Twee artsen gearresteerd Spaak in Rome geopereerd HET WEER Valkenburg op stelten door de invasie van Belgische artsen Politie gemobiliseerd uit vrees voor incidenten Ontploffing in IJmuidense haringhaven op KW 160 Overeenkomst KLM en KNSM Mysterie van brief aan Kamerlid Voogd opgelost mtitchts MORRIS UITVERKOOP Rijkssubsidie voor een nieuw soort raketbrandstof Lawaaischoppen ter wille van televisie Geen dokter voor ziek prinsje? Vier gewondenvan wie een ernstig Auteur van de brief aan Kamerlid J. J. Voogd heeft excuus aangeboden 2 O korting jMfel Terwijl boze burgers in Leuven betogen, houden stakende Belgische artsen vakantie in Valkenburg LAATSTE NIEUWS Nachtvorst Het woord is aan Tweede week ft Noodvoorzieningen Reacties op misplaatste aprilgrap pagina 2 Hongaren teleurgesteld pagina 3 Drukke zondagen langs de kust pagina 4 In de krant van heden: Scheuring in stakingsfront? Rijmpje Op heterdaad betrapt VERBOUWINCS OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem 49e JAARGANG NUMMER 128 MAANDAG 6 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm, 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. VV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op vele plaatsen in België zijn zater dag demonstraties gehouden tegen de artsenstaking. De foto geeft een beeld uit Leuven waar boze betogers met spandoeken door de straten trokken. BRUSSEL. Twee artsen zijn van ochtend aangehouden naar aanleiding van het overlijden van een vijftien maan den oude baby. Beide geneesheren wa ren belast met de wachtdienst tijdens de artsenstaking in Herentals. De vader had zaterdagochtend zijn huis arts gewaarschuwd, dat zijn zoontje ernstig ziek was. Deze weigerde echter zelf het patiëntje te bezoeken. Hij gaf het ziekte geval door aan de wachtdienst, die door de stakende artsen is ingesteld. Pas nadat de wachtdienst opnieuw was gealarmeerd, verschenen 's avonds twee artsen, die onmiddellijke overbrenging van de baby naar een ziekenhuis gelastten. Daar overleed het kind zondagochtend aan een ontsteking in de borstholte. De justitie stelde onmiddellijk een onder zoek in, hetgeen er toe leidde dat de twee artsen voorlopig in hechtenis zijn genomen en zijn ondergebracht in de gevangenis. BRUSSEL De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, is zon dag in een ziekenhuis in Rome met spoed geopereerd. Zijn toestand wordt „zo be vredigend mogelijk" genoemd na een „vol komen geslaagde" operatie. Spaak had vakantie in Italië. Hij zou zondag naar Brussel terugkeren. Zaterdag nacht werd hij ziek. Hij moest onmiddel lijk in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn ziekte is een gevolg van een ope ratie, die hij tijdens de oorlog aan de in gewanden heeft ondergaan. De regering is er mee akkoord gegaan dat aan de Kon. Nederlandse Springstof fenfabriek in Amsterdam een subsidie van 750.000 wordt gegeven voor het ontwik kelen van een nieuw soort raketbrandstof. Het subsidie zal worden verdeeld over drie jaar. Het ministerie van Defensie zal ge durende drie jaar 150.000 ter beschikking stellen. Van het ministerie van Econo mische Zaken en van Verkeer en Water staat samen ontvangt de K.N.S.F. ge durende drie jaar 100.000. De K.N.S.F. zelf zal, verdeeld over drie jaar, 450.000 aan het project besteden, zodat er totaal 1.200.000 ter beschikking zal zijn. De ontwikkeling'van de nieuwe raket brandstof zal geschieden in de drie labora toria van de K.N.S.F., namelijk twee in Muiden en één in Ouderkerk aan de Amstel. Tot dusverre maakte men bij de K.N.S.F. nitroglycerinekruit, dat al met •ucces als raketbrandstof is toegepast. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolkt met later enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In de komende nacht opnieuw kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. G. C. Lichtenberg: In ieder mens is iets van alle mensen. (Van onze correspondenten) VALKENBURG Mobilofoonwagens en politieauto's, opnameploegen met came ra's van de Westduitse en Amerikaanse televisie, journalisten, toeterende autoco lonnes, nieuwsgierig paraderende Neder landse en Westduitse dagjesmensen, poli tiemannen met geschouderde karabijnen en angstig wordende hoteliers: dat was het beeld van Valkenburg zaterdag en zondag. Heel deze zenuwachtige en opwindende drukte gold de driehonderd uitgeweken Belgische geneesheren, die nog steeds in enkele Valkenburgse hotels op stakingsva- kantie zijn. Zaterdagmorgen begon het met een klei ne demonstratiestoet van Belgische artsen die toeterend en claxonnerend door het toeristenoord reed: een colonne van rond dertig Belgische auto's, geformeerd op verzoek van de Westduitse televisie. Met luid lawaai reed de kleine colonne langs het hotel Oranje-Nassau, waar het hoofd kwartier gevestigd is van de in Zuid-Lim burg verblijvende stakende geneesheren, als sympathiegroet aan de leiding. Zaterdagmiddag wilde een Amerikaanse televisieploeg een reprise op touw zetten van deze actie, maar de leiding van de artsen vond dit toch wel een beetje uitda- gkend. Slechts enkele geneesheren lieten hun toeterende auto's voor de tweede maal langs het hoofdkwartier paraderen voor de in scène gezette televisieopname. Voor de ze demonstraties voor het buitenlandse beeldscherm had het gemeentebestuur van Valkenburg evenwel geen toestemming ge geven. Burgemeester Breekpot wist tenminste van niets en hij ontbood de leiding van de Belgische artsen zondagmiddag op het stadhuis. Hij zei vriendelijk, maar duide lijk dat de doktoren als gasten in Valken burg hartelijk welkom waren, maar dat het gemeentebestuur verwacht dat zij zich dan ook als gasten zouden gedragen. „Er mogen geen acties worden opgezet die de openbare orde verstoren," aldus de bur gemeester. De leiding van de geneeshe ren zegde toe, dat zij herhaling zou voor komen. Daarmee was de rust in Valkenburg echter niet hersteld. In de loop van za terdag op zondag kwamen bij het hoofd kwartier in hotel Oranje-Nassau en in ho tel Trianon diverse anonieme telefoontjes BRUSSEL. Volgens het Vlaamse blad „De Standaard" zou prinses Paola, die in de koninklijke Villa te Oostende verblijft, zaterdag tevergeefs een be roep hebben gedaan op een professor uit die stad om haar zoontje Laurens te verzorgen die hoge koorts had. De geneesheer zou hebben geweigerd zich naar de stad te begeven, zelfs na een interventie van de rector van de Brus- selsche universiteit. Hij zou de prinses hebben verwezen naar de wachtdienst, ingericht door de syndicale kamer van de geneesheren. De IJmuidense haringhaven werd van morgen om kwart over negen opgeschrikt door een hevige ontploffing aan boord van de Katwijk 160 „De Vrouw Alida". Vijf personen, die zich op het schip bevonden, werden min of meer ernstig gewond. Het ergste was de 38-jarige schipper Arie van der Plas eraan toe. Met ernstige brand wonden in het gezicht is hij naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden gebracht. De vier andere gewonden zijn de eige naar van het schip, de heer KI. van der Plas, de stuurman Jeroen de Hollander, de monteur Piet van der Plas en de jon gen Wim Haasnoot, allen uit Katwijk aan Zee. De explosie ontstond na het aanste ken van een lucifer in het logies, dat als gevolg van een lek in een butagaskachel met gas was gevuld. De schade aan boord van het schip is aanzienlijk. De KW 160 lag voor reparatie in de Haringhaven. Het schip, van rederij n.v. N. van der Plas uit Katwijk aan Zee, zou vandaag naar zee vertrekken. Vlak voor de ontploffing bevonden zich schipper Van der Plas, de eigenaar van het sqhip en de jongen Wim Haasnoot in het bemannings- verblijf. Zij roken een sterke gaslucht. De schipper waarschuwde nog, geen lucifer aan te steken wegens het ontploffingsge vaar, maar iemand, wie is nog niet be kend, deed dit tcch, waarna een gewel dige steekvlam door de kleine ruimte schoot. In de kombuis boven het logies werden de stuurman en kok Piet van Vel- sen door de luchtdruk tegen de grond ge slagen. Ook stukken hout en ijzer werden door net geweld van de explosie naar bui ten geslingerd en vielen op andere aan de kade gemeerde schepen. De Ongevallendienst was spoedig ter plaatse om de gewonden naar het Anto- niusziekenbuis over te brengen. Het verwoeste logies van de haring- logger „Katwijk 160". binnen: artsen weest op uw hoede. Uit Luik zijn knokploegen onderweg. Wij zul len de ruiten van de hotel ingooien. Sta kers past op. Uit Wallonië brengen we kneedbommen voor u mee. Uw leider zul len we ontvoeren. Waren deze telefoontjes als „grap" bedoeld, of was het dreigende ernst? De angstig geworden hoteliers namen het zekere voor het onzekere en waar schuwden burgemeester Breekpot en de politie. Op iast van de burgemeester werd het hele Valkenburgse politiekorps gemo biliseerd, inclusief hulppolitie, politiever- sterking uit de omgeving, mobilofoon en patrouillewagens. Vijftien politiemannen, gewapend met karabijnen, bewaakten ho tel Oranje-Nassau en 35 gewapende politiemannen betrokken in en buiten ho tel Trianon de wacht. Aan de Limburgs- Belgische grens, onder andere te Eijsden in Zuid-Limburg werd een verscherpte grenscontrole ingesteld. Er gebeurde ech ter nieter- Zondagmorgen opnieuw opwinding. De politie haalde aan de voet van de Valken burgse Cauberg een groot spandoek: „Bel gische artsen keert naar uw zieken terug," neer dat niet door Belgen, maar door Ne derlandse socialistische jongeren zou zijn aangebracht. Stilzwijgen van de regering, groeiende onzekerheid bij de stakende doktoren, die op allerlei mogelijke manieren proberen te laten doorschemeren dat zij bereid zijn tot een nieuw overleg, ontevredenheid bij de bevolking, die op verscheidene plaat sen heeft gedemonstreerd tegen de sta king. Een vloed van geruchten over moei lijkheden en bemiddelingspogingen. Dat zijn de kenmerken geweest van het eerste weekeinde van de Belgische dok tersstaking, die morgen haar tweede week ingaat. De regering zwijgt in alle talen. Men herkent daarin de hand van de twee door gewinterde politici, premier Lefèvre en vice-premier Spaak, die de gemoederen willen laten betijen en die de voorstellen van de stakende medici willen afwachten. De doktoren (naar schatting staakt 80 percent van de Vlaamse en 95 percent van de Waalse medici) verenigd in het Nationaal verbond van de syndicale ka mers, zijn kennelijk wat nerveus gewor den door het stilzwijgen van de regering en door de niet mis te verstane reacties van de bevolking, die zonder uitzondering de staking veroordeelt. Een probleem is dat de ziekenhuizen, met name die te Brussel, overvol be ginnen te geraken omdat ernstige patiën ten, die anders thuis konden worden ver pleegd, nu daarheen worden overge bracht. Bovendien moeten de ziekenhui zen die in de mijngebieden en in de stre ken van de grote industrieën zijn geves tigd, bedden vrij houden voor eventuele Een deel van de stakende Belgische artsen is naar Nederland gekomen voor een korte vakantie. Ongeveer drieltonderd medici hebben hun in trek genomen in hotels in het Lim burgse Valkenburg. Elke radiouitzen ding met nieuws van het thuisfront wordt met bijzondere belangstelling gevolgd. calamiteiten. Het verplegend personeel is oververmoeid. Er gaan geruchten dat prins Albert van Luik, de broer van de koning en de echt genoot van prinses Paola, zal worden ge roepen te bemiddelen in het conflict. Hij is lid van de Senaat en voorzitter van het Belgische Rode Kruis. Eigenlijk is hij op het ogenblik de enige figuur tot wie de stakende dokotren zich zouden kunnen wenden zonder dat men die stap als een knieval voor de regering zou beschouwen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 10, 15 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sportnieuws in foto's -9 Sport 9, 11, 12, 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's BRUSSEL. Het Belgische persbureau „Belga" deelt mee, dat onder groepen Bel gische artsen ontevredenheid bestaat over het beleid van de Nationale Federatie van Geneesheren en het verloop van de sta king. Deze ontevredenheid betreft vooral de vóór de staking door de bestuursleden gegeven verzekering, dat de staking van „zeer korte duur" zou zijn, omdat een snelle capitulatie van de regering met het oog op de gevolgen voor de volksgezond heid werd verwacht. Vooral jongere artsen, die geen hoge honoraria vragen, zouden hun geduld ver liezen. Vooral in de Vlaamse provincies zou er oppositie bestaan tegen verdere artsen maatregelen in het conflict met de re gering. Ook wordt gewag gemaakt van of ficieuze contacten om vast te stellen, of de huidige artsenleiders de toestand onder controle hebben, of dat zij worden ge dreven door de eisen van bepaalde groepen. De K.L.M. heeft met de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij N.V. te Amsterdam een zgn. Air/Sea overeenkomst gesloten, voor het vervoer van passagiers tussen Europa en plaat sen in het Caribisch gebied. Dit houdt in dat passagiers, die in de ene richting per boot reizen en terug per vliegtuig of an dersom, in beide gevallen van de retour reducties kunnen profiteren, aldus een communiqué van de K.L.M. Beide maat schappijen zullen nl. voor een dergelijke gecombineerde retour- of rondreis het hal ve retourtarief in rekening brengen. De heer J. Bosman, perssecretaris van het Studentencomité Zuid-Afrika, dat onder meer de sinaasappelbovcot tegen Zuid-Afrika organiseert, heeft bekend gemaakt, dat hij de auteur is geweest van de brief aan het socialistische Kamerlid drs. J. J. Voogd, welke brief de indruk wekte afkomstig te zijn van mr. Geertse- ma. Deze brief werd door bet ANP als een mystificatie ontmaskerd. „Ik vind het jammer dat het zo uitge groeid is", zei de heer Bosman. „Ik had niet gedacht dat deze zaak in de open baarheid zou komen". De heer Bosman zal mr. Geertsema en de heer Voogd telefo nisch en schriftelijk zijn verontschuldigin gen aanbieden, maar wil ook in het open baar zijn spijt betuigen over het gebeurde. Hij is het enige liberale lid van het Stu dentencomité Zuid-Afrika en had nogal wat critiek te verduren gehad van zijn mede- comitéleden over het gering aantal V.V.D.- Kamerleden, dat bereid was geweest het adres-Voogd te steunen. „Zelf vond ik de brief nogal doorzichtig en ik had er niet op gerekend dat de heer Voogd deze ernstig zou nemen. Ik had de brief gefrankeerd, hoewel Kamerleden hun post ongefrankeerd kunnen verzenden. Verder had ik de heer Voogd getutoyeerd hoewel ik bijna zeker wist dat mr. Geert sema en de heer Voogd elkaar nauwelijks kennen. Ook heb ik in de brief erg open hartig gesproken over moeilijkheden in de V.V.D.-fractie over de adhesie aan het adres van de heer Voogd. Mijnsinziens zal een fractieleider zich tegenover een lid van een andere fractie nooit zo openhartig uitdrukken als ik nu heb gedaan, zeker niet in een brief", aldus de heer Bosman. Vrijdagavond, dus nog vóór in de dag bladen over de ontdekking van de vervals te brief melding was gemaakt, heeft de heer Bosman in een rijmpje de heer Voogd duidelijk gemaakt, dat hij de auteur van de brief was. Dit rijmpje luidde: „Beste Joop, mijn innige hoop op wat verstand van liberale kant bracht mij tot de gril, om op I april de rol van Geertsema te spelen. De Out- span-spanning begon mij te vervelen. Daarom, hoezee, de V.V.D. doet mee. Maar helaas, de tijd gaat door en ik ver ontschuldig mij daarom voor je niet te recht gevoelde blijdschap. Hopelijk vind ja het geen rot-grap. Jelle." Op een vraag hoe hij aan briefpapier van de Tweede Kamer is gekomen, zei de heer Bosman, dat hij een paar jaar gele den heeft meegedaan aan een studenten- parlement in de Tweede Kamer. Als „par lementariër" kreeg hij toen ook briefpa pier van de Tweede Kamer. Hij had er nog een paar velletjes van over. De Bosman verklaarde tenslotte nog maals dat het niet Zó bedoeld was en dat hij zijn verontschuldigingen daarom in het openbaar aanbiedt. (Zie verder pagina 2) De terreinbewaking van Hoogoven» heeft zaterdagmiddag een 20-jarige bijrij der uit Velsen-Noord op heterdaad be trapt, toen hij zijn slag probeerde te slaan in een viskiosk bij de ingang van walse- rij-oost. Na een ruit uit een sponning van een deur te hebben verwijderd was d» jongeman naar binnen geklommen om kennelijk een diefstal te plegen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1