbond. NTS: 20.00 Journaal. VARA; 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling. We nen: Van Mozart tot Musical, toneelfragmenten, ballet en musicals. 21.35 Reactie op reacties. 21.40 Zo is het toevallig ook nog eens een keer, satirisch programma. NTS: 22.20 Journaal. 22.25-22.30 Sport in beeld. VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 De avonturen van Cristobal, TV- film. NTS: 15.25 Reportage Westeuropees vol- levbalkampioenschapNederlandFrankrijk. KRO: 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film (29) NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Midavond- serenade, showprogramma. 21.40 Ergens in Ne derland. 21.50 Suite en Seize, programma van de Waalse T.V.: muzikaal en balletprogramma. 22.30 Gehuwd en ongehuwd. NTS: 23.00-23.05 Journaal.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15