CT\Oji 1 Hier is uw sigaret in het nieuwe doosje Betogingen tegen staking van Belgische artsen Kroesjtsjev verkondigt goulash-communisme" J r VAN DAG TOT DAG m WERELDNIEUWS aan de wand een éigen stijl ^^r&atótoel Uw nieuwe Golden Fiction verpakking is er. Na 18 jaar het vertrouwde doosje met een nieuw ontwerp. Meer van deze tijd, stijlvol. Natuurlijk met onveranderde inhoud: de aparte Golden Fiction melange. 37 meer uitgerijpte tabaksoorten, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Partijen zoeken minnelijke schikking Tien arrestaties in Kongocomplot RHRIIm mm NEW YORK TIMES Westen geeft visa aan Oostduitsers Russen lanceren nieuwe kunstmaan GOLDEN FICTION VRIJDAG 3 APRIL 1964 3 1 Nog nooit waren de tweedman- te!s zo hartveroverend modieus en charmant als dit voorjaar! Be haaglijk warm en prettig draag baar (autosplit!). Vele modellen kunnen met èn zonder ceintuur gedragen worden. Nieuw is de afknoopbare ceintuur! Ook in de herenkollektie nieuwe modellen in vele prachtige dessins. Op c/e I 'W M m 99 Maps Valk De sfeer van een verzoeningsfeest hing gisteravond in de grote zalen van Kasteel Oud-Wassenaar, waar de Indonesische mi nister Soebandrio en zijn echtgenote eni ge honderden Nederlanders ministers, politici, zakenlieden en persvertegenwoor digers —benevens een grote groep van hun eigen landgenoten ontvingen. Er werd geanimeerd en veelal openhartig gedis cussieerd tussen de Indonesiërs en de Ne derlanders; aan weerskanten scheen er een gevoel van opluchting te bestaan om- dal het ijs nu eindelijk écht gebroken was. Deze zomer vijftien jaar geleden hadden er ook dergelijke ontmoetingen op grote schaal tussen Nederlanders en Indonesiërs plaats; dat was tijdens de Rond«*-Tafel Conferentie die tot de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië leidde. Maar de sfeer was toen, ondanks uiterlijke hartelijkheid, heei wat minder ongedwongen. Wederzijds heerste er wantrouwen; aan beide kanten bestonden er gevoelens van rancune, hoe zeer goedwillende lieden in beide kampen ook probeerden een basis van onderling vertrouwen te scheppen. Door de contro verse om Nieuw-Guinea is dat laatste toen, en ook daarna, niet gelukt. En zelfs na het New Yorkse akkoord van 1962 heeft men het oude zeer nog niet dadelijk kunnen vergeten. Maar gisteravond is gebleken, dat het nu dan eindelijk zo ver is. Een van de Indonesische diplomaten zei met voldoe ning: „Er is een mijlpaal bereikt", en wij kunnen die voldoening delen. Vijftien jaar na de Ronde-Tafel Conferentie staan Ne derlanders en Indonesiërs tegenover el kaar als mensen die begrip hebben voor elkanders problemen en die bereid zijn, als gelijkwaardige partners met elkaar sa men te werken. Op economisch gebied, op cultureel gebied en op technisch gebied. Dit betekent natuurlijk niet, dat alle hin dernissen voor die samenwerking met één slag uit de weg zijn geruimd. Er blijft heel wat op te lossen, inzake de Nederland se aanspraken op schadevergoeding, garan ties voor toekomstige kredietverleningen, de liquidatie van het Ambonezenvraagstuk, om maar enkele van de voornaamste kwes ties te noemen. En natuurlijk betekent de huidige verzoening ook niet, dat Nederland en Indonesië het nu tevens in politiek opzicht met elkaar eens zijn. Het tegen deel is eerder waar, want Indonesië is een Aziatisch land, met overheersend Azia- tisch-gerichte belangen en belangstelling, en met een regeringsvorm die wij als Westeuropeanen niet kunnen bewonderen maar die daarom voor dat land nog niet ongeschikt hoeft te zijn. Evenmin zullen wij van nu af aan adhesie kunnen betui gen met Indonesië's politiek ten aanzien van Maleisië. Maar dat is ook niet nodig. Een goede verstandhouding, tussen twee landen, zo goed als tussen twee mensen, dient in te houden dat men vrijelijk kritiek kan uit oefenen op eikaars woorden en daden. Als dat principe zowel in Nederland als in In donesië wordt aanvaard, staan er nu grote mogelijkheden voor vruchtbare samenwer king open. De revolte in Brazilië is voor het Wes ten een teken aan de wand. De onmiddel lijke aanleiding- is het onvermogen van Goulart en zijn zeer links georiënteerde regering de muitende marinemannen dis ciplinair weer in het gareel te brengen. De oorzaak ligt echter veel dieper. Die moet men zoeken in het feit dat de weg gejaagde president en zijn regering er niet in zijn geslaagd het juiste antwoord te vinden voor de steeds toenemende sociale spanningen in het uitgestrekte land. Gou lart had geen constructieve politiek. Hem stond een radicale en ingrijpende landher vorming voor ogen, doch hoe hij dat bege renswaardige visioer, tot werkelijkheid mees! maken, ontging hem. Zijn constitutionele ideeën c aren rede lijk. Slechts elf miljoen van de 75 miljoen Brazilianen kozen het Congres. Goulart wilde daarin verandering brengen. Hij dacht aan een grondwet die ook analfabe ten stemrecht gaf. 35 percent van de Bra zilianen boven de vijftien jaar kan lezen noch schrijven. Hij vond het juist dat zij zouden mede beslissen over de regering die ook hen moest besturen. Hij hinkte daarbij echter op twee gedachten. Steeds hield hij vast aan de opvatting dat zulk een wijziging van de grondwet ertoe zou moeten bijdragen hem in het zadel te hou den. Dat nu gaf de oppositie ih zijn land een machtig wapen. De gebeurtenissen in Brazilië zullen in heel Latijns Amerika hun weerslag heb ben. Het land werd destijds vrijwel zonder slag of stoot onafhankelijk. In 1932 maak ten de Brazilianen zonder bloedvergieten een eind aan de dictatuur van Vargas. De afschaffing van de slavernij leidde er niet tot uitbarstende spanning. Het land staat nu voor een beproeving waarvan men de betekenis moeilijk kan overschat ten. Het moet een juist antwoord geven op' de sociale spanningen die tot kook hitte zijn gestegen. Als het daarin slaagt, zal het voor Latijns Amerika baanbrekend werk hebben verricht. Als het faalt zullen de gevolgen voor het democratische Wes ten weinig minder dan catastrofaal zijn. l; EEN LAURENS PRODUKT SPECIAALHUIS REGENKLEDING t BRUSSEL. Niets wijst erop, dat vandaag in de doktersstaking verande ring kan komen. Het is trouwens in Bel gië gebruikelijk dat de staking van wie dan ook eerst een dag of acht duurt, en dat dan stappen worden ondernomen om partijen tot elkander te brengen. In dit bijzondere geval zou men toch wel van die „klassieke" bedenktijd willen af wijken en het was gisteren duidelijk dat achter de schermen druk werd gedok terd aan een mogelijkheid tot hernieuwd overleg. De moeilijkheid is, dat het voor beide partijen, regering met vakbonden en werk geversorganisaties enerzijds en anderzijds de doktoren, waarbij zich ook de tandart sen hebben aangesloten, niet zo gemak kelijk is een eerste stap te doen. De re gering vindt dat men wel weer kan gaan praten, doch dat de staking dan in ieder geval meet worden beëindigd. De doktoren zijn van oordeel, dat de voorzitter van het rooms-katholieke verbond van werkgevers hen heeft beledigd door te zeggen, dat het hem niet om de principiële kwestie ging, maar om het geld. Hij zal die beweringen dus volgens hen moeten herroepen. Of in ieder geval zal de regering er zich van moeten distanciëren. De berichten over de staking waren ook gisteren nog verre van duidelijk. Het schijnt wel vast te staan, dat vele dokto ren zeggen dat zij staken, doch hun pa tiënten tegen contante betaling behande len. In sommige steden, zoals Brugge, is de staking niet algemeen. In andere, met na me Waalse delen van het land staakt bijna 95 percent van de geneesheren. Daar zijn ook vele doktoren met „vakantie" naar Luxemburg of naar Noord-Frankrijk ver trokken. Dat kunnen zij nog wel een of twee weken volhouden, maar het zal op den duur toch te kostbaar voor hun zijn. Wanneer zij zich inderdaad dergelijke lan ge afwezigheden kunnen veroorloven, zal het voor de fiscale recherche zeker lonen zich wat intensiever met. hun inkomens bezig te houden. Dal begrijpen ze ook wel en daarom zullen ze zeker niet te lang wegblijven. De nooddiensten schijnen overal in het land goed te werken, behalve in de pro vincie Brabant, dat is het gebied rondom Brussel en Leuven. Het ministerie van Defensie kan daar zo nodig twee honderd hospitaalbedden ter beschikking stellen en in geval van nood zelfs een compleet mi litair hospitaal met vijfhonderd bedden. Daarmee is dus wel tegemoet gekomen aan mogelijke zorgen die voor Brabant zou den bestaan. De Belgische bevolking is nog steeds tegen de sta King Dat blijkt uit interviews in de dagbla den en blijkt eveneens uit het feit dat voor zaterdag betogingen te Gent en te Ant werpen zijn aangekondigd en voor maan dag te Luik. In verscheidene Waalse fa briekssteden hebben de arbeiders gisteren al tegen de staking gedemonstreerd. (ANP) Zowel de Christelijke Volks partij van minister-president Lefèvre als de oppositiepartij heeft een oproep tot her vatting van het overleg gedaan. Een niet-politiek beroep op de artsen werd gedaan in een door driehonderd jeug dige moeders ondertekende petitie. Hierin verzoeker' de moeders, namens de 16.000 leden van het verbond van rooms-katholie- ke arbeidersvrouwen in Luik en Seraing', het „medische korps, bekend om zijn kun de en toewijding," „zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de staking." Duizend artsen verblijven in Aken en omgeving, 300 in het Nederlandse Valken burg. De meesten vertoeven in Luxemburg. In een kliniek te Oostende, waar de nooddienst doorwerkte, zijn vier dokters uit het stadje de operatiezaal binnenge drongen om een daar werkende collega over te halen het werk neer te leggen. De kliniek wordt sedertdien bewaakt en het averechtse gevolg van het optreden van het viertal is, dat het gehele medische personeel van de kliniek weer aan het werk is gegaan. LEOPOLDSTAD (Reuter) In het af gelopen weekeinde zijn in Leopoldstad in Kongo ongeveer tien mensen aangehou den verdacht van een samenzwering die tot doel had het vermoorden van presi dent Kasavoeboe en andere Kongolese re geringsfiguren. Tot de gearresteerden behoren vier bur gers, onder wie vermoedelijk een parle mentslid. De overigen zijn voormalige gendarmes. STIHTj;K£ LU aUtMTSVAAftT SURNAME Op 15 april verschijnt in Suriname een serie bijzondere frankeerzegels met een toeslag ten bate van de Surinaamse stichting Lucht- en Ruimtevaart. Op de zegels komen drie verschillende voorstellingen die hierbij zijn afgebeeld. Waarden, toe slag, voorstellingen en kleuren: 3 2 cent, Amerikaans vliegtuig X-l5, rood en zwart; 8 4 cent: Vlag van de Stichting, blauw en zwart; 10 .5 cent Amerikaanse raket Agena B- Ranger, groen en zwart; 15 7 cent, als 3 2, lichtbruin en zwart; 20 10 cent, als 10 5, violet en zwart. De zegels zullen verkrijgbaar zijn tot en met 14 juni 1964. Ze zijn ont worpen en gedrukt door Enschedé te Haarlem. NEW YORK (AP) Premier Kroesj tsjev heeft de wereld iets geschonken dat men „goulash-communisme" zou kunnen noemen. Hij verkondigt nu dat de mar xisten-leninisten niet in de allereerste plaats zijn geïnteresseerd in revolutie maar dat de belangrijkste zaak veeleer is „dat wij meer te eten hebben goe de goulash meer scholen, meer wo ningen en ballet.deze dingen zijn waard om ervoor te vechten". Zijn be toog gelijkt als twee druppels water op de Amerikaanse politieke leuze van twee auto's in elke garage en een kip in el ke pan, zo schrijft de New York Times. „Peking zal zonder twijfel op deze jongste verklaring van Kroesjtsjev met wellust aanvallen als een positief bewijs van zijn „trouweloosheid" maar een min der vooringenomen oordeel zal erkennen, dat Kroesjtsjev met dit soort pragmatis me een oude gedachte in de marxistische leer doet herleven.premier Kroesjtsjev schijnt.als zijn eigen opvatting aan te dienen dat hij in de eerste plaats heeft te zorgen voor een hogere levensstan daard in Rusland. Als blijkt, dat dit in derdaad de eerste zorg van de Russi sche regering is, dan zal zich in de ko mende maanden in overvloed gelegenheid voordoen om verdere vorderingen te ma ken in het verbeteren van de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en overeenstemming te be reiken over maatregelen, die er toe zou den bijdragen het leven te verbeteren en de last van de bewapening, die thans door beide volken wordt gedragen, te ver lichten", aldus de New York Times. BERLIJN (DPA) De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben besloten de drastische reisbeperkingen voor Oostduitsers, die zij na de bouw van de muur in Berlijn als represaillemaatre gel hadden doorgevoerd, te verzachten. Op enkele uitzonderingen na hebben de geallieerde autoriteiten in West-Berlijn tot dusver Oostduitsers visa voor bezoeken aan Westelijke landen geweigerd. Het ge allieerde visumbureau zal het nu weer aan Oostduitse burgers die naar NAVO-landen willen reizen de nodige papieren geven, op voorwaarde dat de betrokkenen zich van politieke activiteit in de te bezoeken lan den onthouden. Daarop zal nauwlettend worden toegezien. De verzachtende bepalingen hebben een voorlopig karakter. Rekening zal worden gehouden met de ervaringen die de NAVO- landen met de Oostduitse bezoekers op doen. De drie Westelijke mogendheden zijn er door hun bondgenoten van in kennis ge steld, dat deze hun houding aan de nieu we regeling zullen aanpassen. Enkele NAVO-landen hebben zich de laatste tijd uitgesproken voor een gedeel telijke opheffing van de reisbeperkingen, in het bijzonder voor kunstenaars, weten schapsmensen en sportlieden. Achthonderd lire Het geviel zo, dat ik in de lente ons dochtertje beter met mij mee kon nemen naar Rome, dan haar thuis achter te la ten in een verkaveld gezin, de grote broers trokken er op hun vrije dagen op uit, met een tentje Joost-weet-waar naar toe. Haar pappie bezocht ex-professo, het luchtruim bevliegend, uiteenliggende plekken op de aardbol, zodat het meisje, onder ivelke hoede dan ook, enigszins verweesd zou achterblijven. Ik begreep, dat ze in Rome van alles zou missen, zoals de paal om haar spring touw aan uast te maken, de inrit van de fietsenstalling om op de klinkers, afwij kend van het stoeppatroon, te hinkelen. Voor mij waren de bloeiende mimosa - bomen in de Romeinse Campagna, de karmijnrode bloesem van de perzikbomen in de stadstraten en planf oenen, voor mij het doorzichtige water uit al Rome's fonteinen en, uit Rome's hemel het blanke licht als van het dunste glas. Het viel mijn dochtertje wel mee in Rome. Ze ontdekte meteen de katten. Vooral dc blinde i:i het Colosseum, die voor zijn lichtloos, kortstondig leven in de scha- duw van de tweeduizendjarige stenen koel te zocht, had haar trouwe genegenheid. Dagelijks moesten wij hem opzoeken en onze lokroepen in het Hollands klonken merkwaardig omfloerst tussen het gera tel van het Italiaans rondom. Nog wat la ter waren er o, zo kleine kinderen waar mee te spelen viel. Men kan elkaar veel uitduiden, men leert „ja" en „nee" en uit roepen snel aan. En de torenhoge ijsjes namen een vas te plaats in in het Romeinse leven van mijn dochtertje. Rome heeft twee en een half miljoen inwoners en misschien even zovele soorten ijs. Aan de verschillen in hoogte, grootte, kleuren kwam geen eind. Mijn dochtertje kocht ze zelf, ik drukte haar de lires in de hand. Vol aandacht keek zé1 toe, wanneer het wisselgeld werd uitgeteld. Zoveel lires de ene keer, zoveel lires de andere keer, altijd gleed er een stroom van lires terug in de por- temonnaie van haar moeder. En toen ze, voor we huiswaarts keerden, een cadeautje voor pappa kocht, telde ze zelf een rij van lires neer. Of ze pappa had. gemist, vroeg hij, toen hij bij onze aankomst thuis zijn dochtertje in zijn ar men optilde. Ze keek hem vragend met grote ogen aan, ze begreep zijn opmerking niet. Er waren in Rome katten geweest en de blinde, grijze in het Colosseum vooral, en Italiaanse kinderen als speelgenootjes, en ijsjes. Dat was er gebeurd in Rome. Hield ze nog van pappa, vroeg hij. O ja, ze knikte met nadruk. „Hoeveel? Heel veel?" vroeg haar va der. „Achthonderd lire" zei ze. Haar vader glimlachte: „Achthonderd lire maar? Weet je hoeveel dat in Hollands geld is? Dat is maar iets van vier gul den." Natuurlijk wist ze niet, dat achthonderd lire iets anders was dan achthonderd lire, en net zomin, dat iets meer dan vier gulden weinig ivas. Kleine meisjes tellen m telwoorden, in het aantal poppen, dat zij en hun vriendinnetjes hebben, in het aantal bedeltjes, dat aan het rinkelende armbandje rond hun gave polsje hangt. Ze probeerde zich hakkelend te verde digen, ze bloosde van verwarring, ze zocht naar woorden om uitleg. Op het ogenblik, dat ik sussend tussen beiden wilde komen, herstelde ze zich en haar pappie recht doende zei ze: „O, maar dat is in dat land daar heel veel, hoor lieverd." 77 MOSKOU (Reuter, AFP, TASS) De Sovjet-Unie heeft donderdag een meer- trapsruket gelanceerd met aan boord een automatisch radiobaken, „Sonde 1", voor de verdere ontwikkeling van een systeem voor interplanetaire vluchten op grote af stand. De apparatuur van de „Sone 1" is op een teken van de aarde af automatisch in werking gesteld. Men heeft reeds verschei dene malen verbinding gehad met het ba ken. „Vader" In de Westaustralische stad Perth is donderdag een 49-jarige lec tor ter dood veroordeeld omdat hij zijn geestelijk onvolwaardige zoontje van vier jaar had doodgeschoten. De be klaagde had verklaard tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij het kind een verblijf in inrichtingen wilde besparen. Bedolven. Drie Duitse skiërs zijn gisteren nabij Kuetai onder grote hoeveelheden zand van een grondverschuiving bedol ven geraakt. Een van hen kwam om het leven, een werd ernstig gewond. De derde is ongedeerd. Diefstal. Van een kade in de Newyorkse haven is donderdag een verzegelde zak met 1.900 aandelen American Telephone and Telegraph ter waarde van ruim 900.000 gulden gestolen. De zending, die bestemd was voor een bank in Zürich, zou in een Brits passagiersschip worden geladen. De lege zak werd later in een toilet teruggevonden. Vriendschap President Sallal van Jemen en president Novotny van Tsjechoslowa- kije hebben donderdag in Praag een verdrag van „vriendschap en samen werking" tussen beide landen getekend. Ontmoedigend. Het resultaat van de op roep tot voormalige Katangaanse gen darmes om zich met hun wapens bij posten van de Verenigde Naties over te geven, is ontmoedigend geweest. Er hadden zich geen gewapende gendar mes gemeld, terwijl zich slechts enkele mensen hadden gemeld, van wie niet vaststond of het gendarmes waren. Cel. Op de internationale luchthaven van Buenos Aires zijn donderdag twaalf per sonen gearresteerd, die lid zouden zijn van een communistische cel De groep had communistisch propagandamateri aal, dat op het vliegveld was binnenge komen, door de douane gesmokkeld. Uitputting. De leider van de Italiaans» communistische partij, Togliatti, moet op doktersadvies wegens „uitputting" eni ge tijd rust houden. Togliatti is 71 jaar. Uitnodiging. De president van Jemen, maarschalk Abdoelah el-Sallal, zal een officieel bezoek aan Bulgarije brengen. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Bulgaarse autoriteiten Gebombardeerd. Met man en macht wordt gewerkt om het pakijs op te rui men in een 250 km. lang stuk van de Weichsel in midden-Polen. Het ijs moet weg zijn voordat het smeltwater het gebied van Warschau bereikt In het centrale deel van Polen, waar het ge vaar voor overstromingen het grootste is, heeft men ijsbarrières vanuit wentel wieken gebombardeerd. Genietroepen versterken de dijken. Doet-'t-zelf. Mevrouw Marguerite Oswald, de moeder van Kennedy's vermoedelij ke moordenaar, wijlen Lee Oswald, zal niet meer worden bijgestaan door de Newyorkse advocaat. Zij heeft verklaard de diensten van de advocaat niet lan ger nodig te hebben omdat zij „haar eigen onderzoek nu kan verrichten". Ziek. De 64-jarige bisschop Arthur Lich tenberger, sinds 1958 titulair hoofd van de Episcopale kerk in de V.S., heeft bekendgemaakt dat hij in oktober als zodanig zal aftreden wegens zijn slechte gezondheid. Hij lijdt aan de ziekte van Parkinson. Mistig. De machinist van de trein die in december 1963 in Hongarije op een an dere trein inreed, waarbij 45 mensen om het leven kwamen, is tot elf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De machi nist had verklaard, dat hij door zware mist een sein niet had kunnen zien.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3