Nederlanders hebben de beste kansen in Indonesië Alle politieke problemen zijn nu opgelost" HET WEER Breuk bij communisten is nu niet meer te helen f li V Brief van V.V.D.-fractieleider aan Kamerlid Voogd bleek een vervalsing te zijn Meer handel met V.S. voor Polen en Joegoslaven IB G R1 F BI Dr. SOEBANDRIO TEVREDEN TERUG Douanekantoren aan Belgische grens dag en nacht open Generaal MacArthur is stervende Panama en VS overleggen weer Europese partijen staan achter Moskou Uaop Arabische landen en de EEG Verzet in Brazilië is niet gebroken Duits schip bij Borkum vergaan Politieke mystificatie IJmuidenaar bekent reeks inbraken «W MORRIS èeforeyou êuy! CHRISTIAANSE -Q W. A. VERWOERD en ZONEN DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 4 APRIL 1964 99 V. VERBOUWINGSUITVERKOOP N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Aanhoudend koud ,Veel te leren' Naar De Gaulle ICKZCjUe! Het woord is aan In de krant van heden: Lijken gevonden van drie van de zes opvarenden COIFFURES DE VRIES KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 127 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur; Simon Korter Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te tJmufden: J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije „In principe zullen alle buitenlanders in Indonesië dezelfde behandeling krijgen. Maar omdat wij elkaar zo goed kennen en samen door dik en dun zijn gegaan, hebben wij en u een instinctmatige affectie voor elkaar. Daarom hebben de Nederlanders in Indonesië betere kansen dan welke andere buitenlanders dan ook". Dit heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, gisteren gezegd tijdens een persgesprek in de Indonesische ambassade in Den Haag. Hij dankte de Nederlandse regering en het Nederlandse volk voor de hartelijke ontvangst in Neder land. „Onze politieke geschillen zijn nu volledig opgelost. Wij zullen nu voortbouwen op de goede sfeer van vroeger tussen onze volken. Met dit belangrijke kapitaal gaan wij de toekomst in". De Indonesische minister herhaalde dat zijn gesprekken met minister Luns bijzon der vlot zijn verlopen. „Wij zullen niet met grote projecten beginnen. De weder zijdse technische hulpverlening zal klein beginnen. Ik heb alleen de eerste steen gelegd. Mijn economische deskundigen zul len de volgende week spreken over aller lei onderwerpen. Ik denk hier aan de handel in specerijen, hout, rubber en het gezamenlijk oprichten en exploiteren van rederijen. Ik heb reeds een gesprek gehad met de heer Verolme. Mijn deskundigen zullen de volgende week met deze scheeps- Nederland en België zijn overeengeko men de douanekantoren aan de Neder lands-Belgische grens langer open te stel len. De maatregelen, die waarschijnlijk rond om medio mei zullen ingaan, zullen een bekorting van de wachttijden en ook een efficiënter gebruik van het vervoersappa- raat mogelijk maken. De regeling geldt zowel voor het vervoer over de landwegen als voor het scheepvaartverkeer. De grensovergang Wernhout-Wuustwezel de belangrijkste voor het wegverkeer, zal dag en nacht voor alle goederenverkeer worden opengesteld. De grensovergangen Eijsden-Moelingen en Ittervoort-Kessenich worden voor het tirvervoer dag en nacht opengesteld. Tot middernacht zal de grensovergang Nispen-Essen geopend zijn voor alle goederenverkeer. Het sluitings uur voor de grensovergangen Lommel- Bergeijk, Goirle-Poppel en Kapellebrug- Kemzeke zal voor alle goederenverkeer worden verschoven naar 22 uur. Verder zullen de bevoegdheden van enkele Neder landse kantoren voor de behandeling van het goederenverkeer worden uitgebreid. Voor het scheepvaartverkeer zal de overeenstemming leiden tot een dag- en nachtopênstelling van de belangrijke grensovergangen Hansweert, Sas van Gent Zalzate en Temeuzen voor verreweg het grootste gedeelte van het verkeer. WASHINGTON (Reuter) - De 84- jarige Amerikaanse generaal MacArthur, die in het Walter Reed Ziekenhuis in Washington drie operaties heeft onder gaan, is stervende. De generaal is sinds vrijdagavond buiten bewustzijn. Hij geeft vrijwel geen tekenen van leven meer. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat neerslag. Matige, in de kustprovincies krachtige wind tussen noordoost en noord. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. bouwer plannen uitwerken voor rederijen en scheepswerven." Over de Indonesische tabaks- en thee- markten, die momenteel respectievelijk in Bremen en in Antwerpen zijn gevestigd, zei dr. Soebandrio: „Ik wil de mogelijk heid niet uitsluiten dat een belangrijk deel van deze markten weer zoals vroeger naar Amsterdam wordt verplaatst". Wat de uitwisseling van studenten en wetenschappelijke specialisten betreft, zei dr. Soebandrio van mening te zijn dat er voor Nederlanders in Indonesië veel te leren valt op het gebied van tropische ziekten en van politieke wetenschappen. „Zoals u weet is Indonesië momenteel het brandpunt van een botsing tussen verschil lende ideologieën", zei hij. Het vraagstuk van de uitwisseling van studiebeurzen was door de Indonesische minister uitgebreid besproken, maar niet met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Bot. „Ik heb wel met minister Bot gesproken, maar drie kwart van onze tijd sprak hij over West- Irian. Zijn hart ligt nog duidelijk in dat gebied", aldus dr. Soebandrio. (Minister Bot was in het vorige kabinet staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, speciaal belast met de zaken betreffende N ieuw-Guinea). Wat het voormalige Nieuw-Guinea be treft, dr. Soebandrio vond het nog te vroeg om reeds over de door het verdrag van New York tussen Nederland en Indo nesië gesloten overeenkomst tot het hou den van een volksstemming in West-Irian te spreken. Een dergelijk referendum is door de V.N. bepaald op 1969. De Indone sische minister zei dat reeds een aantal projecten in West-Irian zijn goedgekeurd om door het Nederlandse fonds van dertig miljoen dollar te worden gefinancierd. Het gaat om de aanleg van wegen, vliegvel den en de ontwikkeling van de kustvaart. Minister Soebandrio is vanmorgen ver trokken naar Parijs, waar hij een on derhoud had met president De Gaulle. „De nieuwe politieke lijn van president De Gaulle heeft voor vele Aziatische lan den veel attractiefs", zo had dr. Soeban drio op zijn persconferentie in Den Haag gezegd. De Indonesische delegatie blijft nog vijf dagen in Nederland, onder meer om te spreken over een herstel van de scheep vaartbetrekkingen tussen beide landen. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten en Panama zijn overeengekomen hun diplomatieke betrekkingen te her vatten en „te streven naar opheffing van de conflictsoorzaken tussen de twee lan den". Een overeenkomst hierover is getekend door de vertegenwoordigers van de beide landen op een vergadering van de raad van de organisatie van Amerikaanse sta ten, de O.A.S. BOEDAPEST (AP en Reuter). - De ideologische strijd in de commu nistische wereld is nu in alle hevig heid ontbrand. De partij van de Sovjet-Unie heeft het stilzwijgen verbroken. Ze heeft de Chinezen ervan beschuldigd te streven naar het zaaien van tweedracht in de gelede ren van de beweging van het wereld communisme. Het wordt duidelijk dat de breuk tussen de twee communistische blokken vrijwel niet meer te overbruggen is. De commu nistische partijen van Oost-Europa hebben zich uitgesproken voor het Russische standpunt. Zij beschuldigen Peking van „imperialisme tegen de socialistische we reld." Dit geldt uiteraard niet voor Alba nië, dat steeds het Chinese standpunt heeft verdedigd. Premier Kroesjtsjev heeft in Boedapest vrijdagavond betoogd dat de communisti sche partijen in de gehele wereld de eens gezindheid moeten versterken om een ein de te maken aan de verwarring die is ont staan door het optreden van de Chinezen. De Russische premier en partijleider stelde dat er nieuwe organisatievormen gevonden moeten worden voor de buiten landse politiek. Hij ging daarop niet ver der in. Kroesjtsjev heeft zich bijzonder ge matigd uitgelaten. Hij deed geen aanvallen op de Chinese communisten. Hij- gaf als zijn mening dat het beperkte kernstop- verdrag aantoont dat vreedzaam naast el- ADVISEUR VOOR HERENKLEDING Barteljorisstraat 5 - Haarlem BEIROET (DPA) De Iraakse re gering zal alle Arabische landen voorstel len diplomatieke vertegenwoordigingen bij de Europese Economische Gemeenschap in Brussel te vestigen. Dit zou bedoeld zijn als antwoord op de pogingen van Israëlische zijde om tot nau were relaties met de E.E.G. te komen. De Iraakse regering stelt verder voor de tol tarieven voor goederen uit E.E.G.-landen te verhogen als deze landen aan Israel bepaalde voorrechten zouden toekennen. kaar leven van landen met verschillende ideologieën mogelijk is. Men moet echter nooit vergeten, dat de „imperialisten bereid zijn elke kans om de spanning te verminderen te torpederen." Hij zei, dat de gebeurtenissen in Zuid- Vietnam, Cyprus, Afrika en enkele Latijns- amerikaanse landen „het Amerikaanse imperialisme personifiëren. Dat is de grootste vijand van de volken." Hij toonde zich bijzonder bevreesd voor „een Duits militairisme, dat de kop weer opsteekt." Het bericht dat Molotov, Malenkov en Kaganowitsj uit de Russische communisti sche partij zijn gezet, wordt over het al gemeen gezien als een poging van Moskou de Chinese communisten duidelijk te ma ken dat de Russen eensgezind achter Kroesjtsjev staan en dat er geen sprake is van een anti-partijgroep. Het is moeilijk om met wijd open mond te leren spreken en toch moe ten toneelspelers het goed kunnen. Hoe lastig dit onderdeel van het vak is ondervond ook Caroline Maudling, de dochter van de Britse minister van Financiën, tijdens de lessen aan een Londense toneelschool. Als hulp middel krijgen de cursisten tijdens de spreeklessen een staafje in de mond- Op de foto: De zeventienjarige Ca roline Maudling (rechts) met enkele van haar medeleerlingen. Victor Hugo: Populariteit is roem in kopergeld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Uit het Binnenland2, 11 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws3, 11 Kerkdiensten4 Films 4 Ut Stad en Omgeving4, 5 In de Vishal en op Zee5 Topsy 6 Economisch Nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Effecten en Geldmarkt9 Sport - 9, 11 Erbij 13 t.e.m. 24 Radio en Televisie 21 Kunst 21 Feuilleton 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië en Nederland, dr. Soe bandrio en mr. Luns ondertekenen de overeenkomst inzake technische sa menwerking in 's-Gravenhage. RIO DE JANEIRO (AP, Reuter) In de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul zou worden gevochten tussen burgers en militairen. In de stad Porte Alegre wordt geschoten met machinegweren. Men hoort er het ontploffen van granaten. Dit is mee gedeeld door het linksgezinde blad „Ul tima Hora". Er zouden doden en gewonden zijn gevallen. Er zijn in Brazilië enkele Chinezen en acht Cubaanse communisten gearresteerd. Zij waren in het bezit van een radiozen der en materiaal voor ondermijnende pro- padanda. De Braziliaanse arbeiderspartij van Gou- lart heeft meegedeeld de strijd voor het doorvoeren van de hervormingen te zullen voortzetten. Mevrouw Goulart en haar beide kinderen zijn vrijdag op het vliegveld Melilla bij Montevideo aangekomen. Zij vertelde dat haar man zich nog in Brazilië bevindt. Zaterdagochtend echter werd door de po litie van Uruquay meegedeeld dat Goulart in Uruquay was aangekomen. De zwager van de gevluchte president, Lionel Brizzola, is nog steeds spoorloos. Men vreest dat hij het verzet tegen het nieuwe bewind wil organiseren. In de afgelopen nacht is ter hoogte van het lichtschip Borkum het 282 ton meten de Duitse schip „Nordmark" uit Hamburg vergaan. Het schip zond omstreeks vier uur een S.O.S. uit, waarop acht schepen te hulp snelden. De loodsboot Castor borg drie lij ken en trof twee lege reddingboten van de „Nordmark" aan. Naar het zoeken naar de drie overige bemanningsleden werd ook deelgenomen door een vliegtuig van de Ne derlandse Marineopsporingsdienst en drie hefschroefvliegtuigen van het Westduitse leger. De „Nordmark" was, met stukgoed on derweg van Hamburg naar Huil. Toen het schip noodseinen uitzond bevond het zich dertig mijlen ten noord-oosten van Schier monnikoog. De oorzaak van het vergaan is onbekend. Op het nippertje is een politieke mystifi catie, waarvan de fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. W. J. Geertsema, en het socialistische Kamerlid de heer J. J. Voogd slachtoffers zouden zijn geworden ontdekt. i De heer Voogd was initiatiefnemer voor een door 91 parlementsleden, onder wie 4 liberalen uit de Tweede en Eerste Kamer, ondertekende verklaring, waarin ongerust heid)' werd uitgesproken over de apartheids politiek in Zuid-Afrika. In deze aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag gerichte verklaring werd verzocht namens deze parlementsleden zijn regering o.a. te verzoeken „met representatieve vertegen woordigers van de niet blanke bevolking in overleg te treden teneinde gezamenlijk een uitweg, te vinden uit de thans perspectief loze situatie". Woensdag ontving de heer Voogd een brief die van mr. Geertsema afkomstig zou zijn, waarin onder referte aan twee voorgaande brieven van de heer Voogd aan alle Kamerleden, werd medegedeeld, dat veertien van de zestien liberalen uit de Tweede Kamer zich achter de verklaring stelden. De brief bevatte tal van details, zoals fel verzet van twee met name ge noemde leden van de V.V.D.-fractie en over opdoemende moeilijkheden met een bepaald deel van de „achterban", waar voor de fractie niet opzij zou gaan. „Deze en dergelijke details, de ontwapenende openhartigheid inzake een verdere regeling van samenwerking na de vakantie van de afzender alsmede de verzekering, dat ik gemachtigd was tot publikatie heeft mij geen ogenblik doen twijfelen", zo verklaar de de heer Voogd. Daarom zond de heer Voogd te goeder trouw een mededeling aan het A.N.P. met WASHINGTON (AP) President John son van de Verenigde Staten heeft aan het Amerikaanse Congres meegedeeld dat hij besloten heeft aan de invoer uit Joegosla vië en Polen speciale voorrechten te ver lenen. Het besluit van de president werd vrijdag door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan het Congres mee gedeeld. In het memorandum van de president aan minister Rusk werd gezegd „ik be sluit hierbij dat het verlenen van bepaal de handelsvoorrechten aan Joegoslavië en Polen in het belang is van de Verenigde Staten en de onafhankelijkheid van deze twee landen zal ondersteunen. Het zal er toe bijdragen de twee landen vrij te hou den van de overheersing door het inter nationale communisme". De Amerikaanse president zei in een verklaring verder nog dat zowel Joegosla vië als Polen getoond hadden bereid te zijn grote risico's te nemen om hun on afhankelijkheid te behouden en te ver groten. Met deze verklaring van de Amerikaan se president is een geschil tussen het Wit te Huis en Congres bijgelegd. In 1962 had het Congres de mogelijkheid om Joegosla vië en Polen een bevoorrechte positie te geven in hun handel met de Verenigde Sta ten onmogelijk gemaakt. de essentie van de ontvangen gegevens. Het A.N.P. vroeg mr. Geertsema hoeveel leden van zijn fractie zich achter de ver klaring stelden. Toen kwam aan het licht, dat de brief, getikt op papier van de Tweede Kamer, met de naam van mr. Geertsema er bo ven en een vervalste handtekening er on der, door een of andere politieke onrust zaaier of grappenmaker, maar zeker niet door mr. Geertsema was geschreven. De brief was niet gedateerd, maar de enve loppe droeg het poststempel Amsterdam Centraal Station, 31 maart, 21 uur. De heren Geertsema en Voogd hebben gisteren een lang gesprek met elkaar ge had. Zij overwegen mogelijkheden om de schrijver van deze vervalste brief, die bij publikatie waarschijnlijk veel politieke stof zou hebben doen opwaaien, te achterhalen. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika is inmiddels van deze mystificatie door mr. Geertsema op de hoogte gesteld. De 22-jarige IJmuidenaar die deze week door de Velser politie is aangehouden in verband met een inbraak aan de Kenne- merlaan in IJmuiden waarbjj hy 3500 buit maakte, heeft tegenover de politie bekend zich ook te hebben schuldig ge maakt aan andere inbraken en diefstallen in de gemeente Velsen. Onder andere was hij de dader van da inbraak in een fabriek van honden- en kattenvoer aan de Strandweg en heeft hij voorts ingebroken in het Noordersluis- paviljoen in november van het vorig jaar. De politie vond in de woning van ver dachte diverse goederen, afkomstig van bovengenoemde inbraken. CON TACTLENZEN DESKUNDIGE VOORLICHTING KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN Telefoon 5072 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1