Oplossing voor artsenconflict op korte termijn verwacht Ultimatum van opheffing der wachtdiensten ingetrokken Labour wint in verkiezingen morris HET WEER Verklaring op Schiphol volgens Irene onjuist P Eerste kwartaal Hoogovens niet onbevredigend Don Carlos naar Madrid Irene biedt Mexicaanse president excuses aan Ralph Bunche is op Cyprus UITVERKOOP IJmond-Noord stemt voor ruilverkaveling Den Haag: Geen commentaar maar communiqué blijft ongewijzigd gehandhaafd Nieuwe staalkans? m. Koninklijk bezoek wordt niet bekort Niet in één vliegtuig terug uit Mexico Neem geen risïco...verf met 'extra speling voor de doe-het-zelver VERBOUWINCS- 20% korting De verf met flexabiliteit* DE WOLF van 1833 OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Kouder KNVB stemt niet toe in tv-reportage interland Het woord is aan In de krant van heden: Salarisverhoging van tien percent voor musici GEBAK bestellen? 4713 bellen! AARTSEN's banketbakkerij 250 gr. cocoskoekjes 85 ct 5 tompouces 1.10 49e JAARGANG NUMMER 131 DONDERDAG 9 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (Reuter). Het eerste teken van doorbreking van de impasse in de Belgische artsenstaking kwam van daag uit Luik, waar vertegenwoordigers van vakbeweging en artsenbond het eens zijn geworden over een basis waarop de onderhandelingen met de overheid kun nen worden hervat. Een delegatie onder leiding van Joseph Merlot, ex-minister en vakverenigingsleider, is vanochtend in Brussel aangekomen om de regering van het voorgestelde compromis op de hoog te te brengen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Wel staat vast dat er een oplossing voor het conflict in zicht is. Een punt van het akkoord is dat de beide gearresteerde artsen worden vrijgelaten. Zonder de halsstarrigheid bij het be stuur van het nationaal verbond had men al weer rondom de tafel kunnen gaan zitten, afdus onze correspondent, die verder het volgende meedeelt: De artsen in de Belgische stad Seraing hebben besloten hun staking op te heffen. Ze hebben een overeenkomst gesloten met de twee grote vakbonden de socialis tische en de katholieke. Het akkoord houdt de opschorting in van een aantal artikelen van de nieuwe ziekte en invaliditeitswet, waartegen de artsen 't „onaanvaardbaar" hadden uitgesproken. De overeenkomst, die op een nachtelijke vergadering tussen afgevaardigden van de vakbonden en de artsen werd bereikt, moet nog worden goedgekeurd door de minister van Sociale Zaken, Leburton. De artsen in Seraing zijn niet de eersten, die een voorwaardelijke overeenkomst hebben gesloten. Minister Leburton deelde ■woensdag mee, dat tot dusverre negen honderd van de ongeveer 10.000 prakti serende Belgische artsen een „conventie" hebben ondertekend voor de uitoefening van hun beroep onder de nieuwe wet. Zowel de voorzitter van hel Nationaal verbond van de federale kamers van de geneesheren als de minister van Binnen landse Zaken en de rector van de univer siteit van Gent zijn gisteren door de chef van het kabinet van koning Boudewijn ontvangen. De rector is twaalf jaar deken van de medische faculteit geweest. De ko ning kan wel niet zelf de partijen bij zich roepen om ze te verzoenen, maar kan zich natuurlijk wel laten voorlichten. Men kreeg trouwens in het algemeen gisteren de indruk dat de twee partijen naar een mogelijkheid zoeken het afgebro ken gesprek te hervatten. De geneesheren maken het echter de regering moeilijk, want het Nationaal verbond van de federa le kamers legt voortdurend verklaringen af die ergernis wekken bij de bevolking. Dokter Wijnen, de woordvoerder, heeft het gistermiddag tijdens de dagelijkse persconferentie bestaan om de verklaring van de Nederlandse Maatschappij voor Ge neeskunde als een sympathiebetuiging van de Nederlandse doktoren voor hun stakend Belgische collega's te betitelen en daarbij te vertellen dat de geneeskunde in ons land genationaliseerd was. Zelfs het rustig protest van verscheidene Nederlandse journalisten kon hem daarvan niet afbren gen. In ieder .geval leken de voormannen van het Nationaal verbond gisteren nogal ner veus, terwijl de regering uiterlijk kalm bleef. Na de zitting van het kernkabinet, die de gehele ochtend en een deel van de middag had geduurd, werd zelfs geen communiqué uitgegeven. Wel heeft de mi nister van Volksgezondheid en Gezin voor radio en televisie nog eens de punten, wel ke het Nationaal verbond dinsdagmiddag als de kwesties waarover de wrijving nog aanhield had gepubliceerd, onder de loep genomen. Hij heeft daarbij aangetoond dat er eigenlijk geen reden is voor de doktoren er zich zo over op te winden. (ANP) De stakende artsen hebben woensdag het ultimatum ingetrokken, dat zij hun „wachtdiensten" zouden opheffen om tot een totale staking over te gaan, indien de maandag gearresteerde twee geneesheren niet onmiddellijk zouden wor den vrijgelaten. Op een persconferentie deelden woordvoerders van de Nationale artsenfederatie in Brussel mede, dat zij weliswaar „een snelle oplossing" voor deze kwestie blijven eisen, maar dat de wachtdiensten blijven gehandhaafd. (Van onze correspondent) LONDEN In de Engelse graafschaps verkiezingen is Labour, zoals te verwachten was, aan de winnende hand. Donderdag ochtend hadden de socialisten in Norfolk drie zetels gewonnen, in Oxfordshire vijf en in Yorkshire één. De conservatieven geven toe negentien zetels te hebben ver loren. De liberalen wonnen drie zetels. De verkiezingen vinden plaats in de helft van de graafschappen in Engeland en Wales. Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook nu en dan opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige wind, rui mend van zuidwest naar west tot noordwest. Lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mochten echter de twee artsen, aange houden omdat zij niet tijdig hulp hebben verleend aan een anderhalf jaar oude baby, die zondagochtend in een Turnhouts ziekenhuis overleed niet spoedig in vrij heid worden gesteld dan zou de telefoon dienst worden overgedragen aan de re gering, die dan verantwoordelijk zou wor den voor de prioriteit van de te verstrek ken geneeskundige hulp. Blijven de artsen bij hun eis, van re geringszijde werd woensdag herhaald dat nieuwe besprekingen slechts mogelijk kun nen zijn indien de staking wordt opge heven. Dit is ook nogmaals bevestigd door de drie grote Belgische vakbonden en de ziekenfondsen, die een gezamenlijk „so ciaal front" hebben gevormd. Na een bij eenkomst in Brussel deelde dit mede, dat de geneesheren, „wier verantwoordelijk heid met de dag toeneemt", hun actie die nen te beëindigen voordat van een verder gesprek sprake kan zijn. Voor de komen de dagen werden verdere betogingen te gen de staking aangekondigd. Woensdag kwamen in drie plaatsen in Wallonië weer verscheidene honderden protesterende ar beiders in het geweer, zonder dat het tot enig noemenswaardig incident kwam. De heden gehouden stemming of een gebied van 593 hectaren in de IJmond- Noord al dan niet zal worden herver- kaveld, heeft tot uitslag gehad, dat van de 616 betrokken eigenaren 575 voor verkave ling hebben gestemd. Slechts 41 stemden tegen. De voetbalinterland Nederland-Oosten rijk zal zondag niet op de beeldbuis ko men. De KNVB geeft geen toestemming voor een t.v.-reportage, omdat er ver scheidene (inhaal)-competitiewedstrijden in den lande worden gespeeld en omdat het Olympisch stadion in Amsterdam bij lange na niet is uitverkocht. Tot op heden gingen slechts 25.000 kaarten de deur uit Het stadion kan 60.000 mensen huisvesten. Prinses Irene heeft opnieuw voor een verrassing gezorgd door in Parijs, in een bijeenkomst met journalisten ten huize van de familie De Bourbon Parma, door de markies De Valous te laten verklaren dat het dinsdag op Schiphol uitgegeven communiqué niet juist is geweest. Prinses Irene was in aeze bijeenkomst aan wezig, maar heeft zelf geen woord gezegd. De markies De Valous las de „origine le" tekst voor, die geen melding maakt van een huwelijk van de prinses buiten Nederland en waarin voorts de passage „overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar a.s. echtgenoot" ontbreekt. Namens de prinses deelde de markies De Valous nog mee, dat zij in Nederland met de pers contact had willen opnemen, maar dat dit door gebrek aan tijd onmo- geljk was geweest. Den Haag: wèl juist In Den Haag heeft de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lam- mers, verklaard dat het communiqué dat dinsdag door de secretaresse van de prin ses. mej. Wijnen, op Schiphol werd uitge geven, onveranderd gehandhaafd wordt. Hij voegde eraan toe, dat de regering heeft besloten dat geen enkel officieel commen taar door de regering of door haar zegs lieden meer zal worden gegeven op wat er ook maar gezegd of gedaan wordt door prinses Irene of don Carlos of namens hen. Franse pers scepties Volgens onze correspondent in Parijs zijn de namens de prinses afgelegde ver klaringen door de journalisten nogal scep tisch ontvangen, in het bijzonder de me dedeling dat haar beslissing geen enkele afbreuk had gedaan aan de goede ver standhouding met haar familie. De Fran se kranten, die zich tot dusver voorna melijk met de romantische kant van de verloving bezig hielden, worden nu met minder „rozenwater" geschreven. Don Carlos wordt „een obstinate stijfkop." ge noemd, die „met Irene's vlucht uit Ne- Bljjkens het vandaag verschenen ver slag heeft Hoogovens in 1963 een tevreden stellend jaar achter de rug. Wel daalde de brutowinstmarge, maar de winst na af trek van belastingen bleef met 87 mil joen nagenoeg geljjk aan die van 1962. Ook over de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1964 is de directie niet on tevreden. De produktie loopt niet slecht. Definitieve cijfers zjjn nog niet beschik baar. De investeringen voor dit jaar wor den geraamd op 100 miljoen, terwijl men dit jaar 2,3 miljoen ton staal denkt te gaan maken, waarvan een half miljoen ton martinstaai en de rest oxystaal. De directie denkt verder aan de bouw van een zesde hoogoven in IJmuiden, maar geen enkel plan is reeds in het stadium van beslissing. Voor een uitgebreid verslag over 1963 verwijzen wij naar een speciale Hoogoven pagina elders in deze editie. De directie van Hoogovens IJmuiden verklaarde vanmorgen niets af te weten van activiteiten in Rotterdam ter verwezen lijking van nieuwe plannen voor een hoog- ovenbedrijf in Europoort, na eerdere mis lukte pogingen, zoals vandaag in een Rot terdams ochtendblad wordt beweerd. Er wordt in IJmuiden aan herinnerd, dat Hoogovens IJmuiden haar standpunt inder tijd duidelijk heeft gemaakt en hierin is geen verandering gekomen. Het in het pro ject van US Steel Corp. geschetste hield een voor Hoogovens IJmuiden onaan vaardbare propositie in, op grond van de onbevredigende rentabiliteit en de te grote risico's. Een redelijk renderende proposi tie voor Rozenburg zou zeker de belang stelling van Hoogovens hebben gehad. derland blijkbaar wraak wil nemen op de koninklijke familie, omdat hij niet mee mocht naar Mexico". Zijn aspiraties als troonpretendent worden door de kranten een „chateau d'Espagne" genoemd, de Franse uitdrukking voor luchtkasteel. In Parijs verwacht men dat prinses Ire ne, als zij over enkele dagen naar Neder land terugkeert, plaats en datum van de huwelijksvoltrekking zal onthullen. De markies de Valous, een familielid van prins Hugo Carlos de Bourbon- Parma, leest namens prinses Irene (rechts) de verklaring voor waarin een andere lezing wordt gegeven van de verklaring die mejuffrouw Wijnen dinsdag op Schiphol namens prinses Irene aflegde. Links de markiezin de Valous. (Telefoto) PARIJS (Reuter) Don Carlos van Bourbon-Parma is vanochtend per vlieg tuig uit Parijs naar Madrid vertrokken. Zijn zuster, prinses Frangoise Lobkowitz, verklaarde dat zij de reden niet kent. Don Carlos reist alleen. Van officiële zijde is gisteren in Madrid meegedeeld, dat de Spaanse regering een verzoek van Don Carlos in behandeling heeft cm hem als Spaans staatsburger te erkennen. President Adolfo Lopez Mateos be groet koningin Juliana en prins Bernhard op het vliegveld van Mexi- co-stad. Koningin Juliana is de eer ste regerende vorstelijke persoon die Mexico met een officieel bezoek ver eert. (Telefoto) Wijnaendts Francken: Het succes van denkbeelden hangt niet af van hun juistheid Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 13 Jaaroverzicht 1963 Hoogovens 7 In de Vishal en op zee9 Uit stad en omgeving9, 11 Kennemer Kruimels11 Langs sluizen en havens11 Knipselkrant 13 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's MEXICO-CITY (Reuter, AFP en ANP) Prinses Irene heeft president Lopez Mateos in een telegram haar verontschul digingen aangeboden voor het op het laat ste ogenblik afzeggen van haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexicaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. „Het spijt mij oprecht, mijn ouders op het laatste ogenblik niet naar Mexico te hebben kunnen vergezellen", zo staat in het met „Irene" ondertekende telegram. „Deze laatste maanden droom de ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van persoon lijke blijdschap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik van houd en dat ik altijd in mijn hart mee zal dragen. Ik hoop Carlos spoedig te kunnen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw land dat, tot dat het tegen deel bewezen wordt, het mooiste ter we reld is", aldus prinses Irene. De duur van het bezoek, dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Bea trix aan Mexico brengen zal niet worden bekort, zo verluidt in welingelichte kring. Daaruit wordt opgemaakt, dat de moei lijkheden van enkele dagen geleden ver oorzaakt werden door invloeden van bui tenaf, dus niet door gebeurtenissen in het koninklijk gezin. President Mateos bracht in zijn begroe tingswoord de hartelijke ontvangst in her innering die hem bij het bezoek dat hij vorig jaar aan Nederland bracht ten deel was gevallen. Hij zei dergelijke bezoeken De regering zal er bij minister Luns, die het koninklijk paar en prinses Beatrix bij het bezoek aan Mexico vergezelt, op aandringen dat koningin Juliana en prinses Beatrix niet in hetzelfde vliegtuig zullen terugkeren. Zolang prinses Irene nog niet gehuwd is komt zij voor troonsopvolging in aanmer king. De regering wil echter zoveel moge lijk waarborgen scheppen dat een troons bestijging door Irene niet aan de orde kan komen. Het seniorenconvent van de Tweede Ka mer heeft zich gisteren uitermate bezorgd getoond over het reizen in één vliegtuig door de koningin en de kroonprinses. De regering zal nu minister Luns verzoeken maatregelen te nemen opdat aan de terug reis uit Mexico minder risico's verbonden zullen zijn. Blijkens een voorlopige mededeling van het College van Rijksbemiddelaars is goedkeuring gehecht aan een verhoging van de salarissen met 10,6 percent per 1 januari 1964 van de musici die deel uit maken van de gesubsidieerde orkesten die onder de sala^isregeling van dit college vallen. Tevens gaat het college akkoord met een nabetaling van 0,2 percent over het jaarsalaris van 1963, zoals ook aan het overheidspersoneel is toegekend, aldus deelt het Contactorgaan van Symfonie- en Opera-orkesten in een communiqué mee. Het besluit is genomen naar aanleiding van de voorstellen die enige tijd geleden zijn ingediend door het Contactorgaan in samenwerking met de vakbonden, aange sloten bij N.V.V., K.A.B. en C.N.V., het Or- kestverbond en de Bond Muziekdramati sche kunst. De musici van het Residentie- Orkest verdienen 10 percent meer dan de leden van de overige orkesten, behalve de leden van het Concertgebouworkest die 20 percent meer verdienen. van grote betekenis te achten voor het scheppen van een goed klimaat voor da vrede in de wereld. Tot verrassing van alle aanwezigen be antwoordde koningin Juliana de toespraak van de president in het Spaans. Op het slotwoord „Viva Mexico" volgde een warm applaus. Het optreden van de koningin wekte al om bewondering en een van de grootste Mexicaanse kranten, Excelsior, bracht de aankomst van de koninklijke familie on der een kop over de gehele breedte: Juliana, de sympathieke koningin en moe der verovert Mexico, met als onderkop: De zon, de bloemen en de kinderen hebben haar hart veroverd. Het presidentiële paar schonk de konink lijke familie onder meer een schilderij van twee naast elkaar gelegen Mexicaan se vulkanen, de ene genaamd „De slapen de vrouw", de ander „De ridder" (die de vrouw bewaakt). NICOSIA (AP, AFP en Reuter). - Dr. Ralph Bunche, de naaste medewerker van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, is op Cyprus aan gekomen. Hij zal er drie dagen blijven. Zijn taak is „kijken en goed luisteren". Hij is van plan te spreken met president Makarios en met de leiders van de T urks-Cyprioten. Oe Thant wil de sterkte van de V.N.- troepenmacht op Cyprus brengen op 7550 man. Hij heeft Finland, Zweden en Ier land gevraagd hun toegezegde contingen ten met driehonderd man uit te breiden. Aartsbisschop Makarios gaat zaterdag naar Athene voor een gesprek met de Griekse premier Papandreou. Er is via de Griekse ambassadeur in Ankara voor het eerst contact geweest tussen de Griekse en Turkse premiers. Papandreou zou daar bij zijn standpunt over de verdragen van Zürich en Londen hebben uiteengezet. Op net eiland zelf is het betrekkelijk rustig. Turkse Cyprioten hebben hun pos ten langs de hoofdweg tussen Nicosia en Kyrema versterkt en er de controle op automobilisten verscherpt. Zij worden daarbij geholpen door Turkse militairen. Huygensstraat 15 IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T of loop even langs bij STEPHENSONSTRAAT 72 - 74

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1