ederland woninginrichting Nieuw zwembad in IJmuiden Scheepsramp op de Stille Oceaan m m m I Jmuidenaren mogen op 22 april bezwaren aan G.S. voorleggen >Nederland< viert feest Grondruil in Velsen Spaanse monarchie trekt de aandacht Tixier-Vignancour tegenkandidaat van De Gaulle Kredietoverschrijding bij aanbestedingen m NIEUWE WINKELGALERIJ OP MARKTPLEIN Omwonenden zijn tegen plan gekant om estetische en zakelijke redenen MOOI WEER OF STORM jit 1 li Kijk... rijk, maar niet duur! VRIJDAG 5 APRIL 1964 5 MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TELEFOON 7541 Kort nieuws De werkzaamheden die de uitbreiding van het openluchtzwembad „De Heeren duinen" in IJmuiden ten doel hebben zijn in volle gang. Ten zuiden van de Heerenduinweg zal binnen niet te lange tijd een fraai terreinencomplex verrijzen dat een belangrijke aanwinst betekent voor de recreatie in de gemeente Velsen. Naast een ingrijpende verbetering van de zwembadaccommodatie zal ook de er naast gelegen speeltuin flink onder handen worden genomen en verrijkt worden met nieuwe speelwerktuigen. De plattegrondtekening geeft de indeling van het zwembad met de speeltuin weer. Links langs de Heerenduinweg komt een grote zonneweide. Het langwerpiga donkere vak linksboven is het kleedge bouw. Naast de zonneweide komen een ondiep en een diep bassin. De cirkel daarboven is het kleuterbassin met bij behorende zandbak. Rechts op de teke ning is de ligging van de speeltuin „Da veilige haven' aangegeven. Een sport veld en een groot aantal speelwerktuigen als schommels, wippen, zweefmolens, een klimtoren, een draaimolen, een glij baan en een zandbak zullen de Vélsense jeugd een gevarieerd plezier verschaffen. Het figuurtje geheel rechts is het dieren asiel dat eveneens geheel zal worden verbouwd. Kerkelijk nieuws Het lange schip is niet zeewaardig Geen bejaardenwoningen dan maar dokterspraktijk isi Sg 1*4 Üf 1+1 I sSSc Negen meter hoog Utrechtse fondsen hervatten relatie met dr. Koppert WIJ vieren dit jaar het 50-jarig feest van onze inkoopcombinatie, profiteert - door extra voordelige inkoop - dit jaar dubbel. Dit is één van onze gouden jubileum-aanbiedingen. B. en W. van Velsen hebben het oog la ten vallen op een terrein ten oosten van de zuiveringsinstallatie in Velsen-Oost, dat aan de staat behoort. De gemeente wil hier materialen opslaan, bestemd voor de uit voering van weg- en rioolwerken. Indien een eventuele grondruil tussen gemeente en staat doorgaat, zullen op het bedoelde ter rein voorzieningen getroffen moeten wor den, die f 30.000 zullen gaan kosten. Hier voor vraagt het college aan de raad een krediet tot genoemd bedrag te willen ver lenen. MADRID (AP) Het belangrijke mo narchistische blad ABC had gisteren zijn gehele voorpagina ingeruimd voor een foto van het Spaanse koninklijk paleis met het korte onderschrift „Het gelaat van de toekomst". Verder publiceerde ABC drie pagina's aanhalingen uit verklaringen van generaal Franco over de monarchie en haar plaats in Spanje. Een ervan was ont leend aan het jongste persgesprek waarin de caudillo zei dat de monarchie het bes te instrument lijkt voor de blijvende toe passing van de beginselen van zijn regi me. Deze bladzijden werden gevolgd door de volledige tekst van de wet betreffende de opvolging van Spaanse staatshoofden. Deze wet bepaalt dat bij het overlijden van Franco zijn bevoegdheden zullen wor den overgenomen door een regentschaps- raad, bestaande uit de voorzitter van de Cortes (parlement), de rooms-katholieke primaat of hoogste bisschop in rang van Spanje en de kapitein-generaal van de drie afdelingen van de strijdkrachten, een functie, die op het ogenblik wordt bekleed door Franco's vice-president, Augustin Munoz-Grandes. Giste en, de 25ste verjaardag van het einde van de burgeroorlog, hebben zich geen betogingen tegen de regering voor gedaan. (Van onze correspondent) PARIJS De vermaarde Parijse advo caat Tixier-Vignancour heeft officieel be vestigd dat hij zich kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen die volgend jaar in Frankrijk zullen worden gehouden. Op 20 april zal hij in Parijs een perscon ferentie houden om zijn programma nader toe te lichten. Een programma dat zonder enige twijfel op ultra-rechtse en hyper na tionalistische geest zal zijn geschoeid. Tixier-Vignancour is de advocaat die bij na alle leiders van de O.A.S. met zijn machtig oratorische talent verdedigd heeft. Tixier-Vignancour maakt geen schijn van kans. Niettemin zou hij een deel van de conservatieve stemmen kunnen verwerven die anders, bij gebrek aan een rechtse kandidaat, zich vermoedelijk wel voor De Gaulle hadden uitgesproken. De kandida tuur Tixier-Vignancour zou De Gaulle een vijf tot tien percent der stemmen kunnen kosten, waardoor zijn kans de absolute meerderheid te halen nog geringer dreigt te worden. De socialistische kandidaat Gaston Defferre wordt een 30 a 35 percent der stemmen toegedacht. Aangezien men zich evenwel moeilijk voor kan stellen dat generaal De Gaulle met een betrekkelijke inplaats van een absolute meerderheid ge noegen zou willen nemen is de kandida tuur van Tixier-Vignancour toch niet ge heel van concreet politiek belang ontbloot. Burgemeesters. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan: L. H. H. R. van Wensen als burgemeester van de ge meente Eibergen; D. Torensma als bur gemeester van de gemeente Menaldu- madeel en D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht als burgemeester van de gemeente Oldenzaal (GlcL). SOEVA (Reuter) Twee overlevenden van de 33-ton metende schoener Kadavoele voe, die zondag op de Stille Oceaan is ver gaan, zijn donderdag op een van de Fidji- eilanden aan land gekomen na bijna vier dagen op een geïmproviceerd vlot te heb ben rondgedreven. De ramp heeft aan ruim zeventig mensen het leven gekost. Aan boord van het schip bevonden zich bewoners van de Fidji-eilanden die de boot hadden gecharterd voor een paasbezoek aan een eiland. Uit de gemeenteraad van Velsen is de vraag gesteld, of het mogelijk zou zijn, dat de raad aan burgemeester en wethou ders een algemene machtiging verleent, om bij aanbestedingen de desbetreffende kredieten met tien percent te overschrij den. B. en W. zijn van oordeel, dat langs for mele weg dergelijke regeling niet is te realiseren. Daarom verzoekt het college de raad om bij wijze van afspraak tussen raad en college goed te vinden, dat in voorkomende gevallen de kredieten mogen worden overschreden tot bedoeld maxi mum. Het college zegt toe, in de eerste vergadering volgende op een aanbesteding waarbij een overschrijding heeft plaats ge- 1 had, een verhoging van het krediet te vragen. Ook in het winterseizoen is een wandeling langs het IJMUIDER STRAND en op de in aanbouw zijnde nieuwe pier een boeiende vrijetijdsbesteding Een bezoek aan één der vier verwarmde STRANDPAVILJOENS is daarbij een gezellige onderbreking. Ruime parkeergelegenheid Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Leeuwarden H. C. G. Ouwerkerk te Tiel. Remonstrantse Broederschap Aangenomen het beroep van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk (als zendings predikant: arbeid ten dienste van de Presb. Church v. Ghana) F. Rosingh te Oegstgeest. TUNIS (AP) Een gewaagd plan om de Atlantische Oceaan over te steken in een nagebootst viking-schip is in de Tune sische haven Bizerta getorpedeerd. Het schip, „the long ship", heeft het zwaar te verduren gehad in een storm, waardoor schipper Robert Marx en zijn vijf bemanningsleden gedwongen werden van de onderneming af te zien. In het uitbreidingsplan Duinwijk in IJmuiden is grond aan de Mercurius- straat gereserveerd voor de bouw van be jaardenwoningen, waarvan het aantal in de gemeente Velsen bedroevend gering is. Het staat nu wel vast, dat deze voorge nomen bouw onder de huidige benarde om standigheden waarin de nieuwbouw te Vel sen verkeert, niet kan worden gereali seerd. Er is in de gemeente eveneens groot gebrek aan grond binnen de bebouwde kom voor de bouw van woningen met praktijkruimten voor artsen, tandartsen etcetera. Daarom staan B. en W. gunstig tegenover het verzoek van een plaatselij ke arts, die een perceel grond aan de Mercuriusstraat wil kopen om er een wo ning met praktijkruimte op te zetten. De prijs van de grond is 25 per vierkante meter. De raad zal nog moeten beslissen. »Sw iSi B S »ü!c sSfe vxc Haf V/ S-JTK süx V"/ 5-üvC >J2K /(•\V if.i sSe ».W> ét i\V (Van een onzer verslaggevers) Woensdag 22 april, 's middags om kwart voor vijf zullen de IJmuidenaren die bezwaarschriften hebben ingediend tegen het bouwplan voor een winkel galerij op het Marktplein in IJmuiden hun bezwaren mondeling mogen toe lichten tegenover de commissie van Ge deputeerde Staten die dit soort kwesties behandelt. Dit gebeurt in de provinciale griffie te Haarlem. Vorig jaar heeft de gemeenteraad van Velsen de voor de bouw van deze winkelgalerij benodigde grond verkocht aan enige zakenlieden uit Velsen-Zuid, IJmuiden en Alkmaar. De gemeentelijke bouwvergunning is al verleend, de rijksgoedkeuring nog niet. De protesten tegen de voorgenomen bouw van het aaneengesloten complex van vijf winkeleenheden op de noordzijde van het Marktplein komen voorname lijk van de kant van de omwonende part- culieren en winkeliers. Een winkelgalerij zoals is geprojecteerd zou volgens deze bezwaarden het vrije uitzicht dat zij nu over het Marktplein hebben te niet doen. Het „Zakencentrum Kennemerlaan" dat ook een bezwaarschrift heeft inge diend meent dat bij het doorgaan van het plan de belangen van de bestaande winkeliers zullen worden aangetast. Het is nog niet bekend wat voor soort zaken in de winkelgalerij zullen worden gevestigd. De gemeente Velsen heeft destijds de tegen het bouwplan gerezen bezwaren niet zodanig gegrond geacht dat hierdoor de realisering van de winkelgalerij niet zou mogen doorgaan. Krachtens artikel 20 van de Wederopbouwwet is de be bouwing van het gehele Marktplein toege staan. Van gemeentezijde is aangevoerd dat het winkelpand aan de noordzijde van het Marktplein slechts een betrekkelijk klein deel van dit plein zal beslaan. Bo vendien zal in het gebouw, eigentijds van vormgeving, veel glas worden ver werkt zodat het geheel allerminst een „klomp van steen" zal worden. De lengte van het gebouw is ruim 53 me ter en de diepte ruim 25 meter. De globale hoogte is 6,35 meter terwijl het hoogste ge deelte van het pand ruim 9 meter meet. Een deel van de winkelgalerij is ontworpen in twee bouwlagen, het overige gedeel te in drie lagen. Aan de voorzijde heeft het pand enkele uitspringende vitrines. De waarvan de bouwkosten op 500.000 650.000 zijn geraamd, is de heer K. L. Sijmons Dzn te Amsterdam. De opdrachtgevers voor de bouw zijn de heren G. Schaafsma te Velsen-Zuid, L. Dekkers te IJmuiden, A. C. Dekkers te Alkmaar en M. Dekkers te Alkmaar. De ziekenfondsen in Utrecht hebben de relatie met de Utrechtse chirurg P. C. Koppert hersteld. Zij hebben hiermee ge volg gegeven aan het vonnis van de rechtbank te Utrecht, die op 24 maart bepaalde, dat de ziekenfondsen hun be sluit dr. Koppert als medewerker te ont slaan. ongedaan moesten maken op straf fe van een dwangsom van 200 per dag. De relatie tussen de chirurg en de fond sen was op 19 februari verbroken, nadat zich moeilijkheden hadden voorgedaan over de honorering die dr. Koppert ont ving voor de behandeling van zieken fondspatiënten. De ziekenfondsen beschul digden hem ervan, dat hij zijn patiënten liet bijbetalen. De arts verklaarde, dat de kosten die aan een behandeling ver bonden zijn. voor hem vaak hoger wa ren dan de vergoeding die hij van de zie kenfondsen kreeg. Deze tekening laat zien hoe de nieuwe winkelgalerij op het Marktplein in IJmuiden zal worden. Het pand ligt met het front naar de Lange Nieuw- straat. Er zijn vijf winkeleenheden met twee bovenverdiepingen ontwor pen. Een commissie van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland zal op 22 april oordelen of de bezwaren van omwonende particulieren en winkeliers genoeg steekhoudend zijn om dit bouwplan, waarvoor de ge meente Velsen al de vereiste bouw vergunning heeft verleend, niet te laten doorgaan. Riante slaapkamer, van modern licht teakhout- Ruime, handige hang- en legkast. Leverbaar met zo chic toilettafeltje. SPECIALE JUBILEUMPRIJS slaapkamerameublement toilettafel THANS KOPENKANS KOPEN. Bij elke besteding van f 10,- krijgt u kan» op waardevolle prijzen. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Pr. Beatrix Fonds tb.v. de AKTIE .ONS KIND".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5