Premier Lefèvreeerst het werk hervatten, dan onderhandelen HET WEER Onderwijzer overleden zonder medische hulp te hebben ontvangen Bezoek van Irene en Carlos aan de paus was strikt geheim gehouden Voor en tegen bezoek Soekarno Hard tegen hard tussen artsen en regering in België Senaat adviseert concentratie van streekvervoer Koningin en Prins naar Mexico Grieken schieten vier Turken dood Vijf keer een tweeling Nieuwe secretaris generaal bij Defensie Familie Diem bezit 75 miljoen gulden Marinier overleden op Aruba 49e JAARGANG NUMMER 129 DINSDAG 7 APRIL 1964 süW'MORRIS "éefore you éuif! H^lem'tooLTen j]a rfTtelrf" S DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVEBW IJ K ENOMGEVING ISl Het woord is aan VERBOUWINGSUITVERKOOP Critiek op de Neder landse Spoorwegen Bewolkt maar droog In de krant van heden: Ned. Mij. der Geneeskunst distantieert zich van doktersstaking pagina 2 Jaarverslag Unielever pagina 11 Drie gewonden bij verkeersongelukken BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTR^AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. E 1 T 1 O! /N IP I 1 T TT TT\ T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I 111 II I M V^J AAL Abonnement per week ,5 cent^per kwarta^ Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519, 9,75, franco per post 10,25. - Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Vlr^fL^^anjierNlije Thomas Fuller: Als een gans terecht staat, moet er geen vos in de jury zitten. In het voorlopig verslag van de Eerst* Kamer over de begroting 1964 van Ver keer en Waterstaat wordt de gedachte ge lanceerd tot het verenigen in één concen tratie van de verschillende bezorgers van het openbaar streekvervoer. De mening van de minister wordt ge vraagd over een viertal maatregelen, die mede de toenemende verkeerscongesties zouden kunnen bestrijden. Gepleit wordt voor wijziging van de exploitatie, de or ganisatie, de tarifevenpolitiek en de ser viceverlening van de Nederlandse Spoor wegen op het gebied van het personen- en goederenvervoer, ingesteld op ontlas ting van het particuliere wegvervoer. Ook wordt aangedrongen op het aanleggen van parkeerterreinen of het bouwen van par keergarages nabij de stations, de aanleg van ringsporen en van verbindingen met de satellietsteden door middel van „hoog spoor". In het verslag wordt er op aangedron gen, dat de weekkaart nu de verkorte arbeidsweek niet algemeen geldt, o.m. niet bij onderwijsinstellingen ook op zater dagen geldig zal zijn. De minister wordt gevraagd te bevorde ren, dat de N.S. het nodige zullen doen om verbetering te brengen in het dienst betoon. In het verslag wordt gezegd, dat het dienstbetoon van de spoorwegen de laatste tijd ernstig te wensen laat. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De aanhouding van twee doktoren te Turnhout, die schuldig zouden zijn aan het niet verlenen van geneeskundige hulp aan een kind dat daardoor is gestorven en een ferme ver klaring van premier Lefèvre dat eerst met de doktoren zal worden onderhan deld wanneer de staking is beëindigd, vormen de hoofdpunten van het nieuWs over de doktersstaking. Volgens het Na tionaal Verbond van de Syndicale Ka mers van de Geneesheren zou aanvanke lijk niemand, ook de ouders van het kind niet, hebben vermoed dat het ern stig ziek was. Pas later toen alle hulp reeds aanwezig was en het kind in een ziekenhuis opgenomen was zou daarin verandering zijn gekomen. Voor de populariteit van de staking bij de bevolking is dit sterfgeval zeker geen bijdrage, vooral niet in de Waalse indu strie- en mijnstreken waar men altijd rekening moet houden met een ernstige ramp of een bedrijfsongeval. Ook gisteren zijn in verscheidene steden, vooral in de omgeving van Luik weer betogingen ge houden waaraan duizenden hebben deelge nomen. BRUSSEL De burgemeester van de Belgische gemeente Bray heeft een klacht tegen enkele artsen ingediend bij het par ket. In zijn gemeente is de 42-jarige on derwijzer Raymond Donnen overleden na een hartaanval. Zijn vrouw heeft vergeefs geprobeerd medische hulp te krijgen. Het parket stelt een gerechtelijk onderzoek in. Inmiddels is vandaag een bevel tot aan houding uitgevaardigd tegen de twee art sen die maandag in voorlopige hechtenis zijn genomen naar aanleiding van de dood van een baby in Tongerlo. De artsen worden ervan beschuldigd pas twaalf uur na de eerste ziektemelding naar de baby te zijn komen kijken. Het kind is daarna in een ziekenhuis overleden. De regering heeft gisteren beperkte ka-, binetsraad gehouden, teneinde eventueel te Aan de vooravond van het vertrek van de koninklijke familie naar Mexico heeft gisteren in paleis Soestdijk familieberaad plaatsgevonden tussen koningin en prins en de vader van prinses Irene's verloof de, prins Xavier van Bourbon-Parma. Prins Xavier was daartoe eerder op de dag met prinses Irene en don Carlos meegekomen uit Rome, waar het ver loofde paar 's morgens door de paus in audiëntie was ontvangen. Naar achteraf bleek is prinses Irene reeds zondag via Parijs naar Rome gereisd, waar haar toekomstige schoonfamilie reeds ver toefde. Het bezoek van Irene en Carlos aan de paus was zorgvuldig geheim gehouden, maar het nieuws werd snel bekend door een ioto, die van de audiëntie was ge maakt. De prinses was zondagmorgen met haar auto van paleis Soestdijk vertrokken. Zij reed regelrecht naar Parijs. Daar heeft zij het vliegtuig naar Rome genomen. Volgens berichten uit Rome had de au diëntie bij de paus een eenvoudig karak ter. De prinses was, zoals is voorgeschre ven bij pauselijke audiënties, gekleed in een lange, zwarte japon, waarop zij een paarlen collier droeg. Don Carlos droeg avondkleding met sjerp en medaille. Over het besprokene zijn geen mededelingen ge daan, behalve dan dat de audiëntie werd verleend in verband met het voorgenomen huwelijk. Het is gebruikelijk dat rooms- katholieke telgen van vorstenhuizen, die voornemens zijn in het huwelijk te tre den, tevoren de pauselijke zegen vragen. Na afloop van de audiëntie poseerde het paar samen met de paus voor de officiële fotograaf van het Vatikaan. Van het bezoek van de prinses aan Ro me was tevoren op geen enkele wijze ge wag gemaakt. De Nederlandse diplomaten in de Italiaanse hoofdstad bleven zelfs de gehele dag ontkennen dat de prinses in Ro me was, totdat de foto van de audiëntie het bewijs van haar aanwezigheid leverde. Ook de „Osservatore Romano", het offi ciële dagblad van het Vatikaan, had het bezoek van de prinses aan de paus niet aangekondigd in de lijst van audiënties die dit blad publiceert. Zelfs de gisteren ver schenen editie maakte van het bezoek geen melding. Wèl werd bekend dat de va der van don Carlos, prins Xavier, zaterdag door de paus in particuliere audiëntie was ontvangen. Nadat de prinses reeds in ge zeischap van haar verloofde en haar toe komstige schoonvader 's middags om vier uur in Soestdijk was teruggekeerd, beves tigde de Rijksvoorlichtingsdienst de be richten uit Rome. Aangenomen moet worden dat het fami lieberaad, dat gisteravond in paleis Soest dijk gehouden is, het komende huwelijk tot onderwerp had. Geruchten als zou don Carlos de koninklijke familie naar Mexico hebben willen vergezellen, werden door de R.V.D. tegengesproken. Aan het beraad ten paleize werd ook deelgenomen door prinses Beatrix, die daartoe omstreeks acht uur in het paleis arriveerde. Naar gemeld is bracht eerder op de dag pre mier Marijnen reeds een bezoek aan de koningin, dat drie kwartier duurde. Prinses Irene en haar verlooide zijn door de paus in particuliere audiëntie ontvangen. nemen maatregelen te bespreken en voor te bereiden. De patiënten die in de zieken huizen en militaire hospitalen moeten .wor den opgenomen, worden thans ook met ziekenauto's van het leger vervoerd. Uit de openbare burgerziekenhuizen zijn pa tiënten overgebracht naar de militaire hos pitalen. Een ongewoon gevolg daarvan is geweest, dat gisteren in het hospitaal 'te Brussel drie baby's zijn geboren, een uniek feit in de geschiedenis van het Bel gische militaire hospitaalwezen. De afdeling Brussel van het Belgische Rode Kruis heeft alle hulpkrachten opge roepen om het oververmoeide personeel van de grote Brusselse ziekenhuizen te as sisteren. De gezondheidsdienst van het le ger, heeft gisteren alvast personeel en materieel uit Duitsland naar België laten terugkomen en dat zal ook worden „inge zet" zodra het nodig mocht blijken. Ge ruchten doen de ronde, volgens welke aan beide zijden pogingen worden aangewend op een eervolle wijze het gesprek weer te kunnen opnemen. Ieder zinnig mens is wel van mening dat er een eind aan de staking moet worden gemaakt. TONGERLOO Er heerst verbijstering, meer nog dan woede in dit kleine Kern pendorp. Er is een kindje gestorven, vijf tien maanden oud, niet verzorgd door de man zelf vader van drie kinderen die het misschien had kunnen redden. Er is een arts gearresteerd, een rijke man, tevens burgemeester van het aangrenzen de villadorp. Jaren heeft de dokter ge zwoegd voor zijn patiënten, bjj nacht en ontij, maar in de nacht van vrijdag op zaterdag belde de chauffeur René Moons hem tevergeefs. De kleine Eric was ziek geworden, maar de dokter kwam niet Twaalf uur bleef het jongetje zonder me dische hulp. Nog een twaalf uur later stierf het in een kliniek, vermoedelijk aan pleuritus. In de hele streek hangt een sfeer van niet begrijpen. Een man, die al tijd paraat was voor zijn mensen, een ge ziene figuur in de wijde omtrek, zou ver stek hebben laten gaan omdat er een sta king is. NICOSIA (AP, AFP en Reuter). - Vier Turkse Cyprioten zijn maandagavond door Griekse Cyprioten buiten Nicosia neergeschoten. Twee Turken werden ge dood, twee werden gewond. Britse VN- troepen hebben de lijken van de vermoor den gevonden. Een van de gewonden die door drie kogels was getroffen, slaagde erin te ontsnappen. Hij waarschuwde de be zetting van een Brits radiostation, erin te ontsnappen. Hij waarschuwde de bezetting van een Brits radiostation, waar de afgelopen dagen reeds werd ge vochten, hebben zich amdpu oaeian gnw schietpartijen voorgedaan. De Turken blie zen een tussen beide dorpen gelegen brug op, waarvoor zij in de voorafgaande nacht de nodige voorbereidingen hadden getrof fen. 's Avonds slaagden V.N.-officieren er in een wapenstilstand te bewerkstelligen Ook bij het dorp Ayios Theodhoras kwam het opnieuw tot incidenten, waarbij een Grieks-Cyprioot werd gedood. In de afgelopen drie dagen vielen bij de gevechten in een vijftal dorpen in het noordwesten van het eiland twee doden en elf gewonden. De commandant van de V.N.-troepen macht op Cyprus, de Indische generaal Gyani, heeft hulp geweigerd voor het zen den van levensmiddelen en de allernood zakelijkste medicamenten naar „een hon derdtal Turkse Cyprioten, die letterlijk sterven van honger." Dat heeft de voor zitter van de Turks-Cyprische kamer op het eiland, Kazin. in een telegram aan secretaris-generaal Oe Thant gemeld. Kazin deelde mee, dat de betrokkenen zich bevinden in negen dorpen die omsin geld zijn en aangevallen worden door Griekse Cyprioten Verwachting tot morgenavond: W eerrapporten .1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee3 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs^ Scheepsberichten II Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuid west. Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een Britse officier van de UNO- troepen telt de manschappen van het Turkse aflossingsdetachement dat zondag in de haven van Famagusta is aangekomen. Er moet evenveel Turken vertrekken als er aankomen, ook al omdat aarts bisschop-presi dent Makarios van Cyprus op het standpunt staat dat de Turkse troe penmacht helemaal van het eiland moet verdwijnen. (Telefoto) Vorig najaar vroegen enquêteurs van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan een .landelijke representktieve steekproef van meer dan duizend mannen en vrouwen wat zij dachten over een officieel bezoek van president Soekarno aan Nederland. De vraag luidde: „Bent u voor of tegen een officieel staatsbezoek van president Soe karno aan Nederland?" De antwoorden: Mannen Vrouwen Samen °/o Voor staatsbezoek39 26 33 Tegen staatsbezoek 33 37 35 Geen oordeel -28 37 32 Daarna werd nog gevraagd: „Waarom bent u voor/tegen dit staatsbezoek?" De voornaamste redenen van degenen die tegen een staatsbezoek zijn: onsympathieke man (20°/o); hij heeft de Nederlanders een hoop ellende bezorgd (11%>); hij is niet te vertrouwen (10%); hij heeft te veel genomen wat niet van hem was (10%). De voornaamste redenen van degenen die vóór een staatsbezoek zijn: voor de goede verstandhouding, voor de goede betrekkingen en dergelijke (27%); de handelsbetrek kingen (25%); beter voor alles (9%). Onderverdeling der ondervraagden naar politieke partij waarop bij de laatste ver kiezingen gestemd werd laat zien: Tot secretaris-generaal bij het ministerie van Defensie is benoemd de heer H. J. Wieffering, die reeds plaatsvervangend secretaris-generaal bij het ministerie was, nadat op 5 december de secretaris-gene raal, de heer J. J. van Houten plotseling was overleden. De benoeming gaat in op 1 mei. De heer Wieffering is 60 jaar en was tot 1947 beroepsofficier. Daarna werd hij plaatsvervangend hoofd van de afdeling militair personeel van het ministerie, ver volgens hoofd ,van de afdeling burgerper soneel, en achtereenvolgens directeur per soneel en raadsadviseur en hoofddirecteur personeel. Op 1 november 1963 vorige jaar werd hij plaatsvervangend secretaris-gene raal voor de luchtmacht. K.V.P. Voor staatsbezoek 33 Tegen staatsbezoek30 Geen oordeel37 P.v.d.A. V.V.D. Prot. Chr. Overige partijen partijen 34 38 29 43 33 51 46 24 33 11 25 33 Onder de aanhangers van de V.V.D. en de Prot. Chr. partijen vond het N.I.P.O. de hoogste percentages „tegen staatsbezoek"; bij de groep „overige partijen" het hoogste percentage „voor staatsbezoek". SAIGON (AFP) Het Zuidvietnamese ministerie van Voorlichting heeft bekend gemaakt dat hét vermogen van de familie Ngo Dinh Diem, dat in 1964 nog „te ver waarlozen" was, op 75 miljoen gulden wordt geschat. Het is in beslaggenomen en zal voor werken van openbaar nut worden gebruikt. Op Aruba hebben zich twee ernstige ver keersongevallen voorgedaan waarbij perso neel van de Koninklijke Marine betrok ken was. De 44-jarige sergeant-hofmeester A. Hardendood, die met zijn echtgenote in zijn particuliere auto reed, werd ingehaald door een auto die hem sneed. De wagen van sergeant Hardenberg botste hierdoor tegen een boom. De sergeant werd zeer ernstig gewond. Ook zijn echtgenote liep ernstig letsel op. Voorts zijn twee mariniers, die met een scooter op de weg stilstonden, van achter aangereden door een auto. De 20-jarige marinier G. C. J. de Ries uit Rotterdam liep ernstig schedelletsel op. Beiden wer den in het hospitaal opgenomen, waar ma rinier De Ries is overleden. Het stoffelijk overschot zal in Nederland worden begra ven. In de buurtschap De Schijf bij Roo sendaal heeft de 41-jarige mevrouw VroegrijkGevers voor de vijfde ach tereenvolgende maal het leven geschon ken aan een tweeling. Het echtpaar heeft nu elf kinderen. Het eerste kind uit het huwelijk kwam alleen, daarna werden er vijf tweelingen geboren, steeds een jongen en een meisje. De oudste tweeling is tien jaar. Tevens zijn er twee tweelingen op dezelfde dag jarig. De buurtschap De Schijf heeft een zekere vermaardheid door het vrij grote aantal tweelingen dat er gebo ren wordt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1