Telefoontje aan Schiphol: „Er ligt een bom in het vliegtuig" e: Koningin zal het huwelijk van prinses Irene niet bijwonen HET WEER CeK C Verbazing en in hoofdstad i teleurstelling van Mexico Plechtigheid in het buitenland zal wellicht Carlistische demonstratie worden Morgen wacht u een verrassing Fluoridering van Velsens drinkwater Invitatie De prinses en ie «See MORRIS "iefore you êuif! SCHERK W. A. VERWOERD en ZONEN Misplaatste grap VERBOUWINGSUITVERKOOP Minder koude nacht Niet onverwacht Grondig onderzoek Vragen In de krant van heden: KOLEN Het woord is aan 49e JAARGANG NUMMER 130 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 8 APRIL 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Slechts vergezeld door een rijks rechercheur en haar secretaresse mej. Wijnen begaf prinses Irene zich vanmorgen op Schiphol naar het vliegtuig dat haar naar Parijs moest brengen. Een anoniem telefoontje gooide het reisschema in elkaar: Er ligt een bom in het vliegtuig. Incident bij vertrek van prinses Irene Ut:- ,,Er ligt een bom in het vliegtuig". Deze alarmerende mededeling kwam van morgen anoniem per telefoon op Schiphol binnen en veroorzaakte bijna een paniek op het platform waar het K.L.M.-lijntoestel naar Parijs, een Electra, gereed stond om prinses Irene aar» boord te nemen. Wachtend in de interconti nentale wachtkamer kon zij zien hoe zes rechercheurs het toestel binnengingen en alle passagiers opdracht gaven het vliegtuig te verlaten. Het toestel werd grondig onderzocht. Ongeveer honderd politiemannen waren vanmorgen op chiphol voor een strenge afzetting bij het vliegtuig. Er was meer politie dan ubliek om Irene uitgeleide te doen. Zij arriveerde om half negen met een ofauto, slechts vergezeld door een rijksrechercheur. vermoedelijk twee zusters van haar ver loofde en een vriend van de familie De Bourbon Parma. Prins Hugo, die vandaag zijn 34ste ver jaardag viert, was niet ter verwelkoming van zijn verloofde aanwezig- Alle passagiers, op prinses Irene na, wa ren reeds aan boord, toen teden van de Koninklijke Marechaussee van de rijkspo litie en van nog enkele andere korpsen zenuwachtig tussen vliegtuig en aankomst hal heen en weer renden en druk met el kaar begonnen te confereren. Vervolgens werd de achterdeur van het toestel geslo ten. Een minuut later werd deze weer geopend en moesten alle passagiers het toestel verlaten. Terstond begonnen leden van de Dienst Luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol het hele toestel te doorzoeken. Hoewel men algemeen van mening was, dat het hier een misplaatste grap beteken- Koningin Juliana zal, naar het zich laat aanzien, het huwelijk van haar dochter Irene met prins Hugo Charles de Bourbon-Parma, waar en wanneer dat ook gesloten mag worden, niet bijwonen. Dat is de conclusie, die politieke kringen in Den Haag hebben getrokken uit het besluit van de prinses zich thans geheel en al te voegen naar de politieke activiteiten van haar verloofde. Dit besluit heeft namelijk tot gevolg dat de voltrekking van het huwelijk tevens een Carlis tische demonstratie wordt, waaraan de koningin onmogelijk kan deelnemen. Dat de prinses aan haar besluit om haar verloofde te steunen in diens politieke werkzaamheden de consequentie heeft ver bonden zich te onttrekken aan haar of ficiële verplichtingen, zoals de reis naar Mexico, en in het buitenland wil trouwen, is door welhaast alle fractieleiders uit het parlement uit staatsrechtelijk oogpunt als BARTEUORISSTR; HAARLEM TEL 13439 LÉIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Maak vanavond uw gezicht schoon met Scherk Gezichtslotion. Morgen kijkt u op van het resultaat: in één nacht is uw huid zacht en mooi geworden. Scherk Gezichtslotion dringt diep in de poriën en verwijdert alle poeder-, crème- en stofdeeltjes. Ook stimuleert deze Ge zichtslotion de bloedcirculatie. Scherk Gezichtslotion betekent nieuw leven voor uw huid. Voor betekent Scherk Ge zichtslotion schoonheid, stralend mooi zijn! In flacons v.a. f2.95 verstandig aangemerkt. De staatsrechte lijke positie van het koninklijk huis laat de inlijving van een van zijn leden bij een politieke groepering niet toe. Daar aangenomen moet worden dat de prin ses op 3 mei wil deelnemen aan de po litieke manifestatie, die de Carlisten dan onder leiding van haar verloofde in Na- varra houden, restte haar ook weinig an ders dan de consequenties uit het besluit te trekken, zo is de algemene opvatting. Het terugtreden van de prinses, kort na het vertrek van haar ouders en zuster op Schiphol bekend gemaakt, heeft in Den Haag politieke opwinding veroorzaakt Al dadelijk gaven gisteren de fractielei ders uit de Tweede Kamer hun mening over de staatsrechtelijke kant van de zaak. Minister-president Marijnen verzocht Ka mervoorzitter Van Thiel woensdagmorgen het seniorenconvent bijeen te roepen om overleg te kunnen plegen. In Den Haag wordt verwacht dat de premier daarna de Kamer per brief zal inlichten over het besluit van de prinses, in het buitenland te trouwen. Tot zulk een mededeling aan de Kamer is de mi nister-president wel verplicht, ter correc tie van zijn vorige brief, waarin hij me dedeelde dat het huwelijk van de prinses in Nederland gesloten zou worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat de nieuwe brief G 107 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. wederom in ooenbare behandeling zal komen, zoals ook in februari het schrij ven van de bewindsman tot een Kamer debat heeft geleid. Hoewel de premier pas kort voor het vertrek van koningin en prins naar Mexi co officieel op de hoogte werd gebracht van het besluit van prinses Irene, doet de zaterdag gevoerde briefwisseling tussen paleis Soestdijk en het Catshuis en het daaropvolgende overleg ten paleize ver moeden dat een en ander toch niet geheel onverwacht is gekomen voor de regering. Zo wordt ook aangenomen dat binnen het koninklijk gezin de positie van de prinses reeds ter sprake is geweest voordat zij zulks wel tot verrassing van hof en re gering maandag door de paus in audiëntie werd ontvangen. Van een breuk in de koninklijke familie zou dan ook niet gesproken kunnen worden; hooguit van eni ge wrijving. De komst van de verloofde van de prinses en diens vader naar Soest dijk aan de vooravond van het bezoek aan Mexico moet echter geforceerd hebben ge werkt. In ieder geval heeft het familieberaad in paleis Soestdijk maandagavond beslist niet in de eerste plaats de huwelijksda tum tot onderwerp gehad. Over tijd en plaats van het huwelijk zijn kennelijk nog geen besluiten genomen en de geruchten dat het half juni wordt in Parijs zijn niet meer dan geruchten. Nu het huwelijk in ieder geval in het buitenland wordt geslo ten heeft de regering er geen bemoeienis meer mee en is ook het probleem van de niet-aantoonbare Spaanse nationaliteit van de bruidegom, althans voor wat Neder land betreft, van de baan. de, konden de autoriteiten uiteraard geen enkel risico nemen. Het onderzoek werd dan ook heel grondig verricht. Zelfs uit het vrachtruim van de Electra werd alle bagage inclusief die van de prin ses gehaald en naar de intercontinentale hal gereden. In een streng afgezet gedeel te begonnen leden van de rijkspolitie kof fer voor koffer van de 55 passagiers te onderzoeken. Het onderzoek van de koffers geschied de in aanwezigheid van de betrokken pas sagiers. In kleine groepjes werden zij naar de hal gedirigeerd, waar ieder zijn eigen koffers moest openmaken. Het waren geen halve maatregelen. Zelfs de postzakken en alle gewone vracht werden uit het toe stel gehaald en voorlopig bij een vracht loods opgeslagen. De Electra nam deze post en bagage niet mee naar Parijs, deels om teveel tijdverlies te voorkomen, deels omdat de K.L.M., noch de rijkspolitie het recht heeft postzakken en gewone vracht zonder toestemming van de rechthebben den, althans niet zonder speciale opdracht van de officier van ilustitie, te openen. Gedurende al deze opwinding bleef prin ses Irene in de ontvangstkamer voor zeer belangrijke passagiers op het vertrek van het toestel wachten. Daar werden haar door bemiddeling van de persdienst van Schiphol drie vragen voorgelegd, die de journalisten op de lip pen brandden: „Wat denkt u voor de car listische beweging te gaan doen?" „Komt u nog terug naar Nederland voor uw hu welijk?" en „Waar gaat u zich in het buitenland vestigen?" De prinses zei dat zij de beantwoording van deze vragen in overweging zou nemen Nauwelijks echter had zij dit gezegd of op het platform verscheen een auto B0.et daarin de eerste stalmeester van het ko ninklijk huis, de heer Bisschof van Heems kerck, vergezeld door de particulier se cretaresse van de prinses, mejuffrouw Wijnen. Op dat moment werd het duidelijk dat een antwoord op de vragen niet meer zou komen. Bij de aankomst van prinses Irene was het vliegveld van Parijs door de politie afgezet. Journalisten en fotografen wer den met toegelaten. De prinses werd af gehaald door twee dames en een heer. Weerrapporten'1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton H Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topst) 14 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's houtstr. 137 Nog voor het aanstaande najaar zullen in de gemeente Velsen installaties voor fluoridering van het drinkwater in bedrijf worden gesteld. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft thans zijn goedkeu ring verleend aan het voornemen van de gemeente Velsen het drinkwater te fluori deren. In beide pompstations in IJmuiden en Santpoort zullen fluorideringsinstal- laties worden geplaatst, waarmede het fluorgehalte van het drinkwater op 1.1 mg per liter zal worden gebracht. Hiertoe werd in mei van het vorig jaar in openbare raadsvergadering besloten. Beoogd wordt het steeds toenemende tandbederf in belangrijke mate tegen te gaan. Dinsdagavond is prins Carlos met zijn vader prins Xavier, zonder prinses Irene naar Parijs terugge keerd. Omstuwd door politie en persmensen werd Carlos af en toe door krachtige handen gesteund naar de VIP-kamer op Schiphol geleid. De Mexicaanse autoriteiten betreuren het ten zeerste dat prinses Irene niet mee komt met haar ouders en zuster. Zij ver namen het nieuws uit radio-uitzendingen. De autoriteiten waren toen nog niet offi cieel op de hoogte gesteld, evenmin als de Nederlandse ambassade in Mexico City. De reactie op de berichten uit Nederland varieerde van verbazing tot teleurstelling. President Lopez Mateos, de gastheer van de koninklijke familie tijdens dit staatsiebe- zoek, onthield zich van elk commentaar, De Mexicaanse dagbladen publiceerden het bericht, dat prinses Irene niet mee komt, zeer opvallend, maar leverden geen commentaar. Zij toonden zich zeer gere serveerd en vinden de aangelegenheid ken nelijk al pijnlijk genoeg. Dit geldt temeer, daar het de prinses betreft die in Mexico zoveel weken gastvrijheid genoot in de pre sidentiële familie. Er heeft steeds veel be langstelling bestaan voor de prinses, voor al sinds haar overgang naar de rooms- katholieke kerk en haar verloving met een Spaanse prins. Er zijn nu veranderingen nodig in het programma van het bezoek. Men vraagt zich ook af of de vakantie van het koninklijk gezin van drie dagen in de badplaats Acapulco nog wel zal doorgaan De mogelijkheid bestaat dat de vorstelijke bezoekers er de voorkeur aan zullen geven onmiddellijk na het officiële programma huiswaarts te keren. De regering van Curacao heeft prin ses Irene en prins Charles uitgenodigd hun wittebroodsweken op het eiland door te brengen. Een uitnodigingsbrief is op 24 maart aan het paar gezonden. Tot dusverre is nog geen antwoord ontvangen. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 Valerius: Uw adel is manhaftig vroom, Men vindt niet haars gelijken, Houdt de Spanjaard toch, ik bid u, in de toom, Dat hij van ons mag wijken!" (Uit: Valerius' Gedenkclanck, „O, Nederland!"). De kogel is door de kerk. Het wordt een buitenlandse kerk, waarin prinses Ire ne zich met haar Don Carlos zal verbin den in de echtelijke staat, onder de zegen van een tot dusver nog onbekend katho liek priester. De wijze waarop deze beslis sing tot stand is gekomen, alsmede de ma nier waarop zij tot de Nederlandse publie ke waarneming is doorgedrongen, is alles behalve fraai. Er heeft in deze hele aan gelegenheid van het begin af aan een be denkelijke achtergrond doorgeschemerd, die langzamerhand duidelijke contouren heeft aangenomen: de aanstaande echtge noot van prinses Irene heeft stringente eisen gesteld en in geen enkel opzicht iets opgeofferd van zijn ambities, waarbij prin ses Irene een voor Nederland wel zeer te leurstellende rol heeft aangenomen. Die rol heeft haar kennelijk in scherp conflict met haar familie gebracht en er is van de zijde van Hugo zich noemende Car los van Bourbon Parma niets van enige soepelheid of inschikkelijkheid gebleken, laat staan van een neiging om die con flictsituatie te verzachten. Wanneer dit al les zich had afgespeeld rondom een liefde die in de sfeer van de „democratische ro mantiek" lag een prinses die verliefd wordt op een arme kleermaker zou het opstandige element in de houding van de prinses ten opzichte van haar familie een ontroerende sympathie verdiend hebben. Maar het is wel zeker dat er dan geen op standigheid nodig zou zijn geweest, om haar „de stem van haar hart" te kunnen doen volgen. Alle romantiek is na de eer ste verlovingsberichten snel en afdoende verbrokkeld. De huwelijkspretendent bleek een man met irreële ambities en moeilijk te volgen idealen, die alle in de wazige richting van een ongrijpbare koningskroon liepen. De „arme kleermaker met alleen maar een hart vol liefde" uit- het sprook je bleek een boven de maatschappelijke realiteit zwevend vorst-in-spe te zijn, die zijn huwelijk onmiskenbaar wilde inpassen in zijn wonderlijke en wankele predestina tie. Prinses Irene werd kennelijk zozeer in die uitgestippelde loopbaan ingepast, dat al leen haar verloving al tot een soort van Carlistische overwinning op de tegenstre vende krachten werd gevierd. En nu heeft zij in een eigenmachtige verklaring beves tigd, dat zii zich al vóór haar huwelijk geheel en al wil vereenzelvigen met de niet zeer maatschappelijke strevingen van haar aanstaande man. Deswege liet zij haar koninklijke ouders en zuster in de steek, toen deze zich naar Mexico bega- ai. Het zijn harde feiten, die elke vreugde om het aanstaande huwelijk drastisch de kop indrukken. Het is in deze omstandig heden goed, dat het huwelijk in het bui tenland zal worden voltrokken. Dat zal een definitief afscheid van prinses Irene bete kenen voor het Nederlandse volk. De Ne derlandse troon is beveiligd voor de con sequenties van dit huwelijk, maar daar mee is de tragedie niet kleiner van pro porties. De bezwaren van parlement en re gering tegen de aanstaande echtgenoot van de prinses zijn politiek verantwoord en zelfs noodzakelijk gebleken. De persoon van de ze man geheel en al buiten beschouwing latend, moet de keuze van de prinses ook voor de koninklijke familie een zeer onge lukkige worden genoemd. Het is vreemd, zelfs tragisch vreemd, dat een dochter van koningin Juliana en prins Bernhard zo wei nig invloed blijkt te hebben ondergaan van de verlichte denkbeelden, die haar moeder koestert ten aanzien van de moderne func tie en waarden van het koningschap. Dia denkbeelden hebben altijd de basis behou den van het woord, dat de koningin bij de aanvaarding van de kroon heeft gespro ken: „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?" Haars ondanks gesteld voor de zware taak, niettemin die taak blijmoedig en idealis tisch aanvaardend als een dienstbetoon, bescheiden erkennend dat haar menselijke krachten noch haar afkomst garantie wa ren voor een slagen dat was de konin gin ten voeten uit en als zodanig heeft zij haar plaats in ons volk verworven. Maar haar dochter en schoonzoon blijken eens gezind in een geheel andere opvatting: het najagen van een koningschap om het ko ningschap, in een angstaanjagende onder worpenheid aan een dubieuze politieke ac tiegroep met tendentieuze principes, waar uit te lezen valt dat een land en een volk er voornamelijk zijn om het koningschap luister en macht te veriepen en het ko ningschap er is om een familietraditie te rechtvaardigen. In zijn korte praktijk als verloofde van een onzer prinsessen heeft Charles wiens nationaliteit nog steeds een vraag stuk is zich doen kennen als een voor Nederland ongewenste vreemdeling. Dat het huwelijk buitenslands, misschien in Rome onder het Vaticaanse geflonker, zal plaatshebben, is alleen maar een geluk bij een ongeluk. Het is de grote vraag of ko ningin en prins zich zullen kunnen veroor loven, erbij aanwezig te zijn. Afgezien van de directe wrevel over de ze ontwikkelingen hebben de ervaringen van Nederland met deze prinses de uiterst ernstige consequentie, dat het grote risico van de erfopvolging dwingend aan de or de wordt gesteld. Koninklijk bloed houdt geen garantie inten aanzien van de ge schiktheid voor een zo gewichtig ambt als staatshoofd. Bovendien kan de regeringsverantwoordelijkheid voor de gedragingen van allé leden van het Ko ninklijk Huis niet meer in redelijkheid aanvaard blijven. Regering en volksverte genwoordiging zullen de komende weken en maanden voor uiterst belangrijke, kern achtige vragen worden gesteld. De kwestie Irene is als symptoom van een confronta tie met tijdeigen vraagstukken rondom het koningschap met zware dramatiek geladen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1