Haarlemse luisterdienst temde de wilde jongens van Radio Veronica IN DE VISHAL EN OP ZEE Controle-instituut aan Delftlaan ook gereed voor reclame-t.v. Gehandicapte ruitertjes van Groenendaal": zonvanWenum VELO ONAFHANKELIJK TOEZICHT OP RECLAMEBOODSCHAPPEN Een weekje ontspanning bij Apeldoorn Kappen in Velsen UIT THUIS Radio Veronica Reclame-televisie Directeur Mölman VRIJDAG 3 APRIL 1964 Kerkelijk nieuws en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Coöp. Land- en Tuinbouw Bank Beverwijk had uitstekend jaar Tweede kamp Experimenteel Ruiterlijk' Onder elkaar Stormvogels-Hoofddorpse Boys is uitgesteld 4 Bedankt voor Muiden (toez.) G. J. Jan sen te Benschop. Aangenomen naar Ermelo (vac. R. J. Beukema) C. Dijkstra te Andijk; naar Klaaswaal G. Warnink te Zaandijk (verb, ber.). Geref. Kerken. Vrijgemaakt Beroepen te Wormer A. H. Algra te Go- rinchem; te Nijkerk F. F. Pels te Huizum (Fr.) te Ruinerwold-Koekange, S. Braaksma, kand. te Kampen. De heer Mölman (links) naast een van zijn luistervinken. Het instru mentarium bestaat uit radio, band recorder, stopwatch en invullijsten. Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100% service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 (Van een onzer verslaggevers) Als de plannen van de R.E.M. om voor de Nederlandse kust een reclame televisiezender te vestigen, door de regering mochten worden verijdeld (en daar ziet het op het ogenblik wel naar uit), dan zal dat voor de (anonieme) geld schieters van de R.E.M. een gevoelige klap betekenen, maar voor de Haarlemmer E. J. Mölman niet meer dan een lichte teleurstelling. In zijn huis aan de Delftlaan drijft hij sinds enkele jaren zijn bureau „Reclame Service c.v.", een onafhankelijk instituut voor controle op de reclameboodschap pen van Radio Veronica, ten dienste van de Nederlandse reclamewereld. Alles wat Veronica uitzendt, wordt aan de Delftlaan vastgelegd met de band recorder en verwerkt in rapporten en overzichten voor de klanten van het bureau, die graag willen weten hoe hun opdrachten aan Veronica worden uitgevoerd en wat hun concurrenten doen. Toen de R.E.M.-plannen de verschijning van reclametelevisie in Nederland aan kondigden, heeft de heer Mölman alle voorbereidingen getroffen om ook daarvoor gereed te zijn met zijn controle-instituut. En als de R.E.M.-zender niet doorgaat? De kosten die ik heb gemaakt zijn niet weg, zegt hij vol zelfvertrouwen. Reclame ln de televisie komt er toch, is het niet via de R.E.M. dan wel over Bussum. En ik wil klaar wezen als het zo ver is. In een grote kamer van het huis aan de Delftlaan zitten vijf jonge medewerkers van de heer Mölman dag in dag uit met bandrecorder en stopwatch aan de radio. Het hele programma wordt vastgelegd. Van de reclameboodschappen worden tijd stip, tijdsduur (tot op de seconde), geluids kwaliteit en eventuele bijzonderheden op lijsten genoteerd. Wekelijks wordt een ana lyse en totaaltelling van deze gegevens verwerkt in een rapport, dat iedere maan dagmorgen in de bus valt bij de klanten van het bureau. Een maal per jaar ont vangen zij bovendien een jaaroverzicht. Die klanten zijn alle reclamebureaus en de enkele zeer grote firma's die gebruik maken van Radio Veronica, en dat zijn er gezamenlijk heel wat. Zij hebben er wel wat voor over om nauwkeurig te kunnen controleren hoe hun opdrachten door Veronica worden uitgevoerd en oog te kunnen houden op de activiteiten van hun concurrenten. Rijst er een geschil met Veronica over duur of aantal van de uitgezonden recla meboodschappen, dan is er de bandopna me van de Delftlaan om het pleit te be slechten. Maar veel komt dat niet meer voor, want de waarnemingen van het Haar lemse controle-instituut hebben gezag ge kregen. In de avontuurlijke begintijd van Radio Veronica was dat gezag wel nodig. Een ontevreden reclameman, die zijn opdrach ten aan Veronica steeds maar niet kon te rugvinden in het programma, bracht de heer Mölman op het idee van zijn bureau. Controleert dat dan niemand?, vroeg hij verwonderd. Nee, was het antwoord, met daar achteraan: „ik weet wat je denkt" Nog dezelfde avond zat de heer Mölman met papier, potlood en stopwatch aan de radio. Een maand later ging een circulaire uit naar de reclamebureaus. Zo heeft de werkzaamheid van het Haar lemse bureau aanzienlijk meegeholpen om „de wilde jongens van Veronica" te dres seren tot ordentelijke reclamehcren. Twee jaar geleden, in de begintijd van Reclame Service, gebeurde het bijvoorbeeld, dat Veronica binnen negen minuten reclame spots uitzond van drie verschillende bloem bollenfirma's. Zoiets is natuurlijk onaan vaardbaar voor de betrokkenen. Reclame Service rapporteerde het en er kwam ver andering in. Binnen het half uur geen spots van concurrenten, koos de heer Mölman De heer A. N. Aardenburg, voorzitter van de Coöperatieve Land- en Tuinbouw- bank te Beverwijk, heeft op de aldaar ge houden jaarvergadering medegedeeld, dat 1963 een bevredigend jaar is geweest: voor het eerst sinds de oprichting zijn de aan de bank toevertrouwde gelden met meer dan eer miljoen gulden gestegen; de stij ging bedroeg vorig jaar 1.135.000, tegen een toeneming van zeven ton in 1962. De positie van de bank is door het verrassend succes in het afgelopen boekjaar versterkt. Dit mooie resultaat kwam praktisch ge heel voor rekening van de Stichting Spaar bank; de totale spaargelden waren tot ruim 6,6 miljoen gulden gestegen. De kassier der bank, de heer J. N. de Ruijter, gaf een toelichting op balans- en exploitatierekening. De balans sloot met een bedrag van 7.393.033,76, waaronder een batig saldo van 16.492,76. Dit bedrag werd aan de algemene reserves toege voegd. De exploitatierekening sloot aan baten en lasten met 276.032,96. In het bestuur werd de heer A. Goemans herkozen; de heer G. J. de Wit is herkozen als lid van de raad van toezicht. ONDERWIJSBENOEMING. Het college van curatoren aan het ge meentelijk gymnasium Felisenum te Vel- »en heeft de heer C. van der Meulen te Zutphen aanbevolen ter voorziening in de vacature voor het vak Enigels. Hij zou dan eveneens kunnen worden benoemd tot leraar Engels aan de gemeentelijke mid delbare school voor meisjes in Velsen. zich tot norm. Wordt die geschonden, dan komt er een vermelding van in het rap port. Het Haarlemse bureau controleert eveneens de Nederlandse uitzendingen van Radio-Luxemburg. Toen de R.E.M.-plannen vorm begonnen te krijgen, kwam voor de heer Mölman een nieuw arbeidsterrein in het verschiet. Overleg met de V.E.A. (Vereniging voor erkende advertentiebureaux), de B.V.A. (Bond van adverteerders) en de R.E.M. leidde tot de voorlopige afspraak, dat het Haarlemse bureau, als het zover is, zal worden aanvaard als een erkende arbri- tage-instituut, waarvan de waarnemingen gezag zullen hebben. De heer Mölman richtte intussen een tweede kamer van zijn huis in als obser vatie-studio. Hij kocht een tweede televisie toestel, een 8 mm-filmcamera, twee pro jectoren, bandrecorders etc. De bedoeling is het geluid van de REM-televisie geheel op de band vast te leggen. Het beeld zal alleen in opdracht worden gefilmd. Om een optimale beeldkwaliteit te garanderen, wil de heer Mölman een hoge Amerikaan se tankantenne op zijn huis plaatsen. Om te kunnen rapporteren over de beeldkwaliteit in de verschillende delen van de Randstad Holland, heeft de heer Mölman een gordel van drie kijkposten aan de rand van het zenderbereik (Alk maar, Utrecht, Dordrecht) in voorberei ding. Instructies en rapportformulieren lig gen gereed. Het Haarlemse bureau is op alles voorbereid. De heer Mölman overweegt bovendien om beeldrapportöen te gaan verzorgen van de Duitse reclametelevisie in het oosten van ons land. De heer Mölman is een harde, energieke werker. Hij heeft niets van de gladde ge maniëreerdheid die veel „reclamejongens" kenmerkt. Naast het beheren van zijn con trole-instituut doet hij vaak nog ander in cidenteel werk op reclamegebirtJ. Zo is hij er maandenlang iedere morgen om zes uur op uitgetrokken om in de ochtenduren een zeer persoonlijke propaganda te maken voor een bepaald merk zware shag onder de arbeiders in de fabrieken van Rotter dam en omgeving. Stiptheid en nauwkeurigheid beschouwt hij als de kurk waar zijn werk op drijft. Werk geeft hij ongaarne geheel uit han den; hij houdt er bij voorkeur steeds zelf een oogje op. Het ontbreken van de mo gelijkheid tot controle op stiptheid was hem dan ook een gruwel in de twee jaren dat hij heeft gewerkt bij een groot bureau voor huis-aan-huis-verspreiding van druk werk. Hij was daar terecht gekomen toen hij, na 27 jaar werkzaam te zijn geweest bij de Nederlandse Handelmaatschappij, laatstelijk als procuratiehouder, daar re soluut zijn ontslag nam toen hij werd 'ge passeerd bij een benoeming. Langs deze lijnen van besluitvaardigheid en werklust heeft hij in de afgelopen ja ren het controle-instituut tot bloei gebrach dat voor Nederland enig is in zijn soort. Donderdag Donderdag werden in IJmuiden aange voerd 3855 kisten vis, waarvan: 119 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 510 schol, 25 schar, 10 bot, 250 haring, 36 makreel, 275 schelvis, 125 wijting, 678 kabeljauw en gul, 8 leng, 3 haai, 1610 koolvis en 204 di versen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 2,80 gr. tong 5,73-5,53, grm. tong 5,70-5,06, kim. tong 6,40-6,02, kl. tong I 7,58-7,14, kl. tong II 6,80-6,19, tarbot I 7,30-6,60. Per 50 kilogram: kim. schol 38-33, kl. schol I 47-41, kl. schol II 41-12, schar 31- 21, bot 12-6, verre haring 26,40-17,40, ma kreel 19,60-11, gr. schelvis 51-32, grm. schelvis 60-36, kim. schelvis 62-34, kl. schelvis I 58-37, kl. schelvis II 38-17, wij ting 41-30, gr. gul 48-46. kl. leng 68, kl. haai 47, lommen 21-17, kl. koolvis zwart 24-18. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 192-117, gr. koolvis zwart 57-47. In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: SCH 33 27.500, KW 39 21.950, KW 166 1.650, KW 90 3.680, KW 161 4.340, VL 84 21.200. Aanvoer van vrijdag De aanvoer in IJuiden werd vrijdag morgen verzorgd door 33 vaartuigen, die 5420 kisten vis, 2500 stuks gladde kabel jauw en 15000 kilogram tong losten. Bij de aanvoer waren: 220 kisten schelvis, 110 radio, 240 wijting, 100 gul en kabeljauw, 900 koolvis, 1300 haring, 1300 makreel, 750 schol, 10 tarbot, 190 varia en 500 stuks ijs- kabeljauw. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 3,50- 2,80, tarbot 8-6,60. gr. tong 5,89-5,47, grm, tong 5,76-5,29, kim. tong 6,19-5,55, tong I 7,39-7,29, tong II 6,39-6,29. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 84-73, middel kabeljauw 92-76, gr. koolvis 57-54, middel koolvis 58-52, gr. leng 72-66. Per tien stuks: gr. kabeljauw 102-61, middel kabeljauw 63-41. Per 50 kilogram: gr. schelvis 62-32, mid del schelvis 48-32, kim. schelvis 72-28, schelvis I 90-38, schelvis II 52-33, schel vis III 31-27, koolvis I 22-21, koolvis II 23-16,50, gul I 47-43 gul II 47-42, gul III 43-37, gr. schol 71-55, middel schol 63-55, kim. schol 55-43 schol I 55-43, schol II 34-46, schol III 27-12, schar 41-9, bot 10-8, gestripte wijting 38-31, dichte wijting 41- 32, haring 22,80-14,80, makreel 46-9, tar bot 336-156, griet 122-116, tongschar 126- 116. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 60 kisten schelvis, 150 wijting, 70 gul en kabeljauw, 1000 koolvis, 1000 haring, 600 makreel, 400 schol, 500 kilogram tong. Op zee De trawlers die donderdag gevist heb ben beoosten de Koraalbank waren over de resultaten niet ontevreden. Naast kool vis, haring en makreel, kon men ook schelvis en wijting in de ruimen bergen. De Elly VL 73 maakte donderdag een dagvangst van 200 kisten vis. Benoorden de Koraalbank werden lang niet de re sultaten van in het begin der week ge boekt. Slechts een enkele mand koolvis en haring werd aan boord gehaald. Er was geen makreel bij. Op de 57 graden noorderbreedte gaan de kabeljauwvangsten door. De SCH 45 deed drie trekken. De eerste trek leverde 120 stuks kabeljauw op, de tweede trek 50 exemplaren en de laatste, de zo genoemde ochtendtrek leverde niet minder dan 800 kabeljauwen op. Besommingen van vrijdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen de volgende besommingen, in guldens, ge maakt: KW 32 13.900, KW 99 11.400, KW 129 6.450, KW 109 1.160, KW 61 1.250, KW 193 8.800, KW 128 4.680, KW 112 500, HD 79 8.700, IJM 62 1.470. (Van een onzer verslaggeefsters) „SWEETIE", HET PAARD, stond klaar om de sjees te trekken. „Ha, dat haalt-ie nooit", riep een van de jeugdige passagiers geringschattend. „Wie bang is stapt maar uit was de laatste waarschuwing van eigenares Trees. Maar niemand was bang en Trees, een struise Hollandse dochter rukte aan de leidsels. „Sweetie" móest de zeven-man-in-de-sjees trekken. Zeventien jaar oud en hier mee het oudste paard van de stal van ruiterhotel „Sprengenhorst in Weniun bij Apeldoorn. In de sjees, die voor bruiloften en partijen en Sint-Nicolaasfeesten dient, zaten nu een paar speciale leerlingen van de manége Groenendaal in Heemstede: spastische, polio- en traumapatiëntjes. Ze hebben een kleine week vakantie in het ruiterkamp. Nee, niemand was bang. „Sweetie trok hen door „de binnenlanden" van Apeldoorn. Niemand raakte in paniek toen „Sweetie" plotseling schuw werd door een stapel hout, schrok en steigerde. Trees, meermalen kampioene met haar twee paarden waaronder „Sweetie", moest de jongelui zelfs vragen of ze even de sjees wilden uitstappen. Ze toonden zich échte ruiters: ze bleven koelbloedig. DINSDAG ZIJN ZE met auto's van Heemstede naar Wenum gebracht om daar aan het tweede ruiterkamp deel te nemen. Het eerste is vorig jaar in Leen de in Noord-Brabant gehouden tijdens de warme pinksterdagen. Achttien levens lustige jongens en meisjes van negen tot zestien jaar maar met een handicap. Ze missen het gebruik van een of meer le dematen omdat ze spastisch zijn, of polio hebben gehad; er is één trauma geval. Deze achttien hebben paardrijles in de manége Groenendaal. Iedere maandag van vijf tot half zeven. Paardrijden vergt net zoals iedere ande re sport, inspanning. Vooral in het begin en een van de eerste problemen is, te zor gen dat je op je paard blijft zitten. Te laten zien dat je de baas over het paard bent en de teugels strak in handen hebt. Dat betekent in spanning, vooral voor deze jongelui. Maar er is juist bij hen een koppig en hardnekkig doorzettingsver mogen, een gevoel van eigenwaarde dat ze tot uiting willen brengen, om hun ande re vriendjes en vriendinnetjes te laten zien dat ze ook wat mans zijn. Dat ze kunnen paardrijden! Met de neuzen op de gezelschaps spelletjes. „PAARDRIJLESSEN VOOR gehandicap te kinderen" is in een experimenteel sta dium. De heer H. Hendriks en mevrouw T. Naessens uit Haarlem hebben het ini tiatief genomen. Dat gebeurde ruim twee jaar geleden toen de heer Hendriks, vader van een spastische zoon, bestuurslid van de BOSK-afdeling Kennemeriand en enthousiast ruiter, artikeltjes in Engelse tijdschriften had gelezen over paardrij den voor gehandicapte kinderen. Hij vond het „wel wat voor Haarlem". Zijn vrouw zegt: „Ik heb hem veertien dagen niet ge zien en daarna was het eerste paard er". Later kwamen er twee pony's, „Yellow bird" en „Smokey", ter beschikking van de kinderen, die voor een zeer gering be drag les kregen. Voordat de jongelui les krijgen in de gratis ter beschikking gestelde manége Groenendaal worden ze medisch gekeurd. Niet voor ieder patiëntje is het goed. Li chamelijk althans niet. Psychisch doet het vaak wonderen. Ze voelen zich meer. Ze kunnen elkaar maar vooral hun niet- gehandicapte vriendjes en vriendinnetjes overbluffen. De oefeningen hebben bij sommige polio-gevallen medisch al resul taten opgeleverd. Of ze bij de spastische kinderen goede resultaten hebben, is ech ter nog de vraag, aldus de heer Hen driks. Ieder half jaar worden er films opge nomen van de leerlingen in Groenendaal, terwijl ze rijden. De houdingen en even tuele correcties worden zo vastgelegd, want het is niet mogelijk indicaties op papier te maken. „SPRENGENHORST" is een „ruiter lijk" hotel. Het ligt ruim vijf kilometer van Apeldoorn ergens midden in drie ha. weidegrond. Het was er woensdag koud: een grauwe wolkenmassa hing boven het landschap. Af en toe sputterde er wat regen uit de wolken en er woei een wa ter-koude wind. Maar daar trok geen van de vakantiegangers zich iets van aan Een ieders humeur was zonnig. Er wer den kaarten naar huis gestuurd en een zonnetje onder de naam getekend. En als er gereden werd zaten ze met glunderende gezichten en vol enthousiasme op de paar den. „Gelukkig geen regen", waren de opmerkingen tussen de buien door. In de sfeervolle conversatiezaal werd nog eens eed stuk hout op het open haard vuur gegooid. De leiding zat tussen „de zorgen" door te genieten van de plotse linge hitte. Daar was mevrouw Hendriks, „Jojo", de heilgymnaste die voor haar plezier meeging omdat er ook een pa tiëntje van haar ging, mevrouw J. Willem- sen, in de plaats van de zieke mevrouw Naessens, de apothekers-assistente Louise de Graaf en gymnasiast Ruud Zeeger. Pi keur T. Guliker kwam binnen met de laatste groep en de heer Hendriks blies voor de zoveelste keer op het fluitje: „Jongens, luister 's even". De leiding: mensen die in hun vrije tijd met de jongelui zijn meegegaan. Ze hebben er vakantie voor opgenomen. Ze worden gedreven door een groot enthousiasme voor deze kinderen en hun paarden, die ze een warm hart toedra gen en ze dit ook laten zien. DE KINDEREN ZIJN vrolijk en in op perbeste vakantiestemming. Ze zijn er on der elkaar en met bekenden. Hier geen onrechtvaardige sentimentaliteit en onge grond medelijden. Dat is taboe. Ze spelen met lotgenoten, ze zien geen gebreken maar ze verbergen ze ook niet. Dat hoeft ook niet: ze kunnen zich een paar dagen onttrekken aan de vaak hinderlijke blik ken van de buitenwereld. Na het ontbijt is de eerste die hen komt opzoeken de arts van Wenum. Een routinebezoek, want voor hem is er nog geen „werk aan de winkel" geweest. Om tien uur beginnen de jongelui te rijden: de ene groep op paarden, de andere in de sjees en de rest wacht en amuseert zich met spelletjes waar ze niét bij weg te halen zijn (mits ze gaan rijden). De lunch is een welkome afwisseling: door die kou de buitenlucht krijg je honger! Stapels verse boterhammen worden verstrekt. De De plakken verse ham smaken kostelijk en van de jam met veel aardbeien kan je „brood-gebakjes" maken. DE EIGENAARS VAN „Sprengenhorst" Iedere dag trekken de ruitertjes er twee keer op uit. waken met zorg over de groep uit Haar lem en omstreken. Bij de koffie wordt zelf-gebakken boterkoek met gember ge presenteerd. En wie zet daar niet gretig z'n tanden in! Er worden glazen met volle melk uitgedeeld en de jongelui die thuis geen melk lusten, houden hier een wed strijd. wie het eerst z'n glas leeg heeft. Ook 's middags wordt er gereden en ia er weer tijd voor spelletjes, kaarten schrij ven en het dagboek bijhouden. Met goed gevulde magen begint de avond tot om half acht de bedtijd-klok luidt voor de jong sten. De ouderen horen die om negen uur. Deze week wordt er in het ruiterkamp genoten. Dank zij bijdragen van ruiters, het Hoofddorpse kindercircus, de opbrengst van een kienavond in „Groenendaal" en de loyale houding van de eigenaar van „Sprengenhorst" hebben de jongelui deze week voor een kleine vergoeding kunnen deelnemen. Zaterdag zullen ze zeggen: „Jammer dat we nu al wegmoeten". De gemeenteraad van Velsen zal zich in de openbare raadsvergadering moeten uit spreken over een door burgemeester en wethouders voorgestelde wijziging van de kapverordening. De praktijk heeft uitge wezen, dat de aanduiding „bebouwde kom" gebruikt in de algemene politieverorde ning, zich minder goed leent voor de aan voering van de verordening die geldt voor het kappen van bomen. Daarom is het gewenst, dat een bebouw de kom wordt vastgesteld, die speciaal op deze materie is gericht. De wijziging be oogt onder meer, maar zeker niet in de laatste plaats, te voorkomen dat door het vellen van bomen het natuurschoon onno dig wordt aangetast. De voor de komende zondag vastgestelde competitie-wedstrijd tussen Stormvogels en Hoofddorp Boys is uitgesteld i.v.m. het jubileum van Hoofddorp Boys.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9